Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Καρότσι Peg Perego Switch Easy Drive 3 σε 1

Recommended Posts

Το έχει κανείς να μας πει γνώμη;

Είναι καλό, γερό, βαρύ, εύχρηστο....;

οτιδήποτε, γιατί μάλλον αυτό θα πάρουμε. Η γυναίκα μου λέει ότι επειδή η μπέμπα μας θα γεννηθεί το καλοκαίρι θα έχουμε ωρες για βόλτες και θα χρειαστούμε το Port bebe που θα κοτσάρει πάνω στο καρότσι τους πρώτους μήνες (για αυτό να πάμε σε 3 σε 1)

τι λέτε;

Διαφημίσεις

καταρχιν με το καλο!!!!....και εμενα καλοκαιρινι θα ειναι η μπεμπα μου...

μολις χτες ειχα παει σε ενα πολυκαταστημα...για να δω και εγω πραγματα που χρειαζομαι να παρω για την μικρη....απο κουνια μεχρι καλαθουνα...και αποστειρωτη..τα παντα....

λοιπον....φυσικα κυριο θεμα το καροτσακι...μου ειχανε πει και εμενα τα 3 σε 1....τα οποια απεκλυσα για τους εξης λογους.

1)οταν θα κλεινεις το καροτσι σου...θα το βαζεις στο πορτ-παγκαζ στο πισω μερος...καπου στο αμαξι...ε....θα πρεπει να εχεις και χωρο για αθτο που θα εχεις ενσωματωσει πανω...πχ...το πορτ-μπεμεπ....αρα...2 χωρους...ενα το καροτσι σαν σκελετο...και ενα ολοκληρο πορτ.μπεμπε...ενω με ενα καροτσι νορμαλ...εχεις ενα χωρο....

2)οταν θα θες να το κλεισεις...θα πρεπει οχι με μια-δυο κινησεις...αλλα θα πρεπει να βγαζεις αυτο που εχεις ενσωματωσει πανω ....να το βαζεις ατο αμαξι και μετα να το κλεινεις το σκελετο....

3)εγω κατεληξα....μετα απο αρκετο ψαξιμο...και μεγαλο γκαλοπ απο αλλες μητερες...χρειαζεσαι ενα καλο καροτσι....ελαφρη...να πιανει λιγο χωρο...και ευκολο στο κλεισιμο....σκετο καροτσι....ενα καλο καρεκλακι αυτοκινητου...μονιμο...με πολλες θεσεις...και ρυθμσεις για την πλατη..ασφαλες...και κατι που θα βαζεις μεσα την μικρη σου...και θα την αφηνεις εκει οταν θα πας καποια επισκεψη...αυτο μπορει να ειναι το ριλαξακι της...η καλαθουνα της....οτι σε βολεθει εσενα....

αρα...οταν την πας βολτα με αμαξι εισαι σωστος...οταν την πας με το καροτσι περιπατο σωστος....και οταν πας επισκεψη σωστος.

αυτο θα κανω και εγω.

ελπιζω να σε βοηθησα...και να μην σε μπερδεψα....

βεβαια πιστευω οτι καθε μαμα και μπαμπας ειναι διαφορετικος...και κατι που μπορει να βολεψει εσενα να μην βολεψει εμενα...

για αυτο ομως σου ειπα και πρακτικα θεματα.

η επιλογη ειναι καθαρα δικη σας...ισως αμα πας να τα δεις και απο κοντα....να σχηματισεις την δικη σου γνωμη.

:cool:

Το έχει κανείς να μας πει γνώμη;

Είναι καλό, γερό, βαρύ, εύχρηστο....;

οτιδήποτε, γιατί μάλλον αυτό θα πάρουμε. Η γυναίκα μου λέει ότι επειδή η μπέμπα μας θα γεννηθεί το καλοκαίρι θα έχουμε ωρες για βόλτες και θα χρειαστούμε το Port bebe που θα κοτσάρει πάνω στο καρότσι τους πρώτους μήνες (για αυτό να πάμε σε 3 σε 1)

τι λέτε;

εγώ έχω το pp pliko p3 δεν ξέρω πως είναι αυτό που θες . αλλά το πορτ μπεμπέ σε συνδυασμό με το καρότσι μας βόλεψε παρά πολύ.το μωρό κοιμόταν εκεί του πρώτους μήνες και μπορούσα να το μεταφέρω εύκολα μες το σπίτι και αυτό να κοιματε! επίσης το navetta έχει ζώνες που παίρνεις εχτρα και πιάνει και το μωρό μες το πορτ μπεμπε για να μην πηγαίνει δεξιά αριστερά αλλά και το πορτ μπεμπε με το αυτοκίνητο. έτσι δεν χρειαζόσαστε για τους 4 τουλάχιστον μήνες καρεκλάκι αυτοκινήτου(ανάλογα με το μέγεθος του μωρού).το καρεκλάκι σιγουρα θα το χρειαστεις για πιο μετά και καλό θα είναι να κουμπώνει και αυτό πάνω στο καρότσι . όπως το βγάζεις από το αμάξι το βάζεις στο καρότσι και φεύγεις. είμαι υπέρ του 3σε 1 .

