Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Καλησπερα,ειμαι 31 χρονων και ειχα πολυ κακη εμπειρια. Εχω ενα παιδακι ηδη τρισημιση χρονων.Τον Δεκεμβριο του 2014 ειχα μια παλινδρομη στην εννατη εβδομαδα στεναχωρηθηκα πολυ γιατι το περιμενα με πολυ χαρα. Η στεναχωρια ομως τωρα τον Ιουλιο του 2015 τραπηκε παλι σε πολυ μεγαλη χαρα εμαθα οτι και παλι ειμαι εγκυος, η χαρα μου ομως για πολυ λιγο κρατησε μεσα σε εντεκα ημερες ειχα πονους φρικτους και αιμα μου ειπαν πως ειναι εξωμητριο με πειραξε αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι.Τον Αυγουστο αφου με ηρθε η περιοδος δευτερο κυκλο ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω ελευθερες επαφες λογω οτι αφαιρεθηκε η δεξια σαλπιγγα για να δουμε αν μπορω να συλλαβω στο τριμηνο φυσιολογικα. Επισης μου ειπε να μην κανω σαλπιγγογραφια γιατι οταν εκανα την επεμβαση η αλλη φαινοταν καλη βατη μηπως ειναι πολυ γρηγορα ;Φοβαμαι πολυ αλλα ομολογω οτι θελω να αποκτησω πολυ γρηγορα μωρακι μπορειτε να μου πειτε αν εχετε παρομοιες εμπειριες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

litsa25 σ ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ έτσι σκέφτομαι να προβώ σε κάποιες εξετάσεις αν και κοστοβόρες που στην παρούσα φάση με δυσκολεύουν και με ρίχνουν ψυχολογικά.Σίγουρα θα κάνω μια σαλπιγγογραφία και μια καλλιέργεια κολπικού μπας και έχω μικροβιακή λοίμωξη που δεν πήρα χαμπάρι. Τι να πω? Εύχομαι σε όλες υγεία ψυχική και σωματική ειδάλλως δυσκολεύουμε τις ζωές μας!Καλή συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

maraki όπως και να έχει να σκέφτεσαι ότι έχεις ένα παιδάκι και να είναι γερό. Από εκεί και πέρα δες να γιατρέψεις την ψυχή σου κρατώντας μια ισορροπία στην οικογενειακή σου ζωή και από εκεί και πέρα πιστεύω ότι όλα θα έρθουν βολικά. Απλά να σε ρωτήσω κάτι κατάλαβες πως προέκυψε η εξωμήτριος?Είχες προηγούμενο ιστορικό? Γιατί και εγώ ως ομοιοπαθούσα προσπαθώ να σκεφτώ από που να το ψάξω για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να μην ξανάσυμβεί.Σου εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς

Link to comment
Share on other sites

Kristi κ γω δ ξέρω απο π να αρχίσω για να εξάντληση όλες τις πιθανοτητες μιας τρίτης αποβολης.. Αν κ σε εμένα απο το ιστορικό μου φαίνεται οτι έχω ανεπαρκεια τραχήλου.. Αλλα θέλω να κάνω κ καποιες εξετάσεις μήπως προέρχεται απο κάτι άλλο η αποβολή. Κ δ ξέρω απο π να αρχίσω..τώρα περιμένω να αδιαθετησω κ να πάω για εξέταση να δούμε σε τι κατάσταση είμαι.θα ρωτησω κ τον γιατρό τι πακέτο εξετάσεων να κάνω.. Κ γω οικονομικά δ είμαι κ στα πανω μου αλλά για να αποκλεισω κάποιες πιθανότητες θα κάνω.. Σε όλες μας καλά να πάνε.. Υγεια κ δυναμη να εχουμε να αντιμετωπίζουμε αυτές τις δύσκολες στιγμες

