Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολοι τον λενε χοντρουλη..-(-(-( (3 1/2 μηνών)


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου,ο μικρουλης μ ειναι 3μ κ 2εβδ....χθες πηγαμε στην παιδιατρο τον ζυγισε κ ειναι 7200 κ 63εκ.......μ ειπε πως στον 4 μηνα διπλασιαζουμε το βαρος απο την γεννηση κ οτι ναι,εχει παραπανω κιλα.....ολοι τον λενε αφρατενιο...εμενα δν μ φαινετε πολυ χοντρουλις,δν λεω εχει βαρυνει αρκετα αλλα δν ειναι κ τοσο ασχημο,ισως μου φαινετε ετσι επειδη τον βλεπω καθε μερα.....Μας ειπε η παιδιατρος να μν τον βαζω στον μαρσιπο(ορθιο)επειδη ειναι αρκετα βαρυς....-(-(-(.......Τι να κανω πειναει συνεχεια,τον ταιζω καθε 4 ωρες 150ml........πιο πριν του δινω μερικες φορες τσαι να γεμισει λιγο το στομαχακι του.....Θα συνεχισει να παιρνει τοσο εκπληκτικα βαρος??Ποσο θα φτασει πια??Υπαρχει περιπτωσει μεχρι 12μ τουλαχιστον να χασει κτ??Διαφωτιστε με please,εχω αρχισει κ φοβαμαι για το που μπορει να φτασει.....δν θελω να γινει παχυσαρκος.......-(-(

 

Λοιπον, ο μπεμπης μας στην μετρηση που καναμε στην παιδιατρο 3 μηνων ακριβως ήταν 8050 και 66εκ. Στον μαρσιπο τον βαζω, διοτι ειναι βαρυς να τον σηκωνω μονο στα χερια. (εχω και μια κορη 22μηνων).Κουναει συνεχεια χερια ποδια και φυσικα φοραμε ρουχα για 6 μηνων (τα οποια του ειναι σχεδον ακριβως) και γαι 9-12.

αν ανησυχησα? ναι στην αρχη αρκετα. ΔΙοτι η κορη μου ειχε αναπτυξη οπως το μεσο ορο της ηλικιας της.

και σκεψου οτι τον θηλαζω αποκλειστικα. ουτε τσαι ουτε κατι αλλο.

αρα το καθε παιδια εχει την δικη του αναπτυξη!

ξεχασα να γραψω οτι ενδιαμεσα κανει το μεσημερι 3ωρο υπνο και το βραδυ 6-8 ωρες σερι!

το μονο θεμα ειναι οτι ξεχναω οτι ειναι μικρουλης διοτι ειναι πολυ μεγαλωσομος!!!!!

 

τελικα ειμαστε και αλλες μανουλες με ζουμερα μωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αντε καλε με το που θα περπατουλισει θα εξαφανιστουν τα επιπλεον. μικρο παιδακι ειναι και φυσικα μετα τον 6ο μηνα σταματαει να παιρνει τοσο βαρος. η δικια μου επαιρνε παντα κιλο και μετα μετα βιας 300 γραμμαρια. και εγω η τρελλη της εκανα διαιτα δηλ. επιδη θηλαζε της επαιρνα το στηθος για να τρωει λιγοτερο...τωρα που σκεφτομαι ημουν χ@ζη!!! εννοειται οτι η ζουζου μου ειναι ψηλη και αδυνατη και ουτε κατα διανοια καν κανονικη σε βαρος, αδυνατη τη λες. οποτε μην αγχωνεσαι μολις αρχισουν να κινουνται εξαφανιζονται ολα. καλα ογιος μου ειναι ακομη συλφιδα....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια ανησυχω....ομως οι αναλογιες του ειναι κανονικες δλδ δν εχει πολυ χοντρα μπουτια η' πολυ μεγαλο κεφαλι ειναι ολα''μοιρασμενα'' σωστα...μηπως εχει βαρυ κοκαλο??στο μαρσιπο ειπε η παιδιατρος να μν τον βαζω γιατι λεει θα πιεζεται η σπονδυλικη του στηλη και δν κανει.....-(-(-(

