Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα και κιλά


Recommended Posts

Έχω διαβάσει στο forum και αλλου οτι τα ιδανικά κιλά για μια φυσιολογική και υγιή εγκυμοσύνη είναι περίπου στα 10 με 12. Μήπως γνωρίζετε πόσα πρέπει να είναι για μια δίδυμη εγκυμοσύνη? Σε sites του εξωτερικού έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις, άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι γύρω στα 15, άλλοι ( κυρίως σε αμερικάνικα site ) οτι πρέπει τουλάχιστον 18 με 25 κιλά, αν και μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.

Προσωπικά μπαίνω στο Β' τρίμηνο σε 2 μέρες και η ζυγαριά μόνο προς τα κάτω πηγαίνει. Λίγο οι εμετοι που με ζορίζουν και δεν μπορώ να κρατήσω ένα ολόκληρο γεύμα κάτω, λιγο οι διάρροιες που με ταλαιπωρούν εξαιτίας της προγεστερόνης που παίρνω, έχω χάσει 5 κιλά από την ημέρα της ωοληψίας ( με εξωσωματική έμεινα έγκυος) . ( Πριν μείνω έγκυος τα κιλά μου ήταν φυσιολογικά, ουτε λίγα αλλά ούτε και πολλά) Η μαία που με παρακολουθεί λέει ότι δεν πειράζει και ότι σύντομα θα επανέρθει η όρεξη μου και να κοιτάζω να πάρω από εδώ και πέρα γύρω στα 10 κιλά. Μου φαίνονται όμως λίγα σε σχέση με αυτά που διαβάζω, και ακούω και για δίδυμα που γεννιούνται πρόωρα και λιποβαρή επειδή δεν μπορούν να βάλουν άλλο βάρος από τις μητέρες. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που περιμένει δίδυμα και της έχουν πει κάτι διαφορετικό για τα κιλά που πρέπει να πάρει?

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωρίζω να σου πω πόσα είναι τα ιδανικά κιλά που πρέπει να πάρεις, γενικά οι γιατροί αγχώνονται με τα πολλά κιλά. Εγώ στα διδυμάκια μου είχα υπερέμεση μέχρι και τον 4ο μήνα και είχα χάσει 5 κιλά. Από τις αρχές του 5ου μέχρι και τις αρχές του 7ου πήρα 11 κιλά!!!!!! Έχεις ακόμα μέλλον χιχι μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρω 12 κιλά. Αλλά να μην ξεπεράσω τα 18. Δηλαδή να πάρω το ανώτερο που συστήνουν στη μονή κύηση. Αλλά βλέπω γενικά εδώ στο φόρουμ ότι είναι και θέμα οργανισμού.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει και εγώ αρκετά.

 

Στην εγκυμοσύνη, δεν παίζει μόνο ρόλο πόσα κιλά θα πάρεις, αλλά τι τρως και με ποια συχνότητα το τρως. Είναι καλά τα συχνά και μικρά γεύματα. Για να πάρουν βάρος τα παιδιά καλό είναι να έχεις σχεδόν σε κάθε γεύμα πρωτεϊνες, έστω μισό ποτήρι γάλα ημιαποβουτυρωμένο, αυγό, γιαούρτι. Και βέβαια κρέας, ψάρι, όσπρια. Προσπάθησε να αποφύγεις τους χυμούς και να τρως λίγα φρουτάκια. Οι χυμοί έχουν αρκετές θερμίδες. Οι σαλάτες είναι ΟΚ, αρκεί να ειναι καλά πλυμένες. Ψωμάκι κλπ με μέτρο. Γενικά, να ακούς το σώμα σου, αλλά αν τρως ισορροπημένα, πιστεύω δεν θα έχεις λιγούρες για τζανκ φουντ.

 

Τα μωρά σε μεγάλο βαθμό αναπτύσσονται παίρνοντας θρεπιτικά συστατικά, τα οποία από τις τροφές που τρως, περνάνε στην κυκλοφορία και στη συνέχεια στη κυκλοφορία των μωρών.