Link to comment
Share on other sites

Κristi οχι δεν ειχα προηγουμενο ιστορικο δεν ξερω πως προεκυψε το εξωμητριο,παντως και οι γιατροι δεν μπορουσαν να καταλαβουν τι συμβαινει.Το καταλαβαν οταν πλεον η χοριακη μου ηταν 18000.Ο συζηγος εκαμε σπερματοδιαγραμμα και ειναι ολα φυσιολογικα.θελω να κανω ολες τις απαιτουμενες εξαιτασεις αλλα οι γιατροι λενε δεν χρειαζετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maraki ακριβώς το ίδιο.με ένα καλό ιστορικό χωρίς ποτέ να έχω τρεχάματα με γυναικολόγους παρά μόνο για τον ετήσιο έλεγχο και συνέβη αυτό στην πρώτη εγκυμοσύνη. Αλλά ποιος μου λέει ότι όλα είναι οκ μέσα μου. Και ο γιατρός λέει δεν χρειάζεται τίποτα να κάνεις.Και αν το ξαναπάθουμε ποιος ξεπληρώνει το κόστος,σωματικό και ψυχολογικό.Δεν ξέρω από που να πιαστώ Και εκτος αυτού φοβάμαι γιατί η περίοδος δεν έχει στρώσει ακόμη.Περίεργη η ψυχολογία.Μαράκι σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου. Αν έχεις κάποιο νέο θα περιμένω με χαρά να το μάθω.Εγώ σκέφτομαι να κάνω κάποιες εξετάσεις αλλά δεν θέλω να γίνει και εμμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια εδώ και ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Με το αγόρι μου κάναμε μια φορά ελεύθερο αυτό το μήνα, από τη πρώτη στιγμή ένιωσα πόνους δεξιά και αριστερά χαμηλά στη κοιλιά μου και πόνους στη μέση και συνεχειςαν για μια με δυο εβδομάδες ακόμα, μετά μου πέρασαν και ήρθε κανονικά η περίοδος με λιγότερο αιμα στην αρχή ήταν ροζ και μετά καφέ μου και ξανάρχισαν οι ίδιοι πόνοι αλλά όχι τόσο έντονοι ήταν σαν τσιμπήματα. Το παράξενο είναι ότι είμαι στη τεταρτη μέρα περιόδου μου και ακόμα έχω τα πονάκια έχω κάνει και τεστ και ήταν αρνητικό υπάρχει περίπτωση να είναι έξωμητριά κύηση; Έχω αγχωθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας να κανωμια ερωτηση γτ θα σκασω ειλικρινα τελευταια περιοδο 10 φλεβαρη περιμενα παλι στις 10 μαρτιου στις 11 μαρτιου το πρωι κανω τεστ κ βγηκε θετικο με πααρα πολυ αχνη γραμμοουλα κανω χοριακη 7μοναδες ξανακανω μετα απο 5 μερες δηλ 16μαρτιου 59.7μοναδες ο μικροβιολογος μ ειπε οτι μπορει να ειναι εξωμητριο εχω ρωτηση 4 γυναικολογους κ λενε οτι οι μοναδες ειναι καλες κοντευω να σκασω κοριτσια δεν εχω δει αιμα απλα με πιανουν πονοι περιοδου που κ που πρισμενο στηθος κ πρωινες αναγουλες.

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω και εγώ που ήμουν έγκυος στις πρωτες εβδομάδες καθε δεύτερη μερα επαναλαμβάνεις έαν εχεις θέμα την χοριακή και πρέπει να διπλασιάζεται

οπότε μετά από 5ημέρες από 7-59 είναι λίγο χαμηλά θα πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου μην ρωτάς από εδώ και εκεί γιατί οι γνωμες οι πολλες θα σε μπλέξουν

σου εύχομαι το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω και εγώ που ήμουν έγκυος στις πρωτες εβδομάδες καθε δεύτερη μερα επαναλαμβάνεις έαν εχεις θέμα την χοριακή και πρέπει να διπλασιάζεται

οπότε μετά από 5ημέρες από 7-59 είναι λίγο χαμηλά θα πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου μην ρωτάς από εδώ και εκεί γιατί οι γνωμες οι πολλες θα σε μπλέξουν

