Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχει 3 μερες να ενεργηθεί. Πρέπει να ανησυχούμε?


Recommended Posts

Καλησπερά σας.

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχήσουμε.

Η 19 μερών μπεμπούλα μας θηλάζει αποκλειστικά. Από την συμπεριφορά της και τις μετρήσεις στο βάρος της φαίνετε να τρέφετε κανονικά. Ειναι φυσιολογικό να μην έχει ενεργηθεί 3 24ώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από ότι μου έλεγε η παιδίατρος μας, με το θηλασμό μπορεί να κάνει κακά 10 φορές τη μέρα, ή μία φορά στις 10 μέρες κ είναι φυσιολογικό.

Παρόλα αυτά, επειδή δεν μου έτυχε ώστε να ανησυχήσω και να το ψάξω καλύτερα, είμαι λίγο επιφυλακτική σε αυτό που σου λέω

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εφαγες κατι και να το εκανε δυσκοιλιο....π.χ. οταν ειχα φαει μοσχαρι συνεχεια επι δυο μερες η μπεμπα δυσκολευτηκε και τελικα δεν εκανε δυο μερες....ο γιατρος μου ειπε οτι δεν κανει να την αφηνω πανω απο δυο ημερες και να βαζω υποθετο γλυκερινης.....εγω της εβαζα μισο υποθετακι και ενεργηθηκε....μετα εδωσα και μια φορα τη μερα επι 5 ημερες λιγο χαμομηλακι (γυρω στα 40μλ ....ισως λαθος με το θηλασμο αλλα εγω εδωσα) και ετσι εστρωσε το εντερακι της....θα σου ελεγα λοιπον αφου εχουν περασει 3 ημερες να βαλλεις εστω μισο υποθετο γλυκερινης για μωρα!

Μπορει και να μη φταει η διατροφη σου ομως....γιατι εμεις το παθαμε αλλη μια φορα που ολο χορταρικα ετρωγα.....

Ο γιατρος μου ειπε οτι μωρα που θηλαζουν κανουν απο μια εως 10 φορες την ημερα κακακια τους!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου έλεγε η παιδίατρος μας, με το θηλασμό μπορεί να κάνει κακά 10 φορές τη μέρα, ή μία φορά στις 10 μέρες κ είναι φυσιολογικό.

 

μια φορα στις 10 ημερες και ειναι φυσιολογικο??? εμενα δεν μου ακουγεται φυσιολογικο αυτο...μηπως καταλαβες λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Να επικοινωνήσεις με τον παιδίατρο άμεσα!!19 ημερών βρέφος είναι πάρα πολύ μικρό και νομίζω ότι πρέπει να ενεργείται καθημερινά!!Ξέρω ότι με τον αποκλειστικό θηλασμό είναι φυσιολογικό ένα μωρό να κάνει έως και 20 μέρες να ενεργηθεί αλλά ένα μωρό πάνω απο 2 μηνών.Το δικό σου είναι πάρα πολύ μικρό καλό θα είναι να μιλήσεις με τον παιδίατρο.Και εγώ όταν θήλαζα αποκλειστικά το μωρό μου έκανε κακά κάθε 4 με 5 μέρες αλλά ήταν 3μηνών όχι ημερών!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φορα στις 10 ημερες και ειναι φυσιολογικο??? εμενα δεν μου ακουγεται φυσιολογικο αυτο...μηπως καταλαβες λαθος??

 

Μέχρι και 20 μέρες είναι φυσιολογικό για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά!!Αλλά όχι για μωρό ημερών νομίζω!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Βρέχει 7-8 πάνες την ημέρα.

Κάποιες στιγμές δείχνει μια δυσφορια αλλά ηρεμή με το θηλασμό.

Βέβαια και εγώ έχω 3 μέρες να ενεργηθώ.

Ίσως να κοιτάξω λίγο και τη δική μου τη διατροφή

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μικρή μου ήταν 15 ημερών έκανε 4 μέρες να ενεργηθεί και σύμφωνα με τον παιδίατρο ίσως έφταιγε το συμπλήρωμα σιδήρου που έπαιρνα εγώ. Είχα πάρει υπόθετο γλυκερίνης για το μωρό, αλλά τελικά προτίμησα κάτι πιο απλό. Ρίξαμε λίγες σταγόνες ελαιόλαδο στον πισινούλη της και ενεργήθηκε σε χρόνο dt!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μπεμπα μας το παθαινε αυτο οσο επερνα συμπληρωμα σιδηρου.μολισ το σταματησα αμεσως αρχισε να κανει κακακια 4-5 φορες την μερα

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια φορα στις 10 ημερες και ειναι φυσιολογικο??? εμενα δεν μου ακουγεται φυσιολογικο αυτο...μηπως καταλαβες λαθος??

