Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΒΑΡΗ ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ


vasfa

Recommended Posts

Καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ο συζυγος μου μετα απο σπερμοδιαγραμμα διαγνωστηκε με σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια με προβληματα μορφολογιας. Ο γιατρος μας ειπε να προχωρησουμε αμεσα σε εξωσωματικη γιατι δεν εχουμε περιθωριο ηλικιας για αλλους πειραματισμους, εγω ειμαι 38 και αντρας μου 43. Προτεινε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση. Θα ηθελα να ξερω αν καποια απο απο εσας τα μελη του forum, αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα και ομως καταφερε να κανει παιδακι/παιδακια και που εκανε εξωσωματικη. Εμεις σκεφτομαστε το Αλεξανδρας, γιατι ξερουμε κοσμο που εκαναν εξωσ. σ'αυτο το νοσοκομειο και πετυχαν κυησεις και γεννησεις αλλα δεν ξερω πως να ερθω σε επαφη με το νοσοκομειο και πως να διαλεξω γιατρο. Κατ'αρχην με ενδιαφερει να ακουσω κατι ελπιδοφορο για την περιπτωση μας και προτασεις κεντρων γομιμοτητας. Αν καπιος μπορει να μου πει και για το Αλεξανδρας εχει καλως. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάποιος φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα. Μόνο με εξωσωματική τους είχαν πει... Τώρα έχουν 2 παιδάκια με φυσιολογική σύλληψη. Ο φίλος μου πιστεύει ότι τον βοήθησε ο βασιλικός πολτός. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο ή όχι πάντως τους διέψευσε τους γιατρούς...

Η γνώμη μου είναι να προχωρήσετε σε εξωσωματική αν σας αγχώνει πολύ το θέμα, δεν αποκλείεται όμως να έχεις και μια φυσιολογική σύλληψη...

Οπως και να χει σου εύχομαι γρήγορα μ' ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα όντως να προσπαθήσετε με εξωσωματική. Εμεις ξεκινησαμε με σπερματεγχύσεις που νομίζω ότι αφου είχαμε προβλημα ήταν χασιμο χρόνου και χρημάτων (να μην μιλήσω για το ψυχολογικό). Θα πρεπει να επισκεφτειτε κάποιο κέντρο, ίσως αν μπορεί στην περίπτωση του να παρει καποιες βιταμίνες μήπως βοηθησει την γενική κατασταση και να ξεκινησετε την εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση. Εμείς το πετύχαμε με την τρίτη εξωσωματική (έκανε και κυρσοκύλη που ίσως βοηθησε ελαχιστα βεβαια) αλλα παρα πολλα κορίτσια το πέτυχαν με την πρωτη με παρόμοια προβλήματα. Να θυμασαι ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχολογία μας και φυσικά το κέντρο που θα επιλέξουμε... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Αν θες ρίξε μια ματια γιατι τα κορίτσια έχουν ανοιξει θεμα γι'αυτο.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα... Εγώ 29, ο άντρας μου 46 φέτος (και κιρσοκίλη) ένας γιατρός μας είχε πει να κάνει μέχρι και επέμβαση. Μας είχε κατατρομάξει, αλλά αυτό ήταν και το συμφέρον του, να τα παρουσιάσει όλα μαύρα. Ευτυχώς δεν τον ακούσαμε ως προς αυτό τουλάχιστον. Εσύ όμως σε τι νούμερα αναφέρεσαι ως σοβαρή περίπτωση? Να κοιτάξω και εγώ τις ανώμαλες μορφές μας, δεν ήταν και λίγες... Τελικά τα καταφέραμε επιτέλους και περιμένουμε τα διδυμάκια μας. Στο Γέννεσις. Έχει όντως πολύ καλούς επιστήμονες. Για το Αλεξάνδρα δεν έχω ακούσει τίποτα. Θα πάτε δημόσια δηλαδή? Συγχώρεσε την άγνοιά μου... Σου εύχομαι καλή επιτυχία όπου και να πας.

