Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κεντρο αποτοξινωσης στον Νεο Κοσμο!!!


Messinia

Recommended Posts

Μή μπερδεύουμε το λούτσο με το μούτσο.

Και η πολύ πρόοδος δε κάνει τόσο καλό. Μέτρον άριστον, έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Κάτι ήξεραν...

Μη φτάνουμε στα άκρα, υπάρχει και η χρυσή τόμη. Ας τη βρούμε!

 

Οι αρχαίοι Σπαρτιάτες επίσης, πέταγαν τα ''ελλατωματικά'' παιδιά στον Καιάδα...άρα μάλλον ούτε αυτοί γνώριζαν το μέτρο!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, αυτή η τάση να γενικεύουμε και να δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.

Εγώ όπως και τα περισσότερα κορίτσια, δεν έχουμε πρόβλημα με τους τοξιμανείς, αλλά με το περίγυρό τους.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτή η τάση να γενικεύουμε και να δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.

Εγώ όπως και τα περισσότερα κορίτσια, δεν έχουμε πρόβλημα με τους τοξιμανείς, αλλά με το περίγυρό τους.

 

Και ποια είναι για σένα η καλύτερη λύση για επανένταξη στην κοινωνία των τοξικομανών, χωρίς να περιβάλλονται από εμπόρους κτλ?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι για σένα η καλύτερη λύση για επανένταξη στην κοινωνία των τοξικομανών, χωρίς να περιβάλλονται από εμπόρους κτλ?

 

Δεν είπα να πάνε στα βουνά και στις ραχούλες -μη κάνουμε τη τρίχα τριχιά- υπάρχουν κι άλλα μέρη λίγο πιο έξω από τη πόλη με εκτάσεις π.χ. Σπάτα, Παλλήνη κλπ.. Να φτιάξουν ένα αξιοπρεπές ίδρυμα, με χώρους άθλησης, δραστηριοτήτων κι ό,τι άλλο επιβάλλει η επανένταξη και that's all!

Ορίστε Κική. Είχα απαντήσει κι εχτές στο ίδιο...!;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν συνεξαρτηζομενη και εχοντας προσωπικη εμπειρια δεν εχω προβλημα η κορη να πηγαινει σχολειο διπλα σε κεντρο... Τα ατομα που πραγματικα θελουν να απεξαρτηθουν εχουν ψυχικη δυναμη που θα ηθελα να την διδαχτει και η μικρη μου... Οταν ανοιξε κεντρο αποτοξινωσεις στην περιοχη μας περασαν μηνες μεχρι να καταλαβουν οι κατοικοι τι ειναι... Οι περισσοτεροι νομιζαν οτι ειναι ξενοδοχειο... Αργοτερα υπηρξαν καποιες αντιδρασεις αλλα τελικα οι κατοικοι αγκαλιασαν αυτα τα παιδια και αρκετοι βοηθουν εθελοντικα... Πριν τους καταδικασουμε ας σκεφτουμε τι θα καναμε αν ηταν δικα μας παιδια...

"...κι υστερα εσενανε ρωτω το νοημα του κοσμου

και λες το χερι σου κρατω κι εσυ εισαι δικος μου..."

Link to comment
Share on other sites

Σαν συνεξαρτηζομενη και εχοντας προσωπικη εμπειρια δεν εχω προβλημα η κορη να πηγαινει σχολειο διπλα σε κεντρο... Τα ατομα που πραγματικα θελουν να απεξαρτηθουν εχουν ψυχικη δυναμη που θα ηθελα να την διδαχτει και η μικρη μου... Οταν ανοιξε κεντρο αποτοξινωσεις στην περιοχη μας περασαν μηνες μεχρι να καταλαβουν οι κατοικοι τι ειναι... Οι περισσοτεροι νομιζαν οτι ειναι ξενοδοχειο... Αργοτερα υπηρξαν καποιες αντιδρασεις αλλα τελικα οι κατοικοι αγκαλιασαν αυτα τα παιδια και αρκετοι βοηθουν εθελοντικα... Πριν τους καταδικασουμε ας σκεφτουμε τι θα καναμε αν ηταν δικα μας παιδια...

