Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοκαιρινή άδεια


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω (γιατι τα πραγματα θα αρχισουν να αγριευουν εδω) :evil::twisted: την καλοκαιρινή άδεια ειναι υποχρεωμενος ο εργοδότης να τη δώσει ολοκληρη οταν ζητηθεί ή μπορει να τη "σπασει" και να τη δώσει τμηματικά?

Το ρωτάω πρωτον γιατι ο τύπος εδω ειναι περιεργος και συνεχως αναρωτιεται για όλους αν δικαιουνται άδεια και τοση πολύ???!!!!

Δευτερον γιατι στη προηγουμενη εταιρεία όσοι δεν θελαμε να παρουμε όλη την άδεια μαζεμενη υπογραφαμε υπευθυνη δηλωση ότι επιθυμούμε να τη παρουμε τμηματικά και πότε και αυτη τη δήλωση τη στελνανε στην επιθεωρηση εργασίας.

Οποιος ξέρει ας μου πει για να προετοιμαστώ καταλλήλως :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι μόνο μια εβδομάδα από την άδειά σου μπορείς να την πάρεις όποτε θέλεις. Την υπόλοιπη αποφασίζει ο εργοδότης πότε θα σου την δώσει. Κάποιες φορές συμφωνεί και κάποιες όχι οπότε και δημιουργείται πρόβλημα.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω απο την επιθεώρηση εργασίας (είχε χρειαστεί να ρωτήσω για τον άντρα μου) τις μισές μέρες δικαιούσαι να τις πάρεις όποτε θέλεις εσύ (ο εργαζόμενος) και στην περίοδου του καλοκαιριού (δεν είναι απαραίτητο) και τις άλλες μισές να στις δώσει ο εργοδότης όταν θέλει αυτός. Δηλαδή πχ 20 μέρες άδεια 10 εσύ και 10 ο εργοδότης.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια.

Θα μπορουσα να τα βρω καπου αυτα, σε καποιο επισημο site ή να παρω τηλ στην επιθεωρηση εργασιας?

(Αν και παιρνω τηλ απο το πρωι αλλα δεν κανουν το κοπο να σηκωσουν το τηλεφωνο) :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια.

Θα μπορουσα να τα βρω καπου αυτα, σε καποιο επισημο site ή να παρω τηλ στην επιθεωρηση εργασιας?

(Αν και παιρνω τηλ απο το πρωι αλλα δεν κανουν το κοπο να σηκωσουν το τηλεφωνο) :P

 

Καλύτερα να πάς απο εκεί απο την επιθεώρηση εσύ η ίδια για να σου δώσουνε και το χαρτί στα χέρια που το αποδικνύει.......

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κοριτσακια :D:D

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Και εσυ με το καλο ενα γερο και δυνατό μωράκι. :D:D

 

Μαλλον αυτο θα κανω. Θα περασω απο εκει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως νομίζω πως όλη την κανονική άδεια πρέπει να την δίνουν βάσει νόμου ολόκληρη και όχι τεμαχισμένη. Άσχετα αν δεν το κάνουν.

 

Μα υπάρχουν πολλοί εργαζόμενοι που δεν την θέλουν όλη μαζεμένη. Κρατάνε μέρες για 3-ημεράκια κλπ.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω πως όλη την κανονική άδεια πρέπει να την δίνουν βάσει νόμου ολόκληρη και όχι τεμαχισμένη. Άσχετα αν δεν το κάνουν.

Έτσι νομίζω κι εγώ. Για να προστατεύονται οι εργαζόμενοι από εργοδότες που δεν δέχονται να δώσουν συνεχόμενη άδεια. Για τη διασφάλιση της ανάπαυσης των εργαζομένων.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ημέρες υπολογίζονται στην άδεια;

 

Στην άδεια υπολογίζονται μόνο οι εργάσιμες ημέρες (παρ. 1,3 του άρθρου 2 του Α.Ν. 539/45). Δεν συμπεριλαμβάνονται οι Κυριακές, οι αργίες και οι ημέρες ασθενείας (κατά τις οποίες ο μισθωτός παρέμεινε στο σπίτι του ή νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο), που εμπίπτουν στο διάστημα της άδειας. Για τους μισθωτούς πενθήμερης εργασίας δεν περιλαμβάνεται στον αριθμό ημερών αδείας, η ημέρα της εβδομάδας κατά την οποία δεν παρέχουν εργασία λόγω πενθημέρου.