Link to comment
Share on other sites

Vag, Zitamar και Kyriaki ευχαριστω για τις απαντησεις. Kyriaki ο χαρακτηρισμος δεν ειναι δικος μου αλλα του μικροβιολογου που εκανε την αναλυση σπερματος. Οι τιμες ειναι 20000000 αριθμος, 9% κινητικοτητα και 75% ανωμαλες μορφες. Δεν υπαρχουν λεφτα για ιδιωτικο κεντρο, θα παμε πρωτα στο δημοσιο και αν δεν πετυχει 1-2 φορες μετα θα παμε σε ιδιωτικο. Ο αντρας μου εκανε περισυ εγχειρηση κιρσοκηλης και αυτα ειναι τα βελτιωμενα αποτελεσματα. Αχ κοριτσια, φοβαμαι, την εκμεταλλευση, τον πονο ολα!!Η ψυχολογια δεν ειναι το φορτε μου, ειμαι απαισιοδοξη και φοβιτσιαρα. Εχουμε και παρελθον κακης μεταχειρισης απο γιατρους, δεν ξερω γιατι αλλα δεν εχουμε πεσει σε καλους γιατρους. Τι θα κανω δεν ξερω!! Σημερα το πρωι πηρα τηλ. να κλεισω ραντεβου στο Αλεξανδρας και δειλιασα, το εκλεισα χωρις να κανονισω! Ειμαι εγω ικανη για μανα; Κυριακη αν θες μου λες, εστω και σε π.μ , ποσο στοιχισε η εξωςσωματικη στο Γεννεσεις; Εσυ zitamar που πηγες; Στειλτε μου απαντησεις σε π.μ. αν θελετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι τα νουμερα σασ ειναι τελεια μπροστα στα δικα μασ εμενα ξεκινησε με 400.000 αρ.σπερματοζωαριων και μονο 10%κινητ.και απο μορφολογια 1%..και κιρσοκοιλη!μασ ειπανε να μην κανουμε επεμβαση κιρσοκοιλησ και πηρε βιταμινεσ μπασ και φτιαξουμε τιποτα αλλα τιποτα μετα πεσαμε κιολασ στισ 300.000 τελικα ειμαι εγκυοσ μετα απο εξωσωματικη στο Γεννεσισ εχει τουσ καλυτερουσ εμβρυολογουσ και φυσικα με μικρογονιμοποιηση και η πλακα ητανε οτι στην ωοληψια το σπερμα ειχε παει στισ 500.000 χωρισ φαρμακα χωρισ τιποτα...

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη διαβαζα την ιστορια σου σε καποιο αλλο thread πριν απο λιγο και ανρωτιομουν τι να εγινε με την περιπτωση σου, χαιρομαι που εγραψες. Με το καλο να γεννησεις σου ευχομαι και ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σου λογια. Ειμαστε σε δυσκολη οικονομικη φαση, δεν εχουμε τα χρηματα για να παμε στο Γεννεσις, οχι οτι το απορριπτω κιολας, ισως βρεθει τροπος να στριμωχτουμε κι αλλο και να παμε. Ξερω οτι δεν ειναι η πιο απελπιστικη περιπτωση η δικη μας αλλα πραγματικα δεν μπορω να ησυχασω. Με φοβιζει η ατυχια-αποτυχια, γιατι την εχω βιωσει πολυ καλα στο πετσι μου. Ευχαριστω και παλι. Μπορεις να μου πεις ποσο στοιχισε η διαδικασια, για να εχω μια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη διαβαζα την ιστορια σου σε καποιο αλλο thread πριν απο λιγο και ανρωτιομουν τι να εγινε με την περιπτωση σου, χαιρομαι που εγραψες. Με το καλο να γεννησεις σου ευχομαι και ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σου λογια. Ειμαστε σε δυσκολη οικονομικη φαση, δεν εχουμε τα χρηματα για να παμε στο Γεννεσις, οχι οτι το απορριπτω κιολας, ισως βρεθει τροπος να στριμωχτουμε κι αλλο και να παμε. Ξερω οτι δεν ειναι η πιο απελπιστικη περιπτωση η δικη μας αλλα πραγματικα δεν μπορω να ησυχασω. Με φοβιζει η ατυχια-αποτυχια, γιατι την εχω βιωσει πολυ καλα στο πετσι μου. Ευχαριστω και παλι. Μπορεις να μου πεις ποσο στοιχισε η διαδικασια, για να εχω μια ιδεα;

 

