Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννα στο νοσοκομειο Σερρων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω ειμαι απο σερρες.δε γεννησα βεβαια σερρες γιατι μενω γερμανια.αλλα ειχα αποβολη στην ελλαδα πριν κανω τα παιδακια μου.οι μαιες παντως μονο που δε με βρισανε να μη πω μονο που δε με δειρανε.επειδη ειχα καποια αλλεργικη αντιδραση απο τον ορο (μετα την αποξεση) πριστηκαν τα χερια μου κ εγιναν τριπλασια.πατουσα λοιπον ποση ωρα το κουδουνακι μηπως κ εμφανιστει καμια αλλα ΜΠΑ!τελικα πηρα τον ορο παραμασχαλα κ βγηκα στους διαδρομους.εψαξα μηπως βρω καμια αλλα κ παλι τιποτα.τελικα τις εντοπισα ολες μαζι σε ενα δωματιακι να κουτσομπολευουν να πινουν καφε κ να τρωνε.ειπα σε μια αν γινεται να ερθει να της πω κατι κ μου ειπε ολο νευρα ''να πας στο δωματιο σου κ θα ερθω!!!''ηρθε τελικα ολο νευρα κ μου λεει ''ΤΙ ΘΕΣ???''' τις ειπα τι εγινε κ απανταει ''και γιαυτο με φωναξες???δεν ειμαστε καλα!!!!΄΄ εφυγε χτυπωντας την πορτα πισω της!!! 2 λεπτα αργοτερα μπηκε μια αλλη κ μου πεταξε απο μακρια μια καρτελα χαπια φωναζωντας ''ΠΑΡΕ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΑ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ!!!ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΑΜΕ Κ ΕΜΕΙς!!!'':twisted::twisted:

γενικως συμπεριφορα απο ολλες ΧΑΛΙΑ.εκατσα ενα βραδυ.πονουσα γιατι δε ξερω τι ακριβως μου κανανε στην αποξεση αλλα πονουσα παρα πολυ.ηταν κατι λιγοτερο απο συσπασεις γεννας ο πονος.δε δωσανε δεκαρα τσακιστη.

καλυτερα σκεψου το πριν γεννησεις σαυτο το απαισιο νοσοκομειο.που απο εξω ειναι κουκλα κ απο μεσα...πανουκλα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!!

 

εγω γεννησα 2 φορες στο νεο νοσοκομειο που εχουμε εδω Σερρες,η δημητρα θα αναφερεται μαλλον στο παλιο.

 

η γεννα μου ειναι προσφατη,αφου γεννησα την κορουλα μου στις 10 σεπτεμβρη 2010.στην α μαιευτικη γεννησα κ ολα ηταν πολυ καλα,με βαλανε κ σε δικλινο δωματιο ,οπου δε υπηρχε αλλο ατομο κ ετσι ημουν λες σε σουιτα.το μονο τακτικο που εχουν ειναι με τα ωραρια κ τις επισκεψεις,ειναι περιορισμενα.το προσωπικο μια χαρα,ειδικα οι μαιες,ριξαμε πολυ γελιο!!οτι αλλο μπορω να βοηθησω ευχαριστως!

 

εσυ ποτε γεννας?ποιον εχεις γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

oxi nenaki για το καινουριο νοσοκομειο μιλαω .αυτο εγινε πριν 6 χρονια βεβαια ελπιζω οι βλαμενες οι μαιες να εφυγαν απο κει.παντως κ εμενα κ αλλες 3 που μας στριμωξαν μεσα σε ενα δωματιο μας φεροταν σαν ζωα.διπλα απο εμενα ειχαν μια κοπελα η οποια εκανε διακοπη στον 6ο μηνα λογω προβληματος στο εμβρυο.ηταν σε καταθλιψη κ εκλαιγε ολη μερα η κοπελα.κ της πασαρουν απο διπλα μια αλλη που γεννησε κ ειχε μαζι κ το μωρο της.ποσο ανθρωπινο ειναι αυτο.εκτος απο την ιατρικη πλευρα υπαρχει κ η ανθρωπινη.δηλαδη ελεος:confused:

Link to comment
Share on other sites

ωχ τοσο καλα δημητρα δηλαδη.ειναι να μη πεσεις στους <<καλυτερους>> μαλλον.εγω η αληθεια ειναι δε ειχα καποια επιπλοκη ωστε να δω πως θα αντιμετωπιζομουν.

