Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει να φοράει καπέλο


Recommended Posts

Ο μικρός μου 16,5 μηνών δεν θέλει με τίποτα να του βάζω καπέλο στο κεφάλι...

 

Τον χειμώνα είχε δεχτεί ένα συγκεκριμένο σκουφάκι και μόνον αυτό....

 

Τώρα για το καλοκαίρι του έχω πάρει διάφορα αλλά δεν θέλει κανένα... νευριάζει και τα πετάει... του βάζω αντιηλιακό αλλά φτάνει???

 

τι θα κάνω το καλοκαίρι στη θάλασσα???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευαγγελια ποτε γεννησες?πρεπει πανω κατω μαζι να γεννησαμε.(6-2-06)

ο δικος μου το φοραει αναποδα .βλεπει και τον παππου του που φοραει καπελο και του αρεσει πολυ.εχω παρει και γω ενα στα ιδια χρωματα και φοραω και εγω..πλακα εχουμε .ολοι φοραμε καπελα..για δοκιμασε να βαλεις και εσυ και να του λες τι ωραιος που εισαι και τετοια..

και αυτα τα χαζα τα καπελακια με το λαστιχο βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

demi δεν θέλει με τίποτα κάτι πάνω στο κεφάλι του... έβαλα κι εγώ ένα για λίγο και με κοίταζε περίεργα... αυτό θα κάνω.. θα φοράμε όλοι για να φοράει και αυτός... εντάξει στη θάλασσα αλλά τώρα πώς θα πάμε βόλτα??? δεν συνηθίζω να φοράω καπέλο στις βόλτες μας...

 

γέννησα 19-12-2005, είναι λίγο μεγαλύτερος ο δικός μου...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κουκλος και δεν θελει να χαλασουν τα μαλλακια του μαλλον.

και γιατι δεν φορας καπελο καλη μου??????θα εισαι πολυ trndy μανουλα.εγω πηρα ενα με στρας και ειχε και ιδια ζωνη.πολυ ομορφα ειναι!

ασε που μια φορα που ηρθα Λαμια τα ειδα ολα απο ντυσιμο και απο βαψιμο Σαββατο μεσημερι.....και μαλλι κομμωτηριου ολες!!αρα δεν θα εισαι εκτος κλιματος...

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία και εμείς παιχνίδι το έχουμε κάνει. Της βάζω το καπέλλο μέσα στο σπίτι, την κρατάω αγκαλιά και της λέω να μου το φορέσει εμένα. Μετά της το βάζω εγώ και πάλι απο την αρχή. Στη συνέχεια της λέω βάλε τώρα εσύ το καπέλλο στο κεφάλι σου και προσπαθεί εκείνη. Κάποιες φορές της το βάζω ανάποδα η λοξά και την παω στο καθρέφτη και αρχίζω το "γλύψιμο" Πως σου πάει, τι όμορφη που είσαι και άλλα τέτοια κουλά :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικός μου 16,5 μηνων δεν τα ήθελε καθόλου τώρα εχει ξεκινήσει και τα φοράει (για λίγο όμως) και αυτό για τι του λέμε πώπώ τι ωραιο που είναι το παιδάκι μας με καπέλο!! τώρα που σκέφτομαι να του κόψω τελείως τα μαλλιά θα δούμε τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου 16,5 μηνων δεν τα ήθελε καθόλου τώρα εχει ξεκινήσει και τα φοράει (για λίγο όμως) και αυτό για τι του λέμε πώπώ τι ωραιο που είναι το παιδάκι μας με καπέλο!! τώρα που σκέφτομαι να του κόψω τελείως τα μαλλιά θα δούμε τι θα κάνουμε...

 

Τι εννοείς τελείως??????

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πολλά μαλλιά και είναι και λεπτή η τρίχα του, δεν του τα έχω κόψει καθόλου, και απο ότι μου λένε πρέπει να τα κόψω μπας και βγάλει πυκνα μαλλία (και οτι τα μαλλια της κοιλιάς πρεπει να τα κόβουμε)

βέβαια εγώ θα το κάνω για να βγάλει μπόλικο μαλλάκι ..

