Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομείο Βόλου


Recommended Posts

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.τα λογια ειναι λιγα...

σε αυτο που ρωτας, συμφωνω με την Tinsey.για να εφτασε το 1500 κιλο το μωρο ανεπτυσοταν κ στην β επιπεδου δεν θα φαινοταν κατι.γιατι επιμενεις για τη β επιπεδου?

μεταξυ της β επιπεδου κ των 36 εβδομαδων μεσολαβει μεγαλο διαστημα...

 

για το ασβεστιο που λες περιεργο μου φαινεται.δε στο γραφει μονο ο γιατρος, αλλα επιμενουν(να δουν το χαρτι του γιατρου) κ οι κοπελες στις καρτελες κ ενημερωνουν παντα τις καρτελες με εξετασεις κ τα φαρμακα που παιρνουμε κ μας υπενθυμιζουν κιολας για σιδηρο, ασβεστιο....(στην κεντρικη εισοδο δεξια)

 

αν εβλεπαν κατι πιο νωρις γιατι να μη στο πουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

epimenw giati mou exoune pei k allh gunaikologh ti sthn β epipedou tha fenotane ti to mwro eixe provlhma me thn anapthksh tou kai etsi tha proxorousane se therapia tou emvriou me mia enesh p kanoune ston plakounta oste to mwro na sunaixish na trefete kanonika..kai emena oute kan me prosexan otan rwtusa tn gunaikologo m m elege ola htane kala tn rwtusa kai pali ola kala m exoune pei pws otane kanoune βεπιπεδου fenotane pws to mwro den trefotane kritsia den kserw th na kanw eimai se apognwsh

Link to comment
Share on other sites

emena prosopika den me rwtousane kan g ta farmaka egw rwtousa alla prwth m egkimoshnh den ksera kai polla perimena apo aftous na m lene ti na kanw..tha zhthsw na m anhksoun thn kartela kai tha paw me dikigorw kai allon gunaikologo den prokite na tus afhsw etsi exasa to kritsaki mou kai mu kostise polu...eprepe afth na me rwtane an exw h oxi farmaka an ta pinw to mono ou kanan einai na m metrane thn piesh kai na phgenw ston giatro m kai na m leei pws ola einai kala....kai thelw kai kati allo na rwthsw uarxh periptwsh na ksanaginh kati tetio sthn epomhnh egkhmoshnh?????perimenw apantish sas kai pali sas euxaristw para polu pou m apantisate naste kala

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γιατρος, ενας γιατρος θα μπορουσε να σου απαντησει, αν εβλεπε τη β επιπεδου κ ολους τους υπερηχους.

στη δικη μου περιπτωση, αυχενικη, β επιπεδου ολα τελεια....αλλα οταν πηγα στο νοσοκομειοτο μωρο μου ηταν μικρο .(μεχρι τον εβδομο πηγαινα εκτος νοσοκομειου).ο Παντελιδης στον ογδοο το εβλεπε μικρο,1900 οταν εμπαινα στο μηνα μου.καναμε συζυτησεις με ρωτησε αν καπνιζα(δεν ισχυε), κ με τα πολλα του ειπα οτι δεν ετρωγα μην παχυνω...κ εκει τα ακουσα ολα!τον τελευταιο μηνα μου ειπε να τρωω κ ξεκουραση κ μπορει εγω να πηρα λιγο παραπανω τον τελευταιο μηνα, το μωρο γεννηθηκε 3100!(40 +1 εβδ γεννησα)

 

μπορει στο μεσοδιαστημα των υπερηχων που εκανες να συνεβη κατι στο μωρο(προβλημα στον πλακουντα κλπ κ να μην φανηκε κατι νωριτερα)

 

αφου εφτασε 1500 κιλο δεν νομιζω να μην εζησε λογω αναπτυξης.αλλωστε τον τελευταιο μηνα παιρνουν 250 γρ τη βδομαδα.

κατι αλλο μηπως ηταν λωροδεμενο?(κ ο δικος μου ειχε διπλη περιτυλιξη στο λαιμο κ επρεπε καθε 1 ωρα να τον ακουω αλλιως να τρεξω στο νοσοκομειο!)

 

σε τετοια θεματα δεν εισαι σιγουρη ποτε.κ παλι λυπαμαι.