σου εύχομαι το καλύτερο

 

μου ειπαν οτι μια χαρα ειναι οι μοναδες οτι καθε 2 μερες διπλασαζονται απλαφοβαμαι καπος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα και καλως σας βρηκα.Ειμαι κι εγω στην κατηγορια των γυναικων με ενα εξωμητριο ηδη στο ενεργητικο μου το 2010 και μια κατα λαθος εκτρωση το 2005.Στο εξωμητριο το ειχα καταλαβει απο νρις οτι ειχα μειενει εγκυος γιατι ειχα απο πολυ νωρις συμπτωματα και τη δευετρη βδομαδα μετα τη περιοδο μου,ειχαν σκουρυνει οι θηλες μου.Περιμενα τη καθυστερηση αλλα δυστυχως η χοριακη εδειξε 11 μοναδες.Οπως μου ειχε πει ο τωρα γυναικολογος μου οταν η χοριακη ειναι απο 10 μοναδες και πανω σημαινει εγκυμοσυνη.Μετα απο 2 μερες ξανακανα χοριακη 5 μοναδες.Δυστυχως οταν ηρθε η περιοδος μετα απο 2 μερες καθυστερηση ειχα για 10 μερες μαυρα πηγματα που μυριζαν απαισια.Καθολου αιμα να φανταστειτε.Οταν πηγα στο γατρο εφοσον ειχα καθαρισει εβλεπε σακο χωρις τιποτα μεσα στη δεξια σαλπιγγα.Με τα πολλα το απεβαλλα μονη μου χωρις να χρειαστει αποξεση κι ο γιατρουλης μου μου ειπε οτι ειχα αγιο.Εχουνε περασει5μιση χρονια απο τοτε κι ακομα δε μπορω ν το ξεπερασω..Μεσα ομως απο τα ποστ σας πηρα δυναμη και κουραγιο και καταλαβα πως δεν ειμαι μονη μου!!!Σας ευχαριστω πολυ κι ας μη σας ξερω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και απο εμένα. Καλο κουραγιο στον δικο σας καθημερινο αγωνα για την μητροτητα.Την Τριτη που μας περασε διαπιστωσα μετα απο πονους,και αρκετες επαναλληψεις στις χαμηλες χοριακες πως προκειται για εξωμητρια κυηση.Η χοριακη μου ξεκινησε με 11 μερες καθυστερηση απο 45 κ ανα τρεις ημερες επανάληψη πηγαινε στο 71 και στο 94.!Μετα με επιασαν δυνατοι πονοι δεξιά χαμηλα και στο ιασω ο γιατρος μου εκανε μια ενεση μεθοτρεξατης.Μου ειπε μα επαναλαβω την χοριακη απο την Τριτη που την εκανα 3μερες μετα δηλ Παρασκευη.Ειχε ενεβει η τιμη της χοριακης.Απο 94 πριν την ενεση στο 145 μετα την ενεση.Αυριο πρεπει να επαναλαβω θα ειναι η 6μερα απο την ενεση.Ξερετε μα με βοηθησετε οσες εχετε κανει την ενεση,ποτε επεσε η χοριακη σας;Υπηρχαν συμπτωματα πονοι;Φοβαμαι κοριτσια μου τρεμω μηπως δεν εχει πιασει η ενεση και δεν αποβαλω φυσικα.Και αναγκαστω να κανω χειρουρουργιο.Αν μπορειτε εσεις που εχετε κανει την ενεση;ειχε τύχει να σας ανεβει και εσας η χοριακη η έπεφτε μόνο; Ευχαριστω περιμενω με αγωνία τις απαντησεις σας.φιλια

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera sas, tha ithela na meirastw kai egw tis ebiries mou me esas, eimai 35 xronwn genika ugioi kai xwris gunaikologika provlimata . apo to 2013 prospathoume me ton andra mou gia mwraki , ti prokliseis gia 6 mines ...tipota meta apo usterosalpiggografia kai epiveviaosi oti kai oi 2 salpigges itan enetelos voulomenes akolouthisan duo exoswmatikes ...tipota ...auta olla 18/03/2016 opou irthe kai o kiklos meta tin teleutaia prospathei....

