Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηταν αγόρι και δεν έφταιγε...


Guest andro2

Recommended Posts

Μόλις πήρα τον καρυότυπο του εμβρύου.

Ήταν αγόρι...

Το ήξερα αυτό από την αρχή. Ήμουν σίγουρη.

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ.

''Δεν παρατηρήθηκαν ανωμαλίες στον αριθμό ή στην δομή των χρωματοσωμάτων''

Εγώ τα σκότωσα και τα 2 μου μωρά.

Κάτι έχω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι, δεν σκότωσες εσύ κανέναν, ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε καμία άλλη που βρέθηκε σε αυτή τη θέση. Δεν ήταν επιλογή σου. Προσπάθησε να συνέλθεις. Θα κάνεις τις εξετάσεις που απαιτούνται και θα προσπαθήσεις ξανά. Το ότι δεν υπήρχε κάποια ανωμαλία, δε σημαίνει ότι θα είχε και κανονική ανάπτυξη μέχρι τέλους. Προσπάθησε για τα επόμενα παιδιά σου

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου,σε παρακαλω,μη λες ετσι για τον εαυτο σου,φυσικα και ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΕΣΥ. Τι παει να πει "εφταιγα εγω"; Δηλαδη θα τα βαλεις με τον εαυτο σου τωρα; Ακομη κι αν βρεθει στην πορεια οτι υπαρχει καποιο προβλημα απο πλευρας σου,το σιγουρο ειναι οτι μπορει να διορθωθει και ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ εφ' οσον θελεις. Με το να κατηγορεις εσενα δε βγαινεις πουθενα,ισα ισα.

Θα γινεις σιγουρα μανουλα,ισως ειναι ζορικες αυτες οι στιγμες που εμαθες τα αποτελεσματα,αλλα πρεπει να εισαι δυνατη ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια δεν θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα αλλά μην το λες αυτό .........δεν φταις εσύ καθόλου ψυχούλα .....Δυστυχώς καμιά φορά ο ΘΕΟΣ μας δοκιμάζει ξάνα και ξάνα ......αλλά στο τέλος θα σου δώσει αυτό που τόσο λαχταράς :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεις δεν φταιει ποτε για κατι τετοιο κουκλα μου , το οτι μπορει να εχεις κατι δεν σημαινει οτι κανεις κακο εσυ στα μωρα σου , απλως ετσι πρεπει να γινετε για καποιο λογο που μονο ο Θεος μας τον ξερει . Πρεπει επισης ομως να ξερεις οτι καθε προβλημα εχει τη λυση του , εχε εμπιστοσυνη στους γιατρους σου και πιστη στο Θεο και σιγουρα πολυ συντομα θα εχεις στην αγκαλια σου ενα υγιες και ομορφο μωρακι . Ζουμε σε μια εποχη οπου τετοια θεματα ευτυχως αργα η γρηγορα λυνονται με επιτυχια . Μην χανεις το κουραγιο σου καλη μου εχε πιστη και κυριως στον εαυτο σου .

Link to comment
Share on other sites

γιατι λες οτι τα σκοτωσες εσυ? αφου για καθε αποβολη κανεις δεν ξερει την αιτια ...παιζουν ρολο τοσοι παραγοντες που κανενας δεν ξερει....εγω εχασα ηδη ενα και δεν ξερω αν μου ξανασυμβει...ομως ειπα στον εαυτο μου οτι ο τελικος σκοπος ειναι ενα μωρο και πως πρεπει να σηκωσω κεφαλι αν θελω να το πετυχω...καμια μας δε φταιει....η φυση ξερει τι κανει....και σε μενα και σε σενα και σε ολες μας...μη σκεφτεσαι ετσι ...δε σκοτωσες κανενα μωρο...

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τον καρυότυπο του εμβρύου.

Ήταν αγόρι...

Το ήξερα αυτό από την αρχή. Ήμουν σίγουρη.

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ.

''Δεν παρατηρήθηκαν ανωμαλίες στον αριθμό ή στην δομή των χρωματοσωμάτων''

Εγώ τα σκότωσα και τα 2 μου μωρά.

Κάτι έχω...

