Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Britax Multi Tech


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Κάνω έρευνα αγοράς για να αγοράσω ένα παιδικό κάθισμα για το γιο μου, και ψάχνοντας ανακάλυψα τα ανάποδα παιδικά καθίσματα (rear facing car seats), για μεγαλύτερα από 1 έτους παιδάκια, των οποίων την ύπαρξη αγνοούσα μέχρι πρότεινος. Μέσα από το σουηδικό site carseat.se βρήκα κάποια, όμως πιο κοντά στις ανάγκες μας φαίνεται να είναι το Britax Multi Tech. Το έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος από εσάς; Από τη φωτογραφία μου φαίνεται αρκετά μεγάλο. Κυρίως με ενδιαφέρει να είναι ασφαλές και σχετικά εύχρηστο.

Έχει κανείς σας άποψη επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγορασα πριν ενα μηνα καποιο αλλο καθισμα απο το συγκεκριμενο site.ηθελα κι εγω να παρω το ιδιο με'σενα ομως επειδη το αυτοκινητο το δικο μου αλλα και του συζυγου μου ειναι σχετικα μικρο,ο κυριος με τον οποιο επικοινωνησαμε και καναμε την παραγγελια μας προτεινε καποιο αλλο το οποιο ειναι εξισου καλο και ασφαλες αλλα πιο ευχρηστο και βολικο για τα αυτ/τα μας.θα σου ελεγα λοιπον να ζητησεις και την δικη τους γνωμη.σιγουρα ειναι ενα πολυ καλο καθισμα αυτο που εχεις επιλεξει.κανει ομως για το αυτοκινητο σου?σε χωραει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Παραλάβαμε πριν καμιά 10αριά μέρες το Britax Multi Tech από το site που ανέφερες. Μοιάζει πολύ ασφαλές, δένει με τη βάση του μπροστινού καθίσματος με δυο ζώνες και είναι πολύ σταθερό. Είναι μεγάλο σχετικά κάθισμα. Στο scoda fabia που έχουμε το βάλαμε πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού. Αν και ψηλή χωράω σχετικά άνετα στη θέση του συνοδηγού. Ήταν εύκολο στην τοποθέτηση. Μείναμε ευχαριστημένοι από την επιλογή μας. Το κακό είναι ότι η μπουμπού μας ιδρώνει και σε αυτό το κάθισμα, όπως και στο προηγούμενο (οπότε δεν φταίει το κάθισμα).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι εγω να σου πω τι εμαθα τωρα που εδινα για διπλωμα οδηγησεις??? τι μου ειπε ο καθηγητης? οτι καθε μαρκα αυτοκινητου(αντιπροσωπεια) βγαζει ειδικα εγκεκριμενα καθισματα παιδικα τα οποια ταιριαζουν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο που εχεουμε την δεδομενη χρονικη στιγμη... ειναι τα μονα που προσφερουν ασφαλη μετακινηση στα παιδια μας... βεβαια εγω που ρωτησα μου ειπε οτι για το δικο μας αυτοκινητο το ενα κανει γυρω στα 500 ευρω...αλλα αν ειναι η ασφαλεια του παιδιου...ετσι και αλλιως αν δωσεις 300-350 ευρω βαλε και αλλα150 να εισαι ησυχη...το λεω αυτο με καποια επιφυλαξη, επειδη δεν εχω ψαξει εχω ηδη για τα παιδια μου...αλλα μου λεει 100% με σιγουρια...γιατι του λεω μην παω να ρωτησω και πουν....ηρθε η ξανθια να αγορασει καθισμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παραλάβαμε πριν καμιά 10αριά μέρες το Britax Multi Tech από το site που ανέφερες. Μοιάζει πολύ ασφαλές, δένει με τη βάση του μπροστινού καθίσματος με δυο ζώνες και είναι πολύ σταθερό. Είναι μεγάλο σχετικά κάθισμα. Στο scoda fabia που έχουμε το βάλαμε πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού. Αν και ψηλή χωράω σχετικά άνετα στη θέση του συνοδηγού. Ήταν εύκολο στην τοποθέτηση. Μείναμε ευχαριστημένοι από την επιλογή μας. Το κακό είναι ότι η μπουμπού μας ιδρώνει και σε αυτό το κάθισμα, όπως και στο προηγούμενο (οπότε δεν φταίει το κάθισμα).

 

Καλημέρα!

Επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο (μοντέλο 2002) και περιμένουμε 2 μωράκια, μήπως μπορείς να μου πεις (όπως το βλέπεις στο δικό σου αμάξι, στο περίπου) αν, με 2 καθισματάκια σαν το δικό σου, χωράει τρίτο άτομο στη μεσαία πίσω θέση?

