Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

29η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

ARTY μου ναι σε σενα απευθυνόμουν απλα μετά το γεια σου ξέχασα να γράψω το όνομα :oops:. Ένα σχετικό φόβο τον έχω γτ δεν μου αρέσει καθόλου να πονάω :| , αλλά θα το ξεπεράσω που θα πάει ! ! ! !

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι ΤΟΣΟ μεγαλη η αγωνια να δεις το μωρο και να πανε ολα καλα που δεν θα προλαβεις να φοβηθεις εγω στον πρωτο εκανα 7 ωρες φτ αλλα τελικα καναμε καισαρικη και μεσα σε 40 λεπτα εχεις τελειωσει το πρωτο 5λεπτο θα εχεις δει το μωρο σου που γεννας και τι μωρακι εχεις;

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα σου απάντησε τελικά ο γιατρός σου για το αν θα πας για καισαρική με το πρόβλημα που έχεις ή ακόμα το σκεφτεται ???

Εγώ ρε κορίτσακια θέλω καισαρική γτ θα πάω σαν κυρια προγραμματισμένα και θα τελειώσει γρήγορα. Βλέπετε όταν μπω στον 9ο πρέπει να πάω Καλαμάτα μέχρι να γεννήσω και να αποχωριστώ τον αντρούλη μου για ένα ολόκληρο μήνα που θα μείνει αθήνα λόγο δουλειάς....Και αν έρθει η ώρα να γεννήσω είναι και 2:30 ώρες μέχρι να έρθει Καλαμάτα :cry: Και εγώ τον θέλω από την πρώτη στιγμή δίπλα μου. Αχ συγνώμη γι ατην πολυλογία αλλά κάπου ήθελα να το πω... Δεν θέλω να πάω στο Νοσ. με όλους τους συγγενείς, θέλω τον άντρα μου...Με καταλαβαίνετε ε???

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως Κυριακή μου αν μπορεσεις να γεννησεις φυσιολογικά είναι το καλυτερο!Πάντα ότι είναι μερος της φυσικής λειτουργιας των πραγματων είναι καλυτερο. Τωρα αν συντρεχει ειδικός λόγος, τοτε σιγουρα να κάνεις καισαρική. Και εγω που είμαι στην 30+εβδομαδα και το μωρο εχει θεση ισχιακής προβολης, αρχιζω να καλλιεργω την ιδεα της καισαρικής γιατι εκ των πργαμτων δεν θα την αποφυγω. Ευελπιστώ όμως να αλλαξει θεση η μπουμπου και να γεννησω φυσιολογικά. Μακαρι καλα να πανε ολα! Γιατί δεν γεννας Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί και οι συγγενείς οι δικοί μου αλλά και του καλού μου είναι Καλαμάτα , και έχουμε και σπίτι δικό μας εκέι...Και είναι πιο εύκολο να γεννήσω εγώ Καλαμάτα παρά τόσοι ανθρωποι να έρθουν αθήνα για να δουν το μωρο και δεν έχω και που να τους βολέψω ! ! ! Εντάξει αν γυρίσει η μπέμπα κανονικά και δεν συντρέχει λόγος καισαρικής δεν θα το επιδιώξω εννοείται :P

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

ολες μας θελουμε τον αντρα μας διπλα.... :) και οσο για το φυσιολογικο πραγματικα κ εγω φοβαμαι και δεν πιστευω να υπαρχει καμια που να μην νιωθει φοβο αλλα θελω τοσο πολυ να το ζησω ολο αυτο!!ευχομαι να γεννησω φυσιολογικα και ξερω οτι θα πονεσω αλλα οπως ειπε και καποια στην TV: μεγαλυτερος ειναι ο φοβος παρα ο πονος γι αυτο προσπαθηστε να ελεγξετε το αισθημα αυτο!ειχα σκεφτει να παω με καισαρικη με συμφερε και χρηματικα λογω ιδιωτικης ασφαλισης αλλα και θα εριχνα εναν υπνακο και θα πονουσα λιγακι μετα αλλα ελα ντε που εχω ακουσει τοσα θετικα για το φυσιολογικο!(εχουμε ξεφυγει λιγο στην συζητηση αλλος ειναι ο τιτλος του θεματος...χιχιχιχι)stellinula τι ειναι βουβονοκήλες?(και οσο γιατο αν με αφησε ο γιατρος να δουλευω στα νυχια θα σου πω πως και να μου το απαγορευε δεν θα τον ακουγα!!το αγαπαω τοσο πολυ αυτο που κανω που δεν σταματησα λεπτο εως τωρα-εχω κ ευκολη εγκυμοσυνη και δεν καταλαβαινω απο μυρωδιες και σκονες!ιατρικη ποδιτσα-μασκουλα και γαντακια......μονο τωρα οταν κανω νυχια με τα απο ωρα με πιανει η πλατη και η μεση αλλα εφτασα πια και 8 μηνων-φανταζομαι ουτωσιαλλως θα το ειχα)