Καλημερα Ανδρο2.Νομιζω οτι η στεναχωρια σου σε κανει να παραλογηζεσαι.Ειναι δυνατον να λες τετοια πραγματα;Τι σημαινει εσυ εφταιγες;εκανες κατι κακο που θα μπορουσε να βλαψει το εμβρυο;Το οτι τα χρωμοσωματα ηταν ενταξει δεν σημαινει απαραιτητα οτι το λαθος ειναι δικο σου.Εκει που εκανες εξετασεις δεν σου ειπαν πιθανα αιτια αποβολης;Πρεπει να ηρεμισεις κ να ψαξεις τι εφταιξε ωστε να το προσεξεις την επομενη φορα.το να μοιρολατρεις και να θεωρεις οτι φταις εσυ χωρις να στο εχει πει καποιος δεν βοηθαει την κατασταση.πρεπει να δειξεις κουραγιο κ δυναμη.Δεστο λιγο θετικα δηλ οτι δεν εχετε χρωμοσωματικα προβληματα κ μπορειτε να κανετε γερα παιδια.θα σε ικανοποιουσε καλυτερα μια αντιθετη απαντηση;Για σκεψου το λιγο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καρδιά μου, μην λες τέτοιες κουβέντες. Φυσικά και δεν φταις εσύ. Θα δεις που όλα θα πάρουν το δρόμο που πρέπει. ΟΛΑ θα γίνουν αρκεί να είσαι εκεί δυνατή!!!!Θα από εδώ και πέρα η ζωή σου θα αλλάξει. Να είσαι δυνατή και εμείς θα είμαστε δίπλα σου.....

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου..μην το ξαναπεις ποτε ξανα αυτο..ετσι επρεπε να γινει και ετσι εγινε..προσπαθησε να ηρεμησεις και να περασει με το καλο ο καιρος για να προσπαθησεις ξανα για ενα γερο μωρακι που θα μεγαλωνει μερα με τη μερα στην κοιλιτσα σου!!!!!στο ευχομαι απτη ψυχη μου..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην σκέφτεσαι έτσι και γεμίζεις ενοχές τον εαυτό σου μια αποβολή δεν την θέλει κανενας και δεν μπορεί να την σταματήσει κανένας Αλλος τα κανονίζει αυτά και αν έχες όντως κάτι θα γιατρευτεί θα δεις ότι απλά ήταν μια αδικαιολόγητη αποβολή όπως χιλιάδες άλλες .Προσπάθησε να το ξεπεράσεις και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου μην κατηγορείς τον εαυτό σου για πράγματα που είναι πάνω απο τις δυνάμεις σου...ένας φυσιολογικός καρυότυπος απο μόνος του δε σημαίνει τίποτα...για του λόγου το αληθές θα σου πω πως ο γιός μου πάσχει απο μια σπάνια ασθένεια (που συμπεριλαμβάνεται στα μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα) και οφείλεται σε γονιδιακή μετάλλαξη...Λόγω της σπανιότητας της περίπτωσής του στον αρχικό έλεγχο συμπεριλαμβανόταν και ο καρυότυπος που ήταν φυσιολογικότατος! Αν λοιπόν λόγω της μετάλλαξής του αποβαλλόταν ως έμβρυο, και ο καρυότυπος φαινόταν όπως και μετά τη γέννησή του φυσιολογικός, θα είχα κι εγώ την ίδια αίσθηση με σένα, οτι δηλαδή κάτι έκανα και τον έχασα...Για κάποιον λόγο που δεν τον ξέρουμε και παρά την σοβαρή μετάλλαξη, η εγκυμοσύνη μου τότε συνεχίστηκε...θα μπορούσε να μην συμβεί αυτό χωρίς - επίσης- να μάθουμε ποτέ την αιτία...

Πάντως υπάρχουν και χειρότερα...για σκέψου τη δική μου θέση, όταν μετά απο 10 χρόνια και ήδη έγκυος ξανά, έμαθα οτι την συγκεκριμένη μετάλλαξη την έχω κι εγώ παρόλο που δεν νοσώ όπως ο μικρός μου...Φυσικά, η πρώτη σκέψη μου όταν το έμαθα ήταν οτι εξαιτίας μου το παιδί μου τραβιέται τόσα χρόνια με την υγεία του. Μετά όμως συνήλθα...δεν υπήρχε τρόπος να το προβλέψουμε όπως δεν υπάρχει και τώρα για το δεύτερο μωρό. Ξέρεις τι μου είπαν οι γενετιστές; Στα χέρια του Θεού είναι όλα...Αυτό να θυμάσαι κι εσύ...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τον καρυότυπο του εμβρύου.

