Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενα βημα πριν το τραλαλα..


Recommended Posts

Τωρα τελευταια εχω ριξει πολυυυυ διαβασμα στο φορουμ και τα χω παιξει..και ενω το παιδι μου ειναι οοοολη μου η ζωη τελεικα μαλλον ειμαι απαισια μανα:|

κοινως κατεληξα στο εξης:

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

1 ΔΕΝ θηλασα το παιδι μου

2 Του εχω κανει ΟΛΑ τα εμβολια

3 Του εχω δωσει μπισκοτοκρεμα,ρυζαλευρο,βανιλια ΕΜΠΟΡΙΟΥ

4 Ακολουθω πιστα τις οδηγιες του παιδιατρου μου

5 Δεν εχω Πανεπιστημιακη μορφωση

6 Διαβαζω μετα ΜΑΝΙΑΣ τις συνταγες απο αλλες μανουλεσ εδω μεσα (αυτες τις χαζες για κεικ κτλ ...οποιος διαβασε ξερει τι εννοω)

7 πινω ΠΟΛΥΥΥΥ ΓΑΛΑ καθε μερα, (τρωω και κορν φλεικσ),ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ

8 Δεν κανω ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24 ΩΡΩ με τον γιο μου ( αλλα κυλιεμαι στα πατωματα μαζι του και να χορευουμε και να κανουμε παλαβομαρες..διασκεδαζουμε πολυ!!)

9 Δουλευω σαν τρελη και ΝΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ και ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ να ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ΟΟΟΟΛΕΕΕΣΣΣΣΣ τισ ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΕΣ-ΠΑΝΕΠΗΣΤΙΜΙΑΚΕΣ-ΠΟΠ-ΓΟΠ και επι ταυτα και πως στο καλο τα λενε ολα αυτα αποψεις διαφορων θεματων (δεν εχω την σχετικη μορφωση λεμε)

10 οταν γεννησα ΔΕΝ ειχα το μωρο στο δωματιο μαζι μου (με τοσο κοσμο να μου το γεμισουν μικροβια???)

 

 

...και τωρα παω να πηδηξω απο το μπαλκονι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιτσιποπάκι περίμενέ με λίγο έρχομαι κι εγώ!:P

Η αλήθεια είναι πως το διάβασμα στο φόρουμ εγώ το έριξα πριν γεννήσω και ξεκίνησα δυναμικά....ε, μετά χαλάρωσα λίγο κι είμαι κι εγώ μία απαίσια μάνα.... ή μήπως όχι;

Νομίζω πως ο μόνος που μπορεί να κρίνει μια μάνα αν είναι καλή ή κακή είναι το παιδί της.

Οπότε θα περιμένουμε λίγα χρόνια και θα μάθουμε!!!:D

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλο κατα την γνωμη μου να ρεει ελευθερα πληροφορια για ολους. Απο εκει και περα στο χερι του καθενος 'αν' θα την χρησιμοποιησει και πως. Δεν χρειαζεται ουτε να τρελλενομαστε ουτε να πορωνομαστε (καπου το ξαναπα σημερα αυτο-επαναλαμβανομαι)........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

χααχαχ βρεε πιτσιποπακι γελασα....ε ναι λοιπον

δινω κι εγω κρεμες στο παιδι μου(εμποριου παντα ετσι για μεγαλυτερες τυψεις)...

ναι εχω κανει κι εγω όοολα τα εμβολια στα παιδια μου....

κυλιεμαι κι εγω στα πατωματα....

εγω που ειχα το μωρο στο δωματιο ημουν χειροτερη απο εσενα....

σταυρωστε με!!!:-D(απο το γνωστό άσμα τησ γνωστής αοιδου!!!)

φυσικα πιτσιποπακι καταλαβαινω πως ολα αυτα ειναι μεταξυ αστειου και σοβαρου!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα τελευταια εχω ριξει πολυυυυ διαβασμα στο φορουμ και τα χω παιξει..και ενω το παιδι μου ειναι οοοολη μου η ζωη τελεικα μαλλον ειμαι απαισια μανα:|

κοινως κατεληξα στο εξης:

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

1 ΔΕΝ θηλασα το παιδι μου

2 Του εχω κανει ΟΛΑ τα εμβολια

3 Του εχω δωσει μπισκοτοκρεμα,ρυζαλευρο,βανιλια ΕΜΠΟΡΙΟΥ

4 Ακολουθω πιστα τις οδηγιες του παιδιατρου μου

5 Δεν εχω Πανεπιστημιακη μορφωση

6 Διαβαζω μετα ΜΑΝΙΑΣ τις συνταγες απο αλλες μανουλεσ εδω μεσα (αυτες τις χαζες για κεικ κτλ ...οποιος διαβασε ξερει τι εννοω)

7 πινω ΠΟΛΥΥΥΥ ΓΑΛΑ καθε μερα, (τρωω και κορν φλεικσ),ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ

8 Δεν κανω ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24 ΩΡΩ με τον γιο μου ( αλλα κυλιεμαι στα πατωματα μαζι του και να χορευουμε και να κανουμε παλαβομαρες..διασκεδαζουμε πολυ!!)

