Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Αν διαβάσετε τα αρχικά ποστ (μιας και εγώ ειχα ανοιξει το θεμα) η κόρη μου είχε πρόβλημα με το χαλάζιο. Ο οφθαλμίατρος μας είχε προτείνει να κάνουμε επέμβαση. Εγώ όμως δεν ήθελα να περάσει η κόρη μου όλη αυτή διαδικασία (ήταν 2 ετών τότε) και έτσι αφού κάναμε μια μικρή αγωγή με μια αλοιφή συνεχίσαμε να της βάζουμε κομπρέσες με χαμομήλι. Μετά από αρκετό διάστημα (μας πήρε μήνες) το χαλάζιο εξαφανίστηκε. Κατά καιρούς βγα΄ζει και σε άλλα σημεία των ματιών (πότε στο ένα μάτι, πότε στο άλλο) αλλά αν τα πλακώσουμε από την αρχή με τις κομπρέσες χαμομηλιού τα προλαβαίνουμε. Προσωπικά χαίρομαι που αποφύγαμε τη διαδικασία της επέμβασης.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια χαρά ! ο μικρος Νικολας μου δυο 1/2 χρονων τωρα βγαζει χαλαζιο εδω και ενα χρονο... τελευταια εχει επιδεινωθει... κατα καιρους βαζουμε κολλυριο και χαμομηλι τακτικα. Εχετε κανενα καλο παιδοφθαλμιατρο να προτεινετε???? εντος Αθηνων

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κόρη μου βγάζει χαλάζια από 18 μηνων. Τωρα είναι 3 χρονών και η κατάσταση δείχνει να έχει λίγο υποχωρήσει. Οταν ξεκίνησε να εχει χαλάζιο εβγαζε καθε δυο μήνες ποτε στο ενα και πότε στο αλλο ματι. Τωρα εχει να βγάλει καινουργιο χαλάζιο από το Σεπτέμβριο. Εχουμε πάει σε 4 οφθαλμιάτρους, οι δύο από αυτούς γνωστοι παιδοοφθαλμίατροι στη Θεσ/νικη.

Εχω ρωτήσει άλλους 14 γιατρούς και καθηγητές Πανεπιστημίου. Ολοι μου είπαν το ίδιο πράγμα. Οτι κάποια στιγμή θα περάσει μόνο του. Οι διαφορες αλοιφες και σταγόνες δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Αυτό που ίσως βοηθάει είναι οι καθημερινές πλυσεις των ματιων που απομακρύνουν τη λιπαρότητα στα βλέφαρα. Η εγχειρηση, εχω την εντύπωση, γίνεται σε περιπτώσεις που το χαλάζιο είναι πολύ μεγάλο, δεν υποχωρεί και ενοχλεί ή βλάπτει στην όραση.

Παντως σε εμάς τα παλιά χαλάζια περάσανε μετά από πολλους μήνες και εχουν αφήσει κάποια μικρα σημάδια στις ακρες των ματιών. Ελπίζω και στα δικά σας παιδάκια να είναι τα χαλάζια μικρά και να υποχωρούν. Πάντως η γνώμη ενός παιδοοφθαλμίατρου πριν καταφύγετε στην εγχείρηση είναι νομίζω απαραίτητη. Περαστικά σε όλα τα ζουζούνια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα ....η κόρη μου 5 ετών έχει χαλάζιο εδώ και 8 μηνες....έχουμε επισκεφθεί 2 οφθαλμιατρους ...και τα δικά μου συμπερασματα είναι : κάνει καλό το συχνό πλύσιμο και καλό σκούπισμα για να φεύγει η λιπαρότητα των βλεφάρων και προλαμβάνει και την δημιουργία καινούριων, επίσης όσες περισσότερες κομπρέσες με χαμομήλι χλιαρό ...τόσο το καλύτερο. Δυστυχώς στην δική μας περίπτωση δεν είδαμε αποτελέσματα , οπότε το τεράστιο χαλάζιο μας παραμένει....δεν την ενοχλεί καθόλου είναι στο επάνω μέρος του βλεφάρου....ενα εξωτερικό καρουμπαλάκι ...που έχει σκληρύνει αρκετά...γίνεται επέμβαση με μέθη...αλλά θεωρώ οτι εφόσον είναι καθαρά αισθητικό το όλο θέμα μας να μην το πειράξουμε καθόλου...απο αύριο θα της ξεκινήσω πάλι μια αγωγή με αλοιφή και σταγόνες για 15 ημέρες...και θα δούμε.... συνεχίζουμε και τα χαμομηλάκια μας....αααα η παιδίατρος μας είναι τελείως αρνητική στην επέμβαση και μάλιστα θεωρεί οτι μόνο στην Ελλάδα χειρουργούνται τα χαλάζια για τους ευνόητους λόγους κερδοσκοπίας...αυτά...sorry αν κούρασα με το μεγάλο μήνυμα...