κ εγω διδυμακια εχασα(πριν την αυχενικη), σε καταλαβαινω.κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

isws eimai polu upervolikh alla katalaveneis ola pernane apo to mialo m..mporei ontos na mn fanike h na htane ola kala kai ksafnhka na mhn trefotane alla thelw na paw na ta rwthsw alla na m fugoun h skepsis m..egw etrwga ta panta eixa ftash 20 kila kai malista ta koritsia pou s metrane thn piesh m legane na mhn parw allo varos...gamoto ola htane kala ti argage ekane to koritsaki m na mhn trwh allo..otan thn gennhsa eixa elphdes oti tha klapsi..alla tpt.kai metaniwsa pou den thn ida zhthsa na m valoune sedoni g na mhn m mhnh h eikona ths..meta thn allh mera p me pgane sto dwmatio eipane ston sizhgo m pws telika o plakountas den estelne trofh sto emvrio afto den mporousan na to doune pio noris sta lew afta gt m ta eipe allos gunaikologos p phga kai rwthsa

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια,τι να πω,λυπάμαι πολύ!!πάω στον ίδιο γιατρό και είμαι στην ίδια περίπου βδομάδα,έχω κάνει μια φορά ζώνες και τώρα ξανά αύριο.πιο νωρίς δεν σου είχαν πει τίποτα?εσύ είχες καταλάβει κάποια διαφορα?πρώτη φορά έκανες ζώνες?συγνώμη που ρωτάω τόσα αλλά αγχώθηκα!!

εμένα όταν μου είχε κάνει ο γιατρός την β επιπέδου μου είχε πει ότι χρειάζεται να κάνω και υπέρηχο doppler γιατί το μωρό δεν τροφοδοτούταν σωστά.όταν το είχα πει στον Παντελίδη είχε συμφωνίσει να πάω να τη κάνω αυτή την εξέταση γιατί τη θεωρούσε σημαντική και όσες περισσότερες εξετάσεις τόσο καλύτερα.μετά ειδαμε ότι το μωρό αναπτυσσόταν απλά οπως μου είπαν δεν θα γίνει ένα μεγάλο μωρό.το κακό με το νοσοκομείο είναι ότι δεν σου κανουν υπερήχους και δεν μπορώ να καταλάβω μετά πως καταλαβαίνουν ότι όλα είναι καλά και ότι το μωρό μεγαλώνει.εμένα με κάνανε υπέρηχο τελευταια φορά στις 14/12 και τώρα ξεκίνησα ζώνες.δεν θα έπερεπε να μας κάνουν και υπέρηχους,τόσο κόστος έχει πια?στα ιδιωτικά γιατί σε κάνουν στο τέλος κάθε βδομάδα για να δουν ότι όλα είναι καλά και μεγαλώνει.παίζουν με τις ζωές των παιδιών μας και με τις δικές μας.ενοχλούνται μετά αν τους πεις ότι σε παρακολουθεί και ιδιωτικός γιατρός.θέλω να γεννήσω στο δημόσιο για περισσότερη ασφάλεια αλλά μου φαίνεται στο σπίτι μου αν γεννούσα δεν θα είχε και διαφορά με αυτά που ακούω!!τελικά για να γεννήσεις στο νοσοκομείο πρέπει να παρακαλάς μη σου τύχει τίποτα και ο θεός μαζί σου!!

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites

nai htane h prwth fora pou tha ekana zwnes kai m eipane pws to mwraki m htane nekro...oxi den eixa katalavei tpt eimouna mia xara...oxi den m eixane pei tpt an m eixane pei kati tha eixane kanei alla ekei ginete xamos...mhn anxonese se parakalw koita na eisai hremh g to mwraki su kai mono...ola tha pane kala...alla sthn dikh m periptwsh ola phgane xalia perimena pws kai pws to koritsaki m kai apo thn malakia pou kouvalane olh ekei mesa exasa ta panta...mono na prosexeis sths zwnes na rwtas shnexeia an ola pane kala..makari na eixane dei pio noris kai as to gennousa mikro arku na zouse to paidi m afth ftene egw avrio tha paw ekei na zhthsw na dw ths eksetaseis mou kai na m ta eksighsh ola.emena pios tha m ferei pisw to paidi m kanenas to gennisa nekro ekei htane to xirotero tespa mhn anxonese esu koita na eisai hremh skepsou to mwraki s

