Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΙΦΥΛΗ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΛΛΑ


ΖΟΥΖΟΥ

Recommended Posts

Σημασία πιστεύω έχει να αρέσει το όνομα στους γονείς οι οποίοι θα το απόφασίσουν σκεπτόμενοι αν ταιριάζει στο παιδάκι!!!!

Τώρα αν θα είναι δύο τα ονόματα ή ένα ή τρία, δεν έχει σημασία επίσης. Το 2ο ή 3ο όνομα το βάζεις γιατί θέλεις να τιμήσεις κάποιον. Το πρώτο είναι αυτό με το οποίο θα το φωνάζουν! Αυτή είναι η άποψή μου!

Και δεν έχει να κάνει με το αν είναι αγόρι ή κορίτσι. Τα περισσότερα παιδάκια θα έχουν υποκοριστικό ή χαϊδευτικό!

 

Εχει σημασια και μεγαλη οταν οι γονεις δεν θελουν να δωσουν 2 ονοματα και συμφωνουν απολυτα και χωνονται ασχετοι με το θεμα και επισης ειναι εξαιρετικα ενοχλητικο οταν οι μισοι θα λενε το παιδι με το αλλο ονομα επειδη ετσι γουσταρουν.......Ετσι λοιπον οταν εσυ εξ αρχης δεν θες να το φωναζουν με αλλο ονομα ποιος ο λογος να δωσεις 2 ονοματα? Επειδη το κανουν αλλοι? Προβλημα τους μεγεια τους και χαρα τους.....

 

Και να σου πω το αλλο? Ειναι τυχαιο λες που τοσες κοπελες που δινουν διπλα ονοματα στα κοριτσια τους ψαχνουν συνδυασμους? Οχι!!! Ειναι επειδη και τα 2 εμπλεκομενα σογια θελουν να ακουγεται το ονομα και επειδη δεν προκειται να ικανοποιηθει ο εγωισμος τους αλλιως προβαινουν στα υποκοριστικα.......Εμεις δεν θελουμε κανενα υποκοριστικο στο ονομα...ο αντρας μου δεν δεχεται ουτε καν το Αλεξ!!! Αλεξανδρος τελεια και παυλα!!! Με το ζορι καταφερα να τον πεισω να μη τον βαφτισει Μεγα Αλεξανδρο!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kala διπλο ονομα δεν μπαινει με τιποτα........ακομα κι αν κοτευε ο αντρας μου θα προτιμουσα να τον υποχρεωσω να ξεφτυλιστει εντελως βαζοντας μονο το ονομα του πεθερου και στο εξης να τον αποκαλω "κοτααααααααα.....κοτ κοτ κοοοοοττττττ!!!!!" :lol:.

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Το χετε ξανακουσει εσεις αυτο???? Να σου επιβαλλουν τα ανηψια πως θα πεις το παιδι σου? Κατσε να τους περιλαβω εγω να δουν τι εστι βερυκοκο!!!! :twisted::lol:

ε ρε γλέντια.... :lol: :lol: ε μα πάνε γυρεύοντας κι αυτοί... :lol::lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σημασία πιστεύω έχει να αρέσει το όνομα στους γονείς οι οποίοι θα το απόφασίσουν σκεπτόμενοι αν ταιριάζει στο παιδάκι!!!!

Τώρα αν θα είναι δύο τα ονόματα ή ένα ή τρία, δεν έχει σημασία επίσης. Το 2ο ή 3ο όνομα το βάζεις γιατί θέλεις να τιμήσεις κάποιον. Το πρώτο είναι αυτό με το οποίο θα το φωνάζουν! Αυτή είναι η άποψή μου!

Και δεν έχει να κάνει με το αν είναι αγόρι ή κορίτσι. Τα περισσότερα παιδάκια θα έχουν υποκοριστικό ή χαϊδευτικό!

 

Εχει σημασια και μεγαλη οταν οι γονεις δεν θελουν να δωσουν 2 ονοματα και συμφωνουν απολυτα και χωνονται ασχετοι με το θεμα και επισης ειναι εξαιρετικα ενοχλητικο οταν οι μισοι θα λενε το παιδι με το αλλο ονομα επειδη ετσι γουσταρουν.......Ετσι λοιπον οταν εσυ εξ αρχης δεν θες να το φωναζουν με αλλο ονομα ποιος ο λογος να δωσεις 2 ονοματα? Επειδη το κανουν αλλοι? Προβλημα τους μεγεια τους και χαρα τους.....

