Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΙΣΤΙΑ


mybabygirl

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 361
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μοιχεία δεν αποτελεί, νομικά, πονικό αδίκημα πλέον...

Ηθική και κοινωνική διάσταση έχει το θέμα, όχι νομική.

 

Αληθεια...?

Μα εγω πως νομιζα πως αποτελει εγκλημα προς την κοινωνια, τον αντρα μου, τα παιδια μου, την φουκαριαρα την μανα μου..... την ζηλιαρα νοικοκυρα γειτονισσα μου....

 

(Θαυματακι ελπιζω να πιανεις το χιουμορακι μου....:mrgreen:)

 

Link to comment
Share on other sites

"ποινικό αδίκημα" εσύ το ονόμασες....έγκλημα το είπα εγώ...κι αν το καλοσκεφτείς είναι ένα έγκλημα με παραπάνω από ένα θύματα....απάντησα παραπάνω για πιο λόγο μπορώ να είμαι βέβαιη ότι δε θα πέσω σε αυτό το "ποινικό αδίκημα"....και δεν είμαι μπέμπα για να μην ξέρω τι λέω....η μέχρι τώρα στάση μου στη ζωή και στις σχέσεις μου έδειξε πως το καλάθι μου μπορεί να είναι τόσο μεγάλο όσο και ο "φανατισμός" μου στο συγκεκριμένο θέμα....

 

δεν ειναι εγκλημα..και ουτε θυματα υπαρχουν αρκει να το αντιμετωπισεισ σωστα..εγκλημα ειναι να σκοτωσεισ εναν αθωο ανθρωπο γιατι του αφαιρεισ το δικαιωμα να αναπνεει, ενω οταν σε απατουν συνεχιζεισ να αναπνεεισ...και να περιμενεισ ομορφεσ και καλυτερεσ στιγμεσ;);););)η ζωη συνεχιζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ok.. Να το παμε αλλη μια!

 

Ειμαι 24 χρονων.. Ειχα μια σχεση απο τα 15 εως τα 19 στην οποια δεν περνουσα καθολου καλα (αν ψαξετε να βρειτε ποστ μου θα δειτε πως ετρωγα και ξυλο απο το συγκεκριμενο ατομο). Στα 19 χωρισα και μετα απο λιγο καιρο γνωρισα τον αντρα μου. Με τον οποιο περασαμε αρκετα μανικια και ηταν εκεινος ο οποιος υπηρξε απιστος στη σχεση μας. Δεν θα κατσω να απολογηθω γιατι τον συγχωρεσα ή τους λογους που τπν οδηγησαν σε αυτο.. Αυτο που ξερω ομως ειναι πως αν ημουν εγω στη θεση του θα ηθελα να με συγχωρεσει..

Γι' αυτο και δεν ειμαι τοσο απολυτη σε καποια θεματα..

Γιατι δεν ξερω τι μου ξημερωνει... Και οπως ειπε και ο Rasputin καποια στιγμη, δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να αναγνωρισω ποιος ειναι εκεινος που προσπαθει να προσελκυσει το ενδιαφερον μου.. Δεν μιλαμε για τους "πεφτουλες" που κανουν μπαμ απο χιλιομετρα αλλα για αλλους που μπαινουν σιγα - σιγα στη ζωη σου..

Μενω λοιπον να σιωπω για το θεμα και το μονο που κανω ειναι να ευχομαι να νιωθω παντα πληρης με οσα εχω..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, μεγάλο ερώτημα είναι τί κάνεις εάν απατηθείς.... Εάν έχεις τη δυνάμη για μια 2η ευκαρία, καθώς κανείς δεν είναι αλάθητος.....

δυσκολο!!!εγω δεν το προσπαθησα αλλα ειμαι τησ γνωμησ να το προσπαθησεισ αν αξιζει τον κοπο ο ανθρωποσ που ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, μεγάλο ερώτημα είναι τί κάνεις εάν απατηθείς.... Εάν έχεις τη δυνάμη για μια 2η ευκαρία, καθώς κανείς δεν είναι αλάθητος.....

