Recommended Posts

Γειά σας parents & parents-to-be,

Στις 9/3/2008, στην 39η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, ο υπέρηχος έδειξε ότι το μωρό ήταν 3,900 κιλά και σπεύσαμε να κάνουμε καισαρική την αμέσως επόμενη ημέρα γιατί ήταν πολύ μεγάλο, λέει, για φυσιολογικό τοκετό. Στις 10/3/2008 η κόρη μου γεννήθηκε υγιέστατη 3,330 κιλά, δηλαδή με απόκλιση σχεδόν 20%.

Τώρα διανύω τη δεύτερή μου εγκυμοσύνη και έκανα τη Β' επιπέδου 2 φορές, με διαφορά 1 ημέρας. Η πρώτη έγινε σε ιδιωτικό κέντρο υπερήχων και διήρκησε 45 λεπτά, ενώ χρειάστηκε να κάνω διάλειμμα για να γυρίσει το μωρό. Πλήρωσα 140 ευρώ με κανονική απόδειξη και έφυγα με DVD της εξέτασης. Την αμέσως επόμενη μέρα πήγα στο μαιευτήριο και ξαναέκανα Β' επιπέδου. Πλήρωσα 130 ευρώ και δεν πήρα DVD. Η εξέταση διήρκησε 6 λεπτά ακριβώς.

Τα αποτελέσματα είναι καλά και στις δύο εξετάσεις, αλλά διαφορετικές οι μετρήσεις. Ενδεικτικά, ο ένας υπολογίζει το βάρος του εμβρύου στα 479γρ και ο άλλος στα 560γρ. Εκεί που ο ένας μας βάζει στο πάνω όριο, ο άλλος μας έχει κάπου κάτω από τη μέση κ.ο.κ.

Και το ερώτημα είναι... Μας δουλεύουν? Είναι δυνατόν, όσο έμπειρος κι αν είναι ένας γιατρός, να μπορεί σε 6 λεπτά να πιστοποιήσει την υγιή εικόνα ενός εμβρύου? Και τώρα που έχω 2 σετ απαντήσεων με διαφορετικές μετρήσεις, τι συμπεράσματα βγάζουμε??

Και τελικά, μήπως πρέπει να καταγγείλουμε κάπου αυτόν τον κύριο στο Ιασώ?

Διαφημίσεις

σου εχω ηδη απαντησει φιλη μου εισερχομενα σου.

Και δεν φτανει οοοολο αυτο, εβλεπα και την ξινη εκει στην εμβρυομητρικη...... απο συμπεριφορα απαραδεκτες ολες.,

Το μονο που με κραταει εκει ειναι ο γιατρός μου, αλλιως θα τους ειχα μπατσίσει ολους. εχω που εχω τα νευρα μου λογω ορμονων.....:mad:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Αγαπητη φίλη,

η δική μου εμπειρία είναι ακριβώς η αντίθετη. Κάναμε αυχενική στο Λητώ που κράτησε 45 λεπτά. Και τα αποτελέσματα ήταν άσχημα. Την επαναλάβαμε στο Μητέρα, διήρκησε 3 λεπτά και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά. Τελικά η κορούλα μας γεννήθηκε μια χαρά.

Περιττό να σου πω ότι λόγω αμφιβολιών κάναμε και αμνιοπαρακέντηση αφού μας είχε καρφωθεί η πρώτη εξέταση στο μυαλό..

Το συζητήσαμε με τον γυναικολόγο, ο οποίος είναι αρκετά ανοιχτόμυαλος, και είναι κατά των πολλών εξετάσεων. (εάν δεν χρειάζονται βέβαια) Μας είπε οκ κάντε την, εγώ δεν την θεωρώ απαραίτητη. Πέρα από το γεγονός ότι όλα είναι βιομηχανία κέρδους, γενικά η ιατρική σε αυτό τον τομέα δεν είναι και τόσο προχωρημένη. Οι γιατροί βλέπουν ουσιαστικά κάποιες σκιές και κάποιες μετρήσεις.(Ο μοναδικός τρόπος για να εξετάσεις 100% ένα μωρό είναι αφού γεννήθεί!) Παίζει ρόλο η θέση του παιδιού, και η εμπειρία του γιατρού αλλά μην τρελαθούμε. Εκτιμήσεις δίνουν οι γιατροί.