Link to comment
Share on other sites

kai mhn anxonese g tn giatro den katigorw akoma kanenan..alla an den vgalw akru avrio kai den m eksighsh tha parw dikigoro na paw kai meta tha dw an eftege h oxi o giatros egw apla thelw na mathw pws ginete afto to pragmma sigoura tha fenotane pou to paidi den trefotane mhpws ekei mesa den dwsane polu simasia...alla den einai etsi giati egw exasa t paidi mou kai kanenas dn mporei na m to ferei giafto tha ftasw mexri telous na mathw to gt??apo apo ths 7 t mhnos p vghka apo to nosokomeio den koimamai katholou erxete h eikona ths gennas mporosta m me psuxologo eimouna kai eimai 20 xronon to proto mou paidaki to exasa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εγω που στο πρωτο μου γιο τον γεννησα σε κλινικη κ στον δευτερο μεχρι τον 7ο μηνα που ημουν σε ιδιωτικη γυναικολογο, 1 φορα το μηνα καναμε υπερηχο.τελευταιο υπερηχο πριν μπω στο μηνα κ μετα ζωνες.(στον πρωτο στην κλινικη), κ στο νοσοκομειο εκανα κ ενα υπερηχο παραπανω(στις 38 εβδομαδες για να δουμε την περιτυλιξη στο λαιμο-φοβοταν ο γιατρος-κ στις 38 εβδομαδες απο διπλη ηταν μονη!)\

 

εσυ το καταλαβαινες καθε 2 ωρες το μωρο κ ξαφνικα οταν πηγες για τις ζωνες δε ζουσε?δε σου ειπαν κατι?αν το ειχες καταλαβει πριν τις ζωνες, δεν μπορουσαν με καισαρικη να το προλαβουν?

Link to comment
Share on other sites

den prolava na kanw zwnes htane h proth fora pou phga kai den kaname gt ekei pou phgan na akousoun thn kardia meta me phgane dipla sto uperixo g na doun kai m eipane pws htane nekro...egw ekeines ths meres eimouna mpoukomenh ligaki arrwsth kai to mwraki ginotane san petra mazevotane kai rwtsa gunaikologo kai m eipe fisiologiko na mazevete kai na ginete san petra dioth den eixe xoro na kounithi...oso kai na to psaksw to paidi m efhge oti kai na kanw telika den mporw na to ferw pisw..alla kanonika eprepe na m dwsoune kai asvestio emena tpt mon to sidiro pou mas to dinoune apo thn arxh kai thn filicina p mas dinoun tpt allo..mprei na mhn antekse h psuxula m kai paithane htane pethamenh sthn kilia m kai meta amesos me phgane mesa g na gennhsw m kai mesa se 12 wres gennisa fisiologika..mama2 eimai polu xalia den kserw ti na kanw kai to provlhma einai oti fovamai na ksanamhnw egkios mhn ginh pali to idio an kai mia gunaikologos sto nosokomio m eipe pws den ginete sinexeia afto einai spanio.kai m eipe hn epomenh fora me to kalo an mhnw egkios tha vlepoun to istoriko m kai tha einai polu pio prosektikh tha kanoun pio polous uperixous kai tetia ola afta kala akugonte omws egw pws tha t kseperasw m einai polu diskolo alhtheia den katigorw kanenan apla thelw na mathw gt..?einai diskolo sta 20 sou na perimeneis pws kai pws na einai ola ethma kai na s menh h aggalia adia kai na gurisw spiti kai na einai ola xalia

Link to comment
Share on other sites

Marilena, έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα αυτό και σε διάβασα.

Λυπάμαι πάρα πολύ για ότι σου συνέβη και σου εύχομαι καλό κουράγιο κορίτσι μου.

 

Μήπως εδώ, στην ενότητα Δύσκολες στιγμές, σε κάποιο από τα θέματα, μπορείς να βρεις πληρέστερες απαντήσεις?

 

Και πάλι, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ότι καλύτερο...

 

(αν μπορούσες να έγραφες Ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα, το ασβέστιο δεν έχει να κάνει. Ασβέστιο και σίδηρο παίρνεις για τη δική σου προστασία και όχι για το μωρό (το μωρό παίρνει ασβέστιο και σίδηρο από το σώμα σου). Ίσως δεν σου έδωσαν ασβέστιο επειδή είσαι μικρή και έκριναν ότι δεν είναι απαραίτητο.

 

Αυτό που θα μπορούσε να φανεί στη β' επιπέδου είναι κάποιο πρόβλημα στις μητριαίες αρτηρίες. Όταν παρατηρείται τέτοιο πρόβλημα, συνήθως αυτό που συστήνεται είναι να γίνονται μηνιαία doppler για να ελέγχεται το βάρος του μωρού και η αιμάτωση του πλακούντα. Δεν συστήνεται παρακολούθηση ανά εβδομάδα, εκτός αν το πρόβλημα είναι οξύ, αν δηλαδή παρατηρηθεί υπολειπόμενη ανάπτυξη (που το δικό σου μωρό δεν είχε στη β' επιπέδου).