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια ανησυχω....ομως οι αναλογιες του ειναι κανονικες δλδ δν εχει πολυ χοντρα μπουτια η' πολυ μεγαλο κεφαλι ειναι ολα''μοιρασμενα'' σωστα...μηπως εχει βαρυ κοκαλο??στο μαρσιπο ειπε η παιδιατρος να μν τον βαζω γιατι λεει θα πιεζεται η σπονδυλικη του στηλη και δν κανει.....-(-(-(

 

και εμας ο μπεμπης εχει μοιρασμενο βαρος. Βρε κοπελα μου μην ανησυχεις. οταν θα αρχισει να περπαταει θα δεις θα αλλαξει.

για τον μαρσιπο, κανε οπως σου λεει το ενστικτο σου.

και εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οχι στο ριλαξ, αλλα απο νωρις προσπαθουσε να σηκωθει και το ριλαξ ειναι μεχρι 6μηνων ή 9 κιλα. ε, εμεις στις 9 ιουλιου (που θα γινει 4 μηνων) μας βλεπω να εχουμε φτασει χαλαρα τα 9 κιλα. αν δεν τον βαλω τωρα ποτε θα τον βαλω?

μια χαρα ειναι το μωρο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες τον ζυγισαμε ειναι 8700.......αυτην την εβδομαδα κλεινουμε τον 5ο............τρωι 150 με 180.......νομιζω οτι ειναι πολυ...ολη την ωρα κουνιετε απορω πως περνει τοσο πολυ βαρος.....πριν 2 εβδομαδες που τον ειχαμε ζυγισει ηταν 8.......και τωρα μετα απο 2 εβδομαδες πηρε 700γρ......που θα φτασουμε επιτελους......

 

Καλησπερα και απο εμενα..εμεις που κλεινουμε σε λιγο τον 3 μας ειπε η παιδιατρος να τρωμε τοσο γιατι ειναι αδυνατη...οταν κλεισαμε τον 2 ηταν 4450...και τρωει και καποιες φορες 160...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον θα αρχισω να πιστευω οτι εχει βαρυ κοκαλο......πηγαμε στην παιδιατρο σημερα και ειναι 8900.....69 εκ........παναγια μου.....χοντρος παντως δν φαινεται.........!!!!ελπιζω καποια μερα να σταθεροποιηθουμε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Και σε μένα έτσι λένε όλοι. Είμαστε όπως λέει το τικεράκι 3 μηνών και 6 ημερών και σήμερα πήγαμε και παιδίατρο. 6.750 γρ. και 63 εκ! Κορίτσαροι κανονικοί και φυσικά καμαρώνω!!!!!!!!!!!!!!! Να γίνει χοντρό δεν το νομίζω, κανείς δεν είναι στην οικογένεια, κι έπειτα αυτό έχει να κάνει και με τις μελλοντικές διατροφικές συνήθειες του σπιτιού. Νομίζω ίσα ίσα, πως μετά θα την κυνηγάω να φάει όπως λένε και παραπάνω οι μαμάδες. Να μας ζήσουν τα μπεμπίκια μας τα αφρατούλικα!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Μαριρενα..μια χαρα γυναικαρες τα Πηνελοπακια μας..και το δικο μου και το δικο σου....

Η δικια μου ειναι 14 μηνων...εχουμε καιρο να παμε παιδιατρο...αν και γεννηθηκε στην 36η εβδομαδα 3200 μετα εβαζε βαρος και υψος αβερτα..Κι ομως παντα ηταν ενα λυγεροτατο μωρο,ανεπτυγμενο με στιβαρο σκελετο και ακομη ειναι κι ας σου φευγει η μεση να την κουβαλησεις...Ευτυχως περπατα πλεον κι ετσι δεν καταπονουμαι πολυ...

Στο σλινγκ και στο μει ται δε....βαρια μεχρι 4 μηνων αντεξα να την κουβαλαω...μετα παπαλα...

