Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε αρχισατε την κρεμα???


bebua

Recommended Posts

Κοριτσια βοηθηστε με λιγο.Ποτε σταματαμε το γαλα ως αποκλειστικη τροφη και αρχιζουμε κρεμα??Ο γιατρος μας λεει στον 6ο μηνα.Εσεις ποτε αρχισατε???

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το γάλα ΔΕΝ σταματάει, αρχίζεις με φρούτα γύρω στους 5-6 μήνες προσθέτεις ένα ακόμα γεύμα με λαχανικά, λίγη βανίλια κτλ αλλά το γάλα υπάρχει έστω πρωί και βράδυ τουλάχιστον μέχρι να κλείσει χρόνο το μωρό. Εμάς η παιδίατρος μας πήγε δοκιμαστικά το κάθε τι για να δούμε αν έχεις αλεργίες. Αρχίσαμε με μήλο, 3 κουταλιές την πρώτη μέρα, 5 την επόμενη και επτά την τρίτη. Στην συνέχεια βάζαμε αχλάδι 3 κουταλιές και όσο μήλο θέλει,μετά μπανάνα κτλ. έτσι αν έβγαζε καμμιά κοκκινίλα θα ξέραμε από ποιο φρούτο είναι και θα το σταματάγαμε. Κατά τον ίδιο τρόπο αρχίσαμε και τα λαχανικά μέχρι που βάλαμε και το μοσχαράκι στην κρέμα ( αυτό κατευθείαν 60 γρ.). Τώρα η μπέμπα είναι 10 μηνών και έχουμε και μπισκοτόκρεμα, εγώ πάντως που ρώτησα τη γιατρό με άφηνε να λερώνω τα χείλια της μικρής με ότι τρώγαμε εμείς. Ξέρω οτι δεν της αρέσουν οι τηγανιτές πατάτες και έχει αδυναμία στα μακαρόνια και το γύρο... χαχαχα Ο γιατρός τι θα σου πει αλλά να ξέρεις οτι στην Αμερική μόνο γάλα πίνουν μέχρι τον 1ο χρόνο και πάντα υπάρχουν διαφορές απόψεων στους γιατρούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δε σταματαει το γαλα γι αυτο εγραψα ποτε σταματαει ως αποκλειστικη τροφη.Σ ευχαριστω για την απαντηση desdemona!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα στο γιατρό βασικά αυτό...

κι εμάς στην αρχή μας έλεγε για μετά τους 6

τον είδε όμως στους 5 ότι το παιδί είναι ανεπτυγμένο και έδωσε οκ για τροφή και ξεκινήσαμε με φρούτα

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός τι θα σου πει αλλά να ξέρεις οτι στην Αμερική μόνο γάλα πίνουν μέχρι τον 1ο χρόνο και πάντα υπάρχουν διαφορές απόψεων στους γιατρούς. :)

 

Αν εννοείς ότι τα Αμερικανάκια πίνουν μόνο γάλα όλο τον 1ο χρόνο της ζωής τους αυτό δεν ισχύει... Μετά τον 6ο η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία συστήνει προοδευτική εισαγωγή στερεών τροφών.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός τι θα σου πει αλλά να ξέρεις οτι στην Αμερική μόνο γάλα πίνουν μέχρι τον 1ο χρόνο και πάντα υπάρχουν διαφορές απόψεων στους γιατρούς. :)

Αυτο δεν ισχυει σιγουρα οπως ειπε και η felinidoc.

Εμας παντως μας ειχαν πει οτι απο 4,5 μηνων και μετα οποτε

εβλεπα οτι ηταν ετοιμος για στερεα τροφη, να ξεκινησουμε.

