Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραπέζι βάφτισης....τα νευρα μου!


elen

Recommended Posts

Να σας πω τον πόνο μου γιατί θα σκάσω!

Κατ΄αρχήν να σας πω οτι δεν είμαι σύμφωνη μρ το οτι μετά τη βάφτιση θα πρέπει να ακολουθεί τραπέζι για τους καλεσμένους.Εδώ στη βόρεια Ελλάδα άρχισε να συνηθίζεται τελευταία.Θεωρώ πως το τραπέζι γίνεται για να ευχαριστείς τους κουμπάρους και όχι ολο τον κόσμο που ήρθε!

Ας τα πάρω πα΄την αρχή.Πριν δυο χρόνια που βαφτίσαμε το γιο μου,ο οποίος πήρε το όνομα του πεθερού, δε θέλαμε να κάουμε ανοιχτό τρπέζι.Τα πεθερικά δε σήκωναν κουβέντα ήθελαν να κάνουμε τραπέζι για όλους τους καλεσμένους το οποίο φυσικά θα πλήρωναν αυτοί.Μόλις είχε περάσει και ο πεθερός μου ενα σοβαρό πρόβλημα υγείας και δε θέλαμε να κόψουμε τη χαρά.

Το τρπέζι έγινε κι εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό αφου με χαιρετούσαν άνθρωποι που ούτε καν τους ήξερα ή κάποιοι άλλοι που έλγα"αν είναι δυνατόν Και αυτοί εδω?"

Τελος πάντων αφου ήταν τόσο μεγάλη η χαρά τους δεν είπαμε κουβέντα!

Τώρα θα βαφτίσουμε τη μικρή η οποία θα πάρει το όνομα της μαμάς μου.Η μαμά με ρώτησε αν θα κάνουμε τραπέζι και της είπα οχι δεν θέλω να ξανακάνω τραπέζι θα βγουμε για φαγητό μόνο οι γοείς οι κουμπάροι και οι γονείς τους,σ'υνολο 20 άτομα.Οπότε μου λέει η μαμά μου τα λεφτά που θα σου έδινα για το τρπέζι βάλτα στο λογαριασμό των παιδιών να πιάσουν τόπο.

Ελα που η πεθερά θέλει να καλέσει κόσμο?Θα έχει λέει καλεσμένους απο το χωριό της (20 λεπτά απόσταση) που δεν μπορεί να τους διώξει έτσι χωρίς να φάνε μεσημεριάτικα! :shock: Τα νευρα μου τσατάλια!

Της λεω οτι αποφασήσαμε να μην κάνουμε τραπέζι σε κανένα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις του τύπου"κάλεσες αυτόν και δεν κάλεσες εμένα",της λεω πες πως τα παιδιά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν τραπέζι και ας παρεξηγήσουν εμάς,στο κατώ κάτω ούτε που με νοιάζει.

Δε γίνεται λέει γιατί τους έχει υποχρέωση,μα της λέω η βάφτιση ειναι δική μας δε βαφτίζεις εσύ το παιδί σου για να βγάλεις τις υποχρεώσεις σου.Εγώ δε θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου με άτομα τα οποία έχω δει μόνο δυο φορέςστη ζωή μου!

Δεν το καταλαβαίνει λέει πως δεν μπορεί να μην τους κάνει το τραπέζι και αν είναι έτσι θα τους πάρει και θάνε αλλού να φάνε :shock:

Είναι δυνατόν?

Ξέρω πως τζάμπα τα συζητάω γιατί στο τέλος θα γίνει το δικό της αλλά γιατί ρε παιδιά να μη γίνεικάτι μια φορά έτσι όπως το θέλουμε εμείς και πάντα να γίνεται όπως θέλουν οι άλλοι?

Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω αυτές τις μέρες και έπρεπε κάπου να τα πω!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:lol::lol::lol::lol:

 

Σορυ που γελαω...αλλα θα χω κι εγω τους λογους μου!! :lol::lol::lol:

 

Αχ!! Ποτε επιτελους θα καταλαβουν οτι ο,τι γλεντι κανανε το κανανε και ν' αφησουν τα παιδια τους να αποφασισουν για τα δικα τους παιδια...Αθανατη ελληνικη οικογενεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!

