Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές μακρια από τη μαμά και το μπαμπά?


marakiii

Recommended Posts

εσυ μπορει να μην ειχες επιλογη, αλλα η κοπελα απ'ο,τι καταλαβαινω εχει, γι'αυτο ρωταει... αν δεν ειχε επιλογη δε θα εθετε καν το ερωτημα για να παρει γνωμες....

 

Δεν διαφωνούμε σε κάτι, το έγραψα ήδη και εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου. :D

 

Ναι η ίδια, δεν αναφέρει κάτι... Εγώ το λέω, απο προσωπική εμπειρία, για να σου δείξω ότι δεν έχεις πάντα επιλογή. ;).............

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας,

 

έχω ένα θέμα που με απασχολεί πολυ τελευταία. Εχω ένα κοριτσακι 17 μηνων το οποίο τις ωρες που εργαζομαι το κρατάει η μαμα μου (η οποία την φροντίζει καλύτερα και από μενα να σημειωσω). Τώρα το καλοκαίρι θα πρέπει η μαμα μου να πάει στο νησι απο το οποιό κατάγεται για 2 μηνες. Εμεις θα μπορεσουμε να παρουμε το πολυ 3 βρομαδες αδεια για να παμε. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να στείλουμε και τη μικρή μαζί με τη γιαγιά της γιατί δεν έχουμε κάποιον άλλον να την κρατήσει εδω.

θα ήθελα τη γνωμη σας για το τι είναι καλύτερο...

1) Να βρουμε κάποιον να την κρατάει εδώ μέσα στη ζέστη της Αθηνας?

η

2) Να τη στείλουμε με τη γιαγία της στο νησι,καθαρό αέρα, μπανάκια αλλά μακριά από τη μαμα και το μπαμπα?

 

 

Χιλιες φορες να προτιμήσεις την μαμά σου που το πονάει το παιδι πολυ διαφορετικά απο μια "ξένη" γυναικα.....

 

Αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη/λυση εννοειτε πως το καλυτερο και για το παιδι αλλα και για εσας ειναι το παιδι να ειναι με ατομο που το γνωριζει καλα....φαντασου οτι με την ξενη...θα πρεπει να προσαρμοστει...

 

Και εγω την εστειλα την μικρη ενα μηνα διακοπες πρωτη φορα οταν ήταν 10μηνων στο εξοχικο της μητερας μου, η οποια και την κραταγε τις καθημερινες οταν δουλευα.., ουτε καν με εψαξε ....στις 5 μερες ρωτουσε που ειμαι...:oops: και πηγα δυο φορες στο μηνα μεσα.

 

Και περυσι την εστειλα που ήταν δυο χρονων για ενα μηνα παλι, και πηγα δυο φορες πάλι στο μηνα μεσα

 

και τωρα με το που θα κλεισουν τα σχολεια και θα ληξει η συμβαση μου παλι θα φυγει για χαλκιδικη η μικρη με την γιαγια της και τον παππου της για εναμιση μηνα αυτη τη φορα και εγω με τον συζηγο θα παμε καθε δυο εβδομαδες να την δουμε

 

Ειναι το καλύτερο απο το να καθεται μαζι μου να ψήνεται στο διαμέρισμα ολο το καλοκαιρι, ουτε βολτες μες τον καυσωνα μονο το βραδακι....μεχρι να παμε τον αυγουστο διακοπες οι τρεις μας....

 

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσες να προσλαβεις καποια κοπελα με συστασεις για ενα μηνα και τον επομενο μηνα να πηγαινε διακοπες το μικρακι με εναν απο τους 2 γονεις στο νησι με την γιαγια και μετα απο 2 βδομαδες να πηγαινε και ο αλλος γονιος????και ας κανατε χωριστα διακοπες αυτο μου φαινετε πιο ανωδυνο για το μωρακι

?????????

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερουμε πως θα αισθανθειτο μικρακι. Μαλλον καθε μανουλα ξερει το μικρακι της καλυτερα και με αυτο το σκεπτικο απανταμε στο θεμα.

Αν βρεθει αλλος τροπος φυλαξης (παιδικος ή νταντα) πως θα αντιδρασει το μικρακι? Δηλαδη δεν υπαρχει πιθανοτητα να κλαιει το 8αωρο που θα λοιπουν οι γονεις στην δουλεια? Την γιαγια την εχει συνηθισει σιγουρα.. (Αληθια μπορειτε να βρειτε παιδικο για 1-2 μηνες γιατι εδω για λιγοτερο απο 6μηνο δεν γινεται). Αν οι γονεις δουλευον σε εταιρεια που δεν δινει τετοια δυνατοτητα να παρουν 2 βδομαδες ο ενας τον Ιουλιο και μετα ο αλλος (εχω δουλεψει σε εταιρεια που εκκλεινε 2 συγκαικριμενες βδομασες το καλοκαιρι και σε αλλη που ο προισταμενος επερνε παντα μια συγκεκριμενη περιοδο και εγω επρεπε να ρυθμισω αναλογα την δικια μου αδεια).

