Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΩΑΝΝΑ Η ΜΑΡΙΑ?


ΝΙΚΟΛΕΤΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Ιωαννα...το θεωρω πολυ αριστοκρατικο...(ετσι λενε και την μια μου κορη....:wink:)....οσο για το Μαρια.....καλο μεν αλλα......πολυφορεμενο....(και η κουτση Μαρια το εχει αυτο το ονομα......μεχρι και εγω....!!!!!:P)

Εκτος αν κανεις εναν συνδιασμο και των δυο....ΜΑΡΙ(α)(ιω)ΑΝΝΑ...

Μαριάννα.....

Link to comment
Share on other sites

παλι θα ελεγα οτι αν εισαι στα δυο αυτα αναμεσα...και δεν μπορεις να αποφασισεις θα σου ελεγα να βαλεις και τα δυο ονοματα οπως ειπε καποια κοπελα πιο πανω.... η αν δεν θελεις εγω θα ελεγα να βαλεις ενα ονομα που θα γιορταζει λιγο πιο μακρια απο τα γεννεθλια της ετσι ωστε να εχει γεννεθλια και σε μισο χρονο γιορτι...και οχι μαζι μαζεμενα...:( ετσι ειναι στο γιο μου 2 εβδομ συνεχομενες γιορταζει) και ειναι κριμα να εχει δυο γιορτες μαζι και μετα τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι να έχει το παιδί μου δύο ονόματα δεν θα μου άρεσε

 

όπως και το να έχει ένα όνομα που δέν γιορτάσει.Εμένα και τα δύο μου είναι

 

το ίδιο αλλά όλοι μου λένε για το Ιωάννα ότι είναι πιό ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Το Μαρία γιορτάζει 15 Αυγούστου που τα σχολεία δεν λειτουργούν άρα λιγότερα παιδιά στη γιορτή (συνήθως είμαστε διακοπές)

 

Το Ιωάννα γιορτάζει άμα τη επιστροφή στο σχολείο οπότε γιορτάζει πραγματικά ;)

 

Τη βαφτιστήρα μου την λένε Ιωάννα αλλά την φωνάζαμε Τζοάννα (λόξα της μαμάς) και τώρα πια... Τζο :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο θέμα έχουμε εμείς με τα ονόματα. Μαρία η πεθερά, και Ιωάννης ο μπαμπάς!! Εγώ θέλω Ιωάννα!! Το Μαρία είναι πολύ συνηθισμένο! Και όπως είπαν και ποιο πάνω όταν θα κάνει γιορτή θα λείπουν διακοπές όλοι οι φίλοι της! Εγώ ψηφίζω δαγκωτό Ιωάννα γιατι έτσι θα βγάλω και την κόρη μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτος αν κανεις εναν συνδιασμο και των δυο....ΜΑΡΙ(α)(ιω)ΑΝΝΑ...

Μαριάννα.....

Ωππππ κάποιος με φωναξε!!!! Ειμαι Μαριάννα, απο το Μαρία Ιωάννα (2 γιαγιαδες) αλλα με βαφτισανε Μαριάννα μονοκόμματο και προσφατα εμαθα πως γιορταζω κιολας επισημα στις 28 Φεβρουαριου.;) (τοτε που με βγαλανε δε τους αφηνανε καν να με βγαλουν ετσι,κι εγινε θεμα... οχι να χα και γιορτη!)

Μαρία, είναι πολύ ωραίο όνομα και σπάνιο πλέον.

Ειναι και αναλογα την περιοχη! Αν εισαι στη κρητη πχ δεν νομιζω να γινει ποτε σπανιο. Εδω το Μαρια και το Μανολης τα χουν κι οι πετρες!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Οι συμπτύξεις ονοματων δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα,Χρηστινα αν μπορουσα

 

θα εβαζα το δικο σου ονομα-ειναι πραγματικα το αγαπημενο μου!

Link to comment
Share on other sites

Οι συμπτύξεις ονοματων δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα,Χρηστινα αν μπορουσα

 

θα εβαζα το δικο σου ονομα-ειναι πραγματικα το αγαπημενο μου!

 

 

Άν σου πω ότι το διάλεξα μόνη μου??Μια και με βάφτισαν 3 χρονών(λόγω τάματος να βαφτιστώ στον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης ενώ μέναμε στην Ορεστιάδα και με μπαμπά στρατιωτικό,ο οποίος λόγω των γεγονότων στην Κύπρο ήταν δύσκολο να σηκωθεί να φύγει)μου αράδιασε η θεία και νονά μου όλα τα ονόματα που μπορούσε να σκεφτεί και μάλιστα όχι μια και δυο φορές μόνο και εγώ πάντα διάλεγα το Χριστίνα!Εκτός του ότι δεν μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου,το θεωρώ και πολύ δημοκρατικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λιγο καθυστερημενα, αλλα να πω κι εγω οτι τη μπεμπουλα μας θα την πουμε Μαρια-Ιωαννα και θα της το φωναζουμε και ολοκληρο, αλλα και Μαργιάννα! (εγω ειμαι Μαρια-Χριστινα χι!)

Τα μωράκια μου, η ζωή μου όλη...

Απόστολος 11/12/2008 Μαρία-Ιωάννα 30/10/2010

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...