Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Κορίτσια οι δικές μου χοριακές ήταν: 112 - 305 - 848 - 285 (μέτρηση ανα μία μέρα), σε μία εβδομάδα πήγε 690 και εκεί υποψιαστήκαμε το εξωμήτριο...

Σε δύο μέρες χοριακή 640 μου χορηγήθηκε μία δόση μεθοτρεξάτης (η ένεση που περιγράφει η magdoula).Στον υπέρηχο δε φαινότανε καθαρά, στη μήτρα δεν υπήρχε τίποτα μόνο η δεξιά σάλπιγγα ήταν λίγο διογκωμένη.

Να σημειώσω πως όλα αυτά έγιναν στις αρχές Απριλίου δηλ. μέσα στις διακοπές του Πάσχα.

magdoula κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό είχα για την ένεση, αλλά και η λαπαροσκόπηση έτσι εσπευσμένα δεν ήθελα να γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Katekous πρώτον δεν ακούμε ποτέ τη μικροβιολόγο.Η δουλεία της είναι να βγάζει αποτελέσματα και όχι να τα αξιολογεί. Αυτό είναι δουλειά του γιατρού σου και μαλίστα μόνο αφού σε έχει εξετάσει. Μην αγχώνεσαι, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Και δεν στο λέω επειδή είμαι έξω από το χωρό. Στο λέω γιατί αυτό είναι η στάση της ζωής μου. Εγώ κατάλαβα ότι είναι εξωμήτριο κατά τύχη. Μου ήρθε αίμα και το θεώρησε ο γιατρός μου αποβολή. Είπε ότι ήταν νωρίς και ότι δεν έπρεπε να ξαναπάω. Μετά από μια εβδομάδα έκανα γυμναστική και στους ραχιαίους κατάλαβα ένα εξώγκομα στη δεξια πλευρά. Απλά άκου το σώμα σου. Εγώ ήμουν από τις "τυχερές" και άρχισε να πέφτει μόνη της η χοριακή. Εσύ βέβαια δεν ξέρεις καν τι είναι γι' αυτό μπάστα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηρα..σε ευχαριστω που μου εγραψες, μετα την ενεση ποσο καιρο σου ειπαν να περιμενεις για την επομενη προσπαθεια? εμενα μου ειπε 6 μηνες και θελαμε να κανουμε σεπτεμβρη την δευτερη προσπαθεια με φαρμακα και τωρα εαν ισχυει το 6 μηνες , παμε για νοεμβρη..βεβαια το τι θα γινει με μενα θα κριθει την τεταρτη με τον κολπικο και την πεμπτη με την χοριακη...

Link to comment
Share on other sites

Domnina μου ενωμένες θα νικήσουμε :mrgreen:.Είναι νωρίς για αστεία για σένα βέβαια, το ξέρω ότι ακόμα πονάς, αλλά πίστεψέ με, το πράγμα θέλει τρέλα πριν μας τρελάνει αυτό. Υπομονή!΄Είναι το μεγαλύτερο ψυχικό χάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Magdoula. Επειδή είχαμε τις ίδιες τιμές θέλω να σου πω ότι και εγώ περίμενα (επειδή δεν υπάρχει περίπτωση ρήξης με αυτές τις τιμές) και τελικά μετά από 6 μέρες έπεσε.Κάνε υπομονή γιατί ουτε μια σάλπιγγα λιγότερη σε εξυπηρετεί άλλα ούτε και μια ένεση με ένα φάρμακο αντικαρκινικό θα ήταν καλό, εκτός βέβαια και αν έπρεπε να αντιμετωπιστεί άμεσα η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ηρα..σε ευχαριστω που μου εγραψες, μετα την ενεση ποσο καιρο σου ειπαν να περιμενεις για την επομενη προσπαθεια? εμενα μου ειπε 6 μηνες και θελαμε να κανουμε σεπτεμβρη την δευτερη προσπαθεια με φαρμακα και τωρα εαν ισχυει το 6 μηνες , παμε για νοεμβρη..βεβαια το τι θα γινει με μενα θα κριθει την τεταρτη με τον κολπικο και την πεμπτη με την χοριακη...