stis 04/2016 exw mia exdomada kathisterisi o giatros eipe den einai tipota aplw anomalia kuklou.......am deee meta apo poles pieseis o giatros me kalei sto grafeio tou (den eniwtha kala) kai test thetiko. To shock itan megalo , ma pws einai dunaton na sulavw fusiologika? (opws katalavate oi isterosalpiggografia itan lathos)

xoriaki 19/04/98 98 monades

21/04/2016 69 monades o giatros eipe oti apla xasame to mwro kai an den mou erthei periodos mexri tin epomeni evdomada na parw agogi. h periodos irthe telika meta apo 3 imeres sin oti apo tis 15/04 eixa elafros anoixto kafe ugra.

perasane 2 evdomades alla egw akoma xalia kai exwntas tin akatanomasti xana(alla skoura kafe ugra non stop)....kane ena test etsi gia tin periergia

xoriaki 6/5 698 monades

9/5 960 monades

den exw ponous ektos tin aisthisi oti exw elafria periodo(sinithws pethenw stous ponou)

mipws kapios eixe kati paromoio?

euxaristw ek twn proteron kai xillia sugnwmi gia tin polulogia.

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas, tha ithela na meirastw kai egw tis ebiries mou me esas, eimai 35 xronwn genika ugioi kai xwris gunaikologika provlimata . apo to 2013 prospathoume me ton andra mou gia mwraki , ti prokliseis gia 6 mines ...tipota meta apo usterosalpiggografia kai epiveviaosi oti kai oi 2 salpigges itan enetelos voulomenes akolouthisan duo exoswmatikes ...tipota ...auta olla 18/02/2016 opou irthe kai o kiklos meta tin teleutaia prospathei....

stis 04/2016 exw mia exdomada kathisterisi o giatros eipe den einai tipota aplw anomalia kuklou.......am deee meta apo poles pieseis o giatros me kalei sto grafeio tou (den eniwtha kala) kai test thetiko. To shock itan megalo , ma pws einai dunaton na sulavw fusiologika? (opws katalavate oi isterosalpiggografia itan lathos)

xoriaki 19/04/98 98 monades

21/04/2016 69 monades o giatros eipe oti apla xasame to mwro kai an den mou erthei periodos mexri tin epomeni evdomada na parw agogi. h periodos irthe telika meta apo 3 imeres sin oti apo tis 15/04 eixa elafros anoixto kafe ugra.

perasane 2 evdomades alla egw akoma xalia kai exwntas tin akatanomasti xana(alla skoura kafe ugra non stop)....kane ena test etsi gia tin periergia

xoriaki 6/5 698 monades

9/5 960 monades

den exw ponous ektos tin aisthisi oti exw elafria periodo(sinithws pethenw stous ponou)

mipws kapios eixe kati paromoio?

euxaristw ek twn proteron kai xillia sugnwmi gia tin polulogia.

 

Μαρία μου, καλησπέρα

 

Επειδή έχω δυό εξωμήτριες κυήσεις στο ενεργητικό μου, θα σου έλεγα αμεσα να απευθυνθείς σε γιατρό. Η αυξηση χοριακής μετά μείωση και μετά πάλι αύξηση της χοριακής δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Επίσης, η αυξηση δεν είναι σωστή δηλαδή δεν διπλασιάζεται σωστά. Υπάρχουν πολλά στοιχεία που δειχνουν οτι θέλεις άμεση παρακολούθηση.

