Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι λαίμαργος!!!


Recommended Posts

Γεια σας!Χρειάζομαι τα φώτα σας!!Ο μικρός μου σε 9 μέρες θα κλείσει τους 4 μήνες και θηλάζει αποκλειστικά.Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λαίμαργος και θέλει να τρώει συνέχεια με αποτέλεσμα να τα βγάζει όλα αμέσως μετά ή αν τον πάρει ο ύπνος,όταν ξυπνήσει,βγάζει κομμάτια χωνεμένο γάλα.Στην αρχή δεν έδινα και πολύ σημασία γιατί όλοι μου έλεγαν ότι τα κάνουν αυτά τα μωράκια και θα στρώσει αλλά μου φαίνεται ότι αντί να στρώνει γίνεται ακόμα χειρότερη η κατάσταση!!Τελευταία άρχισα να τον διακόπτω την ώρα που τρώει όταν βλέπω ότι κάνει πολλή ώρα αλλά αρχίζει να ουρλιάζει,επίσης προσπαθώ να μην τον ταίζω συνέχεια αλλά να τον κρατάω 4-5 ώρες γιατί ως τώρα τρώει κάθε 2-3.Δεν είναι εύκολο όμως γιατί αρχίζει να διαμαρτύρεται...Τι να κάνω???

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα τοσο το οτι θελει να φαει, οσο το οτι ειναι λαιμαργος...οσο θελει να φαει ας φαει. μην το φοβασαι...οταν τον ταιζεις, να τον σταματας και να τον αφηνεις να ρευεται ενδιαμεσα. και να του δινεις καθε 2,5 με 3 ωρες!:)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα τοσο το οτι θελει να φαει, οσο το οτι ειναι λαιμαργος...οσο θελει να φαει ας φαει. μην το φοβασαι...οταν τον ταιζεις, να τον σταματας και να τον αφηνεις να ρευεται ενδιαμεσα. και να του δινεις καθε 2,5 με 3 ωρες!:)

 

Δεν με προβληματίζει το κάθε πότε θα τρώει αλλά το ότι τρώει πολύ παραπάνω από όσο χωράει το στομαχάκι του και βγάζει τεράστιες γουλιές πολλές φορές..Και ειδικά όταν έχει χωνέψει,κλαίει μέχρι να το βγάλει...:(

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

να τον διακοπτεις για να ρευεται!

 

Θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω αν και αρχίζει να ουρλιάζει όσες φορές το έχω επιχειρήσει...Λες να στρώσει έτσι?Αχ μακάρι...Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ενα παιδαικι ειναι λαιμαργο, καταπινει πολυ περισσοτερο αερα γι'αυτο και βγαζει γουλιες ειτε μεγαλες ειτε μικροτερες. ο δικος μου που επινε και ξενο και ηταν και εκεινος λαιμαργος, τον σταματουσα στο μισο μπουκαλι και τον εβαζα να ρευτει για να φυγει ο αερας απο το στομαχακι του και να μην εχει τετοια προβληματα. εμεις ευτυχως δεν βγαζαμε ποτε γουλιες (θα ειχα πανικοβληθει):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Χρειάζομαι τα φώτα σας!!Ο μικρός μου σε 9 μέρες θα κλείσει τους 4 μήνες και θηλάζει αποκλειστικά.Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λαίμαργος και θέλει να τρώει συνέχεια με αποτέλεσμα να τα βγάζει όλα αμέσως μετά ή αν τον πάρει ο ύπνος,όταν ξυπνήσει,βγάζει κομμάτια χωνεμένο γάλα.Στην αρχή δεν έδινα και πολύ σημασία γιατί όλοι μου έλεγαν ότι τα κάνουν αυτά τα μωράκια και θα στρώσει αλλά μου φαίνεται ότι αντί να στρώνει γίνεται ακόμα χειρότερη η κατάσταση!!Τελευταία άρχισα να τον διακόπτω την ώρα που τρώει όταν βλέπω ότι κάνει πολλή ώρα αλλά αρχίζει να ουρλιάζει,επίσης προσπαθώ να μην τον ταίζω συνέχεια αλλά να τον κρατάω 4-5 ώρες γιατί ως τώρα τρώει κάθε 2-3.Δεν είναι εύκολο όμως γιατί αρχίζει να διαμαρτύρεται...Τι να κάνω???