ελπίζω να ξεκουμπιστούν όλα τα χαλάζια του κόσμου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είπα να σας γράψω γιατί είδα σε μερικές απαντησεις οτι το χαμομήλι βοηθάει στο να αποχωρήσει το χαλάζιο!

δεν ειμαι οφθαλμίατρος και οτι γραψω είναι από προσωπική εμπειρία!

τα τελευταία 3 χρόνια κάπου κάπου έβγαζα κριθαράκι στο αριστερό μου μάτι, το οποίο όμως έφευγε κάθε φορά με κάποιο κολίριο, πριν από 1 χρόνο περίπου πρήστικε το μάτι μου και είχα πολύ φαγούρα, υπέθεσα πάλι οτι είναι κριθαράκι και οτι θα φύγει, συζητώντας το με μια κυρια, μου είπε να βάλω κομπρέσες με ζεστο χαμομήλι και θα περάσει, εγώ αντι να πάω σε εναν οφθαλμίατρο να μου δωσει συμβουλή άκουσα τη συμβουλή εκεινης της γυναίκας που έλεγε οτι της κατέβαινε, εκανα λοιπον κομπρέσες με ζεστό χαμομήλι ωσπου το μάτι μου πρήστηκε τόσο που δεν μπορούσα να το ανοίξω, αποφάσισα επιτέλους να πάω σε γιατρο, πήγα σε χειρούργο οφθαλμίατρο. πριν ακόμα με εξετάσει μου είπε οτι το μάτι μου είχε χαλάζιο, μου εξήγησε τι είναι το χαλάζιο και ήταν σίγουρος πριν καν του πω εγω οτι έκανα κομπρέσες με ζεστο χαμομήλι, μου είπε οτι αυτο ήταν που χειροτέρψε την κατάσταση με την ζεστή κομπρέσα τα βακτηρια από 10 π.χ. που ήταν έγιναν 1000 και γ΄'αυτο εκλεισε το ματι μου!

μου έδωσε κατι σταγόνες σε 2 μέρες εξαφανήστηκε, φευγοντας από τον γιατρο μου είπε "το χαμομήλι ειναι καλό μόνο για το στομαχάκι!"

για ενα χρόνο δεν εμφανήστηκε αλλά στην εγκυμοσύνη χωρίς να ενοχλει φαινόταν σαν σπυράκι, πήγα στο γιατρο αλλά λόγω εγκυμοσύνης δεν μου έδωσε κάτι, μόλις γεννησα εξαφανηστηκε, δεν ξερω αν παιζει ρόλο, απλά το αναφέρω!

γνώμη μου λοιπόν είναι ειδικά για τα μωράκια να μην ακολουθούμε γιατροσόφια, πάμε κατευθειαν στον γιατρο και αν μας πει για χειρουργειο παιρνουμε κ 2η γνωμη και μετά αποφασίζουμε!

dev351pbs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Caterinaki, σε αυτό που λες με το χαμομήλι δε συμφωνώ. Το χαμομήλι δεν είναι απλά ένα γιατροσόφι. Το συστήνουν και οι ίδιοι οι οφθαλμίατροι και πραγματικά κάνει καλό (ακόμα και απλή σκέτη ζεστή κομπρεσούλα):

 