 

Και να σου πω το αλλο? Ειναι τυχαιο λες που τοσες κοπελες που δινουν διπλα ονοματα στα κοριτσια τους ψαχνουν συνδυασμους? Οχι!!! Ειναι επειδη και τα 2 εμπλεκομενα σογια θελουν να ακουγεται το ονομα και επειδη δεν προκειται να ικανοποιηθει ο εγωισμος τους αλλιως προβαινουν στα υποκοριστικα.......Εμεις δεν θελουμε κανενα υποκοριστικο στο ονομα...ο αντρας μου δεν δεχεται ουτε καν το Αλεξ!!! Αλεξανδρος τελεια και παυλα!!! Με το ζορι καταφερα να τον πεισω να μη τον βαφτισει Μεγα Αλεξανδρο!!! :lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου έτσι όπως το θέτεις. Και εγώ εάν κάνω κόρη θα δώσω το όνομα του πατέρα μου με το οποίο και θα την φωνάζω αλλά σαν δεύτερο και της μητέρας μου για να την τιμήσω. Και αυτό γιατί το όνομα της μητέρας μου είναι ιδιαίτερο, σκέφτομαι πως αν θα την φώναζα έτσι, ίσως να μην της άρεσε. Βέβαια σχετικό είναι πάλι αυτό.... Βλέπεις κοπέλες που τις φωνάζουνε Μαρία (υποθετικά το αναφέρω επειδή είναι πολύ-ακουσμένο όνομα) και δεν τους αρέσει.

Σίγουρα αυτό που πρώτα από όλα έχει σημασία είναι τι θέλουν οι γονείς για το παιδάκι τους.

Παράδειγμα εμένα η πεθερά μου τον τελευταίο μήνα παραπονιέται ότι δεν μπορεί να ακούει το όνομα Θανάσης, επειδή τα έχει βάλει με τον πεθερό μου και ότι δεν θα το φωνάζει. Ξέρεις τι της είπα??? Αν υποψιαστώ ότι πάει να φωνάξει το παιδί μου με κανένα άλλο όνομα..... Θα γίνει του Κουτρούλη ο Γάμος... στεγνά .... Της είπα πολύ σοβαρά ότι αν κάνει κάτι τέτοιο θα γίνει ΧΑΜΟΣ....

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει το παιδί να είναι γερό και να συμφωνούν οι γονείς τα υπόλοιπα

προσωπικά δεν με ενδιέφεραν και συνεχίζουν να μη με ενδιαφέρουν και από

τη στιγμή που το τόπικ έχει θέμα Αλεξάνδρα_Εριφύλλη νομίζω πως ξεφύγαμε..

ο καθένας ας κάνει ότι θέλει κι ας το βαφτίσει όπως επιθυμεί..............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε μααααααααα!!!!!!!! Να μην εχεις διαφωνια με τον αντρα σου και να χουν αποψεις να σου επιβαλλουν οι ξενοι!!!!!

 

 

Δωσε και 200 ονοματα αμα θες στο παιδι σου,νεκρων, ζωντανων, αγνοουμενων...... δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουν ολοι......

 

Η προσωπικη μου αποψη στο θεμα της ονοματοδοσιας ειναι οτι καθε παιδι δικαιουται δικο του μοναδικο (στην οικογενεια) ονομα και δεν πρεπει να ακολουθει καποιον αλλο......

 

Κι οταν τιμας εναν παππου αφηνεις παραπονεμενο καποιον αλλο και δεν ειναι δουλεια να δινεις 2-3 ονοματα για να μη γκρινιαζει κανεις.......δεν δινεις κανενος και δεν πικραινεται ουδεις....απλα και ωραια πραγματα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Aριβως....οτι θελουν οι γονεις!!!

 

Μ' αρέσει όταν θυμώνεις...... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

παιζει το σενάριο να τον φωνάζει κάπως αλλιώς ? στο λεω επειδη αυτο το ζει μια πολύ καλή μου φίλη με την πεθερά της ... τραβάει λουκι η κακομοιρα...

Link to comment
Share on other sites

Ε μααααααααα!!!!!!!! Να μην εχεις διαφωνια με τον αντρα σου και να χουν αποψεις να σου επιβαλλουν οι ξενοι!!!!!

 

 

Δωσε και 200 ονοματα αμα θες στο παιδι σου,νεκρων, ζωντανων, αγνοουμενων...... δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουν ολοι......

 

Καλά ζωντανών, καλά νεκρών, αλλά ΑΓΝΟΟΥΜΕΝΩΝ :lol::lol::lol::lol:

 

Μου λες που τα βρίσκεις????? :lol::lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aριβως....οτι θελουν οι γονεις!!!

