Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

χμμμμ... .όταν λέμε για παράδειγμα 15+2 πάει να πει ότι έχουμε ολοκληρώσει τις 15 εβδομάδες και 2 ακόμα ημέρες σωστά? όχι η δεύτερη ημέρα της 15ης εβδομάδας .... όπως οι φαντάροι ένα πράγμα? :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμμμμ... .όταν λέμε για παράδειγμα 15+2 πάει να πει ότι έχουμε ολοκληρώσει τις 15 εβδομάδες και 2 ακόμα ημέρες σωστά? όχι η δεύτερη ημέρα της 15ης εβδομάδας .... όπως οι φαντάροι ένα πράγμα? :P

 

 

εγω ειμαι σημερα 15+2 και λεω οτι ειμαι στην 16η εβδομαδα,την διανυω δηλαδη...;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιατι τα εχω μπερδεψει!εγω μαλλον οταν αλλαζει ο μηνας αλλαζω και εγω!

 

αυτο παντως για τον μηνα γιατι τα μπερδευα και εγω ρωτησα τον γιατρο μου του λεω καθε ποτε αλλαζω μηνα???μου λεει η πητ σου ειναι 3 ιουνιου αρα καθε 3 τ μηνος αλλαζεις μηνα;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως για τον μηνα γιατι τα μπερδευα και εγω ρωτησα τον γιατρο μου του λεω καθε ποτε αλλαζω μηνα???μου λεει η πητ σου ειναι 3 ιουνιου αρα καθε 3 τ μηνος αλλαζεις μηνα;)

α καλα,εμενα μου ειπε 1 ιουνιου,αλλα εμεις μαζι ειμαστε ουτο η αλλως.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο παντως για τον μηνα γιατι τα μπερδευα και εγω ρωτησα τον γιατρο μου του λεω καθε ποτε αλλαζω μηνα???μου λεει η πητ σου ειναι 3 ιουνιου αρα καθε 3 τ μηνος αλλαζεις μηνα;)
εγώ ακολουθώ το τικερ (από την ημερομηνία τελευταίας περιόδου μετράει)

και μετράω εβδομάδες. Αν λέει 20 εβδομάδες λέω εγώ 20/4 = 5 μηνών.

Ετσι το κάνω από την αρχή και συμφωνούσε ο γυναικολόγος, δεν διευκρίνησε τίποτε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια δεν ξερω αν βγαινει με βαση το ποτε γενναμε.Εμενα για παραδειγμα με εχει βαλει 4/6/2012 αλλα δεν αλλαζω μηνα καθε 4 αυριο κλεινω την 16η εβδ. δηλ. τον 4ο μηνα αρα δεν βγαινει!!!Που κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κλίκαρε πάνω στο τίκερ μου και φτιάξε ένα δικό σου, τα λέει όλα αναλυτικά, και πότε αλλάζεις τρίμηνο και γιατί. Ρίξε μια ματιά. Εγώ δεν ασχολούμαι μαυτό αν και τα διάβασα εξαρχής και κατάλαβα τί παίζει.

Απλά μετράω εβδομάδες...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Your due date: Fri, May 4th ,2012

 

Ovulation date: Sat, August 13th ,2011

Conception date: Sat, August 13th ,2011

Implantation date: Mon, August 22nd ,2011

Due date: Fri, May 4th ,2012

Still to go: 135 days to go

 

Your pregnancy begins at conception. (Sat, August 13th ,2011) Your due date is 266 days (38 weeks) later. (Fri, May 4th ,2012) We will use the more popular numbering, starting 14 days before your conception. According to this, you are already 2 weeks pregnant at the time of conception, making your total pregnancy last 40 weeks, or 280 days.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ ακολουθώ το τικερ (από την ημερομηνία τελευταίας περιόδου μετράει)

και μετράω εβδομάδες. Αν λέει 20 εβδομάδες λέω εγώ 20/4 = 5 μηνών.

Ετσι το κάνω από την αρχή και συμφωνούσε ο γυναικολόγος, δεν διευκρίνησε τίποτε.