 

Πως θα μπορέσεις να ξανα-εμπιστευτείς

το άτομο που σε απάτησε;

 

Μια ευτυχισμένη οικογένεια στηρίζεται

στην αγάπη και στην εμπιστοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα μου χει τυχει να μου εκμυστηρευτει η φιλη μου (αρραβωνιασμενη) πως γουστερει καποιον απο τη δουλεια και τον σκεφτεται συνεχεια κλπ

η αντιδραση μου δεν ηταν αυστηρη του στυλ ''δεν ντρεπεσαι τι ειναι αυτα;;εδω πας για γαμο...ξεκολλα,δεν πας καλα''.....ουτε και επικροτικη δηλαδη ''μπραβο φιλεναδα ορμα...αν ειναι καλος μην το σκεφτεσαι,μια περιπετεια θα 'ναι''........ηταν κατι ενδιαμεσο....

στην αρχη γελασα εδειξα ενθουσιασμο,την αφησα να καταλαβει πως ειμαι με το μερος της ο,τι και να γινει...και την αφησα να εκφραστει ελευθερα και να μου περιγραψει τι νιωθει και πως την φλερταρει αυτος κλπ......στη συνεχεια συζητουσαμε μεταξυ σοβαρου κι αστειου για το θεμα....στη συνεχεια τη ρωτησα πως αισθανεται για τον αρραβωνιαστικο της....αν ειναι ψυχρος πια μαζι της,αν εχει βαρεθει κλπ....

αφου μου ειπε πως δεν εχει καποιο προβλημα μαζι του απλα την εχει πιασει πανικος για το θεμα γαμου....της εδωσα να καταλαβει πως ολο αυτο μαλλον ειναι ενας ενθουσιασμος,μια ανασα στη ρουτινα και πως στην πραγματικοτητα δεν αξιζει να χαλασει την ομορφη σχεση που ηδη εχει.....

της ειπα πως συνηθως αυτες οι περιπετειες εχουν ασχημο τελος και πως παιδια σαν τον αρραβωνιαστικο της δυσκολα βρισκονται.....

αποτελεσμα;;;η ιδια το σκεφτηκε καλυτερα,συνειδητοποιησε γιατι πηγε να το κανει και αποφασισε ΜΟΝΗ της να το κοψει.....

οταν την ρωτησα λοιπον μια μερα χαριτολογωντας ''πως παει με τον λεγαμενο;''

μου ειπε πως το εκοψε το παιχνιδι και μ'ευχαριστησε που τη βοηθησα σ'αυτο (χωρις να της εχω πει ρητα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙς ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ).....ποτε δεν το εθεσα σαν κατι απολυτο....ειναι ΛΑΘΟΣ ή ειναι ΣΩΣΤΟ......γι αυτο και μπορουσε να μου μιλησει ανετα

και μαλιστα μου ειπε πως ειμαι η μονη που μπορει να συζητησει τετοια θεματα,χωρις να ντρεπεται ενω οι αλλες φιλες της απλα θα την μαλωναν και γι αυτο και δεν τις ειπε τιποτα.

 

τωρα η δικη σου φιλη για να στο πει τωρα ....3 μηνες μετα παει να πει πως δεν σου εχει τοσο θαρρος ή δεν νιωθει ανετα να συζητησει πραγματα μαζι σου που αφορουν τις ανθρωπινες αδυναμιες μας....οποτε με το να της λες απλα ''ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ'' επιβεβαιωνεις οτι εκανε λαθος που σου ανοιχτηκε και φυσικα δεν προκειται να σ'ακουσει....

 

ελπιζω να καταλαβες τι πρεπει να κανεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως θα μπορέσεις να ξανα-εμπιστευτείς

το άτομο που σε απάτησε;

 

Μια ευτυχισμένη οικογένεια στηρίζεται

στην αγάπη και στην εμπιστοσύνη!

Κι ομως μπορεις!

Ειναι πολυ δυσκολα, ειδικα στην αρχη αλλα μπορεις..

 

Στο λεω γιατι το εκανα.. Αλλα και παλι αυτο ειναι δικο μου θεμα γιατι εγω ειμαι εγω και ο οποιοσδηποτε αλλος ειναι ο οποιοσδηποτε αλλος και δεν αντιδρουμε ολοι το ιδιο.. Οποτε δεν παρακινω ολους οσους το επαθαν να συγχωρησουν.. Αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο..