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω ρε Kyriakh μου, σίγουρα το μόνο που θέλουμε όλες είναι να έχουμε τους γλυκούς μας δίπλα μας όπως βέβαια και οι ίδιοι θέλουν να είναι κοντά σε μας και στα μωράκια μας,.. Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να μπορέσει να είναι όλο το διάστημα δίπλα σου και να μην μείνετε χώρια ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω παλι το υπολογιζω με αλλον τροπο...

τελευταια περιοδο ειχα 11/6 καθε 11 του μηνα αλλαζω μηνα, απλα ο ενατος μηνας θα διαρκεσει μια βδομαδα παραπανω... αφου εχω ΠΗΤ 18/3!αν κ θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρικη οποτε ... δεν θα παρω ολον τον ενατο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι το υπολογιζω με αλλον τροπο...

τελευταια περιοδο ειχα 11/6 καθε 11 του μηνα αλλαζω μηνα, απλα ο ενατος μηνας θα διαρκεσει μια βδομαδα παραπανω... αφου εχω ΠΗΤ 18/3!αν κ θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρικη οποτε ... δεν θα παρω ολον τον ενατο!

Αχ melisoula έχουμε ακριβώς μία μέρα διαφορά. Έγω έχω τελευταία περίοδο 12/6 και ΠΗΤ 19/3. δηλαδή τώρα έχουμε μπει στον έβδομο, έτσι δεν είναι?όχι τίποτα άλλο με ρωτάνε και δεν ξέρω τι αν πω. όσο για την καισαρική ή φυσιολογικό η πεθερά μου μου λέει ότι με τον φυσιολογικό πονάς πριν και μετά ηρεμείς ενώ με την καισαρική πονάς μετά.Άσε που δεν καταλαβαίνεις ότι γεννάς. βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό είναι άλλο θέμα. Απλά είναι κρίμα να είμαστε μια χαρά και να χάσουμε κάτι τόσο μαγικό επειδή φοβόμαστε.Εξάλλου υπάρχει και η επισκληρίδιος!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαστε στον εβδομο κ στις 11/01 θα μπουμε στον ογδοο...

θα κανω καισαρικη οχι απο επιλογη αλλα αναγκαστηκα επειδη με καισαρικη γεννησα τελικα το πρωτο μου παιδι....

Link to comment
Share on other sites

Αχ melisoula έχουμε ακριβώς μία μέρα διαφορά. Έγω έχω τελευταία περίοδο 12/6 και ΠΗΤ 19/3. δηλαδή τώρα έχουμε μπει στον έβδομο, έτσι δεν είναι?όχι τίποτα άλλο με ρωτάνε και δεν ξέρω τι αν πω. όσο για την καισαρική ή φυσιολογικό η πεθερά μου μου λέει ότι με τον φυσιολογικό πονάς πριν και μετά ηρεμείς ενώ με την καισαρική πονάς μετά.Άσε που δεν καταλαβαίνεις ότι γεννάς. βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό είναι άλλο θέμα. Απλά είναι κρίμα να είμαστε μια χαρά και να χάσουμε κάτι τόσο μαγικό επειδή φοβόμαστε.Εξάλλου υπάρχει και η επισκληρίδιος!

 

Marmar, έχουμε ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες ΤΕΡ και ΠΗΤ!

Κι εγώ τους μήνες τους μετράω αλλάζοντας κάθε 12 του μήνα...

Λόγω δίδυμης κύησης και διαβήτη, θα κάνω καισαρική σίγουρα νωρίτερα από 19/3!

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ιδέα του φυσιολογικού τοκετού πάντα με φόβιζε...

Αλλά τελικά, βρε κορίτσια σημασία έχει το αποτέλεσμα: Να κρατάμε αγκαλιά σε λίγο καιρό τα υγιή μωράκια μας!!!:-D:grin::-D

 

Με το καλό, εύχομαι, σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι 30 εβδομαδων με τελευταια περιοδο 1/06/10 και πητ 8/03/11, αλλα κ εγω θα γεννησω πιο νωρις επειδη κ το πρωτο το γεννησα με καισαρικη.με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας! :-)

lazxc8j25zd0r93a.pngkk3vi7jqfg1legqo.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι 30 εβδομαδων με τελευταια περιοδο 1/06/10 και πητ 8/03/11, αλλα κ εγω θα γεννησω πιο νωρις επειδη κ το πρωτο το γεννησα με καισαρικη.με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας! :-)

 

Κι εγω 30 εβδομαδων με ΠΗΤ 06.03.11, αλλά λόγω προηγουμενης καισαρικής θα μπω κι εγω νωριτερα..μαλλον 23.02.11!