Χαλάζιο: Το χαλάζιο είναι μια χρόνια φλεγμονή που δημιουργείται από την απόφραξη ενός τύπου σμηγματογόνου αδένα που υπάρχει στο εσωτερικού του βλεφάρου. Το χαλάζιο είναι μια εντοπισμένη διόγκωση είτε στο άνω είτε στο κάτω βλέφαρο, δεν πονά ιδιαίτερα κατά την ψηλάφηση, δεν προκαλεί αξιόλογο οίδημα (πρήξιμο) του βλεφάρου και δεν επηρεάζει την όραση. Σαν μια πρώτη θεραπευτική προσέγγιση εφαρμόζουμε μέτρα που θα βοηθήσουν στην αποσυμφόρηση του αποφραγμένου αδένα (π.χ. εφαρμογή θερμών επιθεμάτων) και τοπική αντι-φλεγμονώδης θεραπεία (κολλύρια) ή αντι-φλεγμονώδης θεραπεία από του στόματος (ορισμένα αντιβιοτικά έχουν αντι-φλεγμονώδεις ιδιότητες και βελτιώνουν την ποιότητα των εκκρίσεων των αδένων του βλεφάρου). Η θεραπεία αυτή δεν είναι πάντα αποδοτική και μπορεί να χρειαστεί χειρουργικός καθαρισμός του βλεφάρου που γίνεται με τοπική ή γενική αναισθησία ανάλογα με την ηλικία και το επίπεδο συνεργασίας του παιδιού.

 

Από:

edit admin wrong link

 

και δες και εδώ

 

http://www.laservision.gr/PDF-Greek/Brochures/Blepharitida.pdf

 

Και μένα γιατρός μου το είχε συστήσει (μου είχε δώσει και αντιβίωση και αλοιφή). Το δικό μου χαλάζιο το αφαίρεσα σε χειρουργείο (άλλωστε εγώ είμαι μεγάλη) αλλά της κόρης μου, που τότε ήταν 1,5 έτους, ούτε που διανοούμαι να τη βάλω να περάσει μια τέτοια τραυματική διαδικασία με ολική νάρκωση (γιατί σε ένα μωρό δεν κάνουν τοπική νάρκωση) για ένα χαλάζιο. Σε εμάς πάντως το χαμομηλάκι δούλεψε (και δουλεύει όποτε το χρειαζόμαστε).

 

Οπωσδήποτε βέβαια πάντα όταν έχουμε κάτι εννοείται πως πάμε και στο γιατρό και δεν αρκούμαστε σε κομπρέσες.

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Caterinaki, σε αυτό που λες με το χαμομήλι δε συμφωνώ. Το χαμομήλι δεν είναι απλά ένα γιατροσόφι. Το συστήνουν και οι ίδιοι οι οφθαλμίατροι και πραγματικά κάνει καλό (ακόμα και απλή σκέτη ζεστή κομπρεσούλα):

 

Χαλάζιο: Το χαλάζιο είναι μια χρόνια φλεγμονή που δημιουργείται από την απόφραξη ενός τύπου σμηγματογόνου αδένα που υπάρχει στο εσωτερικού του βλεφάρου. Το χαλάζιο είναι μια εντοπισμένη διόγκωση είτε στο άνω είτε στο κάτω βλέφαρο, δεν πονά ιδιαίτερα κατά την ψηλάφηση, δεν προκαλεί αξιόλογο οίδημα (πρήξιμο) του βλεφάρου και δεν επηρεάζει την όραση. Σαν μια πρώτη θεραπευτική προσέγγιση εφαρμόζουμε μέτρα που θα βοηθήσουν στην αποσυμφόρηση του αποφραγμένου αδένα (π.χ. εφαρμογή θερμών επιθεμάτων) και τοπική αντι-φλεγμονώδης θεραπεία (κολλύρια) ή αντι-φλεγμονώδης θεραπεία από του στόματος (ορισμένα αντιβιοτικά έχουν αντι-φλεγμονώδεις ιδιότητες και βελτιώνουν την ποιότητα των εκκρίσεων των αδένων του βλεφάρου). Η θεραπεία αυτή δεν είναι πάντα αποδοτική και μπορεί να χρειαστεί χειρουργικός καθαρισμός του βλεφάρου που γίνεται με τοπική ή γενική αναισθησία ανάλογα με την ηλικία και το επίπεδο συνεργασίας του παιδιού.

 

Από:

edit admin wrong link

 

και δες και εδώ

 

http://www.laservision.gr/PDF-Greek/Brochures/Blepharitida.pdf

 

Και μένα γιατρός μου το είχε συστήσει (μου είχε δώσει και αντιβίωση και αλοιφή). Το δικό μου χαλάζιο το αφαίρεσα σε χειρουργείο (άλλωστε εγώ είμαι μεγάλη) αλλά της κόρης μου, που τότε ήταν 1,5 έτους, ούτε που διανοούμαι να τη βάλω να περάσει μια τέτοια τραυματική διαδικασία με ολική νάρκωση (γιατί σε ένα μωρό δεν κάνουν τοπική νάρκωση) για ένα χαλάζιο. Σε εμάς πάντως το χαμομηλάκι δούλεψε (και δουλεύει όποτε το χρειαζόμαστε).

