Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω αρχίσει να καταρρεω


SOULA33

Recommended Posts

Προσπάθησε να της αλλάξεις το πρόγραμμα του ύπνου... Η μικρή μου επειδή ξυπνάει νωρίς το πρωί, μετά κοιμάται 11-1 ή 12-2. Το βράδυ ξεραίνεται στις 19.00 μέχρι τις 6.30-7.00 το πρωί. Δοκίμασε να την κοιμίζουν νωρίτερα..Ποιός την κρατάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σούλα μου ΥΠΟΜΟΝΗ !!!! Σε καταλαβαινουμε απολυτα. μπορα ειναι καιθ απερασει. που θα πάει?? ποσο θα κρατησει?? Τα κοριτσια ειναι τελικα πολυ πιο ζορικα απο τα αγορια. Τα αγορια ειναι μπουνταλαδες. τα κορισται μας ειναι πιο τζαναμπέτικα.

 

και γω για μια απο τα ιδια ημουνα με την διαφορα οτι εμενα ουτε και το μεσημερι κοιμοτανε. μεσημεριανος υπνος μια ωρα το πολυ. εδω και κανα μηνα αρχισε να κοιμαται καπως νωριτερα και ειμαστε τρισευτυχισμενοι.

 

για καλοπισμο.... δεν το συζητω.... χαλια μαυρα. μαυρα και αραχνα.... μεχρι ομως που το πηρα αποφαση και αλλαξα τα παντα.

 

αλλα ρε κοριστια αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν σας βοηθανε οι αντρες σας?? ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!! ας τα κρατησουνε ενα απογευμα να πατε για εναν καφε με μια φιλη ή μια βολτα στις βιτρινες ή ενα κομμωτηριο. οχι σουπερ μαρκετ. στειλτε το σαββατο τον συζηγο στο σουπερ μαρκετ με το παιδι και εσεισ καντε ενα απολαυστικο αφρολουτρο, μια μασκα προσωπου, ενα γενικο ρεκτιφιε και μαγειρεψτε κατι απλο και γρηγορο. δεν θα γινουμε χιλια δυο κομματια πια. τριξτε τους τα δοντια να αναλαβουν και αυτοι τις ευθυνες τους, οι αντρες σαν τους πατεραδες μας που δεν σηκωνονταν απο τον καναπε εχουνε τελειωσει!!!

 

Σουλα, ενα απογευμα την εβδομαδα κανονισε εξοδο απογευματινη με συναδελφους και φιλες. και το σαββατο πρωι μποτέ ομορφιας, νυχια, φρυδια, ξυρισμα, πιστολακι, κλπ. στειλε το αντρα στο σουπερ, στο κρεοπωλειο στον μαναβη με την μικρη. θα σε βοηθησει πιστεψε με!!!

 

Καρδούλα μου ο αντρας μου βοηθάει αρκετά αλλα εχει και αυτός τη δουλειά του και πολλές φορές τα σ/κα λείπει οπότε τζίφος:cry:

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σούλα θα συμφωνήσω απόλυτα με το πρόγραμμα της Christine06. Ειδικά για το πρωινό ξύπνημα, όσο πιο νωρίς γίνεται και μείωση του μεσημεριανού ύπνου. Εμένα με βοήθησε επίσης στο γιο μου ο οποίος δεν κοιμόταν με τίποτα στην ώρα του, ένα cd player που έβαλα στο δωμάτιό του με ωραιότατα παραμύθια. Μετά το μπάνιο του λοιπόν, τον έβαζα στο κρεβάτι του και του έβαζα να ακούει cd με παραμύθια. Του άρεσε πάρα πολύ. Καθόταν ήσυχος σαν Παναγίτσα για να τα ακούσει και μέσα σε 10 λεπτά τον είχε πάρει και ο ύπνος! Yeah! :-D

 

Μου αρεσε πολύ σαν ιδέα λεω να το δοκιμασω.Σ'ευχαριστω

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως απολαμβανεις την αγκαλια της σε πιστευω......

...οσο για την ορεξη για την ζωη....το εχω περασει και εγω και σε καταλαβαινω.....αλλα δεν πρεπει να το αφησεις να σε παρει απο κατω.....καλα τωρα ειναι και χειμωνας αλλα την ανοιξη και το καλοκαιρι...ασε τις δουλειες του σπιτιου...να γινονται μονες τους..... :mrgreen::mrgreen:.....και βαλε την ζουζουνα σου στο καροτσι και κανε βολτιστες....βγες με αλλες μανουλες που εχουν μικρα παιδακια για καφε σε παιδοτοπο...ή σε σπιτια...ακομα και τωρα τον χειμωνα....

