Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

σε εμας δεν προταθηκε το ποσο...απαιτηθηκε αλλιως ο αντε να μην το πω δεν υπεγραφε τας χαρτια...κ μετα ειμαι αθεη που ηθελα ονοματοδοσια(γαμος και βαφτιση μαζι..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

E re φίλε τι είναι αυτά που ακούω;;; Εμείς παντρευτήκαμε με πολιτικό κ δεν είχα ιδέα τι γίνεται στις εκκλησίες. Τώρα που έμαθα όμως λέω όταν θα χω κανα παπαδοπαίδι για μαθητή να κάνω κανά χουνέρι στον παπά. Να του λεώ δώσε κάτι πάτερ τόση ώρα μου πήρε να κάνω εκείνο κ τ' αλλο. Κ ξέρεις η λάμπα χτες εκαιγε ολο το βραδυ στο σπίτι μου που μελέταγα για να κάνω μάθημα στο παιδί σου.. Μετά θα του στέλνω κ την καθαρίστρια του σχολείου να πάρει κ αυτή μερίδιο, γτ μη μου πείτε οτι πληρώνονται οι κακομοίρες. 150 ευρώ παίρνουν το μήνα (τουλάχιστον σε ενα διθέσιο που δούλευα κ έβλεπα τη μισθοδοσία της). Αλλά δε θεωρεί κανείς αυτονόητο να δώσει κάτι κ γι αυτές. Ονοματοδοσία κ πάλι ονοματοδοσία. Πρέπει κάποτε να πάει μπροστά αυτή η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

E re φίλε τι είναι αυτά που ακούω;;; Εμείς παντρευτήκαμε με πολιτικό κ δεν είχα ιδέα τι γίνεται στις εκκλησίες. Τώρα που έμαθα όμως λέω όταν θα χω κανα παπαδοπαίδι για μαθητή να κάνω κανά χουνέρι στον παπά. Να του λεώ δώσε κάτι πάτερ τόση ώρα μου πήρε να κάνω εκείνο κ τ' αλλο. Κ ξέρεις η λάμπα χτες εκαιγε ολο το βραδυ στο σπίτι μου που μελέταγα για να κάνω μάθημα στο παιδί σου.. Μετά θα του στέλνω κ την καθαρίστρια του σχολείου να πάρει κ αυτή μερίδιο, γτ μη μου πείτε οτι πληρώνονται οι κακομοίρες. 150 ευρώ παίρνουν το μήνα (τουλάχιστον σε ενα διθέσιο που δούλευα κ έβλεπα τη μισθοδοσία της). Αλλά δε θεωρεί κανείς αυτονόητο να δώσει κάτι κ γι αυτές. Ονοματοδοσία κ πάλι ονοματοδοσία. Πρέπει κάποτε να πάει μπροστά αυτή η χώρα.

 

Εμάς και για πολιτικό το Δημαρχείο Θερμαϊκού μας ζήτησε 150 ευρώ γιατί λεει δεσμεύουν την αίθουσα εκδηλώσεων (αν και δεν ζητήσαμε κάτι τέτοιο). Τελικά πήγαμε στο Δήμο Θέρμης, που ο γάμος ήταν δωρεάν.

 

Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Α κι εμείς πληρώσαμε 70 ευρώ αλλά νόμιζα οτι ήταν στάνταρ παντού για παράβολα κ τέτοια. Αλλά δε θυμάμαι τώρα ακριβώς. Καλά κ πάλι κερατιάτικα είναι αλλά σκέψου οτι χαλάσαμε μόνο αυτά τα 70 κ τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βαφτισαμε την κορη μας την προηγουμενη Κυριακη.Πριν το μυστηριο μας φωναξανε οι παππαδες στο γραφειο να υπογραψουμε.Στο τελος ρωταει ο ενας "ποιος θα πληρωσει γαι το μυστηριο?" Λεει ο νονος μας "εγω" . "150 ευρω" του λεει ο παππας ...........ετσι στην ψυχρα. Χρακ του κοβει και την αποδειξη στο δευτερολεπτο..........τα χασαμε ολοι.........αισχοοοοοοοοος!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να παραδεχτούμε πάντως ότι με την σημερινή κατάσταση τα μυστήρια και τα γλέντια είναι είδος πολυτελείας. Για να τα κάνει κάποιος σημαίνει ότι έχει και του περισσεύουν και μάλλον με αυτή την λογική έχουν διαμορφώσει και τα τιμολόγια οι εκκλησίες.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καναμε γαμο και βαφτιση μαζι τον Σεπτεμβριο του 2009.

