Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στην παρέα σας, άλλωστε και ο τίτλος της κουβέντες εδω δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο μπορει να συμβεί σε μια γυναίκα. Είμαι 35 ετών και με τον άντρα μου εδω και 2 μισή χρόνια κάνουμε προσπάθειες να αποκτήσουμε παιδάκι με εξωσωματικη γιατί διαφορετικά δε γίνεται. Μετα απο ένα σκασμο εξωσωματικες και Ακόμα περισσότερα χρήματα και ψυχολογική φθορά, στις 25/5/2012, πήραμε το αποτέλεσμα της Χοριακης και ήταν θετικό! Τρελαθηκαμε απο χαρα! Κλαιγαμε συνέχεια! Κάναμε όνειρα πως θα φροντίζουμε το μωρακι μας, πως θα είναι τα επιπλακια του, τα ρουχαλακια του. Καταλαβαίνεται! Κάθε 2 μέρες μετρουσαμε τη χοριακη η οποία ανέβαινε καταπληκτικά υπέροχα! Στην 6 η εβδομάδα της κύησης, δηλαδή στις 3/6 το πρωι , βλέπω λίγο αίμα στο σερβιετακι και Τρελαθηκα !!!! Παίρνω το γιατρο και πάω στο μαιευτηριο που ήταν. Η χοριακη μου ήταν και πάλι πολλή ανεβασμένη σε σχέση με τις 2/6. Απο 929 μονάδες είχε παει στις 1392 μέσα σε μια μερα. Όλα καλα μου είπε ο γιατρός. Ούτως η άλλως ήταν να κάνω τον 1ο υπέρηχο στις 5/6 για να δούμε το σάκο και γενικά την κυηση. Όμως στις 5/6 εφαγα το πιο γερο χαστούκι. Είδαμε ότι η κυηση είναι εξωμητριος, το μωρο μεγάλωνε στη δεξιά σαλπιγγα. Με στείλε σε γνωστή μαιευτικη κλινικη της Αθήνας για να μου κάνουν μια ένεση που σκοτώνει το εμβρυο για να μη χρειαστεί να μου αφαιρέσουν τη σαλπιγγα. Όμως το μωρο ήταν πολυ γερο και δεν πέθανε αλλα συνέχισε η αγάπη μου να Μεγαλώνει. Έτσι Ξημερώματα 7/6 μέσα στα άγρια σκοτάδια οι πόνοι έγιναν αφόρητη και οδηγηθηκα σε χειρουργείο για αφαίρεση της Σαλπιγγας και του μωρού. Είχα εσωτερική αιμορραγία και η κατάσταση μπορούσε να γίνει άκρως επικίνδυνη! Το χειρουργείο κράτησε 2 ώρες! Νιώθω σαν να μου ξεριζωσανε την καρδιά μου! Προσπαθούμε να συνελθουμε απο αυτο το απίστευτα αναπάντεχο! Αυτά είναι τα υπέροχα Νέα μου!

Δυστυχώς πέρασα ακριβώς τα ίδια λίγο πριν το Πάσχα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα

