Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης


Recommended Posts

ΝΙΚ-16,κι εγώ έχω ακούσει κάτι παρόμοιο...αλλά δεν μου λέει κανείς με σιγουριά τι συμβαίνει!Εγώ μπορώ να μην κάνω τίποτα και για τους 9 μήνες αν χρειαστεί αλλά ο άντρας μου δεν αντέχει...Και με κάνει να νιώθω τύψεις για αυτό...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν μπορώ να τον καταλάβω πάντως εμένα ο δικός μου όταν μάθαμε οτι είμαι έγκυος ούτε που με πλησίαζε γιατί φοβόταν περισσότερο απο εμένα.

πάντως υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να ευχαριστηθεί το σεξ

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω ότι υπάρχουν άντρες που αντιλαμβάνονται την εγκυμοσύνη σαν κάτι που θέλει πολύ προσοχή και δεν πλησιάζουν,ο δικός μου δεν έχει ενημερωθεί και πολύ για το θέμα γιατί δεν το είχαμε προγραμματίσει.Το κακό με όλο το θέμα είναι ότι έχει πάρει πολύ λάθος πληροφορίες όσο αφορά το σεξ.Είναι κάθετα αντίθετος με τον αυνανισμό ακόμα κι αν συμμετέχω κι εγώ και εγώ στην κατάσταση που βρίσκομαι με όλες τις αναγούλες,δεν μπορώ να κάνω στοματικό που μου ζητάει...Έχω απελπιστεί...Φοβάμαι πως όλα αυτά μπορούν να τον οδηγήσουν στην απιστία!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω ότι υπάρχουν άντρες που αντιλαμβάνονται την εγκυμοσύνη σαν κάτι που θέλει πολύ προσοχή και δεν πλησιάζουν,ο δικός μου δεν έχει ενημερωθεί και πολύ για το θέμα γιατί δεν το είχαμε προγραμματίσει.Το κακό με όλο το θέμα είναι ότι έχει πάρει πολύ λάθος πληροφορίες όσο αφορά το σεξ.Είναι κάθετα αντίθετος με τον αυνανισμό ακόμα κι αν συμμετέχω κι εγώ και εγώ στην κατάσταση που βρίσκομαι με όλες τις αναγούλες,δεν μπορώ να κάνω στοματικό που μου ζητάει...Έχω απελπιστεί...Φοβάμαι πως όλα αυτά μπορούν να τον οδηγήσουν στην απιστία!

 

Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να πάρεις το σύντροφό σου μαζί σου στο γυναικολόγο που σε παρακολουθεί και να κάνετε μια αναλυτική συζήτηση, γιατί από ότι φαίνεται οι γνώσεις του είναι λιγότερες από αυτές των εφήβων και είναι ντροπή στην ηλικία του να είναι τόσο άσχετος. Θα γίνεται ρεζίλι και στις παρέες του και είναι κρίμα.

 

Αν νομίζεις ότι όλα αυτά που γράφεις είναι λόγοι για να απιστίσει, τότε αν δεν το έχει κάνει θα το κάνει και χωρίς αυτούς τους λόγους. Θα το κάνει γιατί δεν μπορεί να αναπτύξει συναισθηματικές σχέσεις και αναπτύσσει μόνο επιφανειακές. Αν η σχέση σας είναι ουσιαστική, δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις τέτοιες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να πάρεις το σύντροφό σου μαζί σου στο γυναικολόγο που σε παρακολουθεί και να κάνετε μια αναλυτική συζήτηση, γιατί από ότι φαίνεται οι γνώσεις του είναι λιγότερες από αυτές των εφήβων και είναι ντροπή στην ηλικία του να είναι τόσο άσχετος. Θα γίνεται ρεζίλι και στις παρέες του και είναι κρίμα.

 

Αν νομίζεις ότι όλα αυτά που γράφεις είναι λόγοι για να απιστίσει, τότε αν δεν το έχει κάνει θα το κάνει και χωρίς αυτούς τους λόγους. Θα το κάνει γιατί δεν μπορεί να αναπτύξει συναισθηματικές σχέσεις και αναπτύσσει μόνο επιφανειακές. Αν η σχέση σας είναι ουσιαστική, δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις τέτοιες σκέψεις.

 

Μακάρι να είναι όπως τα λες...Δεν έχει να κάνει με γνώσεις τόσο όσο με την ψυχολογία.Έτυχε να ζήσει μια πολύ άσχημη εμπειρία και άρχισε το διάβασμα.Τα βιβλία που επέλεξε όμως δεν του έκαναν καλό.Και αντιλαμβάνεται την εκσπερμάτιση κάπως σαν μικρό θάνατο και πρέπει να γίνεται στο σώμα της γυναίκας και κάτι τέτοιες χαζομάρες,για αυνανισμό ούτε κουβέντα δεν ακούει ακόμα κι αν το κάνω εγώ.Αν περάσει μεγάλο διάστημα χωρίς να κάνει έρωτα,κλείνεται στον εαυτό του και γίνεται απόμακρος...Του έκανα μια συζήτηση της προάλλες πάλι και φάνηκε να καταλαβαίνει λίγο...Θα δούμε λοιπόν...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,ακόμα μια απορία!!Είμαι 1 μηνών έγκυος και τώρα που είναι καλοκαίρι θέλουμε να ξεφεύγουμε κανένα 2μερο που και που!Επιτρέπεται να κάνω μπάνιο στην θάλασσα?Μήπως κρυώσω?Πείτε μου αν ξέρετε κάτι πάνω στο θέμα αυτό!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αννουλα αρχικα συγχαρητηρια και με το καλο το μωρακι σου!!!

