Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπάσιμο νερών


Recommended Posts

Εκεί που ετοιμαζόμουν να σηκωθώ για να πάω τουαλέτα στις 6.15πμ, ένιωσα την κοιλιά μου ακριβώς όπως όταν έχω περίοδο και σηκώνομαι το βράδυ και βγαίνει περισσότερο αίμα. Σηκώθηκα, τρέξανε 2 σταγόνες, που νόμιζα οτι ήταν ούρα και παραξενεύτηκα, και μόλις κάθισα έτρεξε, χωρίς υπερβολή τουλάχιστον ένα λίτρο νερό. Μετά από λίγο άλλο λίγο, οπότε λέω θα βάλω σερβιέτα (γιατί δεν ήξερα τί να βάλω και κατέληξα σε παντελόνι), μετά από λίγο ξαναπάω τουαλέτα, τρέχουν γύρω στα 200-300μλ, μαζί με αίμα ροζ και τέλος.

 

Μετά από μισή ώρα καταφέραμε να φύγουμε από το σπίτι, γιατί δεν πονούσα καθόλου και είχα εκκρεμότητες :lol: , και πήρα τελευταία στιγμή ένα σελτεδάκι, που το έβαλα στο κάθισμα του αυτοκινήτου και στην καρέκλα του μαιευτηρίου με το που μπήκα :lol:

 

Αυτό δεν χρειάστηκε γιατί είχαν ήδη φύγει όλα. Αλλά η σκέψη καλή, έτσι;

 

Επειδή όμως δεν είχα συσπάσεις, μετά από 3 ώρες μου χορήγησαν οξυτοκίνη και ακολούθησαν 4 ώρες συσπάσεων (οι οποίες παρεπιπτώντως ήταν δυνατές). Μετά την επισκληρίδιο όμως κανονικότατα μιλάγαμε στο δωμάτιο. Δυστυχώς δεν είχα διαστολή παρά ένα εκατοστό και ο τράχηλος ήταν πολύ πίσω, οπότε πήγα για καισαρική. Γέννησα στις 3.50μμ, δέκα λεπτά από τη στιγμή που μπήκα στο χειρουργείο περίπου, οπότε είδα το θαυματάκι μου για πρώτη φορά.

 

Η εμπειρία με τις συσπάσεις ήταν πολύ θετική, παρά τα σπασμένα νερά και την οξυτοκίνη που κάνουν θεωρητικά τις συσπάσεις δυνατότερες. Οι πόνοι ήταν πολύ ανεκτοί. Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει σχέση μεταξύ πόνου και διαστολής ή αν ο πόνος είναι ανεξάρτητος.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα μου ξεκίνησαν οι συσπάσεις και τα νερά δεν μου είχαν σπάσει ακόμα. Μου τα έσπασε ο γιατρος και ευτυχώς δεν πόνεσα γιατί ο τράχηλος ήταν ήδη πολύ χαμηλά. Θα συμφωνήσω με την sunsun στο ότι η ποσότητα ήταν πάρα πολύ μεγάλη!!

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Στον Ραφαήλ μου έσπασαν τα νερά στον ύπνο μου! Ξύπνησα μούσκεμα στις 4 το πρωί και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μεσα στον ύπνο μου ήταν "Α, ωραία! Τώρα θ' αρχίσουμε να κατουριόμαστε πάνω μας κιόλας!!!" και σηκώθηκα μεσα στα νεύρα ν' αλλάξω...Μόλις πήγα στο μπάνιο είδα πάνω στο σερβιετάκι μια μεβρανούλα με μια ροζ γραμμούλα...Μυρίζω και μύριζαν διαφορετικά απο τα συνηθισμένα υγρά! Για να μην σας τα πολυλογώ πήγα στο δωμάτιό μου και τα νερά είχαν φτάσει στην πόρτα της τουαλέτας πέντε-έξι μέτρα απόσταση!!! Κι όταν γεννούσα και κατέβαινε το παιδί ακόμα έβγαιναν! Αφού ο γιατρός μου λυπήθηκε με την ατυχία μου τότε...μου είχε πει οτι αν τα έσπαγαν εκεί τα νερά δεν θα καταλάβαινα πως γέννησα γιατί θα γλιστρούσε το μωρό!Για τόσο νερό μιλάμε!!!

Βέβαια ήταν και περισσότερο του κανονικού η ποσότητα του αμνιακού υγρού (μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια πάντως, όχι υδράμνιο). Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη μέχρι ώρας είναι κανονική η ποσότητα...ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΠΙΑ? με πιάνει άγχος!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως και στις δύο εγκυμοσύνες τα νερά δεν έσπασαν. Μου τα έσπασε η μαία όταν ήμουν στο μαιευτήριο αλλά η ποσότητα ήταν πολύ μικρή.