 

Οπωσδήποτε βέβαια πάντα όταν έχουμε κάτι εννοείται πως πάμε και στο γιατρό και δεν αρκούμαστε σε κομπρέσες.

διευκρήνισα οτι δεν ειμαι γιατρός, ανεφερα αυτα που είπε ο γιατρος σ'εμένα, για εμένα δεν ειχε αποτελεσμα το αντιθετο, ισως να αντεδρασε ο δικός μου οργανισμός αλλιώς! αλλά νομίζω από τη στιγμη που συμβαινει κατι διαφορετικό το να το αναφερω μπορει σε καποιον αλλο να βοηθησει!

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη
dev351pbs__.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το χαμομηλι εχει ζαχαρη κ ξεραινεται το ματι ... την ειχε πατησει ετσι η μητερα μου κ το ματι μετα το χαμομηλι εγινε χαλια κ στο οφθαλμολογικο αθηνων της ειπαν οτι το χαμομηλι δεν συνησταται για τα ματια για αυτον το λογο....

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου ηταν 3 ετων οταν εκανε το χειρουργειο αλλα δεν εκανε ολικη ναρκωση.δοκιμασαμε τα παντα,και θεραπειες με φαρμακα και χαμομηλι αλλα το χαλαζιο δεν εφευγε την ειχαμε παει σε 2 οφθαλμιατρους.φτασαμε σε ενα σημειο αντι για καλημερα οποιος την εβλεπε να εβγαζε μια κραυγη και να ελεγε ''τι ειναι αυτο στο ματι του παιδιου'' σε τετοια συχνοτητα που το παιδι αρχισε να αισθανεται ασχημα και να με ρωταει γιατι να ειναι ετσι το ματι του.τοτε αφου την πηγα και σε εναν πολυ καλο γιατρο στο παιδων προχωρησαμε σε χειρουργειο.κρατησε λιγο εμεις επειδη δεν ειμαστε απο αθηνα κατσαμε προληπτικα ενα βραδυ μεσα και περα απο λιγη γκρινια,πιο πολυ απο φοβο της μικρης ολα πηγαν μια χαρα.μας ειπε ο γιατρος οτι ειχε τελικα 4 στο ενα ματι.αυτα δεν θα ξαναβγουν αλλα υπαρχει περιπτωση να ξαναβγαλει χαλαζιο σε αλλο σημειο.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

προσφατη επισκεψη σε παιδοφθαλμιατρο απορριπτει τη χρηση χαμομηλιου... ειναι παλιες τακτικες που αποδεικνυονται ομως βλαβερες για το χαλαζιο τουλαχιστον... η συχνη πλυση των ματιων με νερο αλλα και με σαμπουαν για παιδια ειναι η λυση... φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το χαλαζιο φευγει με χειρουργειο το οποιο ειναι πολυ μικρο κ στους μεγαλους χρησιμοποιουσαμε αναισθητικο κολλυριο...δεν ειναι μεγαλης διαρκειας κ δεν γινοντε

ραμματα...

ειναι κολλητικο κ δεν πρεπει να χρησιμοποιειται ιδια πετσετα...

 

οι γυναικες εναν λογο που βγαζουνε χαλαζιο ειναι κ το μολυβι που βαζουμε στα

ματια .για αυτο οταν χρησιμοποιουμε μολυβι καλο ειναι να το βαζουνε λιγο πιο εξω

απο τισ βλεφαριδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηρθε και η σειρα μας να γνωρισουμε το χαλαζιο!!!

Την προηγουμενη εβδομαδα εβγαλε η κορη μου ενα μικρο "κριθαρακι" στο κατω βλεφαρο του αριστερου ματιου της, δεν ειχε καθολου ερεθισμο τις πρωτες δυο μερες οποτε δεν του εδωσα την πρεπουσα σημασια, την τριτη μερα το απογευμα κοκκινησε η περιοχη κατω απο το κριθαρακι κι η παιδιατρος μου ειπε να βαλω για τρια 24ωρα Fucidin οφθαλμικες σταγονες πρωι βραδυ... Αν δεν εβλεπα αποτελεσμα θα επρεπε να την παω σε οφθαλμιατρο. Χτες κλεισαμε τα 3 24ωρα με την Fucidin και σημερα την πηγα σε οφθαλμιατρο οπου μας εδωσε και το Fml κολλυριο να βαζουμε απο μια σταγονα 4 φορες την ημερα και φυσικα να συνεχισουμε πρωι βραδυ Fucidin. Την Τριτη το βραδυ θα την ξαναδει και αν δεν εχει υποχωρησει θα πρεπει να κανουμε μεχρι το τελος της χρονιας επεμβαση...

