Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάω για αποθηλασμό?


Recommended Posts

Κορίτσια,θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας.

Ο μπέμπης μου είναι 8 μηνων.Θηλάσαμε αποκλειστικά τους πρωτους 6 μηνες και συνεχίζουμε έκτοτε παράλληλα με τις στερεες τροφές ,τις οποίες έχει δεχτει με μεγάλη ευκολία.

Αρχικα είχα σκοπό να θηλάσω μεχρι το 6μηνο, μετά ο στόχος πήγε στους 9μηνες που θα γυρίσω στην δουλειά.Η παιδιατρος με ενθάρρυνε να συνεχίσω(εαν ηθελα) και μετά θηλάζοντας πρωι-βράδυ και απογευμα(μολις γυριζω.

Ετσι,λοιπόν, έβαλα στόχο να θηλάσω μέχρι τον χρόνο και μετά να περάσουμε στο φρέσκο γάλα(να μην του δώσω δηλαδή βρεφικό).Ομως:

  • η γιατρός μου είπε πως φρέσκο γάλα μπορούμε να δώσουμε μετά τον 1,5-2 χρόνια και
  • ο μικρός τον τελευταιο μηνα σταμάτησε να ξυπνάει στις 6 για γάλα και κοιμάται συνεχόμενα μέχρι τις 9.30-10!!!

Ετσι, αφού το σκέφτηκα αρκετά αποφάσισα οτι το πιο ανωδυνο/πρακτικο θα είναι να ξεκινησουμε βρεφικό γάλα(να το δίνει η γιαγια όταν ξυπνάει ο μπέμπης το πρωι) και -για όσο κρατήσει- να θηλάζω το απογευμα και βράδυ.

Τα ερωτήματα μου:

  1. Θα κάνατε κάτι άλλο (που να βοηθούσε στο να συνεχιστει ο θηλασμός).Μου φαίνεται πολύ βάρβαρο να τον ξυπνάω στις 6 το πρωι πριν φυγω για την δουλεια να θηλάσει,για να μην πω οτι θα είμαι μεσα στο άγχος να προλάβω.Φοβάμαι μήπως του αναστατώσω και το προγραμμα που ο ίδιος έφτιαξε.(Α!Και να πω οτι έχω προσπαθήσει να ανλήσω για να κάνω τραπεζα αλλά δεν τα καταφερνω)
  2. Αν τελικά θηλάζω απογευμα ,βράδυ θα σταματησει η παραγωγή?Αν το πρωι που θα σηκώνομαι και αντλώ, θα βοηθούσε?
  3. Πως θα καταλάβω αν μου μειωθει το γάλα και δεν του είναι αρκετό για τα υπόλοιπα 2 γεύματα?
  4. Οντως δεν επιτρέπεται να πίνουν φρεσκο γάλα πριν τον 1,5-2 έτη.(νομιζω εχω διαβάσει κάτι διαφορετικό εδω μεσα)

Ποτέ δεν φανταζόμουν οτι θα στενοχωριόμουν όταν θα πλησίαζε το τέλος του θηλασμού...(κι ας θηλασα περισσότερο απ'όσο είχα σκοπό!)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι τυχη ειναι αυτη Θεε μου!!!!! 10 το πρωι? Ουτε στα καλυτερα ονειρα μου!

 

ΚΙ εγω θα το εκανα οπως το λες....δε θα τον ξυπνουσα. Σκεφτομαι κι εγω να αποθηλασω μετα το ετος, αλλα θα του δωσω βρεφικο γαλα. Οχι αγελαδινο. Ουτε κατσικισιο. Τουλαχιστον μεχρι τα 2. Ξερω οτι με το φρεσκο υπαρχει θεμα με την απορροφηση σιδηρου επειδη εχει πολυ ασβεστιο. Λιγο αυθαιρετη η αποφαση μου, αλλα αυτο νιωθω οτι πρεπει να κανω...αν διακοψω τελικα, γιατι ολο ετσι λεω και ολο συνεχιζω...

 

παντως εδω και 3 μηνες ειμαστε μονο με 2 γευματα θηλασμου. Πρωι, βραδυ. Γαλα εχω, γιατι το παιδι τρωει και το παραταει μονος του. Αρα, εχει χορτασει. Νομιζω ετσι θα το καταλαβεις κι εσυ.

