Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπάσιμο νερών


Recommended Posts

Πώς να μην το καταλάβεις?? Αφού μιλάμε για ποσότητα όχι καμιά σταγόνα!

Εκτός κι αν δεν είναι πάντα έτσι...δεν ξέρω.

 

Δεν είναι πάντα έτσι,τουλάχιστον σε εμένα δεν ήταν ποσότητα,ίσα ίσα που βράχηκε το σερβιετάκι!!Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις όμως αφού αυτά τα υγρά-νερά δεν είναι παχύρευστα όπως είναι τα συνηθισμένα!Αλλωστε όταν θα φτάσεις στις μέρες σου και θα περιμένεις ότι περίεργο δείς σε κάθε περίπτωση θα πέρνεις τον γιατό σου και αυτός θα σου πεί τι θα κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink::wink::wink::wink:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα μου εσπασαν στον υπνο μου γυρω στις 5:30 ξυπνησα απο την υγρασια.

επειδη με ειχε πειραξει η γιατρος ειχα λιγο αιμα και νομιζα οτι ηταν αυτο.Αλλαξα και ξαναπηγα για υπνο κατα τις 6;30 σηκωθηκα και ρωτουσα τον αντρα μου και δεν ηξερε ο καημενος να μου πει.εφαγα λιγο βυσσινο εκανα ενα καφε και περιμενα να παει 7 και κατι για να παρω την γιατρο.

:lol: (ηταν 16 μερες νωριτερα)

κατα τις εφτα και κατι την πηρα και μου ειπε να παω στην κλινικη να με δει η μαια μια και δεν ημουν σιγουρη τελικα ετσι ηταν.πονους δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ είχα μόνιμο άγχος ότι δεν θα καταλάβω το σπάσιμο των νερών ή ότι δεν θα προλάβω να πάω στην Κλινική και θα γεννήσω σπίτι. Ουσιατηκά αυτά είναι άγχη που μας πιάνουν καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μέχρι λίγο πριν γεννήσουμε. Όταν όμως έρθει εκείνη η γλυκιά ώρα της γέννας, θωρακιζόμαστε με σιγουριά και θάρρος και φέρνουμε στον κόσμο αυτά τα μικρά αγγελούδια.

 

Εγώ πάντως αφού σηκώθηκα το πρωί σιδέρωσα, καθάρισα το σπίτι, μαγείρεψα, πήγα σούπερ μάρκετ, έκανα μπάνιο και αφού έφαγα έκανα μία κίνηση να βάλω το πιάτο στο πλυντήριο πιάτων και ένοιωσα μια βρύση να τρέχει από μέσα μου. Μόλις είδα ότι το χρώμα ήταν λίγο ροζ, κάλεσα το γιατρό μου και έφυγα για κλινική, αυτά συνέβησαν στις 22:30 μμ και τελικώς γέννησα στις 08:25πμ

The Best Things In Life Are Free

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τις 9 το πρωι, που μου εσπασαν τα νερα, γεννησα τελικα με προκληση στις 11 τη νυχτα.......

 

οταν λεμε σπασιμο νερων, εγω δεν ειχα νερα ποταμια..... σταγονες ειχα, και λιγο αιμα...... στο μαιευτηριο εσπασαν κανονικα, μετα απο πολλες ωρες

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΝΩ ΚΑΝΩ ΝΤΟΥΣ 'Η ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ;

ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΣΟ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;

 

Σίγουρα υπάρχει περίπτωση όταν είσαι στη θάλασσα (μου το είχε πει και ο γιατρός μου). Στο ντουζ δεν νομίζω, γιατί πόσο πια να διαρκέσει. Μισή ώρα; Απλά μην κάνεις ατελείωτα αφρόλουτρα... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς να μην το καταλάβεις?? Αφού μιλάμε για ποσότητα όχι καμιά σταγόνα!

Εκτός κι αν δεν είναι πάντα έτσι...δεν ξέρω.

 

Δεν είναι πάντα ποσότητα. Εμένα όταν μου έσπασαν ήταν λίγο λίγο, αλλά συνεχής ροή.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ώρα που σπανε τα νερά ... ποση ώρα έχουμε στη διάθεση μας οι δευτερότοκες;;; Γιατι τη δεύτερη φορά οι χρόνοι ειναι τελειως διαφορετικοι απο την πρώτη έχω ακούσει ... ολα εξελισσονται πιο γρήγορα ...

