Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αποκλειστικός θηλασμός χωρίς επιτυχία!!!

Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι μέλος εδώ και 2 χρόνια, διαβάζω και ενημερώνομαι από το forum συνεχώς αλλά πρώτη φορά γράφω...

Γέννησα πριν 10 μερες το πρώτο μου παιδάκι με βάρος 3500 κιλά, με καισαρική τομή (όσο και αν προσπαθησαμε με την γιατρό μου για φυσιολογικό τοκετό με πρόκληση στις 40εβδομάδες το μωρό μου ήταν πολύ ψηλά και ο τράχηλος κατάφερε να έχει διαστολή 1 μετά από 7 ώρες). Τα παραπάνω τα γράφω για να επισημάνω ότι ήμουν πάντα φανατική υπερμαχος των φυσικών πραγμάτων....

Αφού λοιπόν δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω το όνειρο μου για φυσιολογικό τοκετό, έπεσα με τα μούτρα στον δεύτερο βασικό μου στόχο: τον αποκλειστικό θηλασμό...που τόσα και τόσα αρνητικά σκεφτόμουν για τις μαμάδες που βρίσκουν την εύκολη λύση του μπουκαλιου και δεν ευλογούν τα παιδάκια τους με το θαυματουργό μητρικό γάλα.....

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....

Παρά τα όσα -και πιστεψτε με ήταν πάρα πολλά-ειχα διαβάσει- ενημερωθεί για τον θηλασμό τόσο η γιατρός, όσο και η παιδιατρος μου αλλα και οι μαίες του μαιευτηρίου επέμεναν ότι το μωρό μου δεν πρεπει να αφυδατωθει και μιας και με την καισαρική τομή το γάλα καθυστερεί παραπάνω, θα δίνω πρώτα το στήθος μου στο μωρό για όση ώρα και όποτε θέλει αλλά θα του προσφέρω και συμπληρωμα το οποιο μου είπαν θα επιλέξει το μωρό αν το χρειαζεται διαφορετικά θα το απορριψει.

Έτσι και έγινε.

Επιστρέφοντας στο σπίτι αποφάσισα να δώσω όλη μου την δύναμη - παρά τους πονους και τις δυσκολίες της επέμβασης- και έτσι από τότε όλη την ημέρα έως το μεταμεσονύχτιο γεύμα θηλάζω το "αδιφάγο" (χρειάζεται περίπου 25 λεπτά και από τα δύο στήθη για να χορτάσει, περίπου ανα τρίωρο...) μωρό μου αποκλειστικά. Τα βράδια όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα....

Έτσι το πρώτο βράδυ δεν θέλησα αφου στράγγιξε και τα δύο στήθη μου να του δωσω συμπλήρωμα. Αποτέλεσμα: ξύπνησε στις 3 έφαγε (ληθαργικά πάντα μετα το πρωτο 10λεπτο) για μιάμιση ωρα μαζί με τα ρεψιματα , ξυπνήματα κοκ όλο μου το γάλα και έπειτα έκλεγε σπαρακτικά ως τις 6:30 όπου την ξαναθήλασα από την αρχή...

Απο το επόμενο βράδυ αποφάσισα να εφαρμόσω την τακτική του μαιευτηρίου γιατι δεν αντεχα στην θέα μιας ψυχούλας 5 ημερών να σπαράζει για λίγο παραπάνω γαλατάκι.... Να σημειώσω ότι το συμπλήρωμα δεν καθυστερεί ποτέ τον επόμενο θηλασμό μου, κάτι που επίσης για εμένα σημαίνει ότι το παιδί το χρειάζεται πραγματικά....

Και τώρα τα κοσμογονικά μου ερωτήματα:

Τί κάνω??? Σίγουρα διαφορετικά πράγματα απο αυτά που πρέσβεβα πριν την γέννα.......

Καλά κάνω???

Και πως στο καλό τα μωρά μας είναι ευτυχισμένα με τον αποκλειστικό θηλασμό όταν σπαράζουν στο κλάμα???

Πέρα απο ολα τα καλά που τους προσφέρουμε με τον θηλασμό για την υγεία και το μέλλον τους μήπως τα ταλαιπωρούμε βάναυσα αφήνοντας τα να ικετεύουν για λίγο παραπάνω φαγάκι....

Μήπως τελικά τα ευτυχισμένα μωρά είναι τα μωρά του μπιμπερό.....

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι νιώθω απελπισμένη και απόλυτα μπερδεμένη, διότι αυτό που τόσο καιρό υπερασπιζόμουν με νύχια και με δόντια- σε σημείο να καταντώ γραφική- τώρα είναι αυτο που μου κλέβει καθε βράδυ την χαρά της μητρότητας....το πιο σημαντικό θαύμα στη ζωή μου!!!!

Αξίζει????????????????????????????????????????

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο -ήθελα να παραθεσω πληροφορίες για να μπορέσετε να με βοηθήσετε- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Περιμένω απελπισμένα βοήθεια.............................................

Διαφημίσεις

• Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλημερα και να σου ζησει το μικρο σου!

κανε ενα κοπο να απαντησεις στις παρακατω ερωτησεις για να εχουμε μια πιο σαφη εικονα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

εκ των προτερων σου λεω οτι καμια μανουλα δεν θελει "να ταλαιπωρει βαναυσα ενα βρεφος που εκλιπαρει για λιγο γαλατακι" οπως λες, και στον αποκλειστικο θηλασμο επουδενι δεν συμβαινει κατι τετοιο! Βαζουμε το μωρο στο στηθος οσο συχνα και για οσο θελει προκειμενου να παραγουμε το γαλα που χρειαζεται. Με το να δινουμε ξενο γαλα για να μην κλαιει μπλοκαρουμε την παραγωγη μας και μοιραια οδηγουμαστε σε ανεπαρκεια γαλακτος.

Οσο φαγανο και αν ειναι το μωρο σου, που ειλικρινα με αυτα που γραφεις μου φαινεται απολυτως φυσιολογικη η ζητηση του, μπορεις να του παρεχεις ολο το γαλα που θελει, βαζοντας το στο στηθος οποτε κλαιει και αφηνοντας το να θηλασει ανεμποδιστα μερα και νυχτα.

Καταρχάς να ζήσει το μωρό σου, γερό και καλότυχο να είναι!

Αφού διάβασα όλα τα παραπάνω θέλω να επισημάνω κάτι πολύ σημαντικό. Η καισαρική γέννα δεν καθυστερεί την διαδικασία του θηλασμού. Από το πρώτο λεπτό της γέννησης του μωρού μπορείς να το βάλεις στο στήθος και να θηλάσει. Όσο πιο γρήγορα βάλεις το μωρό στο στήθος (γι' αυτό λενε στο πρώτο μισάωρο της γέννησης του) τόσο πιο γρήγορα ενεργοποιείται ο μηχανισμός του θηλασμού.