 

Νομιζω οτι με την αντληση (φανταζομαι δεν εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο) και παλι θα μειωθει το συγκεκριμενο γευμα μεχρι που θα στερεψει...πιστευω τσαμπα θα ταλαιπωρηθεις...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας.

Ο μπέμπης μου είναι 8 μηνων.Θηλάσαμε αποκλειστικά τους πρωτους 6 μηνες και συνεχίζουμε έκτοτε παράλληλα με τις στερεες τροφές ,τις οποίες έχει δεχτει με μεγάλη ευκολία.

Αρχικα είχα σκοπό να θηλάσω μεχρι το 6μηνο, μετά ο στόχος πήγε στους 9μηνες που θα γυρίσω στην δουλειά.Η παιδιατρος με ενθάρρυνε να συνεχίσω(εαν ηθελα) και μετά θηλάζοντας πρωι-βράδυ και απογευμα(μολις γυριζω.

Ετσι,λοιπόν, έβαλα στόχο να θηλάσω μέχρι τον χρόνο και μετά να περάσουμε στο φρέσκο γάλα(να μην του δώσω δηλαδή βρεφικό).Ομως:

  • η γιατρός μου είπε πως φρέσκο γάλα μπορούμε να δώσουμε μετά τον 1,5-2 χρόνια και
  • ο μικρός τον τελευταιο μηνα σταμάτησε να ξυπνάει στις 6 για γάλα και κοιμάται συνεχόμενα μέχρι τις 9.30-10!!!

Ετσι, αφού το σκέφτηκα αρκετά αποφάσισα οτι το πιο ανωδυνο/πρακτικο θα είναι να ξεκινησουμε βρεφικό γάλα(να το δίνει η γιαγια όταν ξυπνάει ο μπέμπης το πρωι) και -για όσο κρατήσει- να θηλάζω το απογευμα και βράδυ.

Τα ερωτήματα μου:

  1. Θα κάνατε κάτι άλλο (που να βοηθούσε στο να συνεχιστει ο θηλασμός).Μου φαίνεται πολύ βάρβαρο να τον ξυπνάω στις 6 το πρωι πριν φυγω για την δουλεια να θηλάσει,για να μην πω οτι θα είμαι μεσα στο άγχος να προλάβω.Φοβάμαι μήπως του αναστατώσω και το προγραμμα που ο ίδιος έφτιαξε.(Α!Και να πω οτι έχω προσπαθήσει να ανλήσω για να κάνω τραπεζα αλλά δεν τα καταφερνω)
  2. Αν τελικά θηλάζω απογευμα ,βράδυ θα σταματησει η παραγωγή?Αν το πρωι που θα σηκώνομαι και αντλώ, θα βοηθούσε?
  3. Πως θα καταλάβω αν μου μειωθει το γάλα και δεν του είναι αρκετό για τα υπόλοιπα 2 γεύματα?
  4. Οντως δεν επιτρέπεται να πίνουν φρεσκο γάλα πριν τον 1,5-2 έτη.(νομιζω εχω διαβάσει κάτι διαφορετικό εδω μεσα)

Ποτέ δεν φανταζόμουν οτι θα στενοχωριόμουν όταν θα πλησίαζε το τέλος του θηλασμού...(κι ας θηλασα περισσότερο απ'όσο είχα σκοπό!)

 

αν τον θηλαζεις μονον 2 φορες κανε και γυρω στις 3 αντλησεις αν μπορεις τη νυχτα εστω και μια για να μην μειωθει η παραγωγη

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να βγαζεις το γαλα σου και να του το δινει η γιαγια και το πρωι?

υπαρχει ειδικος συμβουλος εδω μεσα και σε αυτα ξερει καλυτερα...

αλλα οτι και να κανεις μην στεναχωριεσαι!παλεψε το οσο μπορεις και οσο εχεις γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Τι τυχη ειναι αυτη Θεε μου!!!!! 10 το πρωι? Ουτε στα καλυτερα ονειρα μου!

 

ΚΙ εγω θα το εκανα οπως το λες....δε θα τον ξυπνουσα. Σκεφτομαι κι εγω να αποθηλασω μετα το ετος, αλλα θα του δωσω βρεφικο γαλα. Οχι αγελαδινο. Ουτε κατσικισιο. Τουλαχιστον μεχρι τα 2. Ξερω οτι με το φρεσκο υπαρχει θεμα με την απορροφηση σιδηρου επειδη εχει πολυ ασβεστιο. Λιγο αυθαιρετη η αποφαση μου, αλλα αυτο νιωθω οτι πρεπει να κανω...αν διακοψω τελικα, γιατι ολο ετσι λεω και ολο συνεχιζω...