 

Αν δεν είχες πίεση, λογικό είναι να μην ανησύχησαν οι γιατροί, γιατί συνήθως υπολειπόμενη ανάπτυξη και αρτηριακή πίεση πάνε πακέτο.

 

Προσπαθώ να σου στείλω ΠΜ αλλά δεν μπορώ. Αν θέλεις, στείλε μου εσύ γιατί θα ήθελα να σου μιλήσω παραπάνω, αλλά προτιμώ όχι δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για ζώνες ξανά και ρωτούσα συνέχεια αν όλα είναι καλά γιατί μπορώ να πω ότι αγχωθηκα αρκετά!όλα οκ μου είπαν και ότι δεν έχω συσπάσεις.μακάρι να πάνε όλα καλά και το εύχομαι σε όλες τις κοπέλες.είπαμε είναι δημόσιο και μας κάνουν ότι θέλουν.μόνο όταν πληρώσεις σου δίνουν σημασία.

για το πετρωμα που λες εμένα μου έχουν πει ότι αυτό είναι οι συπάσεις που κάνει το μωρό.και για το ασβέστιο δε νομίζω οτι παίζει ρόλο γιατί το μωρό αν δεν του φτάνει παίρνει από το δικό σου.εμένα η νύφη μου επειδή δεν μπορούσε να το πιει σε όλο την εγκυμοσύνη να πήρε 10 χαπάκια δεν είχε πρόβλημα το μωρό αλλά αυτή της χαλάσανε τα δόντια της.

πιστεύω,χωρίς πάλι να είμαι ειδική οτι έπρεπε να σου πουνε να κάνεις ένα dopller σε αυτό θα καταλαβαίναν αν όλα πάνε καλά.μόνο στο νοσοκομείο πήγαινες?σε παρακολουθούσε και ιδιωτικός?το β επιπέδου που το είχες κάνει?

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα προσπαθεισω να ανιξω αλλο κοδικο γιατι εχει γινι ενα μπερδεμα και λη νομιζουνε οτι κοροιδεβω αληθεια κανεναν δεν κοροιδεβω εγω απλος ηθελα να ξεχνιεμε και να μιλαω με ολουσ σας συγνωμμη αν σασ αναστατοσα

Link to comment
Share on other sites

τι κανετε?εγώ είμαι σε αναμονή και σε αναζήτηση παιδιάτρου.μπορεί να βοηθήσει καμία μανούλα?θέλω μια παιδίατρο να είναι υπερ στα φυσιολογικα,τι εννοω,όχι ετοιμες κρεμες,υπερ του θηλασμου,οχι φαρμακα ανευ λογου.μπορειτε να βοηθήσετε?

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χμ...Η δικη μου εμπειρια με τους παιδιατρους....

Στην κλινικη, ηρθε ο Καιτανιδης.Σε ολα καλος, αλλα με τα πρωτα μου τηλεφωνηματα προβληματων με το θηλασμο(στο πρωτο παιδι) μου λεει δωσε το ξενο να μην κανει κολικους το παιδι:confused::confused::confused:

Πηγα τους 2 πρωτους μηνες στο ιατρειο του κ μετα λεω, δεν παω στο Ικα να δω τι παιζειι?Εμεινα ευχαριστημενη κ συνεχιζω....

Τον μεγαλο μου γιο, τον παρακολουθουσε η Καρατζενη στο Ικα(υποστηριζει το μητρικο θηλασμο,δεν σε πιεζει για ξενο γαλα, τη φρουτοκρεμα σε παροτρυνει μονη σου να την φτιαχνεις, δεν σε φορτωνει αδικα φαρμακα, τα εξεταζει καλα,ολα οκ---απλα αλλαξαμε επειδη τωρα με 2 παιδια κ στο κρυο δεν μπορω τις πρωινες ωρες να πηγαινω κ παμε απογευμα με το συζυγο τον μικρο για τα εμβολια στο Ικα Βολου.

Εκει μας παρακολουθει η Μιτοβα Ρενατα. Και παλι ευχαριστημενη πανω κατω τα ιδια με την Καρατζενη απλα με βολευουν οι ωρες πιο πολυ.....

Ειναι κ μια καινουργια η Κατοικου, πολυ προσεκτικη, κ 2 φορες που εχει δει τον μικρο, ειμαιμ ευχαριστημενη.