Μετα η σχεση ειναι πιο γερη.. Τουλαχιστον στη δικη μου την περιπτωση..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως μπορεις!

Ειναι πολυ δυσκολα, ειδικα στην αρχη αλλα μπορεις..

 

Στο λεω γιατι το εκανα.. Αλλα και παλι αυτο ειναι δικο μου θεμα γιατι εγω ειμαι εγω και ο οποιοσδηποτε αλλος ειναι ο οποιοσδηποτε αλλος και δεν αντιδρουμε ολοι το ιδιο.. Οποτε δεν παρακινω ολους οσους το επαθαν να συγχωρησουν.. Αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο..

Μετα η σχεση ειναι πιο γερη.. Τουλαχιστον στη δικη μου την περιπτωση..

 

μπράβο ρε κοριτσάκι!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο!!!εγω δεν το προσπαθησα αλλα ειμαι τησ γνωμησ να το προσπαθησεισ αν αξιζει τον κοπο ο ανθρωποσ που το κανει!!!(ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ)

Ακριβώς!!!!!!! Όπως είπε και η Φαίη, έχω συγχωρέσει κι εγώ απιστία στον άντρα μου. Όχι τώρα, όταν ήμασταν στα 2 χρόνια σχέσης! Δε κράτησε πολύ, παρά 2 βδομάδες, σημασία έχει όμως το γεγονός κι οχι η διάρκεια.

Το συγχώρεσα, γιατί πολύ απλά τον αγαπάω και το αγαπούσα. Αν υπάρξει και 2η φορά όμως, δε θα υπάρξει και 3η ευκαιρία καθώς έτσι θα υπάρξουν κι άλλες φορές. Το συγχώρεσα σα λάθος, γιατί πολύ απλά μπορεί κι εγώ να έκανα ή να κάνω λάθος και να θέλω και 2η ευκαιρία.

Είμαι της γνώμης πως εάν αγαπάμε κάτι, πολύ απλά δε το περιορίζουμε....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μ'ευχαριστησε που τη βοηθησα σ'αυτο (χωρις να της εχω πει ρητα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙς ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ).....ποτε δεν το εθεσα σαν κατι απολυτο....ειναι ΛΑΘΟΣ ή ειναι ΣΩΣΤΟ......γι αυτο και μπορουσε να μου μιλησει ανετα

 

Η αλήθεια είναι οτι εαν τον άλλον

"τον πιάσεις απο τα μούτρα"

 

κλείνει τα αυτιά του και κατεβάζει ρολλά

σε ό,τι και να του λες....

...............έτσι απο αντίδραση!

 

Θέλει τακτ και λεπτούς χειρισμούς η υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ομως μπορεις!

Ειναι πολυ δυσκολα, ειδικα στην αρχη αλλα μπορεις..

 

Στο λεω γιατι το εκανα.. Αλλα και παλι αυτο ειναι δικο μου θεμα γιατι εγω ειμαι εγω και ο οποιοσδηποτε αλλος ειναι ο οποιοσδηποτε αλλος και δεν αντιδρουμε ολοι το ιδιο.. Οποτε δεν παρακινω ολους οσους το επαθαν να συγχωρησουν.. Αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο..

Μετα η σχεση ειναι πιο γερη.. Τουλαχιστον στη δικη μου την περιπτωση..

 

Ακριβώς!!!!!!! Όπως είπε και η Φαίη, έχω συγχωρέσει κι εγώ απιστία στον άντρα μου. Όχι τώρα, όταν ήμασταν στα 2 χρόνια σχέσης! Δε κράτησε πολύ, παρά 2 βδομάδες, σημασία έχει όμως το γεγονός κι οχι η διάρκεια.

Το συγχώρεσα, γιατί πολύ απλά τον αγαπάω και το αγαπούσα. Αν υπάρξει και 2η φορά όμως, δε θα υπάρξει και 3η ευκαιρία καθώς έτσι θα υπάρξουν κι άλλες φορές. Το συγχώρεσα σα λάθος, γιατί πολύ απλά μπορεί κι εγώ να έκανα ή να κάνω λάθος και να θέλω και 2η ευκαιρία.

Είμαι της γνώμης πως εάν αγαπάμε κάτι, πολύ απλά δε το περιορίζουμε....