 

παντως εδω και 3 μηνες ειμαστε μονο με 2 γευματα θηλασμου. Πρωι, βραδυ. Γαλα εχω, γιατι το παιδι τρωει και το παραταει μονος του. Αρα, εχει χορτασει. Νομιζω ετσι θα το καταλαβεις κι εσυ.

 

Νομιζω οτι με την αντληση (φανταζομαι δεν εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο) και παλι θα μειωθει το συγκεκριμενο γευμα μεχρι που θα στερεψει...πιστευω τσαμπα θα ταλαιπωρηθεις...

 

εμενα η γιατρος μου ειπε να του δωσω αγελαδινο στον χρονο πανω,,,βλακεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ξερω ρε κοριτσια...υπαρχουν γιατροι που λενε για το χρονο και αλλοι που λενε για μετα τους 18 μηνες.

 

Τι να πω....δε ξερω κι εγω....απλα ας πουμε οτι το "ενστικτο" μου λεει να μη του δωσω αγελαδινο.....

 

παντως οτι υπαρχει θεμα με το σιδηρο....αυτο ειναι σιγουρο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις τόσο ...άμεσες απαντήσεις!

@ Ραννια κοιμάται και σχετικά αργά(10.30-11.00), μάλλον γι'αυτό δεν ξυπνάει νωρίτερα.Παντως αυτο θα βολεψει και την γιαγιά.Το θηλαστρο δεν ειναι νοσοκομειακο(Medela swing) οπότε ίσως να μην βοηθήσει στην παραγωγή.

@γλυκος τι να πω και εγώ έχω διαβάσει και τις δυο απόψεις σχετικα με το φρεσκο αγελαδινο, αλλά μάλλον θα ακουσω την γιατρό μου.

@ALIS δυστυχώς με την άντληση δεν τα πάω πολύ καλά.Το περισσότερο που έχω αντλήσει ποτέ είναι 50ml την φορά(!), οπότε για να μπορέσω να μαζέψω γάλα για ένα γεύμα θέλω παραπάνω απο 1 άντληση.Για να μαζέψω γάλα μια φορά που θα έλειπα μια μέρα έκανα 1 βδομάδα και κάτι!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις κοιμομαστε αγκαλιτσα τις ιδιες ωρες -10.30 με 11.00 και κατα τις 7 παρα οπου ειναι η ωρα να ξυπνησω (οπου εχει ξεραθει τελειως - περιεργως τον καλυτερο-πιο βαρυ υπνο τον κανει 6-10 το πρωι) την παιρνω αγκαλια και την βαζω στο στηθος..τρωει μεσα στον υπνο της και απο τα δυο και συνεχιζει να κοιμαται βαρια..

τωρα για την περιπτωση που ειναι στην κουνια.. δεν ξερω, μηπως σου ξυπνησει μετα..το εχεις δοκιμασει παντως?

υπαρχουν βραδυα που βγαινουμε και οταν γυρναμε η μικρη κοιμαται στην κουνια της.για να καθυστερησω την ωρα που θα ξυπνησει, την παιρνω αγκαλια,την ταιζω και την ξαναβαζω για υπνο..

τωρα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και μονο με δοκιμες νομιζω μπορεις να καταλαβεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βράδυ κοιμάται συνέχεια (Από 11 μέχρι 9-9.30)!! Δεν ζητάει πιά να θηλάσει εδώ και αρκετό καιρό.

Γι'αυτό αναρρωτιέμαι αν αξίζει να του χαλάσω το πρόγραμμα και να τον ξυπνάω.

Πριν έκανε ένα ξύπνημα για στήθος κατα τις 6 και αφού τον θηλαζα κοιμόταν συνηθως αμέσως στην κουνια του.Τωρα που θα πρέπει να γυρίσω στην δουλεια αυτό το "συνηθως" εχει πολύ μεγάλη σημασια γιατί δεν θα έχω την πολυτέλεια να κάτσω παραπάνω ωρα μαζί του....