9 Δουλευω σαν τρελη και ΝΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ και ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ να ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ΟΟΟΟΛΕΕΕΣΣΣΣΣ τισ ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΕΣ-ΠΑΝΕΠΗΣΤΙΜΙΑΚΕΣ-ΠΟΠ-ΓΟΠ και επι ταυτα και πως στο καλο τα λενε ολα αυτα αποψεις διαφορων θεματων (δεν εχω την σχετικη μορφωση λεμε)

10 οταν γεννησα ΔΕΝ ειχα το μωρο στο δωματιο μαζι μου (με τοσο κοσμο να μου το γεμισουν μικροβια???)

 

 

...και τωρα παω να πηδηξω απο το μπαλκονι..

 

 

Ειπα και εγω....τι έπαθε....

 

 

α καλα....αν τα παρεις οοοοοολα αυτα στα σοβαρα κρατα μου μια θεση να φουντάρω και εγω μαζί σου....

 

Το τι εχω ακουσει εδω μεσα δε λεγεται....για αυτο και πλεον δεν παιρνω μερος στα "σοβαρα" θέματα....

 

α......

 

εγω ειμαι ακομα χειροτερη...

 

επι 11μήνες συνεχόμενους μήνες απο 12μηνώ εως πριν κλεισει τα δυο ακριβως ξυπνουσε η κορη μου ρολλοι καθε βραδυ στις 2 κ 35-55 το πρωι....

 

και ναι ναι ναι.....της επέτρεπα να κοιμάται αγκαλια με την μαμάκα της και απο διπλα τον μπαμπάκα της , να την μυριζει και να ηρεμει....γιατι ειμαι πολύ ακαρδη μαμα....

 

Link to comment
Share on other sites

Πιτσιποπάκι (είμαστε και συνονόματες, αν και δεν είμαι πια τόσο 'πιτσι' )

 

Να κάνουμε ένα σύλλογο, όλες εμείς οι νον-πολιτικαλλυ κορεκτ (non-politically correct για να είμαι πιο ακριβής :rolleyes:) μαμάδες!

Παρακαλώ κρατήστε μου μια θέση!

 

Να πω ότι έχω πανεπιστημιακή μόρφωση-διδακτορικό-post-doc, οπότε μη χαλιέσαι αν δεν έχεις, δεν σε βοηθάνε σε τίποτε...

Παιδί μου αν είναι να το'χεις για άριστη-εκλεκτή-δεν έχω λόγια να περιγράψω το πόσο καλή πραγματικά μάνα, το'χεις, αλλιώς κι εσύ στο σύλλογο.. και γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

τα φορουμ είναι για να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες, δεν είναι ευαγγέλιο..Κάθε μάνα κάνει το καλύτερο για το παιδί της δεδομένων των συνθηκών της ζωής της, και το μόνο που πραγματικά οφείλει να κάνει, είναι να βάλει τα δυνατά της, ασχέτως αποτελέσματος. Τα επιστημονικώς τεκμηριωμένα συμπεράσματα, οκ πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη, αν κι αυτά από καιρού εις καιρόν αναιρούνται επίσης, άντε βγάλε άκρη!

Όσο για το θέμα της μόρφωσης που ανέφερες, ένα έχω να πω..

 

ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ :-D:grin::-D

 

ΥΓ. Συγνώμη, παρακαλώ ενημερώστε με: Εκτός από τις κρέμες του εμπορίου υπάρχουν κι άλλες?? Κι εγώ η κακούργα η μάνα τι κάνω τόσο καιρό?? :shock:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον κι εγώ είμαι τόσο απαίσια μάνα όσο κι εσείς.

 

Να προσθέσω στα αρχικά πως δεν ακολουθώ non crying solution, κοινώς με το που θα κλάψει τρέχω σαν τον Βέγγο να την πάρω αγκαλιά.