Ουφ αγχώθηκα τώρα... καμια εμπειρία κοριτσια;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ναι υπάρχει άφθονος χρόνος! Εμένα μου έσπασαν 1 το βραδυ καθώς πήγαινα για ύπνο. Ζεστά υγρά να τρέχουν ποτάμι και να μη σταματάνε ούτε στο δρόμο για το μαιευτήριο. Με έπιασε και τρέμουλο απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας στο σώμα.

Απο τη μια το βραδυ λοιπον γέννησα 10 το πρωί.

 

Και καλα... τα νερα που τρέχουνν "ποτάμι" τι τα κάνεις???????? πας στο μαιευτήριο λουτσα??? Ρεζίλιιιιιιιι.............

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει άφθονος χρόνος! Εμένα μου έσπασαν 1 το βραδυ καθώς πήγαινα για ύπνο. Ζεστά υγρά να τρέχουν ποτάμι και να μη σταματάνε ούτε στο δρόμο για το μαιευτήριο. Με έπιασε και τρέμουλο απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας στο σώμα.

Απο τη μια το βραδυ λοιπον γέννησα 10 το πρωί.

 

Και εγώ sotiria μου μια από τα ίδια. Πολλά νερά όμως, αλλά ευτυχώς καθόλου πόνοι...Στην κλινική πήγα με πετσέτες..Φυσικά υπάρχει χρόνος να ετοιμαστείς, εγώ προσωπικά έκανα και ένα ντουζ και μετά ξεκίνησα. Κ από πίσω η πεθερά μου σφουγγάριζε τα νερά..Από τις 11 το βράδυ που μου σπάσανε τα νερά γέννησα στις 10.30 το πρωί.Πάντως πιστεύω ότι κάποιο σημαδάκι θα έχετε κορίτσια, μην ανησυχήτε ότι δεν θα το καταλάβετε. Εγώ πήγα στην τουαλέτα και ένιωσα κάτι σαν βλέννα να πέφτει. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία και πήγα να συνεχίσω τον ύπνο μου αλλά μέσα μου σαν να ένιωσα ότι έφτασε η ώρα.. Μέσα σε 2 λεπτά με έπιασε πόνος σαν να θέλω να πάω τουαλέτα (ο πόνος όταν έχεις διάρροια) και με το που σηκώθηκα από το κρεβάτι, πλημμύρα...Με έπιασε και ένα τρέμουλο, ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τρέχουν τα νερά.....σαν κατουρημένη πήγα ...τί να σου κάνει μια σερβιέτα?? :lol:

 

Δε βαριέσαι...αυτό είναι το λιγότερο!

sofi-geo και εσύ τρέμουλο ε?? Κροταλίζανε τα δόντια!!! Απίστευτο τρεμουλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΩΝ ΝΕΡΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΗΓΑ ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ 6 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑ ΟΛΟΥΣ ΑΦΩΝΟΥΣ!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τρέχουν τα νερά.....σαν κατουρημένη πήγα ...τί να σου κάνει μια σερβιέτα?? :lol:

 

Δε βαριέσαι...αυτό είναι το λιγότερο!

sofi-geo και εσύ τρέμουλο ε?? Κροταλίζανε τα δόντια!!! Απίστευτο τρεμουλο!!!

 

Δεν σου λέω τίποτα...Λεπτά ολόκληρα να μην μπορώ να συνέλθω.. Ο άντρας μου φοβήθηκε μην πάθω κάτι είτε το μωρό είτε εγώ, προσπαθούσε ο έρημος να με κάνει να συνέλθω αλλά εγώ τίποτα. ..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΩΝ ΝΕΡΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΗΓΑ ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ 6 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑ ΟΛΟΥΣ ΑΦΩΝΟΥΣ!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.

 

καλε τι γρηγορη που ησουν εσυ!!! :D Μπραβο! Πως τα καταφερες? Για πεσ κανενα μυστικο για γρηγορη γεννα. Περπαταγες πολυ, ειχες παρει λιγα κιλα, εκανες μεχρι το τελος σεξ (γιατι το εχω ακουσει κι αυτο) ???? Πες μας κανενα μυστικο γιατι εγω απο τωρα φοβαμαι οτι θα κανω 20 ωρες να γεννησω!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΩΝ ΝΕΡΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΗΓΑ ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ 6 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑ ΟΛΟΥΣ ΑΦΩΝΟΥΣ!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.