Ήταν αγόρι...

Το ήξερα αυτό από την αρχή. Ήμουν σίγουρη.

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ.

''Δεν παρατηρήθηκαν ανωμαλίες στον αριθμό ή στην δομή των χρωματοσωμάτων''

Εγώ τα σκότωσα και τα 2 μου μωρά.

Κάτι έχω...

andro2 ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ :cry::cry::cry:

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ.ΤΟΞΕΡΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ.

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΕ ΔΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ.ΠΗΓΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΡΗΚΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΑΡΟ.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ.

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μου,andro2,ψυχουλα μου,μην σκεφτεσαι ετσι!ουτε μια στιγμη δεν πρεπει να σκεφτεσαι ετσι,οταν η φυση αποφασιζει να μην συνεχισει μια εγκυμοσυνη.

 

Ξερεις πολυ καλα οτι και εγω κουβαλαω την ιδια στεναχωρια στην ψυχη,αλλα ουτε μια στιγμη δεν σκεφτηκα να το βλεπω ετσι !

 

Κατι θα φταει,σιγουρα αλλα πως ειναι δυνατον,εμεις που φτισαμε αιμα για να μεινουμε εγκυες,να κανουμε κατι για να μην συνεχιστει η εγκυμοσυνη.Πιστευω πως ο'τι και να ειναι(αν ειναι κατι παθολογικο) θα εχει και θεραπεια.Αν,παλι,δεν ειναι,σημαινει οτι απλα,δεν ηταν να γινει.

 

Και παμε παρα κατω !με δυναμη και θετικες σκεψεις,και θα δεις οτι θα τραβηξουμε το καλο λαχειο,αυτη τη φορα !Και οπως λεει η επιστημη,αφου εμεινες μια φορα θα ξαναμεινεις.

 

Δεν φταις εσυ!Μην το βλεπεις ετσι,σε παρακαλω πολυ,γιατι κανεις κακο στον εαυτο σου !Κρατα δυνάμεις για τον επομενο γυρο!ΠΡΕΠΕΙ,θες δεν θες,να το δεις θετικα.Και να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερο,που δεν εχεις κατι σοβαρο,που δεν θεραπευεται.Αφου εισαι καλα,θα εισαι και απο εδω και περα και ολα θα πανε καλα.Φιλακια,απο μενα...

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ.

''Δεν παρατηρήθηκαν ανωμαλίες στον αριθμό ή στην δομή των χρωματοσωμάτων''

Εγώ τα σκότωσα και τα 2 μου μωρά.

Κάτι έχω...

 

Να μην κατηγορείς τον εαυτό σου!!!

 

Η παθητική στάση δεν βοήθησε ποτέ κανέναν.

 

Προσπάθησε να ανασυγκροτήσεις τις δυνάμεις σου και να το παλέψεις. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, τουλάχιστον τώρα που μπορείς να ξέρεις τί να κάνεις για να αποκτήσεις αυτό το μωράκι που τόσο πολύ το θες και που σου το εύχομαι ολόψυχα!

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου μην κατηγορείς τον εαυτό σου για πράγματα που είναι πάνω απο τις δυνάμεις σου...ένας φυσιολογικός καρυότυπος απο μόνος του δε σημαίνει τίποτα...για του λόγου το αληθές θα σου πω πως ο γιός μου πάσχει απο μια σπάνια ασθένεια (που συμπεριλαμβάνεται στα μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα) και οφείλεται σε γονιδιακή μετάλλαξη...Λόγω της σπανιότητας της περίπτωσής του στον αρχικό έλεγχο συμπεριλαμβανόταν και ο καρυότυπος που ήταν φυσιολογικότατος! Αν λοιπόν λόγω της μετάλλαξής του αποβαλλόταν ως έμβρυο, και ο καρυότυπος φαινόταν όπως και μετά τη γέννησή του φυσιολογικός, θα είχα κι εγώ την ίδια αίσθηση με σένα, οτι δηλαδή κάτι έκανα και τον έχασα...Για κάποιον λόγο που δεν τον ξέρουμε και παρά την σοβαρή μετάλλαξη, η εγκυμοσύνη μου τότε συνεχίστηκε...θα μπορούσε να μην συμβεί αυτό χωρίς - επίσης- να μάθουμε ποτέ την αιτία...