Το σημειο πλεον ειναι σκληρο, μου ειπε οτι ειναι 50-50 να μαλακωσει και να βγει το σμιγμα...

Μπορει καποια μανουλα που εχει περασει την διαδικασια να μου πει αν ακομα κι οταν ειχε σκληρηνει το κριθαρακι, μαλακωσε κι ανοιξε μονο με την φαρμακευτικη αγωγη? Ειναι λιγες οι τεσσερις μερες της αγωγης που σημερα μου εδωσε η οφθαλμιατρος? Σε περιπτωση που δεν εξαφανιστει, να προχωρησω σε επεμβαση? Εχω μπερδευτει λιγακι...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες. Διάβασα τα σχετικά με το χαλάζιο και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής (όσες το έχουν αντιμετωπίσει). Φαίνεται απο την αρχή ότι είναι χαλάζιο? Γιατί εμένα ο ένας μικρός έχει μια μικρή κοκκινίλα στο εσωτερικό κάτω βλέβαρο, αλλά δεν βλέπω κάτι που να μοιάζει με εξόγκωμα ή σπιθουράκι ή κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χαλάζιο δεν είναι κολλητικό.

 

Αυτό ακριβώς μου είπε η παιδοοφθαλμίατρος αλλά και η δική μου οφθαλμίατρος. Στο μεταξύ το χαλάζιο παραμένει στο κοριτσάκι μου από τις 23/05. Είπαμε ότι θα το δούμε ξανά από Σεπτέμβρη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω... Να προχωρήσω σε επέμβαση ή μπορεί να φύγει από μόνο του? Πόσο χρόνο θα πρέπει να του δώσω?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια βγαλαμε και μεις καμια βδομαδα τωρα-δεν ξερω κι εγω τι να κανω!!!!Εχω κι εγω 2-3 χρονια και δεν εχω κανει κατι αλλα δεν με ενοχλει...Με τη μικρη ομως δεν ξερω τι να κανω-Αν εχετε κατι νεωτερο πειτε μας κι εμας:|

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η οφθαλμίατρος μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε επέμβαση, μόνο για λόγους αισθητικής. Αλλά να υποβάλλω ένα παιδί 4 ετών σε νάρκωση μόνο για την αισθητική? Δεν την ενοχλεί, δεν πρόκειται να μεγαλώσει (έτσι μου είπε η γιατρός), δεν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι να προχωρήσουμε στην επέμβαση. (Gavramid μου είπε να κάνουμε πολλές βουτιές στην θάλασσα φέτος).