Οσον αφορα το γαλα, μεχρι και σημερα πινουμε πρωι, μεσημερι και βραδυ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τρελλαίνεστε κιόλας, στους γνωστούς και συγγενείς που έχω στην Αμερική έτσι μου είπαν οτι κάνουν με οδηγίες των γιατρών τους. Αν εσείς δεν το πιστεύετε, that's ok. Οι γιατροί τι λένε όχι εγώ. Ξέρω γιατρό που ξεκίνησε από τους 4 μήνες την στέρεη τροφή εδώ στην Ελλάδα και επιμένω οτι είναι ανάλογα με το γιατρό το πότε το παιδί θα ξεκινήσει. Και ανάλογα με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τρελλαίνεστε κιόλας, στους γνωστούς και συγγενείς που έχω στην Αμερική έτσι μου είπαν οτι κάνουν με οδηγίες των γιατρών τους. Αν εσείς δεν το πιστεύετε, that's ok. Οι γιατροί τι λένε όχι εγώ. Ξέρω γιατρό που ξεκίνησε από τους 4 μήνες την στέρεη τροφή εδώ στην Ελλάδα και επιμένω οτι είναι ανάλογα με το γιατρό το πότε το παιδί θα ξεκινήσει. Και ανάλογα με το παιδί.

desdemona μου δεν τρελλαινομαστε. Και δεν ειναι οτι δεν σε πιστευουμε.

Σιγουρα υπαρχουν διαφορες απο γιατρο σε γιατρο, αλλα οι περιπτωσεις που αναφερεις ισως ειναι μεμονομενες γιατι πρωτη φορα το ακουω αφενος και αφετερου αλλα λεει η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί τι λένε όχι εγώ. Ξέρω γιατρό που ξεκίνησε από τους 4 μήνες την στέρεη τροφή εδώ στην Ελλάδα και επιμένω οτι είναι ανάλογα με το γιατρό το πότε το παιδί θα ξεκινήσει. Και ανάλογα με το παιδί.

 

κοριτσια εχει δικιο η desdemona.

κι εγω ξερω τετοιες περιπτωσεις ...που ξεκινησαν πιο νωρις την κρεμα.....και ολα τα υπολοιπα.....φρουτα κλπ κλπ....

εμεις μετα τους 6 μηνες παντως..... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά μην τρελλαίνεστε κιόλας, στους γνωστούς και συγγενείς που έχω στην Αμερική έτσι μου είπαν οτι κάνουν με οδηγίες των γιατρών τους. Αν εσείς δεν το πιστεύετε, that's ok. Οι γιατροί τι λένε όχι εγώ. Ξέρω γιατρό που ξεκίνησε από τους 4 μήνες την στέρεη τροφή εδώ στην Ελλάδα και επιμένω οτι είναι ανάλογα με το γιατρό το πότε το παιδί θα ξεκινήσει. Και ανάλογα με το παιδί.

 

εμεις ξεκινησαμε 4,5 μηνων ρυζαλευρο, 5 μηνων σταδιακα φρουτα και αμεσως μετα μπηκαμε στο κοτοπουλο,κλπ. ο καθε γιατρος εχει τη δικη του αποψη κ κατευθυνση.

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς μας ξεκίνησε πεντέμιση μηνών, μόλις είχα κόψει τον θηλασμό, ένα κουταλάκι ρυζάλευρο μέσα στο γάλα γιατί δεν του άρεσε και δεν το έπινε με τίποτα! Κι απο το να μένει νηστικός...Λίγο αργότερα ξεκινήσαμε και τη φρουτόκρεμα...έτοιμη δηλαδή, γιατί τα αλεσμένα φρούτα ούτε να τα φτύσει δεν ήθελε, ότι κι αν έκανα!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας ξεκίνησε πεντέμιση μηνών, μόλις είχα κόψει τον θηλασμό, ένα κουταλάκι ρυζάλευρο μέσα στο γάλα γιατί δεν του άρεσε και δεν το έπινε με τίποτα! Κι απο το να μένει νηστικός...Λίγο αργότερα ξεκινήσαμε και τη φρουτόκρεμα...έτοιμη δηλαδή, γιατί τα αλεσμένα φρούτα ούτε να τα φτύσει δεν ήθελε, ότι κι αν έκανα!