 

Αν το παιδι δεν εχει παθολογικους λογους να παχαινει δεν τιθεται θεμα....Ελεος,μονο γαλατακι τρωνε μεχρι 5.5 μηνων....τι να τους στερησουμε???Προσωπικα ποτε δεν της αρνηθηκα γευμα...ετρωγε οσο και οποτε ηθελε...Και η παιδιατρος μας ποτε δεν μας ειπε οτι το παιδι εχει προβλημα

Μην ακους τι σου λενε οι γυρω...καποιοι ειναι κακοπροαιρετοι ή απλα λενε για να λενε...στην τελικη αν το παιδι σου ειχε προβλημα θα το εβλεπες...Οχι να σε τρομοκρατουν κιολας..

και ναι...παιζει να ειναι και βαρυκοκκαλο...γιατι να το αποκλεισουμε???Η δικια μου ειναι σιγουρα γιατι ετσι ειμαι κι εγω...!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά τα κιλά που αναφέρετε μερικές κοπέλες παραπάνω είναι υπερβολικά για τόσο μικρά παιδάκια. Μπορεί να είναι ψηλά, δεν διαφωνώ, αλλά μην τα βγάζετε ότι είναι και ΟΚ. Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι ένα παιδί που τρέφεται μόνο με γάλα δεν μπορείς να του κάνεις οποιαδήποτε είδους δίαιτα. Τρώει (πίνει δηλαδή( όσο θέλει.

Εμένα η κόρη μου είναι 30 μηνών, 93 πόντους (μέτρια δηλαδή) και 12 κιλά. Δεν θα έλεγα ότι της λείπει κάτι.

Ο γιος μου είναι 9 μηνών και 8600.

Η παιδίατρός μου λέει ότι εφόσον η καμπύλη του βάρους είναι πάντα κάτω από αυτή του ύψους δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όλα αυτά βέβαια σε παιδάκια που έχουν περάσει στις στερεές τροφές. Για τα πιο μικρά μου είπε ότι όταν μεγαλώσουν θα θελουν παρακολούθηση, γιατί μπορεί να έχουν τάση να γίνουν χοντρά.

Και συγνώμη κιόλας, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τόσο μικρά πλασματάκια, με μια τόση δα μικρή καρδούλα να μην μπορούν να αναπνεύσουν από το φαγητό και να αγκομαχάνε να τρέξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι Μαριρενα..μια χαρα γυναικαρες τα Πηνελοπακια μας..και το δικο μου και το δικο σου....

Η δικια μου ειναι 14 μηνων...εχουμε καιρο να παμε παιδιατρο...αν και γεννηθηκε στην 36η εβδομαδα 3200 μετα εβαζε βαρος και υψος αβερτα..Κι ομως παντα ηταν ενα λυγεροτατο μωρο,ανεπτυγμενο με στιβαρο σκελετο και ακομη ειναι κι ας σου φευγει η μεση να την κουβαλησεις...Ευτυχως περπατα πλεον κι ετσι δεν καταπονουμαι πολυ...

Στο σλινγκ και στο μει ται δε....βαρια μεχρι 4 μηνων αντεξα να την κουβαλαω...μετα παπαλα...

 

Αν το παιδι δεν εχει παθολογικους λογους να παχαινει δεν τιθεται θεμα....Ελεος,μονο γαλατακι τρωνε μεχρι 5.5 μηνων....τι να τους στερησουμε???Προσωπικα ποτε δεν της αρνηθηκα γευμα...ετρωγε οσο και οποτε ηθελε...Και η παιδιατρος μας ποτε δεν μας ειπε οτι το παιδι εχει προβλημα

Μην ακους τι σου λενε οι γυρω...καποιοι ειναι κακοπροαιρετοι ή απλα λενε για να λενε...στην τελικη αν το παιδι σου ειχε προβλημα θα το εβλεπες...Οχι να σε τρομοκρατουν κιολας..

και ναι...παιζει να ειναι και βαρυκοκκαλο...γιατι να το αποκλεισουμε???Η δικια μου ειναι σιγουρα γιατι ετσι ειμαι κι εγω...!!

