Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος στην σελίδα parents... Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι γεμάτη απορίες, άγχος και γενικότερα θέλω πολύ να μιλάω με κόσμο που είναι στην θέση μου ή έχουν περάσει απο αυτήν!!!

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι τα διάφορα πονάκια που νιώθω κατά διαστήματα. Μετά απο κάθε πόνο , αναρωτιέμαι αν συνεχίζω να είμαι έγκυος!!!

Θέλω να απολαύσω το καλύτερο που μου έχει έρθει στην ζώη, αλλά ο φόβος και το άγχος...δεν με αφήνουν!!! Ανυπομονώ επίσης να περάσει και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου!!! Είναι φυσιολογικό το άγχος μου??? Συμβαίνει σε άλλες ή εγω είμαι υπερβολική!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος στην σελίδα parents... Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι γεμάτη απορίες, άγχος και γενικότερα θέλω πολύ να μιλάω με κόσμο που είναι στην θέση μου ή έχουν περάσει απο αυτήν!!!

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι τα διάφορα πονάκια που νιώθω κατά διαστήματα. Μετά απο κάθε πόνο , αναρωτιέμαι αν συνεχίζω να είμαι έγκυος!!!

Θέλω να απολαύσω το καλύτερο που μου έχει έρθει στην ζώη, αλλά ο φόβος και το άγχος...δεν με αφήνουν!!! Ανυπομονώ επίσης να περάσει και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :lol:

 

γλυκια μου να μην φοβασαι..περασα και γω απτην ιδια φαση..και περναω ακομα..και γω φοβομουν πολυ στην αρχη γιατι πονουσα συνεχως..ειδικα καποιες στιγμες παρα πολυ που ξυπνουσα και το βραδυ..η γιατρος μου με καθυσηχασε οταν μου ειπε οτι ειναι λογικο γιατι μεγαλωνει η μητρα σιγα σιγα και γενικα διαμορφωνεται..να εισαι ηρεμη και να ξαπλωνεις οσο περισσσοτερο μπορεις..το χρειαζεται πολυ τωρα στην αρχη ειδικα αλλα και παντα..

 

και γω τωρα μπηκα στον 5ο μηνα και μην νομιζεις το αγχος δεν φευγει ποτε..μια η εξετασεις..μια τα διαφορα που νιωθεις..εχεις ενα συνεχη γλυκο φοβο για τα παντα..

 

ολα θα πανε καλα γλυκια μου!!!!!να προσεχεις!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος στην σελίδα parents... Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι γεμάτη απορίες, άγχος και γενικότερα θέλω πολύ να μιλάω με κόσμο που είναι στην θέση μου ή έχουν περάσει απο αυτήν!!!

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι τα διάφορα πονάκια που νιώθω κατά διαστήματα. Μετά απο κάθε πόνο , αναρωτιέμαι αν συνεχίζω να είμαι έγκυος!!!

Θέλω να απολαύσω το καλύτερο που μου έχει έρθει στην ζώη, αλλά ο φόβος και το άγχος...δεν με αφήνουν!!! Ανυπομονώ επίσης να περάσει και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :lol:

 

γλυκια μου να μην φοβασαι..περασα και γω απτην ιδια φαση..και περναω ακομα..και γω φοβομουν πολυ στην αρχη γιατι πονουσα συνεχως..ειδικα καποιες στιγμες παρα πολυ που ξυπνουσα και το βραδυ..η γιατρος μου με καθυσηχασε οταν μου ειπε οτι ειναι λογικο γιατι μεγαλωνει η μητρα σιγα σιγα και γενικα διαμορφωνεται..να εισαι ηρεμη και να ξαπλωνεις οσο περισσσοτερο μπορεις..το χρειαζεται πολυ τωρα στην αρχη ειδικα αλλα και παντα..

 

και γω τωρα μπηκα στον 5ο μηνα και μην νομιζεις το αγχος δεν φευγει ποτε..μια η εξετασεις..μια τα διαφορα που νιωθεις..εχεις ενα συνεχη γλυκο φοβο για τα παντα..

 

ολα θα πανε καλα γλυκια μου!!!!!να προσεχεις!!!