 

Εγώ έτρωγα όπως περιγράφεται παραπάνω και πήρα κάμποσα κιλάκια :rolleyes: Τα μωρά ήταν γύρω στα 3 κιλά το καθένα. Ναυτίες είχα φουλ, αλλά είχα και τρομερή πείνα από την αρχή. Γλυκάκια έτρωγα ελάχιστα, τύπου μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά στις 2 εβδομάδες. Πιστεύω αν δεν έπινα χυμούς θα ήμουν καλά από βάρος και τα παιδιά πάλι μια χαρά θα ήταν.

 

Ααααα... επίσης σημαντικό για την καλή κυκλοφορία και συνεπώς για την ανάπτυξη των παιδιών είναι να κοιμάσαι στο αριστερό πλευρό. Και πάντως όχι ανάσκελα, από τη στιγμή που θα βαρύνεις και πέρα. Οι περισσότερες γυναίκες αισθάνονται δυσφορία ανάσκελα, όπως και να έχει και αυτό είναι σύπτωμα της κακής κυκλοφορίας.

 

Αν επιπλέον φροντίζεις να μη στερείσαι υγρά - η αφυδάτωση προκαλεί συσπάσεις - και να μην το παρακάνεις με τα χάδια στην κοιλιά - επίσης αιτία συσπάσεων για τις διδυμομάνες ιδιαίτερα, κάνεις περίπου ό,τι περνάει από το χέρι σου για να πάνε όλα καλά. Και αν νιώσεις δυσφορία, κούραση, άκου το σώμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γεννήσει η ίδια δίδυμα, αλλά η μαμά μου ναι (εμένα και τον αδελφό μου). Εχω γράψει και αλλού στο φόρουμ ότι παρόλο που είχε πάρει μόνο 7 κιλά :shock: μας γέννησε φυσιολογικά 38 εβδομάδων και ζυγίζαμε 3200 και 3350 αντίστοιχα. Και μετά τη γέννα είχε χάσει και από τα προηγούμενα κιλά της αρκετά. Εβλεπαν την κοιλιά της και κανείς δεν πίστευε ότι κυοφορούσε δίδυμα και ήταν στο μήνα της. Επειδή δεν είχε όρεξη με δύο μωρά να της πιέζουν το στομάχι, έτρωγε σωστά αλλά λίγο και η γιαγιά μου της έλεγε "Βρε φάε λίγο, εσύ θα κάνεις γατιά, όχι παιδιά!"

Κι όμως ο γιατρός της τότε (πριν 30 χρόνια) της είχε πει ότι είναι ΚΑΛΟ να μην πάρει πολλά κιλά γιατί τα μωρά δεν τρέφονται με λίπος αλλά με θρεπτικά συστατικά (όπως έγραψε και η ΑthinaP παρακάτω). Επιπλέον, ειδικά τα δίδυμα χρειάζονται χωρο για να μεγαλώσουν και να φτάσουν σε καλό βάρος μέχρι τη γέννα άρα καλό είναι η μαμά να μη φορτώνεται επιπλέον βάρος.

Δεν ξέρω αν και σήμερα υπάρχουν γιατροί που να υποστηρίζουν τις ίδιες απόψεις. Τη μητέρα μου πάντως τη δικαίωσαν οι επιλογές της τότε αφού και τελειόμηνα γεννηθήκαμε και στρουμπουλά (για δίδυμα πάντα)!!!

YdyMp3.png wQLRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη στα διδυμα ημουν 57-58.

οταν ειδα 82 :shock::shock:.... απλα εξ αποστασεως κ αγαπημενες με την ζυγαρια!