κι εγω το switch εχω παρει, το μοντέλο του 2009

χρησιμοποιησα το πορτ μπεμπε ποοολύ τον πρωτο καιρό, εκεί κοιμιζα τα δυο μου μωρά μεχρι 2 μηνών, εχω παρει και το κιτ αυτοκινήτου και στις κοντινες μετακινήσεις αυτό χρησιμοποιούσα (αν και το μωρό ειναι δεμενο στο πορτ μπεμπε, δεν ειναι τόσο ασφαλές όσο το καθισματακι, εις γνωσιν μου αυτό). πάντως δεν ειναι απαραίτητο το πορτ μπεμπε για τις βόλτες, γιατι το ίδιο το καροτσάκι εχει πλήρη ανάκλιση και μπορείς άνετα να βαζεις εκεί το μωρό ξαπλωμένο.

το καθισματάκι αυτοκινήτου επίσης με βολεψε πολύ, γιατι το δεν χρειαζόταν να ξυπνήσω το μωρό για να το βάλω στο καρότσι, σηκωνα το καθισματακι από τη βάση (εχω παρει εχτρα βαση isofix πανω στην οποια "κουμπωνει" το καθισματακι), το κούμπωνα στο καρότσι και... δρομο! τη μπεμπα που ειναι 9,5 μηνών εκει την έχω ακόμα.

επίσης με βολεψε πολύ το ότι ειχα τη δυνατοτητα στο καρότσι να εχω το μωρό γυρισμένο προς τα μενα, πιο πολύ στον γιο μου ήταν θεμα, που όταν δε με έβλεπε έβαζε τις φωνές. σχεδόν χρόνισε για να τον γυρίσω να βλεπει μπροστα!

τωρα τα κατα:

ειναι βαρύ κι ασήκωτο

εχει μικρές ροδες και σφηνώνει ευκολα

δεν ειναι και πολύ ευκινητο (προσφατα πήρα ενα διπλο καροτσι της brevi, για μωρα διαφορετικής ηλικίας, και παρ ότι είναι πολύ μεγαλύτερο, ειναι πολύ πιο ευελικτο).

αν ξαναπαιρνα τωρα καροτσι, θα επελεγα σίγουρα τριο, αλλά το καρότσι θα ήθελα να εχει μεγάλες ροδες για να απορροφά τους κραδασμούς. οι ελληνικοί δρόμοι με τα ανυπαρκτα πεζοδρόμια δεν ειναι και ο,τι καλύτερο, κανεις κρας τεστ στο μωρό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png

παιδιά πήγα σήμερα και το είδα πάλι!!!

τι να πω!

απογοητεύτηκα!!! Αν ειναι να παω μια βόλτα στους 3 πρωτους μήνες και να κουβαλάω το Port bebe, το καθισματάκι αυτοοκινήτου και το καρότσι, απλά δε χωράνε στο αμάξι μου. Έβαλα τον υπάλληλο να τα βάλει όλα και τα βρήκε σκούρα! Γιατί κατά τη διαδρομή θα πρέπει η μπέμπα να δεθεί στο καθισματάκι (σωστά; ;)), στην αποβίβαση από το όχημα θα πρέπει να ανοίξω το καρότσι, να βγάλω το port bebe, να το προσαρμόσω στο καρότσι, να πάρω τη μπέμπα από το καθισματάκι και να τη βάλω στο καρότσι με το port bebe!!!!!! ουφ!!!

ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΟ!!!

άρα;

μάλλον έχει δίκιο η Mairoulitsa!!! το ψάξιμο συνεχίζεται....

Διαφημίσεις

ή εγώ δεν κατάλαβα καλά ή εσύ δεν εχεις καταλάβει κατι babouraki

την ταλαιπωρία δεν την γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς

δλδ ασχετως το καροτσι που θα παρεις, το μωρό στο αυτοκινητο θα το εχεις δεμενο στο καθισματακι και το καρότσι στο πορτ μπαγκαζ. Οποτε το "βαλε-βγάλε" ειναι δεδομένο. Αν εχεις παρει τριο, θα μπορείς να παρεις το καθισματάκι και να το προσαρμόσεις απ ευθείας στον σκελετό του καροτσιού. Το πορτ μπεμπε δεν ειναι απαραίτητο μεν για τη βόλτα, ειναι ομως ομολογουμένως πολύ βολικο τον πρώτο καιρό που ειναι πολύ μωράκι.