Γέννησα με κ.τ. και τα δύο μου παιδιά και θήλασα αποκλειστικά χωρίς κανένα πρόβληματα για 9 μήνες.

Αυτό που θα σου πρότεινα επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου, ιδίως στο πρώτο μου παιδί που δεν είχα την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει μωρό, έχε δύναμη και υπομονή. Η φύση έχει φροντίσει για τα πάντα. Ο θηλασμός είναι καθαρά ζήτηση και προσφορά. Όση ανάγκη δηλαδή έχει το μωρό σου για γάλα τόσο γάλα θα παράγει και το στήθος σου. Το στήθος μας δεν είναι απόθήκη γάλακτος αλλά παράγεται την ώρα που το μωρό θηλάζει και πιέζει την θηλαία άλω. Το ότι κάποιες φορές το στήθος σου το νιώθεις άδειο και μαλακό δεν σημαίνει ότι το μωρό δεν έχει να φάει. Αν πιέσεις τη θηλαία άλω θα δεις πως βγαίνει γάλα!

Πίστεψε έχω ρίξει τρελά ξενύχτια για να θηλάσει και να χορτάσει, έχω κλείσει και 8 ώρες συνέχομενες με το μωρό στο στήθος. Η μεγαλυτέρη και μοναδική δυσκολία του θηλασμού είναι να τον καθιερώσεις τις πρώτες 40 μέρες, τότε μπορείς να πεις πως πέτυχες τον θηλασμό. Μην ξεχνάς πως αυτές οι μέρες είναι δύσκολες και για το μωρό όσο και για την μαμά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

O5X4p2.png 

ADONEL να σου ζήσει!

Καταρχήν, απάντησε στις ερωτήσεις που σου είπε και η Eve για να έχουμε πλήρη εικόνα.

Από τη δική μου εμπειρία (θήλασα το γιο μου 6 μήνες και την κόρη μου 16,5 -είχα ανακαλύψει το φορουμ και ήξερα περισσότερα).

Το λάθος ξεκινάει από το μαιευτήριο και τις οδηγίες που σου έδωσαν, υπονομεύοντας τον θηλασμό σου.

Όταν γέννησα το γιο μου, αν και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, δεν τον είχα μαζί μου στο δωμάτιο, οπότε 100% του δίνανε και ξένο -ποτέ δεν μου τον έφεραν σε άσχετη ώρα. Δεν είχα το σθένος να το κυνηγήσω περισσότερο -κακώς!

Όταν επιστρέψαμε στο σπίτι, την πρώτη μερά & νύχτα, αντιμετώπισα μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Το μωρό μου αφού θήλαζε ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ όλο το απόγευμα, γύρω στις 12 το βράδυ άρχισε να κλαίει σπαρακτικά και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γι΄αυτό. Γάλα δεν κατέβαινε άλλο, μπουκάλια και γάλατα (ευτυχώς) δεν είχα, αφού ήμουν σίγουρη ότι θα θηλάσω. Το μωρό έκλεαιγε, εγώ έκλαιγα και κάθε τόσο πορσπαθουσα να το ξαναβάλω στο στήθος και ξανά. Αυτό κράτησε ΟΛΟ το βράδυ. Μόλις ξημέρωσε, ο αντρας μου βγήκε να βρει φαρμακείο, γάλα κλπ. Μέχρι να γυρίσει το μωρό είχε θηλάσει κανονικά και κοιμόταν!!!

Ευτυχώς, ο παιδίατρος που ήρθε μετά από λίγες ώρες και του τα είπαμε μας είπε: Βάλτε το γάλα στο βάθος του ντουλαπιού και ξεχάστε ότι υπάρχει. Το μωρό να θηλάζει όποτε και όσο θέλει και θα είστε μια χαρά" Και έτσι έγινε.

Γενικά πάντως, οι θηλασμοί που κάνεις μου ακούγονται λίγοι για τόσο μικρό μωρό, ειδικά αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες με την παραγωγή σου. Θήλασε συχνότερα! Μην αφήνεις να περνούν περισσότερες από 2 ώρες την ήμέρα και 3 τη νύχτα, ακόμα κι αν χρειάζεται να το ξυπνήσεις. Ο χρόνος που κρατάει το γεύμα δεν έχει καμία σημασία. Το συμπλήρωμα σίγουρα καθυστερεί τον επόμενο θηλασμό. 3 ώρες είναι πολλές.

Ανάλογα με το πόσο συμπλήρωμα πίνει αυτή τη στιγμή το μωρό, η Αγλαΐα και τα κορίτσια θα σου πουν πόσο γρήγορα και πως μπορείς να το κόψεις.

Καλή συνέχεια. Ελπίζω να καταφέρεις αυτό που θέλεις!

KbCJp2.pngEYukp3.png

Καλημέρα

Είμαι μέλος εδώ και 2 χρόνια, διαβάζω και ενημερώνομαι από το forum συνεχώς αλλά πρώτη φορά γράφω...

Γέννησα πριν 10 μέρες το πρώτο μου παιδάκι με βάρος 3500 κιλά, με καισαρική τομή (όσο και αν προσπαθήσαμε με την γιατρό μου για φυσιολογικό τοκετό με πρόκληση στις 40εβδομάδες το μωρό μου ήταν πολύ ψηλά και ο τράχηλος κατάφερε να έχει διαστολή 1 μετά από 7 ώρες). Τα παραπάνω τα γράφω για να επισημάνω ότι ήμουν πάντα φανατική υπέρμαχος των φυσικών πραγμάτων....

Wellcome to the club! Και εγώ μανούλα με καισαρική, επειδή ο κορίτσαρος μου δεν έλεγε να κατέβει!

Αφού λοιπόν δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω το όνειρο μου για φυσιολογικό τοκετό, έπεσα με τα μούτρα στον δεύτερο βασικό μου στόχο: τον αποκλειστικό θηλασμό...που τόσα και τόσα αρνητικά σκεφτόμουν για τις μαμάδες που βρίσκουν την εύκολη λύση του μπουκαλιου και δεν ευλογούν τα παιδάκια τους με το θαυματουργό μητρικό γάλα.....

