Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετανάστευση στην Κύπρο! Μπορείτε να με βοηθήσετε?


mom

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Ήρθε η στιγμή και για μένα να ζητήσω την βοήθεια σας!:D

Απο χθες το μεσημέρι, είμαστε με τον σύζυγο σε "αναμμένα κάρβουνα". Η εταιρεία στην οποία εργάζεται (μεγάλη πολυεθνική), θέλει να τον στείλει στην Κύπρο (Λευκωσία). Όχι για ένα ή δύο μήνες, για μόνιμα.

Για πολλούς και διάφορους λόγους, αυτό το σενάριο είναι η καλύτερη λύση για την οικογένεια μας αυτή τη στιγμή, με την προυπόθεση όμως ότι ο μισθός του άντρα μου, θα μας εξασφαλίζει μια άνετη ζωή. (αφού εφόσον δεν έχουμε κανέναν δικό μας εκεί για να μας βοηθήσει με τα παιδιά, εγώ δεν θα μπορώ να εργάζομαι)

Δεδομένου ότι δεν έχουμε πάει ποτέ στην Κύπρο, ούτε έχουμε κάποιον γνωστό να ρωτήσουμε, θα με βοηθούσατε πάρα πολύ όσοι/όσες μου δίνατε κάποιες πληροφορίες για την ζωή εκεί.

Να διευκρινίσω πάλι, ότι πρόκειται να πάμε οικογενειακώς (οικογένεια 4 ατόμων -2 παιδιά)

Το αφεντικό του συζύγου μου, δεν του έκανε πρόταση συγκεκριμένη.

Θέλει απο τον άντρα μου να του πεί τι μισθό ζητάει για να πάει.

Επειδή όμως, δεν ξέρουμε το κόστος ζωής στην Κύπρο, δεν ξέρουμε και πως να απαντήσουμε.

Πως είναι οι μισθοί? πως είναι τα ενοίκια? πώς είναι οι τιμές στα βασικά είδη διαβίωσης σε σχέση με της Ελλάδας? Βενζίνη? Πετρέλαιο θέρμανσης? Σχολεία? Παιδικός σταθμός? Ιατρική κάλυψη? κλπ Ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε, θα είναι πολύτιμη!!!

 

Πρέπει να απαντήσουμε μέχρι την Δευτέρα.:shock:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα λινκ κ. Συντονιστή, αλλά δεν απαντούν πλήρως και συγκεκριμένα στα ερωτήματα μου. Θα περιμένω "την βοήθεια του κοινού" :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου!!!! :-D Όποια πληροφορία έχεις να μου δώσεις, θα είναι πολύτιμη βοήθεια για μένα.

Δυστυχώς δεν ξέρω ακόμη για ποιά περιοχή μιλάμε και ο σύζυγος είναι σε meeting, δεν μπορώ να τον ρωτήσω αυτή την στιγμή. Το βράδυ που θα μιλήσουμε ίσως ξέρει να μου πει. :D

 

(να συμπληρώσω ότι μάλλον μας συμφέρει να νοικιάσουμε πλήρως επιπλωμένο διαμέρισμα, παρά να μεταφέρουμε όλο το νοικοκυριό μας εκεί... έτσι το σκεφτόμαστε τουλάχιστον... :wink: (με 2 ή 3 δωμάτια))

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως είναι οι μισθοί? πως είναι τα ενοίκια? πώς είναι οι τιμές στα βασικά είδη διαβίωσης σε σχέση με της Ελλάδας? Βενζίνη? Πετρέλαιο θέρμανσης? Σχολεία? Παιδικός σταθμός? Ιατρική κάλυψη? κλπ

 