Επίσης το "Κοιμήσου παιδί μου" δεν το διάβασα!:oops::oops:

Ακόμη, έχω αγοράσει 4 διαφορετικές μάρκες κρέμες και της δίνω το απόγευμα, εναλλάξ με παιδικό επιδόρπιο γιαουρτιού...:oops::oops:

Δεν της έβαλα ούτε μια φορά οικολογική πάνα παρά μόνο τα σκάω στα πάμπερς.:oops::oops::oops::oops:

 

Γιατί όμως αφού είμαι τόσο μάπα μάνα το παιδάκι μου είναι τόσο χαμογελαστό, δείχνει συνέχεια ευτυχισμένο και με λατρεύει?? Χαζό είναι?

Link to comment
Share on other sites

τι αυτομαστιγωμα ειναι αυτο κοριτσι μου??η καθε μαμα αποφασιζει το καλυτερο για το μωρο της και δεν εχει να δωσει λογαριασμο σε κανεναν!!μην επιρεαζεσαι τοσο απο αυτα που διαβαζεις εδω.αλιμονο δηλαδη να αρχισουμε ολες να συγκρινομαστε μεταξυ μας,παει θα τρελαθουμε:wink:

Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο συμφωνω και εγω με το δεκαλογο!στο μονο που ειμαι αυστηρη οσο μπορω ,ειναι στο τι εξτρακια δινουν στο παιδι...αλμυρα φαγητα,γλυκα κτλ.αλλα ενα κιντερακι που κ που της δινω και εγω!παιδια εχουμε ,οχι στρατιωτακια!

Link to comment
Share on other sites

τι αυτομαστιγωμα ειναι αυτο κοριτσι μου??η καθε μαμα αποφασιζει το καλυτερο για το μωρο της και δεν εχει να δωσει λογαριασμο σε κανεναν!!μην επιρεαζεσαι τοσο απο αυτα που διαβαζεις εδω.αλιμονο δηλαδη να αρχισουμε ολες να συγκρινομαστε μεταξυ μας,παει θα τρελαθουμε:wink:

 

christiana000 δεν είναι αυτομαστίγωμα! Νομίζω πως και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα αλλά και οι υπόλοιπες που γράφουμε είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας. Αλλά τα όσα διαβάζουμε εδώ μέσα αλλά και αλλού που αφορούν στο μεγάλωμα και την διαπαιδαγώγηση των παιδιών ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! Φυσικά και προσπαθούμε όλες για το καλύτερο αλλά το ότι κάνουμε ή δεν κάνουμε τα "πολιτικαλυ κορρέκτ" πράγματα δεν μας καθιστούν λιγότερο καλές μάνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημεεερα κ απο εμενα.

 

αν βαλεις μια παραλαγη στο 1.

βγαλεις απ το 3 την μπισκοτοκρεμα.

αλλη μια παραλαγη στο 5.

στο 6 ουτε την πορτα την χτυπησα.

στο 9 δεν δουλευω.... αλλα εχω 3 παιδια.

 

βαλε με κ μενα στο χορο του ζαλογγου....:rolleyes:

 

ελπιζω απο το δικο σου να εχουμε αποτελεσματικοτητα,

γιατι εγω ειμαι σε ισογειο γκαμωτι μου !!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ το ίδιο αισθάνομαι... πως το πολύ σούπερ μαμά δεν μου πάει... και ας με θεωρήσουν κακή μαμά... Μεγαλώνω 1 το δικό μου και 2 του άντρα μου (κατά το ήμισυ με την μαμά τους) και ουδέποτε ακολούθησα όλες αυτές τις υπερβολές του φόρουμ. Για την προσωπική μου γνώμη μόνο υπερβολές είναι. Και στη λίστα σου θα μπορούσα να προσθέσω όσα ξέχασα να κάνω... να του αλλάξω πάνα, να τον ξεχέσω, να αργήσω να ανταποκριθώ στο παιδί που σπάραζε στο κλάμμα, στις βιομηχανοποιημένες κρέμες γιατί δεν μπορώ να τρέχω (άσε που του αρέσουν πιο πολύ), τις νύχτες που τον άφησα στην μάνα μου για να κοιμηθώ εγώ, στις ώρες που αφιέρωσα σε εμένα (και στο λαπ τοπ) και όχι στο παιδί... και πολλά πολλά άλλα. Αυτό για μένα δεν με κάνει λιγότερο ή περισσότερο καλή΄μάμά. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαστε ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. Θα βγει ψυχωτικό και κολλημένο (αρκετά είναι τώρα ως φυσιολογική συμπεριφορά). Θα περάσουμε μία ζωή μαζί του γεμάτη αγάπη, πρέπει όλα να τα δώσουμε μαζεμένα και να χαθούμε εμείς?