 

Δεν πάει έτσι ακριβώς. Δλδ άμα φτάσεις στις 40 εβδομάδες, πόσων μηνών θα είσαι; 10; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήνα αλλάζουμε με βάση την πιθανή ημερομηνία τοκετού και όχι με βάση την τελευταία περίοδο...και η προηγούμενη γυναικολόγος μου το είπε και ο τωρινός...εγώ που είχα τελευταία περίοδο στις 12/7 δεν αλλάζω μήνα κάθε 12 αλλά κάθε 17 που είναι η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Επειδη και εγω ειχα μπερδευτει αρκετα ακουστε τι ισχυει τελικα.Η μετρηση εβδομαδων ειναι αλλο συστημα μετρησης απο τους μηνες.Δηλαδη δε σημαινει οτι ειμαι 22 εβδομαδων δηλαδη 5,5 μηνων(22/4=5,5) γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες ακριβως 4 εβδομαδες και επισης αλλοι εχουν 30,31 η και 28 ημερες οπως ξερουμε.Το συστημα μετρησης εβδομαδων αφορα καθαρα και μονο το σταδιο αναπτυξης του μωρου και ειναι ενας κωδικας επικοινωνιας που εχουν φτιαξει οι γιατροι για να καταλαβαινουν αν η αναπτυξη συμβαδιζει με τις εβδομαδες.Για να μπορεσουμε να το βγαλουμε σε μηνες υπολογιζουμε αλλαγη του μηνα την αντιστοιχη ημερομηνια τησ ΠΗΤ δηλαδη εγω γενναω 27/4 αρα στις 27/12 κλεινω τον 5ο και μπαινω στον 6ο.Με αυτον τον τροπο καλυπτουμε και τις εβδομαδες που οι γιατροι υπολογιζουν ως πρωτες που στην ουσια ειναι η τελευταια περιοδος και οι υπολοιπες ημερες μεχρι τη συλληψη στα οποια κανεις δεν μπορει να ειναι ακριβης.Φιλια!!!

NUG7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Επειδη και εγω ειχα μπερδευτει αρκετα ακουστε τι ισχυει τελικα.Η μετρηση εβδομαδων ειναι αλλο συστημα μετρησης απο τους μηνες.Δηλαδη δε σημαινει οτι ειμαι 22 εβδομαδων δηλαδη 5,5 μηνων(22/4=5,5) γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες ακριβως 4 εβδομαδες και επισης αλλοι εχουν 30,31 η και 28 ημερες οπως ξερουμε.Το συστημα μετρησης εβδομαδων αφορα καθαρα και μονο το σταδιο αναπτυξης του μωρου και ειναι ενας κωδικας επικοινωνιας που εχουν φτιαξει οι γιατροι για να καταλαβαινουν αν η αναπτυξη συμβαδιζει με τις εβδομαδες.Για να μπορεσουμε να το βγαλουμε σε μηνες υπολογιζουμε αλλαγη του μηνα την αντιστοιχη ημερομηνια τησ ΠΗΤ δηλαδη εγω γενναω 27/4 αρα στις 27/12 κλεινω τον 5ο και μπαινω στον 6ο.Με αυτον τον τροπο καλυπτουμε και τις εβδομαδες που οι γιατροι υπολογιζουν ως πρωτες που στην ουσια ειναι η τελευταια περιοδος και οι υπολοιπες ημερες μεχρι τη συλληψη στα οποια κανεις δεν μπορει να ειναι ακριβης.Φιλια!!!

 

Πολυ καλη εξηγηση μπραβο..Ακριβως αυτο,μηνα αλλαζουμε οποτε ειναι η πητ μας εγω πχ μπαινω στον 5ο 3 τ μηνος....το να τ μετραμε με εβδομαδες μονο μπερδεμα δημιουργει...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια εχω ερωτηση....(ασχετο με την ενοτητα αλλα δεν ηξερα που να το γραψω)Ποσο επικινδυνα ειναι τα τεντωματα?Για παραδειγμα οταν θελουμε να φτασουμε κατι που ειναι ψηλα!!!!Α!και κατι αλλο σημερα παραλιγο να γλυστρησω και τραβηχτηκε λιγο ο προσαγωγος μου ο αριστερος(ισα που ανοιξε το ποδι μου)πρεπει να ανησυχησω?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι ακριβώς. Δλδ άμα φτάσεις στις 40 εβδομάδες, πόσων μηνών θα είσαι; 10; :lol:

ναι! Αμα θέλετε ναι και σώσε να μετράτε σε μήνες θα πρέπει να φτάσετε τους 10 για να γεννήσετε! Καλά δε σας μαθαίνουν τίποτε ρε κορίτσια πια οι γυναικολόγοι σας :rolleyes:

Λοιπόν πέρα από την πλακα μετράτε σε εβδομάδες και θα λυτρωθείτε. Αλλωστε αν δείτε και στο τίκερ μου (που είναι αγγλικό άρα διεθνές φαντάζομαι) μετά το μήνα μου αυτό το μπέρδεμα με τους μήνες - τρίμηνα δεν υπάρχει.