 

Αναφορικα με το σεξ εμας ο γιατρος μας ειπε καλυτερα να το αποφυγουμε το πρωτο τριμηνο...αλλα η αληθεια ειναι δεν το τηρησαμε.Τις πρωτες οχτω εβδομαδες οντως το αποφευγαμε..ετσι κι αλλλιως ειχα κι εγω πονακια και ενοχλησεις και καμια διαθεση δεν ειχα για σεξ.Μετα τις 8 εβδομαδες ομως που ημουνα κι εγω καλα αρχισαμε να εχουμε κανονικα επαφες με προσοχη βεβαια.Αυτο εγινε γιατι το θελαμε και οι δυο και οχι γιατι με πιεζε ο αντρας μου.Ειμαστε ηδη στη 12η εβδομαδα και ολα μια χαρουλα.

 

Και σε εμας το μωρο ηρθε ξαφνικα..δεν ειμαστε παντρεμενοι ακομα και ο καλός μου δεν ειχε καμια μα καμια γνωση επι του θεματος.Του πηρε καποιες μερες να συνειδητοποιησει την ολη κατασταση.Απο κει και μετα με κουβεντουλα σε χαλαρο τροπο του εξηγουσα και συνεχιζω να του εξηγω καποια πραγματα που διαβαζω και μαθαινω ωστε να ενημερωνεται κι αυτος ή τον παροτρυνω να διαβασει μονος του καποια πραγματα στο ιντερνετ.Αυτο ομως που τον βοηθησε πολυ ηταν οι επισκεψεις μας στο γιατρο.καθε φορα που εβλεπε το μωρο και ακουγε οσα μας ελεγε ο γιατρος εμπαινε πιο πολυ στην ολη διαδικασια.

 

Αναφορικα με τον αντρα σου...νομιζω οτι γενικως εχει ενα θεματακι με το σεξ ασχετως της δικης σου εγκυμοσυνης.Νομιζω ειναι και ο μονος αντρας που αρνειται τον αυνανισμο!!!!!Θα συμφωνησω κι εγω να πατε μαζι στο γιατρο και να βαλεις το γιατρο να του εξηγησει καποια πραγματα.και να εχεις στο μυαλο σου οτι με το ζορι δε γινεται να κανεις σεξ.Αν εχεις πονακια ή οποιαδηποτε δυσφορια και δεν εχεις ορεξη οφειλει να το σεβαστει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμένα ο γιατρος μου είπε ότι μπορώ να πάω, αρκεί να είναι καθαρή η θάλασσα. αν φοβάσαι μην κρυώσεις, μπορείς να αλλάζεις μαγιό όταν βγαίνεις απ΄οτη θάλασσα. καλύτερα να συμβουλευτείς και το γιατρό σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αννουλα αρχικα συγχαρητηρια και με το καλο το μωρακι σου!!!

 

Αναφορικα με το σεξ εμας ο γιατρος μας ειπε καλυτερα να το αποφυγουμε το πρωτο τριμηνο...αλλα η αληθεια ειναι δεν το τηρησαμε.Τις πρωτες οχτω εβδομαδες οντως το αποφευγαμε..ετσι κι αλλλιως ειχα κι εγω πονακια και ενοχλησεις και καμια διαθεση δεν ειχα για σεξ.Μετα τις 8 εβδομαδες ομως που ημουνα κι εγω καλα αρχισαμε να εχουμε κανονικα επαφες με προσοχη βεβαια.Αυτο εγινε γιατι το θελαμε και οι δυο και οχι γιατι με πιεζε ο αντρας μου.Ειμαστε ηδη στη 12η εβδομαδα και ολα μια χαρουλα.

 

Και σε εμας το μωρο ηρθε ξαφνικα..δεν ειμαστε παντρεμενοι ακομα και ο καλός μου δεν ειχε καμια μα καμια γνωση επι του θεματος.Του πηρε καποιες μερες να συνειδητοποιησει την ολη κατασταση.Απο κει και μετα με κουβεντουλα σε χαλαρο τροπο του εξηγουσα και συνεχιζω να του εξηγω καποια πραγματα που διαβαζω και μαθαινω ωστε να ενημερωνεται κι αυτος ή τον παροτρυνω να διαβασει μονος του καποια πραγματα στο ιντερνετ.Αυτο ομως που τον βοηθησε πολυ ηταν οι επισκεψεις μας στο γιατρο.καθε φορα που εβλεπε το μωρο και ακουγε οσα μας ελεγε ο γιατρος εμπαινε πιο πολυ στην ολη διαδικασια.