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

christiana000 δεν είναι αυτομαστίγωμα! Νομίζω πως και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα αλλά και οι υπόλοιπες που γράφουμε είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας. Αλλά τα όσα διαβάζουμε εδώ μέσα αλλά και αλλού που αφορούν στο μεγάλωμα και την διαπαιδαγώγηση των παιδιών ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! Φυσικά και προσπαθούμε όλες για το καλύτερο αλλά το ότι κάνουμε ή δεν κάνουμε τα "πολιτικαλυ κορρέκτ" πράγματα δεν μας καθιστούν λιγότερο καλές μάνες.

ε ναι αυτο θελω να πω!φυσικα και ειμαστε ολες καλες μανες για τα μωρα μας!διαφορετικα δε θα μπαιναμε στη διαδηκασια να συζηταμε σε φορουμ γονεων:).απλα το να συγκρινουμε τον εαυτο μας με αλλες μαμαδες οπως η κοπελα που ανοιξε το ποστ μονο καλο δε μας κανει.αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος ουτε πρεπει να ειναι;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι εκανε καμια συγκριση η κοπελα.

μια μαλλον διαπιστωση για τον εαυτο της εκανε.

με λιγο πιο χιουμοριστικο τροπο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα καποτε οτι σωστος γονιος ειναι αυτος που ανησυχει οτι ολα τα κανει λαθος!

 

με εκανες και γελασα και το χρειαζομουν γιατι σε λιγο παω νοσοκομειο (παλι)

 

λοιπον μην τα πιστευεις και ολα!!!

ενταξει πια, πετυχαμε το φορουμ που οοοοοολες

 

θηλασαν μια 3ετια

διναν γαλα απ την αγελαδα στην αυλη τους

αυγο απ την κοτα τις γειτονισσας που τρωει μονο καλαμποκι

χυμο μονο απο γκουαρανα και αβοκαντο

ελα ρε παιδιαααααααααα

επισης καμια δεν εχει κανει ουτε ενα τσιγαρο ποτε

και κυριως δεν εχουν δωσει στο παιδι τους ουτε μια στον κωλαρινο

αν προσθεσεις οτι ολωνων τα παιδια απο 6 μηνων περπατανε

12 μιλανε 2 ξενες γλωσσες

14 μηνων γραφουν και διαβαζουν

και 2 χρονων πετανε πυραυλο θα ανησυχησεις κι αλλο

 

και μια ερωτηση βρε...........πως γινονται ολα αυτα οταν η μαμα εμφανως ανα 15 λεπτα ειναι στο ιντερνετ??????ΟΕΟ???????????

 

χαλλλλλαρααααααααααααααααααααααα

μην τρωτε παραμυθι...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωω

 

ε μα ναι ρε παιδια!!!!!!!!!!!

εχω πετυχει τυπισσα που ολη μερα ηταν μεσα και ειχε 3 μωρα απ τα οποια τα 2 διδυμα και θηλαζαν

ε ποτε θηλαζαν??????????? πλακα με κανεις????

αμαν πια αυτη η μεγαλομανια!!!

κι εγω νιωθω ασχημα οταν καθομαι στο κομπιουτερ

αλλα μην τα λεμε και οπως μας βολευει!!!!!!!!

πας να μπεις στο θεμα θηλασμος

ολες θηλασανε μεχρι τα νηπια

πας να μπεις στη διατροφη

ολες εχουν κηπο με φρεσκα λαχανικα και μπαρμπα με κοτουλες

πας να μπεις στις δραστηριοτητες

ολες εχουν το μαγικο παιδι που μιλαει απ την κοιλια

πας να μπεις στα παρτυ

ολες εχουν μια δωδεκαοροφη τουρτα που την εφτιαξαν με τα χερακια τους

ε καντε κι ενα θεμα για αχρηστες να μπαινουμε κι εμεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να ακούγονται όλα. Και τα επιστημονικά και τα πρακτικά και όλα. Ο καθένας επιλέγει τί θέλει και τί του πάει.

 

Από εκεί και πέρα κάθε είδους υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται. Δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι αυτό το σάιτ είναι μια ανεξάντλητη πηγή ιδεών και πλροφοριών για ένα σωρό προβλήματα/θέματα. Και αν μερικές μαμάδες ψάχνονται περισσότερο, δε νομίζω ότι αυτό είναι μεμπτό, ίσα ίσα μπορεί να δώσει έναυσμα και σε άλλες μαμάδες να βρουν κάτι διαφορετικό και ίσως καλύτερο...:cool:

Link to comment
Share on other sites

κ

 

και κυριως δεν εχουν δωσει στο παιδι τους ουτε μια στον κωλαρινο

 

Αυτό! Που σε ενα θέμα αν μπορουσαν θα μου ειχαν στειλει την προνοια να μου πάρει τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...