 

Πηνελοπίτσα είναι κι η κορούλα σου??? Έτσι είναι και η δική μου, με στιβαρό και δεμένο σωματάκι!

 

Συγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά τα κιλά που αναφέρετε μερικές κοπέλες παραπάνω είναι υπερβολικά για τόσο μικρά παιδάκια. Μπορεί να είναι ψηλά, δεν διαφωνώ, αλλά μην τα βγάζετε ότι είναι και ΟΚ. Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι ένα παιδί που τρέφεται μόνο με γάλα δεν μπορείς να του κάνεις οποιαδήποτε είδους δίαιτα. Τρώει (πίνει δηλαδή( όσο θέλει.

Εμένα η κόρη μου είναι 30 μηνών, 93 πόντους (μέτρια δηλαδή) και 12 κιλά. Δεν θα έλεγα ότι της λείπει κάτι.

Ο γιος μου είναι 9 μηνών και 8600.

Η παιδίατρός μου λέει ότι εφόσον η καμπύλη του βάρους είναι πάντα κάτω από αυτή του ύψους δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όλα αυτά βέβαια σε παιδάκια που έχουν περάσει στις στερεές τροφές. Για τα πιο μικρά μου είπε ότι όταν μεγαλώσουν θα θελουν παρακολούθηση, γιατί μπορεί να έχουν τάση να γίνουν χοντρά.

Και συγνώμη κιόλας, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τόσο μικρά πλασματάκια, με μια τόση δα μικρή καρδούλα να μην μπορούν να αναπνεύσουν από το φαγητό και να αγκομαχάνε να τρέξουν.

 

Υπερβολικά ως προς τί και σε αναφορά με τί? Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιά παιδιά αναφέρεσαι , θεωρώ πως όλες οι κοπέλες παραπάνω που μίλησαν για τα βρεφάκια τους είναι στα πλαίσια του υγιούς και του φυσιολογικότατου. Εμείς π.χ εδώ θηλάζουμε αποκλειστικά, άρα πως είναι δυνατόν να ξεφύγει από το φυσιολογικό βάρος ένα βρέφος που πίνει μόνο το γάλα της μαμάς του? Το ίδιο λέει και η γιατρός μου. Αυτό δεν σημαίνει πως κι ένα βρεφάκι με πολύ λιγότερα κιλα δεν είναι απολύτως φυσιολογικό επίσης. Αλλά τάση για παχυσαρκία κι άλλες τέτοιες μπαρούφες σε βρέφος που θηλάζει δεν μπορεί να φανεί. Τέλος. Μη λέμε ό,τι θέλουμε αν είναι δυνατόν στις πληροφορίες που δίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Του δικου μου του φοραω ρουχα για 18 μηνων κ ειναι κοντα 6.

Η παιδιατρος καθε φορα που τον βλεπει τον φτυνει.Μας ειπε πως το παιδι μπορει να τρωει οσο θελει,αλλωστε οταν αρχισει να περπαταει μπορει να αντραπουν ολα.Αλλα ειναι θεορατος.Οχι χοντρος,ειναι πολυ ανεπτυγμενος.73 ποντοι κ 9.700.Φυσικα και ειναι πολυ οκ ωντας μεγαλοσωμο μωρο κ εγω την βρισκω απιστευτα κρατωντας τον αγκαλιτσα γιατι ειμαι μινιατουρα κ κανουμε κοντραστ:P

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηνελοπίτσα είναι κι η κορούλα σου??? Έτσι είναι και η δική μου, με στιβαρό και δεμένο σωματάκι!

