Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω απελπιστει με το βραδινο...


marilina

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας,

θελω τα φωτα σας, τις αποψεις και τις εμπειριες σας σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω...

τα διδυμακια μου ειναι σχεδον 15 μηνων και η παιδιατρος μεχρι τωρα ηταν καπως αυστηρη-θεωρω εγω- στο διαιτολογιο μας γιατι ως τωρα τρωμε

μονο σουπες...κοτοσουπα-μοσχαροσουπα-ψαροσουπα...Εντωμεταξυ απο την ωρα που περπατησαν μου ειπε να τους προσθεσω και βραδυνο το ιδιο με το μεσημεριανο. Το ξεκινησαμε και για ενα διαστημα ολα οκ..εχουν ομως περιπου 2 μηνες που δεν τους αρεσει τιποτα για βραδινο..δοκιμασα τραχανα, χυλοπιτακι, ειτε ασπρο ειτε κοκκινιστο αλλα τιποτα..

απο δοντακια η μικρη εχει 4 και ο μικρος 2..

οποτε με βλεπουν τα τρωω τοστ ερχονται σαν τα ζητιανακια πανω μου και μου λενε μαμ μαμ..τους δινω αλλα η μικρη παρολο που εχει πιο πολλα δοντια δεν μασαει καλα και κανει εμετο που και που..

 

Βασικα σκεφτομουν να κανω το εξης..επειδη η παιδιατρος μου εχει πει να τους δινω για δεκατιανο η αυγο ή φουτοκρεμα να τους δινω φρουτοκρεμα το πρωι και το βραδακι η το απογευμα να τους δινω απο ενα αυγο(μου εχει πει και καθε μερα να τρωνε ως 18 μηνων δεν υπαρχει προβλημα)

 

το διαιτολογιο της παιδιατρου ειναι το εξης

πρωινο 240 μλ γαλα(ποτε δεν πινουν τοσο με το ζορι να πιουν 150-180)

δεκατιανο φρουτοκρεμα ή ενα αυγο με 10 γρ ψωμι

μεσημεριανο σουπα

απογευματινο κρεμα εμποριου

βραδινο σουπα

προ υπνου 240 μλ γαλα(αλλοτε το πινουν ολο αλλοτε οχι)

 

για πειτε και σεις τιποτα εχω πελαγωσει....

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχουν πρόβλημα με το βάρος τους?γιατί ακόμα είναι μικρά για να τρώνε βραδυνό.

γάλα δεν πίνουν το βράδυ?

από τον 12 μήνα εμείς μπήκαμε σε όλες τις τροφές,όσπρια,λαδερά,θαλασσινά,ψάρι.

και η δική μου τα ήθελε αλεσμένα μέχρι 15 μηνών,μετά σταμάτησα να τα αλέθω κι αναγκάστηκε να μασήσει.

αυγό της δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα.

πάντως εγώ ακόμα και τώρα λόγω βάρους(πάνω από την καμπύλη είμαστε) φαγητό το βράδυ δεν δίνω,μόνο γάλα.φροντίζω τα απογεύματα να μην εμφανίζω φαγητό.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

το κουακερ πως ειναι?δεν εχουμε δομιμασει...για πες..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας,

θελω τα φωτα σας, τις αποψεις και τις εμπειριες σας σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω...

τα διδυμακια μου ειναι σχεδον 15 μηνων και η παιδιατρος μεχρι τωρα ηταν καπως αυστηρη-θεωρω εγω- στο διαιτολογιο μας γιατι ως τωρα τρωμε

μονο σουπες...κοτοσουπα-μοσχαροσουπα-ψαροσουπα...Εντωμεταξυ απο την ωρα που περπατησαν μου ειπε να τους προσθεσω και βραδυνο το ιδιο με το μεσημεριανο. Το ξεκινησαμε και για ενα διαστημα ολα οκ..εχουν ομως περιπου 2 μηνες που δεν τους αρεσει τιποτα για βραδινο..δοκιμασα τραχανα, χυλοπιτακι, ειτε ασπρο ειτε κοκκινιστο αλλα τιποτα..

απο δοντακια η μικρη εχει 4 και ο μικρος 2..

