Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα προσαρμοστει?


Recommended Posts

η μικρη μου ξεκινησε προνηπιο τον οκτωβρη σε ιδιωτικο. εχουμε παει το πολυ 5 ολοκληρες μερες στην αρχη δεν ηθελε καθολου, μετα με τις ιωσεις.εχει να παει 2 εβδομαδες σχεδον. και τωρα με ειδοποιησαν οτι ανοιξε θεση στο επιδοτουμενο προγραμμα που ημουν επιλαχουσα. τι να κανω να την αλλαξω? ομως δεν εχει παρει με καλο ματι το σχολειο και μια νεα αλλαγη πανω που αρχισε να γνωριζει το αλλο σχολειο με ανησυχει. απο την αλλη τα χρηματα ειναι πολλα και τα βγαζουμε δυσκολα σκεφτομαι τι θα γινει και με την κριση και εχω πελαγωσει.

εσεις τι λετε θα προσαρμοστει η θα στραβωσει πιο πολυ με το σχολειο.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοήτε καλέ θα την αλάξης το συζητάς ...και εγώ το ίδιο έκανα.Εμά μας είχαν πάρει και στο παλιο μας του δήμου που πήγαινε που πλήρωνα βέβαια και σε ένα άλλα μέσο του επιδοτούμενο προγράματος .....καλή μου την άλαξα ...στην αρχή ζορίστίκαμε ένα μήνα τουλάχιστον αλλά τώρα φτου φτου ... όλα καλά και μου μένου και τα λεφτά χαχα .....που λέει ο λόγος αλλά δεν έχω και αυτό να πληρώνω κάθε μήνα και με μισθό μερικής απασχόλησεις Θέλουν το χρόνο τους κατανοητό η αλλαγή θα το δυσκολέψη άλλα εμάς σαν γονείς μας δυσκολέυη η κρίσει περισσότερο ....υπομονη θα συνηθήση

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ νομίζω ότι δεν θα γίνει και τίποτα αν την αλλάξεις. Ούτως ή άλλως, ούτε σε αυτό που πάει τώρα πρόλαβε να προσαρμοστεί. Καμια φορά το ότι αργούν να προσαρμοστούν είναι και μια ένδειξη για το πόσο τους αρέσει το συγκεκριμένο σχολείο. Μπορεί στο καινούριο να της αρέσει περισσότερο το περιβάλλον. Και τα λεφτά είναι ένας παράγοντας πλέον πολύ υπολογίσημος στις μέρες μας...εγώ στη θέση σου θα την άλλαζα χωρίς τύψεις - εκτός αν έχεις λόγους να πιστεύεις ότι το τωρινό υπερτερει σοβαρα έναντι του καινούριου.

Link to comment
Share on other sites

μαρια πηγαινε το παιδι στο αλλο σχολειο. η μικρη δεν εχει μπει καν σε προγραμμα στο ιδιωτικο με 5 μερες που εχει παει. μην το σκεφτεσαι καθολου. και εφοσον δεν θελει να παει κατι δεν του αρεσει του παιδιου που ενδεχομενως δεν εχεις καταλαβει αφου ειναι πολυ λιγες οι φορες.

οσο για το οικονομικο τι να λεμε τωρα..... πες μας τι εκανες τελικα καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

μαρια πηγαινε το παιδι στο αλλο σχολειο. η μικρη δεν εχει μπει καν σε προγραμμα στο ιδιωτικο με 5 μερες που εχει παει.
:rolleyes:

NAI συμφωνω κι εγω! αλλαξε την αφου δεν τρελαθηκε κιολας

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

και μετα απο μερικους μηνες επιστρεφω για τα νεοτερα:

 

δυστυχως η μικρη δεν αντεχει το σχολειο με τιποτα!!!!