Μόνο στην αρχή είναι περίεργοι οι μήνες, εσύ τα ξέρεις αυτά βρε! Πες τα γιατί δε τα θυμάμαι ντε!

 

 

Μαρια-ευγενία μην ανησυχείς, εντάξει κι εμένα μου φωνάζουν άμα τεντώνομαι αλλά μόνη μου όλα τα κάνω. Δεν είμαι άρρωστη δε μπορώ να μη τα κάνω! Και σε καρέκλες ανεβαίνω και τεντώνομαι και απόλα. Προσεκτικά πάντα. Και όταν δε νιώθω καλά δεν κάνω τίποτε. Από χθες τα πιάτα είναι άπλυτα και περιμένουν το σύζηγο, το δε πληντύριο δεν το έχω αδειάσει...

Οσο για το τράβηγμα είναι καλύτερο από το να γλιστρούσες!!! Προσοχή βρε κορίτσι κι συ...πωπω :(

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Επειδη και εγω ειχα μπερδευτει αρκετα ακουστε τι ισχυει τελικα.Η μετρηση εβδομαδων ειναι αλλο συστημα μετρησης απο τους μηνες.Δηλαδη δε σημαινει οτι ειμαι 22 εβδομαδων δηλαδη 5,5 μηνων(22/4=5,5) γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες ακριβως 4 εβδομαδες και επισης αλλοι εχουν 30,31 η και 28 ημερες οπως ξερουμε.Το συστημα μετρησης εβδομαδων αφορα καθαρα και μονο το σταδιο αναπτυξης του μωρου και ειναι ενας κωδικας επικοινωνιας που εχουν φτιαξει οι γιατροι για να καταλαβαινουν αν η αναπτυξη συμβαδιζει με τις εβδομαδες.
bravo αυτό παίζει! NewbieG νομίζω αυτό είχες πεί κι εσύ

τότε? Την επόμενη φορά θα ρωτήσω κι γω πόσο μηνών είμαι, ζήλεψα!! :lol::lol:

 

Μισό, εγώ που έχω ΠΗΤ 4/5 στις 4/1 πόσο μηνών είμαι? λαλαλλα με βάση το τικερ μου πάντως που λέει πότε αλλάζω τρίμηνα με ακρίβεια η αρχή κάθε τριμήνου δεν έχει την ίδια ημερομηνία, δηλαδή το 4...Πιασ'ταυγό και κούρευτω!

Βδομάδες και πάλι βδομάδες, και όταν θα πάω να γεννήσω θα ρωτήσω πόσο μημών είμαι το γιατρό χαχαχαχχα Κουφέτο θα μείνει ο άνθρωπος ντε!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ναι! Αμα θέλετε ναι και σώσε να μετράτε σε μήνες θα πρέπει να φτάσετε τους 10 για να γεννήσετε! Καλά δε σας μαθαίνουν τίποτε ρε κορίτσια πια οι γυναικολόγοι σας :rolleyes:

Λοιπόν πέρα από την πλακα μετράτε σε εβδομάδες και θα λυτρωθείτε. Αλλωστε αν δείτε και στο τίκερ μου (που είναι αγγλικό άρα διεθνές φαντάζομαι) μετά το μήνα μου αυτό το μπέρδεμα με τους μήνες - τρίμηνα δεν υπάρχει.

Μόνο στην αρχή είναι περίεργοι οι μήνες, εσύ τα ξέρεις αυτά βρε! Πες τα γιατί δε τα θυμάμαι ντε!

 

 

Μαρια-ευγενία μην ανησυχείς, εντάξει κι εμένα μου φωνάζουν άμα τεντώνομαι αλλά μόνη μου όλα τα κάνω. Δεν είμαι άρρωστη δε μπορώ να μη τα κάνω! Και σε καρέκλες ανεβαίνω και τεντώνομαι και απόλα. Προσεκτικά πάντα. Και όταν δε νιώθω καλά δεν κάνω τίποτε. Από χθες τα πιάτα είναι άπλυτα και περιμένουν το σύζηγο, το δε πληντύριο δεν το έχω αδειάσει...

Οσο για το τράβηγμα είναι καλύτερο από το να γλιστρούσες!!! Προσοχή βρε κορίτσι κι συ...πωπω :(

Σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα! Νεό μελος του φορουμ και έγκυος στα διδυμάκια μου 4,5 μηνών! Επειδή είδα οτι πολλές κοπέλες μπερδεύονται με το μέτρημα των μηνών είπα να σας παραθέσω τα παρακάτω ώστε να εντοπίζεται ευκολότερα τον μήνα σας.