 

Σε εμενα μάλιστα , φαντασου υπήρχε και καλός διπλασιασμός χοριακής μεχρι και τη τρίτη μετρηση. Μετα οχι.. Είχα μπερδευτει τελείως. Και τις δυο φορες ξεκίνησε η χοριακή μου από πολύ χαμηλά. (κατώ του 50) . Δεν θέλω να γίνω προάγγελος κακών ειδήσεων, απεύχομαι να είναι κάτι κακό! Αλλά , μείνε κολλημένη με τον γιατρό σου. Κι εγώ δεν είχα πονάκια, αλλά είχα καφέ και στις δύο, στη μία μαλιστα είχε βγει κόκκινο μία μέρα και μετά σταμάτησε για μία εβδομάδα.Αλλά ξανάρχισαν καφέ.

 

Θέλω να πω αν είναι εξωμητριος και την προλάβεις νωρίς, μπορεί να αποφύγεις και την λαπαροσκόπηση. Υπάρχει φαρμακο που μπορεί να δώσουν, αλλά κατα περίπτωση. Ενημερωσε μας αν χρειαστείς κάτι.

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Se euxaristw polu,usernamesoul1 kai egw kapws etsi eimai , alla distixos menw monima sto exoteriko(roumania) kai edw oi giatroi einai kapws, kanonika exw ton giatro mou stin ellada alla einai diskolw na erthw logo douleias :(

kai palu 1000 euxaristw kai kouragio oti kai as einai tha perasei kai tha to palepsw mexri telous.

Logo kakis diagnwsis bika se olla auta apo tin arxi , oute exwswmatiki oute tipota den epre na exw kanei alla einai na min sou tuxei.

Opws exw katalavei h ormoniki diergesi eunoei polu to edafos gia exomitrio, kai opws exw suziitisei kiolas me ton giatro mou prepei na koinithw kai nomika.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera sas, tha ithela na meirastw kai egw tis ebiries mou me esas, eimai 35 xronwn genika ugioi kai xwris gunaikologika provlimata . apo to 2013 prospathoume me ton andra mou gia mwraki , ti prokliseis gia 6 mines ...tipota meta apo usterosalpiggografia kai epiveviaosi oti kai oi 2 salpigges itan enetelos voulomenes akolouthisan duo exoswmatikes ...tipota ...auta olla 18/03/2016 opou irthe kai o kiklos meta tin teleutaia prospathei....

stis 04/2016 exw mia exdomada kathisterisi o giatros eipe den einai tipota aplw anomalia kuklou.......am deee meta apo poles pieseis o giatros me kalei sto grafeio tou (den eniwtha kala) kai test thetiko. To shock itan megalo , ma pws einai dunaton na sulavw fusiologika? (opws katalavate oi isterosalpiggografia itan lathos)

xoriaki 19/04/98 98 monades

21/04/2016 69 monades o giatros eipe oti apla xasame to mwro kai an den mou erthei periodos mexri tin epomeni evdomada na parw agogi. h periodos irthe telika meta apo 3 imeres sin oti apo tis 15/04 eixa elafros anoixto kafe ugra.

perasane 2 evdomades alla egw akoma xalia kai exwntas tin akatanomasti xana(alla skoura kafe ugra non stop)....kane ena test etsi gia tin periergia

xoriaki 6/5 698 monades

9/5 960 monades

den exw ponous ektos tin aisthisi oti exw elafria periodo(sinithws pethenw stous ponou)

mipws kapios eixe kati paromoio?

euxaristw ek twn proteron kai xillia sugnwmi gia tin polulogia.

Θα πρέπει να κανεις οπωσδήποτε έναν υπέρηχο για να δεις αν ειναι εξωμητριο ή όχι και να το αντιμετωπίσεις σύντομα οτι ειναι. Εμενα η χοριακη μου μετα απο εξωσωματικη δεν ανέβαινε ουτε πάνω απο το 60% σε καποιε μετρήσεις( την τελευταία μέτρηση ανέβηκε μολις 30%) και φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα τελικά ηταν ολα οκ και ειμαι έγκυος στο πρώτο μας μωράκι στη 18η εβδομάδα. Μην προδικαζουμε τιποτα. Πρεπει να πας για έναν υπέρηχο για να δεις τι ειναι! Ευχομαι να ειναι ολα καλα!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κανεις οπωσδήποτε έναν υπέρηχο για να δεις αν ειναι εξωμητριο ή όχι και να το αντιμετωπίσεις σύντομα οτι ειναι. Εμενα η χοριακη μου μετα απο εξωσωματικη δεν ανέβαινε ουτε πάνω απο το 60% σε καποιε μετρήσεις( την τελευταία μέτρηση ανέβηκε μολις 30%) και φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα τελικά ηταν ολα οκ και ειμαι έγκυος στο πρώτο μας μωράκι στη 18η εβδομάδα. Μην προδικαζουμε τιποτα. Πρεπει να πας για έναν υπέρηχο για να δεις τι ειναι! Ευχομαι να ειναι ολα καλα!