Όπως μου είπε ο γιατρός μου αυτό που συνέβαινε ήταν να χάνω κάποια υγρά χωρίς να το καταλαβαίνω.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια έχουν οσμή αυτα τα νερά;;

Εγώ τώρα που είναι καλοκαίρι έχω πρόβλημα γενικά με υγρασία. Όταν ζεσταίνομαι νιώθω υγρασία μέσα στα πόδια γενικά. Οπότε πως θα καταλάβω όταν έρθει η ώρα ότι μου έσπασαν τα νερά ιδίως αν είναι μικρή η ποσότητα;;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε οτι σίγουρα θα το καταλάβουμε

γιατί είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα

και δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς.

Είναι διάφανα και έχουν οσμή..σπέρματος!

Αν παρατηρείς τέτοια υγρά σε μικρή ποσότητα

κυρίως όταν βηχεις,περπατάς πολύ κλπ

μπορεί να σε εξετάσει ο γιατρός και να δει

αν έχεις μικρή διαστολή.

Πάντως σε κάθε υπέρηχο που κάνεις ο γιατρός ελέγχει

την ποσότητα του αμνιακού υγρού.

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι σίγουρα θα το καταλάβουμε

γιατί είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα

και δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς.

Είναι διάφανα και έχουν οσμή..σπέρματος!

Αν παρατηρείς τέτοια υγρά σε μικρή ποσότητα

κυρίως όταν βηχεις,περπατάς πολύ κλπ

μπορεί να σε εξετάσει ο γιατρός και να δει

αν έχεις μικρή διαστολή.

Πάντως σε κάθε υπέρηχο που κάνεις ο γιατρός ελέγχει

την ποσότητα του αμνιακού υγρού.

 

Με έβαλες σε υποψίες τώρα. Τελευταία παρατήρησα το φαινόμενο με τη υγρασία έντονα και νόμιζα ότι είναι από τη ζέστη. Χωρίς βήχα και χωρίς περπάτημα μπορεί να έχω λίγη υγρασία. Την άλλη εβδομάδα πάω για το ντόπλερ εκεί μπορούν να δουν αν τα αμνιακά υγρά έχουν λιγοστέψει;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ειδικές σερβιέτες στο φαρμακείο που χρωματίζονται όταν χάνεις αμνιακό υγρό αντί για κολπικά υγρά και ούρα. Σε κάποιες κοπέλες αποδείχθηκαν σωτήριες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ειδικές σερβιέτες στο φαρμακείο που χρωματίζονται όταν χάνεις αμνιακό υγρό αντί για κολπικά υγρά και ούρα. Σε κάποιες κοπέλες αποδείχθηκαν σωτήριες!

 

Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν και ειδικές σερβιέτες στο φαρμακείο που χρωματίζονται όταν χάνεις αμνιακό υγρό αντί για κολπικά υγρά και ούρα. Σε κάποιες κοπέλες αποδείχθηκαν σωτήριες!

 

ευχαριστώ πολύ

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

naina, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως λέγονται οι σερβιέτες αυτες?

Ξέρεις, υπάρχει εδώ και ένα μήνα -από όταν έκανα τη Β Επιπέδου- μία ανησυχία από τη γιατρό μου πως ίσως υπάρχει μία μικρή τρύπα στον τράχηλό μου και από εκεί χάνω αμνιακό υγρό. Και αυτό επειδή η Β Επιπέδου μου έβγαλε πως το μωρό είναι ολιγάμνιο, δηλαδή το αμνιακό μου υγρό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά...

Ίσως θα με βοηθούσε να καταλάβω αν κάποια ποσότητα από τα καθημερινά υγρά που έχω είναι αμνιακο.

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με αγχώνει πολύ το θέμα με τα νερά μήπως και δεν το καταλάβω κλπ από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι θα αρχίσουν και οι πόνοι οπότε νομιζω πως θα το καταλάβω για τα καλά!!!!!!!!!

485644f15b.png
Link to comment
Share on other sites

eirini eγώ είχα υπόψη μου κάτι χαρτάκια που κυκλοφορούν τα οποία τοποθετεις κοντά στον κόλπο που υπάρχουν και τα υγρά. Αν το χρώμα αλλάξει προκειται για αμνιακό υγρό αλλιώς είναι καθαρά κολπικά υγρά(lλογικά θα συνοδεύονται και από οδηγίες που θα εξηγούν αναλυτικά τον τρόπο χρήσης τους). Είχα περάσει από τη διαδικασία αυτή όταν βρισκόμουν στην 24η εβδομάδα και ο γιατρός μου χρησιμοποίησε αυτό το χαρτάκι για να δει αν χάνω αμνιακό υγρο. Έχω την εντύπωση ότι λογικά πρέπει να πωλείται στα φαρμακεία, αλλιώς τα ζητάς από τη γιατρό σου που δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα γνωρίζει. :)