Μην το βάζεις κάτω....πάντα υπάρζει κάποιος λόγος που γίνεται οτι γίνεται....δεν ξέρεις.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να είσαι καλά με τον άντρα σου. Τώρα πρέπει να γίνει ο ένας προτεραιότητα του άλλου.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Μην απογοητεύεσαι, το σημαντικό είναι οτι μπορείς να συλλάβεις! Με αυτό το δεδομένο φτιάξε την ψυχολογία συ και θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχα και εγω μια εξωμητριο κυηση που τελικα με οδηγησε στο χειρουργειο..μετα απο ενα χρονο ομως εμεινα και παλι εγκυος..μην απογοητευεσαι..να εχεις πιστη και ολα θα εξελιχθουν οπως επιθυμεις..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στην παρέα σας, άλλωστε και ο τίτλος της κουβέντες εδω δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο μπορει να συμβεί σε μια γυναίκα. Είμαι 35 ετών και με τον άντρα μου εδω και 2 μισή χρόνια κάνουμε προσπάθειες να αποκτήσουμε παιδάκι με εξωσωματικη γιατί διαφορετικά δε γίνεται. Μετα απο ένα σκασμο εξωσωματικες και Ακόμα περισσότερα χρήματα και ψυχολογική φθορά, στις 25/5/2012, πήραμε το αποτέλεσμα της Χοριακης και ήταν θετικό! Τρελαθηκαμε απο χαρα! Κλαιγαμε συνέχεια! Κάναμε όνειρα πως θα φροντίζουμε το μωρακι μας, πως θα είναι τα επιπλακια του, τα ρουχαλακια του. Καταλαβαίνεται! Κάθε 2 μέρες μετρουσαμε τη χοριακη η οποία ανέβαινε καταπληκτικά υπέροχα! Στην 6 η εβδομάδα της κύησης, δηλαδή στις 3/6 το πρωι , βλέπω λίγο αίμα στο σερβιετακι και Τρελαθηκα !!!! Παίρνω το γιατρο και πάω στο μαιευτηριο που ήταν. Η χοριακη μου ήταν και πάλι πολλή ανεβασμένη σε σχέση με τις 2/6. Απο 929 μονάδες είχε παει στις 1392 μέσα σε μια μερα. Όλα καλα μου είπε ο γιατρός. Ούτως η άλλως ήταν να κάνω τον 1ο υπέρηχο στις 5/6 για να δούμε το σάκο και γενικά την κυηση. Όμως στις 5/6 εφαγα το πιο γερο χαστούκι. Είδαμε ότι η κυηση είναι εξωμητριος, το μωρο μεγάλωνε στη δεξιά σαλπιγγα. Με στείλε σε γνωστή μαιευτικη κλινικη της Αθήνας για να μου κάνουν μια ένεση που σκοτώνει το εμβρυο για να μη χρειαστεί να μου αφαιρέσουν τη σαλπιγγα. Όμως το μωρο ήταν πολυ γερο και δεν πέθανε αλλα συνέχισε η αγάπη μου να Μεγαλώνει. Έτσι Ξημερώματα 7/6 μέσα στα άγρια σκοτάδια οι πόνοι έγιναν αφόρητη και οδηγηθηκα σε χειρουργείο για αφαίρεση της Σαλπιγγας και του μωρού. Είχα εσωτερική αιμορραγία και η κατάσταση μπορούσε να γίνει άκρως επικίνδυνη! Το χειρουργείο κράτησε 2 ώρες! Νιώθω σαν να μου ξεριζωσανε την καρδιά μου! Προσπαθούμε να συνελθουμε απο αυτο το απίστευτα αναπάντεχο! Αυτά είναι τα υπέροχα Νέα μου!
Λυπάμαι πάρα πολύ! Σε τε΄τοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να πω ούτε "κουράγιο", ούτε "θα το ξεπεράσετε", ούτε μπορώ να φέρω παραδείγματα άλλων γυναικών για να παρηγορήσεω. Γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πως δεν παρηγορείται μία γυναίκα που μετά από τόσους κόπους να συλλάβει της τυχαίνει το χειρότερο που μπορεί να τύχει σε μια γυναίκα στην αρχή της εγκυμοσύνης: το εξωμήτριο!!! Το πέρασα και γνωρίζω τον πόνο ( σωματικό και ψυχικό). Τρια χρόνια πέρασαν από τότε και ακόμη πονάω όταν το σκέφτομαι .Ο Θεός δεν με αξίωσε να ξαναμέινω έγκυος από τότε :(......Θα σου πω ένα πράγμα. Θα αργήσεις να το ξεπεράσεις, αλλά θα το ξεπεράσεις. Στο λέω από προσωπική πείρα. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και στο εξής. Να είσαι καλά, κοπέλα μου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ! Σε τε΄τοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να πω ούτε "κουράγιο", ούτε "θα το ξεπεράσετε", ούτε μπορώ να φέρω παραδείγματα άλλων γυναικών για να παρηγορήσεω. Γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πως δεν παρηγορείται μία γυναίκα που μετά από τόσους κόπους να συλλάβει της τυχαίνει το χειρότερο που μπορεί να τύχει σε μια γυναίκα στην αρχή της εγκυμοσύνης: το εξωμήτριο!!! Το πέρασα και γνωρίζω τον πόνο ( σωματικό και ψυχικό). Τρια χρόνια πέρασαν από τότε και ακόμη πονάω όταν το σκέφτομαι .Ο Θεός δεν με αξίωσε να ξαναμέινω έγκυος από τότε :(......Θα σου πω ένα πράγμα. Θα αργήσεις να το ξεπεράσεις, αλλά θα το ξεπεράσεις. Στο λέω από προσωπική πείρα. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και στο εξής. Να είσαι καλά, κοπέλα μου!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχές σου! Σου εύχομαι μέσα απο τα βάθη της πολύπαθης καρδιάς μου , παρα πολυ σύντομα να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερο γερο μωρακι! Και ΕΣΥ με εξωσωματικη προσπαθείς ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΜΑΡΑΓΔΑ1 το έχω δει δις το έργο. Πιστεύω ότι μόλις κάνεις το παιδάκι σου θα κλείσουν οι πληγές. Κοίτα μπροστά και όλα θα πάνε καλά.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχές σου! Να Είσαι καλα! Μου δημιουργησες όμως κάποιες απορίες . Όταν λες δις εννοείς ότι είχες 2 φορές εξωμητριος κυηση; Σου αφαίρεσαν και τις δυο Σαλπιγγες; Έχεις παιδάκι Τώρα; Με εξωσωματικη; Συγνώμη για το βομβαρδισμό απο ερωτήσεις αλλα με βοηθάει να ξέρω, Έστω και αν δεν σε ξέρω! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχές σου! Σου εύχομαι μέσα απο τα βάθη της πολύπαθης καρδιάς μου , παρα πολυ σύντομα να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερο γερο μωρακι! Και ΕΣΥ με εξωσωματικη προσπαθείς ;
Ξεκινάω εξωσωματική μόλις αδιαθετήσω. Σε ευχαριστώ για τις ευχες. Και σε σένα ό,τι επιθυμείς!:P