αν κουράζεσαι με την ιδέα... πού να δεις και τα υπόλοιπα όταν ερθει το μωρό! :) :) :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

zouzounel εδώ, στο forum δεν προσπαθούμε να γλιτώσουμε καθε ταλαιπωρια όπως λες!!!

Δεν κουράζομαι με την ιδέα!!! U don't know me!

προσπαθουμε να είμαστε λειτουργικοί όσο το δυνατόν γίνεται και να μάθουμε από γονείς που τα έχουν ήδη περάσει και ξέρουν!

απλά λέω ότι μάλλον το port bebe για μένα είναι άκυρο (ίσως και όχι) γιατί έχω και έλλειψη χώρου στο αυτοκίνητο. Μάλλον ο συνδυασμός 2 σε 1 (καρότσι 0+ & κάθισμα αυτοκινήτου) είναι καλύτερος.

zouzounel εδώ, στο forum δεν προσπαθούμε να γλιτώσουμε καθε ταλαιπωρια όπως λες!!!

Δεν κουράζομαι με την ιδέα!!! U don't know me!

προσπαθουμε να είμαστε λειτουργικοί όσο το δυνατόν γίνεται και να μάθουμε από γονείς που τα έχουν ήδη περάσει και ξέρουν!

απλά λέω ότι μάλλον το port bebe για μένα είναι άκυρο (ίσως και όχι) γιατί έχω και έλλειψη χώρου στο αυτοκίνητο. Μάλλον ο συνδυασμός 2 σε 1 (καρότσι 0+ & κάθισμα αυτοκινήτου) είναι καλύτερος.

αυτο εχω σκεφτει και εγω....αλλα που να τα βρω???...το 2 σε 1!!!

γιατι και εγω ειμαι της γνωμης οτι το πορτ μπεμπε...δεν το χρειαζομαι και ας χοραει στο αυτοκινητο...γιατι ειναι παντα ξαπλωμενο το μικρο....

ετσι γινετε και το καριτσι σου..και αμα μεγαλωσει λιγο μετα πρεπει και να το σηκωνεις...αρα....δεν το χρειαζομαι....ετσι το εχω σκεφτει....

μου εχουνε πει λοιπον για ενα καροτσακι τις λαπεν...2 σε 1!!!...

αλλα ουτε το εχω βρει...ουτε το εχω δει....

κανεις αλλος??

και σημαντικοτερο απο ολα ειναι να εχουμε ορεξη να πηγαινουμε βολτα....απλα προσπαθουμε να ειναι οσο ο δυνατον πιο ευκολη..!!!

:-P

ουδεποτε είπα κάτι τέτοιο

το "κουράζεσαι με την ιδέα" το είπα χιουμοριστικά

το μήνυμά σου με την περιγραφή βάλε-βγάλε ήταν συνεχόμενο, το διαβασα χωρίς ανάσα που λενε, και μου θυμισε τις πρώτες μέρες μου με το μωρό: ξυπνησε το μωρο, αλλαξε το, τάισε το, ξανα-άλλαξε το, ξαναταισέ το, ξανα-αλλαξε το, ουφ επιτέλους κοιμηθηκε... μπα για λίγο ήταν, αντε πάλι απ την αρχή!

πάντως να ξερεις το πορτ-μπεμπε δεν ειναι για χρήση μόνο στο αυτοκίνητο

αν δεν εχεις παρει καλαθούνα ή λίκνο, μπορείς να το κοιμίζεις στο πορτ μπεμπε τον πρωτο καιρό... εγώ ειχα παρει βαση και το είχα δίπλα μου στο κρεββατι, και στις... δύσκολες βραδινές ώρες το τοποθετούσα πανω στον σκελετό του καροτσιού και βολτάριζα το μωρό μεσα στο σπίτι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png

ουδεποτε είπα κάτι τέτοιο

το "κουράζεσαι με την ιδέα" το είπα χιουμοριστικά

το μήνυμά σου με την περιγραφή βάλε-βγάλε ήταν συνεχόμενο, το διαβασα χωρίς ανάσα που λενε, και μου θυμισε τις πρώτες μέρες μου με το μωρό: ξυπνησε το μωρο, αλλαξε το, τάισε το, ξανα-άλλαξε το, ξαναταισέ το, ξανα-αλλαξε το, ουφ επιτέλους κοιμηθηκε... μπα για λίγο ήταν, αντε πάλι απ την αρχή!