βεβαια εκαστο σχεδον 3 κιλα βγηκαν, αλλα κ παλι υπεραρκετα ηταν τα κιλα που πηρα μονη μου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κυοφορώ δίδυμα και συμφωνα με το δικο μου γιατρο θα πρεπει να παρω 15-17 κιλα.Ειμαι 20 εβδομαδων και ειμαι ηδη στο +6 ! Παρολο που τρωω υγιεινα παρατηρω τελευταια οτι δεν εχω πλεον τον ελεγχο της ζυγαριας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει στο forum και αλλου οτι τα ιδανικά κιλά για μια φυσιολογική και υγιή εγκυμοσύνη είναι περίπου στα 10 με 12. Μήπως γνωρίζετε πόσα πρέπει να είναι για μια δίδυμη εγκυμοσύνη? Σε sites του εξωτερικού έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις, άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι γύρω στα 15, άλλοι ( κυρίως σε αμερικάνικα site ) οτι πρέπει τουλάχιστον 18 με 25 κιλά, αν και μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.

Προσωπικά μπαίνω στο Β' τρίμηνο σε 2 μέρες και η ζυγαριά μόνο προς τα κάτω πηγαίνει. Λίγο οι εμετοι που με ζορίζουν και δεν μπορώ να κρατήσω ένα ολόκληρο γεύμα κάτω, λιγο οι διάρροιες που με ταλαιπωρούν εξαιτίας της προγεστερόνης που παίρνω, έχω χάσει 5 κιλά από την ημέρα της ωοληψίας ( με εξωσωματική έμεινα έγκυος) . ( Πριν μείνω έγκυος τα κιλά μου ήταν φυσιολογικά, ουτε λίγα αλλά ούτε και πολλά) Η μαία που με παρακολουθεί λέει ότι δεν πειράζει και ότι σύντομα θα επανέρθει η όρεξη μου και να κοιτάζω να πάρω από εδώ και πέρα γύρω στα 10 κιλά. Μου φαίνονται όμως λίγα σε σχέση με αυτά που διαβάζω, και ακούω και για δίδυμα που γεννιούνται πρόωρα και λιποβαρή επειδή δεν μπορούν να βάλουν άλλο βάρος από τις μητέρες. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που περιμένει δίδυμα και της έχουν πει κάτι διαφορετικό για τα κιλά που πρέπει να πάρει?

 

καλησπέρα ,πριν από 11 μήνες απόκτησα δυο κοριτσάκια,γεννήθηκαν επταμηνίτικες με βάρος 2 κιλών η κάθε μια.ποιός είπε οτι τα δύδιμα ειναι λιποβαρη?σκέψου να εφταναν στο ενατο!!!!!ιδανικό βάρος για μια εγκυμοσύνη με δύδιμα σαφώς και είναι τα 13 με 16 κιλα,αλλά σκέψου οτι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.εγω παρόλο που σε αυτη την εγκυμοσύνη δεν έτρωγα πολυ και προσεχα γενικότερα τη διατροφή μου έβαλα 27 κιλά γιατι εκανα κατακρατηση υγρων και απο το πρώτο τρίμηνο ειχα πριστει σα μπαλονι και εβαλα 12 κιλά.σιγουρα ολοι οι γιατροι φωναζουν και προσπαθουν να μας κανουν να μη βαλουμε πολλα κιλα κι αυτο κυριως για τη δική μας υγεία!δε νομιζω οτι θα ακουσεις κατι διαφορετικο ,απλα απλα οσο μπορεις να προσέχεις,ολα τα αλλα θα τα κανει ο οργανισμος σου ετσι οπως θελει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το είχα ψάξει και εγώ αρκετά.

 

Στην εγκυμοσύνη, δεν παίζει μόνο ρόλο πόσα κιλά θα πάρεις, αλλά τι τρως και με ποια συχνότητα το τρως. Είναι καλά τα συχνά και μικρά γεύματα. Για να πάρουν βάρος τα παιδιά καλό είναι να έχεις σχεδόν σε κάθε γεύμα πρωτεϊνες, έστω μισό ποτήρι γάλα ημιαποβουτυρωμένο, αυγό, γιαούρτι. Και βέβαια κρέας, ψάρι, όσπρια. Προσπάθησε να αποφύγεις τους χυμούς και να τρως λίγα φρουτάκια. Οι χυμοί έχουν αρκετές θερμίδες. Οι σαλάτες είναι ΟΚ, αρκεί να ειναι καλά πλυμένες. Ψωμάκι κλπ με μέτρο. Γενικά, να ακούς το σώμα σου, αλλά αν τρως ισορροπημένα, πιστεύω δεν θα έχεις λιγούρες για τζανκ φουντ.