Ένας μέτριος μισθός είναι 1200-1500 Ευρώ ανά άτομο. Από ενοίκια δε ξέρω πολλά, εμείς έχουμε δικό μας σπίτι. Αν θέλεις μπορώ να μάθω αλλά πρέπει να ξέρω περιοχή. Πάντως για αγορά διαμερίσματος με 2 υπνοδομάτια και συνολικό εμβαδόν 80m2 χρειάζεσαι περίπου 120000 ευρώ. Οι τιμές σε βασικά είδη όπως τρόφημα και ρουχισμός είναι πολύ πιο ακριβές από της

Ελλάδας. Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια και σπαταλάμε περίπου 100-150 Ευρώ την βδομάδα για τρόφημα. Ενα γυναικείο παντελόνι 40-50 Ε, πουλόβερ 30Ε, παπούτσια 40Ε. Η βενζίνη τώρα με την κρίση πήγε 1.20 το λίτρο προηγουμένως ήταν 0.90-1.00 το λίτρο. Εμείς θέλουμε περίπου 20Ε το κάθε αυτοκίνητο την βδομάδα. Για πετρελαιο θέρμανσης σπαταλάμε περίπου 800Ε κάθε χειμώνα. Παιδικος σταθμός 250-300Ε. Παιδίατρος 40Ε την επίσκεψη. Ιατροί γενικά 40-50Ε την επίσκεψη + εξειδικευμένες εξετάσεις.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Ένας μέτριος μισθός είναι 1200-1500 Ευρώ ανά άτομο. Από ενοίκια δε ξέρω πολλά, εμείς έχουμε δικό μας σπίτι. Αν θέλεις μπορώ να μάθω αλλά πρέπει να ξέρω περιοχή. Πάντως για αγορά διαμερίσματος με 2 υπνοδομάτια και συνολικό εμβαδόν 80m2 χρειάζεσαι περίπου 120000 ευρώ. Οι τιμές σε βασικά είδη όπως τρόφημα και ρουχισμός είναι πολύ πιο ακριβές από της Ελλάδας. Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια και σπαταλάμε περίπου 100-150 Ευρώ την βδομάδα για τρόφημα. Ενα γυναικείο παντελόνι 40-50 Ε, πουλόβερ 30Ε, παπούτσια 40Ε. Η βενζίνη τώρα με την κρίση πήγε 1.20 το λίτρο προηγουμένως ήταν 0.90-1.00 το λίτρο. Εμείς θέλουμε περίπου 20Ε το κάθε αυτοκίνητο την βδομάδα. Για πετρελαιο θέρμανσης σπαταλάμε περίπου 800Ε κάθε χειμώνα. Παιδικος σταθμός 250-300Ε. Παιδίατρος 40Ε την επίσκεψη. Ιατροί γενικά 40-50Ε την επίσκεψη + εξειδικευμένες εξετάσεις.

 

:shock:................ εεεε.....δεν νομίζω τελικά ότι είναι πολύυυ πιο ακριβά απο εδώ!!:confused: έχω εκπλαγεί!! Μάλλον δεν έχεις έρθει ποτέ ή έχεις καιρό να 'ρθεις στην Ελλάδα...:-P:lol::lol::lol:.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα μου έγραψες ήδη. Θα μάθω και για την περιοχή και θα επανέλθω.

Τώρα μόνο πρέπει να φύγω να πάω τον γιο μου στα Αγγλικά και μετά στο τζούντο.:D Θα ξαναμπώ το βραδάκι!! thanks again!!!! :D:D:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας δείτε και εδω

 

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=127 όπου υπαρχει ενότητα μαμάδων απο κύπρο, οι τελευταίες δημοσιεύσεις είναι παλιότερες αλλά ίσως τα μέλη είναι όντως ενεργά απλώς δεν γράφουν εκεί. Είδαμε απο αρκετά μέλη ότι έχουν δραστηριότητα τις τελευταίες μέρες οπότε ίσως καταφέρετε να βρείτε απο εκεί πληροφορίες αν τους στείλετε κάποιο πμ. Ίσως να είναι σκοπιμο να ανοιξετε και εκεί το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα!