 

Για τα επειγοντα κ σοβαρα......νοσοκομειο (αχρειαστο να ειναι....), αλλα το 2012 μας μπηκε αστα να πανε......καθε βδομαδα απο το νοσοκομειο περναμε!(ο μικρος με τα δοντακια κ λιγη καταροη που ειχε το γυρισε σε βρογχιολιτιδα κ ευαισθησια στα αυτια .... σε αρχη ωτιτιδας .....το καλο ειναι οτι κανουμε σπιτι θεραπεια---ελαφρια τη περασαμε---αλλα καθε λιγο πρεπει να τον πηγαινω για επανεξεταση....το κακο ειναι οτι γινεται χαμος απο ιωσεις κλπ εκει......το καλο, οτι οι γιατροι τα προσεχουν πολυ κ νιωθεις μια σιγουρια.....κ να φανταστεις, ο μικρος απλα ρουθουνιζε κ απο δικο μου αγχος---υστερα απο αναγνωση σχετικου τοπικ εδω---παμε στο νοσοκομειο κ ειχε ακροαστικα ο μικρος!!!!ευτυχως πηγαμε πολυ νωρις!!!(ο μεγαλος πρωτη φορα στα 2 του χρονια κρυωσε-δεν μου ειχε ξανατυχει ουτε ηξερα τι ειναι τα ακροαστικα!!!(πως τα καταλαβαινεις δηλαδη---το πολυ ελαφρυ ρουθουνισμα ηταν ακροαστικα)

 

Εσυ, ρωτα γνωστες σου μανουλες κ επιλεγεις κ θα δεις κ στην πορεια ποσο σε καλυπτει ο καθε γιατρος.Υπαρχουν πολλοι κ καλοι παιδιατροι.Απλα, να εχεις κ εσυ ματια κ αυτια ανοιχτα(κ το φορουμ βοηθα πολυ---κ ερωτησεις πολλες στο γιατρο για την καθε σου απορια)

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας εύχομαι να είναι!!!η πρώτη φορά πάντα δύσκολη αλλά μια χαρά αφού τόσο καιρό δεν αρρωστήσανε!!όντως με τις ιωσεις αυτό τον καιρό γίνεται χαμός,όσο και να προσέχεις αν είναι να κολλήσεις θα κολλήσεις!!είναι και αυτός ο καιρός,μια ζεστη μια κρύο μας εχει πεθανει!!thanks για τις πληροφορίες σχετικά με τους παιδιατρους,ελπιζω να βγάλω άκρη.πρέπει να αποφασίσω από τωρα και να της τηλεφωνίσω για να την κλείσω ή όταν γεννήσω με το καλό την παιρνω τηλ και της λεω να έρθει?

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, ευχαριστω!Τη Δευτερα ξαναπαμε(επανελεγχος του μωρου ακροαστικα, αυτια κ αιμα---ευτυχως η γιατρος μολις της ειπα οτι τη συγκεκριμενη μερα δεν ετρωγε αρκετα καναμε εξετασεις αιματος κ ειχε ανεβασμενες τιμες στο συκωτι--λογω ιωσης ειπαν κ τα λευκα λιγο ανεβασμενα παλι λογω ιωσης κ --παιρνουμε κ αντιβιωση κ τη Δευτερα παλι εξεταση....

 

Στην κλινικη καλεις παιδιατρο.Στο νοσοκομειο υπαρχει ομαδα παιδιατρων που περνανε καθε μερα κ το εξεταζουν.Πριν παρεις το εξιτηριο, μια παιδιατρος μαζευει τις μανουλες που παιρνουν εκεινη τη μερα εξιτηριο κ σου δινουν το βιβλιαριο του παιδιου κ σου κανουν την ενημερωση(θηλασμος, φροντιδα αφαλου κλπκλπκλπ..... ρωτας οποιαδηποτε απορια εχεις!)

Μετα απο ενα μηνα, σου λενε πως πρεπει να εξεταστει απο παιδιατρο το παιδι, κ απο τον δευτερο μηνα, ξεκινας με τα εμβολια.

Οταν με το καλο πας σπιτι, θα καλεσεις παιδιατρο, κανονικα ειναι στο μηνα, αν εχεις νωριτερα την αναγκη(αποριες κλπ) καλεις κ νωριτερα, οπως νιωθεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!πρέπει να καταλήξω κάπου γιατί με βλέπω να γεννάω και να χρειάζομαι βοήθεια και αντε να βρεις τελευταία στιγμή!περαστικά και πάλι και γρήγορα να γίνει καλά!!

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...