 

Αχ!!! σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες. Να πάνε όλα καλά εύχομαι και σε σένα και με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

να προσεχεις τη διατροφη σου και γενικα να μην σφιγγεσε πολυ στην τουαλετα..!!!και οι δουλειες στο σπιτι με μετρο!!!ολα θα πανε καλα!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KONINA Αυτο το αγχος το εχουν λιγο πολυ ολες οι εγκυες ειναι φυσιολογικοτατο,αυτα τα ποναλακια τα εχω και 'γω και μπαινω σε 2 μερες στον 4ο,περιμενω πως και πως το επομενο ραντεβου στο γιατρο να βεβαιωθω οτι ειναι ολα καλα.Η αληθεια ειναι οτι με τοσα που ακουμε να συμβαινουν επηρεαζομαστε χωρις να το θελουμε,απο τοτε που εμεινα εγκυος 2 γνωστες μου απεβαλλαν :( ενταξει δεν θα συμβει και σε μας αυτο, κανω τον σταυρο μου και προσευχομαι να ειναι καλα το μωρο μου και προσεχω οσο μπορω.Πρεπει να κανουμε θετικες σκεψεις αυτο λεω στον εαυτο μου συνεχεια,θα εχουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας σε μερικους μηνες με το καλο. :D:wink:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιές μέλλουσες μανούλες, με το καλό!!!

ΚΟΝΙΝΑ μου, είναι φυσιολογικότατο να ανησυχεις λιγάκι, δεν υπάρχει έγκυος -ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης- που να μην ανησυχεί. Όλα μέσα σου αλλάζουν και τα πονάκια είναι φυσικό να υπάρχουν. Κι εγώ θυμάμαι είχα πάει νοσοκομείο με πόνους στο στήθος, οι εξετάσεις ήταν καθαρές και μου είπαν οι γιατροί ότι μεγαλώνει η μήτρα για το μωράκι και μετατοπίζονται όλα τα υπόλοιπα.

Όλα καλά λοιπόν... :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κονίνα μου με το καλό!και εγώ στον 2ο είμαι και έχω τις ίδιες ανησυχίες...

Εγώ έχω πόνους στο στήθος. Αν και κιλά δεν έχω πάρει, αισθάνομαι το στήθος μου να έχει φουσκώσει και να είναι έτοιμο να εκραγεί. Επίσης, επειδή πέραν από τους πόνους στην πλάτη δεν έχω άλλα ιδιαίτερα συμπτώματα (είναι που δεν βλέπουμε και την κοιλίτσα μας φουσκωμένη ακόμη) απορώ καμιά φορά αν είμαι έγκυος αλήθεια ή έχει γίνει κανένα λάθος στο μικροβιολογικό :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΑΧ,ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΒΕΤΕΡΑΝΟΣ!!!!!

ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ!!!

ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ Κ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΝΑΚΙΑ...

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ..ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ,ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ...!!ΤΩΡΑ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΠΛΑΤΗ ΚΤΛ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ,Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ Η ΠΛΑΤΟΥΛΑ(DON'T WORRY)ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΞΑΠΛΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ.

ΕΠΙΣΗΣ Κ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΜΗΝΑ Κ ΕΠΕΙΤΑ,ΠΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!!

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΛΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος στην σελίδα parents... Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι γεμάτη απορίες, άγχος και γενικότερα θέλω πολύ να μιλάω με κόσμο που είναι στην θέση μου ή έχουν περάσει απο αυτήν!!!

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι τα διάφορα πονάκια που νιώθω κατά διαστήματα. Μετά απο κάθε πόνο , αναρωτιέμαι αν συνεχίζω να είμαι έγκυος!!!