 

 

 

Υπερβολικά ως προς τί και σε αναφορά με τί? Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιά παιδιά αναφέρεσαι , θεωρώ πως όλες οι κοπέλες παραπάνω που μίλησαν για τα βρεφάκια τους είναι στα πλαίσια του υγιούς και του φυσιολογικότατου. Εμείς π.χ εδώ θηλάζουμε αποκλειστικά, άρα πως είναι δυνατόν να ξεφύγει από το φυσιολογικό βάρος ένα βρέφος που πίνει μόνο το γάλα της μαμάς του? Το ίδιο λέει και η γιατρός μου. Αυτό δεν σημαίνει πως κι ένα βρεφάκι με πολύ λιγότερα κιλα δεν είναι απολύτως φυσιολογικό επίσης. Αλλά τάση για παχυσαρκία κι άλλες τέτοιες μπαρούφες σε βρέφος που θηλάζει δεν μπορεί να φανεί. Τέλος. Μη λέμε ό,τι θέλουμε αν είναι δυνατόν στις πληροφορίες που δίνουμε.

 

Δεν νομίζω ότι είπα κάτι διαφορετικό από αυτό που λες εσύ. Κι εγω αποκλειστικα θήλαζα, τι σχέση έχει αυτό?

Γενικά πάντως σε μωρά που τρέφονται κατά τον ίδιο τρόπο και διαφέρουν πολύ σε κιλά στην ίδια ηλικία, δείχνει ότι κάποια θα είναι (το πιθανότερο, όχι σίγουρο) πιο παχιά από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δν νομιζω πλεον να εχουν προβλημε τα μωρακια μας κοριτσια,μη λεμε οτι θελουμε δν πρεπει να κρινουμε χωρις να ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει και στο κατω κατω ειναι πολυ μικρα ακομα θα υπηρχε προβλημα αν ηταν 2-3ων χρονων αλλα και παλι κρατω επιφυλαξεις,προτημω το δικο μου ετσι οπως ειναι και δν μπορω τα πολυ αδυνατα μωρα.Οταν ειναι πολυ αδυνατα λενε οτι εχει προβλημα,οταν ειναι χοντρουλικα λενε οτι εχει προβλημα ενταξει ο καθενα λεει τα δικα του αλλα εφ'οσον οι παιδιατροι δν εχουν προβλημα δν θα ακουμε κανεναν και θα κανουμε αυτο που λεει το ενστικτο μας....Εγω ημουνα πολυ αγχωμενη φοβομουνα μν γινει υπερβαρος αλλα εχω δει αλλα μωρακια στην ηλικια του και λεω οκ.....οποτε αναθεωρησα και ειπα οτι ειναι κριμα να του στερω το γαλατακι και ετσι απα σημερα αποφασισαμε να του κανουμε ολα τα γευματα 180ml και απο δευτερα θα παμε παιδιατρο και επε θα μας γραψει κρεμουλες........εχει πολυ ενεργεια μεσα του ολη τν ωρα κουνιετε,ειναι ζωηρος οποτε εχει μεγαλυτερες αναγκες..........να μας ζησουν!!!!το καθε μωρακι ειναι μοναδικο για τους γονεις του!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ολα τα μωρακια απο τη στιγμη που ειναι τοσο μικρα και τρωνε καθε τρεις κ λιγο μπορει να αφρατεψουν.μην αγχωνεσαι αυτο συμβαινει πολυ συχνα.ο μικρος μας 4 μηνω ειχε κατι φρατζολακια κ μπουτακια που εκαναν διπλες.τωρα ειναι 17 μηνων ειναι αδυνατος 10 κιλα και 83 ποντους.εμας παλι μας ειπε η παιδιατρος οτι ειναι αδυνατος αρκετα κ μετριος σε υψος ενω πριν 3 μηνες στους 80 ποντους μας ειχε πει οτι ειναι στο 90% δηλ αρκετα ψηλος.δεν ξερω οποιος των βλεπει τον κανει τουλαχιστον 24 μηνων.ο μικρος σου θα αδυνατισει μολις αρχισει να περπαταει.εγω ακομα τον φωναζω τον δικο μας χοντρουλι αν κ ειναι καλαμακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα μωρακια που τρωνε μην τα φοβασαι!!! καλυτερα να τρωει, παρα να τον κυνηγας για να φαει. το φαγητο ειναι υγεια, παντα όμως με μετρο! και τωρα μιλαμε για ενα μωρο, ετσι;;; μην τρελλαινεσαι και ασε τους αλλους να λενε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...