Μην το κάνεις! :) Πολλές φορές δεν φταίνε: μπορεί να φταίει η ελλιπής ενημέρωση, η πίεση και οι απαιτήσεις του περίγυρου, η πίεση του παιδιάτρου (αν υπάρχει παιδίατρος που αντιμετωπίζει με απόλυτο σεβασμό τον αποκλειστικό θηλασμό να μου τον συστήσετε και μένα) κλπ κλπ

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα

Παρά τα όσα -και πιστεψτε με ήταν πάρα πολλά-ειχα διαβάσει- ενημερωθεί για τον θηλασμό

Αν δεν πας σε ένα σεμινάριο γαλουχίας δεν είδες παρά μόνο τα μισά! :)

τόσο η γιατρός, όσο και η παιδιατρος μου αλλα και οι μαίες του μαιευτηρίου επέμεναν ότι το μωρό μου δεν πρεπει να αφυδατωθει και μιας και με την καισαρική τομή το γάλα καθυστερεί παραπάνω, θα δίνω πρώτα το στήθος μου στο μωρό για όση ώρα και όποτε θέλει αλλά θα του προσφέρω και συμπληρωμα το οποιο μου είπαν θα επιλέξει το μωρό αν το χρειαζεται διαφορετικά θα το απορριψει.

Τα σενάρια που πάσαραν και σε μένα, με αποτέλεσμα όσο ήμουν στο μαιευτήριο ήμουν μια κατααγχωμένη μανούλα που πίστευα ότι δεν επαρκώ για το παιδί μου, ότι το στήθος μου είναι στεγνό και δεν μπορεί να θρέψει την ψυχούλα μου.

Έτσι και έγινε

Επιστρέφοντας στο σπίτι αποφάσισα να δώσω όλη μου την δύναμη - παρά τους πονους και τις δυσκολίες της επέμβασης- και έτσι από τότε όλη την ημέρα έως το μεταμεσονύχτιο γεύμα θηλάζω το "αδιφάγο" (χρειάζεται περίπου 25 λεπτά και από τα δύο στήθη για να χορτάσει, περίπου ανα τρίωρο...) μωρό μου αποκλειστικά.

Τυχερή είσαι! Εγώ χρειάστηκε να κλείσω και ώρα με το Ηλεκτράκι μου στο στήθος. Να μη πω και για το 1ο κύμα ανάπτυξης (10η ημέρα) που είχε βεντουζάρει στις θηλές και δεν ξεκόλλαγε με τίποτα.

Τα βράδια όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Έτσι το πρώτο βράδυ δεν θέλησα αφού στράγγιξε και τα δύο στήθη μου να του δώσω συμπλήρωμα. Αποτέλεσμα: ξύπνησε στις 3 έφαγε (ληθαργικά πάντα μετα το πρωτο 10λεπτο) για μιάμιση ωρα μαζί με τα ρεψιματα , ξυπνήματα κοκ όλο μου το γάλα και έπειτα έκλεγε σπαρακτικά ως τις 6:30 όπου την ξαναθήλασα από την αρχή...

Απο το επόμενο βράδυ αποφάσισα να εφαρμόσω την τακτική του μαιευτηρίου γιατι δεν αντεχα στην θέα μιας ψυχούλας 5 ημερών να σπαράζει για λίγο παραπάνω γαλατάκι....

Είσαι σίγουρη ότι σπάραζε για λίγο παραπάνω γαλατάκι; Δεν ξέρω και αν έχεις τη σωστή θέση θηλασμού (ή το μωρό σου). Στη αρχή έδωσα και εγώ συμπλήρωμα (άχρηστο ήταν αλλά βλέπεις ακολουθούσα και εγώ τις οδηγίες του μαιευτηρίου). Τη 10η ημέρα όμως το έκοψα (1ο κύμα ανάπτυξης). Μιλώντας από τη μεριά μου έχω να πω ότι το Ηλεκτράκι μου πολλές φορές επιδιώκει απλά να κοιμηθεί με ένα βυζί στο στόμα (ω ναι, έτσι είναι). της κάνω και εγώ το χατίρι, τι να κάνουμε... Απλά έχω πάρει μια σούπερ πολυθρόνα, ένα βολικότατο μαξιλάρι θηλασμού, και όλοι ήμαστε ευχαριστημένοι!

Να σημειώσω ότι το συμπλήρωμα δεν καθυστερεί ποτέ τον επόμενο θηλασμό μου, κάτι που επίσης για εμένα σημαίνει ότι το παιδί το χρειάζεται πραγματικά

Τί κάνω??? Σίγουρα διαφορετικά πράγματα απο αυτά που πρέσβεβα πριν την γέννα.......

Καλά κάνω???

Και πως στο καλό τα μωρά μας είναι ευτυχισμένα με τον αποκλειστικό θηλασμό όταν σπαράζουν στο κλάμα???

Πέρα απο ολα τα καλά που τους προσφέρουμε με τον θηλασμό για την υγεία και το μέλλον τους μήπως τα ταλαιπωρούμε βάναυσα αφήνοντας τα να ικετεύουν για λίγο παραπάνω φαγάκι....

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι νιώθω απελπισμένη και απόλυτα μπερδεμένη, διότι αυτό που τόσο καιρό υπερασπιζόμουν με νύχια και με δόντια- σε σημείο να καταντώ γραφική- τώρα είναι αυτο που μου κλέβει καθε βράδυ την χαρά της μητρότητας....το πιο σημαντικό θαύμα στη ζωή μου!!!!

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο -ήθελα να παραθεσω πληροφορίες για να μπορέσετε να με βοηθήσετε- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Άποψή μου πάντα: θες να το παλέψεις; Κάνε το! Ο δρόμος στην αρχή δεν θα είναι και ο πιο εύκολος. Αλλά στο εγγυώμαι προσωπικά, σε λίγες μέρες θα νιώσεις τόση ικανοποίηση που θα τα ξεχάσεις όλα.

θες να δώσεις συμπλήρωμα; Σεβαστό και αποδεκτό! Αλλά μην τη πάθεις σα τη μεγάλη μου αδερφούλα, που μετάνιωσε που στο πρώτο παιδί δεν προσπάθησε αρκετά για αποκλειστικό θηλασμό. Να ξέρεις ότι οι επιλογές είναι πρωτίστως δικές σου, και κανείς δεν έχει δικαίωμα να σχολιάσει ή να κρίνει επ'αυτού!

1 συμβουλή: Απευθύνσου σε μία σύμβουλο θηλασμού. Σε πολλές χώρες του εξωτερικού είναι κοινωνική παροχή, εδώ δεν ξέρω καν αν το κόστος το καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ θα σε βοηθήσει.