 

 

τελικα την πηγα στο καινουριο

με κλαματα την αφησα την πρωτη μερα μιση ωρα που την ακουγα απο εξω να κλαιει χωρις σταματημο και να φωναζει μανουλα ραγισε η καρδια μου, την δευτερη μερα το ιδιο μετα αρρωστησαμε και μια εβδομαδα σπιτι.

προσπαθησαμε να ξεκινησουμε παλι αλλα οι δασκαλες δεν ειχαν καμια ορεξη να ασχολουνται ιδιατερα μαζι της, την αφηνα και περιμενα απο εξω την ακουγα να κλαιει και στην μια ωρα το πολυ την επαιρνα.

πηγαμε στην χριστουγεννιατικη γιορτη που βεβαια δεν συμμετειχε (αα και η δασκαλα μου ειπε να μην την παω μερικες μερες που τα παιδια ετοιμαζονταν για το θεατρικο γιατι θα αναστατωνονταν τα υπολοιπα) και καθοταν μαζεμενη και φευγοντας της λεω

'ειδες τι ωραια γιορτη και τι ωραιο δωρο που σου εδωσε ο αγιος βασιλης?'

'ηταν η χειροτερη γιορτη της ζωης μου και ο αγιος βασιλης ηταν ψευτικος' μου απαντησε

καθε βραδυ ξυπναγε και με ρωταγε 'μαμα παμε αυριο σχολειο?' οταν της ελεγα ναι εκλαιγε για λιγο και κοιμοταν.

Ευτυχως τα χριστουγεννα ηρεμησε το μικρο μου της ειπα δεν παμε ειναι χριστουγεννα θα παμε οταν παει και το δεντρο στην θεση του στο παταρι το τι στενοχωρια οταν ξεστολιζαμε το δεντρο δεν το συζηταω.

τελικα δεν την εχω παει ακομα την λυπαμαι οταν με ρωταει αν παμε σχολειο για να μην νομιζει οτι εμεις αποφασισαμε να μην παμε της ειπα οτι ειναι κλειστο για μερικες μερες αλλα δεν ξερω τι να κανω.

τι θα κανει του χρονου που πρεπει να παει νηπιο??? τι αγχος και αυτο.... αφηστε τα

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μετα απο μερικους μηνες επιστρεφω για τα νεοτερα:

 

δυστυχως η μικρη δεν αντεχει το σχολειο με τιποτα!!!!

 

 

τελικα την πηγα στο καινουριο

με κλαματα την αφησα την πρωτη μερα μιση ωρα που την ακουγα απο εξω να κλαιει χωρις σταματημο και να φωναζει μανουλα ραγισε η καρδια μου, την δευτερη μερα το ιδιο μετα αρρωστησαμε και μια εβδομαδα σπιτι.

προσπαθησαμε να ξεκινησουμε παλι αλλα οι δασκαλες δεν ειχαν καμια ορεξη να ασχολουνται ιδιατερα μαζι της, την αφηνα και περιμενα απο εξω την ακουγα να κλαιει και στην μια ωρα το πολυ την επαιρνα.

πηγαμε στην χριστουγεννιατικη γιορτη που βεβαια δεν συμμετειχε (αα και η δασκαλα μου ειπε να μην την παω μερικες μερες που τα παιδια ετοιμαζονταν για το θεατρικο γιατι θα αναστατωνονταν τα υπολοιπα) και καθοταν μαζεμενη και φευγοντας της λεω

'ειδες τι ωραια γιορτη και τι ωραιο δωρο που σου εδωσε ο αγιος βασιλης?'

'ηταν η χειροτερη γιορτη της ζωης μου και ο αγιος βασιλης ηταν ψευτικος' μου απαντησε

καθε βραδυ ξυπναγε και με ρωταγε 'μαμα παμε αυριο σχολειο?' οταν της ελεγα ναι εκλαιγε για λιγο και κοιμοταν.

Ευτυχως τα χριστουγεννα ηρεμησε το μικρο μου της ειπα δεν παμε ειναι χριστουγεννα θα παμε οταν παει και το δεντρο στην θεση του στο παταρι το τι στενοχωρια οταν ξεστολιζαμε το δεντρο δεν το συζηταω.