οταν μπαινεισ σε αυτη την διαδικασια πρεπει να εισαι προετοιμασμενη για ολα!!!εγω την πρωτη φορα επαθα υπερδιεργερση και ετρεχα καθε μερα στο χειρουργειο γιατι γεμισα υγρο την δευτερη φορα αφου τα καταψυξαμε τα εμβρυα αποτυχα..και τωρα στην ουσια ειναι η τριτη φορα που εμεινα και εγκυοσ...εγω δεν πηγα στον Παντο πηγα σε συνεργατη του στον Μπαθρελλο οπου ειναι και αυτοσ μετοχος στο Γεννεσισ.. την πρωτη φορα με μικρογονιμοποιηση κοστισε 2900 και μετα με τα καταψυγμενα στην ουσια τηντριτη φορα γιατι την πρωτη δεν πληρωνα ουτε το χειρουργειο κοστισε 1100 απο τι θυμαμαι...μακαρι να ξεραμε ολεσ οτι θα πιαναμε με την πρωτη αλλα δεν το ξερουμε και καλο ειναι αν ρισκαρεισ να ρισκαρεισ στα σιγουρα αλλα αν ειναι το θεμα οικονομικο τοτε δεν μπορω να επεμβω δοκιμασε στο Αλεξανδρασ που λεσ ποτε δεν ξερεισ ουτωσ η αλλιωσ δεν εχω ακουσει τιοτα κακο..απλα συμβουλη μου αν θεσ ειναι να πασ με καλη ψυχολογια οσο δυσκολο και αν ακουγεται αυτο και ασ μην μπορεισ να το καταλαβεισ τωρα παιζει σημαντικο ρολο!!!!ειλικρινα αν σου δινουν 50%επιτυχια στην εξωσωματικη γνωμη μου ειναι οτι το αλλο 50% ειναι η ψυχολογια...φιλια και καλη επιτυχια οτι χρειαστεισ ειμαστε εδω!:-P

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεισ ειχαμε το ιδιο προβλημα με χειροτερα αποτελεσματα απο τα δικα σου,καναμε εξωσωματικη (σε ιδιωτικο΄στο γεννημα )δεν νομιζω ομως να επαιξε ρολο το που την εκανα...και πετυχε με την πρωτη...την παρασκευη μπαινω στο μηνα μου.Η καλη ψυχολογια ειναι σημαντικος παραγοντας οπως και η τυχη...Εχεις αγωνα μπροστα σου,κανε υπομονη και συντομα θα εισαι μια χαρουμενη μανουλα.Αν το προβλημα το εχει ο ανδρας τα πραγματα ειναι πιο ευκολα...

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Βάσφα μου οι γιατροί έχουν την τάση να μεγαλοποιούν τα πράγματα. Λοιπόν μόλις κοίταξα τις δικές μας εξετάσεις. Να σημειώσω ότι δεν ξέρω που έχετε κάνει το σπερμοδιάγραμμα, αλλά κάθε εργαστήριο θα σας βγάζει διαφορετικές τιμές, να είσαι σίγουρη. Πριν 2 χρόνια είχαμε κάνει στο ΙΑΣΩ και μας είχε βγει χάλια, αλλά όχι τόσο όσο απο τον Λυμπερόπουλο που είναι πιο ακριβής υποτίθεται, πιο λεπτομερής (και πανάκριβος). Λοιπόν από τον Λυμπ το τελευταίο σπερμοδ λέει

αριθμ σπερματοζ: 22.630.000, συνολικός αριθμός σπερματοζ: 45.260.000.

Φυσιολογικά: 4%, μη φυσιολογικά 96%. Τώρα ποια περίπτωση σου φαίνεται σοβαρότερη? :)

Μετά βέβαια όταν κάναμε την προσπάθεια στο Γένν. τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα για διάφορους λόγους. Το οικονομικό είναι οντως ένα μεγάλο θέμα, αν πας στο Αλεξ. ψάξε να βρεις μέσα απ το φόρουμ τον καλύτερο γιατρό εκεί! Καλή επιτυχία και πάλι και μην πτοείσαι!Δεν είστε το μοναδικό ζευγάρι με αυτό το πρόβλημα!

Φιλιά πολλά και καλές γιορτές!