Οταν η κουμπαρα μου εβγαλε να δωσει 50 ευρω στον παπα, εκεινος της απαντησε "μα καλα, λεφτα ειναι αυτα;" :shock: Εν τελει του εδωσε αλλα 20 ευρω και του απαντησε πως δεν εχει αλλα... Αλλα ο παπας ηταν τσαντισμενος και μουτρωμενος και μαλιστα μας επιασε μετα την τελεση των μυστηριων και μας "την ειπε" εν ολιγοις γιατι ενω μας επετρεψε να κανουμε catering στον προαυλιο χωρο της εκκλησιας (ο οποιος ανηκει στο δημο, δεν ειναι περιφραγμενος, ουσιαστικα το catering στρωθηκε σε ενα δασακι διπλα στην εκκλησια), εμεις του δωσαμε "ψιχουλα"...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ όταν έγινα κουμπάρα μου κόψανε χαράτσι 250 ευρά χαριστικά μάλιστα, μιας και ο παπάς ήταν θείος της κοπέλας που πάντρεψα.

Στον δικό μου γάμο ο κουμπάρος πλήρωσε 110 γιατί τόσα ζήτησε ο παπάς. Ξεχωριστά εννοείται το παράβολο των 18? για την άδεια γάμου, το 20άρικο στην ενορία που ανήκω επειδή δεν παντρεύομαι λέει εκεί και το 50άρικο της αρχιεπισκοπής όταν φτιάξαμε τα χαρτιά πριν τον γάμο. Ουστ τραγοπαπάδες!!!

Σόρυ, αλλά τα'χω βάλει με την εκκλησία - όλοι την ταϊζουμε και μας εκμεταλεύεται! Που είναι τώρα στα δύσκολα; με τόσα που γίνονται; με τόσες αδικίες; δεν θα'πρεπε να έχει μια δυναμική παρουσία; γιατί δεν βγαίνει μπροστά μια φορά; έτσι ρε παιδί μου, για το θεαθήναι και για την ιστορία που κουβαλάει στην πλάτη της! ΟΥΣΤ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΥΣΤ!

Ούτε θέλω να ξαναέχω πάρε δώσε μαζί τους - μπορώ να πιστεύω κι από μόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ όταν έγινα κουμπάρα μου κόψανε χαράτσι 250 ευρά χαριστικά μάλιστα, μιας και ο παπάς ήταν θείος της κοπέλας που πάντρεψα.

Στον δικό μου γάμο ο κουμπάρος πλήρωσε 110 γιατί τόσα ζήτησε ο παπάς. Ξεχωριστά εννοείται το παράβολο των 18? για την άδεια γάμου, το 20άρικο στην ενορία που ανήκω επειδή δεν παντρεύομαι λέει εκεί και το 50άρικο της αρχιεπισκοπής όταν φτιάξαμε τα χαρτιά πριν τον γάμο. Ουστ τραγοπαπάδες!!!

Σόρυ, αλλά τα'χω βάλει με την εκκλησία - όλοι την ταϊζουμε και μας εκμεταλεύεται! Που είναι τώρα στα δύσκολα; με τόσα που γίνονται; με τόσες αδικίες; δεν θα'πρεπε να έχει μια δυναμική παρουσία; γιατί δεν βγαίνει μπροστά μια φορά; έτσι ρε παιδί μου, για το θεαθήναι και για την ιστορία που κουβαλάει στην πλάτη της! ΟΥΣΤ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΥΣΤ!

Ούτε θέλω να ξαναέχω πάρε δώσε μαζί τους - μπορώ να πιστεύω κι από μόνη μου!

πλακα κανεισ ετσι 250 ευρω ;;;;;:confused::confused: καλα λεω στο πατερα μου οτι κοροιδο... αμα του δινουν παιρνει ...ποτε δεν εχει ζητησει χρηματα γιααυτο το θελουν ολοι:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν είναι κορόϊδο ο ανθρωπος. Προφανώς είναι από τις εξαιρέσεις, μετρημένους στα δάχτυλα που λειτουργούν ως λειτουργοί. Αφησε τον να'χουμε κάτι να μας κρατάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

100 ευρω εδωσε ο αδερφος μου και νονος την προηγουμενη Κυριακη, με αποδειξη που ειχε αναλυση του ποσου. Μαλιστα ο πατερ του εδειξε οτι οι περισσοτεροι νονοι του σ/κ ειχαν δωσει 200. Το βραδυ της βαπτισης κοιταγαμε την αποδειξη και στην κατηγορια air condition ηταν κενο. Για αυτο και ημασταν με εναν ανεμιστηρα, που καποια στιγμη τον γυρισαν προς τον ψαλτη? Αισχος!