τελικα δεν την εχω παει ακομα την λυπαμαι οταν με ρωταει αν παμε σχολειο για να μην νομιζει οτι εμεις αποφασισαμε να μην παμε της ειπα οτι ειναι κλειστο για μερικες μερες αλλα δεν ξερω τι να κανω.

τι θα κανει του χρονου που πρεπει να παει νηπιο??? τι αγχος και αυτο.... αφηστε τα

 

καλα τη δασκαλεσ ειναι αυτεσ!!ακου εκει μην ερθη πριν την γιορτη....η δουλεια τουσ ειναι αυτη!! να βοηθανε τα μικρα οταν εχουν προβλημΑ,,,

εμενα παει νηποια,ειναι αρκετα ντροπαλη...ευτηχωσ η δασκαλα την βοηθαει!!!αν ηταν καμια αλλη δεν ξερω τη θα καναμε...αφου να φανταστην ειπε και ποιημα!και πολυ κοσμο...

μιλα με την δασκαλα.

Link to comment
Share on other sites

να μιλησω με την δασκαλα ναι αλλα νομιζω οτι ακομα το προβλημα το εχω εγω γιατι πρεπει να παρω μια αποφαση...να την πηγαινω και ας κλαιει ή οχι? μου ειπαν οτι αυτο δεν αλλαζει θα το περασει,

και η δασκαλα μου ειπε οτι επειδη την πηγα μεγαλη ειναι πιο δυσκολο επισης οτι επειδη εχουν πολλα παιδια δεν μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα

βασικα μου ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα πρεπει να μαθει οτι ολα δεν αφορουν εκεινη! και επειδη ειναι και ψηλη και φαινεται ολοκληρο παιδακι (112 ποντους) δεν καταλαβαινουν οτι ειναι απο τα μικρα του προνηπιου,ξερεις δεν ξυπναει και το αισθημα της προστασιας

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

να μιλησω με την δασκαλα ναι αλλα νομιζω οτι ακομα το προβλημα το εχω εγω γιατι πρεπει να παρω μια αποφαση...να την πηγαινω και ας κλαιει ή οχι? μου ειπαν οτι αυτο δεν αλλαζει θα το περασει,

και η δασκαλα μου ειπε οτι επειδη την πηγα μεγαλη ειναι πιο δυσκολο επισης οτι επειδη εχουν πολλα παιδια δεν μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα

βασικα μου ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα πρεπει να μαθει οτι ολα δεν αφορουν εκεινη! και επειδη ειναι και ψηλη και φαινεται ολοκληρο παιδακι (112 ποντους) δεν καταλαβαινουν οτι ειναι απο τα μικρα του προνηπιου,ξερεις δεν ξυπναει και το αισθημα της προστασιας

 

και μενα πηγε μεγαλη...προνηπιο.δεν ττην πηγα πιο μπροστα.

εμενα τωρα που παει νηποια,εχουν προβλημα οτι ειναι πολυ ντροπαλη:-(δεν παιζει με αλλα παιδακια απο τη ταξη...η δασκαλα τη ν παροτρινει να παει...μετα απο 5 λεπτα τσουπ παλι ειναι μονη...και εγω δεν ξερω τη να κανω...η δασκαλα την βοηθα παρα πολυ..βλεπει οτι εχει προβλημα.

καλο ειναι να την πασ...μια δυο θα μαθει...

αλλα και η δασκαλα σασ,τη να πω..δεν ειναι απαντησει τωρα αυτη..

πρεπει να μαθει οτι ολα δεν αφορουν εκεινη!παμε κΑΛα????