 

Τα μωρά σε μεγάλο βαθμό αναπτύσσονται παίρνοντας θρεπιτικά συστατικά, τα οποία από τις τροφές που τρως, περνάνε στην κυκλοφορία και στη συνέχεια στη κυκλοφορία των μωρών.

 

Εγώ έτρωγα όπως περιγράφεται παραπάνω και πήρα κάμποσα κιλάκια :rolleyes: Τα μωρά ήταν γύρω στα 3 κιλά το καθένα. Ναυτίες είχα φουλ, αλλά είχα και τρομερή πείνα από την αρχή. Γλυκάκια έτρωγα ελάχιστα, τύπου μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά στις 2 εβδομάδες. Πιστεύω αν δεν έπινα χυμούς θα ήμουν καλά από βάρος και τα παιδιά πάλι μια χαρά θα ήταν.

 

Ααααα... επίσης σημαντικό για την καλή κυκλοφορία και συνεπώς για την ανάπτυξη των παιδιών είναι να κοιμάσαι στο αριστερό πλευρό. Και πάντως όχι ανάσκελα, από τη στιγμή που θα βαρύνεις και πέρα. Οι περισσότερες γυναίκες αισθάνονται δυσφορία ανάσκελα, όπως και να έχει και αυτό είναι σύπτωμα της κακής κυκλοφορίας.

 

Αν επιπλέον φροντίζεις να μη στερείσαι υγρά - η αφυδάτωση προκαλεί συσπάσεις - και να μην το παρακάνεις με τα χάδια στην κοιλιά - επίσης αιτία συσπάσεων για τις διδυμομάνες ιδιαίτερα, κάνεις περίπου ό,τι περνάει από το χέρι σου για να πάνε όλα καλά. Και αν νιώσεις δυσφορία, κούραση, άκου το σώμα σου.

επειδη βλεπω οτι το εχεις ψαξει θελω να σε ρωτησω γιατι γραφεις οχι πολλα φρουτα?εμενα προσφατα μου εκοψε τα γλυκα,παρολο που η καμπυλη ζαχαρου ηταν πολυ καλη.Οποτε το εχω ριξει στα φρουτα,που ειναι και πολυ νοστιμα τα καλοκαιρινα.

Παντα πινω ενα τουλαχιστον ποτηρι γαλα,το μεσημεριανο,που συνοδευω με τυρι,αλλα το απογευμα το θελω το φρουτο μου.Τι αλλο να φας το απογευμα??

γενικα τρωω σχεδον καθε 3 ωρες γιατι ειμαι κυριως ξαπλα οποτε δεν εχω και τι αλλο να κανω!

α και μερα παρα μερα αυγο!συνολικα εχω βαλει 9 κιλα και πριν μια βδομαδα ηταν 1100 γραμ το καθε μωρο.Να δω αυτη τη βδομαδα ποσο θα ειναι.Ποσο παιρνουν συνηθως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν μπεις στο www.mamadesoline.gr θα δείς το βάρος και το ύψος ανα εβδομαδα,εγω αυτο έβλεπα όσο ήμουν έγκυος. Εγω επειδή μου είχε απαγορέψει την σοκολάτα έτρωγα φρούτα,εντάξει σίγουρα με μέτρο (εκτός απο φράουλα γιατι φοβοταν τις αλλεργίες μου) δεν νομίζω ότι υπάρχει προβλημα.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ανοιγω ξανά το θέμα μετά από καιρό γιατί περιμένω κι εγώ δίδυμα και έχω μπερδευτει σχετικά με το κιλά που είναι καλό να πάρουμε σε όλη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης.