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
oxi den me zalises Dimitra!kathe allo!apla auto prepei na ginei!oso gia tin egxeirsi tha tin kano se kliniki.ta nosokomeia den ta empisteuomai!exallou k tin proti fora pou xa kanei,tin ekana se kliniki k ola eixan paei mia xara!

 

Κοπέλα μου ξέρω ότι απαντάω λίγο αργά και σίγουρα μέχρι τώρα θα έχεις τελειώσει με το θέμα της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης σου.Κατ'αρχήν εύχομαι να πήγαν όλα κατ'ευχήν και να είσαι καλά.Επειδή έχω διαβάσει και παλαιότερα ποστ σου,είδα πως αυτή ήταν η τρίτη εγκυμοσύνη σου.Την πρώτη και την τρίτη την τερμάτισες εσύ και η δεύτερη δεν ευδοκίμησε από μόνη της αν δεν κάνω λάθος.Θα ήθελα λοιπόν να σου πω κάτι σαν μεγαλύτερη που είμαι,χωρίς φυσικά καμία διάθεση να σε κρίνω,άλλωστε ποιά είμαι εγώ που θα μπορούσα να έχω το δικαίωμα να το κάνω.Καλό θα ήταν κούκλα μου να παίρνεις μέτρα αντισύλληψης,έτσι δεν θα ξαναμπείς σ'αυτήν την επώδυνη διαδικασία.Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και πέρα και ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Η δική μου ιστορία μου ξεκίνησε με υπογονιμότητα όπου μετά από 1/5 χρόνο, οι κλασικές εξετάσεις (ορμονικές, σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα) δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό... η διάγνωση "ανεξήγητη υπογονιμότητα"... Δύο προσπάθειες σπερματέγχυσης απέτυχαν. Ο εξειδικευμένος γυναικολόγος στον οποίο απευθυνθήκαμε στη συνέχεια πρότεινε εξωσωματική, το αποφασίσαμε με αισιοδοξία, όμως και αυτή η προσπάθεια απέτυχε. Η ψυχολογία χάλια, με τη προοπτική όμως να βρεθεί τι φταίει προβήκαμε σε διαγνωστική υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση". Στον ίδιο κύκλο έμεινα έγκυος, η χοριακή ανέβαινε φυσιολογικά, η χαρά μας απερίγραπτη... Το όνειρο όμως έσβησε γρήγορα, λίγο πριν τα Χριστουγέννα, όταν στον 1ο υπέρηχο, η κύηση ήταν εξωμήτριος και η εισαγωγή για την αφαίρεσή της αμεσότατη. Το "γιατί" μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ και η επιλογή μόνο μία... να συνεχίσω να ζω και να προσπαθώ...