Πες και στον καλο σου πως νιωθεις...και ζητα του να σε αναβασει λιγο ψυχολογικα....κανοντας babysiting στην μικρη.....παλεψε με ολες σου τις δυναμεις......θα περασει θα το δεις.....!!!!!λιγη περισοτερη υπομονη θελει και θετικη διαθεση.....

....ΑΑΑΑ!!!! παρε με κανα τηλεφωνο αν θελεις να πιουμε και μαζι κανα καφε.... εγω απο αυτες ειμαι που ψαχνουν παρεες για καφεδακι με μανουλες που εχουν ουριτσες.......:mrgreen:

 

Δεν εχω το τηλέφωνο σου καρδια μου!!!!!!!

Είμαστε κοντά αραγε?

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ναι πως!

Κοιμάται απο τις 2 μέχρι τις 4 και εγώ σχολάω στις 4!!!!!!!

 

Ξέρω ότι ειναι λαθος ο υπνος στο κρεββατι μας αλλα πιστεψε με εχω προσπαθησει απειρες φορες να το αλλαξω.

Την τελευταία φορά που την βαλαμε να κοιμηθεί στο κρεββατι της εκλαιγε ασταματητα για πολύ ωρα εμεις μπαινοβγαίναμε να την ηρεμούμε ή της μιλούσα με απο εξω και στο τέλος εκανε εναν ωραιότατο εμετο και αλλαζα σεντόνια κουβερτες και χαλια !!!!

Είναι εξαιρετικά πεισματαρικο παιδι και ο μαλιστα μου το είχε πει ο παιδιατρος οταν ακομη ηταν 1 χρονων αλλα τοτε δεν ειχα δωσει σημασια .

Τωρα βεβαια καταλαβαινω.:(

 

οφφ τοπικ μηπως καποια απο εσας γνωριζει αν οντως κανουν επιτηδες εμετο? Εχω δει αντιστοιχη συμπεριφορα και στην δικη μου. Μεχρι να το δω ελεγα αποκλειετε....και δεν ξερω που να ψαξω αν υπαρχει θεμα. Αλλα σας βλεπω να το γραφετε πολυ εδω αυτο με τον εμετο και δεν ξερω.......αν καποιος γνωριζει με ενδιαφερει.

 

Σουλα.......θελει υπομονη και επιμονη. Δεν μιλαμε την ωρα του υπνου, δεν ανοιγουμε φωτα, δεν κανουμε συζυτηση, δεν παιζουμε. Μου εκανε και εμενα εμετο (οπως προειπα) δεν ηθελε με τπτ να κοιμηθει. Την εβγαλα την αλλαξα την ξαπλωσα παλι, δεν ειπα κουβεντα, ξανα εμετο, την ΞΑΝΑεβγαλα, ΞΑΝαλλαξα, ΞΑΝαξαπλωσα παλι, ΞΑΝΑΚΑΝΕ εμετο.....τα ιδια. Μεχρι που κοιμηθηκε. Και δεν ηταν αρρωστια γιατι την εχω δει να ξερναει απο αρρωστια. Εκει ελεγε 'εξω μαμα εξω ΟΧΙ ΝΑΝΙ' εβλεπε οτι δεν σηκωνα ουτε φρυδι και δεν απαντουσα και εκανε γκουχ γκουχ μπλιαξ μια γουλια. Και αντε παλι ΟΧΙ ΝΑΝΙ ΣΟΥ ΛΕΩ........Ουτε κουβεντα δεν ελεγα. Μονο 'σηκωσε τα χερακια σου', 'δωσε ποδι' την ωρα που την αλλαζα τπτ αλλο. Τελος παντων δοκιμαζει ανα φασεις ορια με τον υπνο με εμενα. Δεν λεω οτι ειναι ευκολο. Αλλα 98% των περιπτωσεων δεν εχω ενδωσει πουθενα. Αυτο λεω και σε σενα. Βαλτην σε προγραμμα. Θελει πεισμα απο εσενα, και φοβερη υπομονη......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Soula, επειδή το έχω βιώσει με το γιό μου... Φοβόταν τη δυνατή μουσική, τους ήχους, φοβάται όταν του φωνάζουμε έντονα, να κοιμάται μόνος του κλπ κλπ. κι επειδή είμαστε και θρησκόληπτοι... έχεις σκεφτεί να την πας στην εκκλησία να τη διαβάσει παπάς? Συγνώμη κιόλας επειδή τα θέματα θρησκείας είναι πολύ λεπτά και το κατανοώ... Απλά πιστεύω ότι την έχει τρομάξει κάτι γι' αυτό το λόγο αντιδρά έτσι. Ίσως αν έκανες αγιασμό ή ευχέλαιο. Θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ...:)

