Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκότωσαν το 22 μηνών βρέφος επειδή δεν έτρωγε


κλάρα

Recommended Posts

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=215719&cid=4

Δεν μπορω να το πιστεψω πως υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν τοση βιαιοτητα σε ενα μωρο.....πως αντεχουν να χτυπανε μεχρι θανατου ενα αδυναμο τοσο δα πλασματακι......και μετα απο 15 ωρες.....να καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα......

...κοιταω τον μικρουλη μου που κοιμαται και με πιανουν τα κλαματα.....

μα ειναι δυνατον....?????:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


"Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι το παιδί είχε πέσει και στο πρόσφατο παρελθόν θύμα της βίας των γονιών του αφού μόλις το περασμένο καλοκαίρι είχε νοσηλευθεί έχοντας δεχθεί χτυπήματα στο κεφάλι. Οι γιατροί, μάλιστα, θεώρησαν τότε σκόπιμο να το διασωληνώσουν και να το μεταφέρουν στο Αγλαΐα Κυριακού στην Αθήνα."

ωραια μπραβο...

να αισθανονται ενοχοι και αυτοι που δε το προστατεψαν τοτε...

ειμαι πολυ θυμωμενη,μα εχουν γινει πολλα τα περιστατικα.

ελεος ελεος...

αχ αχ τι να πει κανεις τι να πει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω πραγματικα να βλεπω τετοια πραγματα. Πώς μπορουν??? Πετανε μωρα σε σκουπιδια, βόθρους, τα κακοποιούν και άλλοι ανθρωποι προσπαθουν χρόνια για να αποκτησουν μία ζωούλα. Κριμα, άλλη μία ψυχουλα εφυγε αδικα και ζούν τα κτήνη...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλα τα πραγματα. θες να γινεις γονιος? ψυχιατρικος ελεγχος!!

δεν τον περνας? στειρωση!!

μπορει να φαινεται φουτουριστικο και φασιστικο.. τυπου δικαστης ντρεντ.. αλλα σ'αυτο το θεμα πολυ θα θελα να ισχυε..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εχουν και αλλα παιδια...

ακριβως αλλοι δε μπορουν και το χουν τοσο αχτι και αλλοι τα κανουν,τα στελνουν νοσοκομειο η πολιτεια αδιαφορει και τελικα τα σκοτωνουν

ακουγεται τοσο κυνικο μα ειναι αληθεια

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλα τα πραγματα. θες να γινεις γονιος? ψυχιατρικος ελεγχος!!

δεν τον περνας? στειρωση!!

μπορει να φαινεται φουτουριστικο και φασιστικο.. τυπου δικαστης ντρεντ.. αλλα σ'αυτο το θεμα πολυ θα θελα να ισχυε..

 

 

μα τη Παναγια...

 

για να οδηγησεις ενα σκατομηχανακι, περνας εξετασεις..

για να κανεις ενα παιδι, ολα χυμα, οτι να ναι... οποιος να ναι!

Link to comment
Share on other sites

με επιασαν τα κλαματα μολις ακουσα την ειδηση αυτη. κατευθειαν σκεφτηκα το ανηψακι μου, πως θα αντεχα να απλωσω χερι πανω του? να μου το κοβανε καλυτερα το χω παρα να πληγωσω μια αθωα ψυχουλα!

τι εζησε το καημενο? τι ζωη ειδε? ποσο γλυκια θα πρεπε να ηταν η ζωη του και ποσο πικρη του την κανανε αυτα τα τερατα! κρεμασμα επι τοπου θελουν!:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τη Παναγια...

 

για να οδηγησεις ενα σκατομηχανακι, περνας εξετασεις..

για να κανεις ενα παιδι, ολα χυμα, οτι να ναι... οποιος να ναι!

ναι που να παρει,εχεις δικιο...

 

μα θα τρελαθω το πηγαν ηδη μια φορα νοσοκομειο,κανεις δεν ενδιαφερθηκε να δει πως χτυπησε;δε καταλαβαν οτι το χτυπαν οι γονεις του;

δε θελω να πιστευω οτι ηξεραν πως το χτυπανε και δε δωσαν σημασια

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι υπερ...μα πολυ υπερ.... της θανατικης ποινης σε οποιον κακοποιησει παιδι....ποσο μαλιστα αν προκυψει θανατος....τοσο πολυ υπερ που ωρες ωρες θελω να παρω εγω τον νομο στα χερια μου......

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΩΣΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ..:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Την ιδια σκεψη καναμε.....και συμπληρωνω..... ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΑ.......:(:(:(:(:(:(:(:(....

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκληματίας πριν διαπράξει το μεγάλο έγκλημα διαπράττει νωρίτερα πολλά μικρότερα.

