Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκμεταλλεύομαι τις φοβίες του...


Recommended Posts

Ο μικρός μου γιος πρόσφατα απέκτησε μια φοβία για τις αράχνες. Είδε μία πάνω από το κρεβάτι του και από τότε μόλις ακούει την λέξη αράχνη τρέμει. Στην αρχή προσπάθησα να τον καθυσηχάσω λέγοντάς του ότι είναι φυσικό να φοβάται, και γω στην ηλικία του φοβόμουν, αλλά να μην ανησυχεί γιατί η μανούλα δεν θα αφήσει κανέναν να του κάνει κακό και άλλα τέτοια ωραία που ξεπατίκωσα από βιβλία ψυχολογίας. Ως εδώ όλα καλά..Έλα όμως που σε περιπτώσεις εκτακτου ανάγκης (πχ ταίζω το μωρό και το πιτσιρίκι μου σκαρφαλώνει σε τραπέζια, βιβλιοθήκες κλπ) μου βγαίνει αυθόρμητα το "όχι εκεί αγάπη μου, έχει αράχνες", το οποίο οφείλω να ομολογήσω ότι έχει αποτέλεσμα, γιατί ο μικρός μαζεύεται αμέσως...

 

Είμαι ανακόλουθη ως μάνα? Μήπως μπερδεύω έτσι το παιδί μου? Μήπως του καλλιεργώ τους φόβους του και δημιουργήσω ένα δειλό παιδί?

κάθε άποψη αποδεκτή και σεβαστή..

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Νικολ!

 

Το αν θα δημιουργησεις ενα δειλο παιδι, δε μπορω να σου το πω. Μου φαινεται λιγο υπερβολικο να σου πω την αληθεια να ισχυριστω κατι τετοιο. Οτι καλλιεργεις το φοβο του, ναι.

 

Απλα, το θεμα δεν ειναι οι αραχνες. Αλλα μηπως το παιδι χανει την ασφαλεια που νιωθει προς το προσωπο σου? Μια του λες οτι η μαμα ειναι εδω να σε προστατευσει (πολυ σωστα!) και μια του λες εκει εχει αραχνες? μου φαινεται ευλογο να σκεφτει μεσα του οτι για να του το λες, δε μπορεις να το προστατευσεις. Οπως επισης, μου φαινεται ευλογο, να το αναγει και σε αλλα ζητηματα αυτο (ξερεις πως το μυαλο ενος παιδιου μπορει να κανει διαφορα "ταξιδια").

 

 

Link to comment
Share on other sites

nicole, ο σκληρός τίτλος του θέματος - που από μόνη σου έβαλες - τα λέει όλα... Καταλαβαίνω πως θες να τον (εκ)φοβίσεις για να μην πάθει κάποιο κακό αλλά του παιδιού δεν του κάνει καλό, γενικότερα...

Νομίζω πως το ξέρεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

nicole23 ειμαι σιγουρη οτι ξερεις την απαντηση.

Ειναι κατι που πρεπει να σταματησεις απλα.

 

 

αυτο...για να μη γινει 30 χρονων μαντραχαλος και σε παιρνει τηλεφνωο το βραδυ στις δωδεκα γιατι ειδε μικρη αραχνη και δε μπαινει μεσα στο σπιτι ...(εγω αυτο κανω)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω βρε κορίτσια, αλλά ο μικρός μου είναι πολύ ζωιρός, και ειδικά όταν ταϊζω την μικρή και είμαι μόνη έχω σοβαρό πρόβλημα..τότε τον πιάνει αμόκ και προσπαθεί με κάθε τρόπο να με κάνει να ασχοληθώ μαζί του (λογικό, ακόμα δεν ξεπέρασε το σοκ της άφιξης του νέου μέλους). Μία λύση θα ήταν να τον δέσω στο καρότσι, αλλά φοβάμαι ότι κι αυτό θα λειτουργήσει αρνητικά στην ψυχολογία του, και θα το συνδέσει με το μωρό, κάτι που θα ήθελα να το αποφύγω.. γενικά είναι μια δύσκολη φάση και ελπίζω να την ξεπεράσουμε γρήγορα και ανώδυνα

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

ακου τι εγινε με την κορη μου.εκανα παρεα καποτε με μια ελληνιδα που ειχε παιδι στην ηλικια της κορη μου.αυτη εκφοβιζε το παιδι της με τις μυγες.τα παιδια μας τοτε ηταν περιπου εναμισι ετων.καναμε στενη παρεα μεχρι να γινουν τα παιδια μας 4.μετα κοψαμε γιατι μετακομισε μακρια.σχεδον καθε μερα που βρισκομασταν ελεγε στο γιο της ''εδω εχει μυγα εκει εχει μυγα φυγε απο κει θα σε φαει η μυγα'' και τετοια.η κορη μου οχι μονο τρεμει μολις βλεπει μυγα κ κλαιει λες κ τη σφαζουν...αλλα εχει μεταφερει το φοβο της ΚΑΙ στον γιο μου.