 

Μ' αρέσει όταν θυμώνεις...... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

παιζει το σενάριο να τον φωνάζει κάπως αλλιώς ? στο λεω επειδη αυτο το ζει μια πολύ καλή μου φίλη με την πεθερά της ... τραβάει λουκι η κακομοιρα...

 

Αχχχχχχχχχχ δεν με παρακολουθειτε!!!!! Ο πεθερος κοριτσια δεν ενδιαφερεται για το ονομα......το ξερει απο καιρο και εδειξε συμφωνος......οι συγγενεις δημιουργουν το προβλημα......λενε οτι θα τον στειλουμε στον ταφο και αλλα φαιδρα!!!! :shock: Απο την στιγμη που θα βαφτιστει με το ονομα του θα τον φωναζουν ετσι...δεν θα τον λενε με διαφορετικο ονομα.......αν ομως καναμε την πατατα να δωσουμε διπλο φυσικα και θα τον ελεγαν με το αλλο....χαζοι ειναι?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ε μααααααααα!!!!!!!! Να μην εχεις διαφωνια με τον αντρα σου και να χουν αποψεις να σου επιβαλλουν οι ξενοι!!!!!

 

 

Δωσε και 200 ονοματα αμα θες στο παιδι σου,νεκρων, ζωντανων, αγνοουμενων...... δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουν ολοι......

 

Η προσωπικη μου αποψη στο θεμα της ονοματοδοσιας ειναι οτι καθε παιδι δικαιουται δικο του μοναδικο (στην οικογενεια) ονομα και δεν πρεπει να ακολουθει καποιον αλλο......

 

Κι οταν τιμας εναν παππου αφηνεις παραπονεμενο καποιον αλλο και δεν ειναι δουλεια να δινεις 2-3 ονοματα για να μη γκρινιαζει κανεις.......δεν δινεις κανενος και δεν πικραινεται ουδεις....απλα και ωραια πραγματα.....

 

Eλπίζω τα παραπάνω να μην είναι αιχμή για εμένα που το μόνο που έκανα ήταν να καταθέσω την άποψη μου :wink:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι καλε........πριν γεννησω ακομα τα ανηψια εριζαν τι ονομα θα διναμε.....αλλα ανηψια αυτα........ηθελαν να δωσουμε ονομα και πεθερου αλλα και κουνιαδας.....γυναικειο ονομα δλδ.......που πεθανε...ευτυχως της πεθερας ουτε drug queen δεν θα μπορουσε να υιοθετησει οποτε γλυτωσαμε τα 3 ονοματα..... :lol:

 

Βρε ζορια που τραβαει ο κοσμος!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ε μααααααααα!!!!!!!! Να μην εχεις διαφωνια με τον αντρα σου και να χουν αποψεις να σου επιβαλλουν οι ξενοι!!!!!

 

 

Δωσε και 200 ονοματα αμα θες στο παιδι σου,νεκρων, ζωντανων, αγνοουμενων...... δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουν ολοι......

 

Η προσωπικη μου αποψη στο θεμα της ονοματοδοσιας ειναι οτι καθε παιδι δικαιουται δικο του μοναδικο (στην οικογενεια) ονομα και δεν πρεπει να ακολουθει καποιον αλλο......

 

Κι οταν τιμας εναν παππου αφηνεις παραπονεμενο καποιον αλλο και δεν ειναι δουλεια να δινεις 2-3 ονοματα για να μη γκρινιαζει κανεις.......δεν δινεις κανενος και δεν πικραινεται ουδεις....απλα και ωραια πραγματα.....

 

Eλπίζω τα παραπάνω να μην είναι αιχμή για εμένα που το μόνο που έκανα ήταν να καταθέσω την άποψη μου :wink:

τα παραπάνω , φυσικά και δεν είναι αιχμή για κανέναν ΣΑΜ :wink: ...είναι προσωπική άποψη - το γράφει κιόλας-

....προσωπική άποψη την οποία επικροτώ !!! :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εληξε το θεμα ο συζυγος ευτυχως......οταν του πα τι χαλευει η θειτσα του, γελασε και ειπε οτι οχι 2 αλλα τρια ονοματα θα δωσουμε στο μωρο......Μπαμπημητσοαλεκο!!!! :lol: Παντως γελαει ο μπεμπης οταν τον φωναζω ετσι!!! Παλι καλα που ειναι εντελως αρνητικος στο θεμα των δυο ονοματων........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...