Φιλικά πάντα,

μια νέα μανούλα που κατάφερε και θηλάζει αποκλειστικά!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Γέννησα πριν 10 μερες το πρώτο μου παιδάκι με βάρος 3500 κιλά, με καισαρική τομή (όσο και αν προσπαθησαμε με την γιατρό μου για φυσιολογικό τοκετό με πρόκληση στις 40εβδομάδες το μωρό μου ήταν πολύ ψηλά και ο τράχηλος κατάφερε να έχει διαστολή 1 μετά από 7 ώρες). Τα παραπάνω τα γράφω για να επισημάνω ότι ήμουν πάντα φανατική υπερμαχος των φυσικών πραγμάτων....

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....

Παρά τα όσα -και πιστεψτε με ήταν πάρα πολλά-ειχα διαβάσει- ενημερωθεί για τον θηλασμό τόσο η γιατρός, όσο και η παιδιατρος μου αλλα και οι μαίες του μαιευτηρίου επέμεναν ότι το μωρό μου δεν πρεπει να αφυδατωθει και μιας και με την καισαρική τομή το γάλα καθυστερεί παραπάνω, θα δίνω πρώτα το στήθος μου στο μωρό για όση ώρα και όποτε θέλει αλλά θα του προσφέρω και συμπληρωμα το οποιο μου είπαν θα επιλέξει το μωρό αν το χρειαζεται διαφορετικά θα το απορριψει.

Έτσι και έγινε.

Επιστρέφοντας στο σπίτι αποφάσισα να δώσω όλη μου την δύναμη - παρά τους πονους και τις δυσκολίες της επέμβασης- και έτσι από τότε όλη την ημέρα έως το μεταμεσονύχτιο γεύμα θηλάζω το "αδιφάγο" (χρειάζεται περίπου 25 λεπτά και από τα δύο στήθη για να χορτάσει, περίπου ανα τρίωρο...) μωρό μου αποκλειστικά. Τα βράδια όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα....

Έτσι το πρώτο βράδυ δεν θέλησα αφου στράγγιξε και τα δύο στήθη μου να του δωσω συμπλήρωμα. Αποτέλεσμα: ξύπνησε στις 3 έφαγε (ληθαργικά πάντα μετα το πρωτο 10λεπτο) για μιάμιση ωρα μαζί με τα ρεψιματα , ξυπνήματα κοκ όλο μου το γάλα και έπειτα έκλεγε σπαρακτικά ως τις 6:30 όπου την ξαναθήλασα από την αρχή...

Απο το επόμενο βράδυ αποφάσισα να εφαρμόσω την τακτική του μαιευτηρίου γιατι δεν αντεχα στην θέα μιας ψυχούλας 5 ημερών να σπαράζει για λίγο παραπάνω γαλατάκι.... Να σημειώσω ότι το συμπλήρωμα δεν καθυστερεί ποτέ τον επόμενο θηλασμό μου, κάτι που επίσης για εμένα σημαίνει ότι το παιδί το χρειάζεται πραγματικά....

Καλά κάνω???

Μην το βάζεις κάτω με τίποτα, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με το θηλασμό αλλά κατάφερα να θηλάσω τελικά την κότη μου 14 μήνες. Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα αλλά μετά πανέυκολο. Δέχτηκα όμως συμβουλές από σύμβουλο θηλασμού το όνομα της οποίας βρήκα στο ιντερνετ. Με βοήθησε πάρα πολύ γιατί με καθοδήγησσε για το πως πρέπει να φερθώ και να κόψω το συμπλήρωμα. Το μωρό ανταποκρίθηκε πολύ εύκολα, παρά τις δικές μου ανησυχίες οτι θα προτιμά το μπουκάλί απο το στήθος και έτσι μετά τις 20 μέρες κατάφερα να θηλάζω αποκλειστικά! Μην παραιτηθείς και ζήτα συμβουλή απο σύμβουλο είτε στο forum είτε σε αυτές που υπάρχουν διαθέσιμα τα τηλέφωνά τους στο ιντερνετ. Καλή δύναμη και όλα θα στρώσουν!!!!

Να σου ζησει το μωρακι σου!!

Οπως στα λενε τα κοριτσια ειναι, βαζε το να θηλαζει οποτε θελει και για οση ωρα θελει!

Στην αρχη ολες ειμαστε αγχωμενες και φοβομαστε οτι δεν χορταινει το μωρο ή οτι δεν εχουμε αρκετο γαλα..

Η αρχη ειναι δυσκολη και κουραστικη αλλα εχε υπομονη και θα τα πας μια χαρα!

Εγω τον πρωτο μηνα ενιωθα οτι ημουν μονιμα με το στηθος εξω (και ημουν βασικα!:) ) ο μικρος μου ετρωγε καθε 1,5 με 2 ωρες και ο θηλασμος κραταγε καμια ωρα...

Καλη επιτυχια!

Κι εγώ σε ρωτώ (χωρίς ίχνος εριστικής διάθεσης):

1. Τα μωρά του μπιμπερό - όπως λες- δεν κλαίνε;

2. Τα νεογέννητα κλαίνε μόνο γιατί πεινάνε; Δεν μπορεί να κλαίνε για να εκφράσουν άλλες ανάγκες (στοργή, αγκαλιά, προσοχή κλπ.) ή για να εκτονώσουν κάποια ένταση (πχ. μνήμες από τη γέννα, ένταση της πρωτόπειρης μαμάς κλπ.);

3. Όταν κάνεις μπάνιο το μωρό ή το αλλάζεις δεν κλαίει (ποτέ); Αυτό τι σημαίνει - ότι σταματάς να το αλλάζεις ή σταματάς να το κάνεις μπάνιο (κατά την αναλογία, κλαίει επειδή το θηλάζω άρα σταματώ να θηλάζω...); Όχι, προφανώς. Απλά ψάχνεις και βρίσκεις τρόπους για να το κάνεις πιο ευχάριστο, πιο επιδέξιο, πιο προσαρμοσμένο στις ανάγκες της στιγμής του μωρού (πχ. ένα μωρό που πεινάει του δίνουμε πρώτα να φάει και μετά το αλλάζουμε πάνα - δεν τρώει "καλύτερα" με στεγνή πάνα, τρώει καλύτερα όταν δεν έχει πλαντάξει στο κλάμα κλπ.)

Καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι τα ερωτήματα και τις αγωνίες σου. Επιλέγοντας να θηλάσεις προσφέρεις στο μωρό σου περισσότερα από τροφή, πέραν του ότι προσφέρεις την καλύτερη δυνατή τροφή.

Δεν φταίει για όλα (τα κλάμματα του μωρού, της μαμάς κλπ.) ο θηλασμός... ;)

Σας ευχαριστώ όλες πραγματικά!!!

Αν και γενικά είμαι δυνατή και επίμονη, αυτές τις ημέρες νιώθω ώρες ώρες απελπισία ότι καταρρέω....

