Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Power Pumping


Rea_1971

Recommended Posts

Έχει εφαρμόσει κάποια μανούλα αυτή τη μέθοδο αύξησης παραγωγής με αντλήσεις;

 

"Power pumping involves using regular pumping techniques and setup, but in a unique way. The idea is to mimic a baby who is nursing frequently to increase a mother’s supply, as is common in the nursing relationship during a growth spurt. To power pump, hook-up as you would for a normal pumping session, pump for 10-20 minutes, rest 10 minutes, then pump another 10 minutes, then rest for 10 minutes, then pump again for 10 minutes. The mother does this for about an hour, once per day, to increase supply. At other pumping times during the day, routine pumping is used. It can take about a week to see an increase, so don’t get discouraged.

Some mothers prefer to concentrate their efforts and have a power pumping weekend, called “Power Pumping Boot Camp” by some lactation consultants. They power pump at each pumping for a couple of days before returning to routine pumping. "

 

Από ότι αντιλαμβάνομαι, αντλείς 10-20 λεπτά, ξεκουράζεσαι για 10, αντλείς για 10, ξεκουράζεσαι για 10, ξανααντλείς για 10, ξεκουράζεσαι για 10.

Τρεις επαναλήψεις. 1 φορά τη μέρα. Για 1 εβδομάδα.

ή

Τρεις επαναλήψεις σε όλες τις αντλήσεις κατά τη διάρκεια ενός Σ/Κ

 

http://www.mobimotherhood.org/MM/article-lms.aspx

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει εφαρμόσει κάποια μανούλα αυτή τη μέθοδο αύξησης παραγωγής με αντλήσεις;

 

"Power pumping involves using regular pumping techniques and setup, but in a unique way. The idea is to mimic a baby who is nursing frequently to increase a mother’s supply, as is common in the nursing relationship during a growth spurt. To power pump, hook-up as you would for a normal pumping session, pump for 10-20 minutes, rest 10 minutes, then pump another 10 minutes, then rest for 10 minutes, then pump again for 10 minutes. The mother does this for about an hour, once per day, to increase supply. At other pumping times during the day, routine pumping is used. It can take about a week to see an increase, so don’t get discouraged.

Some mothers prefer to concentrate their efforts and have a power pumping weekend, called “Power Pumping Boot Camp” by some lactation consultants. They power pump at each pumping for a couple of days before returning to routine pumping. "

 

Από ότι αντιλαμβάνομαι, αντλείς 10-20 λεπτά, ξεκουράζεσαι για 10, αντλείς για 10, ξεκουράζεσαι για 10, ξανααντλείς για 10, ξεκουράζεσαι για 10.

Τρεις επαναλήψεις. 1 φορά τη μέρα. Για 1 εβδομάδα.

ή

Τρεις επαναλήψεις σε όλες τις αντλήσεις κατά τη διάρκεια ενός Σ/Κ

 

http://www.mobimotherhood.org/MM/article-lms.aspx

 

Ρέα υποθέτω ότι αυτό είναι τεχνική για μαμάδες που για κάποιο λόγο μόνο ή κατά κύριο λόγο αντλούν. Πώς/για ποιο λόγο προτείνεται εκεί που το βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Για αύξηση της παραγωγής κατά τις αντλήσεις (και γενικά για ύξηση παραγωγής). Με ενδιαφέρει βασικά για το αριστερό στήθος που βγάζει max 25ml σε κάθε άντληση. Μια φτώχια δηλαδή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποτελεσματικό, μου το είχε προτείνει εμένα η σύμβουλος που είχα πάει το καλοκαίρι όταν έκανα επαναγαλακτισμό ;)

Και όταν επέστρεψα στη δουλειά αντλούσα ανά 4ωρο τις καθημερινές και τα ΣΚ ανά 2ωρο. Τώρα βέβαια δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια, βαράω κάτι 8ωρα...ευτυχώς που υπάρχουν κι οι στερεές :rolleyes:

Έχει δίκιο όμως η Εύα, δεν ξέρω αν χρησιμοποιείτα γενικά, εμένα μου έδωσε αυτό το πρωτόκολλο γιατί είχα διάφορα προβλήματα (πρόωρο μωράκι, δεν θήλαζε καλά ούτε συνεργαζόταν σε όλα τα γεύματα, μείωση παραγωγής λόγω λάθος οδηγιών -κλασικά..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά έχει αποτέλεσμα και σε εμένα. Δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικές φάσεις, όταν η ποσότητα που αντλούσα στη δουλειά είχε μειωθεί στο 1/2.