Επειδή εγώ το έκανα το τραπέζι στη Β. Ελλάδα και τους πλήρωσα και όλους και ευτυχώς που από τους 50 που κάλεσαν ήρθαν οι 15 και γλίτωσα κάμποσα....

Πες της ότι μπορεί κάλλιστα, να πάρει το σόι της και να το τραπεζώσει όπως θέλει. Βέβαια μετά θα γίνει ο 3ος παγκόσμιος αλλά...

Γιαυτό εγώ τους θέλω στη θέση τους και ας τσατίζονται.

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΠΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Αν δεν τους βάλεις στη θέση τους από νωρίς .....

(όπως λέει και ο πασίγνωστος Ζήκος από τον Μπακαλόγατο):

 

"Εμείς στο χωριό, αυτά τα πνίγουμε από μικρά για να μην χαλάσει η ΡΑΤΣΑ!" :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κόψε τους τον αέρα γιατί δεν θέλουν και πολύ, αν και δεν μου αρέσει που ανέφερες ότι... τελικά ξέρεις ότι θα περάσει το δικό της!!!! Το έχεις πλέον δεδομένο elen??????

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι! Αν δεν τους βάλεις στη θέση τους από νωρίς .....

(όπως λέει και ο πασίγνωστος Ζήκος από τον Μπακαλόγατο):

 

"Εμείς στο χωριό, αυτά τα πνίγουμε από μικρά για να μην χαλάσει η ΡΑΤΣΑ!" :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κόψε τους τον αέρα γιατί δεν θέλουν και πολύ, αν και δεν μου αρέσει που ανέφερες ότι... τελικά ξέρεις ότι θα περάσει το δικό της!!!! Το έχεις πλέον δεδομένο elen??????

Πολυ καλα τα λες.Οι γονεις βγαζουν τις υποχρεωσεις τους στο γαμο των παιδιων τους.Στη βαπτιση οι γονεις του παιδιου καλουν τις δικες τους υποχρεωσεις και πληρωνουν και οχι οι παππουδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω παλι το γνωστο ερωτημα....ο συζυγος τι λεει? Ποιει την νησσαν?

δΙΚΗ του δουλεια ειναι να βαλει την μανα του στη θεση της.....

 

Αν θελει αυτη να τραπεζωσει τα σογια ΤΗΣ και τους γειτονους ΤΗΣ να το κανει μονη με δικα της εξοδα!!!!! Που ειναι το κακο?

 

Οι δικοι μας συγγενεις (και του αντρα μου και οι δικοι μου) επειδη μας μπουκοταρουν και δεν θα ερθουν στα βαφτισια (γινονται σε νησι) μας δηλωσαν οτι θα τους τραπεζωσουμε μετα οταν γυρισουμε!!!!! Σοβαρα???? Θα κανω εγω 4-5 τραπεζια για αυτους που λενε (τωρα) οτι δεν ειναι τοσο σημαντικη η βαφτιση για να μπουν σε κοπο να ερθουν??? Ενω ειναι αρκετα σημαντικη ωστε να τους τραπεζωνουμε κατοπιν εορτης? Ειπα ηδη οχι σε καποιους και στραβωσαν!!!!! Δεν πειραζει.....ξυδι!!!!!

 

Αλλα πρεπει να συμφωνει το ζευγαρι!!!! Εσυ κανε την δουλεα σου και μη κλεινεις τραπεζι παρα για λιγα μονο ατομα......διαλεξε ενα μαγαζι (ισως ταβερνακι) που να χωραει λιγο κοσμο.......μη τους λες καν που ειναι......αν θελει αυτη να τους κουβαλησει και να γινει ρεζιλι κακο του κεφαλιου της.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω παλι το γνωστο ερωτημα....ο συζυγος τι λεει? Ποιει την νησσαν?

δΙΚΗ του δουλεια ειναι να βαλει την μανα του στη θεση της.....

 

Αν θελει αυτη να τραπεζωσει τα σογια ΤΗΣ και τους γειτονους ΤΗΣ να το κανει μονη με δικα της εξοδα!!!!! Που ειναι το κακο?