mom ημουν στην κυπρο το 03 τελος -04 αρχες. δεν ειχε γινει αλλαγη στο νομισμα. ειναι πολυυ πιο ακρηβη η ζωη εκει. ασε τα ρουχα, ο καθενας ψωνιζει οτι μπορει. για να το καταλαβεις αλλιως: το καμελ πακετο ειχε 3 λιρες. k αν θυμαμαι καλα την τοτε ισοτιμια, ηταν περιπου 1 λιρα= 1.5 ευρω, οποτε υπολογισε, κ με την τοτε δικη μας τιμη στα καμελ.

 

υπηρχε ενα θεμα με τον αναποδο τροπο οδηγησης, και διαπερασης του δρομου σαν πεζος (για τα παιδια στο λεω).

 

κατι φιλοι ειχαν θεμα με τα λεοφωρεια-συγκοινωνιες, και τα ταξι. νομιζω με τφ ραντεβου κανονιζαν.. κατι τετοιο.

για ενοικια δεν γνωριζω, γιατι εμενα σε επιπλωμενο της εταιρειας. θυμαμαι οτι ηταν ακριβα ομως.

 

γενικα εχουν αρκετα καλλιεργημενη την αγγλικη νοοτροπια.

 

τα βενζιδακα αν θυμαμαι καλα, ειναι self service το βραδυ.

 

επισης αν πας κοντα στην γραμμη, προσεχεις τι κανεις εννοειται:wink:

θα σε λενε ''καλαμαρα'', παρατσουκλη απο τους κυπριους για τους απο εδω.

 

αν κ δεν ημουν παντρεμενη τοτε,

θα σου στειλω κ πμ καποια σημαντικοτερα που αφορουν τα παιδια.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας μέτριος μισθός είναι 1200-1500 Ευρώ ανά άτομο. Από ενοίκια δε ξέρω πολλά, εμείς έχουμε δικό μας σπίτι. Αν θέλεις μπορώ να μάθω αλλά πρέπει να ξέρω περιοχή. Πάντως για αγορά διαμερίσματος με 2 υπνοδομάτια και συνολικό εμβαδόν 80m2 χρειάζεσαι περίπου 120000 ευρώ. Οι τιμές σε βασικά είδη όπως τρόφημα και ρουχισμός είναι πολύ πιο ακριβές από της

Ελλάδας. Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια και σπαταλάμε περίπου 100-150 Ευρώ την βδομάδα για τρόφημα. Ενα γυναικείο παντελόνι 40-50 Ε, πουλόβερ 30Ε, παπούτσια 40Ε. Η βενζίνη τώρα με την κρίση πήγε 1.20 το λίτρο προηγουμένως ήταν 0.90-1.00 το λίτρο. Εμείς θέλουμε περίπου 20Ε το κάθε αυτοκίνητο την βδομάδα. Για πετρελαιο θέρμανσης σπαταλάμε περίπου 800Ε κάθε χειμώνα. Παιδικος σταθμός 250-300Ε. Παιδίατρος 40Ε την επίσκεψη. Ιατροί γενικά 40-50Ε την επίσκεψη + εξειδικευμένες εξετάσεις.

 

κατεβασε το μεσο μισθο και αυξησε τα υπολοιπα( βενζινη 1,60, θερμανση 1000 , παιδικος 400+ ) και θα διαπιστωσεις οτι μαλλον ειναι καλυτερα εκει!!!και εχετε και καλυτερο καιρο...ζηλεψα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απαντήσουμε μέχρι την Δευτέρα.:shock:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!:D

 

Nα πάτε. Στο λέω με την καρδιά μου και δεν είμαι Κύπρια. Απλά εργάστηκε εκεί λίγα χρόνια ο άντρας μου και έχω τις καλύτερες εμπειρίες. Το επίπεδο πολύ καλό, πέρα από τα λεφτά, οι άνθρωποι είναι πιο ευγενικοί, πιο οικείοι, πιο ανθρώπινοι. Η δημόσια εκπαίδευση είναι πολύ καλή, το κράτος λειτουργεί. Δεν είναι μόνο πόσα παίρνεις. Είναι και η καθημερινότητά σου. Και φυσικά τα εισιτήρια είναι τόσο οικονομικά που μπορείτε κάθε μήνα να είστε ελλάδα.