 

Πότε πρέπει να χορηγείται η άδεια;

 

Ο χρόνος χορηγήσεως των αδειών σύμφωνα με το άρθρο 4 του Α.Ν.539/45, καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας μεταξύ μισθωτών και εργοδότη. Οι μισοί τουλάχιστον από τους μισθωτούς πρέπει να λάβουν την άδειά τους μέσα στο χρονικό από 1η Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει την άδεια εντός δύο μηνών από το χρονικό σημείο που διατυπώθηκε το σχετικό αίτημα.

 

Επιτρέπεται η άδεια να δοθεί τμηματικά;

Η άδεια χορηγείται ολόκληρη. Επιτρέπεται όμως η χορήγηση τής άδειας σε δύο περιόδους, στις εξής περιπτώσεις:

α) Όταν υπάρχει σοβαρή ή επείγουσα ανάγκη της επιχείρησης ή του εργοδότη γενικά β) Όταν υπάρχει αίτηση του μισθωτού για δικαιολογημένη αιτία και πάντοτε μετά από έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Εργασίας. Στην περίπτωση αυτή το πρώτο μέρος της άδειας πρέπει να περιλαμβάνει 6 τουλάχιστον εργάσιμες μέρες και για τους ανήλικους κάτω των 18 ετών 12 τουλάχιστον εργάσιμες μέρες.

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου για τη διάρκεια της άδειας και το χρόνο χορήγησής της, αποφασίζει τριμελής Επιτροπή της αρμόδιας Επιθεώρησης Εργασίας, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτρέπεται η άδεια να δοθεί τμηματικά;

Η άδεια χορηγείται ολόκληρη. Επιτρέπεται όμως η χορήγηση τής άδειας σε δύο περιόδους, στις εξής περιπτώσεις:

α) Όταν υπάρχει σοβαρή ή επείγουσα ανάγκη της επιχείρησης ή του εργοδότη γενικά β) Όταν υπάρχει αίτηση του μισθωτού για δικαιολογημένη αιτία και πάντοτε μετά από έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Εργασίας. Στην περίπτωση αυτή το πρώτο μέρος της άδειας πρέπει να περιλαμβάνει 6 τουλάχιστον εργάσιμες μέρες και για τους ανήλικους κάτω των 18 ετών 12 τουλάχιστον εργάσιμες μέρες.

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου για τη διάρκεια της άδειας και το χρόνο χορήγησής της, αποφασίζει τριμελής Επιτροπή της αρμόδιας Επιθεώρησης Εργασίας, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.

 

 

Αρα ορθως οι προηγουμενοι εργοδότες μας εβαζαν να υπογραψουμε υπευθυνη δηλωση οσοι θελαμε τμηματικη αδεια σε 2 περιοδους. Ασε που και τους ιδιους τους διευκολυνε να παρει καποιος 2 φορες άδεια απο το να λειψει 1 μήνα γεμάτο.

 

Ευχαριστώ pam.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: από τα τέλη του 2007 εγώ λείπω σε άδειες πρώτα κύησης, μετά λοχείας και τώρα τη συννεχόμενη άδεια του μειωμένου ωραρίου. Δικαιούμαι κανονικά την καλοκαιρινή άδεια του 2008, ή επειδή ουσιαστικά δεν έχω δουλέψει καθόλου σε αυτό το έτος την ξεχνώ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ενα απο τα πολλα τηλ επιθεωρησης εργασίας απάντησε και ευτυχως ήταν ενα πολυ ευγενικός κυριος ο οποιος μου ειπε οτι ο νόμος λεει οτι την ετήσια άδεια (γιατι δεν υπάρχει καλοκαιρινή) ο εργοδοτης οφειλει να την δώσει ολοκληρη εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος απο μεριας εργοδότη και μετα απο αίτηση του στην επιθεωρηση εργασίας στην δώσει τμηματικά (σε 2 κομμάτια η άδεια) αλλά το ενα μέρος να μην είναι λιγοτερο απο 6 ημέρες.

 

Χριστίνα πάρε τηλ ή στο 210-2626609 που εδωσε η souzy ή στο 210-2797890. Πήρα πριν 10 λεπτά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η ετήσια άδεια δεν χάνεται! όλες οι υπόλοιπες είναι επιπλέον...

 

Τώρα το να πάρεις άδεια το διάστημα που βρίσκεσαι σε μειωμένο, δεν ξέρω πώς υπολογίζεται... Λογικά δεν χάνονται οι ώρες

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...