 

Σημείωσε αρχικά οτι δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ των εκκλησιών των θρησκειών κλπ.Όμως θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν ήμουν μικρή περίπου στην ηλικία της κόρης σου είχα δει κάτι (μην πω και σας φρικάρω τώρα) κι έχασα τον ύπνο μου για μήνες με οτι αυτό συνεπάγονταν απο φοβίες μέχρι περίεργες συμπεριφορές κλπ.Τελικά η μάνα μου με πήγε σε έναν παπά αλλά και σε παιδοψυχολόγο και το πρόβλημα ξεπεράστηκε.Αν την διαβάσει παπάς δεν χάνεις και τίποτα αλλά χωρίς να είμαι ειδικός ίσως πρέπει να την πας και σε έναν παιδοψυχολόγο.Μπορεί να συναισθάνεται κάτι στο περιβάλλον της που να την κάνει να νιώθει ανασφάλεια.Μακάρι όλα να πάνε καλά!

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ξέρω ότι ειναι λαθος ο υπνος στο κρεββατι μας αλλα πιστεψε με εχω προσπαθησει απειρες φορες να το αλλαξω.

Την τελευταία φορά που την βαλαμε να κοιμηθεί στο κρεββατι της εκλαιγε ασταματητα για πολύ ωρα εμεις μπαινοβγαίναμε να την ηρεμούμε ή της μιλούσα με απο εξω και στο τέλος εκανε εναν ωραιότατο εμετο και αλλαζα σεντόνια κουβερτες και χαλια !!!!

Είναι εξαιρετικά πεισματαρικο παιδι και ο μαλιστα μου το είχε πει ο παιδιατρος οταν ακομη ηταν 1 χρονων αλλα τοτε δεν ειχα δωσει σημασια .

Τωρα βεβαια καταλαβαινω.:(

 

αυτο το προβλημα το εχω κι εγω με τον γιο μου..και ειναι μολις 35 ημερων :shock: δεν τον εμαθα εγω ετσι....αλλα απο το πρωτο βραδυ που γυρισαμε απο το μαιευτηριο...οταν τον εβαζα στην κουνια η την καλαθουνα μας ακουγε ολη η πολυκατοικια...:( οπως και με τον εμετο....

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προβλημα το εχω κι εγω με τον γιο μου..και ειναι μολις 35 ημερων :shock: δεν τον εμαθα εγω ετσι....αλλα απο το πρωτο βραδυ που γυρισαμε απο το μαιευτηριο...οταν τον εβαζα στην κουνια η την καλαθουνα μας ακουγε ολη η πολυκατοικια...:( οπως και με τον εμετο....

 

Με ολο τον σεβασμο κουκλα μου ΜΗΝ κανεις το λαθος να συγκρινεις συμπεριφορες ενος νηπιου 26 μηνων με ικανοτητα ομιλιας και κατανοηση του περιβαλλοντος με ενα μωρο που δεν εχει καν 40σει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem μου,για τους λόγους που ξέρεις(αν θυμάσαι βέβαια),δεν πρόκειται ποτέ να το διαπιστώσω αυτό.

 

Θυμαμαι και σου εχω πει ΠΟΤΕ να μην λες μεγαλες κουβεντες........:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι και σου εχω πει ΠΟΤΕ να μην λες μεγαλες κουβεντες........:wink:

 

 

Σε σκεφτόμουν προχθές...είπα κι εγώ κάτι βαριές κουβέντες τελευταία... χειρότερες από αυτές που έγραψες ότι είπες εσύ...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Soula μου καλησπερα!