ΚΑι πιστεύω ό,τι πληροφορία είναι να δίνουμε (εκτός από προσωπικές πληροφορίες εννοείται) καλό είναι να τα γράφουμε να τα διαβάζουν και ζευγάρια που δεν είναι συνδεδεμένα στο φόρουμ και να μην τα αποστέλουμε με πμ/. Όταν βέβαια αυτό είναι δυνατό!

ΦΙλάκια και πάλι σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας. Μου δινετε θαρρος να παλεψω πραγματικα! Δεν με νοιαζουν τοσο τα προβληματα που μου παρουσιαζονται οσο το οτι δεν εχω το κουραγιο-και τα μεσα-για να τα παλεψω. Εμεις ειμαστε απο επαρχια, αλλα για το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα απευθυνθηκαμε στο καλυτερο μικροβ. εργαστηριο της ...περιφερειας! Ειχαμε κανει ενα πριν 6 μηνες σε ενα μικροβ. εργαστηριο της πλακας- τελικα ετσι ηταν!!- και μας ειχε βγαλει 20%κινητικοτητα και καθολου ανωμαλες μορφες, το ιδιο και το 1ο σπερμ.καθολου ανωμαλες μορφες. Το προβλημα αριθμου και κιν. το ξεραμε αλλα και ανωμαλιες; Γιατι βρε παιδια προκυπτουν αυτα; Ειναι γενετικα; Ειναι το περιβαλλον; Ειναι αυτα που τρωμε;Εμενα ο αντρας μου μεγαλωσε σε χωριο,μολυνση μηδεν! Τελος παντων, αναρωτιεμαι βλακωδως τωρα!!!

Ο λογος που ζητησα π.μ ηταν για τις πληροφοριες οικονομικης φυσης, μηπως δεν επιτρεπονται, οχι για να εχω την αποκλειστικοτητα. Και μια απορια ακομη, αν παω στο Γεννεσις μπορω να διαλεξω γιατρο; Δηλαδη να ζητησω τον Παντο η τον Μπαθρελλο η κλεινω ραντεβου και με αναλαμβανει οποιος τυχει;

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας!!

Link to comment
Share on other sites

Vasfa, τα νούμερα που μας έγραψες δεν είναι και τόσο απογοητευτικά. Εμάς ήταν 5 εκατομ. με 4% φυσιολογικά μετά την επέμβαση κιρσοκήλης φτάσαμε τις 900.000 με 2% φυσιολογικά και τότε ήταν που κάναμε την 1η εξωσωματική και έμεινα έγκυος στην κορούλα μου που είναι σήμερα 3 χρονών. Εγώ την έκανα στο Μητέρα και μου κόστισε περίπου 3000?. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με π.μ. τα στοιχεία του γιατρού μου να πάρεις μια γνώμη. Τώρα είμαι έγκυος ξανά (ελπίζω δηλαδή γιατί προς το παρόν μόνο θετικές χοριακές έχουμε, δεν έχουμε κάνει ακόμα υπέρηχο) πάλι με εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση φυσικά. Αν δεν σε "παίρνει" οικονομικά, δοκίμασε σε δημόσιο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το Αλεξάνδρα γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα.

ttc77dd.aspx
Link to comment
Share on other sites

. Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου- αχ ποσο θελω κι εγω ενα κοριτσακι, οχι οτι το αγορακι δεν ειναι ευπροσδεκτο, αλλα να...εχω κατι απωθημενα!!!- και ευχομαι να εδραιωθει η εγκυμοσυνη σου και να εχετε και νεο μελος στην οικογενεια!

Εχω μια ακομη απορια. Μιλουσα με μια φιλη και μου ελεγε αν παω σε ενα συγκεκριμενο και πασιγνωστο κεντρο εξωσωματικης να χρησιμοποιησω το ονομα μιας κυριας γνωστης μας που εχει και καλα κολλητες σχεσεις με τον γιατρο που το εχει. Εγω ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα εβαζε μεσον, για οτιδηποτε. Το θεωρειτε απαραιτητο να παω συστημενη; Τι χρειαζονται οι μεσαζοντες σ'ενα τοσο σοβαρο ζητημα;Δεν θα πληρωσω; δεν θελω ελεημοσυνη για να ντρεπομαι! Αν δεν παω συστημενη δεν θα με προσεξουν δηλαδη; Εσεις πηγατε συστημενες εκει που πηγατε;

Ανησυχω που δεν υπαρχει καμμια πληροφορια για το Αλεξανδρας και βλεπω οτι ειναι μονοδρομος τα ιδιωτικα κεντρα!!