η δουλειΑ ΤΟΥΣ ειναι να ενσωματονουν τα παιδια στην ταξη....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα καπως ετσι φανταζομαι θα ειναι του χρονου ( ευελπιστω να ειναι ετσι)

ενταξει μερικα πιτσιρικια ειναι πιο ντροπαλα και δυσκολα και εγω δεν ημουν πολυ κοινωνικη δεν ανοιγομουν ευκολα και δεν ειχα ανεση το καλυτερο μου ηταν αν περναω απαρατηρητη

ποτε δεν ειχα πολλες φιλες 2 απο το σχολειο,2 απο την σχολη και μια απο την δουλεια

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει παει ποτε για πανω απο μια αλλα την ακουω να βασανιζεται (περιμενω στην αυλη),απλα δεν υπαρχει βελτιωση και τις μερες που εγω δουλευω πρωι 6:00 ο μπαμπας της δεν μπορει να την παει (1-2 φορες την εβδομαδα) αρα εχουμε τρεις με τεσσερεις μερες σχολειο, διφορουμενα μυνηματα μαμα-μπαμπα(που χειριζεται πιο ευκολα) και ολα αυτα πριν τα χριστουγεννα γιατι απο τοτε δεν την εχω ξαναπαει. (ειναι και ολα τα μικρα αρρωστα στο σχολειο και δεν την παω)

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που αφήνει η δασκάλα την μικρή μια ώρα να κλαίει,δεν την απασχολεί με κάτι άλλο?

πως θα συνηθίσει?

πιστεύω ότι έγινε στραβή αρχή...κακώς την αφήνεις λίγη ώρα και την παίρνεις πίσω...μήπως να την άφηνες και να έφευγες?(γνώμη μου πάντα)

δεν της έκανε κλικ ένα παιδάκι να κάνει παρέα?

πρέπει να καταλάβει ότι θα πηγαίνει κάθε μέρα,συγκεκριμένες ώρες...

διαφορετικά δεν πρόκειται να συνηθίσει...τι διαφορά θα έχει του χρόνου?

συζήτησε μαζί της να καταλάβει τι ωραία που θα περνάει στο σχολείο...

έχουμε μέσα γενάρη,έχει περάσει καιρός από την αρχή της χρονιάς...

τα παιδιά έχουν κάνει ήδη παρέες,έχουν μάθει πράγματα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

και τι δεν της λεω και το μωρο μου αφου με βλεπει καμια φορα που στενοχωριεμαι (δεν τα ξεγελας) και μου λεει 'μανουλα σου υποσχομαι αυριο δεν θα κλαιω που θα με πας σχολειο'

δεν νομιζω οτι το κανει επιτηδες πιεζεται.επισης δεν καθομαι εκει αυτη νομιζει οτι φευγω για καποια δουλεια αλλα εγω περιμενω κατω στο προαυλιο σε ενα παγκακι εχω φαει κρυο....

δεν ακουω να την απασχολουν μαλλον το αντιθετο κατα εμενα κανουν

ακουω να της λενε ''ελα μην κλαις''''μην στενοχωριεσαι'' και τετοια αλλα δεν την απασχολουν με κατι να ξεχαστει. Τουλαχιστον απο οσο ακουω απο κατω δεν ειμαι και μεσα να βλεπω τι να πω

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε παιδάκι μου,υποτίθεται ότι πρέπει να το απασχολήσουν με κάτι άλλο...να συμμετέχει σε κάτι,έχει κάνει τίποτα όσες φορές έχει πάει?πχ μια ζωγραφιά...

και μέχρι πόση ώρα την έχεις αφήσει και κλαίει?δλδ αν την αφήσεις 2 ώρες θα κλαίει?δεν θα κουραστεί κάποια στιγμή?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετα την ωρα ανεβαινω και την παιρνω. εε ποση ωρα να κλαιει πια. τωρα επειδη πρεπει να κανει και μια εγχειριση το μικρο μου μαλλον δεν θα την παω μεχρι τοτε (μεσα φλεβαρη) και μολις γυρισουμε να ξαναδοκιμασω ισως απο τον μαρτη που θα εχει φτιαξει και ο καιρος και θα βγαινουν και κανα διαλλειμα. ετσι το σκεφτομαι.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά πλέον είναι χαμένη χρονιά...κι επειδή είναι πολύ έξυπνα,έχει καταλάβει ότι κάποια στιγμή θα πας να την πάρεις...οπότε κάθεται και κλαίει μέχρι να πας...