Link to comment
Share on other sites

optimistic γεια σου!πριν 2 μηνες ειχα και εγω μια εξωμητριο οπου μου αφαιρεθηκε η δεξια σαλπιγγα,ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και οπως και εσυ απογοητευση μεγαλη!προσπαθουσα σχεδον ενα χρονο με τον αντρα μου,και οταν συναιβει, η γιατρος μου μου ειπε πως μπορει να ειναι απλα ατυχια και με την λαπαροσκοπηση ειπε πως η αριστερη ειναι μια χαρα.θα σου πω αυτο που μου ειπε και κατα μια εννοια ειναι αληθεια ''αφου συναιβει μια φορα να μεινεις εγκυος θα ξανασυμβει και με μεγαλητερες πιθανοτητες τα πραγματα να πανε καλα''!με εξωσωματικη ειχες το εξωμητριο?οπως και να εχει το σιγουρο ειναι πως θα το προσπαθησουμε και πως οι πιθανοτητες να αποκτησουμε παιδακι στην εποχη που ζουμε και με τα ιατρικα μεσα που υπαρχουν ειναι πολλες...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alexioa, λυπάμαι που και η δική σου εγκυμοσύνη εξελίχθηκε με αυτό τον τρόπο. Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν... και εμένα μου αφαιρέθηκε η δεξιά σάλπιγγα και η αριστερή χαρακτηρίστηκε υγιής. Παρόλα αυτά δεν έχει προκύψει ακόμη εγκυμοσύνη... Η σύλληψη ήταν φυσιολογική, αλλά για το εξωμήτριο δεν υπήρξε σαφής απάντηση, απλά σκάλωσε... Το χειρότερο και πιο επιβαρυντικό για την ψυχολογία μας είναι ότι αφορούσε την πρώτη μας εγκυμοσύνη... Έχεις δίκαιο πάντως, δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω... ελπίζω και εύχομαι ολόψυχα σύντομα να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης με τον ερχομό ενός νέου bebe στη ζωή μας...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως μετα την δικη μου εξωμητριο εμαθα και για αλλες γνωστες μου που το επαθαν και μετα εκαναν παιδια.την γιατρο μου την ειδα πολυ ενθαρυντικη και πιστευω πως ειναι καλη και οτι χρειαστει θα με συμβουλεψει σωστα οπως και την προηγουμενη φορα.το μονο που μου ειχε καρφωθει στο μυαλο αλλα σιγα σιγα το αποβαλω ειναι πως 'με πηραν τα χρονια' και να φανταστεις σε λιγο κλεινω τα 30.αλλα σε αυτο με βοηθησε πολυ ο αντρας μου!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ μικρή ακόμα και δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι... όλα θα λειτουγήσουν φυσιολογικά είμαι σίγουρη! Ξεκίνα τις προσπάθειες χαλαρά και να μην απογοητεύεσαι... εξάλλου ο οργανισμός χρειάζεται το χρόνο του για να συνέλθει...

Εγώ είμαι 37 και με δυσκολία στη σύλληψη... παρόλα αυτά, όπως σωστά είπες, η επιστήμη και οι τεχνικές εξελίσσονται, οπότε προσπαθώ να μην χάνω το κουράγιο μου και να χαίρομαι για αυτά που έχω τη δεδομένη στιγμή. Βαθιά μέσα μου όμως ελπίζω να τα καταφέρουμε μόνοι μας και κάποια στιγμή όλη αυτή η δύσκολη περίοδος να μοιάζει με ένα κακό όνειρο...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι μας και αυτο μας τρελενει μερικες φορες!να φανταστεις μια φιλη μου εκανε το πρωτο της παιδι στα 40 πριν ακομα προλαβει να παντρεφτει γιατι τον ηξερε 6 μηνες μονο ενω πριν δεν ηθελε παιδια γιατι ειχε προβλημα με την παλια της σχεση και ειχε κανει και επεμβαση για ενδομητριωση και τωρα μετα απο 5 χρονια εχει 2 παιδια.δεν μπορεις να ξερεις πραγματικα πως σου ερχονται τα πραγματα γι'αυτο μην απογοητευεσαι.πολυ σωστα λες να χαιρεσαι αυτο που εχεις τωρα.εχω και την ξαδερφη μου στην ιδια ηλικια με μενα περιπου με ενα παιδακι 4 χρονων και ενω οικονομικα και θεματα υγεις ειναι τελεια εχει σοβαρο προβλημα με τον αντρα της και ειναι στα χωρισματα.εσυ ποτε ξεκινησες τις προσπαθειες μετα την επεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ 27 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ 37. 19/05/2012 ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ, 12/07/2012 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΨΣΨΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ, ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΟΙ, ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.....:rolleyes:. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ 22 ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 0 ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ, ΣΗΜΕΡΑ 27/08/2012 ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ, ΕΧΩ 6 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.. ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ 1) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΥΗΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ), 2) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΚΑΙ 3) ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ( ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ) ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ 27 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ 37. 19/05/2012 ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ, 12/07/2012 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΨΣΨΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ, ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΟΙ, ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.....:rolleyes:. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ 22 ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 0 ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ, ΣΗΜΕΡΑ 27/08/2012 ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ, ΕΧΩ 6 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.. ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ 1) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΥΗΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ), 2) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΚΑΙ 3) ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ( ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ) ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!