 

Οι δικοι μας συγγενεις (και του αντρα μου και οι δικοι μου) επειδη μας μπουκοταρουν και δεν θα ερθουν στα βαφτισια (γινονται σε νησι) μας δηλωσαν οτι θα τους τραπεζωσουμε μετα οταν γυρισουμε!!!!! Σοβαρα???? Θα κανω εγω 4-5 τραπεζια για αυτους που λενε (τωρα) οτι δεν ειναι τοσο σημαντικη η βαφτιση για να μπουν σε κοπο να ερθουν??? Ενω ειναι αρκετα σημαντικη ωστε να τους τραπεζωνουμε κατοπιν εορτης? Ειπα ηδη οχι σε καποιους και στραβωσαν!!!!! Δεν πειραζει.....ξυδι!!!!!

 

Αλλα πρεπει να συμφωνει το ζευγαρι!!!! Εσυ κανε την δουλεα σου και μη κλεινεις τραπεζι παρα για λιγα μονο ατομα......διαλεξε ενα μαγαζι (ισως ταβερνακι) που να χωραει λιγο κοσμο.......μη τους λες καν που ειναι......αν θελει αυτη να τους κουβαλησει και να γινει ρεζιλι κακο του κεφαλιου της.....

 

Καλώς την :D:D:D:D

Και περίμενα vera πως και πως να σε δω να γράφεις...... :lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

E maaaaa!!!!! Αυτο ειναι μονιμο προβλημα......ξερεις τι κανουν συνηθως οταν η μια οικογενεια θελει να κουβαλησει πολλους δικους της? Πληρωνει και τα εξοδα που της αναλογουν.......αφου δεν ντρεπονται να φορτωσουν στην συμπεθερα τοσο κοσμο αγνωστο, ας μη ντραπουν και οι αλλοι να ζητησουν να πληρωσουν........

 

Κι εγω απο βορεια ελλαδα ειμαι και θυμαμαι πως τσαντιζοταν η πεθερα μου αν τυχον και δεν την καλουσαν σε μια βαφτιση.....τρελλαινοταν!!!! Αλλα οι αλλες (ξαδερφες που βαφτιζαν τα εγγονια) δεν μασαγαν...οτι τους ελεγαν τα παιδια εκαναν παρα τα ντραβαλα που θα αντιμετωπιζαν!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλες τις προλαλήσασες!!!

και για τα συνοψίσουμε τα πράγματα:

 

- Στη βάφτιση καλούν οι γονείς του παιδιού και όχι οι παππούδες!!!! Που σημαίνει ότι ούτε στην εκκλησία δεν είσαι υποχρεωμένη να καλέσεις τους άσχετους, πόσο μάλλον να τους τραπεζώσεις. Απόλυτος έλεγχος στη διανομή των προσκλητηρίων!!!!!

- Αν υπάρχουν κάποιοι συγγενείς που η πεθερά σου θέλει τόσο πολύ να τους κάνει το τραπέζι, ώρα της καλή!!!!! Να πάνε αλλού. Αλλά να μην διαμαρτύρεται αργότερα που δεν ήταν στο τραπέζι με τα παιδιά της!

- Φαίνεται να την έχεις αφήσει να σου πάρει τον αέρα!!!! Είστε ξεχωριστή οικογένεια και δεν είστε υποχρεωμένοι να παίρνεται από κοινού αποφάσεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κανω παλι το γνωστο ερωτημα....ο συζυγος τι λεει? Ποιει την νησσαν?

δΙΚΗ του δουλεια ειναι να βαλει την μανα του στη θεση της.....

 

Αν θελει αυτη να τραπεζωσει τα σογια ΤΗΣ και τους γειτονους ΤΗΣ να το κανει μονη με δικα της εξοδα!!!!! Που ειναι το κακο?

 

Οι δικοι μας συγγενεις (και του αντρα μου και οι δικοι μου) επειδη μας μπουκοταρουν και δεν θα ερθουν στα βαφτισια (γινονται σε νησι) μας δηλωσαν οτι θα τους τραπεζωσουμε μετα οταν γυρισουμε!!!!! Σοβαρα???? Θα κανω εγω 4-5 τραπεζια για αυτους που λενε (τωρα) οτι δεν ειναι τοσο σημαντικη η βαφτιση για να μπουν σε κοπο να ερθουν??? Ενω ειναι αρκετα σημαντικη ωστε να τους τραπεζωνουμε κατοπιν εορτης? Ειπα ηδη οχι σε καποιους και στραβωσαν!!!!! Δεν πειραζει.....ξυδι!!!!!

