Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βάπτιση στη θάλασσα


Recommended Posts

Είχα πάει βρεθεί κάποτε, πριν καμιά εικοσαριά χρόνια σε βάφτιση στη θάλασσα στο Λουτρό, στα Σφακιά της Κρήτης και ήταν όντως κάτι ξεχωριστό.

Βέβαια ο συγκεκριμένος παπάς ήταν "κουζουλός" κι έπαινε τα βουνά και τις θάλασσες, με την κολυμπήθρα στην πλάτη αν χρειαζόταν. Τώρα όμως φαντάζομαι θα έχει γεράσει...

Σου εύχομαι καλή τύχη, αν και αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι οι παπάδες γίνονται όλο και πιο συντηρητικοί και δύστροποι και στην πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα ακόμα κι εκεί που δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τους ίδιους λόγους φαντάζομαι που κάποιος θέλει να κάνει και βάφτιση στην κολυμπήθρα...προσωπικά θεωρώ ότι στην θάλασσα θα το ευχαριστηθεί και ο μικρός μου, θα το δει σαν τα υπόλοιπα μπανάκια που κάνουμε. ένας δεύτερος λόγος είναι ότι στην παραΛΊΑ αποφεύγεις όλο αυτό το στήσιμο που κάνει την εκδήλωση πανηγύρι... και ένας τρίτος ότι γλιτώνεις τα τακούνια χωρίς σχόλια...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

για τους ίδιους λόγους φαντάζομαι που κάποιος θέλει να κάνει και βάφτιση στην κολυμπήθρα...προσωπικά θεωρώ ότι στην θάλασσα θα το ευχαριστηθεί και ο μικρός μου, θα το δει σαν τα υπόλοιπα μπανάκια που κάνουμε. ένας δεύτερος λόγος είναι ότι στην παραΛΊΑ αποφεύγεις όλο αυτό το στήσιμο που κάνει την εκδήλωση πανηγύρι... και ένας τρίτος ότι γλιτώνεις τα τακούνια χωρίς σχόλια...

 

Από ό,τι βλέπω οι λόγοι που θέλεις να παρακάμψεις το 'τυπικό' της βάφτισης (κατήχηση στον πρόναο, είσοδο στο ναό, κλπ κλπ κλπ), είναι καθαρά προσωπικοί και αισθητικοί (δεν το λέω ειρωνικά, το διαπιστώνω από αυτά που γράφεις). Επειδή οι ιερείς έχουν κάνει πλέον τα πάντα (ακόμα και συμμετοχή σε ριάλιτι με την τέλεση γάμου), δεν αποκλείω να βρεις κάποιον που να το δεχτεί κατά παράβαση όλων των κανόνων, και φυσικά σου το εύχομαι, και γιατί δεν είμαι μέλος της εκκλησίας αλλά και γιατί είναι ωραίο να κάνεις μία βάφτιση όπως τη θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
μου είπαν ότι υπάρχουν παποάδες που δέχονται να κάνουν τη β'άφτιση σε θάλασσα και μου άρεσε σαν ιδέα. ξέρετε κάτι σχετικό; που να ρωτήσω, πως είναι σαν διαδικασία κτλ;

Στις 9 Ιουλιου ειμαι καλεσμενη σε μια βαφτιση που θα γινει στην θαλασσα συγκεκριμενα η κουμπαρα μου βαφτιζει το τριτο της παιδακι.Απο οτι μου ειπε πηγε στον παπα της ενοριας της του το ειπε και αυτος αμεσως δεχτηκε,δεν αντιμετωπισε καποιο προβλημα παρολο που η βαφτιση θα γινει περιπου μια ωρα εξω απο την Αθηνα. Αν θελεις πληροφοριες μπορω να ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 9 months later...

αν υπαρχουν ακομα πληροφοριες για το θεμα θα ηθελα και εγω η Παρος μου πεφτει λιγο μακρυα αλλα κοντα στην Αθηνα θα με ενδιεφερε. smartaki σου στελνω μηνυμα

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν ακομα πληροφοριες για το θεμα θα ηθελα και εγω η Παρος μου πεφτει λιγο μακρυα αλλα κοντα στην Αθηνα θα με ενδιεφερε. smartaki σου στελνω μηνυμα

 

Θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες. Αν έμαθες κάτι για κοντά στην Αθήνα στείλε πμ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όποια μάθει ας ενημερώσει δημόσια -ενδιαφέρομαι κι εγώ

 

 

(αν δεν γίνεται, ε! βάλτε κι εμένα στη λίστα για πμ και πείτε μου!)

 

 

 

εμένα μια φίλη μου βαπτίστηκε κοντά στην Επίδαυρο (Ερμιόνη), αν σας ενδιαφέρει εκεί η περιοχή να μάθω όνομα εκκλησίας, ενημερώστε με:P:p:p

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη ιδέα, άλλωστε (λένε) ότι ο Θεός είναι παντού...

Αρκεί να είναι λιτή τελετή με αγαπημένους ανθρώπους που θα το χαρούν.

 

Εδώ ένα υπέροχο παράδειγμα...

http://vimeo.com/14392517

 

EDIT: Η βάπτιση έγινε στο Μαρμάρι Μάνης στιο Marmari Paradise.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τέλειο βίντεο!!! Μακάρι να βλέπαμε και λίγο ακόμη από τη βάπτιση... Υπέροχο... Μακάρι να βρω κι εγώ ένα παπά να βαπτίσω το κοριτσάκι μου στην θάλασσα!!! Θα ξεκινήσω από το Πόρτο Γερμενό που έχει ξαναγίνει βάπτιση στη θάλασσα αλλά αν κάποια ξέρει κάπου στην Αττική να γίνεται βάπτιση στη θάλασσα θα ήθελα πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε τον μικρούλη μας στη θάλασσα τον Ιούνιο. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πρακτικά θέματα όσους έχουν εμπειρία. Δηλαδή:

Που δίνουμε ραντεβού με τον κόσμο; Στην παραλία;

Στην πρόσκληση πως μπορούμε να το διατυπώσουμε έτσι ώστε ο κόσμος να μην ψάχνει εκκλησάκι;

Πρέπει να έχουμε στην παραλία κάποιο τραπεζάκι για να ντύνουμε και να γδύνουμε το παιδί;

Τι γίνεται αν υπάρχει κόσμος που κάνει μπάνιο; Περνάμε πάνω από τις πετσέτες τους και τους έχουμε να κολυμπάνε δίπλα στο παιδί που βαφτίζεται;

Είναι χαζομάρες οι ερωτήσεις μου, αλλά δεν έχω πάει ποτέ σε τέτοια βάπτιση για να τη δω από κοντά και δεν ξέρω τι να περιμένω. Από την άλλη μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ όμορφα και θα ήθελα να γίνει στη θάλασσα, εφόσον βρω παππά.

Περιμένω τις απαντήσεις σας με αγωνία! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα , επαναφέρω το θέμα....

 

Αν υπάρχει κάποιο άλλη συζήτηση πιο πρόσφατη παρακαλώ πολύ να με παραπέμψει κάποιο μέλος....

 

Σκέφτομαστε κατά τον Ιούνιο να βαφτίσουμε το δεύτερο παιδάκι μας....

Μας έχει περάσει σαν ιδέα η βάφτιση να γίνει στη θάλασσα ....

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο εκκλησακι γύρω από την Αθήνα που να κάνει βαφτίσεις στη θάλασσα;;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...