 

καλε τι γρηγορη που ησουν εσυ!!! :D Μπραβο! Πως τα καταφερες? Για πεσ κανενα μυστικο για γρηγορη γεννα. Περπαταγες πολυ, ειχες παρει λιγα κιλα, εκανες μεχρι το τελος σεξ (γιατι το εχω ακουσει κι αυτο) ???? Πες μας κανενα μυστικο γιατι εγω απο τωρα φοβαμαι οτι θα κανω 20 ωρες να γεννησω!

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ MARIAPAP82 ΜΥΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΟΝΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΗΡΑ 16 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ 5, ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :lol:

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 8ο ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ.

ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ Μ' ΕΝΑ ΠΟΝΟ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την απαντηση! Μαλλον δεν υπαρχουν συνταγες για γρηγορη γεννα! Ευγε ομως αφου καταφερες να μη σκεφτεσαι τη γεννα εγω απο την αρχη ολο αυτο σκεφτομαι. Νομιζα παντως οτι το "μενα πονο" που ευχονται οτι ειναι μυθος! Ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρακι σου και κουραγιο σε μας που εχουμε μελλον ακομα :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμενα με αγχώνει σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά αν εχει τύχει και υπάρχει μυκώνιο και δεν το πάρω χαμπάρι....επειδη απο τοτε που μπηκα στον 9ο εχω λιγο αιμα ή καφέ μερικές μερες σκεφτομαι αν το μυκώνιο θα ειναι τόσο πράσινο που θα το καταλάβω πχ αν ειναι ανακατεμένο με καφέ :roll::roll::roll:

Πολυ μπερδεway κατασταση αυτά τα νερά ρε γμτ...εντωμεταξύ σε κάτι Αμερικάνικα μαθήματα ανωδυνου που κατεβασα απο το ιντερνετ (καταπληκτικα αν και λιγο παλια εκδοση) έλεγε οτι τα νερά συνηθως σπάνε απο την αλλαγή της πίεσης, εξου και οτι δεν θελουν αεροπορικά ταξίδια μετά την 32η εβδομάδα, ή απο χαμηλό βαρομετρικό! Καλά φαντάζομαι και απο καμια αποτομη κίνηση του μωρού ίσως ή άλλης βίαιης κίνησης... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με αγχώνει σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά αν εχει τύχει και υπάρχει μυκώνιο και δεν το πάρω χαμπάρι....επειδη απο τοτε που μπηκα στον 9ο εχω λιγο αιμα ή καφέ μερικές μερες σκεφτομαι αν το μυκώνιο θα ειναι τόσο πράσινο που θα το καταλάβω πχ αν ειναι ανακατεμένο με καφέ :roll::roll::roll:

Πολυ μπερδεway κατασταση αυτά τα νερά ρε γμτ...εντωμεταξύ σε κάτι Αμερικάνικα μαθήματα ανωδυνου που κατεβασα απο το ιντερνετ (καταπληκτικα αν και λιγο παλια εκδοση) έλεγε οτι τα νερά συνηθως σπάνε απο την αλλαγή της πίεσης, εξου και οτι δεν θελουν αεροπορικά ταξίδια μετά την 32η εβδομάδα, ή απο χαμηλό βαρομετρικό! Καλά φαντάζομαι και απο καμια αποτομη κίνηση του μωρού ίσως ή άλλης βίαιης κίνησης... :roll:

Από που τα κατέβασες?? Γιατί δεν εχω πάει ακόμα για μαθήματα και δεν το βλεπω δεδομένου ότι μου πεφτει μακριά το Ελενα για να πηγαίνω κάθε μερα για μια εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

http://www.torrents.to/search/247/childbirth.html

Πατάς download this torrent. Σου κατεβάζει ένα αρχείο. Αφού το κατεβάσεις κάνεις εγκατάσταση αυτό το πρόγραμμα http://www.utorrent.com/download.php και το ανοίγεις με αυτό.

 

Τα καλύτερα μαθήματα! Πάρα πολύ χρήσιμα και ευχάριστα!

Τζάμπα έτρεχα στο ΕΛΕΝΑ δεν έμαθα τίποτα απο εκεί, απλά έπρεπε να πάμε σε περίπτωση που θέλει να ειναι μέσα και ο σύζυγος.