οποτε με βλεπουν τα τρωω τοστ ερχονται σαν τα ζητιανακια πανω μου και μου λενε μαμ μαμ..τους δινω αλλα η μικρη παρολο που εχει πιο πολλα δοντια δεν μασαει καλα και κανει εμετο που και που..

 

Βασικα σκεφτομουν να κανω το εξης..επειδη η παιδιατρος μου εχει πει να τους δινω για δεκατιανο η αυγο ή φουτοκρεμα να τους δινω φρουτοκρεμα το πρωι και το βραδακι η το απογευμα να τους δινω απο ενα αυγο(μου εχει πει και καθε μερα να τρωνε ως 18 μηνων δεν υπαρχει προβλημα)

 

το διαιτολογιο της παιδιατρου ειναι το εξης

πρωινο 240 μλ γαλα(ποτε δεν πινουν τοσο με το ζορι να πιουν 150-180)

δεκατιανο φρουτοκρεμα ή ενα αυγο με 10 γρ ψωμι

μεσημεριανο σουπα

απογευματινο κρεμα εμποριου

βραδινο σουπα

προ υπνου 240 μλ γαλα(αλλοτε το πινουν ολο αλλοτε οχι)

 

για πειτε και σεις τιποτα εχω πελαγωσει....

σορρυ αλλα πολυ φτωχο το διαιτολογιο της παιδιατρου!

που ειναι τα δημητριακα το ψαρι το γιαουρτι το ρυζι τα ζυμαρικα τα οσπρια εστω και το κεικ τους το κουλουρακι τους το τοστακι τους το κασερι το μελι και οοολα οσα πρεπει να τρωνε?15 μηνων ειναι !αυτη η διατροφη ειναι για 7 μηνων μωρο!τι παει να πει 10 γρ ψωμι ολη μερα!ας φανε οσο ψωμι θελουν!με τις ζυγαριες θα μετραμε το φαι των παιδιων?

εγω σε γενικες γραμμες μετα το ετος ειχα αυτο το διαιτολογιο

πρωι γαλα με ψωμι(οσο ηθελαν) με μελι η γαλα με δημητριακα

δεκατιανο αυγο 2 φορες τη βδομαδα και φρουτο η γιαουρτι και φρουτο

μεσημεριανο οτι τρωγαμε και εμεις εκτος απο τα μπαχαρικα η το αλατι.δηλαδη 2 φορες τη βδομαδα μοσχαρι,2 κοτοπουλο,1 λαχανικα 1 οσπρια και 1 ψαρι.τα συνοδευα με ζυμαρικα πχ μακαρονια,κους κους,αστρακια κλπ η με ρυζι η με πατατες-καροτα κ γενικα οτι τρωγαμε εμεις.

απογευματοστ,η αυγοφετες,η κεικ (σπιτικο),η καμια κρεμα καστερ παουντερ γιωτης,η τραχανας κλπ

βραδυνο γαλα με καμια φετουλα ψωμακι με μελι η αμα ειχα φτιαξει κανενα κουλουρακι

τι ειναι αυτο που σου ειπε 10 γρ ψωμι και 2 φορες τη μερα σουπα 2 γαλα κ μια κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες ειναι μεταξυ του μεσημεριανου και του απογευματινου? Εγω δεν τους δινω και απογευματινο και βραδινο. Αν ξυπνησει νωρις του δινω λιγο γιαουρτακι ή χυμο πορτοκαλι και κατα τις 7 βραδινο(πουρε λαχανικων, ή τραχανα, ή ψωμακι με τυρακι). Μια και εμεις τρωμε λιγο αργοτερα του δινω στο χερι ενα κομματακι ψωμι ή καμια πατατουλα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι ακόμα με την ζυγαριά λόγω βάρους...και ψωμί δεν δίνω,σπάνια.

αλλά όντως έχεις δίκιο δήμητρα για το διαιτολόγιο...

εμείς...

πρωί γάλα 270γρ

δεκατιανό φρουτόκρεμα 200-220γρ

μεσημεριανό 250-280γρ(ότι έχω για όλους μας)

απογευματινό γιούρτι 200γρ με 1 κουταλιά μέλι ή κουάκερ 140γρ

βράδυ γάλα 270γρ

ενδιάμεσα τσιμπολογήματα δεν έχουμε,την προσέχουμε,βέβαια αν είμαστε σε κάποιο σπίτι για φαγητό ή έξω θα της δώσω να τσιμπολογίσει,δεν μπορώ να την έχω στη στέρηση συνέχεια,αν και δεν μου ζητάει κάτι.

