Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγή στις στερεές - παράλειψη της απογευματινής κρέμας;;;


arleta

Recommended Posts

μιας και στην κουβεντα μπηκε η Αγλαια,και μιας και η κουβεντα πηγε και λιγο πιο περα απο την κρεμα...θα ηθελα να ρωτησω αν λοιπον ενα μωρο που θηλαζει αλλα κι αυτο που τρωει φορμουλα και εχει μπει στο κρεας πρεπει να τρωει κρεατακι καθε μερα.

Επισης σημερα ακουσα οτι το γιδινο-κατσικισιο γαλα μπορει να προκαλεσει αναιμια...

Ξερουμε αν ισχυει κατι τετοιο???

 

Το κατσικίσιο γάλα, έχει επίσης πολύ ασβέστιο για τις ανάγκες του ανθρώπου και μπορεί να προκαλέσει αναιμία όπως και το αγελαδινό.

 

Το μωρό που πίνει φόρμουλα, πρέπει να μειώσει το συντομότερο δυνατό το γάλα στα 2 γεύματα την ημέρα αλλιώς κινδυνεύει από αναιμία. Όσο πιο πολύ γάλα πίνει, τόσο μεγαλύτερο ο κίνδυνος.

 

Το κρέας δεν είναι απαραίτητο κάθε μέρα. Το πόσο συχνά είναι απαραίτητο εξαρτάται από τις ανάγκες του παιδιού. Υπάρχουν παιδιά που αρνούνται το κρέας ή το δέχονται σε πολύ μικρές ποσότητες και μόνο πολύ αργότερα τρώνε ικανοποιητική ποσότητα. Επίσης υπάρχουν λίγα παιδιά που δεν τρώνε κρέας και πανε επίσης καλά. Υπάρχουν όμως και άλλα που αν δεν το φάνε σε ικανοποιητική ποσότητα και συχνότητα, δεν πηγαίνουν καλά. Είναι δύσκολο να δοθούν γενικές οδηγίες για όλα τα παιδιά. Γι αυτό και τα μωρά και τα νήπια παρακολουθούνται περίπου κάθε τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

"Και ρωτάω λοιπόν: το μητρικό γάλα μιας γυναίκας που καπνίζει ξέρουμε ότι είναι ασφαλές και οφέλιμο ή απλά ότι δεν κάνει κακό?

 

Το κάπνισμα είναι επιβλαβές ανεξάρτητα από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι.

 

Το γάλα της καπνίστριας ασφαλέστερο και ωφελιμότερο από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί και μπορεί να δοθεί στο μωρό.

 

Έχει φανεί ότι τα παιδιά των καπνιστρών που θηλάζουν επωφελούνται όλων των πλεονεκτημάτων του μητρικού γάλακτος.

 

Το μητρικό γάλα δεν αναιρεί τις βλεβερές επιδράσεις του καπνού είτε καπνίζει η μητέρα, είτε κάποιος άλλος στο περιβάλλον του παιδιού.

 

Για όλα τα παραπάνω έχουν γίνει πληθυσμιακές μελέτες (μην αρχίσουμε πάλι τις αναφορές σε μεμονωμένα περιστατικά...)

 

 

Δεν είναι δική μου η άποψη (για να μην παρεξηγηθώ)

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κάπνισμα (που λες πως δεν είναι αντένδειξη ) κατά την περίοδο του θηλασμού έχει αποδειχθεί πως όχι μόνο δεν πειράζει αλλά είναι ασφαλές και ωφέλιμο? :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Από μένα όχι!

Από αυτούς που το μελετούν έχει φανεί ότι τα μωρά των καπνιστριών που θηλάζουν έχουν πολύ καλύτερη υγεία από τα μωρά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν.

 

Το μητρικό γάλα έχει ορισμένη σύνθεση, εξειδικευμένη για τις ανάγκες του μωρού, όπως συμβαίνει με το γάλα κάθε θηλαστικού.

 

Επίσης το μητρικό γάλα περιέχει ζωντανά κύτταρα, αντισώματα και αντιμικροβιακούς παράγοντες που δεν είναι δυνατό να περιέχονται σε κανένα κουτί.

