Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοστος κατασκευης σπιτιου


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια και αγορια!!!

 

Ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω....

 

Μολις βγηκε η αδεια για το σπιτι μας!!! Απο την μια ειμαι ενθουσιασμενη και απο την αλλη με ανχωνει πως θα το τελειωσουμε...

 

Το σπιτι θα μας το αρχισει ο καλος μου ο μπαμπακας....θα βαλει τα πρωτα 80.000 ευρω και μετα το παιχνιδι ερχεται στα χερια μας!

 

Το σχεδιο ειναι 135 τ.μ. και 60 τ.μ. υπογειο...

Ο αντρας μου με τον πεθερο μου θα κανουν τα μπετα, τα τουβλα και την σκεπη...

 

Μπορειτε να μου πειτε εσεις που ειστε της δουλειας η εχετε χτισει σπιτι με αυτα τα χρηματα ποσο περιπου θα προχωρησουμε???

 

Δεν θα βαλουμε τα πλακακια π.χ των 50 ευρω το μετρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου ζιου ζιτσου!

 

καλοριζικη η αδεια!

 

οταν λες οτι θα τα κανουν ο αντρας σου με τον πεθερο σου, εννοεις οτι ειναι αυτο το επαγγελμα τους? Σε ρωταω για να καταλαβω αν θα πληρωσετε ενσημα στο ικα για αυτες τις εργασιες ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ζιου ζιτσου!

 

καλοριζικη η αδεια!

 

οταν λες οτι θα τα κανουν ο αντρας σου με τον πεθερο σου, εννοεις οτι ειναι αυτο το επαγγελμα τους? Σε ρωταω για να καταλαβω αν θα πληρωσετε ενσημα στο ικα για αυτες τις εργασιες ....

 

 

Ναι... κανουν μπετα, τουβλα και σκεπες (ο αντρας μου τα μπετα και ο πεθερος τα αλλα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια και αγορια!!!

 

Ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω....

 

Μολις βγηκε η αδεια για το σπιτι μας!!! Απο την μια ειμαι ενθουσιασμενη και απο την αλλη με ανχωνει πως θα το τελειωσουμε...

 

Το σπιτι θα μας το αρχισει ο καλος μου ο μπαμπακας....θα βαλει τα πρωτα 80.000 ευρω και μετα το παιχνιδι ερχεται στα χερια μας!

 

Το σχεδιο ειναι 135 τ.μ. και 60 τ.μ. υπογειο...

Ο αντρας μου με τον πεθερο μου θα κανουν τα μπετα, τα τουβλα και την σκεπη...

 

Μπορειτε να μου πειτε εσεις που ειστε της δουλειας η εχετε χτισει σπιτι με αυτα τα χρηματα ποσο περιπου θα προχωρησουμε???

 

Δεν θα βαλουμε τα πλακακια π.χ των 50 ευρω το μετρο...

 

σ'αυτες τις 80000 ειναι και το κοστος του οικοπεδου ή το εχετε ηδη;

 

Τα 135τμ ειναι ισογειο ή μεζονετα; Ποσα μπανια; Τι θα βαλετε στο πατωμα (ξυλο, μαρμαρο, πλακακι, laminate); Τι ειδος κεντρικης θερμανσης;

Το οικοπεδο ειναι επανω στο δρομο; Τι σκοπο εχετε για το υπογειο (θα το αφησετε με το σωβα σαν αποθηκη ή θα το "ντυσετε" -βαψιμο, πατωμα, θερμανση κλπ; )

 

Φανταζομαι για να λες οτι βγηκε η αδεια δεν συμπεριλαμβανονται σ'αυτο το ποσο οι αδειες των μηχανικων, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

τοτε λογικα θα παρετε απαλλαγη απο το ικα για τα ενσημα που αφορουν τις εργασιες που θα κανει ο αντρας σου, οποτε γλιτωνεται ενα πολυ σημαντικο ποσο απο κει .