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σας πω ότι ζητάνε λεφτά και απο το φωτογράφο. Δλδ. Παίρνουν απο κουμπάρους, αλλα παίρνουν και απο το φωτογράφο. Αλλιώς δεν αφήνουν προβολείς!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφοι πληρώνουν ένα "επίσημο" τέλος, κάπου στα 18 ευρω νομίζω.

Εχω πολλές εμπειρίες (δικό μου γάμο, 2 κουμπαριές, και 2 βαφτίσεις), όπου διαφορα τραγελαφικά συνέβησαν με τους τραγόπαπες...

Να ζητάνε παραπάνω, να μου λένε "ΔΕ ΒΓΑΙΝΩ, έχω τοσα έξοδα", να διακόπτει το μυστήριο επειδή ήταν μουτρωμένος για να μιλήσει στο κινητό του(!!!!), κλπ!

Γνώμη μου ειναι, ότι οι δικές μας "ντροπές" μη μας πούνε "τσιφούτηδες" οι άνθρωποι που παντρεύουμε, θρέφουν τέτοιες μοσχαροκεφαλές, σαν τους παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα για το γάμο μας ζήτησαν 200 ευρώ με τη δικαιολογία ότι γινόταν σε εκκλησάκι κτήματος και όχι σε ενορία και ότι τα χρήματα θα πήγαιναν στα συσσίτια των άπορων. Τώρα, δε ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω...

Όπως και να έχει όμως, είναι αδικαιολόγητα πολλά τα χρήματα που ζητάνε! Ειδικά στις περιόδους που ζούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
Περιττό να σας πω ότι ζητάνε λεφτά και απο το φωτογράφο. Δλδ. Παίρνουν απο κουμπάρους, αλλα παίρνουν και απο το φωτογράφο. Αλλιώς δεν αφήνουν προβολείς!!!!!!

 

εισαι σιγουρη? διοτι στη βαφτιση καναμε μονοι μας (δηλ ο αδερφος μου με επαγγελαμτικο εξοπλισμο) φωτογραφηση και βιντεοσκοπηση ο ξαδερφος, με προβολεις και κανεις απο την εκκλησια δεν ειπε τιποτα!

και στου ξαδερφου την βαφτιση καναμε το αντιστοιχο και παλι δεν ειπε κανεις τιποτα για χρηματα "φωτογραφου". φυσικα δεν δωσαμε αναφορα αν ειμασταν συγγενεις ή επαγγελματιες (και πιστεψε με, φαινομασταν επαγγελματιες).

επισης να προσθεσω οτι σε καθε μυστηριο που εχουμε γινει κουμπαροι ή νονοι παντα μας ελεγαν "οτι θελετε δωστε" και με αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι χαρακτηριστηκα την ερωτηση του νεοκορου: θέλετε τον μπροστινο πολυελαιο αναμενο ή τον πίσω ή μήπως και τους δυο???

γιατι ρωτω εγω τι αλλαζει?(που να ξερω?)

αλλαζει η τιμή μου απαντά.

τελικα το κουστουμακι του γάμου με τον μπροστα πολυελαιο αναμένο κοστισε 50 γιουρα /κουμπαρο ητη: 150 γιουρα!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν μου παει κατω με τπτ