Διάβασα εν τάχυ το θέμα σου καθώς και τις απαντήσεις των κοριτσιών.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα την πας παιδικό. Και εμείς το ίδιο κάναμε και λειτουργησε θετικά (στην δική μας περίπτωση ξαναλέω)

Η κόρη μου πέρσι (με την δικιά σου έχουν ίδια ηλικία αν θυμάμαι καλά), ενώ τα είχε καλά με τον ύπνο, ξαφνικά ξεκίνησε να κοιμάται μετά τις 10, αφού την είχα βάλει για ύπνο κατά τις 9. Πολλές φορές ήμουν και 2 ώρες στο δωμάτιό της, με αποτέλεσμα εκείνη να μην κοιμάται και τα δικά μου νεύρα να χορεύουν πεντοζάλη. Περάσαμε ακριβώς τα ίδια, χρόνος προσωπικός μηδέν, οι σχέσεις με τον άντρα μου τεταμένες λόγω της κούρασης συν ότι δεν προλαβαίναμε να κάτσουμε μαζί ούτε μισή ώρα. Είχαμε δοκιμάσει τα πάντα, απο το να την ξυπνάμε νωρίτερα, να μην την κοιμίζουμε μεσημέρι, κ.α.

Ωσπου αποφασίσαμε να την στείλουμε παιδικό τον περασμένο Οκτώβρη, αν και έχω τη μαμά μου που την κρατάει. Είδαμε μεγάλη διαφορά γενικότερα στον χαρακτήρα της, για καλή μας τύχη ήταν προς το καλύτερο, για να μη στα πολυλογώ, το θέμα είναι ότι κουράζεται στον σταθμό, κοιμάται το μεσημέρι στην μαμά μου, και το βράδυ, μέχρι 9.30, το αργότερο 10 έχει κοιμηθεί. Εύχομαι να λειτουργήσει και στην περίπτωσή σας έτσι ο παιδικός.

Επίσης περσι που είχαμε θέμα με τον ύπνο, με τον άντρα μου μοιράζαμε τις μέρες, τη μια εγώ θα την πήγαινα για ύπνο, την άλλη εκείνος. Καταλαβαίνω ότι ο άντρας σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει έτσι, αλλά έστω για μια μέρα, ακόμα και για 2 ωρίτσες, φρόντισε να τις κλέψεις για σένα.

Δεν θέλω να σε κουράσω άλλο, περιμένω να διαβάσω νέα σαςμετά τον παιδικό.

Καλή επιτυχία!

 

 

οφφ τοπικ μηπως καποια απο εσας γνωριζει αν οντως κανουν επιτηδες εμετο? Εχω δει αντιστοιχη συμπεριφορα και στην δικη μου. Μεχρι να το δω ελεγα αποκλειετε....και δεν ξερω που να ψαξω αν υπαρχει θεμα. Αλλα σας βλεπω να το γραφετε πολυ εδω αυτο με τον εμετο και δεν ξερω.......αν καποιος γνωριζει με ενδιαφερει.

Η κόρη μιας φίλης μου χρησιμοποιούσε τον εμμετό όταν δεν της κάναν τα χατήρια-ήθελε να γίνει το δικό της. Ρώτησε η φίλη την παιδίατρο, η οποία της είπε, κάθε φορά που θα κάνει επίτηδες εμμετό να της δίνει μια σακούλα. Έτσι έγινε, κάθε φορά που η μικρή πίεζε τον εαυτό της να κάνει εμμετό η μαμά της της έλεγε να περιμένει να της δωσει μια σακούλα. Πράγματι η μικρή είδε ότι δεν πιάνει πια αυτό το κόλπο και έτσι το παράτησε.

 

Τελικά αυτά τα πιτσιρίκια περνάνε διάφορες φάσεις, έτσι? Εμένα η δικιά μου τρώει τα μαλλιά της, άλλο άκυρο αυτό, μπορεί να μην της λέω τίποτα και απλά της απομακρύνω τα μαλλιά απο το στόμα, με αγχώνει όμως αφάνταστα. Η επόμενη κίνηση θα είναι να της κόψω το μαλλί.