 

αα να σου ζησει και το κοριτσακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρκετές γνωστές μου γέννησαν εκεί και άκουσα πολύ καλά λόγια. Μια γνωστή μου γιατρός είπε ότι όλες οι συνάδελφοί της το προτιμούν. Από την ίδια άκουσα ότι δίνουν τη δυνατότητα να φύγεις με το μωρό την επόμενη της γέννας, αν όλα πάνε καλά. Από μια άλλη άκουσα ότι της φέραν το μωρό να το θηλάσει πριν βγει από την αίθουσα τοκετού. Η ίδια δεν ήξερε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει, γιατί το πρώτο της το είχε γεννήσει στο Διαβαλκανικό, όπου προσπαθούσαν να υπονομεύσουν όχι μόνο το θηλασμό, αλλά και γενικά τη σχέση της μητέρας με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

ωχ τοσο καλα δημητρα δηλαδη.ειναι να μη πεσεις στους <<καλυτερους>> μαλλον.εγω η αληθεια ειναι δε ειχα καποια επιπλοκη ωστε να δω πως θα αντιμετωπιζομουν.

 

αα να σου ζησει και το κοριτσακι!

 

σε ευχαριστω νενακι να χαιρεσαι κ εσυ τι μπουμπου σου:-P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!!

 

 

εσυ ποτε γεννας?ποιον εχεις γιατρο?

 

17 με 21 Φεβρουαρίου (ΠΗΤ βαση υπερηχου 17/2 κ βαση περιοδου 21/2) και με παρακολουθει ο Ξυπόλυτος.

Να σου ζήσει η κουκλιτσα... :)

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω να σου πω τα χειροτερα,εχω γραψει γιαυτο σε ενα post στα μωρακια σε θερμοκοιτιδα.

το επομενο θα παω θεσσαλονικη να το γεννησω.

επισης σε οτι λεει η δημητρα συμφωνω και με το παραπανω.

οι ανθρωποι ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

καλα δε τους βαζω ολους σε ενα τσουβαλι,αλλα τα καλα χανονται σε σχεση με τα κακα.

επισης οι παιδιατρικη παει μαλλον για κλεισιμο εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

βασικα για το νοσοκομειο σερρων εχω να πω,πως σε κατι επειγον,σε σχεση με τις γεννες,οι ανθρωποι δε ξερουν να φερθουν.

αυτο το εζησα απο πρωτο χερι γιαυτο στο λεω,αλλωστε επιβεβαιωνομαι απο τις προλαλησαντες.

προς θεου δε θελω να σε αγχωσω φυσικα ολα θα πανε καλα,

αλλα φυσικα θα θες να ξερεις οτι σε καθε περιπτωση θα εχεις τη καλυτερη μεταχειριση...ε αυτο δεν υπαρχει στο νοσοκομειο σερρων

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32616&page=6

το 161 και παλι λιγα λεω γιαυτους,μιλαμε εζησα την πληρη αδιαφορια και μη πληροφορηση.