Σ/Κ 2 (1+1) πρωινές ώρες αντλούσα 10', διάλειμμα 10', άντληση 10', διάλειμμα 10 και μία 3η άντληση. Μετά 2-3 ώρες επαναλάμβανα την ίδια διαδικασία.

θέλει προσοχή γιατί μου αύξησε τη παραγωγή με αποτ/σμα να κάνω και μία απογευματινή άντληση για να ξεπρηστώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά έχει αποτέλεσμα και σε εμένα. Δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικές φάσεις, όταν η ποσότητα που αντλούσα στη δουλειά είχε μειωθεί στο 1/2.

Σ/Κ 2 (1+1) πρωινές ώρες αντλούσα 10', διάλειμμα 10', άντληση 10', διάλειμμα 10 και μία 3η άντληση. Μετά 2-3 ώρες επαναλάμβανα την ίδια διαδικασία.

 

θέλει προσοχή γιατί μου αύξησε τη παραγωγή με αποτ/σμα να κάνω και μία απογευματινή άντληση για να ξεπρηστώ.

 

Πολύ ενδιαφέρον! Πες μου όμως πώς τα κατάφερνες με το μωρό τις ώρες εκείνες; Γιατί μιλάμε για περίπου 50 λεπτά αν κατάλαβα καλά μόνο για την πρώτη φάση. Υπολόγιζες να μην χρειαστεί να θηλάσεις την ώρα εκείνη; Και μετά στις 2-3 ώρες το έκανες ανεξάρτητα από το αν θήλασες ενδιάμεσα;

 

Θέλω να καταλάβω δηλαδή πώς μέσα σ' αυτό μπαίνουν οι θηλασμοί. Γιατί αν ακολουθείται ως πρωτόκολλο ή μέρος πρωτοκόλλου επαναγαλακτισμού είναι "πιο εύκολο" με την έννοια ότι ίσως στη φάση αυτή λειτουργείς κάπως "ανεξάρτητα" σε σχέση με το μωρό που θηλάζει. Το μωρό δεν είχε θέμα με τη ροή; (αναφέρομαι φυσικά στη φάση πριν την αύξηση της παραγωγής γιατί μετά τα πράγματα είναι εύκολα:wink:).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Πες μου όμως πώς τα κατάφερνες με το μωρό τις ώρες εκείνες; Γιατί μιλάμε για περίπου 50 λεπτά αν κατάλαβα καλά μόνο για την πρώτη φάση. Υπολόγιζες να μην χρειαστεί να θηλάσεις την ώρα εκείνη; Και μετά στις 2-3 ώρες το έκανες ανεξάρτητα από το αν θήλασες ενδιάμεσα;

 

Θέλω να καταλάβω δηλαδή πώς μέσα σ' αυτό μπαίνουν οι θηλασμοί. Γιατί αν ακολουθείται ως πρωτόκολλο ή μέρος πρωτοκόλλου επαναγαλακτισμού είναι "πιο εύκολο" με την έννοια ότι ίσως στη φάση αυτή λειτουργείς κάπως "ανεξάρτητα" σε σχέση με το μωρό που θηλάζει. Το μωρό δεν είχε θέμα με τη ροή; (αναφέρομαι φυσικά στη φάση πριν την αύξηση της παραγωγής γιατί μετά τα πράγματα είναι εύκολα:wink:).

 

΄Οτι αντλουσα της το τάιζε ο άντρας μου. Δηλαδή αντί να θηλάσω, αντλούσα και τάιζε. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν μετά από 3 10λεπτες αντλήσεις οι οποίες επαναλήφθηκαν στο επόμενο τάισμα, θα είχα κουράγιο και για να θηλάσω. Ένιωθα κάπως το στήθος. Σαν να είχε στεγνώσει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι που μου φάνηκε περίεργο. Στην 1η άντληση έβγαζα μια ποσότητα Α. Στη 2η (μετά 10') δεν έβγαζα σχεδόν τίποτα. Ίσα ίσα κάτι που άπλωνε στον πάτο. Στη 3η όμως μπορεί να έβγαζα και 30-40 μλ. και από τα δύο στήθη. Μπορεί να ακούγεται ελάχιστη η ποσότητα, αλλά όταν είχαν προηγηθεί οι δύο άλλες, άπό τις οποίες η μία είχε μηδαμηνή απόδοση, αυτή η 3η άντληση μου φάνηκε κάπως.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι που μου φάνηκε περίεργο. Στην 1η άντληση έβγαζα μια ποσότητα Α. Στη 2η (μετά 10') δεν έβγαζα σχεδόν τίποτα. Ίσα ίσα κάτι που άπλωνε στον πάτο. Στη 3η όμως μπορεί να έβγαζα και 30-40 μλ. και από τα δύο στήθη. Μπορεί να ακούγεται ελάχιστη η ποσότητα, αλλά όταν είχαν προηγηθεί οι δύο άλλες, άπό τις οποίες η μία είχε μηδαμηνή απόδοση, αυτή η 3η άντληση μου φάνηκε κάπως.