 

γενικα, υπολογιζω οτι το συνολικο κοστος θα ειναι στα 150,000, οποτε με 80,000 πιστευω θα καλυψετε αυτα που θα κανουν αντρας-πεθερος συν καποιες εργασιες ακομα, οχι πολλα πραγματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

τοτε λογικα θα παρετε απαλλαγη απο το ικα για τα ενσημα που αφορουν τις εργασιες που θα κανει ο αντρας σου, οποτε γλιτωνεται ενα πολυ σημαντικο ποσο απο κει .

 

γενικα, υπολογιζω οτι το συνολικο κοστος θα ειναι στα 150,000, οποτε με 80,000 πιστευω θα καλυψετε αυτα που θα κανουν αντρας-πεθερος συν καποιες εργασιες ακομα, οχι πολλα πραγματα.

 

 

Ραννια εισαι σιγουρη; Εμενα στο ΙΚΑ μου ειχαν πει οτι απαλλαγη δινουν μονο για προκατ, ή αν ο χτιστης ειναι ελευθερος επαγγελματιας και εχει τεβε.

Μαλλον ο,τι θελει λεει ο καθενας...

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτες τις 80000 ειναι και το κοστος του οικοπεδου ή το εχετε ηδη;

 

Τα 135τμ ειναι ισογειο ή μεζονετα; Ποσα μπανια; Τι θα βαλετε στο πατωμα (ξυλο, μαρμαρο, πλακακι, laminate); Τι ειδος κεντρικης θερμανσης;

Το οικοπεδο ειναι επανω στο δρομο; Τι σκοπο εχετε για το υπογειο (θα το αφησετε με το σωβα σαν αποθηκη ή θα το "ντυσετε" -βαψιμο, πατωμα, θερμανση κλπ;)

 

Φανταζομαι για να λες οτι βγηκε η αδεια δεν συμπεριλαμβανονται σ'αυτο το ποσο οι αδειες των μηχανικων, ετσι;

 

Oχι δεν συμπεριλαμβανεται ο μηχανικος σε αυτα τα 80.000..

Ειναι απο την μια ισογειο και απο την αλλη εχει σκαλια, το οικοπεδο εχει κληση 12%...το υπογειο για αρχη θα μεινει με τους σοβαδες και απλα θα το κλεισουμε, εχει δυο μπανια, τρια υπνοδωματια και στο πατωμα θα μπει πλακακι, α! και το σπιτι λογω κλισης ο μηχανικος μας εβγαλε 3 σκαλακια μεσα στο σπιτι που χωριζουν σαλονι κουζινα τραπεζαρι και μικρο μπανιο απο το υπολοιπο σπιιτι...

Link to comment
Share on other sites

τοτε λογικα θα παρετε απαλλαγη απο το ικα για τα ενσημα που αφορουν τις εργασιες που θα κανει ο αντρας σου, οποτε γλιτωνεται ενα πολυ σημαντικο ποσο απο κει .

 

γενικα, υπολογιζω οτι το συνολικο κοστος θα ειναι στα 150,000, οποτε με 80,000 πιστευω θα καλυψετε αυτα που θα κανουν αντρας-πεθερος συν καποιες εργασιες ακομα, οχι πολλα πραγματα.

 

 

και μετα σου λενε κριση...και δεν σηκωνονται οικοδομες....εγω υπολογιζα με τα 80 να σοβαντιζαμε κι ολας, μην σου πω να εμπαινε και υδραυλικος-ηλεκτρολογος....

π.χ. ο ηλεκτρολογος μας ειπε γυρω στα 3.000-4.000

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον,

νομιζω οτι θα χρειαστετε περιπου 120 κυβικα μπετο, αυτο μαζι με την πρεσα και τα σιδερα θα πρεπει λογικα να κοστισει περιπου Ε20,000 (ισως λιγο παραπανω γιατι εγω παιρνω τιμες "χονδρικης"). Εργατικα δεν εχετε και το ΙΚΑ (εκτος και αν ισχυει καποια απαλαγη) θα ειναι περιπου Ε4-Ε4,500.