 

Όσο και είναι επιβαρυμένο το μητρικό γάλα από παράγοντες του περιβάλλοντος (συμπεριλαμβανομένου και το τσιγάρου) εξακολουθεί να είνα μοναδικό και να εξυπηρετεί τις ανάγκες του παιδιού καλύτερα από κάθε εμπορικό παρασκεύασμα που βασίζεται σε πολύ ελλειπείς γνώσεις και κυρίως που βασίζεται σε νεκρά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κατσικίσιο γάλα, έχει επίσης πολύ ασβέστιο για τις ανάγκες του ανθρώπου και μπορεί να προκαλέσει αναιμία όπως και το αγελαδινό.

 

Το μωρό που πίνει φόρμουλα, πρέπει να μειώσει το συντομότερο δυνατό το γάλα στα 2 γεύματα την ημέρα αλλιώς κινδυνεύει από αναιμία. Όσο πιο πολύ γάλα πίνει, τόσο μεγαλύτερο ο κίνδυνος.

 

Το κρέας δεν είναι απαραίτητο κάθε μέρα. Το πόσο συχνά είναι απαραίτητο εξαρτάται από τις ανάγκες του παιδιού. Υπάρχουν παιδιά που αρνούνται το κρέας ή το δέχονται σε πολύ μικρές ποσότητες και μόνο πολύ αργότερα τρώνε ικανοποιητική ποσότητα. Επίσης υπάρχουν λίγα παιδιά που δεν τρώνε κρέας και πανε επίσης καλά. Υπάρχουν όμως και άλλα που αν δεν το φάνε σε ικανοποιητική ποσότητα και συχνότητα, δεν πηγαίνουν καλά. Είναι δύσκολο να δοθούν γενικές οδηγίες για όλα τα παιδιά. Γι αυτό και τα μωρά και τα νήπια παρακολουθούνται περίπου κάθε τρίμηνο.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση απο την πλευρά μου.

Με ποιο μηχανισμό κάνει αναιμία το γάλα ? Το ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου? Με την ίδια λογική το μητρικό γάλα πέρα του 6 μήνου κάνει αναιμία όπως λένε οι γιατροί?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Από μένα όχι!

Από αυτούς που το μελετούν έχει φανεί ότι τα μωρά των καπνιστριών που θηλάζουν έχουν πολύ καλύτερη υγεία από τα μωρά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν.

 

Το μητρικό γάλα έχει ορισμένη σύνθεση, εξειδικευμένη για τις ανάγκες του μωρού, όπως συμβαίνει με το γάλα κάθε θηλαστικού.

 

Επίσης το μητρικό γάλα περιέχει ζωντανά κύτταρα, αντισώματα και αντιμικροβιακούς παράγοντες που δεν είναι δυνατό να περιέχονται σε κανένα κουτί.

 

Όσο και είναι επιβαρυμένο το μητρικό γάλα από παράγοντες του περιβάλλοντος (συμπεριλαμβανομένου και το τσιγάρου) εξακολουθεί να είνα μοναδικό και να εξυπηρετεί τις ανάγκες του παιδιού καλύτερα από κάθε εμπορικό παρασκεύασμα που βασίζεται σε πολύ ελλειπείς γνώσεις και κυρίως που βασίζεται σε νεκρά συστατικά.

αγλαϊα εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το μητρικό γάλα σε συνδυασμό με το κάπνισμα (δεν με νοιάζει κιολας γιατί δεν καπνίζω :D). καλα κάνεις όμως και το ανφέρεις γιατί δεν διαβάζω μόνο εγώ το θέμα

Δέχομαι 100% αυτό που έχω τονίσει και φέρνω το αντίστοιχο παράδειγμα στο θέμα που συζητάμε

Έχει αποδειχθεί πως τα παιδιά που τρώνε έτοιμες κρέμες έχουν καλύτερη υγεία από αυτά που τρώνε πχ γαριδάκια

