Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγή στις στερεές - παράλειψη της απογευματινής κρέμας;;;


arleta

Recommended Posts

να ρωτήσω κι εγώ....

 

ξεκινάμε τον άλλο μήνα στερεές με φρουτόκρεμα το πρωί και βανίλα το απόγευμα....

 

επειδή όμως εγώ αυτές τις κρέμες, τις βανίλα, μπισκοτόκρεμα κτλ δε τις έχω σε μεγάλη υπόληψη λέω να τις παραλείψω και το απόγευμα να δίνω λίγα φρούτα ή λαχανικά (όταν μπούμε στις λαχανόσουπες, κρεατόσουπες)....

 

το έχει κάνει καμιά σας;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να δώσεις γάλα, γιαούρτι πιο μετά, φρουτοκρεμα ή το μεσημεριανό του σε λιγότερη ποσότητα.

Εγώ πάντως δίνω γιαούρτι και πιο παλιά του έδινα γάλα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις γάλα, γιαούρτι πιο μετά, φρουτοκρεμα ή το μεσημεριανό του σε λιγότερη ποσότητα.

Εγώ πάντως δίνω γιαούρτι και πιο παλιά του έδινα γάλα.

 

έδωσες ποτέ απ' αυτές τις κρέμες του εμπορίου;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαίνει στον 8 μήνα.Το γιαούρτι το δίνεις στον 7 μήνα. μετά απο τις χορτόσουπες, κρεατόσουπες και φρουτόκρεμες.

μπισκοτόκρεμα ή φαριν λακτε δίνεις στο 7 μήνα και όχι πιο νωρίς.πάλι μετα απο τα παραπάνω που σου έγραψα.Στο 6 εάν θες δίνεις ρυζάλευρο

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πόσο μηνών είναι τώρα το μωρό;;

από πότε ξεκίνησες το γιαούρτι;;

 

Δεν χρειάζεται να δώσεις γιαούρτι, είναι πολύ νωρίς.

 

Ξεκινάς με φρούτα και λαχανικά όπως έγραψες και προσθέτεις το κρέας όταν το παιδί είναι έτοιμο.

 

Καμία κρέμα δημητριακών δεν είναι απαραίτητη, αντίθετα περιέχουν αγελαδινό γάλα, ζάχαρη και τεχνητές αρωματικές ουσίες. Όλα αυτά είναι επικίνδυνα για την υγεία του παιδιού και δεν προσφέρουν τίποτα θετικό.

 

Το παιδί σε αυτή την ηλικία χρειάζεται κυρίως σίδηρο και βιταμίνες για να μπορεί να το αφομοιώσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εδωσα κρεμες εμποριου καθολου αλλα δημητριακα ναι.Ρυζι,Βρωμη,κριθαρι,κεχρι..τα εφτιαχνα μονη μου!

 

ωχ! πώς το έκανες αυτό?? για πες? για πες?? :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας η μικρη μας εδω και μηνες κανει 4 γευματα..τωρα ξεκινησαμε φρουτοκρεμες και στο τελος της εβδομαδας ξεκιναμε και χορτοσουπες..το απογευμα τρωγαμε κρεμα αλλα ο γιατρος μας ειπε να μην της αλλαξουμε τον ρυθμο και καλυτερα να κοψουμε την κρεμα..

Link to comment
Share on other sites

στον μεγάλο μου γιο έδωσα κρέμες το απόγευμα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.... τώρα λέω να μη το κάνω.... αλλά στις μέρες μας φαντάζει λίγο extreme....

ήτανε να ξεκινησουμε τις στερεές μόλις κλείναμε τον πέμπτο... αλλά επειδή είναι άρρωστος λέω να τις ξεκινήσουμε πιο αργά για να επανέλθει τελείως....

Link to comment
Share on other sites

εμας η μικρη μας εδω και μηνες κανει 4 γευματα..τωρα ξεκινησαμε φρουτοκρεμες και στο τελος της εβδομαδας ξεκιναμε και χορτοσουπες..το απογευμα τρωγαμε κρεμα αλλα ο γιατρος μας ειπε να μην της αλλαξουμε τον ρυθμο και καλυτερα να κοψουμε την κρεμα..

 

εννεοείς 4 γεύματα σε γάλα;;;

θηλασμό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δώσεις γιαούρτι, είναι πολύ νωρίς.

 

Ξεκινάς με φρούτα και λαχανικά όπως έγραψες και προσθέτεις το κρέας όταν το παιδί είναι έτοιμο.

 

Καμία κρέμα δημητριακών δεν είναι απαραίτητη, αντίθετα περιέχουν αγελαδινό γάλα, ζάχαρη και τεχνητές αρωματικές ουσίες. Όλα αυτά είναι επικίνδυνα για την υγεία του παιδιού και δεν προσφέρουν τίποτα θετικό.

 

Το παιδί σε αυτή την ηλικία χρειάζεται κυρίως σίδηρο και βιταμίνες για να μπορεί να το αφομοιώσει.