μου κάνει εντύπωση που δεν της κεντρίζει το ενδιαφέρον τίποτα στο σχολείο...

και το μεγάλο λάθος είναι της δασκάλας. οπότε άστο αυτή τη χρονιά αλλά του χρόνου πρόσεξε σε ποιο σχολείο θα πάει,με μια δασκάλα που να μπορείς να μιλάς μαζί της και να βοηθήσει το παιδί να προσαρμοστεί...που στην αρχή θα έχετε τα ίδια,γιατί θα πρέπει να πάει νήπιο με παιδάκια που θα είναι ήδη μια χρονιά στο σχολείο και θα έχουν συνηθίσει.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει παει ποτε για πανω απο μια αλλα την ακουω να βασανιζεται (περιμενω στην αυλη),απλα δεν υπαρχει βελτιωση και τις μερες που εγω δουλευω πρωι 6:00 ο μπαμπας της δεν μπορει να την παει (1-2 φορες την εβδομαδα) αρα εχουμε τρεις με τεσσερεις μερες σχολειο, διφορουμενα μυνηματα μαμα-μπαμπα(που χειριζεται πιο ευκολα) και ολα αυτα πριν τα χριστουγεννα γιατι απο τοτε δεν την εχω ξαναπαει. (ειναι και ολα τα μικρα αρρωστα στο σχολειο και δεν την παω)

 

Παντως εδω δεν μπορεις να πας να το παρεις το παιδι οτι ωρα να ειναι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος. Τα αλλα δεν αναστατωνονται που βλεπουν ενα γονειο μεσα στην ταξη??

Γιατι δεν πατε επειδει ειναι τα παιδακια αρρωστα? Εχει κλεισει το σχολειο ή ειναι η μικρη αρρωστη? Καποια στιγμη θα πρεπει να μπει στο προγραμμα του σχολειου και το νηπιο ειναι υποχρεωτικο πλεον (? νομιζω..). Εμενα ειναι 3μιση τωρα αλλα οποιο κλαιει το περνει λιγο η δασκαλα αγκαλια του δινει ενα βιβλιο ή ενα παζλ... Και εμας εκλαιγε/κλαει μερικες φορες οταν τον αφηνουμε μετα ομως το ξεπερναει. Σε ποση ωρα? Δεν ξερω αλλα οταν τον περνουμε το βραδυ μια χαρα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

να μιλησω με την δασκαλα ναι αλλα νομιζω οτι ακομα το προβλημα το εχω εγω γιατι πρεπει να παρω μια αποφαση...να την πηγαινω και ας κλαιει ή οχι? μου ειπαν οτι αυτο δεν αλλαζει θα το περασει,

και η δασκαλα μου ειπε οτι επειδη την πηγα μεγαλη ειναι πιο δυσκολο επισης οτι επειδη εχουν πολλα παιδια δεν μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα

βασικα μου ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα πρεπει να μαθει οτι ολα δεν αφορουν εκεινη! και επειδη ειναι και ψηλη και φαινεται ολοκληρο παιδακι (112 ποντους) δεν καταλαβαινουν οτι ειναι απο τα μικρα του προνηπιου,ξερεις δεν ξυπναει και το αισθημα της προστασιας

 

Μαρία μου, τόνισα κάποια από τα λόγια σου παραπάνω γιατί εκεί νομίζω βρίσκεται και η λύση του προβλήματος.