οτι μαθαινα και επαιρνα κουραγιο ηταν απο εξωτερικους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν γέννησα στο νοσοκομείο των Σερρών αλλά η καλύτερή μου φίλη και κουμπάρα γέννησε τον βαφτισιμιό μου πριν 5 χρόνια και το δεύτερο παιδάκι της πριν 2 χρόνια. Κ τα δυο με φυσιολογικό τοκετό. Έμεινε πολύ ικανοποιημένη απο το νοσοκομείο και απο τις μαιές. Βέβαια ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές απαιτήσεις και πολύ διαφορετικές εμπειρίες να σου πει! Δηλαδή έχω φίλη που γέννησε στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη και το εκθειάζει και άλλη που γέννησε εκεί μετά απο δυο μήνες και έχει να σου πει τα χειρότερα!!! Απο εμπειρία απλά θα σου πω οτι είναι καλά να γεςννάς στην πόλη σου γιατί έχεις κοντά δικούς σου ανθρώπους αλλάα απο την άλλη πήγαινε όπου θα νοιώθεις εσύ πιο άνετα και ασφαλής! Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο πρωτο δεν ηξερα γεννησα και με παρακολουθουσαν στο νοσοκομειο οχι ειδικευομενος μα κανονικος γυναικολογος.ευτυχως ολα καλα δεν ειχα και καποιο προβλημα.στο δευτερο μετα απο τη φρικη που τραβηξα κατα το β επιπεδου και που μαλωσα με το γιατρο που με εστειλε στη θεσσαλονικη πηγα σε ενα γιατρο που μολις ειχε ανοιξε και κανει το μεγαλο υπερηχο εδω στις σερρες εκτος που καθε φορα με εκανε εξεταση σα β επιπεδου καθε φορα τα εβλεπε ολα ειχα και σαχαρο κυησης οταν του ηρθε η ωρα να γεννησω το ρωτησα και μου ειπε για θεσσαλονικη.εγω ως χωριατισσα το ρωτησα για το γεννεσις μονο αυτο ειχα ακουσει αλλωστε αυτο λενε ολοι οι γιατροι.ο ανθρωπος μου μιλησε πως θελει οργανομενη κλινικη δηλ να εχει και αλλες ειδικοτητες αν εγω θελω παμε στο γενεσις.μου ειπε ολες τις κλινικες(το εκτιμησα) και να επιλεξω λογο των οικονομικων πηγα στη βιοκλινικη γεννησα φυσιολογικα ομως πολυ ταλαιπορεια και για εμενα και το γιατρο λογω του σακχαρου.εκει αλλωστε πηγε και τη γυναικα του.φανταζομαι πως ειχε χρηματα να την παει και σε αλλη κλινικη (αν συμπερανω απο το ιατρειο και το ντυσιμο τους πρεπει να εχει πολλα λεφτα) μοναδα νεογνων οπου μου εξηγησε ποσο συμαντικο ειναι να εχει ενα νοσοκομειο πραγμα που δεν εχει εδω στις σερρες,και δεν ηξερε αν εχει νεογνολογους.οποτε και το τριτο αν ερθει παλι στη βιοιατρικη θα παω και απο την αρχη να με παρακολουθει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σε ολες.θα ηθελα να μου πουν οι σερραιες μανουλες που γεννησαν στο νοσοκομειο μας τις εμπειριες τους.ποιον γιατρο ειχατε?βοηθεια απο νοσοκομες κ.τ.λ.ευχαριστω.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά η κολλητή μου γέννησε Σέρρες και πάρα πολλες γνωστές και φίλες μου. Μπορώ να σου πω πως δεν άκουσα κάτι αρνητικό απο αυτές. Τις παρακολουθούσαν οι διευθυντές ( 2 είναι). Ξέρω πως το μωρό το έχεις δίπλα σου όλο το 24ωρο σε αντίθεση με το Παπαγεωργίου που γέννησα εγώ. Βέβαια τη κολλητή μου λόγω προωρότητας του μπόμπιρα την ανέλαβε ένας μαθητευόμενος ο οποίος αποδείχτηκε θηρίο!!(η κολλητή μου έιναι φοβιτσιάρα ΤΡΕΛΑ ΟΜΩΣ, φαντάσου υπομονή ο άνθρωπος). Εγώ προσωπικά δεν έχω καλή εικόνα για το νοσοκομείο μας . Βέβαια είχα ζάχαρο και για να μη προκύψει κάτι στο μικρό και τον τρέχουν θεσ/νικη έφυγα. Είχα και μια εμπειρία αρνητική απο τον έναν εκ των 2 διευθυντών ο οποίος οταν του είπα αν θα ερχόταν στη γέννα μου είπε "ε...θα δούμε.." Ο καθένας όμως σκέφτεται και λειτουργεί διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γεννησα το πρωτο μου παιδι εκει.οποτε δευτερο και τριτο εφυγα σε ιδιωτικη της θεσσαλονικης.βεβαια ειχα την τυχη να με παρακολουθει απο ταμισα της δευτερης εγκυμοσυνης και ολοκληρη την τριτη εγκυμοσυνη ενα ςκαταπληκτικος επιστημονας οποτε και πηγα ιδιωτικα να γεννησω.

αντι να δεινεις τα 50αρικα στο νοσοκομειο τα δεινεις και εξωτερικα οπου εχεις και καλυτερη παρακολουθησει οσο αφορα το γυναικολογο μου.

εισαι σε τετρακλινο δωματιο με αλλες 3 γυναικες με κοσμο να μπαινει να βγαινει και τα μωρα εκτεθυμενα σε ενα επιβαρυμενο περιβαλλον.απο δυο συγγενεις να ερθουν σε καθε γυναικα φανταζεστε τι γινεται.καλα οι μαμες ενα μαυρο χαλι τουλαχιστον οταν ημουν εγω ουτε για θηλασμο να βοηθησουν.