 

 

το γιαούρτι πότε το ξεκινάμε;;;;

 

πότε καταλαβαίνω πως το παιδί είναι έτοιμο για το κρέας;;;;

 

ηλικιακά μόλις μπούμε στον έκτο είναι οκ να ξεκινήσουμε;;;

 

βομβαρδίζω με ερωτήσεις γιατί είμαστε στη φάση να ξεκινήσω κι ο γιατρός όταν του είπα ότι δε θέλω να δώσω απ αυτές τις κρέμες παραξενεύτηκε αλλά δε μου είπε ούτε ναι ούτε όχι.....

 

ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω Bounitsa τον συνεχισα κανονικα θηλασμο μεχρι 8 μηνων. Ξεκινησα καμια βδομαδα κρεμες, αλλα μου την εσπαγε πολυ και η ζαχαρη και ολα τα αλλα που εχουν μεσα, κι ετσι...συνεχισα.

 

Απο τον 8ο μεχρι τωρα, του δινω φρουτα για δεκατιανο(οταν λειπω απο το σπιτι, γιατι οταν ειμαι εδω τον θηλαζω) και φαγητο για μεσημεριανο. Απογευματινο εξακολουθω να του δινω γαλα μου.

 

κρεας απο τον 6ο μου φαινεται πολυ νωρις παντως....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βοunitsa και εγω ετοιμες κρεμες εμποριου δεν εδωσα ποτε!μεχρι εναμιση χρονων που ξεκινησαμε στερεες για τα καλα, (εννοω μη αλεσμενο) τα γευματα στερεων που της εκανα ηταν δυο γευματα χορτοσουπας και αργότερα προσθεσα και κρεας, οσπρια, ψαρι κτλ.γιαουρτι δεν εδωσα άλλα λόγω αλλεργιας, και φρουτοκρεμα δεν τρωγαμε απο αποψη!οπότε η παιδιατρος αφου δεν ειχαμε αλλες επιλογες μας ειχε πει να δινουμε σε δυο γευματα λαχανικα κτλ.για μενα καλυτερα να δινεις το ιδιο φαγητο με το μεσημερι παρα ετοιμη κρεμα εμποριου!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα

εμεις παλι τρωμε μπισκοτοκρεμα, βανιλια και φαριν λακτε εναλλαξ για απογευμα και τωρα πια τις περισσοτερες φορεςμικροτερη ποσοτητα απο το μεσημεριανο ή του φτιαχνω τραχανα που τρελενεται.Αυτο που λεει η marsolan ομως εχει ενδιαφερον θα το κοιταξω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Εγω Bounitsa τον συνεχισα κανονικα θηλασμο μεχρι 8 μηνων. Ξεκινησα καμια βδομαδα κρεμες, αλλα μου την εσπαγε πολυ και η ζαχαρη και ολα τα αλλα που εχουν μεσα, κι ετσι...συνεχισα.

 

Απο τον 8ο μεχρι τωρα, του δινω φρουτα για δεκατιανο(οταν λειπω απο το σπιτι, γιατι οταν ειμαι εδω τον θηλαζω) και φαγητο για μεσημεριανο. Απογευματινο εξακολουθω να του δινω γαλα μου.

 

κρεας απο τον 6ο μου φαινεται πολυ νωρις παντως....

 

ρε Ράννια δεν έργησες να το βάλεις σε στερεές το μωρό;;;;

τι ισχύει τελικά;;;;

οι παιδίατροι λένε μετά το πέμπτο....

εσύ θήλαζες αποκλειστικά και μόνο μέχρι τον όγδοο;;; χωρίς να δίνεις τίποτα άλλο;;; δε πείναγε;;;

τώρα πόσο είναι το παιδί;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βοunitsa και εγω ετοιμες κρεμες εμποριου δεν εδωσα ποτε!μεχρι εναμιση χρονων που ξεκινησαμε στερεες για τα καλα, (εννοω μη αλεσμενο) τα γευματα στερεων που της εκανα ηταν δυο γευματα χορτοσουπας και αργότερα προσθεσα και κρεας, οσπρια, ψαρι κτλ.γιαουρτι δεν εδωσα άλλα λόγω αλλεργιας, και φρουτοκρεμα δεν τρωγαμε απο αποψη!οπότε η παιδιατρος αφου δεν ειχαμε αλλες επιλογες μας ειχε πει να δινουμε σε δυο γευματα λαχανικα κτλ.για μενα καλυτερα να δινεις το ιδιο φαγητο με το μεσημερι παρα ετοιμη κρεμα εμποριου!!

 

Χρύσα, χορτόσουπα πότε ξεκίνησες εσύ;;;;

το κρέας πότε το έβαλες;;;

φρουτόκρεμα δεν ήθελε το μωρό να φάει;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα

εμεις παλι τρωμε μπισκοτοκρεμα, βανιλια και φαριν λακτε εναλλαξ για απογευμα και τωρα πια τις περισσοτερες φορεςμικροτερη ποσοτητα απο το μεσημεριανο ή του φτιαχνω τραχανα που τρελενεται.Αυτο που λεει η marsolan ομως εχει ενδιαφερον θα το κοιταξω κ εγω

 

αυτό με το τραχανά τον έχω ακούσει από πολλές μαμάδες....