Η ένστασή μου είναι πως για ένα θέμα δέχεσαι να δίνουμε μια τροφή έστω και αν δεν είναι αποδεδειγμένα 100% καλή γιατί υπάρχει και χειρότερη εναλλακτική, ενώ για άλλο θέμα δεν το δέχεσαι.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή και από εσενα αλλά και από τις άλλες κοπέλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβαζοντας αυτα που γραφετε θα ηθελα να εκφρασω και τη δικη μου απορια.η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων θηλαζει και εχουμε ξεκινησει τις στερεες.συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου πρωι φρουτα μεσημερι χορτοσουπα και κοτοσουπα εναλλαξ και το απογευμα κρεμα.και εκει ειναι το προβλημα.η μικρη μου με το ξενο γαλα που περιεχουν εχει ενα θεμα το κανει εμετο παρ ολο που αυτες που τις παιρνω ειναι βιολογικες.για ριζαλευρο χωρις γαλα ουτε λογος μιας και την κανει δυσκοιλια.αρα τι δινω το απογευμα τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου είναι πως για ένα θέμα δέχεσαι να δίνουμε μια τροφή έστω και αν δεν είναι αποδεδειγμένα 100% καλή γιατί υπάρχει και χειρότερη εναλλακτική, ενώ για άλλο θέμα δεν το δέχεσαι.

 

Το κάπνισμα επιβαρύνει το μωρό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. Το παιδί εισπνέει τα υπολείμματα του καπνού από τα μαλλιά, το δέρμα, τα ρούχα της μητέρας και επιβαρύνονται οι πνεύμονές του από αυτό.

 

Αν δεν θηλάζει έχει και την επιβάρυνση του ξένου γάλακτος, δηλαδή δύο επιβαρύνσεις αντί για μία.

Αν θηλάζει έχει μόνο την επιβάρυνση του καπνού που εισπνέει.

 

Το τσιγάρο δεν μπορεί να ενταχθεί στη λογική της διατροφής γιατί έχει σχέση με ρύπους που εισπνέονται.

 

Τα υπολείμματα που αφήνει στο γάλα, είναι λιγότερα από τα υπολείμματα περιβαλλοντικών ρύπων που υπάρχουν στα γάλατα από όσα εισπνέουν ή τρώνε οι αγελδάδες, και δεν αποτελούν αντικείμενο αυτού του τόπικ.

 

Το πρόβλημα που συζητάμε έχει σχέση με τα βασικά συστατικά που αποτελούν μια τροφή, τα μακροστοιχεία: πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες και τα μικροστοιχεία: βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ που περιέχονται σε φυσικές τροφές και δεν τα γνωρίζουμε ακόμη.

Ως παράδειγμα γι αυτά που δεν γνωρίζουμε είναι τα Ω3 λιπαρά οξέα, το λυκοπένιο, τα αντιοξειδωτικά, τα προβιοτικά κλπ καινούργιες ανακαλύψεις που περιέχονται στις τροφές από πάντα, αλλά μόλις πολύ πρόσφατα τα ανακαλύψαμε και καταλάβαμε ότι είναι χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτα που γραφετε θα ηθελα να εκφρασω και τη δικη μου απορια.η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων θηλαζει και εχουμε ξεκινησει τις στερεες.συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου πρωι φρουτα μεσημερι χορτοσουπα και κοτοσουπα εναλλαξ και το απογευμα κρεμα.και εκει ειναι το προβλημα.η μικρη μου με το ξενο γαλα που περιεχουν εχει ενα θεμα το κανει εμετο παρ ολο που αυτες που τις παιρνω ειναι βιολογικες.για ριζαλευρο χωρις γαλα ουτε λογος μιας και την κανει δυσκοιλια.αρα τι δινω το απογευμα τιποτα??

 

Μπορείς τίποτα γιατί στην ηλικία που είναι τα δύο γεύματα στερεών είναι αρκετά.

Μπορείς φρούτα αν το παιδί τα θέλει, μπορείς το ίδιο με μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Αγλαια,Φεριτεηλ και Μαλεκον(εστω κι αν δεν καταλαβες καλα:mrgreen:)..

Η μικρη μου ειναι 9 μηνων,τρωει ευχαριστα ολες τις τροφες απλα δεν της δινω κρεας καθε μερα και γι αυτο εκανα την ερωτηση.Βεβαια τρωει κρεας τις 5 απο τις 7 μερες της εβδομαδας γιατι προς το παρον δεν εχουμε μπει ακομη σε οσπρια,ψαρι.

 

Επισης ρωτησα για το γαλα γιατι καπου και που της φτιαχνω βρωμη βρασμενη σε γαλα αγελαδινο και καμια φορα για αλλαγη κατσικισιο και ανησυχησα...αλλα τελικα η συχνοτητα δεν ειναι μεγαλη οποτε το ξεχναω.Αλλωστε τα γευματα γαλακτος ειναι μονο δυο και μαλιστα οχι πανω απο 500 γρμ το 24ωρο.