Eleni1986 euxaristw polu gia tis plirwfories mou dineis polles elpides, sou euxomai oti to kalitero.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κανεις οπωσδήποτε έναν υπέρηχο για να δεις αν ειναι εξωμητριο ή όχι και να το αντιμετωπίσεις σύντομα οτι ειναι. Εμενα η χοριακη μου μετα απο εξωσωματικη δεν ανέβαινε ουτε πάνω απο το 60% σε καποιε μετρήσεις( την τελευταία μέτρηση ανέβηκε μολις 30%) και φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα τελικά ηταν ολα οκ και ειμαι έγκυος στο πρώτο μας μωράκι στη 18η εβδομάδα. Μην προδικαζουμε τιποτα. Πρεπει να πας για έναν υπέρηχο για να δεις τι ειναι! Ευχομαι να ειναι ολα καλα!

loipon Eleni mou meta apo mia evdomada exetasew kai uperixw kati fenete stin mitra alla den einai sigouro apo tin stigmi pou i b xoriaki anevenei me to stagonometro sta 1125 mexri twra kai katholou kafe ugra h aima ... o giatros exei trelathei giati anakalipse kai oti exw oorixia.... episimos simera mou dilwse oti paw antitheta se kathe ti pou xerei :)))))

opws mou eipe tha prepei na perimenoume, den borei na parmvei akoma kai thelei na kratisei oxi kai toso epithetiki stasi.

Link to comment
Share on other sites

loipon Eleni mou meta apo mia evdomada exetasew kai uperixw kati fenete stin mitra alla den einai sigouro apo tin stigmi pou i b xoriaki anevenei me to stagonometro sta 1125 mexri twra kai katholou kafe ugra h aima ... o giatros exei trelathei giati anakalipse kai oti exw oorixia.... episimos simera mou dilwse oti paw antitheta se kathe ti pou xerei :)))))

opws mou eipe tha prepei na perimenoume, den borei na parmvei akoma kai thelei na kratisei oxi kai toso epithetiki stasi.

Αντεεεεεε!!!!! Για να βλέπει κατι στη μητρα αυτο ειναι θετικο!!! Αν ηταν εξωμητριο θα έβλεπε υγρό ή διογκούμενες σάλπιγγες ή κάποιο στοιχειο. Μακαρι ολα να πανε καλα! Θα περιμενω να γράψεις νεότερα ευχάριστα!!!!!!! 😊

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αντεεεεεε!!!!! Για να βλέπει κατι στη μητρα αυτο ειναι θετικο!!! Αν ηταν εξωμητριο θα έβλεπε υγρό ή διογκούμενες σάλπιγγες ή κάποιο στοιχειο. Μακαρι ολα να πανε καλα! Θα περιμενω να γράψεις νεότερα ευχάριστα!!!!!!! 😊

 

Na me palu, loipon gia na bw kateutheian sto psuto, h koihsi den itan exomitria alla opws kai na exei to emvrio den anaptisotan swsta , meta apo 2 evdomades sto nosokomei kai therapeia me metotrexate h xoriaki midenistike.

ithiko didagma pote den (upotithete ) vrikan to emvrio, kai lusii tha vrw mono me exswmatiki.

Exthes ekana istero salpiggografia me mia salpigga ok kai tin alli voulwmeni.(1.5 xrono prin h h idia exetasi edeixne oti kai oi duo salpigges itan voulwmwnes).