αλλά δεν τον γουστάρω εγώ και γι αυτό δεν τον φτιάχνω ποτέ....

πως τον μαγειρεύεις;;; κι από ποιο μήνα τον ξεκινάμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

ρε Ράννια δεν έργησες να το βάλεις σε στερεές το μωρό;;;;

τι ισχύει τελικά;;;;

οι παιδίατροι λένε μετά το πέμπτο....

εσύ θήλαζες αποκλειστικά και μόνο μέχρι τον όγδοο;;; χωρίς να δίνεις τίποτα άλλο;;; δε πείναγε;;;

τώρα πόσο είναι το παιδί;;;;

 

τωρα ειναι 10 μηνων.

 

Με τις ευλογιες του παιδιατρου το εκανα φυσικα. Τον ρωτησα πρωτα.

Η απαντηση του ηταν "οτι το μητρικο γαλα ειναι ο,τι καλυτερο για το παιδι και οτι τουλαχιστον μεχρι να γινει 1 ετους δε χρειαζεται κατι αλλο"

 

Η αδερφη μου (που ειναι σκυλι του πολεμου :mrgreen:) θα τον παει αποκλειστικα μεχρι το ετος. Και οταν λεμε αποκλειστικα, εννοουμε χωρις τιποτα αλλο. (της εδωσε μονο κατι σταγονιτσες σιδηρο).

 

Οχι δε πεινουσε. Μια χαρα ηταν. Μη σου πω οτι οταν τον ξεκινησα τροφες μου χαλασε το προγραμμα του υπνου του. Ειχε ανησυχια και εκεινα τα υπεροχα10-11 ωρα που εκανε τα εκοψε. Τωρα....απο τις 5,30 ειμαστε στο ποδι. Φυσικα, μπορει να ειναι απλη συμπτωση.

 

Γενικα, ο καθε γιατρος λεει τα δικα του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τις ευλογιες του παιδιατρου το εκανα φυσικα. Τον ρωτησα πρωτα.

Η απαντηση του ηταν "οτι το μητρικο γαλα ειναι ο,τι καλυτερο για το παιδι και οτι τουλαχιστον μεχρι να γινει 1 ετους δε χρειαζεται κατι αλλο"

 

 

μωρέ δεν αμφιβάλλω ότι το βυζάκι είναι ότι καλύτερο για το παιδί....:P

 

Οχι δε πεινουσε. Μια χαρα ηταν. Μη σου πω οτι οταν τον ξεκινησα τροφες μου χαλασε το προγραμμα του υπνου του. Ειχε ανησυχια και εκεινα τα υπεροχα10-11 ωρα που εκανε τα εκοψε. Τωρα....απο τις 5,30 ειμαστε στο ποδι. Φυσικα, μπορει να ειναι απλη συμπτωση.

 

 

10-11 ώρες ύπνου;;; σε τι μήνες;;;

εγώ δε ξέρω τι πάει να πάει να πει ύπνος πάνω από 5-6 ώρες....

αντίθετα ο μεγάλος μου κοιμόταν από 4 μηνών μέχρι και 14 ώρες!!!!!!! τον ξυπνάγαμε να φάει.... αλλά έπινε και ξένο, όχι μόνο δικό μου... άλλη ιστορία αυτή..... :?:?

Link to comment
Share on other sites

10-11 ώρες ύπνου;;; σε τι μήνες;;;

εγώ δε ξέρω τι πάει να πάει να πει ύπνος πάνω από 5-6 ώρες....

αντίθετα ο μεγάλος μου κοιμόταν από 4 μηνών μέχρι και 14 ώρες!!!!!!! τον ξυπνάγαμε να φάει.... αλλά έπινε και ξένο, όχι μόνο δικό μου... άλλη ιστορία αυτή..... :?:?

 

Αν εξαιρεσεις 1-1,5 μηνα αφου γεννηθηκε, που ξυπναγε και το βραδυ για να φαει, απο κει και περα κοιμοταν σερι απο τις 8 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι...

 

Αχ! περασμενα μεγαλεια και κοιτωντας να κλαις! :mrgreen:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις 1-1,5 μηνα αφου γεννηθηκε, που ξυπναγε και το βραδυ για να φαει, απο κει και περα κοιμοταν σερι απο τις 8 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι...

 

Αχ! περασμενα μεγαλεια και κοιτωντας να κλαις! :mrgreen:

 

κι εγώ που νόμιζα ότι και το δεύτερο μωρό θα ήταν όπως και το πρώτο.... ναι καλά.... θα 'θελα......

 

γι αυτό λέω μήπως δε χορταίνει, και φτάνει ο καιρός για τις στερεές...

γι αυτό ρωτάω πότε ξεκινήσατε και τι δώσατε......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...