 

Πρέπει να το πάρεις απόφαση - να το πιστέψεις και να το υποστηρίξεις - με λόγια και συμπεριφορές ότι η μικρούλα σου πρέπει να πάει σχολείο. Καταλαβαίνω ότι σου ματώνεται η καρδιά και το παιδί το βιώνει πολύ άσχημα αλλά... είναι μονόδρομος. Κι αυτό το μονόδρομο, πρέπει να βρεις τρόπο να τον περπατήσεις. Για το καλό του παιδιού.

 

Ο Σεπτέμβρης (νήπιο) είναι κοντά... Δεν συμφωνώ να μην την ξαναπάς σχολείο μέχρι τότε. Και επειδή οι (συγκεκριμένοι τουλάχιστον) παιδαγωγοί μόνο υπάλληλοι είναι (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ), πάλεψέ το μόνη σου. Κάνε μια κουβέντα ξεκάθαρη με το παιδί - παρουσίασέ της το σχολείο σαν ένα όμορφο μέρος, όπου θα μάθει πολλά πράγματα, φέρε της δικά σου (πραγματικά και φανταστικά) παραδείγματα από το νήπιο όπου κάνατε π.χ. μια φανταστική τεράστια ζωγραφιά με μια νεράιδα - μάθατε χορό - κάνατε κατασκευές - σας πήγαιναν στο θέατρο - σας πήγαιναν εκδρομές και χοροπηδάγατε - τραγουδάγατε - μάθατε να γράφετε και να διαβάζετε, κ.λ.π. κ.λ.π.

Να είσαι λίγο υπερβολική στις περιγραφές σου αλλά όχι αναληθής γιατί θ' απογοητευτεί μετά αν δεν βρει στο ελάχιστο αυτά που της περιέγραψες.

 

Βάλε ένα χρονοδιάγραμμα, ανακοίνωσέ της το και τήρησέ το. π.χ. τον πρώτο μήνα, θα κάθεσαι δυο ώρες, τον δεύτερο τρεις, τον τρίτο μήνα αγάπη μου εσύ η ίδια δεν θα θες να φεύγεις, οπότε θα έρχομαι να σε παίρνω στη λήξη του ωραρίου.

Πρέπει να τηρήσεις όμως ότι πεις, "χιονίσει βρέξει"...

 

Επίσης, θα πρότεινα να μην της λες ότι τα σχολεία δεν έχουν ανοίξει ακόμη γιατί κατά βάθος κι από ένστικτο μόνο, ξέρει πως έχουν ανοίξει...

 

Ήθελα να σε ρωτήσω - πως περνάει το χρόνο της όταν δεν πάει σχολείο? Με ποιόν μένει, με τι απασχολείται? Κάνει κάποια άλλη "εξωσχολική" δραστηριότητα?

Επίσης, έχει φίλους? Δεν πάει με κάποιους από αυτούς στο ίδιο σχολείο έτσι ώστε αυτό να αποτελέσει κίνητρο? Ή μήπως να γίνετε φίλοι τώρα με κάποιον από τους συμμαθητές της?

 

Και τέλος, εκτός από την απροθυμία του παιδιού, μήπως θα έπρεπε να εξετάσεις και την καταλληλότητα του ίδιου του σχολείου? Μήπως είναι πολύ απρόσωπο και αποθαρρυντικό? Ναι, ίσως να μην μπορείς να το αλλάξεις, ίσως να μην μπορείς ν' αλλάξεις και την τακτική του αλλά μπορείς να κάνεις μικρές διορθωτικές κινήσεις. π.χ. να την πας σε όλες τις πρόβες της Χριστουγεννιάτικης γιορτής και ν' αγνοήσεις τις... παιδαγωγούς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθολου εμπειρια απο αυτα αλλα ετσι οπως σε διαβαζω το λαθος ειναι της δασκαλας. Κανενος αλλουνου. Δεν ειναι δικαιολογια ας το εφερνες πιο μικρο. Δουλεια της ειναι να ΒΡΕΙ τροπο να το απασχολησει δημιουργικα και να σταματησει σιγα σιγα να κλαιει. Ολα κλαινε απο οτι καταλαβα (λογικο) στην αρχη, βασικα θυμαμαι εγω 1η δημοτικου (προνηπιο-νηπιο εχω μνημες αλλα δεν θυμαμαι να εκλαιγα), εριξα πρωτη μερα ενα κλαμμα αλλο πραγμα.......με βοηθησαν το θυμαμαι. Προφανως το παιδι εκανε κακη αρχη, δεν του δινουν και σημασια και αλλα ντ'αλλον. Στην δασκαλα να μιλησεις απαραιτητα. Και αν δεν μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια τους, αν μπορεις σκεψου ισως και αλλο σχολειο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μη πυροβολείτε τη δασκάλα:P:p:p