Link to comment
Share on other sites

myrval στειλε μου τα στοιχεια του γιατρου σου σε παρακαλω. Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου- αχ ποσο θελω κι εγω ενα κοριτσακι, οχι οτι το αγορακι δεν ειναι ευπροσδεκτο, αλλα να...εχω κατι απωθημενα!!!- και ευχομαι να εδραιωθει η εγκυμοσυνη σου και να εχετε και νεο μελος στην οικογενεια!

Εχω μια ακομη απορια. Μιλουσα με μια φιλη και μου ελεγε αν παω σε ενα συγκεκριμενο και πασιγνωστο κεντρο εξωσωματικης να χρησιμοποιησω το ονομα μιας κυριας γνωστης μας που εχει και καλα κολλητες σχεσεις με τον γιατρο που το εχει. Εγω ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα εβαζε μεσον, για οτιδηποτε. Το θεωρειτε απαραιτητο να παω συστημενη; Τι χρειαζονται οι μεσαζοντες σ'ενα τοσο σοβαρο ζητημα;Δεν θα πληρωσω; δεν θελω ελεημοσυνη για να ντρεπομαι! Αν δεν παω συστημενη δεν θα με προσεξουν δηλαδη; Εσεις πηγατε συστημενες εκει που πηγατε;

Ανησυχω που δεν υπαρχει καμμια πληροφορια για το Αλεξανδρας και βλεπω οτι ειναι μονοδρομος τα ιδιωτικα κεντρα!!

πλεον οπου και να πας χρειαζεται μεσον αλλα εμενα με εστειλε εκει ο γυναικολογος μου δεν ειχα κανενα μεσο...

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια με εχετε βοηθησει απιστευτα με τις πληροφοριες που μου δωσατε. Ξερω οτι δεν ειμαι μονη ουτε...η μονη με τετοιο προβλημα. Οταν αντιμετωπιζουμε δυσκολες καταστασεις εχουμε την ταση να αισθανομαστε μοναξια και να μεγαλοποιουμε τα πραγματα. Ειναι οντως σοβαρο ζητημα η αποκτηση παιδιου και αν υπαρχουν εμποδια τα πραγματα γινονται σοβαροτερα. Σας ευχομαι Καλα Χριστουγεννα, υγεια στις οικογενειες σας και οσες περιμενετε το θαυμα ευχομαι να ερθει συντομα!! Φιλια σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κουκλίτσα μου καλησπέρα,

Σε μια επίσκεψή μου στον γυναικολόγο μου όταν έκανα την 2η εξωσωματική, γνώρισα μια έγκυο της οποίας ο άντρας είχε ένα και μοναδικό σπερματοζωάριο στο σπέρμα που έδωσε για να κάνουν εξωσωματική. Του το πήραν με βιοψία λοιπόν και της κοπέλας της εμφύτευσαν ένα και μοναδικό έμβρυο μιας και υπήρχε μόνο ένα σπερματοζωάριο.

Έμεινε έγκυος με την πρώτη και με ένα έμβρυο..επίσης η κοπέλα είχε και πολύ υψηλή πίεση, κάτι που γενικά δεν βοηθάει.

Καλή επιτυχία λοιπόν και βουρ για εξωσωματική...όλα θα πάνε τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπερα.

 

Εχει κανει καποια προσπαθεια στα 38? Καναμε με εξωσωματικη το πρωτο μας παιδακι και θα ηθελα να προσπαθησουμε και για δευτερο.Η ΑΜΗ μου ειναι 2,3 ng/ml και fsh 7.  Νομιζω οτι κατι θα γινει απο ανταποκριση,αλλα δεν ξερω τι γονιμοποιηση κλπ θα υπαρξει.Εξωσωματικη καναμε λογω ολιγοασθενοτερατοσπερμιας.Εμπειριες απο κοπελες που εκαναν στα 38-39 προσπαθεια?

 

Επισης,εχει κανει καποιας ο συζυγος fish σπερματος?Αν ναι,που,τι σας εκανε να την κανετε και τι αποτελεσμα ειχατε? Αυτα...ευχαριστω κοπελες.

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...