Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεμινάρια Θηλασμού


Vitsi

Recommended Posts

Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα,αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...

 

Θα ήταν χρήσιμο να ανακοινώνουμε εδώ τυχόν συναντήσεις ή σεμινάρια που αναφέρονται στον μητρικό θηλασμό και να τα παρακολουθούν μέλλουσες μανούλες ή όχι.

Είναι εξίσου χρήσιμα και για τους επαγγελματίες υγείας...

 

Περιμένω λοιπόν...

(εγώ έψαξα στο net,αλλά δεν έχω βρει κάτι:( )

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα πω για τον βολο που ξερω.

 

γινονται μαθηματα ανωδυνου τοκετου και θηλασμου στο ΙΚΑ της Ν.Ιωνιας Βολου απο μια πολυ καλη μαια.δεν πληρωσα τπτ δεν μου ζητηθηκε ουτε βιβλιαριο.τα μαθηματα γινονται παντα πρωι και δημιουργουνται γκρουπακια απο 4 εως 8 εγκυες.τα κανονιζει η μαια αυτα.

πηγα σε 15 μαθηματα περιπου.τα εμαθα ολα!!χαχαχα:lol::lol:

ηταν τελεια.γνωρισα κοριτσια που γεννησαμε σχεδον μαζι και υπαρχει ακομα επαφη και βλεπομαστε. εμαθα για τον τοκετο και το πιο σημαντικο για τον θηλασμο

ολα τα χρωσταω στην μαια του ικα.:wink::wink::wink:

 

οι βολιωτισσες που διαβαζουν να πανε :wink:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο ελενα μετα τα μαθηματα ψυχοπροστατευτικης(μονο για οσες γεννησουν εκει) γινονται και μαθηματα θηλασμου(για οσες ενδιαφερονται)!το τηλ ειναι6402366!

Ε[ισης υπαρχει και αυτο http://www.hospital-elena.gr/klinikes/thilasmos.html

Γινονται σεμιναρια 40 ωρων για επαγγελματιες υγειας(χρησιμο σε πολλους παιδιατρους)

Link to comment
Share on other sites

θα πω για τον βολο που ξερω.

 

γινονται μαθηματα ανωδυνου τοκετου και θηλασμου στο ΙΚΑ της Ν.Ιωνιας Βολου απο μια πολυ καλη μαια.δεν πληρωσα τπτ δεν μου ζητηθηκε ουτε βιβλιαριο.τα μαθηματα γινονται παντα πρωι και δημιουργουνται γκρουπακια απο 4 εως 8 εγκυες.τα κανονιζει η μαια αυτα.

πηγα σε 15 μαθηματα περιπου.τα εμαθα ολα!!χαχαχα:lol::lol:

ηταν τελεια.γνωρισα κοριτσια που γεννησαμε σχεδον μαζι και υπαρχει ακομα επαφη και βλεπομαστε. εμαθα για τον τοκετο και το πιο σημαντικο για τον θηλασμο

ολα τα χρωσταω στην μαια του ικα.:wink::wink::wink:

 

οι βολιωτισσες που διαβαζουν να πανε :wink:

 

Εσύ μάλλον είσαι βαλτή!!!:-P:-P:-P

Μα γιατί να με κυνηγάει έτσι αυτή η πόλη;;;:-P

 

Ευχαριστώ πάντως κοπέλα μου για την καταχώρησή σου και να σου ζήσει το παιδάκι σου!!

Θα το ψάξω μήπως κάτι αντίστοιχο γίνεται στο ΙΚΑ της περιοχής μου ή στις γύρω.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ελενα μετα τα μαθηματα ψυχοπροστατευτικης(μονο για οσες γεννησουν εκει) γινονται και μαθηματα θηλασμου(για οσες ενδιαφερονται)!το τηλ ειναι6402366!

Ε[ισης υπαρχει και αυτο http://www.hospital-elena.gr/klinikes/thilasmos.html

Γινονται σεμιναρια 40 ωρων για επαγγελματιες υγειας(χρησιμο σε πολλους παιδιατρους)

 

Τα μαθήματα θηλασμού γίνονται και πάλι για όσες γεννήσουν εκεί;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα θηλασμού γίνονται και πάλι για όσες γεννήσουν εκεί;

Το 2009 που πήγα στο μάθημα θηλασμού, ήταν πολλές κοπέλες που θα γεννούσαν σε άλλα μαιευτήρια. Γινόταν σε μεγάλη αίθουσα στο ισόγειο και δεν ύπήρχε πρόβλημα χώρου, οπότε δεν ήταν απαραίτητο να γεννάς εκεί.

 

Και τα μαθήματα ανώδυνου μπορείς να τα παρακολουθήσεις και να μη γεννήσεις εκεί, δεν υπογράφεις και συμβόλαιο. Σε ρωτάνε όνομα γιατρού που σε παρακολουθεί αλλά αν πεις ότι θα γεννήσεις στον εφημερεύοντα πού είναι το πρόβλημα; Στο κάτω-κάτω θεωρητικά δεν έχουμε συγκεκριμένο γιατρό γι' αυτό και ζητείται το φακελάκι για να μας ξεγεννάνε.

