Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ανεμιστηρες οροφης

Recommended Posts

Δεν ειδα κανενα αλλο παρομοιο θεμα. Λεμε αντι για air contition που και ανθυγειινο ειναι για τα παιδια , και κακο στο περιβαλλον κανει να βαλουμε ανεμιστηρες οροφης. Αλλα ειδα οτι και αυτων το κοστος , δεν ειναι λιγο. Εχει κανεις ?? αξιζει?? ή τσαμπα λεφτα?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

Διαφημίσεις

Βάλαμε εμείς έναν στο υπνοδωμάτιο πριν 2 χρόνια, τον πήραμε από το πράκτικερ περίπου 110 ευρώ. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, γιατί εγώ προσωπικά δεν αντέχω το αιρκοντίσιον για πολλή ώρα και ειδικά τη νύχτα δεν το θέλω καθόλου.

Τον ανεμιστήρα τον βάζουμε συνήθως στη χαμηλή σκάλα και νιώθεις ένα ελαφρύ αεράκι. Δεν κάνει την τρομερή διαφορά σε ένα πολύ ζεστό σπίτι γιατί δεν μπορεί να ρίξει τη θερμοκρασία, αλλά νιώθεις μια ανακούφιση που κάνει την ζέστη πιο ανεκτή.

Εμάς το σπίτι μας είναι τελευταίος όροφος και νότιο και ψήνεται κυριολεκτικά, έχουμε στάνταρ 34-35 βαθμούς με τις ζέστες. Σε τέτοιες θερμοκρασίες χρειάζεται και το αιρ κοντίσιον, ειδικά το μεσημέρι, αλλά με τον ανεμιστήρα η κατάσταση γίνεται λίγο πιο υποφερτή.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ο δικός μας έχει τηλεκοντρόλ και το χάλασε το πιτσιρίκι πριν λίγο καιρό και δεν ξέρω αν φτιάχνεται. Όμως, το τηλεκοντρόλ είναι και μεγάλη ευκολία, αυξομειώνεις την ένταση ή κλείνεις το φως χωρίς να κουνηθείς καθόλου!;)

5k3tp2.png

καιμεις εχουμε στο εξοχικο. εμεις ομως τοχουμε στοσαλονι που ειναι μεγαλος χωρος και δεκανει τιποτα αν δε χτυπαει πανω μας. φετος θα βαλω και στα δωματια.μεταξυ μας ομως φετος θα βαλω και κλιματιστικο για τους καυσωνες. ο ανεμιστηρας κανει καπως ανεκτη τηζεστη μια χαρα αν δε χτυπαει πολυ ο ηλιος το χωρο. στα πισω δωματια πχ που χτυπαει καταμεσημερο ο ηλιος χωρις κλιματιστικο δεπαλευετε.

θελει σε καθε δωματιο γιανα κανει δουλεια. αλλιως δεν οικονομει. ξαναλεω οτι ειναι καλος ειδικα για βραδυ. παρε! αλλα πρσωπικα δε τον σιγκρινω με το κλιματιστικο για το μεσημερι

1-2-3MPOMPIRES!!!

Μην πάρεις φτηνό, γιατί κάνει θόρυβο και δεν έχει καλή απόδοση. Αν πάρεις έναν καλό, τότε είναι πολύ καλή επιλογή. Εμείς έχουμε σε όλα τα δωμάτια, εκτός από το καθιστικό που θέλαμε καλά φωτιστικά, οπότε βάλαμε ερ κοντισιον. Μας ικανοποιεί απόλυτα, απλά στα υπνοδωμάτια κοιμόμαστε ελαφρά σκεπασμένοι, γιατί κάνει ένα ελεφρύ ρεύμα αέρα....

Διαφημίσεις

Κι εμείς χρησιμοποιούμε πάρα πολύ τους ανεμιστήρες οροφής στα υπνοδωμάτια. Μόνο όταν έχει καύσωνα χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό. Υπάρχουν πολύ ωραία και μοντέρνα σχέδια, υπολόγισε όμως γύρω στα 80-120 € για κάτι όμορφο και αθόρυβο. Θα βρεις πολλά σχέδια στο πράκτικερ.