Πάντως υπάρχουν και χειρότερα...για σκέψου τη δική μου θέση, όταν μετά απο 10 χρόνια και ήδη έγκυος ξανά, έμαθα οτι την συγκεκριμένη μετάλλαξη την έχω κι εγώ παρόλο που δεν νοσώ όπως ο μικρός μου...Φυσικά, η πρώτη σκέψη μου όταν το έμαθα ήταν οτι εξαιτίας μου το παιδί μου τραβιέται τόσα χρόνια με την υγεία του. Μετά όμως συνήλθα...δεν υπήρχε τρόπος να το προβλέψουμε όπως δεν υπάρχει και τώρα για το δεύτερο μωρό. Ξέρεις τι μου είπαν οι γενετιστές; Στα χέρια του Θεού είναι όλα...Αυτό να θυμάσαι κι εσύ...

 

 

παραθέτω την συγκινητική αυτή απάντηση της φίληας μας γιατί δεν έχω λόγια καλύτερα να πω.

Ευχομαι να προχωρήσεις σύντομα και ο καιρός να γιατρεύσει τον πόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου μην το βαζεις κατω, δες το σαν μια μικρη ατυχια, ολα θα πανε καλα αρκει η δικη σου ψυχολογια να ειναι καλη.. εχει ο Θεος, μην ρίχνεις το φταίξιμο σε σένα, ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ.. ηταν να γινει και που ξερεις, καθε εμποδιο σε καλο λενε..

υπομονη κοπελαρα μου και ολα καλα θα πανε!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΣΕ ΞΕΡΩ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΤΥΧΕΡΗ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΟΥ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ. ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μίλησα και με το γιατρό.

"Καρυότυπος φυσιολογικός πρέπει να ψάξουμε εσένα".

Το ίδιο ακριβώς μου απάντησε και άλλος γιατρός σε ερώτηση που του έκανα μέσω διαδικτύου.

Τεκμηριωμένο πλέον το ποιος φταίει.......................................

Link to comment
Share on other sites

Γλυκειά μου μην σκέφτεσαι έτσι και βασανίζεις τον εαυτό σου!

Ήδη αισθάνεσαι άσχημα,δεν υπάρχει λόγος να νιώσεις χειρότερα ενώ τώρα χρειάζεσαι καλή ψυχολογία και δύναμη.

Ότι κι αν είναι θα το βρείτε και θα το αντιμετωπίσετε.

Δες το και θετικά.Αν ήταν κάτι του εμβρύου δε θα ήξερες τι να αντιμετωπίσεις και θα ήσουν πολύ περισσότερο αγχωμένη για την επόμενη φορά.

Ηρέμησε και ετοίμασε σχέδιο δράσης:όσο πιο γρήγορα εντοπίσεις το πρόβλημα ,τόσο πιο γρήγορα θα βρεις τη λύση.

Αν κάθεσαι απλώς και στεναχωριέσαι θα περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μίλησα και με το γιατρό.

"Καρυότυπος φυσιολογικός πρέπει να ψάξουμε εσένα".

Το ίδιο ακριβώς μου απάντησε και άλλος γιατρός σε ερώτηση που του έκανα μέσω διαδικτύου.

Τεκμηριωμένο πλέον το ποιος φταίει.......................................

Αν συνεχίσεις έτσι θα τρελλαθείς. Πρέπει να συνέλθεις, πρέπει να σφίξεις τα δόντια και να συνεχίσεις. Δεν έχεις άλλο δρόμο
Link to comment
Share on other sites

βασανιζεσαι για κατι το οποιο δυστυχως συμβαινει συνεχια

δεν ξερω γτ κατηγορεις ετσι τον εαυτο σου αλλα ισως ειναι επειδι ειναι ακομα νωπο

πρεπει να ανασυγκροτηθεις και να ψαξεις το τι ακριβως φταιει για να προχωρησεις μπροστα

και μωρακι θα κανεις και τα παντα αλλα μην κατηγορεις τον εαυτο σου γτ στην τελικη δεν ηξερες τι συμβαινει

αν ηξερες και παρολα αυτα συνεχιζες ισως και να μπορουσες να κατηγορεις εσενα τωρα ομως οχι ειναι πολυ αδικο το πως σκεφτεσαι

καλη δυναμη και κεφαλι ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Είναι σκληρό και άδικο.

Μίλα με τον γιατρό σου να σου πει τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνεις.

Και όλα θα πάνε καλά θα το δεις. Σκέψου θετικά!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...