 

ευχαριστώ και με το καλό η εγκυμοσύνη σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμας μας είπε από 4 μηνων , αλλα δεν της ξεκίνησα...καμια φορά σε οδηγεί η λογική και κυρίως το παιδί.

 

Τώρα είναι 5 αν ξεκινησω κάτι θα δοκιμάσω φρούτα και όχι ρυζάλευρο, αφού εκτός ότι δεν της αρέσει(της είχα δώσει όταν είχε διαρροια) δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι διατροφικά, παρα μόνο αίσθηση κορεσμου.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εαν θηλαζεις τοτε καθυστερησε το να κλεισει και τον 6ο μηνα,εαν οχι τοτε πιο νωρις μπορεις να το αρχισεις!!!

εμεις ξεκινησαμε μετα τους 5 1/2 μηνες.

ο καθε παιδιατρος ομως λεει τα δικα του. :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

το οτι υπαρχει μια αποκλιση 1/2 μηνα δεν θεωρω οτι ειναι τοσο τραγικο (υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις αλλα εξαιρεσεις υπαρχουν παντα!). ειτε 5 ειτε 5 1/2 περιπου το ιδιο ειναι..δοκιμασε και δες πως αντιδραει το παιδι σου. ετσι και αλλιως αυτο θα αποφασισει ποτε θα φαει...εμεις απο 5 μηνων και κατι προσπαθουσαμε και φτασαμε να φαμε πριν λιγες μερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε πέντε μηνών και η γιατρός μάς είπε να ξεκινήσουμε σε δύο εβδομάδες χορτόσουπα με ρυζάλευρο και μετά από μία εβδομάδα να προσθέσουμε κρέμα βανίλια κι όταν γίνουμε έξι μηνών θα ξεκινήσουμε και φρουτάκια!

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας απο τον 5ο μηνα μας συστησε κρεμα βανιλια.

στην αρχη ετρωγε πολυ λιγο και εν γνωση μου δεν την πιεσα παραπανω γιατι προτιμουσασ να πινει το γαλατακι της μαμας!

ετσι κυριως με θηλασμο και λιγη κρεμα φτασαμε στον 6ο οπου δοκιμασαμε και φρουτα και φαγακι αλλα δεν μας αρεσε.παλι καναμε τα στραβα ματια.η ποσοτητα της κρεμας με βανιλια αυξηθηκε ( στα 100ml) και συνεχιστηκε ετσι και στον 7ο.τωρα στον 8ο τρωμε κανονικα.

συμπερεσμα : μην βιαστειτε να ταισετε το μωρο ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ (διοτι αν θελει αλλαζει το πραγμα.. :D ).

και για το φαγητο οπως και για πολλα αλλα τα μωρα εχουν τον χρονο τους...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί σε εμάς να είναι μικρή η διαφορά απο 4-5 μηνών για να φάει κρεμα αλλά για το μωρό είναι τρομερές οι αλλαγές που γίνονται σε αυτή τη περίοδο αυτό με μπερδεύει. Το να φαει ένα μωρό νωρίς είναι καλό ή κακό? ο γιός μου ας πουμε έφαγε κρέμα 5 νομίζω δεν την ανεχόταν με τίποτε ούτε την κρέμα ούτε το φαγητό αργότερα ούτε τη φρουτόκρεμα για αυτό το λόγο φοβάμαι μήπως είναι πολύ αργά και το παιδί μαθαίνει το γάλα, για να φάει ο γιός μου πήγε 3 χρονών !!!! όλα τα έφτυνε και αν το πίεζα έκανε εμμετό!!! τρεφόταν σχεδόν μόνο με γάλα και ότι του "έμενε" αφού τα έβγαζε έτσι φοβάμαι μην πάθω τα ίδια. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...