 

Και σε μια τελευταια ερωτηση αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε...

εγω της δινω κρεμες δημητριακων που φτιαχνω μονη μου με νερακι ή ζωμο...ας πουμε ξερω οτι το ρυζι και η βρωμη εχουν βιταμινες της ομαδας Β,χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη κι αλλα θετικα στοιχεια...εξακολουθουν να ειναι κενες τροφες??Ειναι junk food κι αυτα???

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστώ για την απάντηση, όντως το κάπνισμα με κρέμες δεν είναι το ίδιο πράγμα, εγώ στην "φιλοσοφία" της απάντησής σου στην κάτια κόλλησα. Μην ανησυχείς, έχουμε μπροστά μας καιρό να τα ξαναπούμε, δεν θα σε αφήσω σε χλωρό κλαρί :D

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, εσένα και τις άλλες κοπέλες. Όσο μεγαλώνει η μικρή τι ιδέες για κρέμα πάντα (είπαμε έχω κολλημα να τρώει διάφορα) έχετε να προτείνετε? Το ρυζόγαλο είναι μια πολύ καλή ιδέα, αλλα τι άλλο θα μπορούσα να φτιάξω? Άνθος αραβοσίτου ίσως? κρέμα καραμελε? ....? ....? ....?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς τίποτα γιατί στην ηλικία που είναι τα δύο γεύματα στερεών είναι αρκετά.

Μπορείς φρούτα αν το παιδί τα θέλει, μπορείς το ίδιο με μεσημεριανό.

ευχαριστω αγλαια!:D

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστώ για την απάντηση, όντως το κάπνισμα με κρέμες δεν είναι το ίδιο πράγμα, εγώ στην "φιλοσοφία" της απάντησής σου στην κάτια κόλλησα. Μην ανησυχείς, έχουμε μπροστά μας καιρό να τα ξαναπούμε, δεν θα σε αφήσω σε χλωρό κλαρί :D

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, εσένα και τις άλλες κοπέλες. Όσο μεγαλώνει η μικρή τι ιδέες για κρέμα πάντα (είπαμε έχω κολλημα να τρώει διάφορα) έχετε να προτείνετε? Το ρυζόγαλο είναι μια πολύ καλή ιδέα, αλλα τι άλλο θα μπορούσα να φτιάξω? Άνθος αραβοσίτου ίσως? κρέμα καραμελε? ....? ....? ....?

 

συγνώμη αλλά πόσο καιρό ακόμα θα δίνεις κρέμες;;;;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά πόσο καιρό ακόμα θα δίνεις κρέμες;;;;

Δεν ξέρω...δεν έχει και πολλά δοντια ακομα για να το γυρίσω σε τοστάκι ή κάτι παρόμοιο...Γι'αυτο ρωτάω ιδέες για απογευματινό, εντάξει όχι απαραίτητα κρέμα, αλλά όχι φρούτο ή μεσημεριανό φαγητό. Αν έχει συζητηθεί κάπου πείτε μου να ρίξω μια ματιά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...δεν έχει και πολλά δοντια ακομα για να το γυρίσω σε τοστάκι ή κάτι παρόμοιο...Γι'αυτο ρωτάω ιδέες για απογευματινό, εντάξει όχι απαραίτητα κρέμα, αλλά όχι φρούτο ή μεσημεριανό φαγητό. Αν έχει συζητηθεί κάπου πείτε μου να ρίξω μια ματιά

 

γιαούρτι τρώει;;; εγώ του έβαζα στο μπλεντερ γιαούρτι και μια μπανανα ή μπισκότο και γινότανε τέλειο!!!!

σπιτικό κεικ ή κουλουράκια......

ψωμί με βούτυρο ή κάτι άλλο....

αυγοφέτες.....

 

πόσα δόντια έχει;;;; σιγά σιγά δε θα ξεκινήσεις και όλα τα φαγητά;;;;

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτα που γραφετε θα ηθελα να εκφρασω και τη δικη μου απορια.η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων θηλαζει και εχουμε ξεκινησει τις στερεες.συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου πρωι φρουτα μεσημερι χορτοσουπα και κοτοσουπα εναλλαξ και το απογευμα κρεμα.και εκει ειναι το προβλημα.η μικρη μου με το ξενο γαλα που περιεχουν εχει ενα θεμα το κανει εμετο παρ ολο που αυτες που τις παιρνω ειναι βιολογικες.για ριζαλευρο χωρις γαλα ουτε λογος μιας και την κανει δυσκοιλια.αρα τι δινω το απογευμα τιποτα??