 

επιστρεφω αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ραννια εισαι σιγουρη; Εμενα στο ΙΚΑ μου ειχαν πει οτι απαλλαγη δινουν μονο για προκατ, ή αν ο χτιστης ειναι ελευθερος επαγγελματιας και εχει τεβε.

Μαλλον ο,τι θελει λεει ο καθενας...

 

Αυτο ναι ισχυει στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ειναι οικοδομος. Δλδ, αν ο ιδιοκτητης ειναι καποιου αλλου επαγγελματος θα πληρωσει ενσημα μονο για οσους τεχνιτες εχουν ασφαλιση στο ΙΚΑ. Υδραυλικοι-ηλεκτρολογοι εχουν ΤΕΒΕ, οποτε δε προκυπτουν ενσημα για αυτες τις εργασιες.

 

Περιπτώσεις για απαλλαγή η μείωση ημερομισθίων στο ΙΚΑ συγκεντρωτικά.

Έτσι για να μην πληρώνουν τα σπασμένα αυτοί που προσπαθούν να φτιάξουν ένα σπιτάκι, όταν κάποιοι άλλοι διαγράφουν τα ένσημα χιλιάδες χιλιάδες.

 

Για του λογου το αληθες, απο το Υ.Α.Φ21/478/18.3.1997 (ΦΕΚ 252/Β/1.4.1997) και το http://www.michanikos.gr

 

 

1. Όταν έχουμε εφαπτόμενες πλευρές της οικοδομής με άλλη οικοδομή , τότε προσκομίζουμε τον πίνακα 3 με τις εργασίες επιχρισμάτων και χρωματισμών της εφαπτόμενης πλευράς για να αφαιρεθούν.

2. Όταν ο ιδιοκτήτης είναι οικοδόμος ή οι συγγενείς πρώτου βαθμού (αποδεικνύεται με κάποια ελάχιστα ημερομίσθια) και είναι πρώτη κατοικία και λιγότερο από 150 τ.μ. τότε αφαιρείται το 30% του συνόλου των ημερομισθίων.

3. Ισόγεια κτίρια χωρίς φέρων οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα αφαιρούνται τα 2/3 των ημερομισθίων από την φάση εκσκαφές και οικοδομικός σκελετός. Αυτό ισχύει μόνο για κατοικίες, αλλά εάν έχει τίτλο ισόγεια οικοδομή και θέλει ο υπάλληλος μπορεί να περάσει.

4. Εργασιών κατασκευής μεταλλικών στεγών και ξύλινων αυτοφερόμενων . Τα αφαιρούμενα ημερομίσθια προκύπτουν από το γινόμενο του πολλαπλασιασμού του συντελεστή 0.15 επι την επιφάνεια της στέγης.

5. Οποιεσδήποτε εργασίες γίνονται από πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα που υπάγεται σε άλλο κλάδο ασφάλισης, π.χ. ΤΕΒΕ ή οι εργασίες ανατεθούν σε τρίτο, ο οποίος ασφαλίζει ο ίδιος το προσωπικό του στο ΙΚΑ, τότε με την προσκόμιση τιμολογίων αφαιρούνται τα ημερομίσθια της συγκεκριμένης εργασίας. Κλασική περίπτωση, τοποθέτηση βιομηχανικών δαπέδων με αφαίρεση όλων των ημερομισθίων των πλακιδίων.

6. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι ομογενείς σε περίπτωση κατασκευής πρώτης κατοικίας (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)

7. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι αγρότες ή νέοι αγρότες για την περίπτωση αγροτικών κατασκευών (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)

8. Σε περίπτωση επαναχρωματισμών δεν χρειάζεται να υπάρχει η ιδιότητα του οικοδόμου για απαλλαγή των ημερομισθίων, μπορεί να δηλώσει κάποιος προσωπική απασχόληση και να απαλλαγεί, άσχετα εάν δεν το αποδέχονται στο ΙΚΑ , αυτό ισχύει.