Θα κάνω μια προσπάθεια για άντληση αλλά μέχρι τώρα όσες φορές έχει χρειαστεί δεν τα καταφέρνω καλά(με τις ποσότητες εννοω!)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω καποια στιγμη, ξεκινησα να βγαζω γαλα κατα τις 11 το πρωι, για να το εχει για την επομενη μερα που θα ελειπα. Τις πρωτες 7-8 μερες εβγαλα 200+, τις επομενες 10 εβγαλα 100+, μη στα πολυλογω....σε διαστημα 40 ημερων (και παντα με αντλησεις την ιδια ωρα) εβγαζα με ζορι και με πολυ κοπο 50.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχτές που πήγαμε στην παιδίατρο, την ρώτησα για το φρέσκο γάλα γιατί πλησιάζουμε τον χρόνο. Μου είπε ότι κακό δεν κάνει αλλά καλύτερα βρεφικά 3ης ηλικίας γιατί το φρέσκο από την υψηλή παστερίωση "σκοτώνονται" αρκετές θρεπτικές ουσίες.

Επειδή όμως εγώ δεν έχω σκοπό σύντομα να αντικαταστήσω θηλασμό με άλλο γάλα μου είπε πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το φρέσκο για την παρασκευή κρέμας!

Link to comment
Share on other sites

Εχτές που πήγαμε στην παιδίατρο, την ρώτησα για το φρέσκο γάλα γιατί πλησιάζουμε τον χρόνο. Μου είπε ότι κακό δεν κάνει αλλά καλύτερα βρεφικά 3ης ηλικίας γιατί το φρέσκο από την υψηλή παστερίωση "σκοτώνονται" αρκετές θρεπτικές ουσίες.

Επειδή όμως εγώ δεν έχω σκοπό σύντομα να αντικαταστήσω θηλασμό με άλλο γάλα μου είπε πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το φρέσκο για την παρασκευή κρέμας!

Σ ευχαριστώ πολύ.Θα ρωτήσω κι εγώ την άλλη εβδομάδα που θα πάμε.Με το Πρωι-Απογευμα-Βράδυ είχα ελπίδα οτι ο θηλασμος θα μπορούσε να διαρκέσει αλλά αν δεν έχω το πρωί (μου είπε και η παιδίατρος) οτι είναι δύσκολο...Θα το ξανασυζητησω μαζί της γιατί ήταν εκείνη που αρχικά με ενθάρρυνε να προσπαθήσω τον θηλασμό πέραν του 6μηνου.Ισως μου δώσει κάποια ιδέα.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα επισκεύθηκα την γιατρό του ΙΚΑ( για να μου γραψει το επομενο εμβόλιο) και σκεφτηκα να ζητησω μια γνώμη ακόμα....

Για το φρέσκο γάλα μου είπε μετά το 12μηνο σίγουρα ,συνηθως καλό είναι μετά το 18μηνο γιατί το φρεσκο αγελαδινο γάλα αυξανει την χολυστερίνη και αν υπάρχει έστω και η παραμικρή προδιάθεση(πιθανον να έχει θέμα κάποιος συγγενης απο τις 2 πλευρες των γονιων) μπορει να δημιουργήσει προβλημα στο παιδί.

Το άλλο που μου είπε είναι οτι δεν υπάρχει περιπτωση να διατηρηθει ο θηλασμος μόνο με απογευμα βραδυ(χωρις το πρωι δηλαδή) και κατά την γνωμη της καλύτερα να ξυπναω το μωρό κατα τις 6 να θηλάζω και να τον ξανακοιμιζω και να μην φοβαμαι μην χαλάσει το προγραμμα του.Για να κρατηθει ο θηλασμος μεχρι τον χρόνο τουλαχιστόν.

Το άλλο που μου είπε και με προβλημάτησε (εχω ανοιξει και θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1930502#post1930502) ειναι οτι ο θηλασμος αν ειναι σε κοντινη ωρα με το μεσημεριανο μπορει να εμποδίζει την απορροφηση του σιδηρου απο το μεσημεριανο γεύμα που τόσο πολύτιμη ειναι για το μωρό.