 

Καρδουλα μου θα τα καταφερετε...μην ανησυχεις..λοιπον..

1.απ τη στιγμη που δεν εχεις σαλπιγγες πως μπορει να κανεις εξωμητριο..

2.απ τη σαλπιγγα περναει κ γονιμοποιειται το ωαριο οποτε..

 

δεν ειμαι κ γιατρος...ο γιατρος σου τι σου ειπε;

απ τα λιγα που ξερω αυτο συμπερανα...ρωτα τον γιατρο σου κοπελα μου

ευχομαι γρηγορα να γινεις μανουλα

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

pesky, πιστεύω ότι η καθυστέρηση που έχεις οφείλεται στο ότι είναι η επόμενη περίοδος μετά από εξωσωματική. Πέρυσι τον Ιούλιο είχα βιοχημική κύηση από εξωσωματική. Μόλις μηδενίστηκε η χοριακή, αδιαθέτησα για 14 μέρες!!! περίπου και μετά τον Αύγουστο καθυστέρησε περίπου 10 μέρες η περίοδος. Πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι διαταράσσεται κάπως ο φυσιολογικός κύκλος και θέλει λίγο χρόνο να επανέλθει. Από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα. Να σου πω ότι εγώ είμαι μονοσαλπιγγούλα λόγω εξωμητρίου, αλλά τώρα πλέον είμαι έγκυος. Απλά για να ξέρεις ότι σύντομα θα τα καταφέρεις κι εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι παρα πολυ για σενα!!! Εκανα χοριακη για τυπικους και μονο λογους και ηταν 0 οπωσ περιμεναμε δλδ!!Εσυ έμεινες εγκυος απο μονη σου ή εκανες κι'αλλη προσπαθεια?? εγω θα παω αρχες οκτώμβρη για τα 4 κατεψυγμενα μου...εν το μεταξυ την εξωσωματικη την εκανα τοβ ιουλιο που ειχε τον καυσωνα!!! της μερες μετα την εμρυομεταφορα ημουν μουσκεμα στον ιδρωτα και δεν κοιμομουν σχεδον ποτε, ειχα γινει ζομπι, το περιμενα οτι θα ηταν αρνητικη η χοριακη μου και ας λενε οι γιατροι οτι οι καιρικες συνθηκες δεν παιζουν ρολο..Φουσκες ολα..Την δουλεια τους θέλουν να κανουν μονο και υποτιθεται οτι στο κεντρο που πηγα οτι ειναι το καλητερο σε ολη την ελλάδα!!!!!!! Παιρναω δυσκολες στιγμες,δεν υπαρχει μερα που να μην κλαψω,θελω παρα πολυ ενα παιδακι!!!! Απο τοτε που μου συνεβει αυτο (απο τον Μαιο) ζω ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, γραφω πιο κατω τα αποτελεσματα της χοριακης..Τα εχω λιγο χαμενα και γι'αυτο ρωταω συνεχως μηπως βγαλω και απο δω μια ακρη γιατι στο κεντρο που εκανα την εξωσωματικη μου ειναι λιγο απρωσωπα και δεν μπορω να βγαλω ακρη,ειναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!! ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ : ΜΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ DNA ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, γραφω πιο κατω τα αποτελεσματα της χοριακης..Τα εχω λιγο χαμενα και γι'αυτο ρωταω συνεχως μηπως βγαλω και απο δω μια ακρη γιατι στο κεντρο που εκανα την εξωσωματικη μου ειναι λιγο απρωσωπα και δεν μπορω να βγαλω ακρη,ειναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!! ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ : ΜΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ DNA ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pesky ηρέμησε πέρασες πολλά μαζεμένα και θες χρόνο για να επανέλθεις τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά.