 

Λογικό μάλλον. Ενεργοποιούσες δεύτερο let down.

Link to comment
Share on other sites

΄Οτι αντλουσα της το τάιζε ο άντρας μου. Δηλαδή αντί να θηλάσω, αντλούσα και τάιζε. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν μετά από 3 10λεπτες αντλήσεις οι οποίες επαναλήφθηκαν στο επόμενο τάισμα, θα είχα κουράγιο και για να θηλάσω. Ένιωθα κάπως το στήθος. Σαν να είχε στεγνώσει.

 

Κι εγώ φανταζόμουν ότι δεν μπορούσε να συμβαδίσει εύκολα με παράλληλο θηλασμό, γι' αυτό σε ρώτησα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αερόβια άσκηση (τρέξιμο ή ποδήλατο) κάτι ανάλλογο το λέμε διαλειμματική προπόνηση. Το χρησιμοποιούσα πολυ στη προπόνηση με ποδήλατο στο ΣΕΦ.

10' στο 80-90% της καρδ συχνότητας, 10' χαλαρή. και ξανά και ξανα.

 

Τώρα βέβαια το ποδηλατάκι μου καθεται παραπονεμένο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στην αερόβια άσκηση (τρέξιμο ή ποδήλατο) κάτι ανάλλογο το λέμε διαλειμματική προπόνηση. Το χρησιμοποιούσα πολυ στη προπόνηση με ποδήλατο στο ΣΕΦ.

10' στο 80-90% της καρδ συχνότητας, 10' χαλαρή. και ξανά και ξανα.

 

Τώρα βέβαια το ποδηλατάκι μου καθεται παραπονεμένο...

 

 

:lol::lol: Τώρα γυμνάζονται άλλα σημεία του σώματος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς από πότε είναι ασφαλές (χρονικά) να χρησιμοποιήσουμε αυτή την μέθοδο για την αύξηση της παραγωγής?

Δεν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποτεδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε αυτή την περίπτωση άντλησης, το γάλα το προσθέτεις κάθε φορά στο προηγούμενο αμέσως χωρίς να περιμένεις να κρυώσει (γιατί τι να κρυώσει σε 10 λεπτά?)? Χρησιμοποιείς το ίδιο μπιμπερό και την ίδια χωάνη χωρίς να την αποστηρώνεις μέχρι να τελείωσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Σε αυτή την περίπτωση άντλησης, το γάλα το προσθέτεις κάθε φορά στο προηγούμενο αμέσως χωρίς να περιμένεις να κρυώσει (γιατί τι να κρυώσει σε 10 λεπτά?)? Χρησιμοποιείς το ίδιο μπιμπερό και την ίδια χωάνη χωρίς να την αποστηρώνεις μέχρι να τελείωσεις?

 

Δεν το αδειάζεις καν, θεωρείς ότι κάνεις μία άντληση από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδικασίας που διαρκεί περίπου μία ώρα.

 

Είναι μία άντληση με διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συνέχιζα χωρίς να πλείνω ή να βάλω στο ψυγείο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επειδή κάτι δεν καταλαβα καλά. Αυτή η διαδικασία διαρκεί περίπου μία ώρα. Αρα για να αντλήσουμε και από τους δύο μαστούς θα χρειαστούμε συνολικά 2 ώρες? Δηλαδή κάνουμε τη διαδικασία αυτή 2 φορές μέσα στη μέρα? Μία για κάθε μαστό?

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι δεν καταλαβα καλά. Αυτή η διαδικασία διαρκεί περίπου μία ώρα. Αρα για να αντλήσουμε και από τους δύο μαστούς θα χρειαστούμε συνολικά 2 ώρες? Δηλαδή κάνουμε τη διαδικασία αυτή 2 φορές μέσα στη μέρα? Μία για κάθε μαστό?

 

Αυτό που αναφέρω είναι για ταυτοχρονη άντληση (διπλό θήλαστρο).

Φαντάζομαι όταν κάνεις άντληση μόνο από 1 στήθος τη φορά θα κάνεις απλή εναλλαγή: 10'από το ένα 10'από το αλλο. Στο 10λεπτο που δουλεύεις το ένα, τό άλλο ξεκουράζεται.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...