(Σούλα συγνώμη για το οφφ τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ..!!Ξαφνικά ένιωσα μια τρελή ανακούφιση που διάβασα μετά γέλιων σε κάποιες,καταστάσεις σαν την δικιά μου!!Τελικά όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε.Εγώ να σας πω την αλήθεια έχω ένα μπόμπο 27 μηνών,2 και κατι τελοσπάντων,και από τότε που τον γέννησα μεγαλώνουμε μαζί!!!Δεν ξέρω πώς είναι να δουλεύεις και να χεις και παιδί και σε όλες σας ένα τεράστιο μπράβο!Είναι πολύ κουραστικό όμως να σαι συνέχεια μαζί του κάποιες μέρες,αυτές τις μέρες που είναι δύσκολες,που συνεχώς γκρινιάζει,κλαίει,δεν ξέρει τι θέλει,σε ακολουθεί και κρέμεται απο τις πιτζάμες σου..γιατί για φυσιολογικά ρούχα,ούτε λόγος.Οι γόβες,μπλούζες,φούστες βαρέθηκαν να κάθονται στη ντουλάπα!Είναι πολύ πήξιμο κάποιες φορές τελοσπάντων,οπότε σκεφτείτε οτι βλέπετε και κανέναν άνθρωπο,λέτε και καμιά κουβέντα,κάνετε μια δουλειά που ίσως σας ευχαριστεί,έτσι για να νιώσετε και λίγο καλύτερα!!!Εγώ ενώ δούλευα από πολύ μικρή πλέον έχω ξεχάσει τι σημαίνει δουλειά και ενώ δεν θα θελα να ξερω πως οπου να ναι πρεπει να ξαναεργαστώ,μερικές φορές το σκέφτομαι,έτσι λίγο.. με λαχτάρα..!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με μια εβδομάδα καθυστέρηση, λόγω ασθενείας, είπα να σας ενημερώσω για τις προσπάθειες μας να μπούμε σε νορμάλ πρόγραμμα ύπνου. Ξεκινήσαμε την διαδικασία ντουζάκι-πιτζαμούλες-γαλατάκι-νανάκια από τις 21:00. Μέχρι τις 21:30, 10 παρά είχε κοιμηθεί. Αλλά: το πρωί ξυπνάμε πλέον 7:30 με 8 και πίνουμε γάλα αλλά δεν ξανακοιμόμαστε (πριν ξυπνούσαμε 6:30, πίναμε γάλα και ξανακοιμόμασταν μέχρι τις 9:30-10:00). Ενδιάμεσα ίσως πάρει έναν υπνάκο για μισή ώρα. Κατά τις 15:30 με 16:00 κοιμάται για καμιά ωρίτσα ή μιάμιση το πολύ (στο κρεβάτι της) μέχρι τις 17:30 την αφήνω μετά την ξυπνάω και μετά πάλι για βράδυ - όπως είπα - στις 21:00. Διαπίστωσα ότι κοιμάται πολύ καλύτερα όταν κοιμάται νωρίς - προφανώς γιατί δεν έχει υπερένταση. Μπορεί να ξυπνήσει κατά τις 1 με 2 το βράδυ να της βάλουμε πιπίλα ή τζελ αν πονάει και φαίνεται να μην ηρεμεί. Γενικά όχι πάνω από 2 ή 3 φορές το πολύ το βράδυ. Στο σύνολο της εβδομάδας κοιμήθηκε σερί ως το πρωί 2 βράδια, ξύπνησε 3 βράδια μόνο μια φορά και 2 βράδια ξύπνησε 3 φορές (λόγω δοντιών, ήταν εμφανές). Γενικά είμαστε ευχαριστημένοι γιατί μας μένει χρόνος το βράδυ για μας πράγμα που χρειαζόμαστε πολύ. Το κακό είναι ότι έχει προκύψει πρόβλημα στη δουλειά και θέλουν να με γυρίσουν πάλι σε βάρδιες... Θα γίνει μάχη βέβαια αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα περνάει 24ωρο χωρίς να βλέπω τη μικρή και μόνο που το σκέφτομαι μου γυρνάει το ασπράδι.... Δεν την παλεύω.... Είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Σούλα πέρασα αντίστοιχα με τον ύπνο της μικρής μου! Δεν κοιμόταν τόσο αργά αλλά ξυπνούσε πολλές φορές μέσα στη νύχτα και πάντα ήθελε (και θέλει) μόνο εμένα! Αν πήγαινε ο άντρας μου τον έδιωχνε! Δεν είχα επιλογή, έπρεπε να πάω εγώ, γιατί αλλιώς ξεσήκωνε το τετράγωνο με τις φωνές της μέσα στη νύχτα και φυσικά και το γιο μου που ευτυχώς ο καημένος ξανακοιμόταν... Ακόμη και τώρα που είναι 3+ ξυπνάει τη νύχτα, αλλά ευτυχώς λιγότερο! Έτσι, άρχισα και εγώ "κάπως" να συνέρχομαι, γιατί τα νεύρα μου είχαν γίνει σμπαράλια! Η φροντίδα του ευατού μου; Μια από τα ίδια, όπως εσύ... Προσωπική ζωή σχεδόν μηδέν! Δουλεύω, μαγειρεύω, πλένω πιάτα, βάζω πλυντήρια και άντε πάλι από την αρχή... Η δική μου από τότε που ξεκίνησε παιδικό σταδιακά σταμάτησε να κοιμάται το μεσημέρι και δεν μπορώ να σου περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι με 2 παιδιά να σκορπάνε τα παιχνίδια τους παντού... Όπως λέει και η Κλάρα υπομονή και θα μεγαλώσουν. Κοίτα, αν μπορείς να "φορτώνεις" τη μικρή στις γιαγιάδες έστω και ένα απόγευμα κάθε 10 μέρες, ώστε να βγαίνεις καμιά βόλτα για καφέ τουλάχιστον με καμιά φίλη! Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει λίγο να βρεις κάποιες ισορροπίες με τον ευατό σου! Εγώ τα φορτώνω μερικές φορές στον άντρα μου και το κάνω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας.