 

Μου είπαν μετά από τρεις μήνες, αλλά θα περιμένω σίγουρα ένα εξάμηνο για την επόμενη εξωσωματική. Να περάσει το καλοκαίρι και πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Katekous πρώτον δεν ακούμε ποτέ τη μικροβιολόγο.Η δουλεία της είναι να βγάζει αποτελέσματα και όχι να τα αξιολογεί. Αυτό είναι δουλειά του γιατρού σου και μαλίστα μόνο αφού σε έχει εξετάσει. Μην αγχώνεσαι, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Και δεν στο λέω επειδή είμαι έξω από το χωρό. Στο λέω γιατί αυτό είναι η στάση της ζωής μου. Εγώ κατάλαβα ότι είναι εξωμήτριο κατά τύχη. Μου ήρθε αίμα και το θεώρησε ο γιατρός μου αποβολή. Είπε ότι ήταν νωρίς και ότι δεν έπρεπε να ξαναπάω. Μετά από μια εβδομάδα έκανα γυμναστική και στους ραχιαίους κατάλαβα ένα εξώγκομα στη δεξια πλευρά. Απλά άκου το σώμα σου. Εγώ ήμουν από τις "τυχερές" και άρχισε να πέφτει μόνη της η χοριακή. Εσύ βέβαια δεν ξέρεις καν τι είναι γι' αυτό μπάστα!

εγραψα για αιματολόγο και όχι για μικροβιολόγο φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Κατέκους κοριτσάκι μου,

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν είναι εξωμήτριο.. ίσως υπάρχει αποκόλληση και από εκεί προέρχεται το αίμα.. ελπίζω σήμερα να έχει ελαττωθεί, και γιατί όχι να έχει σταματήσει και τελείως..

 

Ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.. Εμένα το μωράκι μου παλινδρόμησε την 9η βδομάδα και είναι ακόμα πολύ πρόσφατο... Με πιάνουν κι εμένα τα πάνω και τα κάτω μου αλλά δεν πτοούμαι... ήδη έχω προγραμματίσει το πότε θα κάνω την επόμενη προσπάθεια.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς περισσότερο και να επαναλάβεις τη χοριακή σου.. Σίγουρα το νούμερο είναι πολύ μικρό για να μπορέσει ο γιατρός να δει το οτιδήποτε με τον υπέρηχο... λίγη υπομονή ακόμα κοριτσάκι..

 

Περιμένουμε να μας πεις τα νεότερα..

 

Μαγδούλα μου ακόμα και με το εξωμήτριο τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης παραμένουν διότι οι ορμόνες συνεχίζουν να εκκρίνονται, απλά σε μικρότερο βαθμό.. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ότι μπορείς προκειμένου να μη χάσεις τη σάλπιγγα, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένεις ένα εξάμηνο για να ξαναπροσπαθήσεις..

 

Άννα μου.. η τρέλλα εκτός από τα βουνά κατοικοεδρεύει και στο Κολωνάκι (η δουλειά μου είναι στο Κολωνάκι)...

 

Μαζί ενωμένες θα καταφέρουμε τα πάντα!

 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Katekous γλυκιά μου! Στο πρώτο σου μήνυμα δεν αναφέρεις πουθενά τη λέξη αιματολόγος γι' αυτό και υπέθεσα ότι την χοριακή την έκανες σε μικροβιολόγο!!!! Δεύτερον το μήνυμά μου είχε σκοπό να σε χαλαρώσει και όχι να σε εκνευρίσει ή να σε κριτικάρει!!! Απλά επειδή μου έχει τύχει η μικροβιολόγος να γνωματεύσει και να είναι τελείως λάθος γιαυτό και σου το είπα!!! Καλή τύχη και καλή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Αννα ...Παρεξήγηση καλή μου δε πειράζει ....τον εχω πρήξει το γιατρό μου ... πιστεψέ με. Το αίμα συνεχίζεται και οι ώρες μέχρι αύριο περνάνε τοσο αργά. Κάνω υπομονή δε μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο. Κουράγιο σε όλες...θα σας ενημερώσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όταν μπήκα στο νοσοκομείο φώναζα να μου σώσουν τη σάλπιγγα, αλλά η χοριακή ήταν ήδη ανεβασμένη και είχε γίνει ρήξη, οπότε την αφαίρεσαν. Το εξωμήτριο είναι εξωμήτριο...Δεν υπάρχει χειρότερο....Ειτε χάσεις είτε δε χάσεις τη σάλπιγγα ο πόνος και ο φόβος παραμένουν....Μακάρι βέβαια να μου είχαν σώσει τη σάλπιγγα!!! Αν το είχα καταλάβει νωρίτερα ίσως να τη γλίτωνα....Υπάρχουν λοιπόν κορίτσια που και εξωμήτριο έκαναν και ένα σημαντικό όργανο αναπαραγωγής έχασαν...Τι να κάνουμε; Να πεθάνουμε; Οχι!!! Εκλαψα, πόνεσα, δεν περνά μέρα που να μην το σκεφτώ, πολλές φορές κάνω έρωτα και κλαίω γιατί σκέφτομαι πως η ωορρηξία μπορεί να γίνεται από την πλευρά που δεν έχω σάλπιγγα, αλλά ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΡΕΚΕΙ!!! Σήμερα έγινα 35 και δεν έχω παιδιά! Δεν ξέρω αν θα κάνω ποτέ. Τον αντρούλη μου όμως, τους γονείς μου και την αδελφή μου που με βλέπου όλο αυτό το διάστημα ( 1 χρόνο τώρα) να είμαι μες στην μελαγχολία και το κλάμα, δεν θέλω να τους ξαναστενοχωρήσω. Αν ο Θεός θέλει θα μου χαρίσει ένα παιδάκι. Εγώ πάντως διατηρώ κρυφά μέσα μου όμως την ελπίδα ότι έστω και με μία σαλπιγγούλα θα τα καταφέρω....Ξέρω κορίτσια που τα κατάφεραν...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