 

Αναφορικα με τον αντρα σου...νομιζω οτι γενικως εχει ενα θεματακι με το σεξ ασχετως της δικης σου εγκυμοσυνης.Νομιζω ειναι και ο μονος αντρας που αρνειται τον αυνανισμο!!!!!Θα συμφωνησω κι εγω να πατε μαζι στο γιατρο και να βαλεις το γιατρο να του εξηγησει καποια πραγματα.και να εχεις στο μυαλο σου οτι με το ζορι δε γινεται να κανεις σεξ.Αν εχεις πονακια ή οποιαδηποτε δυσφορια και δεν εχεις ορεξη οφειλει να το σεβαστει.

 

Θα περιμένω την επόμενη εβδομάδα λοιπόν που θα μπω στην 6 εβδομαδα και ελπίζω να ακούσουμε και την καρδούλα του,μπας και ξυπνήσει ο δικός μου και καταλάβει ότι έχω ένα ζωντανό πλάσμα μέσα μου!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όπως τα λες...Δεν έχει να κάνει με γνώσεις τόσο όσο με την ψυχολογία.Έτυχε να ζήσει μια πολύ άσχημη εμπειρία και άρχισε το διάβασμα.Τα βιβλία που επέλεξε όμως δεν του έκαναν καλό.Και αντιλαμβάνεται την εκσπερμάτιση κάπως σαν μικρό θάνατο και πρέπει να γίνεται στο σώμα της γυναίκας και κάτι τέτοιες χαζομάρες,για αυνανισμό ούτε κουβέντα δεν ακούει ακόμα κι αν το κάνω εγώ.Αν περάσει μεγάλο διάστημα χωρίς να κάνει έρωτα,κλείνεται στον εαυτό του και γίνεται απόμακρος...Του έκανα μια συζήτηση της προάλλες πάλι και φάνηκε να καταλαβαίνει λίγο...Θα δούμε λοιπόν...

Αννούλα εννοείς λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων?

πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε οτι μπορώ να κάνω σεξ, βεβαια το τι θα σου πει εξαρτάται από το τι θα δει στον υπέρηχο, έτσι? αν όλα καλά, θα σου πει οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα! εμένα ο γιατρος μου είπε ότι μπορώ να πάω, αρκεί να είναι καθαρή η θάλασσα. αν φοβάσαι μην κρυώσεις, μπορείς να αλλάζεις μαγιό όταν βγαίνεις απ΄οτη θάλασσα. καλύτερα να συμβουλευτείς και το γιατρό σου πάντως.

 

Αυτό θα κάνω αλλά επειδή θα πάω την επόμενη εβδομάδα να με δει και το Σαββατοκύριακο έχει ρεπό ο άντρας μου,δεν ξέρω τι να του πω.Το πολύ πολύ να μη βουτήξω!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα εννοείς λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων?

πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε οτι μπορώ να κάνω σεξ, βεβαια το τι θα σου πει εξαρτάται από το τι θα δει στον υπέρηχο, έτσι? αν όλα καλά, θα σου πει οκ.

 

Δεν ξέρω τι διάβασε και τον επηρέασε τόσο πολύ.Το κακό είναι ότι μια φορά προσπαθησα να τον μεταπείσω για τον αυνανισμό,περασαμε καλά μαζι αλλά όλη την υπόλοιπη μέρα ήταν χάλια...Δεν μιλιόταν!!Ελπιζω να είναι ολα καλα στον υπερυχο..

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε αρχίσει προσπάθειες για 2ο παιδάκι. Δεν ξέρω ακόμα φυσικά αν είμαι έγκυος απλά η ερώτηση μου είναι η εξής: Θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που μου είχε πει ο γιατρός με προσοχή επαφές το πρώτο τρίμηνο και να μην τελειώνει μέσα γιατί το σπέρμα δεν κάνει καλό και τέτοια (δε θυμάμαι καλά). Εμείς στο πρώτο παιδί επειδή έμεινα κατά λάθος δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Τώρα όμως επειδή προσπαθούμε κάνουμε συχνά ... και λέω τώρα: Αν πριν 4-5μέρες που κάναμε συνέλαβα (υποθετικά μιλάμε) αν κάνω σήμερα δε θα δυσκολέψω την εμφύτευση? Δε θα κάνω κακό? Αφού όπως λένε κάποιοι γιατροί ο οργασμός δε βοηθάει.

Από την άλλη όμως αν ήταν έτσι τότε θα προσπαθούσαμε 1 φορά και μετά θα περιμέναμε μέχρι τον επόμενο μήνα για να ξανακάνουμε έτσι δεν είναι??

Επίσης εγώ τώρα εν μέσω προσπαθειών θα πάω και διακοπές, θα ανεβαίνω και σε μηχανάκι, θα κάνω και σεξ και μπάνια ... μήπως έτσι δε θα μείνω εύκολα? Αλλά και τι να κάνω αφού δε θα ξέρω καν αν είμαι??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά χαλάρωσε και απόλαυσε τις διακοπές και το σεξ και όλα γιατί όταν με το καλό έρθει το δεύτερο θα κοπούν όλα.

 

Μάλιστα ... δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό αυτό!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...