EoHCp3.png2Xnpp3.png

Πολυ χαρηκα τωρα....ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!εκει γυρω στα 80 ευρω υπολογιζουμε . Εχω βρει στο ιντερνετ http://www.skroutz.gr/s/46227/Westinghouse-Turbo-Swirl-II-white-multi-color-30%27%27.html αυτον. Μου φαινεται καλος.

λεω να παρω και για τα 2 δωματια των παιδιων .

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

και γω εχω σκοπο να βαλω στο δωματιο της μικρης...

μονο να...

με φοβιζει κατι και το σκεφτομαι λιγο... (ειμαι εντελως τρελη? :? )

υπαρχει περιπτωση ετσι οπως γυριζει γρηγορα αυτο το πραγμα με τους ελικες... μα φυγει??

να παρει κανα κεφαλι? (το δικο μου βασικα, εγω θα κοιμαμαι τα μεσημερια στο καναπε διπλα στη μικρη, ΚΑΤΩ απο τον ανεμιστηρα.... :|

Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές! :lol: Για το λόγο αυτό δεν το βάζω ποτέ στην τρίτη σκάλα, γιατί νομίζω ότι θα απογειωθεί!!!

Πάντως, δεν κινδυνεύεις αν είσαι ακριβώς από κάτω, λογικά αν φύγουν οι έλικες θα φύγουν προς τις άκρες του δωματίου! :lol:

5k3tp2.png

μονο να...

υπαρχει περιπτωση ετσι οπως γυριζει γρηγορα αυτο το πραγμα με τους ελικες... μα φυγει??

να παρει κανα κεφαλι? (το δικο μου βασικα, εγω θα κοιμαμαι τα μεσημερια στο καναπε διπλα στη μικρη, ΚΑΤΩ απο τον ανεμιστηρα.... :|

ενταξει μιλαμε για τρελα.......πιο πολυ με φοβιζει το τι αναπνεει μεσο το air condition παρα αυτο. φτανει την τοποθετηση να την κανει καποιος που ξερει.........

Διαφημίσεις

κοιτα αν οι τιμες ειναι αυτες που γραφει προτιμω να κανω τα 478 ευρω σε 50αρικα και να κυκλοφορουμε ολοι με βενταλιες απο 50ευρα!!!!!!

:-P:razz:;)

κοιτα αν οι τιμες ειναι αυτες που γραφει προτιμω να κανω τα 478 ευρω σε 50αρικα και να κυκλοφορουμε ολοι με βενταλιες απο 50ευρα!!!!!!

:-P:razz:;)

οι τιμές είναι αυτές που γραφεί!αλλα πιστευω οτι με της βενταλιες απο τα πενηντάρικα δεν θα έχεις τοσο δροσια !ουτε υγιεινος θα ειναι ο αέρας!:-P

μονο να...

ακριβως το ιδιο σκεφτομαι και δεν εχω βαλει ποτε ουτε προκειται να βαλω

ειναι δεν ειναι τρελα δε ξερω...

καλό ειναι, κατι κατι, εχουμε κι εμείς στο παιδικό δωμάτιο αντί για a/c

μόνο που θα πρεπει να εισαι αρκετα τυπική με την καθαριότητα, γιατί σηκωνει σκόνη (ειδικά πάνω από ντουλάπες, πορτες κλπ)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Διαφημίσεις

• 9 months later...

Επαναφέρω το θέμα κι ας μου απαντήσει παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι. Ψάχνω να αγοράσω ανεμιστήρες οροφής, για όλα τα δωμάτια (εξοχικό). Ζητώ κάτι και ποιοτικό και καλαίσθητο, να ταιριάζει με παραδοσιακό στυλ, αλλά ει δυνατόν και ελληνικής κατασκευής (στο πλαίσιο της υποστήριξης των προϊόντων μας). Έχω δει τους ανεμιστήρες Hunter, είναι πραγματικά τέλειοι, είναι όμως πανάκριβοι και... αμερικάνικοι.

NLOdp3.png?XyVO1AM4