Άργησα να απαντήσω διότι θήλαζα από τις 11-12:20 και από 12:50-13:40 όπου μετά ένιωθα ότι θα λυποθιμήσω πάνω στο παιδί και την σταμάτησα, της έδωσα πιπίλα, την κούνησα αρκετά -ξέρω, ξέρω όλα αυτά που δεν πρέπει να κάνω και βροντοφώναζα ότι εγώ στο δικό μου παιδί δεν θα τα κάνω....και στο τέλος κοιμήθηκε.

Οι πληροφορίες που ζητήσατε:

Α. Το μωρό γεννήθηκε στην 40η εβδομάδα κύησης

Β. Είναι κοριτσάκι

Γ. Με Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Επισκληρίδιο αναισθησία

Ε. Δεν εφμάνισε νεογνικό ίκτερο

Ε. Δεν νοσηλεύτηκε

1. 19/11 3470, 23/11 3350, 29/11 3430

2. Περίπου 6 γεύματα το 24ωρο με μέσο όρο μιάμιση ώρα το κάθε ένα, μαζί με άλλαγμα και ρέψιμο -συνήθως δυσκολεύεται να ρευτεί.

3. Θηλάζει σε όλα και παίρνει συμπλήρωμα σε ένα που πολύ κρατιέμαι να μην γίνουν 2

4. Παίρνει περίπου 60ml συμπλήρωμα σto γεύμα των 3 με 4μμ

5. Αυτό είναι, 60ml, και το συμπλήρωμα που παίρνει συνολικά το 24ωρο

6. Δεν χρησιμοποιώ θήλαστρο

8. Βρέχει περίπου 8-10 πάνες το 24ωρο, δεν είμαι σίγουρη

9. Κάνει περίπου 5-6 κενώσεις κάνει το 24ωρο

και απορίες:

Τελικά ξυπνάμε το παιδί την ημέρα για να πάρει περισσότερα γεύματα ή όχι???

Εχω την αίσθηση ότι αν αφήσω την μπέμπα στο στήθος μου δεν θα σταματήσει να θηλάζει ποτέ. Δέν πρέπει κάποια στιγμή να την απομακρύνω? (ίσως να θέλει να βρίσκεται εκεί όχι γιατι πεινάει ακόμη αλλά για τους ψυχολογικούς λόγους που προαναφέρθηκαν...) Πότε είναι αυτή η στιγμή? Το μωρό δεν εξουθενώνεται με την θηλαστική κίνηση τόσες ώρες συνεχόμενα ώστε μετά από κάποια στιγμή δεν πίνει αλλά πιπιλάει με ενδεχόμενο αποτέλεσμα πλιγωμένες θηλές???

6 γευματα μου φαινονται λιγα... Να την αφηνεις οση ωρα θελει στο στηθος απλα δοκιμαζε καθε λιγο και λιγακι να τραβας τη θηλη απο το στομα της (οχι για να τη βγαλεις αλλα για να νιωσει η μικρη το τραβηγμα). Αν πειναει ακομα θα ανταποκριθει και θα αρχισει να θηλαζει πιο εντονα, αν οχι θα το αφησει να βγει απο το στομα της.Εγω απο 20 ημερων του εδινα πιπιλα γιατι τον ηρεμουσε το πιπιλισμα, δεν μου φαινεται κακο μην νιωθεις ασχημα.

Η παιδιατρος μου ειχε πει να τον θηλαζω ανα 1,5-3 ωρες το πολυ. Αν κοιμαται και εχουν περασει 3 ωρες να το ξυπναω και να τον θηλαζω. Εμενα απο μονος του ξυπναγε καθε 1,5 ωρα..

Τωρα καταλαβαινεις γιατι πολλες δεν θηλαζουν, στην αρχη ειναι δυσκολο και κουραστικο και πρεπει να εισαι συνεχεια διπλα στο παιδι και εισαι και μεσ'το αγχος γιατι δεν ξερεις ποσο τρωει.. Συντομα ομως θα βρεις το ρυθμο και θα ειναι πανευκολο, ηρεμησε γιατι εισαι και λεχωνα και οι ορμονες σου σε τρελαινουν. Και τωρα που κοιμαται η μπεμπα κοιμησου και εσυ να ξεκουραστεις λιγο!

Διαφημίσεις

adonel καλησπέρα!

Δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω...

γέννησα τον πρώτο μου γιο πριν 2 χρόνια με καισαρική στη 40ή εβδομάδα διότι ο τράχηλος δεν άνοιξε ποτέ! "έχασα τον κόσμο μου " από την απογοήτευση καθώς ήμουνα σίγουρη ότι θα γεννήσω φυσιολογικά και μάλιστα χωρίς κανένα είδος ανασθησίας !! κούνια που με κούναγε ... δεύτερο ονειρό μου : να τον θηλάσω αποκλειστικά πήγε και αυτό στράφη καθώς έπεσαν πάνω μου όλες οι μαίες του μαιευτηρίου αφού δεν είχα "υποτίθεται" σωστές θηλές και το μωρό δεν τρεφόταν σωστά.... άρχισα και του έδινα συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα μετά φυσικά το δικό μου το οποίο όμως αντλούσα ... Εφτασα έτσι μέχρι τον τέταρτο μήνα οπου και το έκοψα καθώς δεν άντεχα άλλο την άντληση ....

Και φτάνουμε στο σήμερα ... γέννησα στις 29 Σεπτέμβρη εκτάκτως το δεύτερο μου γιο που παραλίγο να έχανα καθώς είχε 3 κόμπους και μια περιτίλυξη .. νοσηλεύεται για 15 μέρες στην ΜΕΝΝ και εγώ αντλώ ανελιπώς κάθε 2 ώρες με θήλαστρο για να μην χάσω τη γαλουχία !!

Ψυχολογία στο πάτωμα , σωματικά πτώμα , με ένα μωρό διασωληνωμένο και ενα παλικαράκι ανταρτάκι στο σπίτι με απαιτήσεις...

Είχα όμως διαβάσει όπως και εσύ και μόλις πήρα στην αγκαλιά μου το μπομπιράκι μου γίναμε αυτοκόλητοι ... μέχρι πριν λίγες μέρες θήλαζε σ υ ν έ χ ε ι α !!! Εγώ με πόνο στις θηλές μετά από κάποιες ώρες και να αισθάνομαι εντελώς "στραγγισμένη" από γάλα ...αλλά δεν τα παράτησα!

Αποτέλεσμα γεννήθηκε 2400 και τον πήρα απο την μονάδα 2100 σήμερα ακριβως 2 μήνες μετα την γεννηση του είναι 5400 με αποκλειστικό θηλασμό!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!!!