 

 

 

 

Καλα, το οτι ο καθενας λεει ο,τι θελει ειναι το μονο σιγουρο....:rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

νομιζω οτι θα χρειαστετε περιπου 120 κυβικα μπετο, αυτο μαζι με την πρεσα και τα σιδερα θα πρεπει λογικα να κοστισει περιπου Ε20,000 (ισως λιγο παραπανω γιατι εγω παιρνω τιμες "χονδρικης"). Εργατικα δεν εχετε και το ΙΚΑ (εκτος και αν ισχυει καποια απαλαγη) θα ειναι περιπου Ε4-Ε4,500.

 

επιστρεφω αργοτερα...

 

Λιγα λες ....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον, συνεχιζω, περιπου Ε1500 θα χρειαζοσουνα για σκαψιμο για θεμελια χωρις το υπογειο, τωρα με το υπογειο δεν ξερω να σου πω, δεν εχω κανει ποτε υπογειο...

 

Τουβλα: εχει διαφορα αν κανετε στον εξωτερικο τοιχο δυο στρωσεις 10ρια τουβαλ με μονωση φελου στη μεση, ή αν κανετε μονο τοιχο με 25αρια (η γνωμη αν τη θελεις ειναι οτι εκει που εισαι δεν χρειαζεσαι διπλο τοιχο, αλλα δεν ξερω τι γινεται και μετον καινουριο νομο για τα πρασινα σπιτια, ενας καινουριο μεσο που βρηκαν για να φανε οι κοιλαραδες και να ξετιναχτουνε αδικα οι μικρομεσαιοι)...

 

Εστω οτι βαζεται 25αρια, θα χρειαζτειτε περιπου Ε2500 για τουβλα (μαζι με τις γλωσσες για τους εσωτερικους τοιχους). Δεν εχω βαλει καθολου εργατικα και ΙΚΑ, μονο τα τουβλα... και κανενα 500ρικο για λασπη...

 

Ε4,000 ο σοβας ολα μεσα (υλικα, εργατικα, ΙΚΑ) για το σπιτι...συν κατι για το υπογειο... (ισως Ε1000..εξαρταται ποσοιεξωτερικοι τοιχοι ειναι εμφανεις).

 

Θα ελεγα γυρω στα Ε3000 ο ηλεκρτολογος και Ε5000 ο υδραβλικος αν βαλετε κεντρικη θεμρανση με καλοριφερ. Πανω απο 6 για επιδαπεδια, αλλα θα τα βγαλετε τα λεφτα σας σε δυο χρονια απ'το πετρελαιο.

 

Ε3000 παραθυρα και μπαλκονοπορτες, αλλα τοσα για εσωτερικες και μια ασφαλειας..

 

που ειμαστε σε ποσο;...

 

Ε7000 τα πατωματα με πλακακια των Ε30, ολα μεσα (απο τσιμεντοκονια, μεχρι τον πλακατζη, ΙΚΑ και εργατικα).

 

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

 

Ε9000 στεγη

 

Τα μπανια εξαρτονται καθαρα απο σενα. Μπορεις να κανεις μπανιο απο Ε1000 ή απο Ε8000 (και βαλε)

 

Βεβαια υπαρχουν και τα εξτρα, αν δηλαδη αποφασισεις να βαλεις εξω διακοσμιτικες πετρες, φανταζομαι θα βαλεις πλακες κατω, καποιον κηπακο ή αυλη ισως;)

 

Παντως νομιζω οτι αν τρεξεις και το ψαξεις μπορεις να προχωρησεις πολυ με Ε80000. Πιστευω οτι (χωρις να υπολοιζω το υπογειο) με Ε100,000 μπορεις να κανεις κουκλι ενα σπιτι 135τμ.

 

Με το καλο

 

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ναι ισχυει στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ειναι οικοδομος. Δλδ, αν ο ιδιοκτητης ειναι καποιου αλλου επαγγελματος θα πληρωσει ενσημα μονο για οσους τεχνιτες εχουν ασφαλιση στο ΙΚΑ. Υδραυλικοι-ηλεκτρολογοι εχουν ΤΕΒΕ, οποτε δε προκυπτουν ενσημα για αυτες τις εργασιες.