 

Για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι φυσιολογικότατο σύμφωνα και με το δικό μας παιδίατρο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι φυσιολογικότατο σύμφωνα και με το δικό μας παιδίατρο.

 

Κατερινα, νομιζω οτι αυτο ισχυει για χρονικο διαστημα μιας εβδομαδας και για μωρα που ειναι μεγαλυτερα των 2 μηνων....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, νομιζω οτι αυτο ισχυει για χρονικο διαστημα μιας εβδομαδας και για μωρα που ειναι μεγαλυτερα των 2 μηνων....

 

Ο παιδίατρός μας μου είχε πει από νεογέννητο. Ό,τι και αν λένε πάντως οι δικοί μας παιδίατροι, η κοπέλα θα πρέπει να επικοινωνήσει και να συμβουλευτεί το δικό της παιδίατρο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Από 20 ημερών και μετά, δεν μας πειράζει να μην κάνει κακά το μωρό συχνά. Και 1 φορά στις 10 ή περισσότερες μέρες είναι φυσιολογικό. Κριτήριο για την σωστή ανάπτυξη είναι οι βρεγμένες πάνες και φυσικά οι ζυγίσεις.

 

Το συμπλήρωμα σιδήρου στη μαμά πράγματι μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα στο μωρό. Αλλά την δυσκοιλιότητα την καταλαβαίνουμε επειδή το μωρό έχει δυσφορία.

 

Καλό είναι να μην παρεμβαίνουμε με υπόθετα κλπ εκτός αν υπάρχει πραγματική δυσκοιλιότητα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, μετά τις πρώτες 20 μέρες δεν μετράμε τις κενώσεις. Ακόμα και 10 μέρες να περάσουν, εφόσον το μωρό δεν ζορίζεται και τα κακά δεν είναι σκληρά είναι φυσιολογικά. 19 ημερών όμως είναι οριακά

 

kiki_gian, μήπως παίρνεις σίδηρο; Αυτό συχνά προκαλεί δυσκοιλιότητα στα μωρά. Ο σίδηρος δεν είναι απαραίτητος για τις μαμάδες που θηλάζουν, εκτός και αν έχεις έλλειψη η οποία εχει διαπιστωθεί με αιματολογικές εξετάσεις. Αν ο γιατρος στον έδωσε προληπτικά, καλύτερα να το κόψεις και να κάνεις εξετάσεις για να δεις αν όντως τον χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Από 20 ημερών και μετά, δεν μας πειράζει να μην κάνει κακά το μωρό συχνά. Και 1 φορά στις 10 ή περισσότερες μέρες είναι φυσιολογικό. Κριτήριο για την σωστή ανάπτυξη είναι οι βρεγμένες πάνες και φυσικά οι ζυγίσει

 

Δεν το ήξερα ότι απο τόσο νωρίς δεν μετράμε λερωμένες πάνες αλλά μόνο βρεγμένες!Νόμιζα ότι μέχρι και 2 μηνών πρέπει το μωρό να ενεργείται καθημερινά!Sorry για την παραπληροφόρηση!Άρα αφού η θεματογράφος λέει πως βρέχει το μωρό 6-7 πάνες τη μέρα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!Και εμείς περάσαμε αυτή τη φάση απο 3 μηνών μέχρι να μπούμε στις στερεές!Έκανε κακά κάθε 4 με 5 μέρες αλλά δεν ανησύχησα καθόλου.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι αν μου το ελεγε ο παιδιατρος οτι 10 ημερες ειναι φυσιολογικο να κανιε να ενεργηθει....το δικο μου το μυαλο δεν το χωραει.....γιατι σκεφτομαι οτι αν κι ενα ςενηλικας κανει 10 ημερες τοτε θα εχει προβλημα....

Αναφερομαι οχι σε μωρα ημερων ...