Εγώ στο μεταξύ, δεν τα βρήκα καθόλου πιο ακριβά, όπως μου έλεγαν. Η Λευκωσία δεν είναι καμία συνταρακτική πόλη, έχει όμως τις ωραίες γειτονιές της, θα τη θυμάμαι πάντα με πολύ αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα...

Σου έστειλα ήδη προσωπικό μήνυμα στο πάρεντςκαφέ...για ό,τι θες και μπορώ να σε βοηθήσω είμαι εδώ....

Ηδη συμφωνώ με τις υπόλοιπες κοπέλες που σου απάντησαν ήδη...

Είμαι Κύπρια και μένω Λευκωσία...Οταν ξέρεις περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή που θα εργάζεται ο σύζυγος σου μπες να μας πεις και σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ελληνίδα και μένω μόνιμα Κύπρο. Απο Αθήνα δεν έιναι και τόσο πιο ακριβα. Τα ενοίκια είναι όμως λίγο πιο ακριβά ακριβά. το ηλεκτρικό είναι ακριβό και αυτό γιατί ο κλιματισμός πάει σύννεφο το καλοκάιρι, ειδικά Λευκωσία. Το διμηνο τουλάχιστον 400. Ειδικά εάν θα μένεις με τα παιδιά στο σπίτι...που θα μένεις γιατί δεν υποφέρεται η ζέστη το πρωί και γενικά έως τισ 5. σου γράφω ενδεικτικά τιμές απο προίοντα σουπερμαρκετ που πήγε ο άντρας μου χθες

 

δημητριακά 750γρ 5.45

Καθαριστικό μπάνιου mr muscle 3.70

Λάδι 500 γρ 3.85

Γαλά ελαφρύ 1.21

Φέτα χωριό 500 γρ 5.41

Milupa aptamil 3 400 gr 6.56

 

Εγώ θα σου έλεγα να φέρεις τα επιπλά σου αφού μάλλον θα μείνετε και μόνιμα( να πληρώσει η εταιρεία τα μεταφορικά , εγώ έφερα όλα τα δώρα γάμου και δεν ήταν πολύ ακριβά) .Ετσι θα έχεισ περισσότερες επιλογές για να βρεις σπίτι ή έλα με τον άντρα σου μία αναγνωριστική πτήση για να δεις και μερικά σπίτια και μετά αποφασίζεις.

ΚΑΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΤΥΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Link to comment
Share on other sites

γειά σας δείτε και εδω

 

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=127 όπου υπαρχει ενότητα μαμάδων απο κύπρο, οι τελευταίες δημοσιεύσεις είναι παλιότερες αλλά ίσως τα μέλη είναι όντως ενεργά απλώς δεν γράφουν εκεί. Είδαμε απο αρκετά μέλη ότι έχουν δραστηριότητα τις τελευταίες μέρες οπότε ίσως καταφέρετε να βρείτε απο εκεί πληροφορίες αν τους στείλετε κάποιο πμ. Ίσως να είναι σκοπιμο να ανοιξετε και εκεί το θέμα αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ και για το ενδιαφέρον και για τις προτάσεις σας! Ήδη ακολούθησα την συμβουλή σας.