Tip: Βράσε 3-4 δαμάσκηνα (ξερά) στο νεράκι που θα φτάξεις τη κρέμα με το ριζάλευρο. Αφενός θα βοηθήσει το εντεράκι του μωρού σου, και αφετέρου θα δώσει μια "γλυκάδα"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να είμαι ειλικρινής, τις κρέμες του εμπορίου ούτε εγώ τις συμπαθώ... full στη ζάχαρη...!!! Χρησιμοποιώ όμως κρέμες βιολογικές γνωστής εταιρίας (μην μας τη πούνε για διαφήμιση) τις οποίες αναμειγνύω με 2-3 μεζούρες από τις συμβατικές του εμπορίου με σκοπό να τις κόψω και αυτές σταδικά.

Χρησιμοποιώ το baby musli, που αρέσει πολύ στο φυστίκι μου. Και κουάκερ.

Επίσης ακόμα ένα tip (της συμφορουμίτισσας Nikijo) στο κουάκερ (ή στο ριζάλευρο) προσθέτουμε νεράκι το οποίο βράσαμε προηγουμένως με λίγες σταφιδούλες :wink:;-)

καλές μάσες!!

Link to comment
Share on other sites

protoula και palladin δεν ξέρω να κάνω multiquote οπότε απαντάω και στις δυο.

Προφανώς θα έχει αποδειχθεί ότι και το να τρώει μπισκοτόκρεμα το παιδί είναι πιο ωφέλιμο από το να τρώει γαριδάκια. Όμως είναι λιγότερο οφέλιμο από το να τρώει φρέσκ φρούτα και λαχανικά. Όπως το να πίνει μητρικό γάλα ενώ η μητέρα καπνίζει είναι πιο οφέλιμο από το να πίνει φόρμουλα αλλά λιγότερο οφέλιμο από το να πίνει μητρικό χωρίς να καπνίζει η μητέρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο δέυτερο παράδειγμα δεχόμαστε την λογική "το μη χείρον βέλτιστο" και δεν την δεχόμαστε στο πρώτο :roll:.

Palladin ποιά είναι τα παράλογα συμπεράσματα που έβγαλα? μήπως εσύ έβγαλες τα δικά σου? Διάβασε τι γράφει πιο πάνω η αγλαϊα και σύγκρινέ τα με αυτά που γραφει περί καπνίσματος και μετά το συζητάμε όσο θες

δε νομιζω οτι ειπωθηκε καπου αυτο

αν θες παραθεσε μου τι εννοεις ακριβως

Link to comment
Share on other sites

protoula και palladin δεν ξέρω να κάνω multiquote οπότε απαντάω και στις δυο.

Προφανώς θα έχει αποδειχθεί ότι και το να τρώει μπισκοτόκρεμα το παιδί είναι πιο ωφέλιμο από το να τρώει γαριδάκια. Όμως είναι λιγότερο οφέλιμο από το να τρώει φρέσκ φρούτα και λαχανικά. Όπως το να πίνει μητρικό γάλα ενώ η μητέρα καπνίζει είναι πιο οφέλιμο από το να πίνει φόρμουλα αλλά λιγότερο οφέλιμο από το να πίνει μητρικό χωρίς να καπνίζει η μητέρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο δέυτερο παράδειγμα δεχόμαστε την λογική "το μη χείρον βέλτιστο" και δεν την δεχόμαστε στο πρώτο :roll:.

Palladin ποιά είναι τα παράλογα συμπεράσματα που έβγαλα? μήπως εσύ έβγαλες τα δικά σου? Διάβασε τι γράφει πιο πάνω η αγλαϊα και σύγκρινέ τα με αυτά που γραφει περί καπνίσματος και μετά το συζητάμε όσο θες

δε νομιζω οτι ειπωθηκε καπου αυτο

αν θες παραθεσε μου τι εννοεις ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Και σε μια τελευταια ερωτηση αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε...