το σημαντικό όμως είναι να τρώει από όλα τα φαγητά...

σπανακύρυζο,σούπες,όσπρια,θαλασσινά,μοσχάρι,κοτόπουλο,ψάρι κλπ...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Δήμητρα. Είναι αρκετά μεγάλα ώστε να έχουν πιο πλούσιο διαιτολόγιο. Λείπουν πολλά στοιχεία απο τη διατροφή τους. Υπάρχει ίσως κάποιο πρόβλημα?

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα πολυ αυστηρή η παιδιατρος σας:shock::shock::shock::shock:εμενα ο μικρος απο το χρονο και μετα τρωει ελευθερα τα παντα!!!!!!!ενταξη,εγω παρολο που εχει 6 μεγαλα δοντακια και 4 μικρουλια,ακομα αλεθω γιατι τα θελει ακομα αλεσμενα.παρολαυτα τρωει τα παντα........σπανακι,ψαρι, αυγο,τυρακι,τραχανα....κτλ!

κανονικα σε αυτη την ηλικια τα παιδια εχουν ανγκη απο ολες τις τροφες.

απορω πως σκεφτεται η παιδιατρος!!!!!!:confused:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτή την ηλικία συνήθως δεν τρώνε μεγάλες ποσότητες. Στους δικούς μου έδινα το απόγευμα ένα γιαουρτάκι ή ένα τοστ ή μια κρέμα και για βραδυνό γάλα.

Μπορεί να μην πεινάνε για να φάνε μεγάλη ποσότητα σούπα και να είναι χορτάτα με 5-6 κουταλιές και το γάλα τους πριν κοιμηθούν.

Γενικά για το βραδυνό δεν μ' ένοιαζε και τόσο πολύ να φάνε, αρκεί βέβαια να μην ξυπνάνε από πείνα τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη Δήμητρα. Αν δεν αρχίσεις να τους δίνεις δεν θα μάθουν και θα δυσκολευτείς περισσότερο όταν φτάσουν 18 μηνών και μετά που θα ζητάνε στερεή τροφή αλλά δεν θα ξέρουν να μασήσουν. Άρχισε με αστράκια και κοτόπουλο πχ ή άλλο κρέας. Μην αλέθεις, τα αστράκια με λίγο ζουμάκι κυλάνε. Το κοτόπουλο θα το κόψεις μικρούτσικα κομματάκια και θα τους δίνεις κουταλιά κουταλιά αστράκια με κρεατάκι και ζουμάκι μαζί για να κυλάνε. Τον πρώτο καιρό άρχισε με πιο ζουμερά φαγητά για να καταπίνονται εύκολα. Αρακά και φασολάκια επίσης μπορείς να δίνεις για μεσημέρι και θα τα πατάς με το πιρούνι καλά. Ψωμάκι άστα να φάνε όσο θέλουν. Η δικιά μου από 15 μηνών με ένα κομμάτι ψωμί στο χέρι είναι, όχι ότι το τρώει αλλά στα παιδιά αρέσει το ψωμάκι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ισως δεν διεκρινησα εγω καλα τα πραγματα

απο φρουτα τρωμε σχεδον τα παντα, τρωμε και ψαρι και ζυμαρικα. Αυτο που δεν τρωμε ειναι οσπρια ας πουμε. Κεικ τους φτιαχνω και γω χωρις να εχω ρωτησει την παιδιατρο αλλα γενικα δεν τρωνε πολυ λογω δοντιων(δεν εχουμε πολλα για να μασησουμε αν και το κεκακι ειναι πολυ μαλακο, σχεδον λιωνει στο στομα) Απο ζυμαρικα τρωμε χυλοπιτακι,πεπονακι,αστρακι,μανεστρουλα, τρωμε και τραχανα αλλα τιποτα απο αυτα δεν τα ενθουσιαζει οπως και αν τα φτιαχνω...απο μονη μου τους δινω και τοστακι με κασερακι και τρελλαινονται..ομως και παλι δεν τρωνε ποσοτητα λογω δοντιων(ψιχουλακια τρωνε)