 

Περιπτώσεις για απαλλαγή η μείωση ημερομισθίων στο ΙΚΑ συγκεντρωτικά.

Έτσι για να μην πληρώνουν τα σπασμένα αυτοί που προσπαθούν να φτιάξουν ένα σπιτάκι, όταν κάποιοι άλλοι διαγράφουν τα ένσημα χιλιάδες χιλιάδες.

 

Για του λογου το αληθες, απο το Υ.Α.Φ21/478/18.3.1997 (ΦΕΚ 252/Β/1.4.1997) και το http://www.michanikos.gr

 

 

1. Όταν έχουμε εφαπτόμενες πλευρές της οικοδομής με άλλη οικοδομή , τότε προσκομίζουμε τον πίνακα 3 με τις εργασίες επιχρισμάτων και χρωματισμών της εφαπτόμενης πλευράς για να αφαιρεθούν.

2. Όταν ο ιδιοκτήτης είναι οικοδόμος ή οι συγγενείς πρώτου βαθμού (αποδεικνύεται με κάποια ελάχιστα ημερομίσθια) και είναι πρώτη κατοικία και λιγότερο από 150 τ.μ. τότε αφαιρείται το 30% του συνόλου των ημερομισθίων.

3. Ισόγεια κτίρια χωρίς φέρων οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα αφαιρούνται τα 2/3 των ημερομισθίων από την φάση εκσκαφές και οικοδομικός σκελετός. Αυτό ισχύει μόνο για κατοικίες, αλλά εάν έχει τίτλο ισόγεια οικοδομή και θέλει ο υπάλληλος μπορεί να περάσει.

4. Εργασιών κατασκευής μεταλλικών στεγών και ξύλινων αυτοφερόμενων . Τα αφαιρούμενα ημερομίσθια προκύπτουν από το γινόμενο του πολλαπλασιασμού του συντελεστή 0.15 επι την επιφάνεια της στέγης.

5. Οποιεσδήποτε εργασίες γίνονται από πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα που υπάγεται σε άλλο κλάδο ασφάλισης, π.χ. ΤΕΒΕ ή οι εργασίες ανατεθούν σε τρίτο, ο οποίος ασφαλίζει ο ίδιος το προσωπικό του στο ΙΚΑ, τότε με την προσκόμιση τιμολογίων αφαιρούνται τα ημερομίσθια της συγκεκριμένης εργασίας. Κλασική περίπτωση, τοποθέτηση βιομηχανικών δαπέδων με αφαίρεση όλων των ημερομισθίων των πλακιδίων.

6. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι ομογενείς σε περίπτωση κατασκευής πρώτης κατοικίας (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)

7. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι αγρότες ή νέοι αγρότες για την περίπτωση αγροτικών κατασκευών (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)

8. Σε περίπτωση επαναχρωματισμών δεν χρειάζεται να υπάρχει η ιδιότητα του οικοδόμου για απαλλαγή των ημερομισθίων, μπορεί να δηλώσει κάποιος προσωπική απασχόληση και να απαλλαγεί, άσχετα εάν δεν το αποδέχονται στο ΙΚΑ , αυτό ισχύει.

 

 

 

 

Καλα, το οτι ο καθενας λεει ο,τι θελει ειναι το μονο σιγουρο....:rolleyes:

 

 

Ευχαριστουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και αγορια!!!

 

Ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω....

 

Μολις βγηκε η αδεια για το σπιτι μας!!! Απο την μια ειμαι ενθουσιασμενη και απο την αλλη με ανχωνει πως θα το τελειωσουμε...

 

Το σπιτι θα μας το αρχισει ο καλος μου ο μπαμπακας....θα βαλει τα πρωτα 80.000 ευρω και μετα το παιχνιδι ερχεται στα χερια μας!

 

Το σχεδιο ειναι 135 τ.μ. και 60 τ.μ. υπογειο...