 

Nα πάτε. Στο λέω με την καρδιά μου και δεν είμαι Κύπρια. Απλά εργάστηκε εκεί λίγα χρόνια ο άντρας μου και έχω τις καλύτερες εμπειρίες. Το επίπεδο πολύ καλό, πέρα από τα λεφτά, οι άνθρωποι είναι πιο ευγενικοί, πιο οικείοι, πιο ανθρώπινοι. Η δημόσια εκπαίδευση είναι πολύ καλή, το κράτος λειτουργεί. Δεν είναι μόνο πόσα παίρνεις. Είναι και η καθημερινότητά σου. Και φυσικά τα εισιτήρια είναι τόσο οικονομικά που μπορείτε κάθε μήνα να είστε ελλάδα.

Εγώ στο μεταξύ, δεν τα βρήκα καθόλου πιο ακριβά, όπως μου έλεγαν. Η Λευκωσία δεν είναι καμία συνταρακτική πόλη, έχει όμως τις ωραίες γειτονιές της, θα τη θυμάμαι πάντα με πολύ αγάπη!

 

Αχ, μακάρι.... το μήνυμα σου με χαροποιεί ιδιαίτερα!! Σ'ευχαριστώ! :D

 

 

Γεια σου και από μένα...

Σου έστειλα ήδη προσωπικό μήνυμα στο πάρεντςκαφέ...για ό,τι θες και μπορώ να σε βοηθήσω είμαι εδώ....

Ηδη συμφωνώ με τις υπόλοιπες κοπέλες που σου απάντησαν ήδη...

Είμαι Κύπρια και μένω Λευκωσία...Οταν ξέρεις περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή που θα εργάζεται ο σύζυγος σου μπες να μας πεις και σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω...

 

Ναι, ευχαριστώ. Το πήρα και σου απάντησα κιόλας. (βρήκες τον μπελά σου!:P) Μόλις μάθω και την περιοχή, θα το γράψω. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν διαφορές όπως ισχύει και εδώ ε? Δηλαδή τα τάδε προάστια ακριβότερα ή με καλύτερα σπίτια σε σχέση με τα δείνα κλπ ε?

 

Είμαι Ελληνίδα και μένω μόνιμα Κύπρο. Απο Αθήνα δεν έιναι και τόσο πιο ακριβα. Τα ενοίκια είναι όμως λίγο πιο ακριβά ακριβά. το ηλεκτρικό είναι ακριβό και αυτό γιατί ο κλιματισμός πάει σύννεφο το καλοκάιρι, ειδικά Λευκωσία. Το διμηνο τουλάχιστον 400. Ειδικά εάν θα μένεις με τα παιδιά στο σπίτι...που θα μένεις γιατί δεν υποφέρεται η ζέστη το πρωί και γενικά έως τισ 5. σου γράφω ενδεικτικά τιμές απο προίοντα σουπερμαρκετ που πήγε ο άντρας μου χθες

 

δημητριακά 750γρ 5.45

Καθαριστικό μπάνιου mr muscle 3.70

Λάδι 500 γρ 3.85

Γαλά ελαφρύ 1.21

Φέτα χωριό 500 γρ 5.41

Milupa aptamil 3 400 gr 6.56

 

Εγώ θα σου έλεγα να φέρεις τα επιπλά σου αφού μάλλον θα μείνετε και μόνιμα( να πληρώσει η εταιρεία τα μεταφορικά , εγώ έφερα όλα τα δώρα γάμου και δεν ήταν πολύ ακριβά) .Ετσι θα έχεισ περισσότερες επιλογές για να βρεις σπίτι ή έλα με τον άντρα σου μία αναγνωριστική πτήση για να δεις και μερικά σπίτια και μετά αποφασίζεις.

ΚΑΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΤΥΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πράγματι τα είδη super market δεν έχουν μεγάλες διαφορές απο τις δικές μας τιμές. Με το ρεύμα λίγο αγχώθηκα :-P.