Πραγματικά μου δίνουν δύναμη. Δεν προλαβαίνω όπως καταλαβαίνεται να απαντήσω σε όλες ονομαστικά, αλλά όσον αφορά τα τελευταία κορίτσια:

Εφαρμόζω ήδη το "κολπάκι" που μου προτείνεις miss pitsi, αλλά μετά από την διαδικασία αυτή και αφού τελικά η μπεμπούλα μου δεν θέλει άλλο και λαγοκοιμάται, ο επόμενος εφιάλτης μου έχει γίνει το ρέψιμο γιατί μέχρι να γίνει αυτό ή αφού γίνει ξαναξυπνάει και ξαναθέλει στήθος.

Ματθίλδη, με συγκίνησες πραγματικά!!! Να έχετε πάντα υγεία και αγάπη στην οικογένειά σου!

.....και να την πάλι η μπουμπου μου....

Δεν κατάλαβα, γιατί έκλαιγε ως τις 6:30; Γιατί δεν θήλασε νωρίτερα; Εσύ δεν την έβαζες, ή το μωρό δεν συνεργαζόταν;

Απο το επόμενο βράδυ αποφάσισα να εφαρμόσω την τακτική του μαιευτηρίου γιατι δεν αντεχα στην θέα μιας ψυχούλας 5 ημερών να σπαράζει για λίγο παραπάνω γαλατάκι...

Πάλι δεν κατάλαβα, δηλαδή βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε αυτό θέλει, και αυτό αφήνει το στήθος και κλαίει; Ή κλαίει όταν εσύ το βγάλεις από το στήθος; Αν το μωρό κλαίει όταν το βγάζεις από το στήθος, τότε μην το βγάζεις

Να σημειώσω ότι το συμπλήρωμα δεν καθυστερεί ποτέ τον επόμενο θηλασμό μου, κάτι που επίσης για εμένα σημαίνει ότι το παιδί το χρειάζεται πραγματικά....

Τι εννοείς με αυτό;Θηλάζεις με το ρολόι; Κρατάς πρόγραμμα στα γεύματα;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

-Για να έχουμε πλήρη γαλουχία το μωρό πρέπει να κάνει 8-12 γέυματα το 24ωρο. Τα 6 είναι λίγα και ορθώς αισθάνεσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις.

Αν χρειάζεται να ξυπνάμε το μωρό για να το πετύχουμε αυτό, μέχρι τις 20 (νομίζω) ημέρες το ξυπνάμε. Από κει και πέρα, ανάλογα με την προσσληψη βάρους και τις πάνες κρίνουμε αν χρειάζεται ή όχι.

-Τα 60μλ συμπλήρωμα είναι ελάχιστο και ΣΙΓΟΥΡΑ μπορείς να τα κόψεις άμεσα. Αν θηλάσεις συχνότερα πισεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Οι πρώτες 3-4 μέρες μπορεί να είναι λίγο ζόρικες και να θέλει στήθος συνέχεια. Μετά θα βελτιωθεί -θα θέλει σχεδόν συνέχεια:mrgreen:

-Το στήθος πληγώνεται αν το μωρό δεν είναι τοποθετημένο σωστά. Το δικό σου έχει πληγωθει? Αν όχι μέχρι τώρα, δεν κινδυνεύει.;)

-Αν έδινες στο μωρό πιπίλα θα αναρωτιώσουν ποτέ αν κουράστηκε να κάνει θηλαστικές κινήσεις? Μάλλον όχι....Τα μωρά δεν κουράζονται, εμείς κουραζόμαστε. Αν αισθάνεσαι να σε εγκαταλείπουν οι δυναμεις σου προσπάθησε να θηλάσεις σε ξαπλωτή θέση ώστε όσο το μωρό πιπιλάει να παίρνεις κι εσύ κανέναν υπνάκο. Και γενικά κοιμήσου όποτε κοιμάται το μωρό. Επίσης φρόντισε να τρως καλά και να πίνεις αρκετά υγρά (όχι γα να παράγεις περισσότερο γάλα, απλά για να αισθάνεσαι εσύ καλύτερα)

-Η γενική οδηγία είναι είναι να βάζεις το μωρό στο ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Μετά ρέψιμο και μετά στο άλλο στήθος. Αν θέλει να θηλασει καλώς, αν όχι πάλι καλώς. Αν θηλάσει και από το 2ο και δείχνει να πεινάει ακόμα, το ξαναβάζεις στο πρώτο κλπ.

-...και γράφε εδώ ό,τι σε προβληματίζει. Σίγουρα θα τα καταφέρεις αφού το θέλεις!:cool:

KbCJp2.pngEYukp3.png

Διαφημίσεις

... όμως να ρωτήσω κάτι:

τί σημαίνει 8-12 γεύματα την ημέρα? όταν σας περιγράφω ότι το κάθε γεύμα διαρκεί τουλάχιστον μιάμιση ώρα αυτό σημαίνει ότι στα 12 γεύματα θηλάζεις 20 ώρες το 24ωρο... θέλω να πώ πως είναι δυνατόν να μην συνυπολογίζεται το πόση ώρα θηλάζει το μωρό?

Ακόμη αν και υποπτεύομαι ότι οι περισσότερες θα με πετροβολίσετε:

Από την στιγμή που το μωρό μπαίνει πάντα στα στήθη μου σε κάθε γεύμα για τουλάχιστον μιάμιση ώρα και σε τακτά διαστήματα, δήλ όχι πάνω από 3 ώρες, γιατί είναι κακό να παίρνει λίγο συμπλήρωμα σε κάποιο νυχτερινό γεύμα του όταν και η δική μου παραγωγή είναι μειωμένη? Πάνω σε αυτό θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου απαντήσει και κάποια μανούλα που πέρα από την προσωπική της εμπειρία έχει και ενδεχομένως επαγγελματική γνώση του αντικειμένου.

Και πάλι ευχαριστώ

Από την στιγμή που το μωρό μπαίνει πάντα στα στήθη μου σε κάθε γεύμα για τουλάχιστον μιάμιση ώρα και σε τακτά διαστήματα, δήλ όχι πάνω από 3 ώρες, γιατί είναι κακό να παίρνει λίγο συμπλήρωμα σε κάποιο νυχτερινό γεύμα του όταν και η δική μου παραγωγή είναι μειωμένη?

Εδώ δεν πετροβολούμε ανθρώπους.