Ο αντρας μου με τον πεθερο μου θα κανουν τα μπετα, τα τουβλα και την σκεπη...

 

Μπορειτε να μου πειτε εσεις που ειστε της δουλειας η εχετε χτισει σπιτι με αυτα τα χρηματα ποσο περιπου θα προχωρησουμε???

 

Δεν θα βαλουμε τα πλακακια π.χ των 50 ευρω το μετρο...

 

 

Εμεις χτιζαμε για 3 χρονια, τωρα εχουμε τελειωσει, αλλα το ξεκινησαμε προ κρισης κι οι τιμες ηταν αλλιως...

 

ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΑ και απο πολλους μηχανικους που ρωτησα να υπολογιζεις 700-800 ευρω/τετραγωνικο για μια αξιοπρεπη κατασκευη με καλα υλικα, αλλα οχι τα πλεον ακριβα. Σε αυτο το κοστος εγω βαζω και το υπογειο αν ειναι βασικα μπετα και λιγα ηλεκτρολογικα και υδραυλικα (οπως ηταν για εμας). Αν τωρα κανεις και το υπογειο σπιτι, δηλαδη το σοβατισεις, ντυσεις πατωματα, κανεις μπανια, βαλεις θερμανση, τζακια κλπ, μαλλον θα αυξηθει το κοστος, αλλα ισως να αντισταθμισεις αυτη την αυξηση απο το οφελος των ενσημων.

 

Δεν ξερω ποσο εχει επηρρεασει την αγορα η κριση, ακουω ομως οτι οι τιμες εχουν πεσει διοτι δεν υπαρχουν δουλειες, Μπορει κι αυτο να σας βοηθησει.

 

Σας ευχομαι με το καλο- και πολλη υπομονη :lol::lol::lol: κατα το γνωστο ' αν δε χτισεις και δεν παντρεψεις, δεν εχεις δει τιποτε...'

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, συνεχιζω, περιπου Ε1500 θα χρειαζοσουνα για σκαψιμο για θεμελια χωρις το υπογειο, τωρα με το υπογειο δεν ξερω να σου πω, δεν εχω κανει ποτε υπογειο...

 

Τουβλα: εχει διαφορα αν κανετε στον εξωτερικο τοιχο δυο στρωσεις 10ρια τουβαλ με μονωση φελου στη μεση, ή αν κανετε μονο τοιχο με 25αρια (η γνωμη αν τη θελεις ειναι οτι εκει που εισαι δεν χρειαζεσαι διπλο τοιχο, αλλα δεν ξερω τι γινεται και μετον καινουριο νομο για τα πρασινα σπιτια, ενας καινουριο μεσο που βρηκαν για να φανε οι κοιλαραδες και να ξετιναχτουνε αδικα οι μικρομεσαιοι)...

 

Εστω οτι βαζεται 25αρια, θα χρειαζτειτε περιπου Ε2500 για τουβλα (μαζι με τις γλωσσες για τους εσωτερικους τοιχους). Δεν εχω βαλει καθολου εργατικα και ΙΚΑ, μονο τα τουβλα... και κανενα 500ρικο για λασπη...

 

Ε4,000 ο σοβας ολα μεσα (υλικα, εργατικα, ΙΚΑ) για το σπιτι...συν κατι για το υπογειο... (ισως Ε1000..εξαρταται ποσοιεξωτερικοι τοιχοι ειναι εμφανεις).

 

Θα ελεγα γυρω στα Ε3000 ο ηλεκρτολογος και Ε5000 ο υδραβλικος αν βαλετε κεντρικη θεμρανση με καλοριφερ. Πανω απο 6 για επιδαπεδια, αλλα θα τα βγαλετε τα λεφτα σας σε δυο χρονια απ'το πετρελαιο.

 

Ε3000 παραθυρα και μπαλκονοπορτες, αλλα τοσα για εσωτερικες και μια ασφαλειας..

 

που ειμαστε σε ποσο;...