 

RESPECT !!

 

Δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση -ακόμα! :roll:

(να με απατήσουν)

........οπότε σωπαίνω!

 

Ελπίζω να μείνω στις απόψεις μου

με το "εάν" μπροστά! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια...?

Μα εγω πως νομιζα πως αποτελει εγκλημα προς την κοινωνια, τον αντρα μου, τα παιδια μου, την φουκαριαρα την μανα μου..... την ζηλιαρα νοικοκυρα γειτονισσα μου....

 

(Θαυματακι ελπιζω να πιανεις το χιουμορακι μου....:mrgreen:)

 

Κι εγώ το πιάνω το χιουμοράκι σου........

Αν είμασταν σε παρέα αντί σε φόρουμ φαντάζομαι πως κάπου εδώ θα έρχονταν η "αποκλιμάκωση" της όποιας έντασης και θα γελούσαμε.....αφού βέβαια άφηνα εν γνώσει μου κατά μέρος την ειρωνία της απάντησης.....τώρα δε θα την αφήσω....μπορεί να κρίνω ορισμένα πράγματα αυστηρά, αλλά τουλάχιστον δεν τα κάνω...θεωρώ την απιστία (να το βαφτίσω για να μη συνεχιστεί το αστειάκι με τα ποινικά αδικήματα) ηθικό έγκλημα με παράπλευρες απώλειες .....και δε θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο......

Θεωρείς όμως ότι εσύ πράττεις σύμφωνα με όσα πρεσβεύεις?

Για πρόσεξέ το λίγο......γιατί ακυρώνεις μόνη σου όσα βαρύγδουπα γράφεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!!!!! Όπως είπε και η Φαίη, έχω συγχωρέσει κι εγώ απιστία στον άντρα μου. Όχι τώρα, όταν ήμασταν στα 2 χρόνια σχέσης! Δε κράτησε πολύ, παρά 2 βδομάδες, σημασία έχει όμως το γεγονός κι οχι η διάρκεια.

Το συγχώρεσα, γιατί πολύ απλά τον αγαπάω και το αγαπούσα. Αν υπάρξει και 2η φορά όμως, δε θα υπάρξει και 3η ευκαιρία καθώς έτσι θα υπάρξουν κι άλλες φορές. Το συγχώρεσα σα λάθος, γιατί πολύ απλά μπορεί κι εγώ να έκανα ή να κάνω λάθος και να θέλω και 2η ευκαιρία.

Είμαι της γνώμης πως εάν αγαπάμε κάτι, πολύ απλά δε το περιορίζουμε....

 

Αν και θα μιλήσω θεωρητικά καθώς ευτυχώς δεν έχω ακόμα :cool: βρεθεί σε αντίστοιχη θέση νομίζω ότι έχει σημασία και η διάρκεια.

Άλλη η απιστία της μιας βραδιάς και άλλο η παράλληλη σχέση. Θεωρώ πολύ πιθανό κάποιος να βρεθεί σε μια αδύναμη στιγμή και να "παρασυρθεί" κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Αλλά το να δημιουργήσει μια παράλληλη σχέση στην οποία υπάρχουν και συναισθήματα είναι διαφορετικό.

Επίσης πιστεύω ότι θέλει πολύ δύναμη να είναι κάποιος πιστός στις μέρες μας. Οι πειρασμοί είναι πολλοί, οι σχέσεις δύσκολες, οι συνθήκες της ζωής μας περίεργες...και σε αυτό δε μιλάω θεωρητικά ;)

Link to comment
Share on other sites

RESPECT !!

 

Δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση (ακόμα! :roll:)

οπότε σωπαίνω!.....

 

Ελπίζω να μείνω στις απόψεις μου

με το "εάν" μπροστά! :mrgreen:

Για αυτό συμφώνησα πριν με το Ρας. Πρωτίτερα έλενα ''Να απατηθώ;;;;; Τα κουβαδάκια του και σε άλλη παραλία. Και σιγά μη σκάσω!''. Κι όμως και το συγχώρεσα και στα πατώματα κυλίστηκα.