Δείκτη μάζας σώματος πριν Μέινω έγκυος είχα 21,5 περίπου. Δηλαδή ήμουν 59 κιλά με 1.70 ύψος. Τώρα στην 18εβδομαδα που διανυω είμαι 64 κιλά. Ο γιατρός μου είπε να πάρω 14-15κιλα ενώ σε βιβλία που διαβάζω προτείνονται τα 20-22 κιλά. Τα βιβλία υποστηρίζουν ότι με το να πάρουμε τόσα κιλά και με το να ξεκουραζομαστε αρκετά κάθε μέρα βοηθαμε στο να αποφευχθεί η προωροτητα.

Εγώ θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βοηθήσω να γεννηθουν τα μωρά μου υγιή και τελειομηνα. Φοβάμαι να πάρω πολλά κιλά μην κάνω κακό. Εσείς που το περασατε ή το περνατε τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μια χαρά κορμάρα ήσουν πριν την εγκυμοσύνη!

 

Με λίγα λόγια, όχι, δεν προκύπτει ότι είναι απαραίτητο να πάρει μια γυναίκα "πολλά" κιλά για να αναπτύσσονται με τον καλύτερο τρόπο τα μωρά. Όσο όμως περνάει από το χέρι της, στο θέμα της διατροφής, η σωστή διατροφή παίζει κάποιο ρόλο. Αρκετά ενδεικτικά είναι τα σχόλια των αναγνωστών στο Amazon για το συγκεκριμένο βιβλίο, όπου υπάρχουν πολλές μαρτυρίες σχετικά με κιλά εγκύων και κιλά μωρών. Εκεί φαίνεται ότι υπάρχουν αρκετές μαμάδες με δίδυμα, που το βάρος των μωρών ήταν ανάλογο των μονών κυήσεων, που όλο και όλο που έκαναν ήταν ισορροπημένη διατροφή με διάσπαρτες πρωτεϊνες στα γεύματα και σχετικά συχνά γεύματα. Δηλαδή δεν χρειαζόταν μεγάλη ποσότητα τροφής.

 

Γύρω από αυτό, πολλά μπορεί να πει κανείς, αν το πάει πιο πολύ στη λεπτομέρεια. Σίγουρα έχει σημασία το τι τρώει κανείς. Αν βλέπει την εγκυμοσύνη ως ευκαιρία να φάει όσα γλυκά δεν έφαγε σε μια ζωή και να λέει πήρα Χ κιλά, αλλά έκανα 10 γεύματα στην περασμένη εβδομάδα συνολικά από τα οποία τα μισά ήταν ένα κιλό παγωτό και τα υπόλοιπα ένα ταψάκι μπακλαβά, ε, δεν είναι το ίδιο σε σχέση με τα ίδια (λίγα ή πολλά κιλά) να έχουν μπει με ισορροπημένη διατροφή.

 

Πάντως θα έχετε από τώρα μια ένδειξη στους υπέρηχους που γίνονται. Υπάρχει και μια αληθοφανής θεωρία που υποστηρίζει ότι είναι πιο σημαντική η διατροφή στο πρώτο μισό της κύησης, τότε που "ριζώνουν" οι πλακούντες.

Link to comment
Share on other sites

AthinaP σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Εγώ τρωω σπάνια γλυκά, ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα ούτε και τώρα που είμαι έγκυος. Προσπαθώ να τρωω τις σωστές ομάδες τροφίμων και σε πέντε γεύματα την ημέρα με αρκετές πρωτεινες. Θα ετρωγα περισσότερα γεύματα αλλά εμπλέκεται και ο σίδηρος στη μεση που πρέπει να τον παίρνουμε μακριά από γεύματα.

Μπορείς να μου πεις για ποιο βιβλίο στο Amazon έχουν γραφτεί σχόλια από μητέρες διδύμων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...