 

Ε7000 τα πατωματα με πλακακια των Ε30, ολα μεσα (απο τσιμεντοκονια, μεχρι τον πλακατζη, ΙΚΑ και εργατικα).

 

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

 

Ε9000 στεγη

 

Τα μπανια εξαρτονται καθαρα απο σενα. Μπορεις να κανεις μπανιο απο Ε1000 ή απο Ε8000 (και βαλε)

 

Βεβαια υπαρχουν και τα εξτρα, αν δηλαδη αποφασισεις να βαλεις εξω διακοσμιτικες πετρες, φανταζομαι θα βαλεις πλακες κατω, καποιον κηπακο ή αυλη ισως;)

 

Παντως νομιζω οτι αν τρεξεις και το ψαξεις μπορεις να προχωρησεις πολυ με Ε80000. Πιστευω οτι (χωρις να υπολοιζω το υπογειο) με Ε100,000 μπορεις να κανεις κουκλι ενα σπιτι 135τμ.

 

Με το καλο

 

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Μουδινεις πολυ κουραγιο!

Κι εμεις πονταρουμε στην κριση...μπας και μας κανει ενα καλο!

Θα επανελθω με πιο συγκεκριμενες αποριες!:wink:;-):wink:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, συνεχιζω, περιπου Ε1500 θα χρειαζοσουνα για σκαψιμο για θεμελια χωρις το υπογειο, τωρα με το υπογειο δεν ξερω να σου πω, δεν εχω κανει ποτε υπογειο...

 

Τουβλα: εχει διαφορα αν κανετε στον εξωτερικο τοιχο δυο στρωσεις 10ρια τουβαλ με μονωση φελου στη μεση, ή αν κανετε μονο τοιχο με 25αρια (η γνωμη αν τη θελεις ειναι οτι εκει που εισαι δεν χρειαζεσαι διπλο τοιχο, αλλα δεν ξερω τι γινεται και μετον καινουριο νομο για τα πρασινα σπιτια, ενας καινουριο μεσο που βρηκαν για να φανε οι κοιλαραδες και να ξετιναχτουνε αδικα οι μικρομεσαιοι)...

 

Εστω οτι βαζεται 25αρια, θα χρειαζτειτε περιπου Ε2500 για τουβλα (μαζι με τις γλωσσες για τους εσωτερικους τοιχους). Δεν εχω βαλει καθολου εργατικα και ΙΚΑ, μονο τα τουβλα... και κανενα 500ρικο για λασπη...

 

Ε4,000 ο σοβας ολα μεσα (υλικα, εργατικα, ΙΚΑ) για το σπιτι...συν κατι για το υπογειο... (ισως Ε1000..εξαρταται ποσοιεξωτερικοι τοιχοι ειναι εμφανεις).

 

Θα ελεγα γυρω στα Ε3000 ο ηλεκρτολογος και Ε5000 ο υδραβλικος αν βαλετε κεντρικη θεμρανση με καλοριφερ. Πανω απο 6 για επιδαπεδια, αλλα θα τα βγαλετε τα λεφτα σας σε δυο χρονια απ'το πετρελαιο.

 

Ε3000 παραθυρα και μπαλκονοπορτες, αλλα τοσα για εσωτερικες και μια ασφαλειας..

 

που ειμαστε σε ποσο;...

 

Ε7000 τα πατωματα με πλακακια των Ε30, ολα μεσα (απο τσιμεντοκονια, μεχρι τον πλακατζη, ΙΚΑ και εργατικα).

 

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

 

Ε9000 στεγη

 

Τα μπανια εξαρτονται καθαρα απο σενα. Μπορεις να κανεις μπανιο απο Ε1000 ή απο Ε8000 (και βαλε)

 

Βεβαια υπαρχουν και τα εξτρα, αν δηλαδη αποφασισεις να βαλεις εξω διακοσμιτικες πετρες, φανταζομαι θα βαλεις πλακες κατω, καποιον κηπακο ή αυλη ισως;)

 

Παντως νομιζω οτι αν τρεξεις και το ψαξεις μπορεις να προχωρησεις πολυ με Ε80000. Πιστευω οτι (χωρις να υπολοιζω το υπογειο) με Ε100,000 μπορεις να κανεις κουκλι ενα σπιτι 135τμ.