 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι ΓΟΠ (γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση) ή/και αλλεργία στα γαλακτοκομικά (που καταναλώνεις εσύ).

Έχεις δοκιμάσει να κρατάς το μωρό σε όρθια θέση αρκετή ώρα μετά το κάθε γεύμα; Δοκίμασε επίσης να ανασηκώσεις λίγο το στρώμα του. Επίσης καλό είναι να μην κουνάς πολύ το μωρό μετά τα γεύματα. (Αυτά είναι γενικές οδηγίες για ΓΟΠ).

 

ΜΗΝ κρατάς ώρες ανάμεσα στα γεύματα. Πέρα από το ότι έτσι μπορεί να έχεις πρόβλημα με το θηλασμό ή/και με την ανάπτυξη του μωρού, το εκνευρίζεις άσκοπα και αντίθετα αν είναι πολύ πεινασμένο θα φάει ακόμα πιο λαίμαργα.

 

ΑΝ το μωρό έχει ΓΟΠ τα μικρά και συχνά γεύματα είναι ό,τι καλύτερο.

 

Για την πιθανότητα αλλεργίας: Πώς είναι τα κακά του μωρού; Κάνει πράσινα κακά; Έχεις δει βλέννες/κόκκινες λεπτές γραμμούλες στα κακά του; Έχει κολικούς; Έχει/Είχε κάποια στιγμή νινίδα/ξηροδερμία/κόκκινα μάγουλα/ερεθισμούς στο δέρμα; Έχει σύγκαμα ή ερεθισμό στον πωπό; Αν το μωρό έχει κάτι από όλα αυτά τότε καλό είναι να αποφύγεις την κατανάλωση γαλακτοκομικών για κάποιες εβδομάδες και να δεις αν το μωρό έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Eva,ευχαριστώ για την απάντηση!Για ΓΟΠ φοβήθηκα κι εγώ αλλά η παιδίατρος είπε ότι εφόσον παίρνει πολύ καλό βάρος,δεν είναι αυτό.Τα κακά του έχουν λαδί χρώμα.Είχα ρωτήσει πάλι την παιδίατρο και είπε ότι εφόσον είναι υγρά δεν μας προβληματίζουν...:rolleyes: Συγκάματα μου κάνει που και που και όχι κάτι τρομερό.Τις γουλιές συνήθως τις βγάζει αμέσως μετά το γεύμα όταν τον βάζω να ρευτεί.Αν τύχει και φάει πιο αραιά ή μια μικρή ποσότητα,είναι οκ!Τη νύχτα π.χ όσα γεύματα κι αν κάνει,δεν βγάζει ποτέ γουλιές!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Για ΓΟΠ φοβήθηκα κι εγώ αλλά η παιδίατρος είπε ότι εφόσον παίρνει πολύ καλό βάρος,δεν είναι αυτό

 

Πολλά μωρά με ΓΟΠ βάζουν καλό βάρος γιατί τρώνε πολύ, οπότε περισσεύει να βγάλουν και για να μεγαλώσουν

 

.