ο οποιος δε τις φοβοταν αλλα απο τοτε που πηρε ειδηση πως τις φοβαται η αδερφη του (εδω κ 1 χρονο) κ αυτος μολις δει καμια μυγα ...εστω κ μικρο μυγακι...κλαιει γοερα κ φωναζει να το σκοτωσω.αντε τωρα εγω να σκοτωσω το μυγακι:rolleyes: θελω να σου πω οτι οχι μονο της εμεινε η φοβια της κορης μου...αλλα τ μετεδωσε κ στον αδερφο της...και πραγματικα ειναι πολυ κριμα :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας. Απο χθες με απασχολει κατι. Το μικρο μου ειναι 19μηνων. Ειναι ενα ζωηρο αγορακι μεγαλωμενο με πολυ αγαπη , προσοχη κλπ. Σαν ολα τα παιδακια στην ηλικια του θελει να εξερευνησει τα παντα και εμεις ειμαστε συνεχεια απο πισω του για να τον προστατευουμε απο τα ατυχηματα ... εχει αποκτησει ΄΄επικυνδινες συνηθειες΄΄ κρυψηματος και σκαρφαλωματος. Χθες δοκιμασα για πρωτη φορα υστερα απο παρα πολυ σκεψη να τον αποτρεψω χωρις να θελω να τον τρομαξω λεγοντας του μη αγαπη μου ειναι το μαμουνι και θα σε κανει μαμ. Δυστυχως η ευτυχως το παιδι το πιστεψε και δειχνει υπακοη , οχι φοβο αλλα υπακοη σαν να αισθανεται οτι εκει ειναι επικυνδινο μερος. ΤΟυ λεω αγαπη μου θα πας παλι εκει? Οχι οχι μου λεει και κουναει το δαχτυλακι του κακο μου λεει κακο. Μετα ηθελε να σκαρφαλωσει σε ενα αλλο μερος του σπιτιου και του λεω οχι αγαπη μου ειναι και εκει το μαμουνι. Πραγματι εδειξε παλι υπακοη και απομακρυνθηκε .... Το φορουμ αυτο με βοηθησε να γινω καλυτερη μανουλα και να αποφευγω λαθη τρομερα. Ενα απο αυτα ηταν να διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ειναι σωστο να τρομαζουμε τα παιδιακια και να αποκτησουν ψυχολογικα τραυματα. Του στυλ .... φαε γιατι θα ερθει ο γυφτος, ο μπαμπουλας να σε φαει , να σε παρει κλτπ. Ωστοσο, ομως φοβαμαι οτι εκανα και εγω το ατοπημα και το χειροτερο ειναι οτι ΄΄γλυκαθηκα΄΄ οταν ειδα οτι επιασε ...... Πειτε μου και εσεις την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δώσει μόνη σου την απάντηση στον εαυτό σου και μπράβο σου.Θα συμφωνήσω. Είναι πράγματι κάτι που δημιουργεί φοβίες...Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιείται συχνά, αν και λανθασμένα, γιατί πράγματι σε γλυκαίνει η αντίδραση του παιδιού σε κάτι τέτοιο. Όμως το καλύτερο για να χτίσει τη λογική του και για να νιώθει καλά είναι να του εξηγήσεις γιατί είναι επικίνδυνο αυτό που θέλει. Και να του δώσεις μια εναλλακτική αν μπορείς του τύπου "μπορείς να σκαρφαλώσεις εδώ αν θες". Προσπάθησε να μην το χρησιμοποιήσεις ξανά. Θα κουραστείς περισσότερο ψάχνοντας άλλον τρόπο, αλλά θα έχεις αποφύγει κάτι που ξέρεις ότι είναι άσχημο κ λάθος.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας καποια στιγμη, το ξεκινησαν οι 2 γιαγιαδες.. η μια ο "λυκος" και η αλλη ο "κακος"..