Προς το παρόν σκέφτομαι να την ξαναπάω τον Σεπτέμβρη όπως είπαμε και να αφήσω μέχρι τέλος του χρόνου να δω τι θα γίνει. Μια κοπέλα μου είπε ότι στο κοριτσάκι της έφυγε από μόνο του το χαλάζιο μετά από 4 μήνες περίπου. Είμαι όμως καταμπερδεμένη.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειδα τωρα το θεμα και δεν ξερω τι κανατε αλλα ειπα να πω την εμπειρια μου μηπως σας βοηθησει.Στην κορη μου περσυ τον σεπτεμβριο καναμε χειρουργειο και βγαλαμε το χαλαζιο που υπηρχε απο την ανοιξη.Ενω ενα χρονο πριν απο εκεινη την ανοιξη ειχε ξαναβγαλει και με την θεραπεια εφυγε την δευτερη φορα δεν ελεγε να φυγει με τιποτα και με καμια θεραπεια .Τελικα αφου μιλησα με εναν παρα πολυ καλο παιδοοφθαλμιατρο στο παιδων Αγια Σοφια προχωρησαμε στο χειρουργειο [3 ετων η κορη μου τοτε]Λογω ηλικιας εγινε μεθη και μετα απο 20 λεπτα βγηκε και μειναμε μεσα προληπτικα για ενα βραδυ επειδη ημαστε απο επαρχια,Τελικα ειχε 3 απο το ενα ματι και 4 απο το αλλο αλλα εμεις εξωτερικα βλεπαμε μονο τα δυο.Εγω ηθελα πιο πολυ να γινει το χειρουργειο γιατι δεν εφευγαν μετα απο τοσες προσπαθειες και ειχαμε φτασει σε σημειο οποιος την εβλεπε να παιρνει μια ασχημη εκφραση και να ρωταει τι ειναι αυτο.Ετσι απο το να νιωθει ασχημα το παιδι το καναμε και απο τοτε δεν εχει ξαναπαρουσιαστει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης και ουτε εχει κανενα σημαδακι απο το χειρουργειο.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κορίτσια ο γιος μου που ειναι 2 χρονών έβγαλε χαλάζιο πριν αρκετούς μήνες.Αρχικα ο παιδίατρος νόμιζε οτι ήταν μόλυνση,αφού είδα οτι δεν του περνούσε τον πήγα σε οφθαλμίατρο,μας έδωσε αντιβίωση,αλοιφές,σταγόνες και είπε οτι αν δε φύγει θα χρειαστεί επέμβαση.εμένα μου κόπηκαν τα πόδια όταν το άκουσα.και πάλι όμως δεν υποχώρησε το χαλάζιο οπότε τον πήγα θεσ/νίκη σε έναν πολύ καλό παιδοοφθαλμίατρο.Αυτός με καθησύχασε κάπως.Μου είπε να μην ασχοληθώ άλλο με το ματάκι του.Χειρότερα το ερεθίζουμε λέει όσο ασχολούμαστε.Πράγματι απο τότε που σταματήσαμε να το πειράζουμε έχει υποχωρήσει και το έχει ξεχάσει και το μωρό.Πάντως αν δε φύγει τελείως θα χρειαστεί επέμβαση.

.png1117533.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, βοήθεια!

 

Το χαλάζιο που έχουμε από 23/05/10, από χτες έχει φουσκώσει κι έχει κάνει "μύτη" εξωτερικά, μοιάζει δηλαδή σαν να είναι έτοιμο να "σκάσει". Μέχρι τώρα έμοιαζε με λίπωμα, ήταν δηλαδή εσωτερικό και στις εξάρσεις του, όταν άνοιγα το μάτι της μικρής μου ήταν κατακόκκινο από την μέσα μεριά. Η οφθαλμίατρος μου είχε πει ότι εκεί θα γίνει η τομή και θα βγει το υγρό (που έχει γίνει στέρεο πια).

Είναι καλό αυτό που συμβαίνει τώρα ή όχι? Να χαρώ ή να ανησυχήσω?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!Κι εμενα εβγαλε δευτερο πριν μια βδομαδα αλλα με την αλοιφη που τησ βαλαμε δειχνει να υποχωρει.Το πρωτο ομως εκει στη θεση του-δεν ξερω τι να κανω και μου λενε ολοι για επεμβαση..Δεν θελω να την υποβαλω σε ναρκη τοσο μικρη που ειναι.τουλαχιστον να μεγαλωσει λιγο να καταλαβαινει και να καθεται μονη της.Σκεφτομαι να την παω στο παιδων που εχει εναν καλο παιδοοφθαλμιατρο μου ειπαν