 

 

 

αχ πες τα χρυσόστομη....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

τί ακριβώς;οτι ο πρωθυπουργός εξήγγειλε μέτρα εξυγείανσης;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ορίστε Κική. Είχα απαντήσει κι εχτές στο ίδιο...!;)

 

Όχι δεν είχες απαντήσει. Η απάντησή σου αφορά το πως μπορούν να δημιουργηθούν κέντρα απεξάρτησης χωρίς να μας ενοχλούν, όχι το πως να δημιουργηθούν με επανένταξη χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα η αυλή...είναι αυτό που είπατε κάποιες πιο πάνω...μακριά από τον π@πό μας...κι ας παίρνει και φωτιά.

 

Μάλιστα η λύση που προτείνεις δεν είναι καθόλου μέσα στο πνεύμα της επανένταξης του κοινωνικού συνόλου.

 

Μην κόπτεσαι λοιπόν, όχι εσύ μόνο, όποιοι έχουν προτάσεις σαν τις δικές σου και απόψεις, ότι σε νοιάζει η πορεία του τοξικομανή και δε σε ενοχλεί ο ίδιος. Γιατί αν ήταν έτσι θα πρότεινες μια λύση, όσο ουτοπική κι αν ήταν που και τους τοξικομανείς να εντάσσει στην κοινωνία, και η αυλή να αποφεύγεται.

 

Και είναι γνωστό ότι θέλουν να πάνε τα κέντρα του ΟΚΑΝΑ σκορπισμένα σε σημεία της Αθήνας για να πάψει να γκετοποιείται το κέντρο. Δεν μας έδωσες κάτι νέο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαίοι Σπαρτιάτες επίσης, πέταγαν τα ''ελλατωματικά'' παιδιά στον Καιάδα...άρα μάλλον ούτε αυτοί γνώριζαν το μέτρο!

 

Συγνώμη που θα το πω αλλά την τρίχα την κάναμε τριχιά. Έτσι λένε στο χωριό μου. Από τα κέντρα απεξάρτησης δίπλα σε δημοτικό σχολείο, φτάσαμε να μιλάμε για τους αρχαίους Σπαρτιάτες. Λυπάμαι, εγώ δεν βλέπω να συνδέονται τα δύο αυτά θέματα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα το δικο σου παιδι αυριο, ειναι αρρωστο απο ηρωινη και παλευει να γινει καλα, που θες να στο πανε?

 

πες ενα μερος...

 

δεν μιλαω σε καποιον ειδικα, γενικο ειναι το 'παιδι σου'...

 

που σε εξυπηρετει να το πας για να μη το χασεις απο ναρκωτικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είχες απαντήσει. Η απάντησή σου αφορά το πως μπορούν να δημιουργηθούν κέντρα απεξάρτησης χωρίς να μας ενοχλούν, όχι το πως να δημιουργηθούν με επανένταξη χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα η αυλή...είναι αυτό που είπατε κάποιες πιο πάνω...μακριά από τον π@πό μας...κι ας παίρνει και φωτιά.

 

Μάλιστα η λύση που προτείνεις δεν είναι καθόλου μέσα στο πνεύμα της επανένταξης του κοινωνικού συνόλου.

 

Μην κόπτεσαι λοιπόν, όχι εσύ μόνο, όποιοι έχουν προτάσεις σαν τις δικές σου και απόψεις, ότι σε νοιάζει η πορεία του τοξικομανή και δε σε ενοχλεί ο ίδιος. Γιατί αν ήταν έτσι θα πρότεινες μια λύση, όσο ουτοπική κι αν ήταν που και τους τοξικομανείς να εντάσσει στην κοινωνία, και η αυλή να αποφεύγεται.

 

Και είναι γνωστό ότι θέλουν να πάνε τα κέντρα του ΟΚΑΝΑ σκορπισμένα σε σημεία της Αθήνας για να πάψει να γκετοποιείται το κέντρο. Δεν μας έδωσες κάτι νέο.

Δημιουργείς λάθος εντυπώσεις Κική.

Δε ξέρω τί κατάλαβες, αλλά μη παίζεις με τις λέξεις μου και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Είναι πολύ απλά όσα είπα.