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα τα νερα μου τα σπασανε στο νοσοκομειο , ενω ειχα μια υπεροχη διαστολη , ολα τα συμπτωματα οτι θα γεννησω τα νερα δεν σπαγανε με τιποτα .Με το που μου εσπασε ο γιατρος μας τα νερα σε 4 ωρες ειχα γεννησει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα φτασει 39 εβδ.και ο μικρος ειχε μεινει ψηλα!Δεν ειχα ουτε μια συσπαση και το τι περπατημα ειχα ριξει δεν λεγεται!Μπηκα μεσα Χριστουγεννα τελικα και γεννησα με καισαρικη!Στον 2ο,ηταν Καθαρα Δευτερα,ξημερωματα Τριτης και οσο ημουν ξαπλωμενη ενιωσα να κατουριεμαι!Μεχρι να παω στο μπανιο ειχα γινει παπι!Αλλαξα,ξαναξαπλωσα και παλι τα ιδια!Μου εσπασαν τα νερα απο το αγχος και την σωματικη κουραση στις 36 και 6!Δεν ειχα κανεναν πονο και ευτυχως δηλ.και ξαναγεννησα με καισαρικη!! :cry:

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Μου έσπασαν τα νερά στο σπίτι 4 μέρες πριν την ΠΗΤ! (ευτυχώς χωρίς πόνους!!) ήταν μεσάνυχτα, καθόμου στη βεράντα και ένοιωσα σαν να ψιλοκατουρήθηκα! ίσα ίσα... σαν ιδέα που λένε! σηκώθηκα και ξαναένοιωσα να μου φεύγουν... πήγα τουαλέτα, έκατσα... (αυτά έτρεχαν...) ταυτόχρονα πήρα τον γιατρό τηλέφωνο...!!

Ε... έκανα το μπανάκι μου και τα σχετικά μου και πήγα στο μαιευτήριο με σερβιέτα! με το γέλιο ή τις λακούβες όλο και κάτι έφευγε!! μέχρι που γέννησα (09:45) έτρεχαν λίγο λίγο... :shock: κι εγώ που νόμιζα πως είναι ένα σπλααααααααατς και "φέρτε τη σφουγγαρίστρα...!!" :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα εχεις απο τη στιγμη που θα σπασουν τα νερα μεχρι να γεννησεις? οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι μια ωρα μακρυα το μαιευτηριο απο το σπιτι μου!!!!

οι δυνατοι πονοι μετα απο ποση ωρα ξεκινανε? τα υγρα αυτα ειναι διαφανα η μοιαζουν σαν ουρα? (πολλες ερωτησεις!!!!!) :oops:

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα εχεις απο τη στιγμη που θα σπασουν τα νερα μεχρι να γεννησεις?
άγνωστο! αυτή είναι η μόνη αλήθεια! εμένα πάντως που μου έσπασαν χωρίς πόνους... ο γιατρός μου είχε πει πως πριν τις πρώτες πρωϊνές ώρες δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσω! έτσι έφτασα στο μαιευτήριο 2 ώρες μετά!!
οι δυνατοι πονοι μετα απο ποση ωρα ξεκινανε?
και αυτό μάλλον εξαρτάται από την περίπτωση! προσωπικά μου ξεκίνησαν χαλαρά κατά τις 5:30-6:00 και οι δυνατοί ήρθαν αργότερα... τα δύσκολα κράτησαν κάτι λιγότερο από 3 ώρες!
τα υγρα αυτα ειναι διαφανα η μοιαζουν σαν ουρα?
εγώ που τα είδα στη λεκάνη της τουαλέτας... ήταν σαν θολό νερό που ψιλοκαφέτιζε!
(πολλες ερωτησεις!!!!!) :oops:
λογικό! αλλά μην αγχώνεσαι!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Φτανοντας 40 εβδομαδων και ο μπομπιρας αρκετα ψηλα, 2 ημερες πριν την ΠΗΤ μου λεει ο γιατρος θα μου τα σπασει την αλλη μερα μιας και το πρωτο σταδιο τοκετου το περασα (ειχα διαστολη 3) και οντας την αλλη μερα που πηγα στην κλινικη και την ωρα που κανω εισαγωγη μου σπανε τα νερα στην ρεσεψιον! Με στελνουν αρον αρον στην αιθουσα ωδινων (τα στοιχεια που δεν προλαβα να ολοκληρωσω, τα εκανε ο δικος μου) και ο γιατρος που ηρθε αργοτερα ετοιμος να μου τα σπασει του λεω "σε προλαβε ο μπομπιρας" και γελασαμε! Το χαρηκα απιστευτα που σπασανε πριν την ωρα! :lol:

.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...