Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση διδύμων


Recommended Posts

Τα ζουζουνάκια μας θα βαπτιστούν την άνοιξη αλλά σιγά σιγά αρχίζω και προετοιμάζομαι, διότι ο χρόνος μιας μαμάς διδύμων είναι πολύτιμος.

Για ζευγαράκι (αγόρι - κορίτσι) εκτός απο τα κλασικά κείμενα (σας καλούμε ....κλπ), έχετε καμία ιδέα καλή;;; Κανένα ποιηματάκι ίσως;;;

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Fotoula καλημέρα, με το καλό να βαπτίσεις τα μικρά σου. Εγώ όσο χαλαρή ήμουνα με την προετοιμασία της βάπτισης τόσο αγχωμένη ήμουνα με την συμπεριφορά των μωρών. Φοβόμουνα μην αρχίσουν τα κλάματα και δεν σταματάνε με τίποτα. Τελικά ήταν και αυτά πολύ χαλαρά κατά τη διάρκεια του μυστηρίου και περάσαμε τέλεια.

 

Το κείμενο μας δεν ήταν και φοβερά πρωτότυπο, αλλά στο γράφω.

Είναι δυό μικρά, όμορφα γλυκά μωρά.

Μέρα χαράς, μέρα γιορτής

ήταν η γέννησή τους.

Μέρα χαράς μα και γιορτής

θάναι κι η βάπτισή τους.

 

Την Κυριακή …

στις …

στον Ιερό Ναό …

στην ….

 

Οι νονοί του μικρού μας

Οι νονοί της μικρής μας

 

Οι γονείς

 

 

Το προσκλητήριο σχεδιάστηκε στο τυπογραφείο του αδελφού μου, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να το ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας κείμενο ήταν αυτό:

 

Διδυμάκια μας φωνάζουν

και πολύ μας νευριάζουν.

Μας είπανε θα μας βαπτίσουνε

και όμορφα πως θα μας ντύσουνε.

 

Ραντεβού λοιπόν στην κολυμπύθρα του

Ιερού Ναού........

το Σάββατο....

στις .......

 

Οι γονείς μας.....

Οι νονοί μας.....

 

Θα βάλω και φωτογραφία.

Το βρήκα από το forum.

Δες κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11696

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα είχα δει τα κείμενα στο forum αλλά δεν μου άρεσε που έλεγε μόνο για την μανούλα!! Ο μπαμπάς δηλαδή έχει μόνο φιλική συμμετοχή;;; :lol:

Σαν την διαφήμηση του jumbo!!!

Πάντως καλό και το δικό σου. Φωτό ίσως μπορέσεις με επικόληση να βάλεις. Δεν ξέρω περισσότερα....

Link to comment
Share on other sites

fotoula ουτε καν φιλικη συμμετοχη ειχε ο μπαμπας γιατι απλα δεν υπαρχει :roll: Ισως θα επρεπε να εχεις σκεφτει οτι για καποιο λογο αναφερει μονο τη μαμα.....

 

Το εχω δηλωσει, αγαμη μανουλα

 

ΟΚ? :wink:

 

 

και ηταν παραλλαγη απο εδω

 

ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ

 

 

είμαστε δυο αδερφάκια

δυο τόσο δα αστερακια

της μαμάς και του μπαμπά μας

τα μικρά τους ζουζουνάκια

 

θέλουμε να βαπτιστούμε!!

σ' εκκλησία προσκαλούμε

τους νονούς γνωστούς και φίλους

όοολους θέλουμε να δούμε

 

ολοι σας μην απορείτε

βάφτιση κοινή θα δείτε

γιατί είμαστε δεμένα

και πολύ αγαπημένα!!

 

Το μυστήριο θα πραγματοποιηθεί ........

οι γονείς μας οι νονοί μας

 

Με αγάπη τα νινάκια...........!!

 

 

 

φυσικα απο mersy!

 

 

δεν εχετε μελετησει παρα πολυ απο οτι βλεπω.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό γατούλα.