 

Το παιδί πήγε σε δυο σχολεία και δεν έχει προσαρμοστεί σε κανένα. Εγώ μάλλον θεωρώ ότι την αγχώνεις η ίδια με την συμπεριφορά σου. Καταλαβαίνει ότι ειναι για σενα ένα πρόβλημα και της το μεταδίδεις. Πάρ' το απόφαση, γίνε αποφασιστική και ξεκίνα σιγά σιγά την προσαρμογή.

 

Το παιδι ξέρει ότι έχει εναλλακτικές όταν δεν πάει σχολείο. Πρέπει να καταλάβει ότι δεν θα τισ έχει πια και αυτό θέλει κοινή πολιτική απο τους γονείς.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω να την απασχολουν μαλλον το αντιθετο κατα εμενα κανουν

ακουω να της λενε ''ελα μην κλαις''''μην στενοχωριεσαι'' και τετοια αλλα δεν την απασχολουν με κατι να ξεχαστει.

 

Ένα παιδι που κλαιει είναι δύσκολο να το απασχολήσεις με κάτι. Κυρίως πας να το ηρεμήσεις και μετά το απασχολείς. Για σκεφτειτε να τραγουδάνε και να παίζουν την μικρή Ελενη και το ένα παιδι στο κύκλο να κλαίει και να ζητάει τη μαμα του. Και η ψυχολογία των άλλων παιδιων??? Νομίζετε αυτά δεν αναστατώνονται???

 

Επίσης θεωρώ ότι είναι δύσκολο να φροντιζει μια δασκάλα ταυτόχρονα 15-20 παιδιά που εχει μια τάξη και ένα παιδι που δεν εχει προσαρμοστει ακόμα στη μέση της χρονιάς. Μόνο αν υπάρχει βοηθός ή ειναι 2 κοπελες. Εδώ 2-3 παιδιά στο σπίτι και κάποια στιγμή ξεφευγουν απο την προσοχή μας και γίνεται η ... ζημιά. Ειναι μεγάλη ευθύνη.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις γνωμες σας και τα εχω σκεφτει ολα αυτα θεωρω λαθος που την πηρα απο το 1ο σχολειο (καταραμενη κριση) και τελικα συζητησαμε με τον αντρα μου να την αφησουμε μεχρι να κανει και την εγχειριση τον Φλεβαρη ειναι και οι ιωσεις και δεν θελω να εχουμε καμια ατυχια και μετα να ξεκινησουμε μια και καλη.

Σε καμια περιπτωση δεν τα εχω με τις δασκαλες (βλεπω ομως οτι κανουν απλα την δουλεια τους και τιποτα παραπανω ,που δεν απαιτω, αλλα θα ευχομουν να εκαναν, ενα καλοπιασμα ενα χαμογελο μια ζεστασια).

οσο για το προγραμμα πρωινο, μιση ωρα τηλεοραση μεχρι να βαλω το φαγητο,μια βολτα εξω στο παρκο η στην αυλη με το κουταβι ,μετα παιζει (σκοτωνονται) με τον μικρο και πριν το φαγητο τους δινω μαρκαδορους χαρτια και ζωγραφιζουν (δυστυχως δεν περιοριζονται στα χαρτια οπως τωρα λογου χαρη

επιστρεφω....)

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...