ειδαμε και παθαμε να το ξεπερασουμε.. δεν λεω πιανει.. αλλα μας εκανε περισσοτερο κακο παρα καλο.. εννοω..οκ γλιτωσαμε 2-3 τουμπες αλλα ειχαμε για καιρο εφιαλτες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κ κάτι άλλο. Σκέψου 'Πως άραγε θα φαντάζεται αυτό το "μαμούνι" που σε κάνει μαμ; Ξέρει τι σημαίνει αυτό;Αν μπεις στη θέση του θα δεις ότι δεν είναι απλό. Ϊσως να έδειξε ότι απλά υπάκουσε αλλά νομίζω πως πιθανότατα υπάκουσε γιατί φοβήθηκε. Πέρα απ' το ότι ίσως φοβάται είσαι κ ανειλικρινής απέναντί του χρησιμοποιώντας αυτόν τον τρόπο. Η ειλικρίνεια είναι σημαντική στην προσπάθεια να βοηθήσουμε ένα παιδί να κατανοήσει τον κόσμο γύρω του.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κ κάτι άλλο. Σκέψου 'Πως άραγε θα φαντάζεται αυτό το "μαμούνι" που σε κάνει μαμ; Ξέρει τι σημαίνει αυτό;Αν μπεις στη θέση του θα δεις ότι δεν είναι απλό. Ϊσως να έδειξε ότι απλά υπάκουσε αλλά νομίζω πως πιθανότατα υπάκουσε γιατί φοβήθηκε. Πέρα απ' το ότι ίσως φοβάται είσαι κ ανειλικρινής απέναντί του χρησιμοποιώντας αυτόν τον τρόπο. Η ειλικρίνεια είναι σημαντική στην προσπάθεια να βοηθήσουμε ένα παιδί να κατανοήσει τον κόσμο γύρω του.

 

ναι ρε γαμωτο εχεις δικιο .... αυτα που λες και εσυ τα ελεγα και εγω μεχρι χθες. Οχι οτι τωρα επικροτω αυτο που εκανα... αλλα δεν ξερω με να τον χειριστω προκειμενου να μην τον κυνηγαω και να τον προφυλασσω. Ειμαι εγκυος και οταν ειμαι μονη μου ειναι πολυ δυσκολα..:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ρε γαμωτο εχεις δικιο .... αυτα που λες και εσυ τα ελεγα και εγω μεχρι χθες. Οχι οτι τωρα επικροτω αυτο που εκανα... αλλα δεν ξερω με να τον χειριστω προκειμενου να μην τον κυνηγαω και να τον προφυλασσω. Ειμαι εγκυος και οταν ειμαι μονη μου ειναι πολυ δυσκολα..:|

 

 

Μην στεναχωριεσαι,ολα διορθωνονται.Κι εσυ εχεις δικιο απο τη μερια σου αλλα να ξερεις οτι γενικα δεν ειναι καλο να επικαλεισε μαμουνια,λυκους κ.λ.π. για ψυχολογικους λογους και παραπανω σου λενε πολυ σωστα πραγματα.Προσπαθησε να κανεις το παιδι να το ξεχασει αυτο κ αν το αναφερει στην επομενη προθεση για σκανταλια πες του οτι το εδιωξες κ δε θα ξαναρθει.Να προσπαθεις να λαμβανεις,οσο μπορεις μετρα προληψης-οσο μπορεις..και να του μιλας εξηγοντας του την αληθεια καθως ειναι πιο ευκολο με το καιρο να καταλαβει κ το καλυτερο θα αποκτησει μακροπροθεσμα γερη σχεση εμπιστοσυνης μαζι σου.Καλο κουραγιο κ καλη δυναμη!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο, ομως φοβαμαι οτι εκανα και εγω το ατοπημα και το χειροτερο ειναι οτι ΄΄γλυκαθηκα΄΄ οταν ειδα οτι επιασε ...... Πειτε μου και εσεις την γνωμη σας.

 

Δεν υπαρχει μανα να μην εχει μπει στον πειρασμο. Σκεφτομενες ομως το τι φοβιες θα αποκτησει το μικρο και τι εφιαλτες θα αντιμετωπισει το πνιγουμε (οχι το παιδι εννοειτε,:lol::lol: το συναισθημα του πειρασμου λεω)

 

Θα ελεγα να κατσεις ηρεμα και να σκεφτεις τροπους που θα το αποθαρυνουν απο καποια επικυνδινη δραστηριοτητα αλλα δεν θα το τρομαζουν ψευδως .

 

Πχ οταν παει στον φουρνο λεω "καιει". Ειναι αληθεια δεν λεω ψεματα και καποια στιγμη το " επαιζα" πως δεν κοιταγα ειπα το κλασικο "καιει" και τον αφησα να αγγιξει λιγο την πορτα . Ειδε οτι ηταν ζεστος (εννοειτε δεν εκαιγε) αλλα σκεπτομενος το "καιει" ειπε "καιει" και εφυγε .

