Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κ μας ο οφθαλμιατρος μας έδωσε σταγόνες σε μορφή τζελ fucidine κ tobradex αλοιφουλα...μια βδομάδα ειναι η αγωγή κ έχει φύγει το γύρω γύρω κ έχει μείνει αυτο το πολυ μεγάλο κ απαισιο Σπυρι εσωτερικά στο κάτω βλεφαρο!εσεις για πόσο καιρο κάνατε την αγωγη;φαντασου οτι ειναι 1,5 χρόνων κ έχει βγάλει 5-6 φορές!στην πρώτη άργησε μήνες να περάσει κ τωρα ειναι ήδη ένας μήνας που το έχει!!

ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα ίδια θα σου πώ κι εγώ αλλά θα προσθέσω τις κομπρέσες. χλιαρές κομπρέσες με νεράκι αρκετά συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας για να παραμένει μαλακό και να κάνει κεφαλάκι να σπάσει. μην σε τρομάζει. οι γιατροί λένε πάντα το χειρότερο. η κόρη μου είχε 2 ένα εσωτερικό ένα εξωτερικό ταυτόχρονα - της είχε κλείσει όλο το μάτι. θέλουν χρόνο όμως να ξέρεις δεν βλέπεις βελτίωση από την μια μέρα στην άλλη.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ μας ο οφθαλμιατρος μας έδωσε σταγόνες σε μορφή τζελ fucidine κ tobradex αλοιφουλα...μια βδομάδα ειναι η αγωγή κ έχει φύγει το γύρω γύρω κ έχει μείνει αυτο το πολυ μεγάλο κ απαισιο Σπυρι εσωτερικά στο κάτω βλεφαρο!εσεις για πόσο καιρο κάνατε την αγωγη;φαντασου οτι ειναι 1,5 χρόνων κ έχει βγάλει 5-6 φορές!στην πρώτη άργησε μήνες να περάσει κ τωρα ειναι ήδη ένας μήνας που το έχει!![/QUOTE]

 

σορρυ τώρα το πρόσεξα καλύτερα το μηνυμά σου. εμάς δεν άργησε τόσο και δεν ξαναέβγαλε. να σου πώ οτι η οφθαλμίατρος στο ΠΑΙΔΩΝ μας είχε δώσει και αντιβίωση augmetin αλλά επειδή το παιδί δεν είχε ξαναπάρει αντιβίωση και ήταν και Μ. Παρασκευή και ο γιατρός της έλειπε φοβήθηκα και δεν της την έδωσα αλλά μέχρι την Τρίτη του Πάσχα που έλεγα οτι θα πάρω τον γιατρό της να ρωτήσω για την αντιβίωση είχα δει κάποια βελτίωση. την περισσότερη δουλειά την έκαναν οι κομπρέσες γιατί η κόρη μου δεν είναι από τα παιδιά που βάζουν αλοιφές εύκολα και η θεραπεία δεν γινόταν σωστά. μήπως να μίλαγες και τον παιδίατρό της για αντιβίωση επειδή επιμένει????

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

χαλαζιο ειχε βγαλει και ο μικρος μου πριν 3-4 χρονια το οποιο δεν εφυγε και τελικα το αφαιρεσαμε χειρουργικα στο παιδων..παντως στις αντιβιωσεις που του ειχαν δωσει τοτε εγω δεν ειχα δει καμια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

!μου είπαν κ για επέμβαση αλλα εννοείται οτι δεν θα βάλω σε αυτη τη διαδικασία το μωρο μου!

 

Γιατι εισαι τοσο αρνητικη με το χειρουργειο;σε περιπτωση που χρειαστει δεν θα το κανεις;

Και η μεγαλη μου κορη ειχε βγαλει 1μιση χρονων και με αλοιφες εφυγε,μετα απο ενα χρονο ξαναεβγαλε σε αλλο σημειο και δεν εφευγε ουτε με αλοιφες ουτε με κομπρεσες.Τελικα καναμε χειρουργειο στο Παιδων με τον αημνειστο κυριο Παικο.Μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερο,διηρκησε κανα τεταρτο και περιμενα μεχρι να φυγει η ναρκωση.Εμεις κατσαμε και ενα βραδυ προληπτικα επειδη δεν ειμαστε απο Αθηνα αλλα τελος καλο ολα καλα.Ουτε που το εχουμε ξαναδει απο τοτε (αν και μας ειπε οτι στο ιδιο σημειο δεν ξαναβγαινει)

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο παράξενο κ να σας φανεί όσες φορές έχει πάρει η μικρη αντιβιωση στο καπάκι έβγαζε χαλαζιο.....τυχαίο γιαυτο κ αποφεύγω!οπως κ το χειρουργείο γιατι μου είπαν κ να το βγάλει με επέμβαση μετα ξανά βγαίνει γιατι λοιπον να βάλω σε αυτη την διαδικασία το μωρο;να ρωτήσω πόσες μέρες κάνατε την αγωγη;

ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η κόρη μου, 4 χρονών, έχει βγάλει εδώ και ένα μήνα χαλάζιο και στα δυο μάτια, ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό. Μετά από 12ήμερη θεραπεία με tobradex, μετά τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου και ενός οφθαλμίατρου (!!), η μικρή άρχισε να μας παραπονιέται για πονοκεφάλους.

Την πήγαμε στο Παίδων και τελικά η tobradex της είχε ανεβάσει την πίεση στα μάτια στο 26!!! Μας τα έκοψαν όλα και ξεκινήσαμε αντιβίωση για 10 μέρες. Στις 7 μέρες πήγαμε για επανέλεγχο, η πίεση είχε πέσει, το εξωτερικό χαλάζιο είχε λίγο υποχωρήσει με τα ζεστά επιθέματα (κάποια στιγμή έσπασε λίγο και βγήκε λίγο υγρό), το εσωτερικό λίγο χειρότερα.

Ξαναπήγα για έλεγχο σήμερα, στις 10 μέρες, την είδε μια άλλη γιατρός που εφημέρευε η οποία κατευθείαν μου είπε για επέμβαση. Και αγχώθηκα γιατί στις 2 προηγούμενες επισκέψεις η ειδικευόμενη γιατρός μας είχε πει πως στα μικρά παιδάκια το παλεύουν με αλοιφές, κολλύρια, αντιβιώσεις και ό,τι άλλο χρειάζεται και αφήνουν την επέμβαση ως έσχατη λύση. Αυτή σήμερα ούτε που ασχολήθηκε ιδιαίτερα, μου είπε ότι τα μάτια της μικρής είναι χάλια και μου έκλεισε αμέσως ραντεβού για την επέμβαση. Τι να κάνω??

Μήπως να το αφήσω και να το παλέψω με ζεστά επιθέματα και να καθυστερήσω την επέμβαση ή μπορεί να είναι επικίνδυνο για τα ματάκια της?

Να πάρω δεύτερη γνώμη και από ποιον?? Σε ιδιώτη δεν θέλω να ξαναπάω γιατί είδα και με τον πρώτο τι κατάφερε!! (Παρεπιπτόντως του έλεγα ότι τα μάτια της χειροτερεύουν με την tobradex και αν κάνει να τη βάζει τόσες μέρες και εκείνος έλεγε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα....αποτέλεσμα πίεση 26!!!!!)

Προτιμώ στο Παίδων αλλά πως να ξαναπάω και τι να τους πω?

Έχετε να μου συστήσετε κάποιον γιατρό μέσα στο Παίδων??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...