Me liga logia tha piasw kanena giatro kai tha ton kanw asikoto, exw allaxei 7 giatrous kai o kathenas ton xava tou. eutuxos to kalokairi tha erthw ellada kai tha paw ston giatro mou pou ton exw apo 1999 kai tha mou lithoun olles oi apories.

Eimai super ekeneurismeni me auti tin katastasi kai ilikrina pragmatika lupanai se opion bei se tetoies diadikasies. Alla telikos an kanw to paidaki pou thelw tha travixw mia agwgi se ollous autous pou tha tous erthei tablas.

Ntropi ston kathe tsarlatano kai aneuthino giatro pou exei dwsei orko . An den pas me tou kai tsabouka telika den kaneis tin douleia sou.

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα σκάσω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. 22 Ιουλίου χοριακή 120, δεύτερη μέρα καθυστέρησης. Ο γιατρός μου δεν με συμβούλευσε να κάνω δεύτερη. 28 Ιουλίου αχνό ροζ στο χαρτί, μου λέει να πάρω τα γνωστά χάπια τηλεφωνικά (λείπει για διακοπές). Τον ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο π.χ. υπέρηχο ή χοριακή και μου λέει όχι. 1/8 αιμορραγία (6ηβδομάδα), ο γιατρός λείπει ακόμα, πάω σε έναν άλλον και μου λέει αποβολή ή εξωμήτριο (?), δεν βλέπει τίποτα στη μήτρα και να κάνω χοριακή 2/8. Το αποτέλεσμα της χοριακής 105. 4/8 αιμορραγία ακόμα περιόδου και πόνοι ανεκτοί χαμηλά στην κοιλιά. Έκανα και το λάθος και διάβασα τα πάντα για το εξωμήτριο και τις συνέπειές του και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση για αποβολή εξωμήτριου? Ή για εξωμήτριο? Ή είναι αποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Θα σκάσω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. 22 Ιουλίου χοριακή 120, δεύτερη μέρα καθυστέρησης. Ο γιατρός μου δεν με συμβούλευσε να κάνω δεύτερη. 28 Ιουλίου αχνό ροζ στο χαρτί, μου λέει να πάρω τα γνωστά χάπια τηλεφωνικά (λείπει για διακοπές). Τον ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο π.χ. υπέρηχο ή χοριακή και μου λέει όχι. 1/8 αιμορραγία (6ηβδομάδα), ο γιατρός λείπει ακόμα, πάω σε έναν άλλον και μου λέει αποβολή ή εξωμήτριο (?), δεν βλέπει τίποτα στη μήτρα και να κάνω χοριακή 2/8. Το αποτέλεσμα της χοριακής 105. 4/8 αιμορραγία ακόμα περιόδου και πόνοι ανεκτοί χαμηλά στην κοιλιά. Έκανα και το λάθος και διάβασα τα πάντα για το εξωμήτριο και τις συνέπειές του και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση για αποβολή εξωμήτριου? Ή για εξωμήτριο? Ή είναι αποβολή?

 