 

Αλλα πρεπει να συμφωνει το ζευγαρι!!!! Εσυ κανε την δουλεα σου και μη κλεινεις τραπεζι παρα για λιγα μονο ατομα......διαλεξε ενα μαγαζι (ισως ταβερνακι) που να χωραει λιγο κοσμο.......μη τους λες καν που ειναι......αν θελει αυτη να τους κουβαλησει και να γινει ρεζιλι κακο του κεφαλιου της.....

 

 

Συμφωνω απολυτα, αυτο πρεπει να κανεις......

γιατι νομιζεις οτι εαν τους τραπεζωσεις οτι θα σου πουν ευχαριστω...

ισα ισα που οι περισσοτεροι ερχοντε για να σχολιασουν τον εναν και τον αλλον...ελεος πια η βαφτιση του παιδιου μας να γινετε πηγαδακι για κοτσομπολια....

εμεις θα ειμαστε περιπου 60-70 ατομα και απο αυτους οι 15 θα ειναι συγγενεις και οι υπολοιποι φιλοι μας που τους εχουμε εμεις υποχρεωση και οχι οι γονεις μας...

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλες τις προλαλήσασες!!!

και για τα συνοψίσουμε τα πράγματα:

 

- Στη βάφτιση καλούν οι γονείς του παιδιού και όχι οι παππούδες!!!! Που σημαίνει ότι ούτε στην εκκλησία δεν είσαι υποχρεωμένη να καλέσεις τους άσχετους, πόσο μάλλον να τους τραπεζώσεις. Απόλυτος έλεγχος στη διανομή των προσκλητηρίων!!!!!

- Αν υπάρχουν κάποιοι συγγενείς που η πεθερά σου θέλει τόσο πολύ να τους κάνει το τραπέζι, ώρα της καλή!!!!! Να πάνε αλλού. Αλλά να μην διαμαρτύρεται αργότερα που δεν ήταν στο τραπέζι με τα παιδιά της!

- Φαίνεται να την έχεις αφήσει να σου πάρει τον αέρα!!!! Είστε ξεχωριστή οικογένεια και δεν είστε υποχρεωμένοι να παίρνεται από κοινού αποφάσεις!!!!!!!

Ετσι ακριβως!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ !ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Κ ΜΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ .ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΣΤΙΣ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ... :roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

...ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΣΤΙΣ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ... :roll::roll::roll::roll::roll:

 

Ειδικά οι φίλοι, δεν θα σε κρίνουν για την αποφασή σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ...ΚΑΙ ΓΙ ΑΑΥΤΟ :( ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.

 

Προσπάθησε να απολαύσεις τη βάφτιση του μωρού σου.

Το κάνεις για την οικογένειά σου, για να το χαρείτε εσείς και αυτό είναι που έχει σημασία. Αυτοί που σας αγαπούν θα το χαρούν μαζί σας. Για τους υπόλοιπους, μη νοιάζεσαι. Ούτε αυτοί νοιάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Elen καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς. Τα πέρασα κι εγώ με τη δικιά μου. Ευτυχώς είχα τον σύζυγο με το μέρος μου και τελικά δεν ενδώσαμε. Το αποτέλεσμα. Θα τραπεζώσει το σόι της στο σπίτι της. Δεν με ενδιαφέρει. Εγώ τρίτη φορά δεν κάνω το ίδιο λάθος. Να είμαι με ανθρώπους που δεν περνάω καλά, να πληρώσω ένα σωρό λεφτά και στο τέλος να ακούσω και όλα τα κουτσομπολιά. Ε όχι φτάνει. Πω τα θυμήθηκα και φόρτωσα πάλι. Είμαι σίγουρη βέβαια ότι όταν θα πλησιάζει η βάπτιση πάλι κάτι θα σκεφτεί γιατί τώρα θέλει να πάμε κι εμείς σπίτι της αλλά δεν θα της περάσει.