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

βαφτησαμε τον γιο μας πριν 3 χρονια.κανονικα στην ενορια μας(αν ειχα βρει εκει που ηθελα δεν θα με ξαναεβλεπαν εκει μεσα).ειχαμε κανονισει για σαββατο κ επειδη ηταν καλοκαιρι ειχα ζητησει αργα,αλλα λογο εσπερινου μας εβαλαν στις 5.οκ λεω με air condition μια χαρα θα ειμαστε.μπορουμε να στολησουμε?ρωτησα βεβαιως απαντησαν.να σημειωσω οτι ο συγκεκριμενος παπας μας εχει παντρεψει,οπως κ τις αδερφες μου κ τα βαφτησια ολα αυτος,κ πολλα αλλα.φτανει η μερα της βαφτησης κ παιρνει τηλ στο σπιτι κατα τις1 κ λεει να μεταφερουμε την ωρα για τις 6 επειδη ειχε ζεστη,η απαντηση ηταν φυσικα οχι ,ειχα τοσα,γλυκα κοσμο κτλ,κ λεει οτι τα γλυκα δεν παθαινουν τιποτα να τα φερουν αργοτερα κ ο κοσμος ας περιμενει κ λιγο :confused:.οχι κ παλι οχι.μετα πολλα ερχεται στην ωρα του μες στα νευρα,την ειπε του αντρα μου για το οχι,τα εβαλε με τον μπαλονα ,κ δεν ανοιξε παρα μονο το ενα φυλλο της πορτας.λεω οκ θα περασει.φοναζει τους κουμπαρους μου κανονιζουν τα χαρτια κ ρωτησαν τα παιδια τι πρεπει να δωσουν,οτι θελετε λεει.ε!βγαζουν τα παιδια 100ε,κ γυρναει με υφος κ λεει για αυτο ηρθατε απο μακρια?δεν αναβω φωτα γιατι εχει ζεστη,κ μονο για τοσα με φερατε.φωναζει εμας,ειχαμε μαθει το σκηνικο,παμε υπογραφουμε του λεμε για το a/c κ λεει δεν εχω.οκ λεει ο αντρασ μου τελειωσαμε με τις υπογραφες?ναι.ξεκινα το μυστηριο.δεν του εδωσε ουτε 1ε.βεβαια μου ηρθε να τον λιντζαρο γιατι το μωρο το κατα κοπανησε στο κεφαλι,κ στην κυριολεξια το πεταξε στην νονα,η οποια τα παιξε απο τον φοβο της.μετα απο 2 μερες πηγε η μαμα μου κ του τα εχωσε κανονικα,κ γυρναει κ της λεει κολαζεσαι!!!!!!!ενω εσυ του λεει η δικια μου οχι!!!βγαλτε ταριφα στην πυλη οπως στα κομμωτηρια με τις τιμες να ξερουμε αν θα σας προτυμαμε του ειπε η μανα μου κ εφυγε.απο τοτε ενα πολυ τυπικο γεια οταν τον εβλεπα...ασε που ηταν αρχικουτσομπολης του κερατα......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Οταν εγινα νονα εδωσα 150ευρω, στον γαμο μου οι κουμπαροι πληρωσαν 100 και στην βαπτιση της κορης μου 50.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μου λένε για τον πολιτικό γάμο !!!!!!!!!!!!!!!! Χίλιες φορές !!!!! και εγω βέβαια θρησκευτικό έκανα, αλλά τους έχω στην μπούκα τους άχρηστους.

Όταν γέννησα και μου είπαν για την ευχή, είπα στον συζυγό μου ότι δεν θέλω κανένας λιγδάρης, κομπογιανίτης παπάς να ακουμπησει τον μικρό μου................:twisted: είπα ας την πει την ευχή ο πατέρας σου που ξέρω ότι τον αγαπάει πραγματικά.............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω δεν ψήφισα κάτι, επειδή όταν πάντρεψα ενα ζευγάρι, δεν θα πήγαινα με τίποτα να πω στον παπά,ψάλτες κλπ εαν χρωστάω κάτι γιατί τα είχα πάρει με αυτό το θέμα... το ανέλαβε η μητέρα μου που είπε πως αφού έμπλεξα με αυτά κ δέχθηκα να τους παντρέψω, δεν θα γίνω ρεζίλι γι'αυτό το θέμα....:evil::evil::evil: κ τους έδωσε νομίζω απο 50 ευρω... κ στην βάφτιση που έγινα νονά τα ίδια μου έκανε... μέχρι που έδωσε κ 20 ευρω στην νεοκόρο κ αυτή στραβομουτσούνιασε γιατί της φάνηκαν λίγα...:shock::shock:χεχεεεε στράβωσε η μάνα μου κ καλά να τα πάθει αφού ανακατεύτηκε!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol: εφώ πάντως δεν θα έδινα τίποτα κ σε κανέναν κ δεν το λέω απο άποψη των χρημάτων,αλλά επειδή δεν το θεωρώ σωστό, στο κάτω κάτω η δουλειά τους είναι να παντρέψουν κ να βαφτίσουν......

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...