Δεν έχω ιδέα και αν το FABIA έχει σύστημα isofix... :oops:

Μόλις έχω αρχίσει την αναζήτηση για παιδικά καθίσματα, και έχω πελαγώσει... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο (μοντέλο 2002) και περιμένουμε 2 μωράκια, μήπως μπορείς να μου πεις (όπως το βλέπεις στο δικό σου αμάξι, στο περίπου) αν, με 2 καθισματάκια σαν το δικό σου, χωράει τρίτο άτομο στη μεσαία πίσω θέση?

Δεν έχω ιδέα και αν το FABIA έχει σύστημα isofix... :oops:

Μόλις έχω αρχίσει την αναζήτηση για παιδικά καθίσματα, και έχω πελαγώσει... :?

δυστιχος απο εμπειρια μου εχω δυσκολα χωραει ανθρωπος βεβαια εκτοσ και ειναι 30 κιλα.. δεν χωραει εγω και στα δυο αμαξια που ειχα στην μεση κανενας μονο τσαντουλεσ μικρες:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο (μοντέλο 2002) και περιμένουμε 2 μωράκια, μήπως μπορείς να μου πεις (όπως το βλέπεις στο δικό σου αμάξι, στο περίπου) αν, με 2 καθισματάκια σαν το δικό σου, χωράει τρίτο άτομο στη μεσαία πίσω θέση?

Δεν έχω ιδέα και αν το FABIA έχει σύστημα isofix... :oops:

Μόλις έχω αρχίσει την αναζήτηση για παιδικά καθίσματα, και έχω πελαγώσει... :?

Εμείς έχουμε του 2003 και έχει isofix. Από ότι μου είπε ο άντρας μου είναι κάποια σίδερα στα οποία εφαρμόζει το κάθισμα. Για να τα δεις πρέπει να ανασηκώσεις το πίσω κάθισμα. Δεν χρειάζεται όμως isofix για να να δέσει ασφαλώς το καθισματάκι. Δίνουν μαζί και ζώνες που δένουν στο μπροστινό κάθισμα.

 

Πιστεύω ότι αν μπουν δυο καθισματάκια θα είναι πολύ μικρό κενό ανάμεσα και δεν χωράει άνθρωπος.

 

Στο δικό μας χωράω άνετα μπροστά μόνο όταν το καθισματάκι είναι ελαφρώς πιο όρθιο. Όταν είναι κάπως ξαπλωτό, το μπροστινό κάθισμα είναι κάπως στενό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Επειδή τα καθισματάκια θέλω να κοιτάνε προς τα πίσω, έλεγα μήπως μπορούσα να κάθομαι μαζί τους για να τα επιβλέπω...

Αφού αυτό δε γίνεται μάλλον θα αρκεστώ σε καθρέφτες στα πίσω καθίσματα να έχω τουλάχιστον μία οπτική επαφή...

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα μόνο μέσω ίντερνετ έχω κάνει έρευνα για καθίσματα αυτοκινήτου. Δεν έχω πάει σε κάποιο κατάστημα να δω πώς είναι και πώς "δένουν" στο αυτοκίνητο.

Εσύ mariori ποιο κάθισμα είχες για μικρότερη ηλικία? Ήσουν ευχαριστημένη?

Link to comment
Share on other sites

Μας είχαν χαρίσει ένα σετ καρότσι-κάθισμα (σαν καλάθι) αυτοκινήτου. Το κάθισμα αυτοκινήτου δεν πολύ καλό γιατί δεν ασφάλιζε σε σχέση με το μπροστινό κάθισμα, οπότε και δεν ήταν ασφαλές σε πλαϊνές και από πίσω προσκρούσεις. Το ακινητοποιούσαμε πηγαίνοντας το μπροστινό κάθισμα όσο πιο πίσω γινόταν για να κοντράρει. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του τωρινού καθίσματος και του παλιού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Επειδή τα καθισματάκια θέλω να κοιτάνε προς τα πίσω, έλεγα μήπως μπορούσα να κάθομαι μαζί τους για να τα επιβλέπω...

Αφού αυτό δε γίνεται μάλλον θα αρκεστώ σε καθρέφτες στα πίσω καθίσματα να έχω τουλάχιστον μία οπτική επαφή...

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα μόνο μέσω ίντερνετ έχω κάνει έρευνα για καθίσματα αυτοκινήτου. Δεν έχω πάει σε κάποιο κατάστημα να δω πώς είναι και πώς "δένουν" στο αυτοκίνητο.

Εσύ mariori ποιο κάθισμα είχες για μικρότερη ηλικία? Ήσουν ευχαριστημένη?

 

 

με το καλο να έρθουν τα μωράκια σου.

Έχουμε fabia και τα δυο τα ζζνια μου τα έχω σε καθίσματα που βλέπουν προς τα πίσω. το ένα σε βρεφικό και το άλλα σε αυτό http://www.diaperswappers.com/forum/images/1/f487df2d0a13a4317b77272f9050e93a.jpg Έχει χωρέσει ανάμεσα (κανονικά αλλά οριακά) η ανιψιά μου που είναι 9 χρονών και 30κατι κιλά. για ενήλικα πολύ δύσκολο

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...