Όσο για την μετακόμιση, δεν ξέρω....θα πρέπει ίσως να ρωτήσω μια μεταφορική για να έχω συγκεκριμένη εικόνα. Όπως το φαντάζομαι πάντως, θα είναι πανάκριβα. Αν φυσικά δεχθεί να πληρώσει η εταιρεία, τότε το συζητάμε. :wink:

Σίγουρα πάντως θα γίνει πρώτα μια αναγνωριστική επίσκεψη για εύρεση σπιτιού και μετά θα μετακομίσουμε οικογενειακώς. :D

 

 

tzini, σ'ευχαριστώ και σένα πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες και εδώ και στο πμ σου.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ θα σου το ΞΑΝΑΠΩ φιλενάδα....μην τυχόν και ξεχάσεις να ψηφίσεις την Ελλάδα...το νου σου στην eurovision λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!;);)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

και μένα θα μου λείψεις καλό μου.....;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!!! αχ βρε φιλεναδα...!!! κι εγω θα ελεγα να πατε.... εγω θα πηγαινα!!! εχω μια κοπελα στην δουλεια απο την Κυπρο... θα την ρωτησω και θα σου πω το βραδακι!!

 

φιλιαααααα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω πάρα πολύ !!! Να πάτε και να περνάτε καλά ....

Εδώ και ένα χρόνο λέω στον άντρα μου να το σκεφτεί για να πάμε στην Κύπρο και ας μην έχουμε ούτε δουλειά ούτε τίποτα άλλο εκεί - κάτι θα βρούμε να κάνουμε για να ζήσουμε. Εδώ δεν είναι ζωή αυτό που μας αναγκάζουν να ζούμε!

Καλή τύχη και να μας στέλνεις τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!!! αχ βρε φιλεναδα...!!! κι εγω θα ελεγα να πατε.... εγω θα πηγαινα!!! εχω μια κοπελα στην δουλεια απο την Κυπρο... θα την ρωτησω και θα σου πω το βραδακι!!

 

φιλιαααααα

 

χαχα!!! ναι φιλενάδα, είδες? λίγες μέρες δεν μιλήσαμε και τι νέα σου έχω???

Πάρε το βράδυ να τα πούμε.:D

 

 

Ζηλεύω πάρα πολύ !!! Να πάτε και να περνάτε καλά ....

Εδώ και ένα χρόνο λέω στον άντρα μου να το σκεφτεί για να πάμε στην Κύπρο και ας μην έχουμε ούτε δουλειά ούτε τίποτα άλλο εκεί - κάτι θα βρούμε να κάνουμε για να ζήσουμε. Εδώ δεν είναι ζωή αυτό που μας αναγκάζουν να ζούμε!

Καλή τύχη και να μας στέλνεις τα νέα σου.

 

Σ'ευχαριστώ!!! Εννοείται ότι μια απο τις πρώτες κινήσεις που θα γίνουν, θα είναι σύνδεση ίντερνετ (και skype για να επικοινωνώ με τους δικούς μου) :P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ένας μέτριος μισθός είναι 1200-1500 Ευρώ ανά άτομο. Από ενοίκια δε ξέρω πολλά, εμείς έχουμε δικό μας σπίτι. Αν θέλεις μπορώ να μάθω αλλά πρέπει να ξέρω περιοχή. Πάντως για αγορά διαμερίσματος με 2 υπνοδομάτια και συνολικό εμβαδόν 80m2 χρειάζεσαι περίπου 120000 ευρώ. Οι τιμές σε βασικά είδη όπως τρόφημα και ρουχισμός είναι πολύ πιο ακριβές από της

Ελλάδας. Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια και σπαταλάμε περίπου 100-150 Ευρώ την βδομάδα για τρόφημα. Ενα γυναικείο παντελόνι 40-50 Ε, πουλόβερ 30Ε, παπούτσια 40Ε. Η βενζίνη τώρα με την κρίση πήγε 1.20 το λίτρο προηγουμένως ήταν 0.90-1.00 το λίτρο. Εμείς θέλουμε περίπου 20Ε το κάθε αυτοκίνητο την βδομάδα. Για πετρελαιο θέρμανσης σπαταλάμε περίπου 800Ε κάθε χειμώνα. Παιδικος σταθμός 250-300Ε. Παιδίατρος 40Ε την επίσκεψη. Ιατροί γενικά 40-50Ε την επίσκεψη + εξειδικευμένες εξετάσεις.