Κράτα γερά και προσπάθησε να μη συγχύζεσαι. Δεν αξίζει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε πως θα το χειριστεις.......μην πεις οτι η μαμα δινει λεφτα και προτιματε να μπουν στην τραπεζα......θα σε λενε τσιγγουνα.......ουτε να μεινει η εντυπωση οτι οι δικοι σου δεν πληρωνουν...(θα λενε οτι αυτοι εδωσαν τοσα λεφτα ενω οι συμπεθεροι ειναι τσιφουτηδες).....

 

Πειτε οτι δεν σας αρεσε καθολου η προηγουμενη βαπτιση που σας κουβαληθηκαν αγνωστοι και αυτη τη φορα θελετε κατι κλειστο......και αν αυτη θελει ντε και καλα να τραπεζωσει τους δικους της να τους παει καπου αλλου........ξεκαθαρισε οτι θα κλεισετε απλα ενα τραπεζι για οσα ατομα ειστε......Αν θελει ντε και καλα να τους κερασει κατι ας οργανωσει ενα μπουφε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο δηλαδή πρέπει να ταΐσω τον ξάδερφο της κουμπάρας της φίλης της κολλητής της μάνας μου; :lol::lol::lol:

 

Έχω πάει σε πολλούς γάμους και βαπτίσεις και πάντα έρχονται ένα κάρο άγνωστοι του ζευγαριού. Ειδικά στης κουμπάρας μου το τι έγινε ήταν απίστευτο. Το ζευγάρι είχε μόλις 50 καλεσμένους και οι δύο μαμάδες από 150 η κάθεμία. :!::!::!: Ακόμα και τις φίλες που είχανε στο δημοτικό βρήκαν οι αθεόφοβες και κάλεσαν. :?: Υποτίθετε ότι οι καλεσμένοι ξέρουν το ζευγάρι και πάνε στο γάμο για να μοιραστούν τη χαρά τους, άντε και μετά στο τραπέζι για να γλεντίσουν μαζί τους. Εμείς στο γάμο μας δεν κάναμε τραπέζι, πήγαμε για καφέ με τους φίλους μας αργότερα και τον άλλο μήνα που κάνουμε τη βάπτιση της μπέμπας πάλι δεν θα κάνουμε τραπέζι. Έτυχε βέβαια να κλείσουμε ημερομηνία βάπτισης την ημέρα των γενεθλίων της οπότε θα κόψουμε τούρτα με τα φιλαράκια μας και τους κουμπάρους στο σπίτι. Θα ετοιμάσουμε με την κουμπάρα και μερικά πιάτα μήπως τελικά φάμε και αυτό είναι όλο... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε πως θα το χειριστεις.......μην πεις οτι η μαμα δινει λεφτα και προτιματε να μπουν στην τραπεζα......θα σε λενε τσιγγουνα.......ουτε να μεινει η εντυπωση οτι οι δικοι σου δεν πληρωνουν...(θα λενε οτι αυτοι εδωσαν τοσα λεφτα ενω οι συμπεθεροι ειναι τσιφουτηδες).....

 

Πειτε οτι δεν σας αρεσε καθολου η προηγουμενη βαπτιση που σας κουβαληθηκαν αγνωστοι και αυτη τη φορα θελετε κατι κλειστο......και αν αυτη θελει ντε και καλα να τραπεζωσει τους δικους της να τους παει καπου αλλου........ξεκαθαρισε οτι θα κλεισετε απλα ενα τραπεζι για οσα ατομα ειστε......Αν θελει ντε και καλα να τους κερασει κατι ας οργανωσει ενα μπουφε.....

 

Συμφωνώ απόλυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Σορυ που γελαω...αλλα θα χω κι εγω τους λογους μου!! :lol::lol::lol:

 

Αχ!! Ποτε επιτελους θα καταλαβουν οτι ο,τι γλεντι κανανε το κανανε και ν' αφησουν τα παιδια τους να αποφασισουν για τα δικα τους παιδια...Αθανατη ελληνικη οικογενεια!!!!!

 

Αψογη :wink::D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

. Να είμαι με ανθρώπους που δεν περνάω καλά, να πληρώσω ένα σωρό λεφτά και στο τέλος να ακούσω και όλα τα κουτσομπολιά. Ε όχι φτάνει.