Κορίτσι καλησπέρα.Αρχικά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην υπάρχει πρόβλημα.Αν και όπως διαβάζω δεν είναι και πολύ καλά τα πράγματα.Επειδή πέρσι πέρασα εξωμήτριο και γνωρίζω την όλη κατάσταση,μη το αφήνεις βρες οπωσδήποτε άλλο γιατρό αφού ο δικός σου λείπει.Το ότι έπεσε η χοριακή δεν είναι καλό σημάδι.Αποβολή εξωμητρίου δε νομίζω ότι γίνεται,γιατί συνήθως όταν είναι εξωμήτριο πιάνεται στη σάλπιγγα.Τώρα κοίτα δεν είμαι γιατρός και σου εύχομαι να μην είναι εξωμήτριο,αλλά επειδή είναι πολύ επικίνδυνο το εξωμήτριο ψάξτο και πάνε σε γιατρό.Σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καλησπέρα.Αρχικά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην υπάρχει πρόβλημα.Αν και όπως διαβάζω δεν είναι και πολύ καλά τα πράγματα.Επειδή πέρσι πέρασα εξωμήτριο και γνωρίζω την όλη κατάσταση,μη το αφήνεις βρες οπωσδήποτε άλλο γιατρό αφού ο δικός σου λείπει.Το ότι έπεσε η χοριακή δεν είναι καλό σημάδι.Αποβολή εξωμητρίου δε νομίζω ότι γίνεται,γιατί συνήθως όταν είναι εξωμήτριο πιάνεται στη σάλπιγγα.Τώρα κοίτα δεν είμαι γιατρός και σου εύχομαι να μην είναι εξωμήτριο,αλλά επειδή είναι πολύ επικίνδυνο το εξωμήτριο ψάξτο και πάνε σε γιατρό.Σου εύχομαι καλή τύχη.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελευταία χοριακή 48 και έκλεισα ραντεβού ξανά με γιατρό.. Να ρωτήσω κάτι, το εξωμήτριο πώς γίνεται αντιληπτό πριν φτάσεις στο σημείο να υποφέρεις από πόνο? Στην περίπτωσή μου δηλαδή, που δεν πάνε καλά τα πράγματα και η χοριακή πέφτει άρα δεν θα φαινόταν και κάτι μέσα στη μήτρα, και δεδομένου ότι ο γιατρός είπε ότι με τον υπέρηχο δεν μπορεί να δει αν είναι εξωμήτριο, πώς θα το καταλάβω?? Ή στην αρχή της εγκυμοσύνης, πώς το καταλαβαίνεις??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελευταία χοριακή 48 και έκλεισα ραντεβού ξανά με γιατρό.. Να ρωτήσω κάτι, το εξωμήτριο πώς γίνεται αντιληπτό πριν φτάσεις στο σημείο να υποφέρεις από πόνο? Στην περίπτωσή μου δηλαδή, που δεν πάνε καλά τα πράγματα και η χοριακή πέφτει άρα δεν θα φαινόταν και κάτι μέσα στη μήτρα, και δεδομένου ότι ο γιατρός είπε ότι με τον υπέρηχο δεν μπορεί να δει αν είναι εξωμήτριο, πώς θα το καταλάβω?? Ή στην αρχή της εγκυμοσύνης, πώς το καταλαβαίνεις??

 

Αυτό που ξέρω εγώ κορίτσι από μένα,είναι ότι η χοριακή δε διπλασιάστηκε όπως έπρεπε,ήταν 2050 και μετά έπεσε στα 1800.Όταν πήγα για υπέρηχο δεν είδαν σάκο και είπαν κατευθείαν εξωμήτριο.Την ίδια μέρα το βράδυ είχα αιμορραγία και μπήκα για χειρουργείο.Συνήθως η χοριακή δε διπλασιάζεται και αρχίζει να πέφτει και όταν δε βλέπουν σάκο και είναι και μεγάλη η χοριακή εκεί το υποψιάζονται.Τώρα σε σένα μπορεί να είναι κάτι άλλο και όχι εξωμήτριο.Μακάρι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ κορίτσι από μένα,είναι ότι η χοριακή δε διπλασιάστηκε όπως έπρεπε,ήταν 2050 και μετά έπεσε στα 1800.Όταν πήγα για υπέρηχο δεν είδαν σάκο και είπαν κατευθείαν εξωμήτριο.Την ίδια μέρα το βράδυ είχα αιμορραγία και μπήκα για χειρουργείο.Συνήθως η χοριακή δε διπλασιάζεται και αρχίζει να πέφτει και όταν δε βλέπουν σάκο και είναι και μεγάλη η χοριακή εκεί το υποψιάζονται.Τώρα σε σένα μπορεί να είναι κάτι άλλο και όχι εξωμήτριο.Μακάρι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και ανώδυνα.

 

Ευχαριστώ πολύ.. Μακάρι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...