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν μικρή, νομίζω στο δημοτικό, είχα πάθει κι εγώ χαλάζιο. Επειδή ήμουν διακοπές, έβαζα αρχικά κομπρέσες με χαμομήλι αλλά δεν κάνανε τίποτα. Ήταν πρησμένο το μάτι και είχε και λίγη φαγούρα. Μετά πήγαμε στον οφθαλμίατρο και μας είπε ότι είναι χαλάζιο, μας έδωσε σταγόνες και αλοιφή και μας είπε ότι αν δεν μου περάσει με αυτά πρέπει να αφαιρεθεί με επέμβαση. Μου είπε ότι είναι φλεγμονή και οφείλεται σε βρόμικα χέρια ή πετσέτα. Η αγωγή κράτησε κάνα μήνα αλλά ευτυχώς σιγά-σιγά συρρικνώθηκε σε ένα μικρό καρουμπαλάκι που στο τέλος εξαφανίστηκε. Δεν χρειάστηκε να κάνω επέμβαση ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν μικρή, νομίζω στο δημοτικό, είχα πάθει κι εγώ χαλάζιο. Επειδή ήμουν διακοπές, έβαζα αρχικά κομπρέσες με χαμομήλι αλλά δεν κάνανε τίποτα. Ήταν πρησμένο το μάτι και είχε και λίγη φαγούρα. Μετά πήγαμε στον οφθαλμίατρο και μας είπε ότι είναι χαλάζιο, μας έδωσε σταγόνες και αλοιφή και μας είπε ότι αν δεν μου περάσει με αυτά πρέπει να αφαιρεθεί με επέμβαση. Μου είπε ότι είναι φλεγμονή και οφείλεται σε βρόμικα χέρια ή πετσέτα. Η αγωγή κράτησε κάνα μήνα αλλά ευτυχώς σιγά-σιγά συρρικνώθηκε σε ένα μικρό καρουμπαλάκι που στο τέλος εξαφανίστηκε. Δεν χρειάστηκε να κάνω επέμβαση ευτυχώς.

Μακαρι να φυγει και το δικο μας ετσι!!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κόρη μου ειναι 27 μηνών και πριν κάτι μήνες έβγαλε το πρώτο χαλάζιο στο δεξί ματάκι της..δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία γιατί πιστεύαμε ότι ειναι σπυράκι και θα φύγει μόνο του...όταν άρχισε να πρήζεται πήγαμε στην πρώτη οφθαλμίατρο που μας έδωσε μια αλοιφή με κορτιζόνη και μας είπε να μην ανησυχούμε, να βάζουμε την αλοιφή, να της κάνουμε μασάζ στο ματάκι και θα φύγει...δυστυχώς δεν έγινε τπτ..λίγες μέρες μετά και ενώ κοιμόταν η μικρή και εγώ της έκανα μασάζ στο ματάκι με την αλοιφή διαπίστωσα ότι είχε βγάλει άλλα 2 πιο βαθια στο μάτι, και εσωτερικά που δεν φαίνονταν..μόνο τα ένιωθες με την αφή...φρίκαρα...πήγαμε σε άλλη οφθαλμίατρο λιγες μέρες μετά..μας είπε ότι το πρώτο είχε πετρώσει και δεν θα έφευγε παρα μόνο με χειρουργείο και τα άλλα πιθανόν να έφευγαν με Fucidin. Είπαμε να αφήσουμε το χειρουργείο προς το παρόν μιας και δεν μας πείραζε να έχει ένα μικρό σπυράκι πάνω στο βλέφαρο...

Ξεκίνησα την παραπάνω κρέμα και όλα μένανε σταθερά..τίποτα δεν έφευγε ...μέχρι που καμιά 10αρια μέρες μετά δίπλα στο πρώτο χαλάζιο που φαινόταν, βρήκε και δεύτερο μεγάλο..σύνολο με τα εσωτερικά 4!

Φυσικά φρίκαρα. Μια γνωστή μου μου έδωσε το τηλ.του διευθυντή οφθαλμολογικού στο Παίδων και όταν την πήγα τελικά αυτός που την είπε που άργησα να πάω το παιδί. Φυσικά δεν μας μένει τπτ παρά μόνο εγχείρηση η οποία μάλιστα ορίστηκε και άμεσα...την άλλη Πέμπτη στις 25/11 η μικρή θα βγάλει όλα τα χαλάζια από το ματάκι της..τα οποια φαίνονται για 4 αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν δεν θα υπάρχει και άλλο που δέν έχουμε αντιληφθεί...Δυστυχώς το αφήσαμε και το μάτι του παιδιού θα κατα-χαρακωθεί αλλά και εμείς ελπίζαμε ότι θα φεύγανε...

Νιώθω χάλια για το χειρουργείο και η ανησυχία μου ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για την ολική αλλά αν τον αφήσουμε κι'άλλο ο γιατρός είπε ότι στο μάτι της μετά αν βγάλει κι'άλλα θα πρέπει να κάνουν ένα σωρο τομές...

Δυστυχώς εμάς η περίπτωση ειναι δύσκολη και δεν μπορούμε να το αποφύγουμε...:-(

Φοβάμαι τόσο πολύ και για το χειρουργείο και για το μετά...Ο Θεός να βάλει το χέρι του και η μικρή να μην φρικάρει όπως στην παραπάνω φίλη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...