αννα καλησπερα, εννοεις για την ενεση οτι ειναι καρκινογονα? η αντικαρκινογονα γιατι δεν το καταλαβα..θα μου πεις τωρα οτι και να ναι αν χρειαστει τα κανεις ολα..αντε να δουμε αυριο τι θα δει και τι θα μου πει..σε ευχαριστω που μου εγραψες..

Link to comment
Share on other sites

αννα συγνωμη που σε πριζω, αλλα εχω αγωνια..οταν λες επεσε σε 6 μερες, τι εννοεις? με μορφη περιοδου? με καποιον πονο, η απλα στα ουρα? χιλια συγνωμη ειμαι ασχετη και φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Magdoula μου μη στεναχωριέσαι και δεν με έπριξες. Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Είναι αντικαρκινικό φάρμακο και χωρηγείται για τη θεραπεία του καρκίνου διότι σταματά την κυτταρική διαίρεση. Το μόνο σημάδι είναι κάποιες φλούδες όταν ουρείς και αυτές αν τις προσέξεις, που να σου πω είναι λίγο δύσκολο! Αίμα θα έχεις ούτως ή άλλως. Γιατί αρχίζει και φεύγει το ενδομήτριο. Λίγο πόνο εγώ ένιωθα γιατί έκανε η σάλπιγγα περισταλτικές κινήσεις Για να φύγουν τα υπολοίματα του σάκου. Απλά αν έπεσε έστω και λίγο να το αφήσεις μόνο του. Εγώ μετά από έξι μέρες που είχα κάνει είχε μειωθεί 15 μονάδες, μετά από μια βδομάδα 10 και μετά από άλλη μία άρχισε τρελή κάθοδο! Μόνο κάνε υπομονή!¨ολα θα πάνε καλά! Άκουσέ με και πίστεψέ το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς όλα καλά. Θα μου πεις τρελή είμαι; Απλά τουλάχιστον έχεις τη σάλπιγγα χωρίς καμία πιθανή βλάβη! Στο εξωμήτριο η χοριακή κατεβαίνει πολύ αργά και βασανιστικά!Άρα μάλλον όλα καλά! Πάρε φόρα και βάρα!!! Μέχρι να κάνεις παιδί και να είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις! Σήμερα όλα γίνονται !! Domnina μου πολύ μου αρέσει που σ' ακούω έτσι δυναμική! Μπράβο σου! Γιατί ξέρεις κάτι; Όσο πιο πολύ το πιστέψεις τόσο πιο πολύ στρέφεις το σύμπαν επάνω σου!

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνει το σύμπαν ένας τεράστιος προβολέας και να λάμψει πάνω από το κεφαλάκι μου όσο θέλει..

 

Μετράω τις μέρες σαν το φαντάρο μέχρι να'ρθει ο Αύγουστος και να δούμε πως εξελίσσεται ο κύκλος μου..

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

αννα σε ευχαριστω πολυ για οτι μου γραφεις...πηγα σημερα και μου εκαναν κολπικο και ειδε οτι αυτο εμεινε στασιμο, οποτε μου ειπε ο γιατρος αυτο που λες και εσυ, οτι δεν θα μου κανει τιποτα και θα φυγει μονο του, ουτε χοριακη μου ειπε να κανω αυριο, απλα να παω την επομενη τεταρτη να με ξαναδει και να κανω και χοριακη.Μου ειπε οτι παλινδρομισε και αυτο ειναι καλυτερο απο το εξωμητριο, οποτε μου ειπε μπορω να ξεκινησω αμεσα προσπαθειες..δλδ να μου ερθει το αιμα πρωτα να καθαρισω και μετα...ε θα κανω οτι μπορω μονη μου μεχρι το σεμπτεμβριο και μετα πρωτα ο Θεος, θα κανω εξωσωματικη και αυτη τη φορα ολοκληρωμενη, οχι σπερματεγγυση..σε ευχαριστω και παλι για ολα..σου ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο και συντομα να εχουμε ολες οτι επιθυμουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μαγδούλα μου τουλάχιστον γλύτωσες τα χειρότερα!

 

Με το καλό να καθαρίσεις τελείως και μετά να ξεκινήσεις σιγά σιγά τις προσπάθειες. Και που ξέρεις, μέσα στο καλοκαιράκι που θα είστε πιο χαλαροί μπορεί να το τσακώσετε το μπεμπέ!