Μου ακούγετε λογικό, αλλά δεν το ειχα σκεφτει ποτε.και πολυ συχνα θηλαζα το μωρό αμεσως μετα το μεσημεριανο(καμια φορα και πριν)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι να πω, ο μπεμπησ εινα 8 μινον στιτοσ τροε μονο 2 φορεσ προι-βραδυ.Οσο για τησ ποσοτιτεσ 100μλ φρουτοκρεμα 200-250 σουπα και 80-100γρ κρεμα.Σινιστατε να τον θυλαζω σιχνοτερα? Σκευτομε εαν ολα πανε καλα να τοη θυλασω γυρο στο 14-16 μινεσ ???-υπαρχει προβλιμα αλεργιεασ-εμα μιξα στα κακα απο το 3,5μινον -6μινον!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω, ο μπεμπησ εινα 8 μινον στιτοσ τροε μονο 2 φορεσ προι-βραδυ.Οσο για τησ ποσοτιτεσ 100μλ φρουτοκρεμα 200-250 σουπα και 80-100γρ κρεμα.Σινιστατε να τον θυλαζω σιχνοτερα?

Θα σουαπαντήσουν οι πιο έμπειρες

Σκευτομε εαν ολα πανε καλα να τοη θυλασω γυρο στο 14-16 μινεσ ???-υπαρχει προβλιμα αλεργιεασ-εμα μιξα στα κακα απο το 3,5μινον -6μινον!!

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το παιδάκι σου! Φαντάσου να έχει αλλεργία στο αγελαδινό-αν σταματήσεις τον θηλασμό με τι θα το ταίσεις;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ο μπεμπησ εινα 8 μινον στιτοσ τροε μονο 2 φορεσ προι-βραδυ.Οσο για τησ ποσοτιτεσ 100μλ φρουτοκρεμα 200-250 σουπα και 80-100γρ κρεμα.Σινιστατε να τον θυλαζω σιχνοτερα? Σκευτομε εαν ολα πανε καλα να τοη θυλασω γυρο στο 14-16 μινεσ ???-υπαρχει προβλιμα αλεργιεασ-εμα μιξα στα κακα απο το 3,5μινον -6μινον!!

 

 

τελεια τρωει το μωρακι σου!!!!!!ειναι πολυ καλη ποσοτητα

εγω θηλαζω 20 μηνες οποτε το μονο που μπορω να σου πω στο μεχρι ποτε θα θυλαζεις τον μπουμπουκο σου ειναι μεχρι οσο σας ευχαριστει και τους 2!!!!

καλη συνεχεια!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ενα μηνα μετα την δημιουργία του τοπικ αυτού...γύρισα στην δουλειά.Πρωτη μέρα σημερα.

Τελικά αποφάσισα να μην του κόψω τον θηλασμό και είμαι πολύ τεμπέλα για να κάνω αντλήσεις!

Ξεκινησαμε πριν 20 μερες τις πρόβες και πάει μια χαρά!Τον σηκώνω μεσα στον υπνο του στις 6 το πρωι,θηλάζω και φευγω για δουλεια.Ευτυχως κοιμάται αμέσως!Νεος στόχος θηλασμού: το έτος!! :D

Μονο που είναι λίγο άχαρος ο θηλασμός με το ρολόι...

Επίσης η παιδίατρος μου ειπε οτι το να τον ξυπνάω το πρωι -και να μην φεύγω σαν τον κλέφτη- βοηθάει και στο "αγχος αποχωρησμού" :D:D:D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα μετα την δημιουργία του τοπικ αυτού...γύρισα στην δουλειά.Πρωτη μέρα σημερα.

Τελικά αποφάσισα να μην του κόψω τον θηλασμό και είμαι πολύ τεμπέλα για να κάνω αντλήσεις!

Ξεκινησαμε πριν 20 μερες τις πρόβες και πάει μια χαρά!Τον σηκώνω μεσα στον υπνο του στις 6 το πρωι,θηλάζω και φευγω για δουλεια.Ευτυχως κοιμάται αμέσως!Νεος στόχος θηλασμού: το έτος!! :D

Μονο που είναι λίγο άχαρος ο θηλασμός με το ρολόι...

Επίσης η παιδίατρος μου ειπε οτι το να τον ξυπνάω το πρωι -και να μην φεύγω σαν τον κλέφτη- βοηθάει και στο "αγχος αποχωρησμού" :D:D:D

 

Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μπράβο και με το καλό στο έτος!