 

Με το καλο

 

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

 

 

Επειδή βρισκόμαστε εδώ και δυο χρόνια σε φάση οικοδομής και καλώς εχόντων των πραγμάτων μπαίνουμε τον Αύγουστο στο σπίτι μας, οι τιμές αυτές μου φαίνονται εξωπραγματικά χαμηλές...και δεν χτίζουμε βίλα..ένα κανονικό σπίτι...3000ευρώ για κουφώματα και πόρτα ασφαλείας???? 800-2000 ευρώ κάνει μόνη της η πόρτα ασφαλείας..εμάς πάντως τα κουφώματα μας κόστισαν 19.000ευρώ..τζάμι,παντζούρι,σίτα και φυσικά μια κουζινόπορτα και μια πόρτα εισόδου..3000 ο υδραυλικός..στο προικώο που μου έχτισε ο πατέρας μας κόστισε 3500 ο ηλεκτρολόγος πριν από 8 χρόνια..Τώρα, σε αυτό που χτίζουμε μας ήρθε ο ηλεκτρολόγος 6000ευρώ..άσε ικα, δεη εφορία,υποθηκοφυλακειο,πολεοδομία..

Εγώ από την εμπειρία μου πιστεύω ότι για να χτίσεις μέτριο σπίτι από την αρχή ,έχοντας οικόπεδο χρειάζεσαι 200.000 Ευρώ στο νερό..και μην πω ότι λίγα λέω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο και το που μενει κανεις..αλλες τιμες πχ ζητανε στην Αρτα(πολυ πιο ακριβα) αλλες στο Αγρινιο αλλες στην Πατρα και παει λεγοντας.Επισης αν εστω και ενας απο την οικογενεια ειναι τεχνιτης μπορει να παρει και καλυτερες τιμες απο τους συναδελφους γυρω-γυρω..

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στην επαρχια τα πραγματα ειναι σχετικα πιο ευκολα κι αν εχεις το οικοπεδο μπορεις να προχωρησεις αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Εμας το σπιτι ειναι σε δυσβατη περιοχη και σε χωριο και εχει υπογειο-ισογειο και 1 οροφος. Οσο αφορα το ΙΚΑ εμεις σκεφτηκαμε να κανουμε τους εσωτερικους τοιχους με γυψοσανιδα για να γλυτωσουμε ΙΚΑ...ναι και μετα αλλαξαμε πλευρο....πηγαμε στο ΙΚΑ και μας ειπαν οτι δε τους νοιαζει που ειναι επαγγελμα ΤΕΒΕ ...θα πληρωσουμε κανονικα τα ενσημα εστω σε αγνωστους. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ειναι σε χωριο, η περιοχη δεν ειναι δυσβατη, ειναι ενας οροφος με το μισο σπιτι υπογειο...εχουμε αρκετους γνωστους και υποχρεωσεις στον πατερα μου...πρωην υπαλληλος ΙΚΑ ειναι..σκαφτικα ας πουμε θα παρει ο ανθρωπος μονο μεροκαματο και τιποτε αλλο..ο υδραυλικος μας ειπε 3000-4000 το πολυ..ο μπογιατζης πρωτος ξαδερφος του αντρα μου (το σπιτι που μενουμε δεν μας πηρε φραγκο που το εβαωε μεσα-εξω κι εμεις τον πηραμε ρουχα 300 ευρω σαν δωρο)

 

Οποτε εχω μια ελπιδα να μας βγαλουν καπου αυτα τα λεφτα και να μην χρειαστει να παρουμε μεγαλο δανειο για να το τελειωσουμε...το πααααρα πολυ αλλα 70.000

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ..ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 190 ΤΜ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ...

 

ΧΑΛΑΣΑ 220.000 ΕΥΡΩ (20.000 ΙΚΑ) ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΚΑΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...