Το ξέρεις ότι όταν πήγαμε στο Μητέρα για την επανάληψη μας έτυχε ο ίδιος γιατρός από το Λητώ? Και όταν μας θυμήθηκε αρνήθηκε να επαναλάβει την εξέταση. Οπότε κανονίσαμε νέο ραντεβού με άλλον..

Πιστεύω να σου λέει κάτι αυτό.

Το σημαντικό είναι να είσαι ήρεμη. Αν αυτό σημαίνει ότι θες και 3η γνώμη πήγαινε σε δημόσιο νοσοκομείο και επανέλαβε.. Αλλιώς αποφάσισε ποιον γιατρό εμπιστεύεσαι και προχώρα ανάλογα. Γενικά είτε στην μέση είτε στο άνω όριο, νομίζω δεν είναι κάτι τόσο φοβερό.

Καλή συνέχεια και αν αποφασίσεις να δείρεις, εδώ είμαστε, βάλε μια φωνή!

Οι μετρησεις γινονται με το χερι. Δηλαδη ο γιατρος ή ο τεχνικος λενε στο μηχανημα απο που μεχρι που ειναι το ποδι.. Επισης εχει σημασια και η μαρκα του μηχανηματος... Παντως αφου ολα ειναι καλα μην το ψαχνεις αλλο...

Οσο για το βαρος κατα τη γεννηση και εμενα τους ειχαν υπολογισει ελαφρυτερους απο οσο γεννηθηκαν..

wQjhp2.png f6fAp2.png

Μπορεις katepina μου να μου στειλεις με pm ποιος ειναι αυτος ο γιατρος που σας ανελαβε στο ΙΑΣΩ?

ΈΧω την β-επιπεδου στις 10/06 και την περιμενω πως και πως αν με ξεπεταξουν στα 5 λεπτα θα τους παρει και θα τους σηκωσει!!!

age.png

Διαφημίσεις

Smara αν ξερεις και συ κάτι σε παρακαλω στειλε μου και εσυ.Και ο δικος μου ο γιατρος ειναι στο Ιασω και δεν θελω με τιποτα να τον αλλαξω.

Σας ευχαριστω...!

age.png

Γειά σας parents & parents-to-be,

Στις 9/3/2008, στην 39η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, ο υπέρηχος έδειξε ότι το μωρό ήταν 3,900 κιλά και σπεύσαμε να κάνουμε καισαρική την αμέσως επόμενη ημέρα γιατί ήταν πολύ μεγάλο, λέει, για φυσιολογικό τοκετό. Στις 10/3/2008 η κόρη μου γεννήθηκε υγιέστατη 3,330 κιλά, δηλαδή με απόκλιση σχεδόν 20%.

Τώρα διανύω τη δεύτερή μου εγκυμοσύνη και έκανα τη Β' επιπέδου 2 φορές, με διαφορά 1 ημέρας. Η πρώτη έγινε σε ιδιωτικό κέντρο υπερήχων και διήρκησε 45 λεπτά, ενώ χρειάστηκε να κάνω διάλειμμα για να γυρίσει το μωρό. Πλήρωσα 140 ευρώ με κανονική απόδειξη και έφυγα με DVD της εξέτασης. Την αμέσως επόμενη μέρα πήγα στο μαιευτήριο και ξαναέκανα Β' επιπέδου. Πλήρωσα 130 ευρώ και δεν πήρα DVD. Η εξέταση διήρκησε 6 λεπτά ακριβώς.

Τα αποτελέσματα είναι καλά και στις δύο εξετάσεις, αλλά διαφορετικές οι μετρήσεις. Ενδεικτικά, ο ένας υπολογίζει το βάρος του εμβρύου στα 479γρ και ο άλλος στα 560γρ. Εκεί που ο ένας μας βάζει στο πάνω όριο, ο άλλος μας έχει κάπου κάτω από τη μέση κ.ο.κ.

Και το ερώτημα είναι... Μας δουλεύουν? Είναι δυνατόν, όσο έμπειρος κι αν είναι ένας γιατρός, να μπορεί σε 6 λεπτά να πιστοποιήσει την υγιή εικόνα ενός εμβρύου? Και τώρα που έχω 2 σετ απαντήσεων με διαφορετικές μετρήσεις, τι συμπεράσματα βγάζουμε??