Link to comment
Share on other sites

Aunt-V αν σε βολεύει η πλατεία της Νέας Σμύρνης, υπάρχει εκεί η "Φαιναρέτη". Πρόκειται για ένα Κέντρο Ημέρας για τη Φροντίδα της Γυναίκας. Βασικά είναι μια Αστική μη Κερδοσκοπική εταιρεία που τη λειτουργούν μαίες (καθηγήτριες Μαιευτικής αλλά και πρακτικές) που προσφέρει απολύτως ΔΩΡΕΑΝ ομαδικές συνεδρίες σε μέλλουσες μανούλες και τους συζύγους τους, μιλώντας για όλα τα θέματα που μπορεί να σε απασχολήσουν (π.χ. εγκυμοσύνη κ διατροφή, τοκετός, θηλασμός, λοχεία, περιποίηση μωρού κλπ). Είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και του αποκλειστικού θηλασμού, και είναι δίπλα σου ανα πάσα στιγμή τις χρειαστείς, εννοείται και πριν και μετά τη γέννηση του μωρού (κατά την επιστροφή στο σπίτι δηλαδή). Εγώ πήγα και έμεινα υπερ-ικανοποιημένη. 210-9319054 το τηλέφωνο. Ό,τι άλλο θες να με ρωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σου.
Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα θηλασμού γίνονται και πάλι για όσες γεννήσουν εκεί;

Το μαθημα θηλασμου ειναι για ολες οσες ενδιαφερονται ασχετα με το που θα γεννησουν!Για τα αλλα μαθηματα απλα επειδη οι αλλες αιθουσες ειναι μικρες και οσες λιγοτερες τοσο το καλυτερο δινουν λογικα προτεραιοτητα σε οσες γεννουν εκει!Βεβαια μπορεις να πεις για τον εφημερευοντα που διαβασα πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για την βοήθειά σας!

druuna75,πολύ ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες,θα το πω στην αδερφή μου και νομίζω ότι θα της κινήσει την περιέργεια για να το παρακολουθήσει. :)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ μάλλον είσαι βαλτή!!!:-P:-P:-P

Μα γιατί να με κυνηγάει έτσι αυτή η πόλη;;;:-P

 

Ευχαριστώ πάντως κοπέλα μου για την καταχώρησή σου και να σου ζήσει το παιδάκι σου!!

Θα το ψάξω μήπως κάτι αντίστοιχο γίνεται στο ΙΚΑ της περιοχής μου ή στις γύρω.

γιατι καλε?τι σου εκανε ο βολος?:lol::lol::lol:

ευχαριστω,να εισαι καλα.και εσυ να το χαιρεσαι:-D

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι καλε?τι σου εκανε ο βολος?:lol::lol::lol:

ευχαριστω,να εισαι καλα.και εσυ να το χαιρεσαι:-D

:lol::lol::lol: Ο Βόλος τίποτα,ίσα-ίσα που μου έλειψαν τα τσιπουράδικά του,απ΄τους ανθρώπους είμαι καμμένη!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, διάβασα τα μνμ σας σχετικά με τις μαίες του Βόλου. Εγώ είμαι μαία και πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Βόλο. Δουλεύω στον ΕΔΟΕΑΠ ως υπεύθυνη του προγράμματος "Βοήθεια στο Σπίτι" που απευθύνεται σε νέες μητέρες. Κάνω επισκέψεις κατ'οίκον, ακόμα και την πρώτη μέρα επιστροφής από το μαιευτήριο, ώστε να βοηθήσω τις γυναίκες σε όλες τις δυσκολίες που ίσως αντιμετωπίζουν με το θηλασμό, την περιποίηση του νεογνού, τη διατροφή, την ψυχολογία. Όποια χρίζει επείγουσας βοήθειας ( σε Αθήνα ή Βόλο ), ας επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για όσες κοπέλες ενδιαφέρονται, μπορούν να παρακολουθήσουν μαθήματα θηλασμού στο μαιευτήριο Έλενα είτε γεννήσουν εκεί είτε όχι.

Τα μαθήματα είναι 2ωρα πρωινά, γίνονται στο ισόγειο του κτηρίου Γ

και το κόστος τους είναι 5 ευρώ (πληρώνεις ένα παράβολο στο κτήριο Β στα ταμεία του ισογείου).

Το επόμενο μάθημα είναι στις 14 Οκτωβρίου και ώρα 10 με 12 και το μεθεπόμενο στις 27 Οκτωβρίου 11 με 1 το μεσημέρι.

 

Πήγα σήμερα στο μάθημα θηλασμού και άξιζε τον κόπο πραγματικά!

Και η μαία που έκανε το μάθημα ήταν γλυκύτατη και απαντάει σε οποιαδήποτε απορία έχεις!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Αγαπητές μανούλες,

στα Ιωάννινα γίνοται σειμινάρια θηλασμού;

Εγω είμαι στον 5ο μήνα κύησης τώρα!

 

βρε κορίτσια καμιά δε ξέρει;;

μήπως γίνονται μαθήματα θηλασμού σε συνδυασμό με εκείνα που κάνουμε ανώδυνου τοκετού;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μανούλες,

στα Ιωάννινα γίνοται σειμινάρια θηλασμού;

Εγω είμαι στον 5ο μήνα κύησης τώρα!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1382013&postcount=4

http://www.facebook.com/event.php?eid=264057713632116

 

Επίσης, αν περάσεις μια βόλτα από τις εκδηλώσεις που θα γίνουν για το θηλασμό στις 6 Νοεμβρίου, ίσως βρεις κόσμο να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...