πάντως να ξερεις το πορτ-μπεμπε δεν ειναι για χρήση μόνο στο αυτοκίνητο

αν δεν εχεις παρει καλαθούνα ή λίκνο, μπορείς να το κοιμίζεις στο πορτ μπεμπε τον πρωτο καιρό... εγώ ειχα παρει βαση και το είχα δίπλα μου στο κρεββατι, και στις... δύσκολες βραδινές ώρες το τοποθετούσα πανω στον σκελετό του καροτσιού και βολτάριζα το μωρό μεσα στο σπίτι.

σωστο και αυτο....αλλα ερωτηση...μου λενε οτι το πορτ μπεμπε ...αν παρει την θεση του λικνου η της καλαθουνας...δεν θα πρεπει να το βγαζω εξω...γιατι εκει θα κοιμαται και θα πρεπει να ειναι καθαρα...και μου λενε..εσυ θα εβγαζες εξω το μαξιλαρι σου και μετα στο σπιτι σου θα κοιμοσουνα με αυτο??η θα πρεπει συνεχεια να αλλαζω τα σεντονακια???καταλαβες???

αστα...ειμαι σε μια δουλεια με 30 γυναικες εκ των οποιων οι 28 εχουν γινει μανουλιτσες,και αθελα τους βεβεια εχουν ερθει ολες απο το γραφειο μου...και μου λενε μου λενε...μου λενε...και εχω μπερδευτει παρα πολυ....

στο τελος ξερω τι θα κανω....θα παρω τον αντρα μου αλαμπρατσετο...γιατι μεχρι στιγμης τρεχω με την μητερα μου και τη αδερφη μου...και οτι του κατσει πιο καλα στο ματι θα παρω..και θα τελειωνει το θεμα!!!.αχαχαχ.χαχαχαχα...!!!!:-P

Διαφημίσεις

εννοείται ότι ο καθένας θα σου λέει το δικό του!

ε, το ίδιο θα κάνω κι εγώ αφού ρωτας ;):)

έτσι κι αλλιώς τα σεντονάκια του νεογέννητου θα πρεπει να τα αλλάζεις συχνά

ο παιδίατρος μου είχε πει κάθε τρεις μερες να τα αλλάζω όλα και καθε μέρα θα αλλαζω ενα μικρό σεντονάκι/πανάκι που εβαζα στο σημείο που ακουμπούσε το κεφαλάκι του

αν το βγάλεις εξω το μωρό με το πορτ-μπεμπε δε θα λερωθεί και τόσο πολύ... εννοείται ότι δε θα πας να στριμωχτείς με τον κόσμο. γυρίζοντας θα αλλαξεις σεντονάκια, δεν ειναι και τοσο φοβερο. αν δλδ το βγάλεις στο μπαλκόνι το μωρό το ίδιο δεν ειναι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Κι εγω θα ελεγα πως αν το πορτ μπεμπε δεν εκτηθεται σε καπνο κ.λ.π. δεν υπαρχει λογος να μη κοιμαται το μωρο κ στο σπιτι εκει.Εγω απλος θα αλλαζα τα σεντονακια μετα την εξοδο(που ουτος η αλλος το εκανα κ στη κουνια πολυ συχνα,μιας κ καλοκαιρι..παραθυρα λη μερα ανοιχτα...) οποτε καμια διαφορα!

Θα σου πω τωρα κ τι εκανα εγω...Πηρα το chicco for me ,ενα καροτσι ομπρελα.Εβαζα το μωρο εκει κ στις μετακινησες με αμαξι,πηρα ενα καθισμα britax απο 0-18 κιλα(εχει εξτρα στηριξη για νεογενητο η οποια αφαιρειται).Ειχα μια απλη καλαθουνα,δανεικη κ αυτη τη χρησιμοποιησα το πολυ 2 μηνες(δε χωραγε μετα) αλλα τη θεωρουσα κ επικυνδηνη για αμαξι καθως δε δενει κ την κατηργησα νωρις...

Οποτε απο 2 μηνων τον εβαζα στο καθισμα αυτοκινητου κ εβγαζα το καροτσι με μια κινηση 1 χερι ανοιγε κ εβγαζα απο το καθισμα τομωρο κ τοποθετουσα μεσα.