 

πολυ καλυτερα ολα απο ελλαδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν ξέρουμε για ποιά περιοχή της Λευκωσίας μιλάμε. Αλλά, έχω μια ερώτηση. Ακόμα και η εταιρεία να είναι στην χ περιοχή, εμείς δεν μπορούμε να μείνουμε στην ψ? (ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.) Είναι τόσο μεγάλες οι αποστάσεις στη Λευκωσία?

Ποιές περιοχές θεωρούνται καλές και ποιές λιγότερο καλές? Π.χ. εδώ στην Θεσ/νίκη που είμαι τώρα η Καλαμαριά θεωρείται πολύ καλή, το Πανόραμα πάρα πολύ καλό (και είναι πανάκριβο, υπερπολυτελείς μαιζονέτες κλπ), οι δυτικές συνοικίες είναι πιο υποβαθμισμένες αλλά πάλι έχουν διαφορές. Π.χ. η Νέα Πολιτεία Ευόσμου, δεν συγκρίνεται ούτε κατά διάννοια με το Κορδελιό και την Μενεμένη..... Τώρα βέβαια, εσείς αυτά τα μέρη δεν τα γνωρίζετε....αλλά λέω εγώ τώρα....:lol::lol::lol::lol: Πείτε μου εσείς κορίτσια για τα δικά σας μέρη και θα καταλάβω εγώ....μάλλον .....:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω να συμπληρωσω οτι ζηλευω....κι εγω ισως καποια στιγμη φυγω...το μονο που με κραταει σερρες ειναι η μαμα μου...τιποτε αλλο....ειναι γνωστα αλλωστε....

 

Αχ, Μαράκι μου...νομίζεις δεν σκέφτομαι κι εγώ τη μανούλα μου? Έχω και μια εξάρτηση μαζί της, θα μου λείψει ΆΠΕΙΡΑ, συνέβη και αυτό που συνέβη με τον μπαμπά μου και το να κρατάει τα παιδιά μου, της απασχολούσε λίγο το μυαλό....Τώρα??? Ευτυχώς που είμαστε 4 αδέρφια και θα μείνουν τα άλλα 3 πίσω να την στηρίζουν και να της κάνουν παρέα.... :(

 

(ξέρω βέβαια, ότι εσύ αναφέρεσαι κυρίως στα προβλήματα υγείας της μαμάς σου και φυσικά δεν μπορείς να την αφήσεις μόνη... ;) )

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Και όπως κατάλαβες mom χαρά μου ήτανε που μου έστειλες τις ερωτήσεις σου!:D

Όσο για τις περιοχές που ρωτάς ναι δεν είναι ανάγκη να μένεις στη συγκεκριμένη περιοχή που θα είναι η εταιρεία...Αλλά καλό θα ήτανε να μένεις κάπου κοντά για θέμα κίνησης...Κατα τ 'αλλα οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες εννοείται...Να σου πω χαρακτηριστικά πως από τη Λευκωσία μέσα σε μια 30 λεπτά μπορείς να βρεθείς παραθαλάσσια σε άλλη πόλη!:P Ναι ναι είμαστε τεράστιο νησί!!!!:P

Απλά όντως υπάρχουνε περιοχές ακριβότερες...και άλλες φθηνότερες! Όπως υπάρχουνε και "καλύτερα' σχολία λόγω επιπέδου των κατοίκων εκεί κλπ...Γενικά ό,τι ισχύει και παντού δηλαδή!

Αυτά! Θα περιμένω νεότερα!!!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...