 

1ος μήνας : 1η,2η,2η,4η εβδομάδα

2ος μήνας : 5η,6η,7η,8η εβδομάδα

3ος μήνας : 9η,10η,11η,12η,13η εβδομάδα (μια παραπάνω απο τον ημερολογιακό μήνα!)

4ος μήνας : 14η,15η,16η,17η εβδομάδα

5ος μήνας : 18η,19η,20η,21η εβδομάδα

6ος μήνας : 22η,23η,24η,25η,26η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

7ος μήνας : 27η,28η,29η,30η εβδομάδα

8ος μήνας : 31η,32η,33η,34η,35η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

9ος μήνας : 36η,37η,38η,39η,40η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

 

Εμένα με βοήθησε πολύ ελπίζω και εσας! Καλή χρονία σε όλες με υγιή και τυχερά μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Νεό μελος του φορουμ και έγκυος στα διδυμάκια μου 4,5 μηνών! Επειδή είδα οτι πολλές κοπέλες μπερδεύονται με το μέτρημα των μηνών είπα να σας παραθέσω τα παρακάτω ώστε να εντοπίζεται ευκολότερα τον μήνα σας.

 

1ος μήνας : 1η,2η,2η,4η εβδομάδα

2ος μήνας : 5η,6η,7η,8η εβδομάδα

3ος μήνας : 9η,10η,11η,12η,13η εβδομάδα (μια παραπάνω απο τον ημερολογιακό μήνα!)

4ος μήνας : 14η,15η,16η,17η εβδομάδα

5ος μήνας : 18η,19η,20η,21η εβδομάδα

6ος μήνας : 22η,23η,24η,25η,26η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

7ος μήνας : 27η,28η,29η,30η εβδομάδα

8ος μήνας : 31η,32η,33η,34η,35η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

9ος μήνας : 36η,37η,38η,39η,40η εβδομάδα (και εδω μία παραπάνω!)

 

Εμένα με βοήθησε πολύ ελπίζω και εσας! Καλή χρονία σε όλες με υγιή και τυχερά μωράκια!

Πραγματικα ειναι πολυ πιο ευκολο να το υπολογισουμε ετσι.Εγω ειμαι 17+2 και ελεγ οτι εκλεισα τον 4ο και παω στο 5ο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλησπερα.. ειμαι ηδη στον 4ο μηνα τησ εγκυμοσυνης μου και ευτυχως δεν εχω τπτ συπτωμα.. περα απο πολλα νευρα και υπερβολικη ευαισθησια... δυστυχως θα φαω ολο το καλοκαιρι με την κοιλια στο στομα... ποτε πιστευτε οτι πρεπει να σταματησω την δουλεια?(σερβιτορα ειμαι )

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.. ειμαι ηδη στον 4ο μηνα τησ εγκυμοσυνης μου και ευτυχως δεν εχω τπτ συπτωμα.. περα απο πολλα νευρα και υπερβολικη ευαισθησια... δυστυχως θα φαω ολο το καλοκαιρι με την κοιλια στο στομα... ποτε πιστευτε οτι πρεπει να σταματησω την δουλεια?(σερβιτορα ειμαι )

καλημερα!νομιζω οτι αυτο θα στο πει το σωμα σου...η κθε δουλεια ειναι διαφορετικη!εγω κανω μαθηματα κιθαρας και τωρα που ειμαι στα μισα του 6ου εχω αρχισει και δυσκολευομαι γιατι ειμαι πολυ ωρα στην ιδια σταση,βρισκει και η κιθαρα στη κοιλια και δυσφορω....οποτε θα παω τα ιδιαιτερα μεχρι το πασχα και θα κρατησω μονο το ωδειο που ειναι πολυ πιο χαλαρα...εσυ απο την αλλη εχεις πολλη ορθοστασια,και δεν ξερω κατα ποσο σε κουραζει αυτο..!!!θα πρηστουν τα ποδια σου,θα ποναει η μεση σου....εγω πιστευω μεχρι 6ο μηνα καλα ειναι,απο κει και περα ο καθενας κρινει για τον εαυτο του!ασε που αμα δουλεουμε και σερι ποτε θα ετοιμασουμε τα πραγματα του μωρου,το δωματιο,και οτι αλλο χρειαζεται?δεν εχω κανει τιποτα ακομα.......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...