Και τελικά, μήπως πρέπει να καταγγείλουμε κάπου αυτόν τον κύριο στο Ιασώ?

Ορισμένες χρήσιμες επισημάνσεις:

1) έχω ξαναγράψει ότι σύμφωνα με τα διεθνή standards ένα αναλυτικό και ικανοποιητικό υπέρηχο β' επιπέδου μπορεί να ολοκληρωθεί σε περίπου 20 λεπτά και μια αυχενική διαφάνεια σε λιγότερο χρόνο (10-15 λεπτά), ΥΠΟ 2 ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. Η πρώτη να έχει καλή θέση το μωρό και η δεύτερη να μην είναι η μητέρα υπέρβαρη ή παχύσαρκη ή να έχει βάλει κρέμες/αλοιφές/βαζελίνη για ραγάδες. Για να μην κοροιδευόμαστε για τα κιλά της μητέρας (επειδή διαβάζω και σε άλλα post για το ''έλα μωρέ λίγα κιλάκια παραπάνω έβαλα κι εγώ σαν έγκυος'') αναφέρω ότι εξ' ορισμού το 46% τουλάχιστον των Ελληνίδων είναι υπέρβαρες/ παχύσαρκες ΗΔΗ ΠΡΙΝ μπούν στην εγκυμοσύνη (στοιχεία 2001-2). Η ακρίβεια (''αξιοπιστία'') του β' επιπέδου είναι γενικά περίπου 70% σε γυναίκες φυσιολογικού βάρους και ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ του 50% στις υπέρβαρες/παχύσαρκες. Αυτό σημαίνει ότι η αξιοπιστία είναι μικρότερη από το να ρίξεις κορώνα-γράμματα και να μην κάνεις υπέρηχο!!!

Ένα χρήσιμο άρθρο για το πως υπολογίζεται το φυσιολογικό ή όχι βάρος στην κύηση και τις συνέπειες του στον υπέρηχο και γενικότερα στην κύηση: http://embryomedica.blogspot.com/2011/03/body-mass-index-bmi.html

2)η τιμή που πληρώνει κανείς για την εξέταση ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με την αξιοπιστία της. Μπορείς να κάνεις την καλύτερη εξέταση με 100-110 ευρώ και τη χειρότερη με 150-170 ευρώ.

3) τεράστια σημασία έχει το πόσο καλός είναι ο γιατρός που στην κάνει και πόσο καλό είναι το μηχάνημά του. Ένας αντικειμενικός τρόπος αξιολόγησης των γιατρών υπάρχει ήδη με βάση τις πιστοποιήσεις από το Fetal Medicine Foundation. Έχω αναφερθεί ξανά σε αυτό το θέμα. Εν συντομία υπάρχουν πολλά επίπεδα πιστοποίησης ανά εξέταση (πχ πιστοποίηση για αυχενική, για β' επιπέδου κλπ) και τελικά το ανώτερο επίπεδο πιστοποίησης για όλες τις εξετάσεις (συμπεριλαμβανομένων και της τροφοβλάστης, αμνιοπαρακέντησης κλπ) που είναι το Diploma fetal medicine. Επομένως όσες γυναίκες πηγαίνουν τυφλά να κάνουν εξετάσεις σε γιατρούς που είτε δεν έχουν πιστοποίηση είτε έχουν πιστοπόίηση μόνο για ορισμένες εξετάσεις, αναλαμβάνουν και την ευθύνη τους.

Λίστα γιατρών με Diploma in fetal medicine: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

Το πόσο καλό είναι κάθε μηχάνημα δεν μπορεί να το ξέρει ο απλός κόσμος. Μεγάλη σημασία έχει και αν το μηχάνημα χρησιμοποιεί σωστές ρυθμίσεις (ΚΑΙ ΟΧΙ τις εργοστασιακές με τις οποίες παραδίδεται και οι περισσότεροι γιατροί/μαιευτήρια/κέντρα ΔΕΝ αλλάζουν...). Ένα υπερσύγχρονο μηχάνημα χωρίς σωστές ρυθμίσεις έχει χειρότερη εικόνα από ένα παλαιότερο με καλές ρυθμίσεις!