Θέλω να απολαύσω το καλύτερο που μου έχει έρθει στην ζώη, αλλά ο φόβος και το άγχος...δεν με αφήνουν!!! Ανυπομονώ επίσης να περάσει και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου!!! Είναι φυσιολογικό το άγχος μου??? Συμβαίνει σε άλλες ή εγω είμαι υπερβολική!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :lol:

 

Καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου. Αυτά τα περάσαμε όλες. Άγχος μέχρι την επόμενη φορά που θα πάμε στον γιατρό να μας πει αν είναι όλα καλά Σε αυτό εμένα με βοήθησε μια συσκευή fetal doppler που είχα παραγγείλει μέσω internet και άκουγα την καρδούλα του πριν να αρχίσουν οι κλωτσιές. Τα πονάκια σου λογικά είναι η μήτρα που μεγαλώνει. Τουλάχιστον εμένα έτσι μου είχε πεί ο γιατρός.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό συνονόματη!! Φυσικά και ειναι λογικό να αγχώνεσαι. Τα πονάκια συνήθως ειναι κάτι φυσιολογικό κυρίως το ότι μεγαλώνει η μήτρα σου και σιγά σιγά μετακινούνται κάποια όργανα του σώματος σου, έντερα κλπ. Σαφώς το πρώτο τρίμηνο πρέπει να εισαι ιδιαίτερα πορσεκτική, οχι βαρη, κούραση, απότομες κινήσεις. χαλαρά. Ασε και τους άλλους να κάνουν κάτι από αυτά που κάνεις εσύ. Είναι σημαντικό να περάσει το πρώτο τρίμηνο και η εξέταση της αυχενικής διαφάνειας, αφού αν όλα είναι καλα (που θα είναι - στο ευχομαι) ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες για κάτι δυσάρεστο. Φυσικά αν κάτι σου φαινεται ασυνήθιστο, παράξενο και σου έχιε μπει καμιά ιδέα, μην διστάσεις να πάρεις τον γιατρό σου, κατι παραπάνω θα έχει να σου πει. Αντε με το καλό και με εναν πόνο. Κόιταξε να απολαύσεις όσο μπορείς αυτην την περίοδο της εγκυμοσύνης, είναι φοβερή εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια και σας εύχομαι όλα να είναι καλά.

Πραγματικά συνονόματη!!! περιμένω την αυχενική διαφάνεια που έχει λίγο μέλλον μέχρι να γίνει (2 Ιουνίου) αλλά γενικά εχω ηρεμήσει και αρχίζω σιγά σιγά να το απολαμβάνω. Να ρωτήσω κάτι mam to be: Τι ακριβώς είναι η συσκευή fetal doppler και πως ακριβώς την άπέκτησες???

Link to comment
Share on other sites

Κονίνα μου με το καλό!και εγώ στον 2ο είμαι και έχω τις ίδιες ανησυχίες...

Εγώ έχω πόνους στο στήθος. Αν και κιλά δεν έχω πάρει, αισθάνομαι το στήθος μου να έχει φουσκώσει και να είναι έτοιμο να εκραγεί. Επίσης, επειδή πέραν από τους πόνους στην πλάτη δεν έχω άλλα ιδιαίτερα συμπτώματα (είναι που δεν βλέπουμε και την κοιλίτσα μας φουσκωμένη ακόμη) απορώ καμιά φορά αν είμαι έγκυος αλήθεια ή έχει γίνει κανένα λάθος στο μικροβιολογικό :lol:

 

 

Και εγω ακριβώς αυτό αισθανόμουν!!! Η γιατρός μου στα πρώτα ραντεβού με ρώταγε αν εχω συμπτώματα και εγω της απαντούσα πως μάλλον είναι του μυαλού μου. "Δεν έχεις ανεμογκάστρι παιδί μου" μου λέει και έγινα κατά κόκκινη!!! Σε ποιά ακριβώς εβδομάδα είσαι??? Εγω είμαι στην 11... Άντε υπομονή και που θα παέι... θα φουσκώσουμε και εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είσαι σε λίγο καλύτερη θέση από εμένα....Είμαι μόλις στην 8η εβδομάδα και ανυπομονώ να κλείσω το 1ο τρίμηνο και να είναι όλα καλά με το μωράκι μου...