Τα κακά του έχουν λαδί χρώμα.Είχα ρωτήσει πάλι την παιδίατρο και είπε ότι εφόσον είναι υγρά δεν μας προβληματίζουν...:rolleyes:

 

οι κενώσεις πρέπει να έχουν μουσταρδί χρώμα

 

οι πράσινες κενώσεις μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά

 

νομίζω ότι η παιδίατρος δεν είναι καθόλοι εξοικειωμένη με μωρά που θηλάζουν

 

Η ΓΟΠ συχνά επιδεινώνεται από την αλλεργία στα γαλακτοκομικά

Link to comment
Share on other sites

επίσης προσπαθώ να μην τον ταίζω συνέχεια αλλά να τον κρατάω 4-5 ώρες γιατί ως τώρα τρώει κάθε 2-3.Δεν είναι εύκολο όμως γιατί αρχίζει να διαμαρτύρεται...Τι να κάνω???

 

το μητρικό γάλα χωνεύεται σε 1-1,5 ώρα

 

οι 4-5 ώρες είναι πάρα πολύς χρόνος και το μωρό βασανίζεται από την πείνα

 

το κάθε 2-3 ώρες είναι πολύ καλό, γιατί το κάνεις ανά 4-5;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μητρικό γάλα χωνεύεται σε 1-1,5 ώρα

 

οι 4-5 ώρες είναι πάρα πολύς χρόνος και το μωρό βασανίζεται από την πείνα

 

το κάθε 2-3 ώρες είναι πολύ καλό, γιατί το κάνεις ανά 4-5;

 

Πάλι συμβουλή της παιδιάτρου...Μάλλον πρέπει να την αλλάξω??:rolleyes:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου έχει μικρή ΓΟΠ (2 μηνών) και η σύμβουλος θηλασμού μου είπε πως στον 4ο μήνα είναι το αποκορύφωμα της ΓΟΠ συνήθως. Πάντως εγώ είδα πολύ βελτίωση κόβωντας τα γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου έχει μικρή ΓΟΠ (2 μηνών) και η σύμβουλος θηλασμού μου είπε πως στον 4ο μήνα είναι το αποκορύφωμα της ΓΟΠ συνήθως. Πάντως εγώ είδα πολύ βελτίωση κόβωντας τα γαλακτοκομικά.

 

Από σήμερα έκοψα κι εγώ τα γαλακτοκομικά,να δούμε...Πες μου όμως,τι τρως?????Μου είναι πολύ δύσκολο γιατί παντού υπάρχει γάλα..Ακόμα και στο ψωμί του τοστ!!!:shock:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα έκοψα κι εγώ τα γαλακτοκομικά,να δούμε...Πες μου όμως,τι τρως?????Μου είναι πολύ δύσκολο γιατί παντού υπάρχει γάλα..Ακόμα και στο ψωμί του τοστ!!!:shock:

 

Διάβασε την ενότητα Αλλεργία σε μωρό που θηλάζει http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40412 για να δεις πώς το αντιμετωπίζουν άλλες μαμάδες. Έχε κατά νου ωστόσο ότι κάποια μωρά έχουν κι άλλες αλλεργίες πέρα από το αγελαδινό, οπότε κάποια διαιτολόγια είναι πολύ περιορισμένα.

 

Επίσης για εναλλακτικές πηγές ασβεστίου και άλλα σχετικά με την αποχή από τα γαλακτοκομικά δες εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/food-sensitivity.html#specificlink

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από σήμερα έκοψα κι εγώ τα γαλακτοκομικά,να δούμε...Πες μου όμως,τι τρως?????Μου είναι πολύ δύσκολο γιατί παντού υπάρχει γάλα..Ακόμα και στο ψωμί του τοστ!!!

Να σου πω την αλήθεια, δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω και το 'κρυμμένο' γάλα γιατί θα μου σαλέψει! Έκοψα απλώς τα εμφανή, δηλαδή γάλα, τυρί, γιαούρτι και ό,τι είναι επίσης εμφανές π.χ γλυκό που έχει γάλα κ.λ.π...

Ωστόσο εγώ το 'χα παρακάνει στην κατανάλωση (γιατί έτσι μου λέγανε πως πρέπει).

