Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε αρχισατε την κρεμα???


bebua

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας είμαι νέο μελος στο φορυμ αλλά το διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και με έχετε βοηθήσει σε πολλά μιας και ειμαι νέα και μικρή μαμά και δεν εχω κανέναν που να έχει επίσης μωράκι. Το αγοράκι μου είναι σχεδόν 5.5 μηνών και ξεκινήσαμε το φαγητό από μήλο . Η παιδίατρος μας είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να φάει ρυζάλευρο κ.τ.λ αφού έχει μια χαρά βάρος εσείς τι λέτε?

 

ALEXIA ΜΟΥ, πολυ σωστα σου ανεφερε η παιδιατρος οτι δεν υπαρχει λογος να δωσεις στο μωρακι σου ρυζαλευρο, γιατι ουσιαστικα δεν προσφερει τιποτα απο συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος του μωρου προκειμενου να αναπτυχθει σωστα. Ωστοσο, ο μοναδικος λογος που πολλοι παιδιατροι χορηγουν ρυζαλευρο ειναι 1) για να παρει βαρος το μωρο καθως ειναι εμπλουτισμενο με καποια συστατικα για την προσληψη βαρους και 2) το χορηγουν διοτι ειναι ενας λογος να μαθει το μωρο τοσο σε διαφορετικη γευση οσο και σε υφη.

 

Να σου ζησει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή μέρα!!όταν εννοούμε κλείσιμο μήνα στο.μωρό ποτέ εννοούμε? ?εμείς σε μια εβδομάδα γινόμαστε 6μηνών. Μήπως έπρεπε ήδη να έχουμε ξεκινήσει φρούτα η την άλλη εβδομάδα..?γιατί μπερδεύτηκα .ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει "πρεπει". Ειναι αναλογα το παιδι κ τον παιδιατρο. Αλλοι την ξεκινανε στον 5ο αλλοι στον 6ο.

 

Σημερα γιναμε 6 μηνων κ ξεκινησαμε με φρουτακι... εδωσα 3μικρες κουταλιτσες..μηπως εδωσα πολλες..;;;.ηταν ανησυχος αλλα εχουν φουσκωσει κ τα ουλα μας οποτε περιμενουνε κ δοντακια..

Για to παραπαανω μηνυμα απλα εω μπερδευτει.. οταν λενε kleiσιμο μηνα εννοουν τωρα που γιναμε εξι κ προχωραμε στους εφτα;; εγω αυτο ειχα στομυαλο μου για ξεκινημα αλλα η παιδιατρος μ ειπε οτι επρεπε το προηγουνενο μηνα..οχι οτι αργησα π ξεκινησα τωρΑ ..αλλες λεει ξεκινουν 7μηνων..

Ευχααριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει, αφού το μωρό κλείσει τους 6 μήνες, οι αποθήκες σιδήρου του έχουν εξαντληθεί και καθώς το γάλα σου περιέχει ελάχιστο μόνο σίδηρο, θα πρέπει να ξεκινήσετε σύντομα το κρέας, για να αποφύγετε το ενδεχόμενο αναιμίας.

 

Από προσωπική εμπειρία να σου πω ότι το μοσχαρίσιο κότσι θέλει τουλάχιστον 3 ώρες σιγανό βράσιμο για να λιώσει τελείως στο μούλτι.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...