Απο την αλλη η γιαγια θα τα καταφερει ολη μερα με την ευθυνη του παιδιου? Εμενα η μητερα μου μενει μαζι μας και κραταει τα παιδια. Οταν ομως ειναι και τα 2 δεν μπορουν να βγουν εξω. Πηγαινει σουπερμαρκετ για να παρει ψωμι και γαλα αλλα τα "βαρια" τα φερνουμε εμεις γιατι δεν τα σηκωνει το καροτσι του παιδιου.

και μια και οπως ειπα κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια νομιζω οτι οι δικοι μου μια χαρα θα περναγαν μονοι τους με την γιαγια (ειδικα ο μικρος που ειναι αυτοκολλητος της).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση για τη μαμα και τον μπαμπα. Προσωπικα θα μου ηταν πολυ δυσκολο να αποχωριστω το παιδακι μου για τοσο μεγαλο διαστημα αλλα αν δεν ειχα επιλογη θα εμπαινα στη διαδικασια να το καταπιω και να προσπαθησω να το επισκεπτομαι οσο πιο συχνα μπορω.

 

Για το θεμα της γυναικας που αναφερθηκε ή του σταθμου το θεωρω ψιλοβαναυσο αν το παιδακι εχει συνηθισει να το κραταει η γιαγια του. Πιστευω αν κρινω απο το δικο μου παιδακι οτι θα του κακοφανει η αλλαγη και μακαρι αν το επιλεξεις να συνηθισει γρηγορα. Το θεμα δεν ειναι αν θα μεινει στη ζεστη ή αν θα κανει 20 μπανια λιγοτερα αλλα οι συνθηκες που θα βιωνει καθημερινα που θα ειναι τοσο διαφορετικες απο την καθημερινοτητα του.

 

Δεν ξερω...μαλλον με πολυ στενοχωρια θα επελεγα τη λυση της γιαγιας και θα προσπαθουσα να πηγαινω συνεχεια. Βεβαια δεν ανεφερες την αποσταση...αν ειναι μικρη η αποσταση π.χ. 3 ωρες με το πλοιο ανετα πεταγεσαι καθε ΠΣΚ και δεν θα το αποχωριστειτε τοσο εντονα.

 

 

Βαλτε κατω τα συν και τα πλην και καλη αποφαση!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καλυτερο για το παιδι ειναι να ειναι μαζι σας, εστω κι αν ειναι μονο για τα απογευματα.

 

Η φροντιδα της γιαγιας, οσο καλη και να ειναι, δε μπορει να αντικατασταστησει την βραδυνη αγκαλια του μπαμπα και της μαμας... μιλωντας απο ψυχολογικης αποψεως παντα, μια και το παιδι εινια τοσο μικρο και δε μπορει μονο του να εκφρασει τι θα προτιμουσε (μεγαλυτερα παιδακια μπορει να προτιμουσαν να πανε με τη γιαγια στο νησι, αλλα ξερουν τι σημαινει "δε θα δω τι μαμα μου για ενα μηνα" και ειναι συναισθηματικα ωριμα να το αντιμετωπισουν)

 

Θεωρώ οτι με έχεις καλύψει απόλυτα με αυτά που γραφέις και γιαυτό το λόγο έβαλα την μικρή σε παιδικό που είναι ανοιχτά 12μήνες τον χρόνο και προσπαθώ οσο κουρασμένη και εξαντλημένη να είμαι να την πήγαίνω τουλάχιστον 2-3φορές την βδομάδα (μέχρι να φύγουμε για διακοπές )καπου για μπανάκι μετα την δουλειά.:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα ηθελα να εχω τις γιαγιαδες -παπουδες μακρυα για να πηγαινω καπου ζηλευα τα υπολοιπα παιδια που το ειχαν αυτο. Οταν ειμασταν Αθηνα ελεγα οτι τα παιδια μου μετα τα 2 θα τα εστελνα κατω στους παπουδογιαγιαδες για καμια 10αρια μερες για να περνανε καλα, τελικα ηρθαμε ολοι πισω.......και λεω χαθηκε να ειχε ενας απο τους δυο μας καταγωγη απο καπου αλλου!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι γονείς της μαμάς μου, ήταν στο χωριό και πηγαίναμε κάθε καλοκαίρι. Κάποιες μέρες με τους γονείς και κάποιες μόνοι μας με την γιαγιά και τον παππού. Ήταν ΤΕΛΕΙΑ!! απο τις πιο όμορφες παιδικές μου αναμνήσεις.....:D

 

Κι ο γιος μου, περιμένει πως και πως να κλείσουν τα σχολεία για να πάει στο χωριό με την γιαγιά. Εκεί, είναι όλη μέρα έξω, μπαίνει στο σπίτι μόνο για να κοιμηθεί. Έχει κάνει φίλους στη γειτονιά, είναι ελεύθερος και ανέμελος.... η καλύτερη του... ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...