 

Ετσι ακριβώς!Ενας την προηγούμενη φορά στη βάφτιση του γιου μου όταν πέρασε να χαιρετίσει μου έβαλε τις φωνές γιατί λέει έκανα μετάνοιες!"Νεο κορίτσι να κάνεις μετάνοιες δεν το περίμενααπο σενα"και κάτι τέτοιες μλκιες!Εμεινα με το στόμα ανοιχτό αλλά είπα να μη μιλήσω και γίνουμε ρεζίλι!

Και πρέπει να τον ξαναφωνάξω να φαει ενω δε θέλω να βλάπω τα μουτρα του?Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να συγχιστώ πάλι?

Κανένας απο αυτούς δε με πήρε καν τηλ να μου ευχηθεί όταν γέννησα!Ουτε και οι φίλοι μου φέρθηκαν καλά γι΄αυτό και δε θέλω να κάνω τραπέζι σε κανένα!Δυο φίλους πιο κοντινούς τους είπα οτι θα κάνουμε ιοκογενεικό τραπέζι και θα βγούμε μαζί μια άλλη φορά να τους κεράσουμε.

 

Η πεθερά είναι ανένδωτη!Της μίλησε και ο άντρας μου.Θα τους πάρει λέει και θα πάνε για φαγήτό αλλού,χωρίς παρεξήγηση!Λες και θα της πουνε οι καλεσμήνοι της μπράβο που άφησες τα παιδιά σου και ήρθες μαζί μας!

Ειλικρινά τα έχω χαμένα!

Με τα πεθερικά μαο έχουμε άψογη σχέση και μου φέρονται πολύ καλά και δε θέλω να γίνονται τέτοιες παρεξηγήσεις αλλά όταν χώνονται εκεί που δεν πρέπει μου τη δίνει!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και πού είναι το κακό να πάρει τους φίλους και γνωστούς της και να τους κάνει εκείνη ένα τραπέζι??? Δεν βλέπω κανένα κακό! Εγώ θα έλεγα,'όπως νομίζετε' και δεν θα το ξανασυζητούσα. Ας πάει να γιορτάσει τη βάφτιση της εγγονής με τους φίλους και τους συγγενείς της.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ !ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Κ ΜΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ .ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΣΤΙΣ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ... :roll::roll::roll::roll::roll:

 

Τους φιλους μπορειτε να τους βγαλετε καμια αλλη φορα για ποτο..... Νομιζω οτι αν ειναι πραγματικοι φιλοι δεν θα παρεξηγηθουν.

 

Παντως αν δεν θελετε να κανετε τραπεζι μια πολυ καλη λυση ειναι να κανετε την βαφτιση νωρις το απογευμα.....

 

Ετσι γλυτωνετε τραπεζομαααα...... Το εχουν κανει πολυ φιλοι και δεν υπηρχε και παρεξηγηση....

 

Τους κουμπαρους τους κανετε το τραπεζι νωρις το βραδακι ή μια αλλη μερα οπου θελετε και θα το ευχαριστηθητε καλυτερα οπως επισης και τους παππουδες....

Στα βαφτισια δεν καλεις ολο τον κοσμο αλλα τους πολυ κοντινους σου....

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ !ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Κ ΜΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ .ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΣΤΙΣ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ... :roll::roll::roll::roll::roll:

 

Τους φιλους μπορειτε να τους βγαλετε καμια αλλη φορα για ποτο..... Νομιζω οτι αν ειναι πραγματικοι φιλοι δεν θα παρεξηγηθουν.

 

Παντως αν δεν θελετε να κανετε τραπεζι μια πολυ καλη λυση ειναι να κανετε την βαφτιση νωρις το απογευμα.....

 

Ετσι γλυτωνετε τραπεζομαααα...... Το εχουν κανει πολυ φιλοι και δεν υπηρχε και παρεξηγηση....

 

Τους κουμπαρους τους κανετε το τραπεζι νωρις το βραδακι ή μια αλλη μερα οπου θελετε και θα το ευχαριστηθητε καλυτερα οπως επισης και τους παππουδες....

Στα βαφτισια δεν καλεις ολο τον κοσμο αλλα τους πολυ κοντινους σου....

 

Τους φίλους θα τους κάνουμε τραπέζι μια άλλη μέρα!

Ειλικρινά αν δεν είχα μοιράσει τα προσκλητήρια θα άλλαζα την ώρα!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...