3)τα DVD έχουν απαγορευτεί για νομικούς λόγους σε όλα τα μαιευτήρια (ιδιωτικά και δημόσια). Για τους ίδιους λόγους τα DVD που δίνονται σε ιδιωτικά κέντρα/ιατρεία περιέχουν μόνο ΜΕΡΟΣ της εξέτασης (όχι όλη).

4)το βάρος του εμβρύου στο 3ο τρίμηνο υπολογίζεται με απόκλιση 15% (δηλ. περίπου 300 γρ.). 'Ομως στο β' επίπέδου, το βάρος που υπολογίζεται από το software είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και βγαίνει 400-600 γρ. για ΟΛΑ σχεδόν τα έμβρυα από 20-24 εβδομάδας κύησης. Άρα δεν έχει καν νόημα να το ζητούν οι μητέρες και δεν έχει σχέση με το βάρος ή ύψος του μωρού αργότερα.

ΥΓ: 1) γιατί ξαναέκανες το β' επιπέδου 2η φορά αφού ήσουν ευχαριστημένη από την πρώτη?

2) @devx όχι στον υπέρηχο δεν μετράνε σκιές κλπ! Απλώς πρέπει να έχουμε επίγνωση των περιορισμών στη ακρίβεια που έγραψα παραπάνω. Στην Ιατρική (όπως και στη ζωή) δεν υπάρχει 100%.

Είναι προφανές ότι ο υπέρηχος περιέχει μετρήσεις, και σαφώς είναι αναμενόμενες οι διακυμάνσεις. Στη δουλειά μου συχνά τραβάω γραμμές σε γραφήματα και κάνω μετρήσεις, για απείρως πιο ασήμαντα θέματα από ένα έμβρυο. Χρειάζομαι ένα minimum χρόνο για να τραβήξω μια γραμμή τάσης σε ένα γράφημα, όπως ακριβώς και ο γιατρός χρειάζεται χρόνο για να κάνει την καλύτερη δυνατή μέτρηση. Όταν λέω 6 λεπτά, εννοώ 6 λεπτά. Ανθρωπίνως αδύνατον να έχει ελέγξει όλα όσα έπρεπε στο χρόνο αυτό.

Τη δεύτερη Β' επιπέδου την έκανα επειδή ο γυναικολόγος μου προτιμά το Ιασώ, και διότι κάτι φάνηκε ενδιαφέρον στο γιατρό που μου έκανε την πρώτη και ήθελα να είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα. Επίσης, ήθελα να επιβεβαιώσω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο να τρέχω για υπερήχους σε εξειδικευμένα κέντρα (και το επιβεβαίωσα). Εχω ήδη κάνει αμνιοπαρακέντηση, και μάλιστα τη λήψη την έκανε ο ίδιος γιατρός για τον οποίο διαμαρτύρομαι τώρα. Φυσικά δε με θυμόταν, και τότε με τον ίδιο τρόπο με είχε "περαιώσει". Σας πληροφορώ ότι τράβηξε τη βελόνα για να σηκώσει το κινητό του, έτσι τελείωσε η εξέταση. Από την άλλη, όλα πήγαν καλά, και θεωρείται και κορυφή στον κλάδο... Αλλά τραγική, τραγική αντιμετώπιση και παντελής έλλειψη σεβασμού θεωρώ.

Τέλοσπάντων, όσον αφορά τις μετρήσεις, λόγω αμνιοπαρακέντησης για κάποια βασικά θέματα είμαι σχετικά ήρεμη πια. Όμως αρνούμαι να ενισχύω τέτοιες συμπεριφορές διότι υπάρχουν και μαμάδες που δεν έχουν τη δυνατότητα για 3 και 4 επαναλαμβανόμενες εξετάσεις, και άλλες που έρχονται από κάθε γωνιά της Ελλάδας για να εξεταστούν σε ένα μεγάλο μαιευτήριο και να νιώσουν σιγουριά. Οπότε θα στείλω επιστολή στη διοίκηση του Ιασώ και ελπίζω ότι θα παρέμβουν. Ο απλός υπέρηχος με κόστος 65 ευρώ διαρκεί περισσότερο από 6 λεπτά! Στην τελική 130 ευρώ το 6λεπτο είναι 1,300 ευρώ την ώρα. Έλεος!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!