 

Για το τελευταίο, έχει πολύ δίκιο! Έχουν γίνει και σχετικές έρευνες, π.χ. σε παιδικού σταθμούς. Παρότι τα μωρά σ' εκείνη τη φάση μπορεί να κλαίνε (επειδή βλέπουν τη μαμά να φεύγει) είναι μετά καλύτερα προσαρμοσμένα και την αναζητούν λιγότερο όσο λείπει. Τα μωρά που δεν βλέπουν τον γονιό να φεύγει έχουν μεγαλύτερη ανησυχία - ανασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές που πήγαμε στην παιδίατρο, την ρώτησα για το φρέσκο γάλα γιατί πλησιάζουμε τον χρόνο. Μου είπε ότι κακό δεν κάνει αλλά καλύτερα βρεφικά 3ης ηλικίας γιατί το φρέσκο από την υψηλή παστερίωση "σκοτώνονται" αρκετές θρεπτικές ουσίες.

 

Το φρέσκο δεν είναι υψηλής παστερίωσης, είναι κανονικής παστερίωσης

Τα βρεφικά γάλατα δεν παστεριώνονται λιγότερο!

 

Το επιχείρημα της παιδιάτρου προσβάλει και τη νοημοσύνη σου και κυρίως την ίδια που δείχνει ότι δεν γνωρίζει καν γιατί προτείνει τα γάλατα αυτά.

 

Θα ήταν καλό να προσέχει περισσότερο όταν διαβάζει τα φυλλάδια των εταιρειών!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να μην του κόψω τον θηλασμό και είμαι πολύ τεμπέλα για να κάνω αντλήσεις!

Είναι κρίμα σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό σου να ξοδεύεις χρόνο για αντλήσεις. Αυτό το χρόνο μπορείς να τον αφιερώσεις στο μωρό σου!

Επιπλέον είναι μειωμένη η αποτελεσματικότητα των θηλάστρων όσο περισσότερο μεγαλώνει το χρονικό διάστημα από τον τοκετό. Δηλαδή το αποτέλεσμα των αντλήσεων πιθανότατα δεν θα ήταν ανάλογο του χρόνου και του κόπου που θα αφιέρωνες.

 

Επίσης η παιδίατρος μου ειπε οτι το να τον ξυπνάω το πρωι -και να μην φεύγω σαν τον κλέφτη- βοηθάει και στο αγχος αποχωρησμού

Έτσι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Το φρέσκο δεν είναι υψηλής παστερίωσης, είναι κανονικής παστερίωσης

Τα βρεφικά γάλατα δεν παστεριώνονται λιγότερο!

 

Το επιχείρημα της παιδιάτρου προσβάλει και τη νοημοσύνη σου και κυρίως την ίδια που δείχνει ότι δεν γνωρίζει καν γιατί προτείνει τα γάλατα αυτά.

 

Θα ήταν καλό να προσέχει περισσότερο όταν διαβάζει τα φυλλάδια των εταιρειών!

Χμ πολύ ενδιαφέρον :!:

Ακόμα δεν της έχω δώσει άλλο γάλα πέρα από το θηλασμό, αλλά έχω σκοπό αν της δώσω να είναι κατσικίσιο και αυτό στην κρέμα της...

 

Να πω την αλήθεια η παιδίατρος στο θέμα του θηλασμού μόνο την γνώμη της μου λέει... Όπως π.χ. ότι θεωρεί ότι ο αποθηλασμός είναι καλύτερα να γίνετε στον χρόνο αλλά μου έχει τονίσει ότι είναι καθαρά η γνώμη της και όχι ότι βασίζετε πάνω σε επιστημονικά δενομένα (που δεν υπάρχούν εξάλου). Όταν της είπα ότι θα θηλάσω πέρα του χρόνου και για όσο πάει δεν μου είπε τπτ ούτε προσπάθησε να με πείσει για το αντίθετο!!!

Ξέρω ότι δεν είναι και πολύ καλά ενημερωμένη πάνω στο θηλασμό αλλά και ποτέ δεν μου "πάσαρε" κρέμες ή ξένο γάλα.

Στο παραπάνω ήταν απάντηση πάνω σε δική μου ερώτηση και όχι προτροπή της να δώσω ξένο γάλα.