και γω πέρασα κάτι άσχημο πολύ προσφατα και δεν ξέρω ακόμα αν θα καταλήξω στη λύση της εξωσωματική ή αν θα προσπαθήσω πάλι μόνη μου. αυτά που γράφεις είναι οι σκέψεις σου μόνο οι κάποιες υποψίες σου που βασίζονται σε γεγονότα? θα με βοηθούσες αν εγραφες τι ακριβώς εννοείς, αν θέλεις βέβαια. να είσαι καλά και όλα τα αλλα θα έρθουν στην ώρα τους!!

Link to comment
Share on other sites

Παιρναω δυσκολες στιγμες,δεν υπαρχει μερα που να μην κλαψω,θελω παρα πολυ ενα παιδακι!!!! Απο τοτε που μου συνεβει αυτο (απο τον Μαιο) ζω ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!!!

 

Πες τα κοριτσάκι μου να ξεσπάσεις! Λίγο-πολύ σε αυτό το θέμα, όλες είχαμε τις δύσκολες στιγμές μας και σου μιλάω από προσωπική πείρα, με βοήθησαν πολλές κοπέλες εδώ, γιατί απλά έλεγα πως ένιωθα. Μπορούσα να πω πως έκλαιγα και κλαίω κάθε μέρα και πως έιμαι πολύ χάλια και μόνο γλυκές κουβέντες διάβαζα. Και τις ευχαριστώ όλες γι αυτό. Ξέσπασε καλή μου και κλάψε, αλλά θα δεις, σε λίγο καιρό θα πονάει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι παρα πολυ για σενα!!! Εκανα χοριακη για τυπικους και μονο λογους και ηταν 0 οπωσ περιμεναμε δλδ!!Εσυ έμεινες εγκυος απο μονη σου ή εκανες κι'αλλη προσπαθεια?? εγω θα παω αρχες οκτώμβρη για τα 4 κατεψυγμενα μου...εν το μεταξυ την εξωσωματικη την εκανα τοβ ιουλιο που ειχε τον καυσωνα!!! της μερες μετα την εμρυομεταφορα ημουν μουσκεμα στον ιδρωτα και δεν κοιμομουν σχεδον ποτε, ειχα γινει ζομπι, το περιμενα οτι θα ηταν αρνητικη η χοριακη μου και ας λενε οι γιατροι οτι οι καιρικες συνθηκες δεν παιζουν ρολο..Φουσκες ολα..Την δουλεια τους θέλουν να κανουν μονο και υποτιθεται οτι στο κεντρο που πηγα οτι ειναι το καλητερο σε ολη την ελλάδα!!!!!!! Παιρναω δυσκολες στιγμες,δεν υπαρχει μερα που να μην κλαψω,θελω παρα πολυ ενα παιδακι!!!! Απο τοτε που μου συνεβει αυτο (απο τον Μαιο) ζω ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!!!

 

pesky μου, με εξωσωματική έμεινα! Κι εγώ σε μεγάλο κέντρο της Αθήνας. Μην σε παίρνει από κάτω. Θα τα καταφέρεις, να είσαι σίγουρη. Αλλά θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς και στο προσωπικό, ώστε να πατάς γερά σε κάθε σου βήμα. Πριν ένα χρόνο ακριβώς ήμουν όπως είσαι κι εσύ τώρα. Θα δεις ότι όλα θα αλλάξουν! Και θα αποκτήσεις παιδάκι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και η ζωή σου δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια όσο νομίζεις! Έχεις την υγεία σου, έχεις τον άντρα σου δίπλα σου και είστε υγιείς ώστε να συνεχίσετε τις προσπάθειές σας. Και μόνο αυτό είναι πολύ σημαντικό! Σκέψου θετικά, πλησιάζει γρήγορα ο καιρός για την επόμενη προσπάθεια και πρέπει να είσαι δυνατή! Πάντως κι εγώ με τα κατεψυγμένα έμεινα έγκυος! ;)

Link to comment
Share on other sites

SALVATION ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΨΥΓΜΕΝΑ ΜΑΣ.. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!! :)))))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...