το νοσοκομειο δεν εχει παιδιατρους οποτε ειναι παρακαλας νε μην κατσει κατι στραβο στον τοκετο.αλλο να εχεις διπλα σου παιδιατρους-νεογνολογους και αλλο να εισαι έρμαιο της τυχης σου

οσο για τους ειδικευομενους αν ειναι δυνατον θα εμπιστευτω ενα γιατρο που δεν εχει ειδικοτητα και αν γινει κατι στραβο θα φωναζει τον μεγαλο και την ιδια εμπειρια εχει ο ειδικευομενος την ιδια ο αλλος?εξαρταται τι επιπεδο παροχων θελει ο καθενας μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτήσω τισ μανουλες που ξερουν για καλο γυναικολογο ιδιωτη στις Σερρες και τις εμπειρίες σας. Να ρωτήσω και το εξης. Ο γιατρος με τον οποιο θα αποφασισει καποια να γεννησει συνεργαζεται με ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια της Θεσσ-νικης , δηλαδή θα διαλέξω εγώ σε ποιο θέλω να παω ή αυτος θα με περιορισει σε ενα η δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτήσω τισ μανουλες που ξερουν για καλο γυναικολογο ιδιωτη στις Σερρες και τις εμπειρίες σας. Να ρωτήσω και το εξης. Ο γιατρος με τον οποιο θα αποφασισει καποια να γεννησει συνεργαζεται με ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια της Θεσσ-νικης , δηλαδή θα διαλέξω εγώ σε ποιο θέλω να παω ή αυτος θα με περιορισει σε ενα η δύο.

 

Ο καθε γιατρός έχει συγκεκριμένες κλινικές που συνεργάζεται.....Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να βοηθήσω.Με το καλό το μωράκι σου:D

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει, αν ολα σου πανε καλα με τον τοκετο και το βρεφος τοτε μενεις ευχαριστημενη απο το συγκεκριμενο νοσοκομειο... προσωπικα, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα ξαναγεννουσα εκει! γεννησα την κορη μου εκει και τωρα το μπεμπε μου θα το γεννησω φυσικα θεσ/νικη... αν δεν μπορουσα να γεννησω θεσ/νικη, ειλικρινα δεν θα ξαναμενα εγκυος...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε καποιον γιατρο που να συνεργαζεται με την Βιοκλινικη και επισης σε ποιες τιμες κυμαινεται η αμοιβη του γιατρου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Γεννησα και τα 2 μου παιδια στις Σερρες!

Υπαρχουν γιατροι που ειναι πολυ καλοι!

οι λογοι που γεννησα στο Νοσοκομειο Σερρων ηταν οι εξης:

1. ειναι κοντα στο σπιτι μου, και θα μπορουσε να ερθει και ο συζυγος καθως και οταν σπασουν τα νερα θα προλαβω να παω!

2. ειναι νοσοκομειο, και οχι κλινικη. στην κλινικη αν γινει κατι θα με στειλουν νοσοκομειο. και ειναι πολυτιμη η ωρα που μεσολαβει!

3.εχεις το μωρο απο την 2η ωρα συνεχως κοντα σου!!!!!

4. αρνουμαι να πληρωσω για εναν ιδιωτη που με βλεπει σαν χρημα (οχι ολοι αλλα καποιοι ναι) και δνε εχει την υπομονη να προσπαθησουμε για φυσιολογικο.

 

ειμαι πολυ ευχαριστημενη και παλι εκει θα γεννησω.

 

επισης το νοσοκομειο σερρων ειναι 10χρονων νοσοκομειο με πολυ καλες εγκαταστασεις.

αν θελετε ρωτηστε και αλλες μανουλες εδω

https://www.facebook.com/groups/mothersfromserres/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτήσω τισ μανουλες που ξερουν για καλο γυναικολογο ιδιωτη στις Σερρες και τις εμπειρίες σας. Να ρωτήσω και το εξης. Ο γιατρος με τον οποιο θα αποφασισει καποια να γεννησει συνεργαζεται με ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια της Θεσσ-νικης , δηλαδή θα διαλέξω εγώ σε ποιο θέλω να παω ή αυτος θα με περιορισει σε ενα η δύο.

 

Ο τοπ στις σερρες αυτη τη στιγμη ειναι ο παπαγεωργιου σπυρος ο μονος πιστοποιημενος για υπερηχους.με τον καλυτερο υπερηχο.ξερει να διαβαζει οα νθρωπος,και συνεργαζεται με τη βιοκλινικη οπου με ξεγενησε τα δυο μου παιδια ειναι και στον εοππυ/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...