Η αγωνία κορυφωνεται οσο περνανε οι μερες...και το αγχος το ιδιο!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα με το καλο τα μωρακια σας

θα ηθελα να σας υπενθυμίσω να μην παραλειψετε την καμπυλη σαχαρου ακομη και αυτη την εβδομαδα που εισαστε οπως και το DOPPLER(αυτο γινεται μονο εκει που κανατε Αυχενικη Διαφανεια και Β επιπεδου)

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Marmar, έχουμε ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες ΤΕΡ και ΠΗΤ!

Κι εγώ τους μήνες τους μετράω αλλάζοντας κάθε 12 του μήνα...

Λόγω δίδυμης κύησης και διαβήτη, θα κάνω καισαρική σίγουρα νωρίτερα από 19/3!

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ιδέα του φυσιολογικού τοκετού πάντα με φόβιζε...

Αλλά τελικά, βρε κορίτσια σημασία έχει το αποτέλεσμα: Να κρατάμε αγκαλιά σε λίγο καιρό τα υγιή μωράκια μας!!!:-D:grin::-D

 

Με το καλό, εύχομαι, σε όλες!!!

Το καλοκαίρι λοιπόν είναι ακλή εποχή για τρελίτσες:-D:-D:-Dχι,χι!!!

Ρώτησα το γιατρό γιατί δενμπορ΄ωμε τίποτα να υπολογίσω, τι τα γράφω τι ρωτάω τον άντρα μου που ξέρεικαλύτερα απο εμένα σε ποιά εβδομάδα είμαι, και μου είπε ότι μήνα αλλάζω κάθε 19. Δηλαδή στις 19 Ιανουαρίου θα μπω στο 8ο και 19/2 ατον 9ο. Νομίζω πάντως ότι τώρα είανι η καλύτερη περίοδος στην εγκυμοσύνη. Κ ας είναι πιο δύσκολο επειδή βαραίνουμε. Τώρα νιώθω τη μικρή κάθε μέρα κ είμαι πολύ ευτυχισμένη!!! με το καλό σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εγω ειμαι στην 24+5 και με εχει δωει ο γιατρος ΠΗΤ 18/4 τωρα βεβαια ο μπεμπης μου ειναι με το κεφαλι κατω και εχει καπως χαμηλη κλιση ξερει καμια γιατι? με το καλο να ρθουν τα μωρακια μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κι από 'μένα!εγώ ειμαι στην 29+6 και μου έχει δωσει ο γιατρός ΠΗΤ 20/04. Χριστίνα Μ κοντά είμαστε. κι εμείς μπέμπη περιμένουμε.πριν δυο βδομάδες που με είχε δει ο γιατρος ήταν το παιδί με το κεφαλάκι του στο στομάχι μου,ελπίζω σε δυο βδομάδες που θα με ξαναδεί να έχει γυρίσει..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΗΤ 17/4, ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΜΑΝΤΕΨΤΕ...!!!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΕΜΠΗ!!! ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΓΟΡΙΩΝ?????

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΨΟΦΙΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΔΗΛ ΣΤΙΣ 8 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΦΟΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια!! Και εμείς αγοράκι περιμένουμε έως τις 31 Μαρτίου! Αλλάζω μήνα κάθε πρώτη του μήνα, δηλαδή θα μπώ στον όγδοο την 1η Φεβρουαριου...

Θα ήθελα να γεννησω φυσιολογικά με επισκληρίδιο βέβεαια αλλα τελικά απο οτι φαίνεται εμεις έχουμε τον τελευταίο λόγο πάνω σε αυτο!!!!

 

ΑΑΑΑΑ εμείς μεχρι και την προηγουμενη Παρασκευή που πηγα στο γιατρό είμασταν με το κεφαλάκι πανω... Ελπίζω να κανει τούμπα μεχρι τον Μαρτιο!!!! Προς το παρόν απο οτι μπορω να καταλάβω είναι ακομα έτσι και το καταλαβαίνω απο τον λοξιγκα του που με χτυπάει 3-4 φορες τη μερα με αυτό το τέλειο ρυθμικό χτυπηματάκι!!!!!

 

Με το καλό να αγκαλιάσουμε τα μπεμπάκια μας και να είμαστε και εμεις καλά για να τα προσέχουμε!!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...