Είναι κρίμα, να λέω κάτι απλά και να διαστρεβλώνεται..... Κρίμα γιατί βγαίνω η κακιά της παρέας και θα μου έρθει και η καρτούλα άδικα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα το δικο σου παιδι αυριο, ειναι αρρωστο απο ηρωινη και παλευει να γινει καλα, που θες να στο πανε?

 

πες ενα μερος...

 

δεν μιλαω σε καποιον ειδικα, γενικο ειναι το 'παιδι σου'...

 

που σε εξυπηρετει να το πας για να μη το χασεις απο ναρκωτικα?

 

Ειλικρινά αν συμβεί αυτό που αναφέρεις, πράγμα που απεύχομαι για κάθε παιδί, όχι μόνο για τα δικά μου, θα έχει κάποια διαφορά αν το κέντρο απεξάρτησης είναι δίπλα σε σχολείο; Θα γίνει πιο γρήγορα καλά, θα απεξαρτητοποιηθεί πιο εύκολα;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αν συμβεί αυτό που αναφέρεις, πράγμα που απεύχομαι για κάθε παιδί, όχι μόνο για τα δικά μου, θα έχει κάποια διαφορά αν το κέντρο απεξάρτησης είναι δίπλα σε σχολείο; Θα γίνει πιο γρήγορα καλά, θα απεξαρτητοποιηθεί πιο εύκολα;

 

παντα, καποιο σχολειο θα ειναι κοντα..

 

ή καποια παιδικη χαρα..

 

ή καποιο ωδειο, φροντιστηριο, γυμναστηριο.... γηροκομειο, σουπερ μαρκετ, ξηροι καρποι, πετ σοπ, σουβλατζιδικο...

 

καλως ή κακως, δεν υπαρχει στην ελλαδα συρματοπλεγμενο νησι με ελευθερους σκοπευτες γυρω γυρω, να πυροβολουν οποιο κοριτσι ή αγορι προσπαθει να απεξαρτηθει, ή τους γονεις τους ποου τους συμπαραστεκονται, τι να κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Φυστίκι ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω, τί κατάλαβες.....

Έχεις καταλάβει ότι έχουμε πρόβλημα με τους τοξικομανείς ή με το περίγυρό τους;

 

εγω παλι βρε κοριτσακι μου, αδυνατω να καταλαβω γιατι δεν προσπαθειτε να μπειτε στη θεση των γονιων που βλεπουν να διωχνουν τα παιδια τους απο παντου!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε θελω....

 

αλλα αν ειναι να του τη στηνουν του παιδιου μου εμποροι ναρκωτικων, θα το κανουν ειτε εχει κεντρο απεξαρτησης κοντα ειτε οχι..

'Ενας λόγος παραπάνω λοιπόν.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντα, καποιο σχολειο θα ειναι κοντα..

 

ή καποια παιδικη χαρα..

 

ή καποιο ωδειο, φροντιστηριο, γυμναστηριο.... γηροκομειο, σουπερ μαρκετ, ξηροι καρποι, πετ σοπ, σουβλατζιδικο...

 

καλως ή κακως, δεν υπαρχει στην ελλαδα συρματοπλεγμενο νησι με ελευθερους σκοπευτες γυρω γυρω, να πυροβολουν οποιο κοριτσι ή αγορι προσπαθει να απεξαρτηθει, ή τους γονεις τους ποου τους συμπαραστεκονται, τι να κανουμε τωρα?

 

Τι σχέση έχει ακριβώς ενα σουβλατζίδικο με ένα δημοτικό;;;;

Γιατί πρέπει να τα τραβάτε όλα στα άκρα;Δηλαδη πρεπει όποιος θέλει να απεξαρτηθεί ή να το κάνει δίπλα σε ένα σχολείο ή να πυροβολείται;;;;:shock:

Αυτες οι εναλλακτικές υπάρχουν μόνο; Αν θέλετε να λέμε οτι να ΄ναι για να περναει η ώρα οκ...

Σας φαίνεται τόσο παράλογο τα να υπάρχουν κέντρα απεξάρτησης με συγκεκριμένη υποδομη;

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...