Link to comment
Share on other sites

Τα μαλλάκια της κοιλιάς θα πέσουν κάποια στιγμή από μόνα τους (αν θυμάμαι καλά μέχρι 2 ετών μου είπε η κομμώτρια)

 

Δεν είναι ανάγκη να το κουρέψεις γουλί το παιδί γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΗΛ .ο δικος μου ειναι 16 μηνων και εχει μακρυ μαλλι ολο μπουκλα...απο την ημερα που γεννηθηκε ειχε παρα πολυ μαλλι...θα του πεσει???????

αχ θα πεθανω...δεν νομιζω βρε κοριτσια ..κατσε να ρωτησω τον κομμωτη μου σημερα..stella περιμενε πριν κανεις το παιδι γουλι......να ρωτησουμε πρωτα..μην τυχον του δημιουργησουμε και ψυχολογικο προβλημα..να παμε για μαλλι και να βγουμε κουρεμενοι??......

Link to comment
Share on other sites

παντως τον προετοιμάζω .. του λέω θα πάμε να κόψουμε τα μαλλία και αυτός τα πιάνει και τα τραβάει...

να δουμε βεβαια αν θα κάτσει γιατι οταν του κόβουμε τα νύχια τον κρατάμε δύο και σπαραζει και στο κλάμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ!! εγω με το που τον βαφτισα 13μηνών τον πήγα για κούρεμα του έκανα ένα ωραίο κοντό αντρικό... Βεβαια δεν είχαμε και το μαλλί που έχει το demaki μαλλόν για να ακριβολώ ούτε το μισό απο αυτό που περιγράφει :P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέφτουν πως δεν πέφτουν .... να σου στείλω εγώ φωτογραφία της κόρης μου που της είχαν πέσει όλα τα μαλλιά και της είχε μείνει μόνο μια λωρίδα στη μέση σαν μοϊκανάκι :P

 

Όχι δεν την έχω κουρέψει μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

όταν σε βλέπει να φοράς το καπέλο, δώσε του και ένα καθρέφτη να δεί τον εαυτό του, και μετά όταν βλέπει στον καθρέφτη δώσε του το καπέλο, να δεί τον εαυτό του με το καπέλο.

Σε αυτή την ηλικία παθαίνουν αυτό το πράγμα γιατί δεν καταλαβαίνουν 1000% τι ακριβώς τους συμβαίνει όταν πας να τους βάλεις καπέλο, και επειδή φοβούνται ακριβώς επειδή δεν ξέρουν τι είναι, έτσι το αρνούνται.

 

για τα μαλλιά ήδη έχουμε ξεκινήσει αλλού την ίδια συζήτηση, - ο ειδικός και έμπειρος σε τέτοια θεματα, almak ήδη μας είπε ότι είναι μύθος αυτό με το να κουρεύονται τα μαλλιά γουλί.

εγώ τον πιστεύω :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τον κουρεψα και ουτε προβλεπεται .......σαν αγγελουδι ειναι με τα μπουκλακια του..μα τι αχρηστη που ειμαι να μην μπορω να τον βαλω σε φωτογραφια.....

μην τον κανεις γουλι μωρε.δεν θελω.......κοψτα λιγο οπως λενε και οι αλλες μανουλες..αλλα γουλι.....απαπα ουτε να το σκεφτω δεν θελω.....

Link to comment
Share on other sites

εσενα θα σου αρεζε να σε κουρευαν γουλι?και ποιος το λεει οτι θα βγουνε πιο πυκνα????εχεις επιστημονικα τεκμηριωμενες αποδειξεις????

καλα μονο εγω ειμαι η βλαμενη εδω μεσα?????το Σαββατο επειδη θα πηγαιναμε σε βαφτιση τον πηρα μαζι μου στην κομμωτρια του εβαλε αφρο στα μαλλακια και ενα ενα μπουκλακι το εκανε styling.ολη η εκκλησια για τα μαλλια του ελεγε...η μαμα προσπαθησε να κλεψει την παρασταση αλλα δεν τα καταφερε ..σνιφ σνιφ τα πρωτεια στον γιο μου και ειμαι υπερηφανη χαζομαμα.......