 

Οταν αυτο που παει να κανει ειναι πολυ επικυνδινο εννοειτε προειδοποιω και πραγματοποιω την στερηση ελευθεριας κινησης (κουνια, παρκο κλπ) εξηγωντας το γιατι.

 

Ευχομαι να βρεις κατι που να τον μαζευει γιατι οντως στην εγκυμοσυνη.. ζορικο πραγμα να κυνηγας 2χρονο.:?:-?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

ΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ...

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Eχθές λοιπον είχα και εγώ το πρώτο μου ξέσπασμα...:-(! Προσπαθούσα να ταισω την μικρή και εκείνη έπεζε με το φαγητό στο στόμα φτύνοντάς το στην κυριολεξία όλο πάνω της, πάνω μου, στον καναπέ, στο πάτωμα..παντού! Ύψωσα λοιπον τον τόνο της φωνής μου και ταυτόχρονα προσπαθούσα να της μιλήσω "σωστά", εννοώ χωρίς απειλες και διαφορα άλλα τετοια χαριτωμένα. Άντε τώρα να σκεφτείς τι να πεις ενώ βράζεις!!! Ευτυχως ήταν και ο άντρας μου και μου έκανε νόημα να χαμηλώσω την φωνή μου. Όλα καλα ρε παιδιά στην θεωρία αλλα στην πράξη....Μία πρώτη ψυχρολουσία την έφαγα παντως:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να της πάρεις το φαγητό; Και να της το ξαναδώσεις αφού συμφωνήσει πως θα το φάει κ δεν θα το φτύνει;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι μικρή ακόμη για να το καταλάβει.Ελπίζω όμως να είναι ενα στιγμιαίο γεγονός και να μην το συνεχίσει. Βέβαια μετά απο το σκηνικό αυτό εννοείται οτι δεν φάγαμε μετά αλλη κουταλιά αφού με 4 κουταλιές έκανε το ίδιο πράγμα!!!To είδε σαν παιχνίδι το σκατούλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι, υποθετικά απάντησα, ίσως να είναι πράγματι πολύ μικρή, αλλά γιατί να καταλαβαίνει αυτά που προσπαθούσες να πεις έντονα κ όχι αυτό; Θέλω να πω καταλαβαίνει τι της λες; Επικοινωνείτε; Γενικά πολλές φορές τα παιδιά καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα απ' όσα φανταζόμαστε. Εμένα με έχουν εκπλήξει πολλές φορές. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είμαι μαμά κ έχω εμπειρία με μεγαλύτερες ηλικίες λόγω επαγγέλματος. Από 3 κ πάνω δηλαδή. Κυρίως 4 κ 5 χρονών.

Το πιθανότερο είναι όπως λες ότι ήταν κάτι μεμονωμένο...στο εύχομαι..:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου γιος πρόσφατα απέκτησε μια φοβία για τις αράχνες. Είδε μία πάνω από το κρεβάτι του και από τότε μόλις ακούει την λέξη αράχνη τρέμει. Στην αρχή προσπάθησα να τον καθυσηχάσω λέγοντάς του ότι είναι φυσικό να φοβάται, και γω στην ηλικία του φοβόμουν, αλλά να μην ανησυχεί γιατί η μανούλα δεν θα αφήσει κανέναν να του κάνει κακό και άλλα τέτοια ωραία που ξεπατίκωσα από βιβλία ψυχολογίας. Ως εδώ όλα καλά..Έλα όμως που σε περιπτώσεις εκτακτου ανάγκης (πχ ταίζω το μωρό και το πιτσιρίκι μου σκαρφαλώνει σε τραπέζια, βιβλιοθήκες κλπ) μου βγαίνει αυθόρμητα το "όχι εκεί αγάπη μου, έχει αράχνες", το οποίο οφείλω να ομολογήσω ότι έχει αποτέλεσμα, γιατί ο μικρός μαζεύεται αμέσως...

 

Είμαι ανακόλουθη ως μάνα? Μήπως μπερδεύω έτσι το παιδί μου? Μήπως του καλλιεργώ τους φόβους του και δημιουργήσω ένα δειλό παιδί?

κάθε άποψη αποδεκτή και σεβαστή..

 

Φυσικά και τρέφεις τις φοβίες του! Πρέπει να βρεις άλλο τρόπο. Πόσο χρονών είναι? Γιατί δεν του λες το πολύ απλό: Μην ανεβαίνεις εκεί γιατί θα πέσεις και θα χτυπήσεις? Άσε που του περνάς το μήνυμα ότι αν τυχόν δεν έχει αράχνες ή ό,τι άλλο τρομακτικό, είναι οκ να σκαρφαλώνουμε σε τραπέζια και βιβλιοθήκες...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...