Επισης η μπεμπα μας εκανε 2 ημερες να ενεργηθει...την εβλεπα οτι σφιγγοταν και ζοριζοτανε πολυ και κοκκινιζε το προσωπακι της και εκλαιγε που δνε μπορουσε να κανει.....εβαλα το υποθετο και το βοηθησα να μη ταλαιπωρειται και οντως τα κακακια της ηταν σαν μπαλακια σκληρα.....τι επρεπε να κανω...??να περιμενω 10 ημερες γιατι ετσι υποτιθεται οτι λεει η θεωρια του παιδιατρου?? Αμα δεις το παιδι και ζοριζεται δεν θα το βοηθησεις??

Φυσικα και αποφευγουμε οσο μπορουμε τα υποθετα γι αυτο και τις επομενες 7 ημερες θεωρησα καλο να του δινω λιγο (40μλ) χαμομηλακι την ημερα και ετσι εστρωσε το εντερακι του....

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου όταν ήταν 3 μηνών έκανε 3 μέρες να ενεργηθεί και την 4 βλέπαμε φως...

Εγω προσωπικά θα περίμενα λίγο ακόμα...

 

Μία φίλη έκανε κλίσμα, ξέρω και για μπατονέτα με λαδάκι στο κολαράκι...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΑΠΛΑ ΝΟΙΩΘΩ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΙΔΕΗΡΟ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΩ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 5 24ΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου έκανε κακά ανά 5-6 μέρες. Μια φορά έφτασε τις 13 μέρες. Τότε μόνο αγχωθήκαμε και της κάναμε μικροκλίσμα (από το φαρμακείο). Μάλλον όμως τζάμπα το κάναμε γιατί έκανε πολύ μικρή ποσότητα και χωρίς να είναι σκληρά.

...Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΩ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Α...

Σχετικά με αυτό και εμένα η γυναικολόγος μου είχε πει να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο όσο θηλάζω. Επειδή κι εμένα η μπέμπα έκανε ανά ανά αραιά διαστήματα κακά, σταμάτησα το σίδηρο και μέτρησα τον αιματοκρίτη μου μετά από 1 μήνα. Είχα 40,8 (πολύ καλός αιματοκρίτης ειδικά για γυναίκα). Πιστεύω ότι με τέτοιο αιματοκρίτη θα ήταν περιττό να παίρνω σίδηρο για 18 μήνες (τόσο διάστημα θήλασα την μπουμπού. Ο αιματοκρίτης ήταν πολύ καλός γιατί είχα αμηνόρροια λόγω του θηλασμού για 12 μήνες. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι χωρίς εξετάσεις θα ήταν καλύτερα να μην παίρνεις σίδηρο, απλά και μόνο προληπτικά. Σε λίγο καιρό μπορεί να σου πει παιδίατρος να δίνεις προληπτικά σίδηρο και στο παιδί, όπως μου είπε εμένα μια παιδίατρος. Δεν το έκανα μιας και το παιδί δεν είχε κάποιο λόγο να πάρει σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω κι εγώ με αυτα που λέει η Palladin, τα οπόια μου είπε και η δική μου παιδίατρος.Συμπληρώνω οτι η γιατός μας μας είπε οτι στα μωρακια που θηλάζουν αποκλειστικά δυσκοιλιότητα είναι τα μικρά σκληρα κακάκια σαν κατσίκας(συγγνωμη για την περιγραφή)

Επισης η μπεμπα μας εκανε 2 ημερες να ενεργηθει...την εβλεπα οτι σφιγγοταν και ζοριζοτανε πολυ και κοκκινιζε το προσωπακι της και εκλαιγε που δνε μπορουσε να κανει.....εβαλα το υποθετο και το βοηθησα να μη ταλαιπωρειται και οντως τα κακακια της ηταν σαν μπαλακια σκληρα.....τι επρεπε να κανω...??να περιμενω 10 ημερες γιατι ετσι υποτιθεται οτι λεει η θεωρια του παιδιατρου?? Αμα δεις το παιδι και ζοριζεται δεν θα το βοηθησεις??

Φυσικα και αποφευγουμε οσο μπορουμε τα υποθετα γι αυτο και τις επομενες 7 ημερες θεωρησα καλο να του δινω λιγο (40μλ) χαμομηλακι την ημερα και ετσι εστρωσε το εντερακι του....

 

Νομιζω,ομως πως ετσι κι αλλιώς 2 μέρες ειναι πολύ συντομο διάστημα για να αποφασίσει κάποια μανούλα (και μαλιστα παρα την αντιθετη γνωμη παιδιατρου) να βάλει υπόθετο.Κατι παραπάνω ξέρει ο γιατρός....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...