Ηρθα να σας πω τα νεα μας.

Η μικρή αρχισε παιδικο προσαρμόστηκε πολύ καλά και μετα απο μια εβδομαδα που πηγαινε για μια ωρα ξεκινησαμε κανονικα.

Οσον αφορα λοιπόν στι θεμα του υπνου ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

Κοιμαται τις ιδιες ωρες και δεν εχει κανενα προβλημα να ξυπνησει το πρωι.

Το βραδυ συνεχίζει να ξυπναει (και νομιζω και πιο εντονα ) και μεσα σε ολα εχουμε και μια εξαρση της "φοβίας" της για την τηλεόραση και περριτο να σας πω ότι παμε απο το κακο στο χειρότερο.

Ειλικρινα δεν ξερω που θα βγει .

 

Ειμαστε και "καπως " με τον αντρα μου και με εχει παρει για τα καλα απο κατω.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα και εγω τα ιδια με την διαφορα οτι δεν δουλευω και ΔΕΝ με βοηθαει κανενας ποτε οποτε ειμαι 24/7 με την μικρη στον γοφο μου επανω. Αν δεν ειχα στρωσει το βραδυνο θα με ειχαν κλεισει στο ψυχιατρειο εδω και μηνες. Το να εχεις το βραδυ 1-2-3 ωρες να κανεις μπανιο, να βγαλεις φρυδια, να διαβασεις ενα βιβλιο κατι ρε ανθρωπε ειναι σωτηριο για την ψυχικη σου κατασταση. Μην υποβιβαζεις την ωρα υπνου της μικρης. Ειναι το κλειδι σου για να ηρεμησεις (εστω και λιγο). Αν σου κοιμοταν απο τις 9 και εσυ εκανες τα δικα σου μεχρι τις 1 θα ησουν πολυ καλυτερα. Επιμενω γιατι κοιματε τοσο αργα. Δεν βγαζει νοημα. Τοσο μικρο παιδι και χωρις υπνο μεσα στην μερα να τραβαει μεχρι 11........μηπως βρε κοπελα μου ολο αυτο ειναι υπερενταση και κουραση και γιαυτο τραβιεται το μικρο? Να ξερεις οτι ΟΣΟ πιο κουρασμενα ειναι ΤΟΣΟ πιο δυσκολα κοιμούνται.......

Ωραίο το σχόλιο.Υπερένταση...Κι εσείς μιλάτε για χρονιάρικα μπουμπούκια...Εγώ τι να πω που το μικρό μου αγοράκι είναι 9μηνών και 4ημερών και κοιμάται με το ζόρι 23:00-00:00 το βράδυ.Βρε τι τον κάνω μπάνιο του μιλάω μαλακά του δίνω λίγο τίλιο του κάνω μασάζ με σοδόνερο στα ούλα του όπως είπε ο παιδίατρος τι τον νανουρίζω:confused:τίποτα...:roll:Δεν γίνεται κάτι έχουν τα σημερινά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...