Δεν θέλω να ασχοληθώ με τους γονείς, γιατί είναι προφανές ότι πρόκειται για παθολογική οικογένεια. Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι είχαν βιαιοπραγήσει εναντίον του παιδιού πολλές φορές στο παρελθόν και σίγουρα το παιδάκι είχε καταλήξει πολλές ακόμα φορές στο νοσοκομείο. Η Υπηρεσία της ΠΡΟΝΟΙΑΣ που ήταν τόσο καιρό; Κανένας δεν ήξερε τίποτα; Κανένας γιατρός, παιδίατρος, γείτονας δεν είχε ενημερώσει ποτέ την αστυνομία νωρίτερα για τίποτα; Στο νοσοκομείο στο παρελθόν δεν είχε προσέξει ότι το βρέφος κακοποιούνταν ή "δεν ήθελαν να μπλέξουν"; Γιατί η πρόνοια δεν είχε προσπαθήσει να αφαιρέσει την κηδεμονία του παιδιού από τους γονείς; Κανένας δε φρόντισε να ελέγξει σε τι συνθήκες ζει το παιδί; Είναι υποχρέωση της πολιτείας να φροντίζει και να προστατεύει τα παιδιά, εκεί όπου δεν είναι σε θέση να το κάνουν οι βιολογικοί γονείς. Για το φόνο του παιδιού, επομένως, υπάρχουν πολλοί συναυτουργοί και συνυπεύθυνοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο εγκληματίας πριν διαπράξει το μεγάλο έγκλημα διαπράττει νωρίτερα πολλά μικρότερα.

Δεν θέλω να ασχοληθώ με τους γονείς, γιατί είναι προφανές ότι πρόκειται για παθολογική οικογένεια. Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι είχαν βιαιοπραγήσει εναντίον του παιδιού πολλές φορές στο παρελθόν και σίγουρα το παιδάκι είχε καταλήξει πολλές ακόμα φορές στο νοσοκομείο. Η Υπηρεσία της ΠΡΟΝΟΙΑΣ που ήταν τόσο καιρό; Κανένας δεν ήξερε τίποτα; Κανένας γιατρός, παιδίατρος, γείτονας δεν είχε ενημερώσει ποτέ την αστυνομία νωρίτερα για τίποτα; Στο νοσοκομείο στο παρελθόν δεν είχε προσέξει ότι το βρέφος κακοποιούνταν ή "δεν ήθελαν να μπλέξουν"; Γιατί η πρόνοια δεν είχε προσπαθήσει να αφαιρέσει την κηδεμονία του παιδιού από τους γονείς; Κανένας δε φρόντισε να ελέγξει σε τι συνθήκες ζει το παιδί; Είναι υποχρέωση της πολιτείας να φροντίζει και να προστατεύει τα παιδιά, εκεί όπου δεν είναι σε θέση να το κάνουν οι βιολογικοί γονείς. Για το φόνο του παιδιού, επομένως, υπάρχουν πολλοί συναυτουργοί και συνυπεύθυνοι.

Link to comment
Share on other sites

Πάγωσε «Το Χαμόγελο Του Παιδιού» με τον άδικο χαμό μιας αθώας ψυχής....

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Αθήνα , 3 Δεκεμβρίου 2010

Πάγωσε «Το Χαμόγελο Του Παιδιού»

με τον άδικο χαμό μιας αθώας ψυχής....

 

Δυστυχώς, ένα ακόμη περιστατικό κακοποίησης ανηλίκου με τραγική κατάληξη, που σημειώθηκε στην περιοχή της Πάτρας, δημοσιοποιήθηκε σήμερα από τα Μ.Μ.Ε.

 

Μόλις, είκοσι ημέρες μετά από τη 19η Νοεμβρίου « Παγκόσμια Ημέρα Ενάντια στην Παιδική Κακοποίηση», ερχόμαστε αντιμέτωποι με το θλιβερό γεγονός θανάτου μιας αθώας ψυχής. Το παιδί (22 μηνών), κατέληξε μετά από σοβαρή κακοποίηση που υπέστη από τον πατέρα του και τη σύντροφό του.

 

Ένα ακόμη θύμα της ανεπάρκειας της Κοινωνικής Πρόνοιας για το παιδί στην Ελλάδα.

 

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» με αφορμή τα χιλιάδες περιστατικά που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε κάθε χρόνο προσπαθούμε να αφυπνίσουμε και να κινητοποιήσουμε το κράτος, τους δημόσιους λειτουργούς, τις αρμόδιες υπηρεσίες, τους πολίτες. H «Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή SOS 1056» δέχθηκε καταγγελίες κακοποίησης κατά το χρονικό διάστημα από 1/1/2010 έως και 31/10/2010.

 

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=107&newid=682&la=1

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκληματίας πριν διαπράξει το μεγάλο έγκλημα διαπράττει νωρίτερα πολλά μικρότερα.