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω και το 'κρυμμένο' γάλα γιατί θα μου σαλέψει! Έκοψα απλώς τα εμφανή, δηλαδή γάλα, τυρί, γιαούρτι και ό,τι είναι επίσης εμφανές π.χ γλυκό που έχει γάλα κ.λ.π...

Ωστόσο εγώ το 'χα παρακάνει στην κατανάλωση (γιατί έτσι μου λέγανε πως πρέπει).

 

Ακριβώς... Έχει να κάνει και με το πόσο αλλεργικό είναι το μωρό και με το πόση κατανάλωση κάνει η μαμά. Κάποιες φορές αρκεί να περιοριστεί η κατανάλωση για να φανεί διαφορά στο μωρό, άλλες φορές και η ελάχιστη ποσότητα από "κρυμμένα" μπορεί να διαιωνίζει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Χθες όμως κορίτσια (το πρωί) ήπια (η χαζή) καπουτσίνο (έχει γάλα φυσικά) χωρίς να το συνειδητοποιήσω. Το απόγευμα είχαμε ζήτημα - κλάμα στο στήθος κ.λ.π - και το βράδυ και σήμερα το πρωί. Είναι δυνατόν τόσο λίγη ποσότητα γαλακτος να κάνει τη ζημιά??? Και πότε θα φύγει αυτό??? Τελικά, θα μπω στη διαδικασία να ψάχνω και τα κρυμμένα μου φαίνεται.

Τί τρώμε δηλαδή τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Χθες όμως κορίτσια (το πρωί) ήπια (η χαζή) καπουτσίνο (έχει γάλα φυσικά) χωρίς να το συνειδητοποιήσω. Το απόγευμα είχαμε ζήτημα - κλάμα στο στήθος κ.λ.π - και το βράδυ και σήμερα το πρωί. Είναι δυνατόν τόσο λίγη ποσότητα γαλακτος να κάνει τη ζημιά??? Και πότε θα φύγει αυτό??? Τελικά, θα μπω στη διαδικασία να ψάχνω και τα κρυμμένα μου φαίνεται.

Τί τρώμε δηλαδή τώρα???

 

Αστο εμένα για ένα ανεξήγητο λόγο ότι υπήρχε που θα μπορούσε να πειράξει ένα βρέφος την ενοχλουσε:shock:!!( ελπίζω να είμαι η εξαίρεση ) Τα είχα κόψει σχεδόν όλα, τα πάντα σου λέω!!! Φρούτα, λαχανικά, προϊόντα γάλακτος, καφέ κ.α που δεν τα θυμάμαι. Αλλα απο τότε ησυχάσε το μωρακι μου κ μαζί του κι εγώ!! Μέχρι τους 6 μήνες που σιγά σιγά αρχιζε να καλυτέρευει η κατάσταση...τι να κανουμε:lol: ;θυσίες για το θηλασμο :D!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αστο εμένα για ένα ανεξήγητο λόγο ότι υπήρχε που θα μπορούσε να πειράξει ένα βρέφος την ενοχλουσε!!( ελπίζω να είμαι η εξαίρεση ) Τα είχα κόψει σχεδόν όλα, τα πάντα σου λέω!!! Φρούτα, λαχανικά, προϊόντα γάλακτος, καφέ κ.α που δεν τα θυμάμαι. Αλλα απο τότε ησυχάσε το μωρακι μου κ μαζί του κι εγώ!! Μέχρι τους 6 μήνες που σιγά σιγά αρχιζε να καλυτέρευει η κατάσταση...τι να κανουμε ;θυσίες για το θηλασμο !!

__________________

 

Τί έτρωγες????? Τα ξανάρχισες δηλαδή στους 6 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Ετρωγα σκετα πραγματα όπως μπριζολες, μπιφτεκι, ψάρι με ρυζι, πατάτες κλπ...

Οπως κ καποια λαχανικά που δεν την πείραζαν πχ μαρούλι, ντομάτα...