Την αλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου με την παιδιατρο για εμβολια. Εννοειται πως θα θιξω το θεμα της διατροφης γιατι και μενα μου φαινεται πολυ φτωχη..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μάθουν τα παιδιά να μασάνε από νωρίς, ένα καλό "κόλπο" είναι να τους δίνουμε ένα κομμάτι ψωμί (γονία 2-3 ημερών για να έχει μαλακώσει και να μην είναι τραγανή). Εγώ έδωσα στον μικρό μου από 7-8 μηνών και ποτέ δεν είχα θέμα αν θα μασίσει. Είχε μάθει από νωρίς με το ψωμί.

Όσο για την κρέμα το απόγευμα, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Δώσε κανα γιαουρτάκι με κουάκερ ή τραχανά ή κεικάκι. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τυποποιημένο προιόν όταν μπορούν να φάνε τόσα άλλα! Εγω έδωσα στον μικρό μου για 3 μήνες περίπου κρέμα εμπορίου και το μετάνιωσα. Πάλι καλά έψαξα και βρήκα ωραιότατα προγράμματα διατροφής χωρίς κρέμες εμπορίου στο νετ.

Δεν νομίζω πως είναι τυχαίο που ο μικρός μου τρώει τα πάντα!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια σου μήπως γεννήθηκαν πρόωρα?

 

 

ναι 34 και 3 μερες γεννηθηκαν. Υπηρξε και ενα θεμα με αλλεργια στο γαλα, δεν ξερω αν παιζει και αυτο το ρολο του...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει οκ δε μπορεις να τα πεις κ πολυ προωρα...αν γενιοντουσαν μια βδομαδα μετα θα ηταν τελειομηνα.(ειναι κ διδυμα μη ξεχνιομαστε)δε νομιζω να παιζει ρολο αυτο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με απασχολει λοιπον ειναι το εξης..γιατι να μην τους μαγειρευω και αλλα πραγματα να δοκιμασουν?πχ στις σουπες εχουν φαει και αρακα, και φασολακια και σπανακι. Να τους κανω μια μερα σπανακορυζο ας πουμε, η φασολακια με πατατουλες η αρακα με πατατουλες να μαθαινουν και αλλες γευσεις. Και ναι να φανε ρε παιδακι μου και οσπρια! Ασε που το ιδανικοτερο θα ηταν να τρωνε οτι και μεις αλλα καταλαβαινω πως λογω δοντιων θα μας παει ακομα λιγο πισω..αλλα τεσπα να κανουμε μια αρχη!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τους δίνεις από το φαγητό σας,αλλά χωρίς αλάτι-πιπέρι και να τους το αλέθεις ή να τους το πατάς με το πηρούνι,έτσι θα μάθουν και τις δικές σας γεύσεις,και σίγουρα θα τους αρέσουν και περισσότερο,μπορεί να βαρέθηκαν τις σούπες.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με απασχολει λοιπον ειναι το εξης..γιατι να μην τους μαγειρευω και αλλα πραγματα να δοκιμασουν?πχ στις σουπες εχουν φαει και αρακα, και φασολακια και σπανακι. Να τους κανω μια μερα σπανακορυζο ας πουμε, η φασολακια με πατατουλες η αρακα με πατατουλες να μαθαινουν και αλλες γευσεις. Και ναι να φανε ρε παιδακι μου και οσπρια! Ασε που το ιδανικοτερο θα ηταν να τρωνε οτι και μεις αλλα καταλαβαινω πως λογω δοντιων θα μας παει ακομα λιγο πισω..αλλα τεσπα να κανουμε μια αρχη!

 

o αρακας παντως ειναι οσπριο....

εγω παντως δεν του δινω ζυμαρικα (μονο οτι φαει απο το δικο μας πιατο),απο σιτηρα μονο ψωμι ολικης-δικο μου-και φυσικα του δινω οσπρια,οχι ομως κοκκινιστα αλλα νεροβραστα,για να μην ειναι βαρια.και αυτος τα τρωει καλυτερα και απ'το κρεας!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...