Δεν θέλω να ασχοληθώ με τους γονείς, γιατί είναι προφανές ότι πρόκειται για παθολογική οικογένεια. Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι είχαν βιαιοπραγήσει εναντίον του παιδιού πολλές φορές στο παρελθόν και σίγουρα το παιδάκι είχε καταλήξει πολλές ακόμα φορές στο νοσοκομείο. Η Υπηρεσία της ΠΡΟΝΟΙΑΣ που ήταν τόσο καιρό; Κανένας δεν ήξερε τίποτα; Κανένας γιατρός, παιδίατρος, γείτονας δεν είχε ενημερώσει ποτέ την αστυνομία νωρίτερα για τίποτα; Στο νοσοκομείο στο παρελθόν δεν είχε προσέξει ότι το βρέφος κακοποιούνταν ή "δεν ήθελαν να μπλέξουν"; Γιατί η πρόνοια δεν είχε προσπαθήσει να αφαιρέσει την κηδεμονία του παιδιού από τους γονείς; Κανένας δε φρόντισε να ελέγξει σε τι συνθήκες ζει το παιδί; Είναι υποχρέωση της πολιτείας να φροντίζει και να προστατεύει τα παιδιά, εκεί όπου δεν είναι σε θέση να το κάνουν οι βιολογικοί γονείς. Για το φόνο του παιδιού, επομένως, υπάρχουν πολλοί συναυτουργοί και συνυπεύθυνοι.

 

Ακομα αναρωτιεσαι που ειναι η πολιτεια?

Οπως λεει μια κοπελα πιο πανω πρεπει να παρουμε τον νομο στα χερια μας

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

ανατριχιασα και εξοργιστηκα!!!θανατος και σε αυτους χρειζεται!!!μα ειναι δυνατον να τα βαζουν με ενα ανημπορο, απροστατευτο και αθωο πλασματακι??/ελπιζω τουλαχιστον εκει που ειναι τωρα, να ειναι πολυ καλυτερα. κριμα, κριμα, κριμα,....τι προλαβε να ζησει???μονο ασχημα!!!καλο παραδεισο στο αγγελουδι..

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι υπερ...μα πολυ υπερ.... της θανατικης ποινης σε οποιον κακοποιησει παιδι....ποσο μαλιστα αν προκυψει θανατος....τοσο πολυ υπερ που ωρες ωρες θελω να παρω εγω τον νομο στα χερια μου......

 

Το πόσο συμφωνώ δεν λέγεται....

Ιδια ηλικία με την κόρη μου είχε το παιδάκι αυτό...

Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο, το στομάχι μου ειλικρινά εχει δεθεί κόμπος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΩΣΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ..:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

 

 

με πιανουν κλαματα.....:(:(:(:(

κί οσες φορες σκεφτομαι ποσο την πιεζω να φαει γεμιζω τυψεις......:cry::cry:

 

 

πειτε μου ενα λογο γιατι να λεγονται γονεις αυτα τα τερατα.....

ελπιζω τα αλλα δυο παιδια τους να εχουν καλυτερη τυχη και εκεινοι να παθουν οτι τους αξίζει....

αληθεια τι γινεται με τα αλλα δυο παιδακια τους????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκληματίας πριν διαπράξει το μεγάλο έγκλημα διαπράττει νωρίτερα πολλά μικρότερα.

Δεν θέλω να ασχοληθώ με τους γονείς, γιατί είναι προφανές ότι πρόκειται για παθολογική οικογένεια. Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι είχαν βιαιοπραγήσει εναντίον του παιδιού πολλές φορές στο παρελθόν και σίγουρα το παιδάκι είχε καταλήξει πολλές ακόμα φορές στο νοσοκομείο. Η Υπηρεσία της ΠΡΟΝΟΙΑΣ που ήταν τόσο καιρό; Κανένας δεν ήξερε τίποτα; Κανένας γιατρός, παιδίατρος, γείτονας δεν είχε ενημερώσει ποτέ την αστυνομία νωρίτερα για τίποτα; Στο νοσοκομείο στο παρελθόν δεν είχε προσέξει ότι το βρέφος κακοποιούνταν ή "δεν ήθελαν να μπλέξουν"; Γιατί η πρόνοια δεν είχε προσπαθήσει να αφαιρέσει την κηδεμονία του παιδιού από τους γονείς; Κανένας δε φρόντισε να ελέγξει σε τι συνθήκες ζει το παιδί; Είναι υποχρέωση της πολιτείας να φροντίζει και να προστατεύει τα παιδιά, εκεί όπου δεν είναι σε θέση να το κάνουν οι βιολογικοί γονείς. Για το φόνο του παιδιού, επομένως, υπάρχουν πολλοί συναυτουργοί και συνυπεύθυνοι.

 

Έτσι ακριβώς. Κανείς δεν ήξερε ή / και δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα... Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βάζω και με τους γιατρούς που εξέτασαν το παιδί την πρώτη φορά που το μετέφεραν στο νοσοκομείο. Πότε θα καταλάβουν και οι γιατροί οτι θα πρέπει να καλούν την αστυνομία οταν υπάρχουν ενδείξεις κακοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...