Μειονεκτηματα: αν το μωρο κοιμηθει στη διαδρομη θα πρεπει να το σηκωσεις για να το βγαλεις απο το καθισμα(αναλογα κ το παιδι,αν ξυπναει ευκολα η οχι...εμενα ξυπναγε πολυ ευκολα).Δεν εχει αναρτησεις.Εχει στα πλαινα τις προεκτασεις που περιοριζουνε το χωρο κ καθως το μωρο μεγαλωνει δε κοιμαται ανετα(γνωμη μου).

Πλεονεκτηματα: ελαφρυ καροτσι,πιανει λιγο χωρο,περνει πορτο μπεμπε κ καρ κιτ,κοιταει μπρος πισω.Στριβει παν ευκολα.Γινεται ωραιο καλοκαιρινο(αλλα αχει κ διαφορα εξτρα για χειμωνα).Ανοιγει ευκολα κ κλεινει.Καμια σχεση με τα βαρια κ δυσκινητα καροτσια.

-Θελω να σου δωσω μια συμβουλη...παρε ενα καροτσι που να εχει χωρο μεσα ωστε το μωρο μεγαλωνοντας να μπορει να κοιμαται ανετα.Ο δικος μου τωρα που μεγαλωσε δε χωραει καλα,γιατι δεξια-αριστερα στα χερια εχει κατι προεκτασεις κ στριμωχνετε.Σε αντιθεση με το mac claren πχ που ειναι φαρδυ

-Για οτι παρεις θα τα παρεις ετσι που να χωρανε μονο στο πορτ παγκαζ.Οτιδηποτε,απαγορευεται να μπαινει μεσα στο αμαξι,καθως σε περιπτωση ατυχηματος μπορει να χτυπησει το μωρο.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

εγω συμφωνω με την mairoulitsa και την λενα και εκανα οτι και εκεινη.αγορασα ενα ελαφρυ καροτσι (maclaren που ανοιγει με το ενα χερι) και ετσι δεν χρειαστηκε να αγορασω και καλοκαιρινο( που ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη θα θελησεις να αγορασεις γιατι τα περισσοτερα 3 σε 1 ειναι βαρια)

και αγοραζεις και ενα καλο καθισμα αυτοκινητου για μεχρι 9 η 13 κιλα.κατα προτιμηση απο εταιρεια που βγαζει μονο καθισματα.

Kht7p2.png

3iVPp3.png

Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τις απαντήσεις σας!!! Φύγαμε τελικά από 3 σε 1!!!

το σκεφτόμαστε για κάποιο quinny ή κάποιο άλλο ελαφρύ. Θα κάνουμε κι εμείς έτσι: ελαφρύ καρότσι και καλό - δικής μας επιλογής καθισματάκι αυτοκινήτου.

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τις απαντήσεις σας!!! Φύγαμε τελικά από 3 σε 1!!!

το σκεφτόμαστε για κάποιο quinny ή κάποιο άλλο ελαφρύ. Θα κάνουμε κι εμείς έτσι: ελαφρύ καρότσι και καλό - δικής μας επιλογής καθισματάκι αυτοκινήτου.

με μεγαλη μου χαρα...σας ανακοινωνω οτι αποφασισα!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα παρω το μακλαρεν...γιατι πανω στο ψαξιμο καταλαβα οτι το καροτσι δεν ειναι μονο για το παιδι αλλα κυριως για την μανα...και αποφασισα τα εξης:

1)ειναι το πιο ελαφρυ

2)εχει δυο χερουλια και οχι ενα ενιαιο,και θα μπορω να κρεμαω τσαντες και πραγματα.

3)κλεινει πολυ ευκολα

4)δεν ειναι μπουγιοζικο...δηλαδη δεν εχει πολλα γυρω γυρω και το παιδι δεν θα σκαει το καλοκαιρι...ειναι πιο αερατο...γιατι κυριως το καλοκαιρι πας βολτουλες

5)εχει ποδοσακους...τεντουλες ολα κομπλε

6)αν κρυωνει το χειμωνα κουβερτουλα η πιο χοντρο ρουχαλακι στο παιδι

7)γινετε μπαστουνι,δεν πιανει πολυ χωρο στο αμαξι

:cool:εχει θηκουλες για να βαζεις πραγματα

9)εχει και ωραια χρωματα

...αυτα...αντε...καλες μου βολτες με την μικρη!!!!!:-P

• 3 years later...

geia sas koritsia.. vriskomai kai gw se anazhthsh karotsiou kai sumfwnw me tis kopeles pou einai uper tou kalou monou karotsiou.. eksalou to olo thema pou dhmiourgeitai gia to port bebe dn uparxei.. apla pairneis kai ena port bebe kai teleiwse.. an leme gia to poio einai to swsto kai oxi to pio oikonomiko.. giati diaforetika nai sta idia lefta peripou ta pairneis ola me to 3 se 1