Σου εύχομαι και σένα τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

KALIMERA!!! Ειμαι και γω νεα στην παρεα και μαλλον η μικροτερη ( σε εγκυμοσυνη) μολις 5 εβδομαδων! Μάλλον βέβαια γιατι δεν έχω παει ακομα στον γυναικολογο και δε ξερω στα σιγουρα! μου ειπε να παω την αλλη εβδομαδα που που θα ειμαι 6 εβδ. για να ακουσουμε την καρδουλα του!!! Οσο για το άγχος ... ασ' τα να πανε! καθε φορα που βλεπω φαρμακειο σκεφτομαι να μπω μεσα να παρω ενα τεστ να κανω ακομα να ειμαι σιγουρη (μετα απο ήδη δυο που έχω κανει)! τελος παντων ελπιζω αμα το ακουσω οταν παω στο γιατρο να χαλαρωσω λιγακι! το ιδιο ευχομαι σε ολες!!! θα τα ξαναπουμε.

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KALIMERA!!! Ειμαι και γω νεα στην παρεα και μαλλον η μικροτερη ( σε εγκυμοσυνη) μολις 5 εβδομαδων! Μάλλον βέβαια γιατι δεν έχω παει ακομα στον γυναικολογο και δε ξερω στα σιγουρα! μου ειπε να παω την αλλη εβδομαδα που που θα ειμαι 6 εβδ. για να ακουσουμε την καρδουλα του!!! Οσο για το άγχος ... ασ' τα να πανε! καθε φορα που βλεπω φαρμακειο σκεφτομαι να μπω μεσα να παρω ενα τεστ να κανω ακομα να ειμαι σιγουρη (μετα απο ήδη δυο που έχω κανει)! τελος παντων ελπιζω αμα το ακουσω οταν παω στο γιατρο να χαλαρωσω λιγακι! το ιδιο ευχομαι σε ολες!!! θα τα ξαναπουμε.

 

Καλως ήρθες γλυκιά μου!!!!!!!!

Με το καλό το μωράκι σου και σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη.......... :P

Μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος στην σελίδα parents... Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι γεμάτη απορίες, άγχος και γενικότερα θέλω πολύ να μιλάω με κόσμο που είναι στην θέση μου ή έχουν περάσει απο αυτήν!!!

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι τα διάφορα πονάκια που νιώθω κατά διαστήματα. Μετά απο κάθε πόνο , αναρωτιέμαι αν συνεχίζω να είμαι έγκυος!!!

Θέλω να απολαύσω το καλύτερο που μου έχει έρθει στην ζώη, αλλά ο φόβος και το άγχος...δεν με αφήνουν!!! Ανυπομονώ επίσης να περάσει και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου!!! Είναι φυσιολογικό το άγχος μου??? Συμβαίνει σε άλλες ή εγω είμαι υπερβολική!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :lol:

 

Κωνσταντίνα, με το καλό να έχεις μία όμορφη εγκυμοσύνη και να γίνεις μανούλα, όπως όλες μας περιμένουμε άλλωστε.

Τά άγχη σου είναι απολύτως φυσιολογικά και πίστεψε με θα έχουν και χρονοδιάγραμμα.... :o δηλαδή θα λές κάτσε να περάσει και αυτή η εβδομάδα για να περάσει ο χ κίνδυνος, κάτσε να περάσει και η άλλη για να περάσει ο ψ και ούτω καθεξής. Είναι 9 όλοκληροι μήνες αναμονής και είναι φυσιολογικό να περνάμε άγχος.... βάλε και τις ορμόνες που παίζουν ταμπούρλο.

Εσύ να μην φοβάσαι να εξωτερικεύσεις τα συναισθήματα σου. Μόνο έτσι θα νιώσεις καλύτερα. Βγάλε από μέσα σου ότι νιώθεις.

Τα πόνακια θα τα έχεις 40 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..... :shock::shock: να μην ανησυχείς, δεν υπάρχει εγκυμοσύνη χώρις πόνο αλλιώς πως θα μάθει το σώμα να αντέχει στον πόνο του τοκετού. Η φύση ξέρει και εμείς πρέπει να την ακολουθήσουμε απολαμβάνωντας και στερώντας κάποια πράματα ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

catcat με το καλό και να έχεις καλή εγκυμοσύνη μπροστά σου.