 

Ελα το βάζω κι εδω αλλα ειναι στην ενότητα μαθήματα ανωδυνου τοκετού!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες σχετικά με τα νερά κλπ. ο γιατρός μου το ξεκαθάρισε οτι δεν παίζει να μην καταλάβω το μηκώνιο (μακριά από μας βεβαίως βεβαίως).. αλλιώς θα είναι τελείως διάφανα και άοσμα υγρά.

 

Πιο πολύ προβληματίζομαι με τους πόνους, σε περίπτωση που δεν σπάσουν νερά, πως πρέπει να είναι για να ξεκινήσω για μαιευτήριο, μήπως δεν καταλάβω και κάθομαι σαν το βόδι στο σπίτι...

 

Αντε, για να δούμε τί θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

http://www.torrents.to/search/247/childbirth.html

Πατάς download this torrent. Σου κατεβάζει ένα αρχείο. Αφού το κατεβάσεις κάνεις εγκατάσταση αυτό το πρόγραμμα http://www.utorrent.com/download.php και το ανοίγεις με αυτό.

 

Τα καλύτερα μαθήματα! Πάρα πολύ χρήσιμα και ευχάριστα!

Τζάμπα έτρεχα στο ΕΛΕΝΑ δεν έμαθα τίποτα απο εκεί, απλά έπρεπε να πάμε σε περίπτωση που θέλει να ειναι μέσα και ο σύζυγος.

 

Ελα το βάζω κι εδω αλλα ειναι στην ενότητα μαθήματα ανωδυνου τοκετού!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! (Ευκαιρία να κατεβάσω και καμια ταινία για σήμερα από το mininova...)

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!lΟταν εμεινα εγκυος και μετα στην πορεια,διαβαζα ενα βιβλιο,κεφαλαιο-κεφαλαιο.Π.χ ημουν στον 4ο μηνα?τον 4 θα διαβαζα.Στον 7ο μηνα που ειχα μπει,διαβασα και τον 8ο.Τον 9ο ομως οχι,για να μην αγχωθω.Εχω καιρο ειπα...!Οποτε για σπασιμο νερων και τοκετο δεν ημουν προετοιμασμενη.Και ......

στην 33η εβδ.(7 1/2 μηνων),ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ 4:15 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ, ΕΝΩ ΚΟΙΜΩΜΟΥΝ!Ξυπναω,νοιωθω βρεγμενη,κοιταω το σεντονι και κεινο βρεγμενο.Ηταν μπλε σκουρο το σεντονι και δεν μπορουσα να διακρινω το χρωμα του υγρου και ειπα:τι συμβαινει ρε Δωρα?αιμα ειναι?η' εκανα τσισα στον υπνο μου χωρις να το καταλαβω?(επειδη ειχαν αρχισει οι συχνοουριες για τα καλα)

Σηκωνομαι,πονος κτλ δεν υπηρχε και νασου οι σταγονες νερου να πεφτουν στο πατωμα!Ενας πανικος,ενας φοβος με κυριευσε που νομιζα οτι κατι δεν παει καλα με το μωρο και πως αποβαλω!Παω τουαλετα και το <<νερο>> για τα καλα ετρεχε,ειδα και ελαχιστο ροζ,ε αυτο ηταν,πηγα να παθω καρδια!Ξυπναω τον αντρα μου,ο οποιος εκεινο το συγκεκριμενο βραδυ ροχαλιζε του καλου καιρου και κοιμοταν στο σαλονι επειδη ηθελα ανεση,την απλα μου στο κρεβατι και φυγαμε κατευθειαν οχι για το μαιευτηριο στο οποιο θα γεννουσα,αλλα για το νοσοκομειο που ειναι διπλα στο σπιτι μας και περιλαμβανει και γυναικολογικη κλινικη.Με επιασε τετοιος φοβος που σκεφτηκα πως δεν προλαβαινω να παω στο επιλεγμενο μαιευτηριο.Στον γιατρο μου δεν τηλ/σα εκεινη την ωρα 4:15 γιατι ηθελα να προλαβω και να μην χανω χρονο.Τελος παντων!