Το ξέρω είναι δύσκολο στην αρχή αλλά συνηθιζεις κ μέχρι να το καταλάβεις περναει ο καιρός.. γύρω στους 6 μηνες αρχισα σιγα σιγά, ένα ένα να τα ξαναδοκιμάζω κ αν έβλεπα οτί κάτι την ενοχλούσε το άφηνα κανα μηνα κ μετά παλι. Πχ μία συγκεκριμένη μαρκα γιαουρτιού που μου άρεσε δεν την είχα φάει από τότε κ έφαγα προχτες κ την πείραξε!!!! Οπότε μόνη σου πρέπει να κάνεις δοκιμές...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετρωγα σκετα πραγματα όπως μπριζολες, μπιφτεκι, ψάρι με ρυζι, πατάτες κλπ...

Οπως κ καποια λαχανικά που δεν την πείραζαν πχ μαρούλι, ντομάτα...

Το ξέρω είναι δύσκολο στην αρχή αλλά συνηθιζεις κ μέχρι να το καταλάβεις περναει ο καιρός.. γύρω στους 6 μηνες αρχισα σιγα σιγά, ένα ένα να τα ξαναδοκιμάζω κ αν έβλεπα οτί κάτι την ενοχλούσε το άφηνα κανα μηνα κ μετά παλι. Πχ μία συγκεκριμένη μαρκα γιαουρτιού που μου άρεσε δεν την είχα φάει από τότε κ έφαγα προχτες κ την πείραξε!!!! Οπότε μόνη σου πρέπει να κάνεις δοκιμές...

 

Πω πω τρέχα γύρευε!! Να ρωτήσω αν βοηθάει γενικώς όπως κι εμάς όταν έχουμε καούρα να τρώμε γενικως πράγματα χωρίς σάλτσες κ.λ.π. σκέτα που λες κι εσύ? Το πρόβλημα ωστόσο, είναι ότι δεν μπορώ και σίγουρα να καταλάβω τί την πειράζει. Π.χ αυτές τις μέρες δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή μου, ήπια αυτόν τον καπουτσίνο κατα λάθος, αλλά αυτό έγινε προχθές!!!!!!! και κάτι κουλουράκια (χαζομάρα) αλλά πάλι προχθές γίνανε αυτά. Σήμερα γιατί χτυπιόμαστε ακόμα????

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τρέχα γύρευε!! Να ρωτήσω αν βοηθάει γενικώς όπως κι εμάς όταν έχουμε καούρα να τρώμε γενικως πράγματα χωρίς σάλτσες κ.λ.π. σκέτα που λες κι εσύ? Το πρόβλημα ωστόσο, είναι ότι δεν μπορώ και σίγουρα να καταλάβω τί την πειράζει. Π.χ αυτές τις μέρες δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή μου, ήπια αυτόν τον καπουτσίνο κατα λάθος, αλλά αυτό έγινε προχθές!!!!!!! και κάτι κουλουράκια (χαζομάρα) αλλά πάλι προχθές γίνανε αυτά. Σήμερα γιατί χτυπιόμαστε ακόμα????

 

Τι να σου πω θέλει σιγουρα ψαξιμο:-). Εμένα ας πούμε την πείραζε πολύ το πορτοκάλι κατι που έτρωγα καθε μέρα χωρις να το έχω καταλαβει...ελεγα κι εγώ τι φταίει, τι φταίει μεχρι που άκουσα οτι υπάρχει πιθανότητα να την ενοχλεί αυτο οπότε κ το σταμάτησα κ ησύχασε:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η κορουλα μου ειναι 2 μηνων και τρωει αποκλιστικα απο το στηθοσ ανα ενα 30 λεπτα....το ετοιμο γαλα δεν το θελει καθολου.φοβαμαι μηπωσ το γαλα μου ειναι αραιο και δεν χορταινει εσεισ τι λετε να κανω γιατι ειμαι συνεχεια με το στηθος εξω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...