Link to comment
Share on other sites

domnina, ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο..σημασια εχει να ειμαστε γερες και με υγεια και ολα θα τα κατεφερουμε, εγω τωρα 2 μερες ειμαι στα κατω μου, εξαιτιας του ολου θεματος..ε οσο να ναι, πιστευα οτι τα καταφερα, αλλα δεν πειραζει θα μου περασει, εχω δωσει στον εαυτο μου διορια μεχρι και το σκ να το ξεπερασει και να αρχισω να βλεπω μπροστα μου την επομενη προσπαθεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia elpizw oles na eiste kala. tha ithela na rwtisw, exw thiroidi - ti noso xasimodo - o endokrinologos mou eipe oti kata megalo pososto epireazei sti kiisi dimiourgontas palidromisi. (exw idi ena eksomitri kkai mia salpigga mion) kserete kati gi auto. prospathoume edo kai mines alla tzifos. kathe fora pou perimeno periodo trexw gia b-xoriaki, fobame kai gia na mi kanw kai 2o ekswmitrio. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα!

είμαι κι εγώ ομοιοπαθούσα.Τον 11/2008 έπαθα εξωμήτριο με ρήξη και μου αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα.Τώρα που τα γράφω φαίνονται όλα τόσο απλά αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο τραγική θα μπορούσα να περιγράψω την εμπειρία μου. Είχα κάνει το τεστ και βγήκε θετικό,πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι κάτι βλέπει αλλά είναι ακόμα λίγο νωρίς (5η εβδομάδα) έκανα την χοριακή και ήταν κάπως χαμηλή.Στο μεταξύ ο γιος μου ήταν 14 μηνών και δεν ήθελα να κάνω 2ο παιδί τόσο γρήγορα.Ειρωνεία !!!! Σκεφτόμουνα εάν θα το κρατήσω!!!Όταν τελικά αποφάσισα ότι φυσικά να το κρατήσω άρχισα να έχω καφέ υγρά.Πήρα τον γιατρό μου είπε να πάρω τα γνωστά χάπια και να πάω να με δει. Το άλλο απόγευμα πήγα.Βγήκε μες την καλή χαρά να μας υποδεχτεί και μου έλεγε πόσο χάρηκε που πήρα την σωστή απόφαση.Ειρωνία!!!Όταν με εξέτασε όλα άλλαξαν, το ύφος του μαρτυρούσε πόσο είχε ανυσηχήσει. Μου είπε ότι έχω αίμα και δεν μπορεί να καταλάβει εάν πρόκειται για αποβολή ή εξωμήτριο γιατί δεν μπορούσε από το αίμα να δει.Δώσαμε ραντεβού την επόμενη το πρωί για να δούμε τι θα γίνει.Όμως αυτό το βράδυ ήταν καθοριστικό.Κατά τις 10 άρχισαν πόνοι που έγιναν γρήγορα φρικτοί, εμετοί τάσεις λυποθυμίας ήμουν σχεδόν αναίσθτη.Ο άντρας προσπαθούσε να βρει τον γιατρό αλλά το είχε κλειστό!!!!Κάλεσε ασθενοφόρο αλλά δεν ερχόταν.Με έβαλε αγκαλιά στο αυτοκίνητο και καταλήξαμε στο Αλεξάνδρα. Μου έκαναν εισαγωγή και το πρωί θα έβλεπαν τι θα γινόταν. Πονούσα υπερβολικά λυποθύμησα στις τουαλέτες πραγματικά ένιωσα ότι πεθαίνω.τελικά με εγχείρησαν την άλλη μέρα στι 4 το απόγευμα.Οι πόνοι είχαν αρχίσει από τις 10 το προηγούμενο βράδυ.Επίσης χρειάστηκα μετάγγισεις. Όλα αυτά που πέρασα ήταν τρομερά.Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.Το αποτέλεσμα είναι ότι εμφάνησα κρίσεις πανικού.ένιωθα ζάλη κτλ δηλαδή παρόμοια συμπτώματα με ότι είχα εκείνο το βράδυ.Τώρα ολοκληρώνω την θεραπεία και θέλω να κάνω κι άλλο παιδί όμως φοβάμαι τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Gia sas koritsia , eimai kainoyrgeia edo kai genika diladi , eisaste oi mones pou tha me katalavete ..eimai stin tetarti mera meta to xeirourgeio poy mou stoixise to prwto mou mwro kai tin aristeri salpiga.....to mono poy exo na pw einai makria apo to aretaieio .. me esteilan spiti me esoteriki aimorageia kai eksomitrio makria makria.. an den pigaina allou gia na mpw epeigon xeirourgeio tora den tha mporousa na sas steilw minima..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...