 

Όσο αφορά την παστερίωση να πω ότι δεν το ήξερα και δυστυχώς μου είχε φανεί λογικό:oops:

 

Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το forum με εσάς και ενημερώνομαι η γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως π.χ. ότι θεωρεί ότι ο αποθηλασμός είναι καλύτερα να γίνετε στον χρόνο αλλά μου έχει τονίσει ότι είναι καθαρά η γνώμη της και όχι ότι βασίζετε πάνω σε επιστημονικά δενομένα (που δεν υπάρχούν εξάλου).

 

Υπάρχουν!

Σε αυτά τα στοιχεία που υπάρχουν βασίζονται και προτείνουν ειδικά γάλατα και μετά το χρόνο και μετά το 2ο χρόνο.

 

 

Για να παρασκευαστεί γάλα σε σκόνη,

1. παστεριώνουν το φρέσκο γάλα (αλλιώς δεν είναι ασφαλές)

2. μειώνουν τον όγκο του με εξάτμιση στο 50% περίπου

3. το ψεκάζουν σε χώρο με υψηλή θερμοκρασία για να εξατμισθεί το υγρό και να γίνει σκόνη

 

αυτές οι διαδικασίες είναι πολύ περισσότερη επεξεργασία από την απλή παστερίωση και σίγουρα καταστρέφονται πολύ περισσότερα συστατικά

 

σκέψου τι ζωντανό μπορεί να έχει μείνει σε μια σκόνη που μπορεί να διατηρηθεί αναλοίωτη στο κουτί

 

ενώ το φρέσκο παστεριωμένο γάλα διατηρείται μόλις λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η παιδίατρος μου ειπε οτι το να τον ξυπνάω το πρωι -και να μην φεύγω σαν τον κλέφτη- βοηθάει και στο "αγχος αποχωρησμού" :D:D:D

 

Έχει δίκιο η παιδίατρος, να χαιρετάς οπωσδήποτε το μωρό, αλλιώς θα νομίζει ότι εξαφανίστηκες ή το εγκατέλειψες!;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν!

Σε αυτά τα στοιχεία που υπάρχουν βασίζονται και προτείνουν ειδικά γάλατα και μετά το χρόνο και μετά το 2ο χρόνο.

 

 

Για να παρασκευαστεί γάλα σε σκόνη,

1. παστεριώνουν το φρέσκο γάλα (αλλιώς δεν είναι ασφαλές)

2. μειώνουν τον όγκο του με εξάτμιση στο 50% περίπου

3. το ψεκάζουν σε χώρο με υψηλή θερμοκρασία για να εξατμισθεί το υγρό και να γίνει σκόνη

 

αυτές οι διαδικασίες είναι πολύ περισσότερη επεξεργασία από την απλή παστερίωση και σίγουρα καταστρέφονται πολύ περισσότερα συστατικά

 

σκέψου τι ζωντανό μπορεί να έχει μείνει σε μια σκόνη που μπορεί να διατηρηθεί αναλοίωτη στο κουτί

 

ενώ το φρέσκο παστεριωμένο γάλα διατηρείται μόλις λίγες μέρες

Υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που λένε ότι δεν πρέπει να συνεχίζετε ο θηλασμός πέρα από χρόνο;:?

Και δηλαδή εμείς τι κάνουμε; Απλά επιλέγουμε πάνω σε ποια θα βασιστούμε με βάση αυτό που μας συμφέρει;

Τεσπα εγώ θα ακούσω το ένστικτο μου και θα αφήσω τους επιστήμονες να κάνουν και να λένε ό,τι θέλουν:wink:

 

Ξέρω ότι βγαίνω εκτός θέματος αλλά θα το γράψω εδώ μια που, Αγλαΐα μου, δεν παίρνεις π.μ.

Σε ζηλεύω (με την καλή πάντα έννοια) για όλες τις γνώσεις που έχεις και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι...

Όποτε βλέπω μηνύματά σου και ας είναι σε θέματα που δεν με ενδιαφέρουν, τα διαβάζω γιατί όλο και κάτι μαθαίνω...

Και όσο περίεργο και αν είναι, αυτή η αίσθηση ότι σε ξέρω, και εσένα αλλά και κάποια άλλα μέλη που έστω και μόνο από τα μηνύματα καταλαβαίνω ότι υπάρχει χημεία, με κάνει να νιώθω σίγουρη ότι ό,τι και να χρειαστώ θα ξέρω που να απευθυνθώ και έτσι αισθάνομαι πιο δυνατή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...