Φτασαμε και διεγνωσε ο εκει γιατρος προωρο τοκετο και διαστολη 1.ΣΟΚ εμεις! Απο κει τηλ/σαμε στον γιατρο μου και μου ειπε να παρω τα πραγματακια μου και να τα πουμε στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Πηγα σπιτι και ευτυχως την βαλιτσουλα του μωρου την ειχα ετοιμη με το που μπηκα στον 7ο.Την δικη μου ομως οχι και καταλαβαινετε,εβαζα οτι μου κατεβαινε! Και μ' αρεσει τοτε στον 7ο οταν ετοιμαζα τα πραγματα του μωρου,ο εξυπνος ο αντρουλης μου μου ελεγε:απο τωρα ρε μωρο μου τα φτιαχνεις? αμαν,εχουμε καιρο!Και φυσικα η δικη μου απαντηση ηταν η εξης:ποτε δεν ξερεις τι γινεται!

Ετσι συνεβει που λετε με μενα και......11:23 το πρωι γεννησα το αγγελουδακι μου!Παρολο που ηταν προωρος,ηταν υγιεστατος,2300 κιλα και ΔΕΝ χρειαστηκε να μπει θερμοκοιτιδα!

Τελος καλο ολα καλα!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!lΟταν εμεινα εγκυος και μετα στην πορεια,διαβαζα ενα βιβλιο,κεφαλαιο-κεφαλαιο.Π.χ ημουν στον 4ο μηνα?τον 4 θα διαβαζα.Στον 7ο μηνα που ειχα μπει,διαβασα και τον 8ο.Τον 9ο ομως οχι,για να μην αγχωθω.Εχω καιρο ειπα...!Οποτε για σπασιμο νερων και τοκετο δεν ημουν προετοιμασμενη.Και ......

στην 33η εβδ.(7 1/2 μηνων),ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ 4:15 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ, ΕΝΩ ΚΟΙΜΩΜΟΥΝ!Ξυπναω,νοιωθω βρεγμενη,κοιταω το σεντονι και κεινο βρεγμενο.Ηταν μπλε σκουρο το σεντονι και δεν μπορουσα να διακρινω το χρωμα του υγρου και ειπα:τι συμβαινει ρε Δωρα?αιμα ειναι?η' εκανα τσισα στον υπνο μου χωρις να το καταλαβω?(επειδη ειχαν αρχισει οι συχνοουριες για τα καλα)

Σηκωνομαι,πονος κτλ δεν υπηρχε και νασου οι σταγονες νερου να πεφτουν στο πατωμα!Ενας πανικος,ενας φοβος με κυριευσε που νομιζα οτι κατι δεν παει καλα με το μωρο και πως αποβαλω!Παω τουαλετα και το <<νερο>> για τα καλα ετρεχε,ειδα και ελαχιστο ροζ,ε αυτο ηταν,πηγα να παθω καρδια!Ξυπναω τον αντρα μου,ο οποιος εκεινο το συγκεκριμενο βραδυ ροχαλιζε του καλου καιρου και κοιμοταν στο σαλονι επειδη ηθελα ανεση,την απλα μου στο κρεβατι και φυγαμε κατευθειαν οχι για το μαιευτηριο στο οποιο θα γεννουσα,αλλα για το νοσοκομειο που ειναι διπλα στο σπιτι μας και περιλαμβανει και γυναικολογικη κλινικη.Με επιασε τετοιος φοβος που σκεφτηκα πως δεν προλαβαινω να παω στο επιλεγμενο μαιευτηριο.Στον γιατρο μου δεν τηλ/σα εκεινη την ωρα 4:15 γιατι ηθελα να προλαβω και να μην χανω χρονο.Τελος παντων!

Φτασαμε και διεγνωσε ο εκει γιατρος προωρο τοκετο και διαστολη 1.ΣΟΚ εμεις! Απο κει τηλ/σαμε στον γιατρο μου και μου ειπε να παρω τα πραγματακια μου και να τα πουμε στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Πηγα σπιτι και ευτυχως την βαλιτσουλα του μωρου την ειχα ετοιμη με το που μπηκα στον 7ο.Την δικη μου ομως οχι και καταλαβαινετε,εβαζα οτι μου κατεβαινε! Και μ' αρεσει τοτε στον 7ο οταν ετοιμαζα τα πραγματα του μωρου,ο εξυπνος ο αντρουλης μου μου ελεγε:απο τωρα ρε μωρο μου τα φτιαχνεις? αμαν,εχουμε καιρο!Και φυσικα η δικη μου απαντηση ηταν η εξης:ποτε δεν ξερεις τι γινεται!