Το κακό που έχει το λίγο συμπλήρωμα, είναι ότι είναι πάρα πολύ εύκολο τα 60ml να γίνουν 120 και τα 120 στο πρώτο άλμα ανάπτυξης να γίνουν 240 και η ανοδική τάση συνεχίζεται. Φυσικά ακόμα και να γίνει αυτό, πάλι δεν κινδυνεύεις από λιθοβολισμό. Αλλά ΑΝ επιθυμείς να πετύχεις αποκλειστικό θηλασμό, καλο είναι να μην δίνεις. Το μωρό σου βρέχει και λερώνει πολύ ικανοποιητικές πάνες, τα 60ml είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτό που πίνει από σένα. Χρειάζεται απλά υπομονή και επιμονή για τις πρώτες εβδομάδες.

jv42p3.png

DfUyp2.png

adonel γεια σου. αυτο που καταλαβα απο τα μνμ σου ειναι οτι εισαι υπερβολικα αγχωμενη και εξαντλημενη. το μωρο σου δεν κανει τιποτα λαθος, και 23/24ωρο στην αρχη ειναι λογικο να ειναι στο στηθος. τις πρωτες 2 εβδομαδες ετσι ακριβως ηταν κ το δικο μου, μετα χαλαρωσαμε ελαχιστα και στο 40ημερο ειχαμε γνωριστει αρκετα:mrgreen: για να ειμαι εγω πολυ πιο ηρεμη και το μωρο πιο δυνατο, για να θηλαζει πιο αποτελεσματικα κ πιο γρηγορα.

εχεις καποιον να σε βοηθαει; τοσο την ημερα οσο κ το βραδυ; δοκιμασες να κοιμασαι μαζι με το μωρο (ασφαλες cosleeping) ετσι ωστε να θηλαζεις ξαπλωμενη/κοιμισμενη;

οσο για το βραδυ, οχι μονο δεν ειναι μειωμενη η παραγωγη σου, αλλα τα επιπεδα προλακτινης ειναι υψηλα, το μωρο θηλαζοντας δινει σημα για διατηρηση της παραγωγης κ επισης κατι πολυ θετικο , συμβαλλει στην καθυστερηση της περιοδου σου.

τη νυχτα, περιπου 12-6 , μπορει να ειναι εξαντλητικο να θηλαζεις, αλλα ειναι πολυ σημαντικο για τη γαλουχια κ τη ρυθμιση της το πρωτο 40ημερο. ετσι τα ειχα καταλαβει,ετσι στα μεταφερω...

το συμπληρωμα μην το δινεις , οι κοποι σου θα ανταμειφθουν συντομα, που θα βλεπεις ενα στρουμπουλο μωρο απο το δικο σου γαλα;) ...δλδ ειναι καλυτερα να εξουθενωνεσαι στην αποστειρωση-προετοιμασια-ζεσταμα γαλακτος;

συγγνωμη αν επαναλαμβανω πραγματα που σου προτειναν αλλες κοπελες, δεν προλαβαινα να τα διαβασω ολα :oops:

καλο κουραγιο..!

adonel, δυο ερωτησεις...

Με ποιον γιατρο γεννησες και σε ποιον παιδιατρο πατε?(αν δε θες να πεις δημοσια, μπορεις να μου στειλεις πμ)

Αν θες, επικοινωνησε μαζι μου με πμ, να σου δωσω το τηλ του δικου μας παιδιατρου, ο οποιος με τις οδηγιες του με "εμαθε" να θηλαζω....

Γεια σου και να σου ζησει το ζουζουνι σου!Δεν νομιζω οτι εχεις μειωμενη παραγωγη...νομιζω οτι το μωρο σου ειναι πειναλας και βυζανιαρης!θηλαζα ολη μερα...μεχρι και 16-18 φορες τη μερα στο στηθος!φαντασου ποσες ωρες!κανε υπομονη,το μωρακι σου ειναι μικρουλι...θα βρει το ρυθμο του και θα ειστε και οι 2 πολυ ευτυχισμενοι!

... όμως να ρωτήσω κάτι:

τί σημαίνει 8-12 γεύματα την ημέρα? όταν σας περιγράφω ότι το κάθε γεύμα διαρκεί τουλάχιστον μιάμιση ώρα αυτό σημαίνει ότι στα 12 γεύματα θηλάζεις 20 ώρες το 24ωρο... θέλω να πώ πως είναι δυνατόν να μην συνυπολογίζεται το πόση ώρα θηλάζει το μωρό?

Το να είναι ένα τόσο μικρό μωρό 20/24ωρο στο στήθος ειναι φυσιολογικό. Και δεν θα είναι για πάντα έτσι. Γρήγορα το μωρό σου θα μεγαλώσει, θα δυναμώσει και θα χρειάζεται λιγότερο χρόνο στο στήθος για να φάει. Τότε θα ανησυχήσεις και θα μας ρωτάς "Κάθεται μόνο 10' στο στήθος. Προλαβαίνει να φάει?";)

Στην κόρη μου τον πρώτο καιρό, ήταν αδύνατον να μετρήσω γεύματα...ήταν on-off στο στήθος για ώωωρες.

Από την στιγμή που το μωρό μπαίνει πάντα στα στήθη μου σε κάθε γεύμα για τουλάχιστον μιάμιση ώρα και σε τακτά διαστήματα, δήλ όχι πάνω από 3 ώρες, γιατί είναι κακό να παίρνει λίγο συμπλήρωμα σε κάποιο νυχτερινό γεύμα του όταν και η δική μου παραγωγή είναι μειωμένη? Πάνω σε αυτό θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου απαντήσει και κάποια μανούλα που πέρα από την προσωπική της εμπειρία έχει και ενδεχομένως επαγγελματική γνώση του αντικειμένου.

Και πάλι ευχαριστώ

Υπάρχουν 2 προβλήματα με το συμπλήρωμα. Το πρώτο είναι αυτό που σου έγραψε και η Παλλαντιν. Το 2ο είναι ότι μπορεί το μωρό να προτιμήσει την ευκολία του μπουκαλιού και να αποφασίσει να αποθηλάσει ενώ εσύ δεν το θέλεις.:?

Όσο αυξάνεται το συμπλήρωμα, μειώνεται η παραγωγή. Όσο μειώνεται η παραγωγή το μωρό χάνει το ενδιαφέρον για το στήθος, θηλάζει λιγότερο και η παραγωγή μειώνεται ακόμα περισσότερο μέχρι να σταματήσει.

Τέλος, η ώρα που η παραγωγή σου είναι μειωμένη, είναι η ώρα που χρειάζεται περισσότερο να βάλεις το μωρό στο στήθος, για να δώσει το ερέθισμα για μεγαλύτερη παραγωγή.:D

KbCJp2.pngEYukp3.png

να σου ζήσει το μωράκι ADONEL!

Τα κορίτσια σου ανέφεραν πιο πάνω πως να το παλέψεις για αποκλειστικό θηλασμό.