εγω της δινω κρεμες δημητριακων που φτιαχνω μονη μου με νερακι ή ζωμο...ας πουμε ξερω οτι το ρυζι και η βρωμη εχουν βιταμινες της ομαδας Β,χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη κι αλλα θετικα στοιχεια...εξακολουθουν να ειναι κενες τροφες??Ειναι junk food κι αυτα???

 

Το λευκό ρύζι έχει πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και δεν έχει βιταμίνες οπότε θεωρείται junk food. Αν αναφέρεσαι σε ρύζι με το φλοιό του, τότε έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη και βιταμίνες.

Το αγριόρυζο το ξέρεις; Θεωρείται πολύ καλύτερο.

Η βρώμη, αν είναι πλήρης θεωρείται επίσης πολύ καλύτερη από άλλες εκδοχές δημητριακών.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, στα ατομα που πασχουν απο νευρικη ανορεξια και θελουν να τα συνεφερουν, τα πλακωνουν στις βρεφικες κρεμες ωστε να παρουν γρηγορα θερμιδες, αρα και βαρος....κατι λεει και αυτο σχετικα με το ποιον τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως, στα ατομα που πασχουν απο νευρικη ανορεξια και θελουν να τα συνεφερουν, τα πλακωνουν στις βρεφικες κρεμες ωστε να παρουν γρηγορα θερμιδες, αρα και βαρος....κατι λεει και αυτο σχετικα με το ποιον τους.

 

κάτι τέτοιο έχω ακούσει και για τους αθλητές.....

δε ξέρω κατά πόσο κι αν ισχύει...... :?:

Link to comment
Share on other sites

Παντως, στα ατομα που πασχουν απο νευρικη ανορεξια και θελουν να τα συνεφερουν, τα πλακωνουν στις βρεφικες κρεμες ωστε να παρουν γρηγορα θερμιδες, αρα και βαρος....κατι λεει και αυτο σχετικα με το ποιον τους.

 

κάτι τετοιο έχω ακούσει και για τους αθλητές.... για τις βιταμίνες....

δε ξέρω κατά πόσο και εάν ισχύει.....:?:

Link to comment
Share on other sites

Το λευκό ρύζι έχει πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και δεν έχει βιταμίνες οπότε θεωρείται junk food. Αν αναφέρεσαι σε ρύζι με το φλοιό του, τότε έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη και βιταμίνες.

Το αγριόρυζο το ξέρεις; Θεωρείται πολύ καλύτερο.

Η βρώμη, αν είναι πλήρης θεωρείται επίσης πολύ καλύτερη από άλλες εκδοχές δημητριακών.

 

ναι,αναφερομαι σε καστανο ρυζι και ρυζι με φλοιο-νομιζω δεν ειναι το ιδιο-κανω λαθος??.Θελω να πω εχω δει συσκευασιες και με τις δυο ονομασιες και τις εχω παρει.Το αγριορυζο το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω δοκιμασει στην μικρη.

Επισης τι εννοουμε αν ειναι πληρης η βρωμη???Εγω αγοραζω καρπο απο βιολογικαδικο και τον αλεθω.

Link to comment
Share on other sites

ναι,αναφερομαι σε καστανο ρυζι και ρυζι με φλοιο-νομιζω δεν ειναι το ιδιο-κανω λαθος??.Θελω να πω εχω δει συσκευασιες και με τις δυο ονομασιες και τις εχω παρει.Το αγριορυζο το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω δοκιμασει στην μικρη.

Επισης τι εννοουμε αν ειναι πληρης η βρωμη???Εγω αγοραζω καρπο απο βιολογικαδικο και τον αλεθω.

 

στο καστανό ρύζι έχει αφαιρεθεί το εξωτερικό μέρος του φλοιού αλλά είναι εντάξει, δηλαδή δεν είναι σαν το λευκό

 

η βρώμη είναι πλήρης όταν είναι με το φλοιό της, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και σε πιο επεξεργασμένες εκδοχές όπως τα περισσότερα δημητριακά, γι αυτό ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

κάτι τετοιο έχω ακούσει και για τους αθλητές.... για τις βιταμίνες....

δε ξέρω κατά πόσο και εάν ισχύει.....:?:

 

οι βιταμινες που παιρνουν οι αθλητες ειναι αλλες...δεν ισχυει αυτο...

 

ειδικα, οταν αναφερομαστε σε αθλητες που κανουν πρωταθλητισμο, μιλαμε για αναβολικα, νομιμα ή παρανομα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...