Ετσι συνεβει που λετε με μενα και......11:23 το πρωι γεννησα το αγγελουδακι μου!Παρολο που ηταν προωρος,ηταν υγιεστατος,2300 κιλα και ΔΕΝ χρειαστηκε να μπει θερμοκοιτιδα!

Τελος καλο ολα καλα!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια και εγώ συνέχεια αυτά σκέφτομαι!!! Μπήκα εχθές 25/11 στο μήνα μου και εχω ΠΗΤ 25/12... Το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί ειδικά το βράδυ με πιάνει μια φοβία τρελλή!!!! Μην τυχόν σπάσουν τα νερά δεν προλάβω και γεννησω στο αυτοκίνητο και ένα σωρο χαζά!!! ¨εχω και τον αντρούλη μου που ροχαλίζει σαν μοσχαράκι :lol: και μου λέει ότι τίποτα δεν είναι και αν συμβεί δεν θα πονάω και θα τα προλάβουμε όλα... λες και έχει γεννήσει και ξέρει, αλλά ο καημένος τα λεει για να με ηρεμεί! Δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου καλά, ειναι και αυτή η συχνοουρία που έχω.. Την ημέρα είναι κάπως καλύτερα ξεχνιέμαι.. βγαίβω βόλτες, καθαρίζω πολύ :oops: τον έχω τρελλάνει τον μπεμπούλη μου... Υπομονή... σε λίγες μέρες θα έχω το λουκουμάκι μου στην αγκαλιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Απο την ώρα που θα σπασουν τα νερά εχεις άνετα ενα 24ωρο μπροστά σου και στο εξωτερικό λένε μέχρι και 48 ωρες αλλα εδω δεν το διακινδυνευουν.

Στα μαθήματα που κάναμε στο ΕΛΕΝΑ μια κοπέλα ειχε πολλά υγρά τη Δευτέρα, πετιεται στο γιατρο της να τη δει...δεν σπασανε λεει, την αλλη μέρα το ίδιο....εκεινη τα ειχε παρει στο κρανίο...παει της βάζουν αυτη την μπατονετα που λεει αν σπασανε και έδειχνε και εκεινο αρνητικό....ειχαν ομως σπασει και γέννησε Τετάρτη χωρίς κανένα πρόβλημα...κανεις δεν το πηρε χαμπαρι...μονο εκεινη οριώταν αλλα ποιος της έδινε σημασια!!!

Link to comment
Share on other sites

εκεινη την ημερα το πρωι ειχα παει στον γιατρο μου να με εξετασει,ειχα μπει στην38 εβδομαδα.γινεται η εξεταση κ μου λεει-μαλλον γεννας σε μια εβδομαδα.ελα ομως που η μπεμπα ειχε αντιθετη γνωμη :wink: .παω σπιτι αρχιζουν οι πονοι.δεν δινω σημασια γιατι σκεφτηκα θα ειναι απο την εξεταση.

τρωμε με τον καλο μου για μεσημερι(εφαγα κ παγωτο,αφου γενναω σε μια εβδομαδα ας φαω σαν μοσχαρι).

κοιμομαστε το μεσημερι κ ξυπναω απο τους πονους.ρε μηπως γεννας? μου λεει ο αντρας.μπα,του λεω.οι πονοι πιο συχνοι κ εντονοι.οση ωρα καθομουν στο κρεβατι εβλεπα σταγονιτσες νερου.ρε παρε τη μαια,γεννας,λεει ο αντρας.ωχου καλα θα παρω,του λεω.

την περνω τηλ κ μου λεει ετοιμασου κ ελα σε μιση ωρα.ηταν 7.45μμ.ξεκιναω να ετοιμαστω κ νοιωθω εναν κρακ στο κατω μερος της κοιλιας κ νασου το ποταμι.εκει να δεις τρεχαλα για να φυγουμε.

παρα 5 ξεκινησαμε,και.815 ειχαμε φτασει.μπηκαμε μεσα κ 9.45 ειχα γεννησει φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.

οταν ανεβηκα στο δωματιο ηθελα σαν τρελη να πιω φρεντοτσινο :) κ ευτυχως το μπαρ ειχε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...