ε τι να κανω εγω αλλο????αν επιμενεις κουρεψε το παιδακι αλλα μην του βγαλεις καμμια φωτογραφια γιατι θα σε κραξει μια μερα.....

Link to comment
Share on other sites

demi cool βλαμμένη δεν νομίζω πως είσαι αλλά κόβω κεφάλι, χέρι, πόδι ότι θες πως είσαι καραψωνάρα με τον γιο σου :P:P:P

 

Αυτά κάνετε οι αγορομάνες και θα μας τα κάψετε τα κοριτσάκια μας σε μερικά χρόνια !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτά κάνετε οι αγορομάνες και θα μας τα κάψετε τα κοριτσάκια μας σε μερικά χρόνια !!! :P

 

Σαν να χεις δικιο!!!

8):oops::roll:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

εμεις το ειπαμε πως θα γινουμε κακιες πεθερες,ετσι demi???εκτος αν εχω την κορη σου νυφη! οσο για το θεμα καπελο- κουρεμα-νυχια, κοριτσια πολυ κλαμα!!!!!2 φορες τον εχω κουρεψει και μας ακουσε ολη η πλατεια.του βαζω καπελο το πεταει και τσιριζει,αλλα θα προσπαθησω αυριο στο σπιτι αυτο με τους καθρεφτες...γενικα αυτα τα παιδακια δεν θελουν να τα πειραζουν με τιποτα.αλλα ειναι τρομερα χαδιαρικα!!!εχω παθει πλακα,ενω μεχρι τωρα δεν ηθελε ουτε αγκαλια(να φανταστειτε πηγαινα σε φιλες μου που εχουν μωρα για να ευχαριστηθω αγκαλιτσα)τωρα σκαρφαλωνει επανω μας για χαδια!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί μέρες τώρα που ξεκινησαμε τα μπάνια στην θαλασσα αντιμετώπιζω το ίδιο πρόβλημα. Ο γιος μου 17.5 μηνών δεν ανέχεται με τίποτα το καπελο! 

Έχουμε δοκιμάσει να φοραμε όλοι, να του λέω πόσο ωραίος είναι με το "πεπελο" του -ετσι το λέει- ακόμα και να το τοποθετώ με χειρουργικες κινήσεις στο κεφάλι του για να μην με πάρει είδηση! Όταν το καταλάβει το πετά! 

  Μου πρότειναν τα καπελάκια που δένουν στο πιγουνι αλλά μου φαίνονται επικίνδυνα  για πνιγμονη.

  Τι άλλο μπορώ να κάνω? Συνέχεια καταλήγω να του κάνω σκιά για να μην ψήνεται στον ήλιο! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Επαναφέρω το θέμα γιατί μέρες τώρα που ξεκινησαμε τα μπάνια στην θαλασσα αντιμετώπιζω το ίδιο πρόβλημα. Ο γιος μου 17.5 μηνών δεν ανέχεται με τίποτα το καπελο! 

Έχουμε δοκιμάσει να φοραμε όλοι, να του λέω πόσο ωραίος είναι με το "πεπελο" του -ετσι το λέει- ακόμα και να το τοποθετώ με χειρουργικες κινήσεις στο κεφάλι του για να μην με πάρει είδηση! Όταν το καταλάβει το πετά! 

  Μου πρότειναν τα καπελάκια που δένουν στο πιγουνι αλλά μου φαίνονται επικίνδυνα  για πνιγμονη.

  Τι άλλο μπορώ να κάνω? Συνέχεια καταλήγω να του κάνω σκιά για να μην ψήνεται στον ήλιο! 

παραλια με φυσικη σκια θα ηταν μια πολυ καλη λυση. επισης απογευματινες ωρες για μπανιο που κ να μην φοραει καπελο ο ηλιος δεν καιει.

 τα καπελα που δενουν στο κεφαλι δεν πνιγετε τοσο μικρο παιδακι πως θα πνιγει αφου θα εισαι συνεχεια διπλα του ειναι λιγο υπερβολικος ο φοβος σου απλα θα το βγαζει κ αυτο ετσι κ αλλιως δεν καρφωνει στο κεφαλι. 

 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...