όσο για την φιλική συμμετοχή του μπαμπά, οφείλω να πω πως πρέπει να ανήκω στις φωτεινές εξαιρέσεις προς μίμηση. Πρώτα έμαθε να ταίζει ο μπαμπάς τα κουνελάκια (είμασταν και 2 κιλα όταν ήρθαμε σπίτι - γιαυτό και ο χαρακτηρισμός κουνελάκια) και μετά ξεκίνησα εγώ. Ειλικρινά του βγάζω το καπέλο :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Εμείς σκεφτόμαστε το πορτοκαλί και λαχανί. Ξέρεις απο προσκλητήρια, στολισμός κολυμπήθρας και κάτι αντίστοιχο στα ρούχα. πχ ο μπέμπης μάλλον θα έχει πορτοκαλί πουκάμισο και η μπέμπα κάτι αντίστοιχο στο φορεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Fotoula και Evoulita καλησπέρα

 

Εμείς βαφτίσαμε τα διδυμάκια μας τον Ιούλιο που μας πέρασε.

 

Για προσκλητήρια χρησιμοποίησα κάρτες της Unicef. Το ήθελα γιατί έτσι ήξερε ότι έπιασε τόπο και ένα κομμάτι από τα έξοδα της βάφτισης.

 

Διάλεξα μια σειρά που μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν πρόσκληση σα πάρτυ με πολύ ωραία ανάγλυφα ζωάκια και καταπληκτικά χρώματα κατάλληλα και για αγόρια και για κορίτσια.

Η γκάμα των χρωμάτων είναι πολύ μεγάλη έτσι και αλλιώς και ταίριαξε εκπληκτικά με τη διακόσμηση.

 

Κάθε κουτί με κάρτες είχε και τους φακέλους του. Για να κλείσω τους φακέλους χρησιμοποιήσα sticker με cartoons.

http://www.unicef.gr/shop_products.php?cat=200

Εδώ θα βρεις κάτι παρόμοιο.

 

Σαν κόστος καθαρό πρόσκλησης (όχι εκτύπωση) ήταν πάνω κάτω το ίδιο με αυτές του τυπογραφείου. Από κει και πέρα η τυπογράφος είδε τα μοτίβα των καρτών και μου έφτιαξε εσωτερικά διάφανα αυτοκόλλητα με χρωματιστό μοτίβο και το κείμενο της βάφτισης.

 

Το κείμενο της βάφτισης:

Με χαρά σας προσκαλούμε στη βάπτισή μας, που θα γίνει.....την Κυριακή ....στον Ι. Ναό.... και ώρα.....

Ελένη - Άννα Βασίλειος - Ιερόθεος

 

Οι γόνεις μας....

Οι νονοί μας.....

 

Όπως κατάλαβες τις προσκλήσεις ουσιαστικά της έστειλαν τα ίδια τα παιδία στους καλεσμένους

 

Είχε πλάκα και άρεσε σε πολλούς.

 

Αν μπορέσω θα τις σκανάρω και θα στις στείλω με PM για να τις δείτε.

 

Μπομπονιέρα εννοείται μία και για τα δύο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

p1080849.jpg

Η πρόσκλησή μας. Την έκανα μόνη μου.

Είναι λίγο υπερπαραγωγή!!!!

 

p1080845.jpg

Οι μπομπονιέρες.

 

 

p1070611.jpg

Το τραπέζι υποδοχής με τα βιβλία ευχών.

Τα έκανα όλα μόνη μου. Το στολισμό και τα βιβλία ευχών.

 

p1080847.jpg

Τα γλυκά για την εκκλησία

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τον Ιούνιο βαφτίσαμε τα δικά μας και σκεφτείτε ότι κάναμε ταυτόχρονα και τον δικό μας θρησκευτικό γάμο. Πανικός!!! Τα μωρά παρακολούθησαν την ταχύτατη γαμήλια τελετή από τα καρότσια και μετά ξεκίνησε η βάφτιση.Λόγω γκρίνιας του γιου, ενώ ήταν ο μικρός, βαφτίστηκε πρώτα αυτός και μετά η κορούλα μας. ωστόσο, δεν χάσαμε καμία βουτιά, όλα γίνονται πολύ πολύ γρήγορα και κυρίως επειδή ξέρουν όλοι γύρω σου ότι είναι δύσκολα βοηθούν πολύ όλοι, εσύ καλύτερα να μην ανακατευτείς με ντυσίματα κλπ έτσι ώστε να απολαύσεις όσο γίνεται βέβαια το μυστήριο. Έχε φυσικά μαζί σου γάλατα, φαγητά νερά γιατί τα κακόμοιρα εξαντλούνται! Άντε με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...