Συνεπώς, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες....;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν υπαρχει αγαπη και απο τισ δυο μεριεσ ολα ξεπερνιουνται!!!και η εμπιστοσυνη και ο σεβασμοσ και η απολυτη ευτυχια μπορουν να επιστρεψουν στην ζωη ξανα..μπραβο φαιη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πιάνω το χιουμοράκι σου........

Αν είμασταν σε παρέα αντί σε φόρουμ φαντάζομαι πως κάπου εδώ θα έρχονταν η "αποκλιμάκωση" της όποιας έντασης και θα γελούσαμε.....αφού βέβαια άφηνα εν γνώσει μου κατά μέρος την ειρωνία της απάντησης.....τώρα δε θα την αφήσω....μπορεί να κρίνω ορισμένα πράγματα αυστηρά, αλλά τουλάχιστον δεν τα κάνω...θεωρώ την απιστία (να το βαφτίσω για να μη συνεχιστεί το αστειάκι με τα ποινικά αδικήματα) ηθικό έγκλημα με παράπλευρες απώλειες .....και δε θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο......

Θεωρείς όμως ότι εσύ πράττεις σύμφωνα με όσα πρεσβεύεις?

Για πρόσεξέ το λίγο......γιατί ακυρώνεις μόνη σου όσα βαρύγπουπα γράφεις.....

 

από που το συμπερανες αυτό??

 

για να καταλάβουμε και μεις οι υπόλοιποι δλδ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα μιλήσω θεωρητικά καθώς ευτυχώς δεν έχω ακόμα :cool: βρεθεί σε αντίστοιχη θέση νομίζω ότι έχει σημασία και η διάρκεια.

Άλλη η απιστία της μιας βραδιάς και άλλο η παράλληλη σχέση. Θεωρώ πολύ πιθανό κάποιος να βρεθεί σε μια αδύναμη στιγμή και να "παρασυρθεί" κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Αλλά το να δημιουργήσει μια παράλληλη σχέση στην οποία υπάρχουν και συναισθήματα είναι διαφορετικό.

Επίσης πιστεύω ότι θέλει πολύ δύναμη να είναι κάποιος πιστός στις μέρες. Οι πειρασμοί είναι πολλοί, οι σχέσεις δύσκολες, οι συνθήκες της ζωής μας περίεργες...και σε αυτό δε μιλάω θεωρητικά ;)

Δεν έχεις άδικο. Απλά για μένα όλα έχουν σημασία... Φαντάσου, όταν το έμαθα και με τα 1000 ζόρια μου το είχε παραδεχτεί και εν τέλει τα βρήκαμε κλπ., απλά δεν μπορούσα να κάνω έρωτα μαζί του για κάποιο διάστημα, γιατί μού έρχονταν εικόνες στο μυαλό.... Συν τα τόοοοοσα άλλα....

Γενικά, θέλει πολύ τσαγανό κι εκεί ανακάλυψα τα όρια και τις ανοχές μου!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ζωή συνήθως "τιμωρεί" ή τέλος πάντων "προσγειώνει" τους φανατικούς που λες που τα έχουν ολα σε ένα καζάνι και είναι απόλυτοι :D

 

Μαζι σου! 'Η αλλιως...μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη πεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό συμφώνησα πριν με το Ρας. Πρωτίτερα έλενα ''Να απατηθώ;;;;; Τα κουβαδάκια του και σε άλλη παραλία. Και σιγά μη σκάσω!''. Κι όμως και το συγχώρεσα και στα πατώματα κυλίστηκα.

Συνεπώς, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες....;)

 

Πρέπει να έχει κανείς "μεγαλοψυχία" για κάτι τέτοιο!.....

 

Εγώ δεν ξέρω εαν θα την είχα τόση μεγαλοψυχία

για να τον συγχωρούσα..... :?

 

Ισως....αν σκεφτόμουν τα παιδιά μου.....

 

Δεν ξέρω....

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!!! :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν μπορούσα να κάνω έρωτα μαζί του για κάποιο διάστημα, γιατί μού έρχονταν εικόνες στο μυαλό.... Συν τα τόοοοοσα άλλα....

Γενικά, θέλει πολύ τσαγανό κι εκεί ανακάλυψα τα όρια και τις ανοχές μου!

 

Ακριβώς!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...