Πέρασα το πρώτο τρίμηνο και έχω να πω οτι ήταν κάπως δύσκολο και ευτυχώς για μένα, μόνο απο ψυχολογικής πλευράς. Όπως λέει και ΚΑΤ123 οι ανησυχίες δεν περνάνε ποτέ... και άλλο τόσο όταν θα γεννήσουμε με το καλό!!! Ωστόσο, όσο περνάει ο καιρός όλο και χαλαρώνουμε... ε!!! κάποια στιγμή να το χαρούμε κι'όλας. Υπομονή, θετική σκέψη και ψυχραιμία όπου χρειαστεί. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες και με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας.

Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις έμαθα (με 2 τεστ) ότι είμαι έγκυος και έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: ο γιατρός μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα για να με δει (5 μέρες καθυστέρησης) και εγώ φεύγω το Σάββατο για διακοπές και φοβάμαι λίγο γιατί δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται αν είναι όλα καλά κλπ.΄Ήταν και λίγο αρνητικός για τις διακοπές (λόγω και του πόνου) και με προβλημάτισε αν κάνει να πάω. Να σημειώσω ότι θηλάζω ακόμη το γιό μου και είναι επίσης αρνητικός γιαυτό.

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας - εμπειρία σας πάνω στο θέμα αυτό.

Ευχαριστώ........

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο πιο σχετικος ανθρωπος στον πλανητη αλλα θυμαμαι την μαμα μου που ελεγε οτι δεν θηλασα πολυ γιατι εμεινε εγκυος και κοπηκε το γαλα.

 

Κοιτα εγω ημουνα στις ιδιες μερες με σενα και πηγα διακοπες. Μου ειχε πει ομως να ειναι καθαρα, να αλλαζω μαγιο και να μην κανω βουτιες.

 

Ειδικα εσυ που εχεις ηδη ενα παιδι θα πρεπει να μην κουραζεσαι πολυ.

 

Θα του ζητουσα να ειναι πιο ξεκαθαρος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια βοηθείστε με!!!Σε λίγες μέρες κλείνω τον πρώτο μήνα εγκυμοσύνης,δεν έχω πάει ακόμα σε γυναικολόγο,θα πάω μέσα στην εβδομάδα!Το πρόβλημά μου είναι ότι ο άντρας μου θέλει να κάνουμε έρωτα κι εγώ το αποφεύγω συστηματικά μέχρι το σημείο να τσακωνόμαστε άσχημα!Φοβάμαι πάρα πολύ...Τελικά μπορείς να κάνεις έρωτα τον πρώτο 3μηνο εγκυμοσύνης ή όχι???

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος ιατρικός λόγος που να επιβάλλει την αποφυγή της επαφής (π.χ. αποκόλληση πλακούντα), τότε ναι μπορείτε....αλλά ας κάνει και αυτός λίγες μέρες υπομονή μέχρι να πάτε στο γιατρό και να σας δώσει το οκ.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα εχθές τον 2ο μήνα κύησης μου...και έχω και εγώ ίδια πονάκια!!!

Έχω βέβαια και απίστευτες αναγούλες και ανακατοσούρες με αποτέλεσμα να κάνω εμετούς πολλούς την μέρα...Καταφεύγω σε 7-8 εμετούς πλέον...Έχω και εγώ άγχος και απορία για το αγνωστό....

 

Τέλος και εγώ φοβομουν να κάνω σέξ με τον άνδρα μου μέχρι να δώ τον γιατρό....Μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κάνουμε απλά ηρεμες κινήσεις και σιγά σιγά!!! (κοινώς τα ακροβατικά τα ξεχνάμε εν περίοδο κύησης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Ο φόβος μου πηγάζει από το γεγονός ότι έχω συχνά πονάκια κατά τη διάρκεια της ημέρας και κάποιες φορές είναι έντονα!Συμφωνήσαμε να δούμε πρώτα τη γυναικολόγο αλλά με πλησιάζει ερωτικά κάθε βράδυ και δεν ξέρω πως να αντιδράσω...Να το επιδιώξω ή να συνεχίζω να αντιστέκομαι?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε οτι το πρώτο τρίμηνο αποφεύγουμε τις επαφές γιατί ο οργασμός προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και οι συσπάσεις μπορεί να προκαλέσουν αποβολή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...