Αυτό που δεν είδα να σχολίασε καμία κοπέλα, είναι αυτό που αναφέρεις περί ρεψίματος.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι τα μωράκια που θηλάζουν δεν είναι απαραίτητο να ρευτούν, όπως τα μωράκια που πίνουν μπουκάλι. Μην περιμένεις να ρευτεί το μωρό για να το αφήσεις πχ εαν έχει αποκοιμηθεί στο στήθος. Βάλτο στον ώμο σου όταν είναι ξυπνητό, εάν θέλει θα ρευτεί αμέσως,αλλιώς άστο.

Αυτό το επισημαίνω διότι κι εγώ στο πρώτο μου παιδί που το θήλασα 7 μήνες μου είπε ο γιατρός (ολίγον άσχετος, τον άλλαξα βέβαια) να περιμένω οπωσδήποτε 15 λεπτά... και εγώ περίμενα και τσάμπα ταλαιπωρία ειδικά τις νύχτες. Τη δεύτερή μου τη θήλασα 13,5 μήνες τη σήκωνα για να ρευτεί μόνο όταν καταλάβαινα οτι μπούκωνε. Σπάνια ρευόταν γενικά.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ θα σου χρειαστεί

pemOp2.pngjawJp2.png

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

αχ τι μου θυμιζεις.ακριβως τα ιδια.και το βασικοτερο μου προβλημα ίσωσ να ήταν η υπερβολική ενημέρωση. Ήξερα τόσα πολλά το είχα ψάξει τόσο πολύ που είχα ξεχάσει το βασικότερο!!!Η φυσή μας χάρισε αυτά τα πλάσματα και από τη στιγμή που μας τα έδωσε τόσο απλόχερα δεν υπάρχει καμια μα καμια περίπτωση να μην μπορούμε να τα θρ'εψουμε. Και ο μόνος τρόπος για να μεγαλώσουν αυτά τα πλάσματα είναι το γαλατάκι μας. Τελεία και παύλα.Όλα τα άλλα είναι κατασκευάσματα του ανθρώπου και της "λαιμαργίας" του για χρήμα και μόν ο χρήμα. Τους 2 πρώτους μήνες δεν είχα ευχαριστηθεί καθόλου το μρό μου και ήταν αυτό αιτία.ήθελα αποκλειστικό θηλασμό και δεν τον είχα.Είχα φτάσει στο σημείο να κλαίω εγώ πιο δυνατά από το μωρό!!!Ο άνδρας μου είχε τρελαθεί. Νοίκιασα νοσοκομιακό θήλαστρο,έφερα σύμβουλο θηλασμού σπίτι , πήρα χάπια μαγιάς μπύρας, πήρα fenugreek αγόρασα ηλεκτρικό θήλαστρο κτλ κτλ.Και πάλι δεν έιχα καταφέρει αποκλειστικό θηλασμό.Το κλίκ μου το έκανε ο δεύτερος παιδίατρος που πήγα ο οποίος σε ερώτηση μου τι να κανω για να έχω αποκλειστικό θηλάσμό και πώς μπορώ να αυξήσω το γάλα μου η απάντηση του ήταν: ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΘΗΛΑΖΕ. Κανενα αλλο μέσο δε θα σου αυξήσει το γάλα σου παρά μόνο το ίδιο το μωρό.και όταν τον ρώτησα ναι αλλά τι να κάνω όταν κλαίει;Μου ε΄ιπε:ΥΠΟΜΟΝΗ. ΘΗΛΑΖΕ πριν αρχίσει να κλαίει.

Αυτό ήταν από την επόμενη μέρα είχα αποκλειστικό θηλασμο!!Με το που άκουγα το μωρό να ξυπνάει πριν ακόμα ξυμνήσει το έπαιρνα αγκαλία και το έβαζα στο στήθος. Αν κάμια φορά έβαζε τα κλάματα του έκενα ένα χλιαρό μπανάκι (με ερεμία, αργά, σιγομιλώντας του και με απαλή ,μουσική) και μετα κατευθείαν στο στήθος.

Τώρα είναι 3 μηνών και είμαστε και οι δύο τόσο ευτυχισμένοι!!!!

και να σημειωθεί οτι ποτε μα ποτε δεν έχω νοιωσει το στήθος μου βαρή,πρισμένο ή με πολύ γαλα όπως αναφέρουν κάποιες μαμάδες. Και πράγματι στην αρχή που βάζω το μωρό στο στήθος δεν φαίνεται να κατεβαίνει αμλεσως το γάλα. Χρειάζεται περίπου 2 με 3 λεπτά μέχρι να αρχίσει να ρεέι !!!

Συμβουλεί δικια μου που δεν έχω και πού εμπειριά καθώς είμαι και εγω καινούργια μαμα

Μην αφήνεις το παιδί να πεινάζει.Βάζετο συνέχεια στο στήθος ακόμα και αν δε σου δείχνει να πεινάει.Κοινώς όποτε είναι ξύπνιο.Αυτό θα σταματήσει το θηλασμο όταν δε θα θέλει αλλό.Τον πρώτο καιρό είναι δύσκολα.Εκανα και 18 ωρές ξαπλωμμένη με το μωρό να θηλάζει ή απλά να πιπιλάει επειδή το είχε ανάγκη.Μετα έρχονται τα ωραία.

Εχε πίστη.Οχι σε σένα αλλά στο μωρό σου και στη ΦΥΣΗ.

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα [ανε καλα΄.

Σου εύχομαι να το απολαύσεις.

"Η φυσή μας χάρισε αυτά τα πλάσματα και από τη στιγμή που μας τα έδωσε τόσο απλόχερα δεν υπάρχει καμια μα καμια περίπτωση να μην μπορούμε να τα θρ'εψουμε"

gallateiakritiQ

Δεν υπάρχει κάτι που να πιστεύω περισσότερο. Γι' αυτό στενοχωρήθηκα με την καισαρική - αλλά πραγματικά είμαι σίγουρη ότι με τη γιατρό μου πήραμε την σωστότερη απόφαση πριν αρχίσει να ταλαιπωρείται και η μπεμπούλα μου

και

γι' αυτό αποζητώ τόσο πολύ τον αποκλειστικό θηλασμό.

Σε ευχαριστώ!!!

Αυτό που έχω να πω σε όλες τις μανούλες που μου αφιέρωσαν τον χρόνο και την θετική τους σκέψη είναι ότι χάρη σε εσάς ήδη σήμερα ήταν μια πολύ διαφορετική ημέρα και η μπεμπούλα μου είχε μια πολύ πιο ήρεμη μανούλα που την φρόντιζε με λιγότερο άγχος και πολύ πολύ αγάπη, όπως ακριβώς της αξίζει.

Ευχαριστώ!!!